Životní strategie

Zvládání stresu a úzkosti

Životní strategie, která vede ke štěstí a vnitřní spokojenosti, soubor psychologických technik, které zviditelní schopnosti a dovednosti jedince, což by mělo pozvednout úroveň a kvalitu jejich životů a spolu s nimi i celkovou výkonnost.

  • Úzkost je spojena s optimální odezvou (Transformací) na vzrušení přinášejí špičkový výkon nejen ve sportovních souvislostech, ale i v práci a podnikání,  pohání nás k tomu, abyste byli v pohotovosti.
  • Začínáme pociťovat stres a úzkost ve chvíli, kdy jsou porušeny nebo znehodnoceny některé z našich životních priorit, hodnot a principů, které vytvářejí naši životní filozofii, morálku a etiku. Výsledkem je kombinace negativních účinků, které vedou právě k prožívání stresu a úzkosti. 
  • Představte si tyhle strachy a nejistoty jako vaše soukromé kostlivce, které musíte dostat ze skříně. 
  • Musíte přijít na to, co vyvolává stres a úzkost (zapisujte si vše, co vás nepříjemně vyvádí z míry) 
  • Abyste se stali emočně vyrovnanými a silnými osobnostmi, budete zkrátka tohle celé muset absolvovat. Představte si tyhle strachy a nejistoty jako vaše soukromé kostlivce, které musíte dostat ze skříně, aby se vám skutečně ulevilo. Poznané zlo je o poznání menší. 
  • Smějte se, čtěte, běhejte, cvičte jógu, hrajte tenis. Dělejte cokoliv, co vás baví a naplňuje 
  • Tlaková masáž- tlak na akupresurní body na těle může snížit úzkost a přinést úlevu, pozitivní účinky jsou dlouhodobé, zejména u úzkostných poruch a posttraumatického stresu
  • Můžeme ale změnit vlastní přístup, a tak se zbavit pocitů, které v nás vyvolávají. S tím pomohou nastíněné psychologické taktiky. 

Kouči a psychologové:

Hledání cesty pro odstranění stresu a úzkosti (který přichází z vnějšího prostředí, které se neustále mění a to způsobuje ohrožení vlastních jistot a to způsobuje stres a úzkost), transformovat tuto zablokovanou energii ve prospěch celku.

9.11.2023 Ep. 131 - Václav Cílek - K největším změnám dochází v krizi 1/2

  • Deprese, její nasávaní a přenos ve městě. Město bychom si měli dávkovat opatrně, nebo město bychom měli kompenzovat pobytem alespoň v přírodě. V Japonsku proběhl výzkum toho, jak stromy a pobyt v lese pomáhají člověku aby nedostal covid. Ukázalo se, že když procházíte borem (borovicový les), zejména v létě, kdy je siličněj (vůně silic). Ty rostliny vylučují fytoncidy, to je jejich obrana proti patogenům a houbám. Takže, když se člověk procházek pár hodin v lese v sobotu a neděli, tak má o 20 -30% nižší pravděpodobnost, že dostane covid, nebo těžší covid. Tedy je to něco, co pomáhá a ta doba, kdy to pomáhá trvá zhruba 5-6 dní. Vychází z toho, že doopravdy, když ten víkend věnujete pobytu v přírodě, nebo někde mimo nákupní střediska, protože když se lidé prochází v lese, tak asi 30% lidí má pocit, že jim ta depresivní složka zlepšila a u lidí, kteří pobývají v obchodních centrech, tak 20% má pocit, že se jim deprese zhoršila. My jsme rovněž pravděpodobni schopní číst informaci z pachu, nebo vůní. Stromy to mají podobné, zejména listnaté za horka vylučují takové izoprenoidy, které jsou i základem voňavek. A podle množství izoprenů, které jsou poměrně velké, ten strom ví (je prokázáno že na to má analytické schopnosti), jak se cítí okolní les. A pokud my jsme analogie lesa, nebo les je obec stromů, tak si myslí, že to je evoluční mechanismus, který tady funguje dlouhou dobu. Chce to dávkovat si pobyt mezi lidmi, pak mít kompenzaci pobytu v přírodě a pak je tu zpravodajství (my jsme evolučně nastavení na špatné zprávy). Proti špatným zprávám se nemůžete bránit jinak, než si je dávkovat.
  • Lidé, kteří dělají hodně rukama, řemeslnici, zemědělci atd, jsou více imunní vůči Fake news. Je to zřejmě tím, že když se snažíte zašroubovat šroubek atd., tak vidíte, že to není jednoduché. Tito lidé mají kontakt s přirozeným světem. Takže možná pro tu mladou generaci jsou hry typu lego, merkur atd., tzn. nějaká manuální zručnost. Vnímáme, že obrana proti falešným zprávám je vyváženější zpravodajství, ale možná že je to i v té rukodělné práci.
  • U nás je školství horší než si myslíte (prof. z Kanady). Jedním z důvodů je ztráta zkušeností z reálného světa.
  • Část mladých lidí si nepřeje být vyrušována psychicky ve své bublině (v tom svém světě).
  • https://www.youtube.com/watch?v=bLubs24Y1zQ

MUDr. Mikuláš Štefan 

29.1.2021

  • O co více chceme být pozitivní, milí atd., o co více bojujeme proti opaku, o to více budeme takový (chtění, boj), protože čemu věnuješ pozornost, city a co nejvíc odsuzuješ, to si přitahuješ,. to podporuješ a krmíš, to v tobě bude růst (stáváš se tím, co kritizuješ a rozséváš to dále). Pokud jsme udělali něco v emocích, čeho lituje nebo nechtěli říct, hned se v sobě omluvíme, nevyčítáme si to a omluvíme se hned i tomu protějšku. První je, abych se nezlobil na sebe, neodsuzuji sebe, zato že jsem něco řekl, ublížil atd. Tak když to udělám, tak k té energii hněvu přidám ještě energii špatného svědomí (to jsou, tmavé, černé a studené energie a nedávejme ji svou energii a pozornost). Hodně lidí má hormonální poruchy přes štítnou žlázu a když kolísá funkce štítné žlázy (snížená a zvýšená činnost), tak když je hypofunkce, jsme unavení, vyčerpaní tak, že nedokážeme, nebo nemáme energii se chovat tak, jak bychom se chtěli chovat a vybuchujeme. Potom ta štítná žláza skočí do hyperfunkce a jsme nervózní, podráždění a vybuchujeme. Toto posune funkci celého hormonálního systému, funkci nadledvin (které budou produkovat zbytečně moc adrenalinu a dalších do krve a to podpoří naše vybuchování). To není výmluva, v roce 1986 tu byl Černobyl a postsocialistické státy byli silně ozářené a když neměli dostatek jódu v těle a štítné žláze, tak schytali. Hlavně ve městech se spláchne velké množství antibiotik, hormonů atd., jsou to miliony tun. Čističky hormony, viry a bakterie nevyčistí, my to pijeme. I vodou si kazíme hormonální systém a ledviny, ubývá nám energie.
  • Podle mé filosofie není správně někomu říci, "promiň mě to, odpusť mi", protože to je příkaz a příkaz jsou zase tmavé temné energie. Nepřikazujme lidem (ať se rozhodnou oni sami za sebe), co by měli dělat (a tím můžeme začít u sebe), dejte jim svobodu, aby se sami rozhodli podle pocitů, ne podle rozumu a ega, co chtějí dělat. NEBO: Lituji, mrzíme to, nechtěl jsem (bez příkazu pro druhé). A neočekávejme, že nám to odpustí. Tak se mohou řešit v rodinách i práci. Poslouchejte svou duši ne ego.
  • Hněv, zuřivost, úmysl škodit je jakoby vy jste vypili jed (vy se sami trávíte) a objekt vašeho hněvu zemře, ale on nezemře. 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...