Udržitelné investice, ESG

Udržitelná společnost, ekonomika nebo průmysl, je taková, která vydrží a poskytuje investorům výnosy celé roky. 

Zástupci Evropského parlamentu (EP) se s Radou Evropské unie dohodli na návrhu pravidel pro definici "udržitelných" investic souvisejících s dlouhodobými klimatickými cíli unie (2020). 

  • EU upravený návrh jádro "nezařazuje mezi špinavé technologie, jak chtěl EP, ani ji nezvýhodňuje jako zelenou.
  • Investice do udržitelných energetických projektů jsou klíčové podle nové klasifikace označované za "zelenou taxonomii". 
  • Během následujícího desetiletí budou v rámci klimatické transformace potřeba investice přes jeden bilion eur (více než 25 bilionů Kč) .

Základní slovníček udržitelných financí

  • ESG - Zkratka, která představuje tři kritéria pro hodnocení investic vedle finanční analýzy. E (Environmental) - Souvisejí s životním prostředím: spotřeba energie, znečištění, ochrana přírodních zdrojů. S (Social) - Sociální aspekty: lidská práva, zákaz dětské a nucené práce, vztahy se zaměstnanci. G (Governance) - Řízení podniků: kvalita řízení, nezávislost představenstva, střet zájmů.
  • Responsible investing - Odpovědné investování. Hledá se maximální výnos, ale využívají se ESG kritéria, aby bylo možné vyhnout se problematickým investicím, například do výroby zbraní nebo tabákových výrobků.
  • Impact investing - Dopadové investování. ESG kritéria jsou zahrnuta do rozhodovacího procesu a vedle finančních výnosů by výsledkem investice měl být měřitelný dopad na životní prostředí a společnost.
  • Thematic investing - Tematické investování. Cílené vyhledávání investic zaměřených na udržitelnost (např. obnovitelné zdroje, zdravotnictví, školství).

"Zelený standard EU bude znamenat, že lidé už nebudou lákáni na falešné zelené investice a peníze místo toho budou proudit do udržitelných projektů, jako je elektromobilita či obnovitelné zdroje," 

Pokud dohodu schválí členské státy i plénum EP, bude to první krok ke konečnému vypracování podrobné klasifikace, s níž by Evropská komise měla přijít do roku 2021. 

Evropský zelený úděl

Máme zachraňovat ekonomiku?

Udržitelné investice, zprávy z tisku:

13.2.2024 Silná poptávka po pasivních investicích do ESG vedla v uplynulém desetiletí k zavedení více než 500 typů ETF zaměřených na ESG. V současné době je v ETF, které jejich emitenti klasifikují jako ESG, investováno více než 310 miliard dolarů aktiv. Jak ale při takovém množství fondů, které jsou nyní v Evropě k dispozici, mohou investoři najít ty, které jim nejvíce vyhovují? V tomto článku prozkoumáme a pomůžeme definovat širokou škálu přístupů ESG, včetně toho, co je jejich cílem…a co jejich cílem není.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5771077/invesco-etfka-ktera-si-rozumi-s-esg.html

27.8.2023 Vodítko pro investory a přehledné informace o udržitelnosti byznysu. K tomu má sloužit tzv. ESG reportování, které bude poté, co nyní Evropská komise přijala jeho finální podobu, postupně povinné pro všechny firmy. Dosud se vykazování týkalo hlavně bank a finančních institucí. To se nyní změní. Paradoxní je, že jedna z předních ratingových agentur Standard & Poor nedávno oznámila, že dopad udržitelných investic už do svého úvěrového ratingu započítávat nebude.

  • Reportování firem se bude týkat deseti tematických oblastí včetně "klimatu, znečištění, vodních zdrojů, biodiverzity, cirkulární ekonomiky, vlastní pracovní síly, dotčených komunit, konečných uživatelů a obchodního jednání". Povinné bude pro všechny velké, střední i malé podniky kotované na burze a všechny společnosti, které splňují alespoň dvě ze tří kritérií. Jde o čistý obrat minimálně miliarda korun, více než 250 zaměstnanců nebo aktiva v rozvaze vyšší než 500 milionů korun
  • https://echo24.cz/a/HTuEz/povinne-zelene-reportovani-firem-jak-moc-jsou-zodpovedne-a-eko?

20.6.2022 Přibližně padesát tisíc evropských firem ovlivní v blízké budoucnosti nová pravidla pro vykazování aktivity v oblasti udržitelnosti a společenské odpovědnosti (ESG). V Bruselu v těchto dnech vrcholí jednání o finální podobě směrnice s označením CSRD, která v této oblasti zavede jednotné standardy. Řada společností si bude muset najmout odborníky, kteří zajistí jejich plnění.

V byznysu s ESG audity se podle odhadů Evropské komise může ročně protočit v přepočtu i více než sto miliard korun. Jádrem debaty o směrnici je proto otázka, kdo je bude provádět. Na audity si brousí zuby takzvaná velká čtyřka - společnosti Deloitte, EY, KPMG a PwC - dominující trhu s finančními audity. A někteří evropští zákonodárci se bojí, že ovládne i ty ''zelené".

Podle Pascala Duranda, který v rámci bruselských jednání zastupuje Evropský parlament, mají zmíněné firmy ''de facto monopol, který jim za pár let umožní si účtovat, cokoli budou chtít". Durand proto požadoval, aby finanční a nefinanční ESG audity nemohla provádět stejná společnost. 

https://forbes.cz/hra-o-zelene-miliardy-velka-ctyrka-slape-do-esg-hrozi-monopol/

13.6.2022 Podle Bloombergu nastal určitý útlum nadšení, které panovalo kolem ESG investování. Tématu se na tomto kanálu věnoval i Steve Rattner z Willett Advisors. Podle něj je úplně v pořádku, když se akcionář a investor řídí principy, které jsou v souladu s jeho názorem na to, jak bychom se měli chovat k životnímu prostředí, ve společnosti a podobně. Hluboce skeptický ale Rattner podle svých slov zůstává k názoru, že investice prováděné na základě ESG mají potenciál generovat mimořádnou návratnost. Za samotného investičního hlediska může být tlak ze strany ESG i "kontraproduktivní", expert míní, že takovým příkladem je Unilever. "Myslím, že je třeba oddělit ESG jako způsob, jak se chovat jako akcionář, a představu, že firmy díky ESG vydělají více peněz," dodal Rattner. 

  • Na počátku se některé firmy vydaly ESG směrem. To se setkalo s poptávkou ze strany investorů, která pomohla k růstu cen akcií těchto společností. Tento růst nicméně nebyl dán nějakou lepší fundamentální situací firem, ale právě tím, že dokázaly uspokojit poptávku po ESG investování. Podle ekonoma je dokonce možné, že řada firem "dělá ESG rámus" s cílem vyhnout se přísnější regulaci a vládním zásahům. Snaží se tak budit dojem, že nějaký problém se již řeší a že není potřeba, aby se mu vláda dále věnovala změnou své politiky. Jde ale jen o zdání.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5025729/esg-navratnost-investic-a-ne-moc-presvedcive-argumenty.html

5.12.2021 Globální klimatická konference v Glasgow skončila zdánlivě vlažným výsledkem. Pro udržitelné financování ale znamená skutečný průlom. Do uskupení finančních institucí GFanz (Glasgow Financial Alliance for Net Zero), které chce ekonomikám pomoci k nulovým emisím, se totiž zapojilo neuvěřitelných 40 procent všech světových bank, fondů a autorit.

  • Nové uskupení GFanz, které plánuje své prostředky alokovat tak, aby bylo dosaženo klimatického cíle z Paříže 2015 (oteplení o maximálně 1,5 stupně oproti předprůmyslovému období). Do GFanz se zapojilo 500 společností s aktivy v hodnotě přes 130 bilionů dolarů (jde o pouhý matematický součet všech stávajících finančních aktiv za správce i jejich vlastníky, takže dvojí sčítání je nasnadě) , což odpovídá zhruba 40 procentům globálního trhu. 
  • Zástupci IFRS Foundation oznámili založení International Sustainability Standards Board (ISSB) a plánují prezentovat nefinanční ukazatele stejně transparentně jako ty finanční. 
  • https://www.e15.cz/nazory/martin-krivanek-nenapadny-milnik-ktery-zaklada-zbrusu-nove-odvetvi-financnictvi-1385978?

26.1.2021 Larry Fink, generální ředitel největšího světového správce aktiv BlackRock říká, že firmy, do kterých BlackRock investuje, musejí ukázat, že budou schopny přežít ve světě, kterých se do poloviny století dosáhnout čistých nulových emisí uhlíku (Reuters) 

13.1.2020 Z BlackRocku přešel k zeleným financím. Udržitelné investice jsou odolnější a výnosnější, říká Julian Toth. Při práci ve Velké Británii ve velké mezinárodní investiční firmě BlackRock se Julian Toth naučil, co jsou to odpovědné investice, že přinášejí větší výnos a zároveň jsou šetrnější k planetě, kterou ohrožuje klimatická změna. Ve světě se pro ně vžila zkratka ESG − environmentální, sociální a s odpovědným vedením firmy. Od loňska je Toth výkonným ředitelem nového think-tanku International Sustainable Finance Centre, který sídlí v Praze a chce takové investice propagovat ve střední a východní Evropě. "Covidová krize je první prověrkou předpokladu, že udržitelné investice jsou odolnější," vysvětluje Toth v rozhovoru pro HN.

https://archiv.ihned.cz/c1-66868100-z-blackrocku-presel-k-zelenym-financim-udrzitelne-investice-jsou-odolnejsi-a-vynosnejsi-rika-julian-toth

16.10.2020 Podle průzkumu investiční společnosti Fidelity International urychlily pandemie Covid-19 a sociální nepokoje po celém světě posouvání hranic vnímání přijatelnosti. To, co dříve bylo ve společnosti považováno za radikální, je nyní považováno za normální. U firem tak byl zpochybněn předpoklad, že výnosy akcionářů by měly být maximalizovány za každou cenu, a hlavním cílem investorů se nyní stalo udržitelné investování. Krize Covid však urychlila přijetí udržitelného kapitalismu, zejména v záležitostech souvisejících se společenským blahem, protože to podporuje schopnost společnosti zajistit si základní potřeby, tj. bezpečí a dobré zdraví. Analytici Fidelity International napříč odvětvími a regiony uvedli, že vedení firem v prvé řadě myslelo na zdraví zaměstnanců a firmy budou i v budoucnu věnovat větší pozornost bezpečnosti a pohodě zaměstnanců. Patnáct procent severoamerických analytiků, což je více než v Evropě, uvedlo, že očekává, že většina sociálně orientovaných změn ve společnostech bude trvalá.

  • Mnoho společností kótovaných na burze mění způsob rozdělování financí. Snižují zpětné odkupy akcií, snižují dividendy a snižují bonusy vedení a místo toho garantují práci a poskytují prodlouženou a placenou nemocenskou, lepší zdravotní pojištění a péči o děti. Toto zaměření se na bezpečí a zvyšování spokojenosti zaměstnanců je známkou toho, že si společnosti uvědomují, jak jim vyšší produktivita a goodwill získaný z těchto opatření pomůže dlouhodobě přežít a prospívat. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4520151/fidelity-udrzitelne-investice---posun-k-udrzitelnemu-kapitalismu.html<br>

10.7.2020 Boháči po celém světě vynakládají čím dál více peněz na sociálně, eticky a ekologicky zaměřené podniky (ESG), což by mohlo růst těchto udržitelných investic ještě více podnítit. Ve zprávě Capgemini World Wealth Report 2020 stojí, že více než čtvrtina (27 %) jednotlivců, kteří mají investovatelná aktiva ve výši 1 milionu dolarů a více, má zájem o udržitelné produkty. U jednotlivců se jměním k investování ve výši 30 milionů USD nebo více toto číslo vzrostlo na 40 %. A co je důležité, tento zájem se promítá i do akce. Bohatí investoři uvedli, že do konce roku plánují alokovat 41 % svého portfolia do podniků, které jsou aktivní v oblasti životního prostředí, sociální správy a řízení společností. Do konce roku 2021 se toto číslo pravděpodobně zvýší na 46 %.

Mezi jejich hlavní motivace patří vyšší výnosy (39 %), lepší porozumění produktům ESG (29 %) a touha udělat něco pro společnost (26 %). Přitom se soustřeďují na životní prostředí a změnu klimatu (55 %), systémy etického řízení (54 %) a společensky uvědomělé obchodní praktiky (52 %). Podle Tonomury mají mileniálové mezi 26 až 40 let věku tendenci být si "více vědomi udržitelnosti a udržitelné spotřeby". Více než dvě pětiny (41 %) bohatých investorů ve věku do 40 let přitahují udržitelné investice ve srovnání s pouhými 16 % lidí ve věku nad 60 let, zjistila zpráva Capgemini. Bank of America Merrill Lynch loni předpověděla, že mileniálové by mohly v příštích 20 až 30 letech investovat do investic ESG v USA 15 až 20 bilionů dolarů.

https://worldwealthreport.com/ 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4449373/rostouci-poptavka-bohatych-investoru-po-udrzitelnosti-znaci-novy-trend.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...