Maliny a ostružiny

Ostružiník maliník (Rubus idaeus) patří na našich zahradách hned po jahodách mezi nejoblíbenější druhy ovoce.  Malinovníky jsou typické svými dlouhými vodorovnými kořeny, které se snadno rozrůstají i tam, kam už nechceme. Z kořenů se tvoří mnoho nových výhonů, které mohou jednoduše zaplevelit pozemek široko daleko. Proto je nutné dobře zvážit, kam maliny vysázíte.

  • Ačkoliv jsou chuťově lahodně sladké, obsah cukru je velmi nízký, proto jsou maliny jedním z nejvhodnějších druhů ovoce pro diabetiky nebo pro ty, kteří drží redukční dietu. 
  • Maliny jsou tvořeny z 86 % z vody, 12 % ze sacharidů a obsahují pouze 52 kalorií na 100 g
  • Sladké bobulky podle vědců působí močopudně, jsou tedy vhodným doplňkem, pokud vás trápí potíže s ledvinami a močovým měchýřem. Látky obsažené v malinách mají také příznivý vliv na snižování hladiny cholesterolu a upravují krevní tlak. 
  • Maliny jsou bohaté na vitaminy skupin A, B a C, železo, draslík, hořčík, zinek, vápník a tři druhy alkoholů, ale jsou bohaté i na vlákninu, která má velmi příznivý vliv na trávení. Maliny obsahují takzvané antokyany, které pomáhají chránit srdce.
  • Nezanedbatelný obsah vitaminu A neboli retinolu zase pozitivně ovlivňuje kvalitu zraku. V neposlední řadě maliny celkově detoxikují organismus, čistí krev a mají velmi příznivý vliv na činnost centrální nervové soustavy. 

Stanoviště: slunné místo s dobrou, výživnou a lehčí půdou. Dobře se jim daří i na suchých místech, ale tam vás nečeká nic moc úroda, prostě plodů bude méně.

  • Nejlepší je maliny vysadit v místech na okrajích zahrady, buď blízko plotu, nebo je pěstovat na jednotlivých záhonech v řadách. V tomto případě je vhodné zabezpečit rostliny napnutým drátem či plůtkem podél záhonů, aby měl maliník pevnou oporu, a to hlavně v případě silnějších větrů. Výhonky se přes tyto zábrany nedostanou a budou tak zabezpečeny nejen proti větru, ale také nehrozí, že se budou naklánět.
  • Je praktické udělat na každé straně takového záhonku cestičku či malý příkop, jež zamezí neřízenému rozrůstání malin. V momentě, kdy se na cestě objeví prorůstající kořen, nezbývá než jej včas vykopnout a zamezit jeho šíření do míst, kde ho mít nechceme. Dalším doporučeným postupem je i pravidelný sestřih prováděný vždy na podzim, jakmile je po úrodě.  
  • Fazole vám ušetří práci se zhotovováním mechanických zábran proti nepříjemnému a rychlému šíření maliníku. Má zvláštní schopnost vázat dusík, jenž nepodporuje rozvoj kořenů malin, které pak ženou všechnu energii do růstu nadzemních částí rostlin a nemají tak snahu rozpínat se směrem k vysazeným fazolím. Dokonce vás překvapí hustší a zdravé malinové keře s bohatší úrodou chutných malin. 

Ostružiník jahodnatý (Rubus illecebrosus) Ostružinojahoda

Hnojení malin a ostružin:

Aby byl celý postup opravdu efektivní a pozitivně se projevil na malinové úrodě, je potřeba zvolit také správné načasování. Malinové keře hnojte zhruba v druhé polovině května až v první polovině června, kdy jsou v plném růstu a postupně se připravují na nasazení květů. Další dávku aplikujte na začátku tvorby plodů. Některé malinové keře navíc plodí dvakrát do roka, tak nezapomeňte na další hnojivo v průběhu léta před podzimní sklizní. 

  • V dubnu je nutné aplikovat dusíkaté hnojivo, které pomůže malinám rychleji růst. Dusičnan amonný a močovina jsou budou k tomuto účelu ideální. Jde o hnojiva, která se aplikují v množství 30-40 g na 1 čtvereční metr nebo 15-20 g na 1 čtvereční metr (Alternativně lze použít roztok amoniaku v množství 30 g dusičnanu amonného zředěného v 10 litrech vody na 1 čtvereční metr, který se aplikuje jako zálivka).
  • V květnu jsou nezbytná fosforečná a draselná hnojiva. Pro toto období se doporučuje použít dřevěný popel, který obsahuje obě žádoucí živiny. Na 10 litrů vody použijte dva šálky dřevěného a nechte vylouhovat přes noc. Poté aplikujte jako zálivku (cezení není třeba).
  • Důležité je také nezapomenout na pravidelnou zálivku a včasné odstraňování plevelů. Maliny je také dobré občas prořezávat, aby se odstranily slabé a nemocné výhony. Vysoká kvalita hnojení, spolu s pravidelnou údržbou, přinese plody, které nejen dobře chutnají, ale jsou také plné vitamínů a minerálů. 

Návod na kvasnicové hnojivo

  • 100 gramů čerstvého droždí nebo 30 gramů sušeného
  • 100 gramů cukru
  • 5 litrů teplé vody

Postup výroby tohoto hnojiva je v zásadě jednoduchý. Všechny uvedené suroviny smíchejte ve větší nádobě. Takto připravený roztok umístěte na teplé místo a nechte zhruba 48 hodin kvasit. Důležité je i pravidelné míchání. Následně tuto připravenou směs ještě více zřeďte v poměru 1:10. Promíchejte a ke každému malinovému keři nalijte několik litrů této výživné směsi. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte v následujícím týdnu hnojivo z popela, které doplní jiné spektrum živin.

Přihnojení s pomocí popela ze spáleného dřeva

  • 600 gramů popela ze spalování dřeva
  • 10 litrů vody

Jednoduše rozmíchejte popel ze dřeva ve vodě a zalijte tím malinové keře. Nejlepší načasování této zálivky je zhruba týden po aplikaci hnojiva z kvasinek. Doplníte tím totiž jiné spektrum důležitých živin, které se v důsledku působení kvasinek přirozeně zpracovávají. Střídáním těchto dvou hnojiv tak malina dostane skutečně všechno potřebné pro bohaté kvetení a následnou tvorbu sladkých plodů.

Modrá skalice, síran měďnatý

Doporučen je 0,4% roztok síranu měďnatého, přičemž ke každé rostlině aplikujeme přibližně dva až tři litry. Zaléváme přímo ke kořenům, aby mohly být živiny maximálně využity. Předtím dbáme na to, aby byla půda dostatečně vlhká, nejlepší je aplikovat ho po dešti nebo na důkladně zavlaženou půdu běžnou zálivkou. Zlepšíme tak pronikání živin ke kořenům. 

  • Síran měďnatý potřebuje k maximálnímu využití ty správné teploty. Obsahuje totiž měď ve formě chelátů, jež jsou při výživě rostlin nejrychlejší a nejúčinnější. Aby je však maliny vstřebaly, potřebují k tomu teploty nad 10 °C, nebo ještě lépe nad 15 °C. Teplota vzduchu by také několik dní po ošetření neměla klesnout pod 5 °C. 

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/domaci-smes-mikrozivin-staci-nalit-ke-korenum-maliniku-je-idealni-pojistkou-pro-velke-stavnate-a-sladke-plody/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...