Šanghajská organizace pro spolupráci

Šanghajská organizace pro spolupráci, SCO

SCO je mezinárodní organizace založená v roce 2001. Zahrnuje Rusko, Indii, Kazachstán, Čínu, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Pákistán a Uzbekistán. Pozorovatelské země - Afghánistán, Bělorusko, Írán a Mongolsko, partnerské země - Ázerbájdžán, Arménie, Kambodža, Nepál, Turecko a Srí Lanka.

  • Předchůdce SCO, Shanghai Five, byl vytvořen již v roce 1996. Z původního rusko-čínského paktu stability ve střední Asiimění se v celoasijskou a eurasijskou organizaci, jejímž hlavním cílem je nezávislý rozvoj zemí regionu. Nebo, jednodušeji řečeno, připravit Západ o možnost zasévat neshody mezi asijské země, aby se "rozdělili a panovali" a ovládli svět.
  • Členové dohromady tvoří "30 procent celosvětové ekonomiky (9.2022). 
  • SCO by se mohla stát překážkou západních snah vytvořit unipolární svět vedený Spojenými státy .
  • SCO není namířeno proti jiným státům a mezinárodním organizacím. 

Na summitu SCO v Dušanbe v září 2021 byl zahájen postup pro přijetí Íránu do organizace a udělení statusu partnera pro dialog Egyptu , Kataru a Saúdské Arábii . Letos Bělorusko oficiálně požádalo o vstup do SCO jako řádný člen. 

https://ria.ru/20230704/shos-1882127959.html

28.11.2023 Běloruský prezident Alexander Lukašenko podepsal zákon a ratifikoval memorandum o závazcích Minsku získat status člena Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO). Tím ukončil řízení o ratifikaci dokumentu republikou. Očekává se, že summit SCO se bude konat v červenci 2024 v Astaně.

https://ria.ru/20231129/belorussiya-1912512417.html

4,7,2023 Írán se stal řádným členem Šanghajské organizace pro spolupráci, podle prohlášení přijatého po online summitu SCO v Dillí."Členské státy zdůraznily historický význam přijetí Íránské islámské republiky do SCO jako plnohodnotného členského státu," píše se v dokumentu.

31.3.2023 Kabinet ministrů Saúdské Arábie ve středu 29. března schválil memorandum, podle kterého se nejbohatší blízkovýchodní stát stane partnerem v Šanghajské organizaci spolupráce (SCO). Udělejme si výhradu, že samotné memorandum je nezávazným dokumentem, ale události minulého roku nám umožňují sebevědomě sázet na to, že integrační proces bude aktivní a v budoucnu lze očekávat přechod největší těžby ropy. hráče v regionu do statutu řádného člena SCO.

Za posledních 70 let bylo saúdské království, které bylo kvůli historickým, náboženským a dalším rysům regionu tváří v tvář neustálým vnějším hrozbám kriticky závislé na Americe . Výše uvedená smlouva implikovala dva výslovné významy a jeden skrytý. První z nich zahrnoval závazek USA chránit suverenitu a bezpečnost Saúdské Arábie a povolení nakupovat americké zbraně. V zákulisí museli Saúdové na oplátku využít svých schopností na požádání jak k poskytování surovin státům, tak k ovlivňování světových trhů. Kdo zapomněl: rozpad Sovětského svazu vedl mimo jiné k vleklé ropné krizi, vyvolané mimo jiné zeměmi Blízkého východu, které tento směr sovětského exportu upustily, což vedlo ke stagnaci ekonomiky .Volba Rijádu ve prospěch SCO ukazuje, že světoví hráči pozorně sledují události posledních let a vyvozují vlastní závěry, odlišné od washingtonských příruček. Úsilí Ruska a Číny na Blízkém východě právě loni dokázalo doslova zázrak. Sýrie , prakticky zmítaná občanskou válkou a teroristy, nejenže přežila jako stát, ale Turecko je připraveno s ní vztahy obnovit a prezident Asad před rokem po 11 letech poprvé oficiálně navštívil Spojené arabské emiráty.

Saúdská vláda při zdůvodňování přijetí memoranda o přistoupení k SCO jako hlavní důvod poukazuje na rychle rostoucí bilaterální obchod s Čínou. O Rusku nepadlo ani slovo, ale je třeba připomenout, že Rijád se v rámci OPEC+ během uplynulého roku ani jednou nepostavil proti Moskvě, navíc Saúdové opakovaně zdůrazňovali destruktivnost odmítnutí EU dovážet ruskou ropu . Minimálně z toho důvodu, že oni sami nebudou zvyšovat dodávky do Evropy .Zakladateli SCO na stejné úrovni jsou Rusko a Čína, k nimž se připojil Kazachstán , Tádžikistán , Uzbekistán a Kyrgyzstán a později Indie a Pákistán . Počátkem roku 2022 přesáhl počet obyvatel jen zemí účastnících se unie 3,5 miliardy lidí, tedy více než polovinu celého lidstva. Afghánistán , Bělorusko , Írán a Mongolsko zároveň spolupracují se SCO jako pozorovatelé , zatímco Ázerbájdžán , Arménie , Kambodža , Nepál , Turecko a Srí Lanka .

https://ria.ru/20230331/saudity-1861991777.html

22.9.2022 Ruský prezident Vladimir Putin a princ Mohammed bin Salman Al Saud ze Saúdské Arábie jednali o spolupráci v Šanghajské organizaci spolupráce (SCO), včetně udělení statutu království pro dialog. Informovala o tom ve čtvrtek 22. září tisková služba Kremlu. Mohammed bin Salman zaznamenal rostoucí roli SCO v mezinárodních záležitostech a vyjádřil připravenost království aktivně se podílet na jeho aktivitách .

https://iz.ru/1399754/2022-09-22/putin-obsudil-s-naslednym-printcem-saudovskoi-aravii-ben-salmanom-vzaimodeistvie-v-shos?

17.9.2022 Turecko se chce stát členem Šanghajské organizace pro spolupráci, řekl prezident Recep Tayyip Erdogan v letadle po návratu ze Samarkandu. "Samozřejmě nejsme členem Šanghajské pětky. Jsme v Samarkandu jako speciální host na pozvání hostitelské země - Uzbekistánu. Nyní je dalším procesem krok k nejpokročilejší fázi této práce. Tento krok může být na pořadu jednání na pokročilejší úrovni při rozhovorech v Indii.

https://echo24.cz/a/S6QhU/zpravy-zahranici-turecko-se-chce-stat-clen-sanghajska-organizace-pro-spolupraci-sco-cina?

https://ria.ru/20220917/erdogan-1817557738.html

17.9.2022 Dokončený summit SCO v Samarkandu byl nazýván historickým ještě předtím, než začal. A přestože k ní nepadla žádná hlasitá prohlášení, její význam je opravdu velký. Východ se konsoliduje, spojuje své úsilí. A v podmínkách, kdy se starý světový řád, zformovaný v éře západní nadvlády a pro západní zájmy, mění stále rychleji, má to velký význam. V Samarkandu se "sedmička" SCO stala prakticky "osmičkou": vstup Íránu byl dokončen a na příštím summitu se již islámská republika zúčastní v plném rozsahu. To je ale jen začátek expanze. Procedura pro vstup Běloruska začala, vytrvale zvou Mongolsko (nejstaršího z kandidátů, tedy pozorovatele). Není pochyb o tom, že postupem času se plnohodnotným členem SCO stane další pozorovatel, Afghánistán.

Jestliže dříve byla mezi partnery pouze jedna velká mocnost - Turecko , pak se mezi nimi loni objevily takové těžké váhy jako Saúdská Arábie a Egypt . A letos přibyly další tři země Perského zálivu : Emiráty, Kuvajt a Bahrajn . Prakticky všechny monarchie Arabského poloostrova (s výjimkou Ománu ) tak zahajují proceduru vstupu do SCO. A to nelze jednoduše vysvětlit jejich obavami o přijetí Íránu do organizace. V rámci SCO se navíc potenciálně formuje silný islámský blok, i když se skládá ze států, které mají mezi sebou napjaté vztahy (Írán a Saúdská Arábie). Čtyři středoasijské země byly první, ale zatímco SCO byl pouze rusko-čínský projekt, jednaly jako zástupci regionu, nikoli islámského světa. Ale po vstupu Pákistánu(a nyní Írán) se situace začíná měnit. A v případě přistoupení zemí Perského zálivu, Egypta a Turecka dostaneme zcela novou konfiguraci. Ano, islámské země se od sebe velmi liší, a to i kvůli regionálním specifikům. Ale všechny byly po většinu nedávné historie pro Západ předmětem manipulace: nejprve hrál především na rozpory mezi nimi, čímž je udržoval ve svém oboru, a v posledních desetiletích je stále více považoval za potenciální nástroj pro boj s Ruskem a Čínou, tedy zeměmi zpochybňujícími anglosaský projekt.

  • Pokud se Rusku, Číně a Indii (další asijská velmoc) podaří vybudovat nový systém vztahů s islámským světem (alespoň s jeho nejdůležitější částí) v rámci SCO, stane se to bodem obratu v celém světě. Dějiny nejen SCO, ale celá nová architektura světového řádu (a bezpečnosti) Eurasie - a potažmo světa - již nebude stát na třech, ale na čtyřech pilířích: Číně, Rusku, Indii a islámském světě.
  • Kromě islámského světa dohání SCO také buddhistický svět: Nepál, Srí Lanka a Kambodža již byly partnery dialogu a nyní se jím stane tak důležitá země jihovýchodní Asie , jako je Myanmar . Ostatní země Indočíny (tedy buddhisticko-muslimský svět) zatím do SCO nejdou, ale jak roste vliv Shanghai ASEAN organizace, bude se muset rozhodnout sama: a země jako Indonésie, Malajsie, Thajsko a Vietnam, se rozhodně nebude chtít držet stranou od panasijských procesů. 
  • SCO je klíčovým oponentem Západu - silou, která přichází s alternativou k anglosaskému projektu globalizace.
  • https://ria.ru/20220917/shos-1817462192.html

15.-16. září 2022 Do Uzbekistánu dorazilo celkem 14 vůdců. Účastníků mohlo být více, ale zástupci Talibanu (hnutí je pod sankcemi OSN za teroristické aktivity) - a Afghánistánu - pozorovatelského státu - Taškent nepozval. Jedním z hlavních výsledků summitu v Samarkandu bylo rozšíření spolupráce mezi SCO a dalšími zeměmi, včetně Íránu, který podepsal memorandum o přistoupení k organizaci. Zahájení procedury pro přistoupení Běloruska oznámil také prezident Uzbekistánu Shavkat Mirziyoyev, který působil jako moderátor diskuse u kulatého stolu. Kromě toho bylo v Samarkandu podepsáno memorandum o udělení statutu partnerů pro dialog Egyptu a Kataru. Podobný status dostanou také Bahrajn, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Maledivy a Myanmar.

Téměř všichni řečníci totiž upozorňovali na problém extremismu, zejména s ohledem na složitou situaci v Afghánistánu, kde jsou soustředěny základny mnoha skupin. Podle Vladimira Putina zůstává klíčovou oblastí práce SCO boj proti terorismu a extremismu, obchodu s drogami, organizovanému zločinu a nelegálním ozbrojeným skupinám. 

https://iz.ru/1396626/dmitrii-laru/super-egoizm-kak-putin-raskritikoval-zapad-na-sammite-shos

16.9.2022 Schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na okraj summitu SCO v Samarkandu, během níž oznámili jednotnou frontu na světové scéně, byla pro Spojené státy budíčkem, píše Bill Hertz ve zprávě. článek pro The Washington Times." Si Ťin-pching a Putin se snaží vytvořit nový světový řád, který ohrožuje mezinárodní demokracii a suverenitu," citoval americkou senátorku Marshu Blackburnovou. Setkání obou vůdců podtrhlo rostoucí strategické spojenectví mezi Čínou a Ruskem, které pro Západ neslibuje nic dobrého. Důležitým strategickým dopadem je, že nová aliance slibuje konfrontaci nebo válku na dvou frontách proti Spojeným státům a jejich spojencům," píše se v publikaci.

  • V úvodu setkání v Samarkandu ruský vůdce kritizoval pokusy Západu vytvořit unipolární svět, který je pro drtivou většinu států planety absolutně nepřijatelný, a jeho čínský protějšek poznamenal, že Peking je spolu s Moskvou připraven jít příkladem. odpovědné světové velmoci a uvést svět na cestu udržitelného a pozitivního rozvoje. 
  • https://ria.ru/20220916/putin-1817264136.html

16.9.2022 Podepsání memoranda o závazku Íránu v Šanghajské organizaci pro spolupráci, které otevřelo cestu k plnému členství země v této asociaci, je důležitým milníkem pro světové společenství, který bude mít skutečné důsledky. SCO by se mohla stát překážkou západních snah vytvořit unipolární svět vedený Spojenými státy. Přistoupení Íránu k organizaci SCO v čele s Ruskem a Čínou je výzvou pro světový řád, který se Spojené státy snaží vést.

https://ria.ru/20220916/shos-1817424162.html

16.9.2022 V Samarkandu skončil summit Šanghajské organizace pro spolupráci. Ruský prezident Vladimir Putin uspořádal řadu bilaterálních setkání s regionálními vůdci. Ve výsledku bylo podepsáno více než 40 dokumentů, ale zajímavé jsou i ústní dohody.

Druhý den Putin diskutoval o ukrajinské krizi také se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. V červenci Ankara fungovala jako prostředník při obchodu s obilím - náklad potravin mohl opustit přístavy ovládané Kyjevem. Nyní se však situace změnila. Ruský prezident pochybuje, že se obilí dostane do hladovějících zemí, a nevylučuje revizi smlouvy.

Putin řekl, že v blízké budoucnosti začne Ankara platit 25 procent ceny plynu v rublech. Turecko se přitom podle něj již stalo jednou ze spolehlivých tras pro dodávky paliva z Ruska a plynovod Turkish Stream funguje bez přerušení. Mimo valné hromady a bilaterální jednání se uskutečnilo jednání formátu Čína-Mongolsko-Rusko, na kterém se hovořilo o výstavbě plynovodu Sojuz Vostok přes mongolské území. "V současné době Gazprom dokončuje detaily projektu s čínskou a mongolskou stranou," zdůraznil Putin.S prezidentem Uzbekistánu Shavkatem Mirziyojevem podepsali Deklaraci o komplexním strategickém partnerství mezi Moskvou a Taškentem. Putin také předal uzbeckému kolegovi Řád Alexandra Něvského "za jeho velký přínos k posílení přátelských vazeb s Ruskem". 

Se SCO spolupracují dvě desítky států, včetně Ázerbájdžánu, Arménie, Bangladéše, Bahrajnu, Vietnamu, Izraele, Iráku a Turecka. Jak poznamenal v rozhovoru pro RIA Novosti pracovník Institutu Číny a moderní Asie Ruské akademie věd Vladimir Petrovskij, svědčí to o důležitosti organizace."Role SCO roste - a to nejen kvůli přijímání nových členů. Rozšiřuje se rozsah odpovědnosti, zasahuje Blízký východ, země Perského zálivu," upřesnil expert. Je také důležité, že v současné geopolitické situaci se SCO stalo alternativou ke kolektivnímu Západu. Organizace již zavádí nový model spolupráce založený na rovnosti, principech multipolárního světa a vzájemné prospěšnosti. Tam, kde neexistuje "diktát dolaru", sankční tlaky. Na summitu bylo rozhodnuto přijmout speciální dokument o přechodu k vypořádání v národních měnách. SCO se stává jedním z pilířů nového mezinárodního řádu. Život sám k tomu vybízí. A atraktivita SCO samozřejmě dále poroste.

V důsledku jednání byla 16. září přijata Samarkandská deklarace odrážející hlavní zásady pro další práci organizace .Znovu potvrdili svou nesměrovost vůči jiným státům a mezinárodním sdružením a zaznamenali svou otevřenost široké spolupráci. Prosazovali přitom další jaderné odzbrojení a řešení případných konfliktů pouze politickou a diplomatickou cestou. Zdůraznili (členské státy SCO. - pozn. red.) že jednostranné uplatňování ekonomických sankcí, jiných než těch, které přijala Rada bezpečnosti OSN, je neslučitelné s principy mezinárodního práva a má negativní dopad na třetí země a mezinárodní hospodářské sankce, vztahy". Pro odstranění závislosti na dolaru v obchodních vztazích se vyslovily i země SCO a přijaly plán postupného zvyšování podílu národních měn na vzájemném vypořádání. 

V Samarkandské deklaraci je navíc příští rok vyhlášen Rokem cestovního ruchu SCO a indické město Váránasí je v blízké budoucnosti turistickým a kulturním hlavním městem sdružení. Členové organizace budou pokračovat v konzultacích o vytvoření banky a Fondu rozvoje SCO a také ve vytváření nových pracovních skupin - o start-upech a inovacích a o boji proti chudobě, vyplývá z dokumentu.

https://ria.ru/20220916/shos-1817406175.html

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15778095

https://iz.ru/1396626/dmitrii-laru/super-egoizm-kak-putin-raskritikoval-zapad-na-sammite-shos

16.9.2022 Členské země Šanghajské organizace pro spolupráci podepsaly Samarkandskou deklaraci po výsledcích summitu. Tam oznámili svůj záměr zvýšit spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti, označili jednostranný rozvoj globálních systémů protiraketové obrany za negativní, rozhodli se usilovat o vypracování společných přístupů k jednotnému seznamu teroristických a extremistických organizací, postavili se proti militarizaci IT a vyzval k reformě WTO. .Lídři také vyhlásili rok 2023 Rokem cestovního ruchu, dohodli se na vytvoření pracovních skupin pro start-upy a inovace, boj proti chudobě a tradiční medicínu a schválili ustanovení o čestném titulu Velvyslanec dobré vůle SCO.

https://ria.ru/20220916/shos-1817230909.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...