KLDR, Severní Korea

KLDR, Severní Korea

2.2.2024 Severokorejský vůdce Kim Čong-un při návštěvě loděnic v přístavním městě Nampcho vyzval k posílení vojenského námořnictva. Podle něj je to klíčový úkol v přípravě na válku, napsaly zahraniční agentury s odkazem na severokorejská státní média. V pátek ráno pak Jižní Korea informovala, že podle její armády KLDR vypálila na západním pobřeží několik střel s plochou dráhou letu.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-kim-cong-un-vyzval-k-pripravam-na-valku-40459365#

18.1.2024 Severokorejské úřady testovaly podvodní jaderný zbraňový systém Haeil-5-23 v reakci na cvičení Spojených států, Japonska a Jižní Koreje. Od 15. ledna po tři dny americká letadlová loď s jaderným pohonem Carl Vinson, křižník Princeton vybavený multifunkčním bojovým systémem Aegis, lodě japonských sil sebeobrany a námořnictva Korejské republiky opět prováděly společná námořní cvičení na moři kolem ostrova Jeju," stojí ve zprávě KCNA. "V reakci na to provedl Institut podvodních zbraňových systémů při Národní akademii obrany KLDR důležitý test podvodního systému jaderných zbraní Heil-5-23. , který je ve vývoji, ve vodách Východního moře.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/19766401

22.12.2023 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zaznamenala provoz nového reaktoru v severokorejském jaderném komplexu v Jongbjonu. Podle jejího pozorování chladící systém nového reaktoru začal vypouštět teplou vodu, píše dnes agentura Reuters. To by mohlo znamenat, že reaktor dosáhl kritikality, což je jedna z fází jeho spuštění. Nový reaktor by mohl pomoci KLDR s navýšením produkce plutonia. MAAE nemá v KLDR své inspektory a dění tak pozoruje jen zdálky.

8.9.2023 Vůdce Kim Čong-un slavnostně spustil na vodu první taktickou jadernou ponorku své země. Pchjongjang ji zařadil do flotily, která hlídkuje ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Informovala o tom státní tisková agentura KCNA.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/korea-pchjongjang-jaderna-ponorka.A230908_080147_ln_zahranici_lsva?

28.7.2023 Severokorejská armáda čítá asi 1,3 milionu vojáků v aktivní službě, což je po Číně, Indii a USA čtvrtý nejvyšší počet na světě. Ve vztahu k počtu obyvatel je ale KLDR nejvíce militarizovanou zemí - na jednoho vojáka v ní připadá 20 civilistů. Pro srovnání, v Indii je to 865 a v USA 220.

Více než čtvrtina hrubého domácího produktu KLDR jde na armádu, což je s velkým odstupem nejvyšší podíl na světě.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-armada-kldr-je-nejsilnejsi-na-svete-mel-rict-sojgu-40439001#

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...