Polarizace ve společnosti

Vytváří se mix různých nerovnováh, bublin a bloků, které vedou i díky konci globalizace, na které je závislý kapitalismus 21. století, ke kolapsu západní civilizace (je to přirozený vývojový proces v rámci velkého cyklu, kdy posledním vývojovým stádiem před zásadní transformací je digitální imperialismus). Rostoucí polarizace ve společnosti společně s klimatickými a geopolitickými změnami nám pouze ukazují stav, ve které fázi velkého cyklu se nacházíme. Je to chaos, degenerace a úpadek, tento stav popisuje i Calhounův experiment (fáze zkázy 2022 -2032). Polarizace (zviditelňují se nám polarity v dualitě) je nutný vývojový proces jednotlivců a společnosti, který vede k novému poznání a transformaci jednotlivců i civilizace (transformační bod zlomu).

  • Současná polarizace mezi lidmi ve společnosti, ale také v rámci celé civilizace vede k efektu vařené žáby (rychle se mění podmínky a my na ně včas nereagujeme, nebo nechceme reagovat), dochází k "vybití" a transformaci této polarity prostřednictvím konfliktů, protestů, radikalizace nepokojů a válek (tedy prostřednictvím destruktivní energie, která je uložená uvnitř nás a vystupuje prostřednictvím emocí na povrch a může se transformovat i za cenu ztráty velkého počtu lidských životů) - proces revoluce. Část populace, která se nepotřebuje účastnit revoluce projde procesem evoluce - vědomou osobní transformací.
  • Polarizace ve společnosti (společnost se rozděluje do nesmiřitelných pólů, které stojí proti sobě) je hnacím motorem vývoje lidské populace a také nutný vývojový proces, prostřednictvím kterého se u nás zviditelňují skryté emoce, které vystupují na povrch a umožnují naši transformaci, pokud jsme do ní dozráli. Čím více populace se polarizuje, tím to zrychluje vývojový proces. Lidé, kteří se tohoto vývojového procesu nechtějí účastnit, mohou předčasně ukončovat svůj život různými způsoby. 

Transformaci, kterou prochází jednotlivec, můžeme připodobnit k minci, která má dvě strany (polarita, dualita) a hranu na které může za určitých podmínek stát (díky tomu můžeme vnímat, že má mince dvě strany). Každá strana mince je jiná, ale přesto je jsou obě strany součástí celku. Každou ze stran mince nemůžeme vidět z rozumového pohledu současně a proto dochází k polarizaci v dualitě těch, kteří sledují pouze jednu stranu mince (která se liší od druhé strany mince). Pochopení, že odlišné strany mince jsou součástí celku - mince, vede k poznání (otevření duchovní dimenze) a prožití, které umožňuje transformaci jedince a populace. Pouze ten, co chápe minci jako celek (a prožil si to, dopřál si čas ji pozorně pozorovat) a nenechá se zmást oddělenými stranami mince (polaritami, které stojí proti sobě a nemůžeme je současně vidět), může díky integrací polarit (už je nevnímáme jako polarity a nevyvolává to v nás emoce) v jeden celek (minci) postoupit na úroveň, kdy vidí "novou zemi".

Co přispívá k polarizaci ve společnosti?

  • Koncentrace bohatství a růst chudoby většinové populace je urychlen i díky globalizaci a digitalizaci: 2600 miliardářů, 16 milionů miliardářů , kteří vlastní 97% majetku - extrémní polarizace bohatství a možností se může stát rizikem budoucího odbytu zboží, spotřeby (nebudou mít za co nakupovat) atd. (2020). To potvrzuje i Warren Buffett, který říká že bohatí podle něj platí nízké daně, což způsobuje, že bohatí se stávají bohatšími a lidé s nejvyššími příjmy bohatnou mnohem rychleji než zbytek populace (25.2.2019).
  • Dynamický růst počtu obyvatel, zejména nejchudší populace v Asii, Africe a na Středním východě a nastupující klimatické změnyKlimatické změny a extrémy, např. sucho a na druhé straně růst hladiny oceánů způsobuje zmenšování území pro život a produkci potravin, důsledkem bude globální migrace obyvatel a války o potraviny a vodu.
  • Nesplatitelné dluhy států, rostoucí chudoba, inflace, záporné úrokové sazby a na druhé straně i rostoucí úrokové sazby.
  • Digitalizace všeho (digitální imperialismus), vznik Metaverse a postupný přesun populace to této reality.
  • Média, sociální sítě, kultura atd. působí na civilizaci a díky dynamickému růstu informací a dezinformací se již člověk (je zahlcen protichůdnými informaci a je přitahován, aby se tohoto "boje" účastnil) přestává orientovat, co je pravda a co ne, tím je snáze ovladatelný (manipulovatelný).
  • Logika a zisk (kterým je poměřováno vše, včetně lidského života, přírody a svobody) je nadřazeny všemu a to vede ke kolapsu západní civilizace. Duchovní složka je potlačována.
  • V Rusku (autoritářská společnost) se umlčují média a v Česku (demokracie) se to děje také (je to rub a líc stejné mince, chybí objektivní pohled na věc bez ideologie atd.). Strukturálně je to totéž a není to správné, poškozuje to společnost (26.3.2022 Petr Robejšek). 
  • Klimatické změny, covid, konflikt na Ukrajině atd. rozdělují jedince i společnost do nesmiřitelných pólů, které stojí proti sobě (projevují se polarity v dualitě, to je nutný bod pro vývojovou transformaci jedinců a civilizace). Vybití a transformace této energie dochází prostřednictvím konfliktů, protestů, nepokojů a válek (konec velkého cyklu - kolaps civilizace).
  • Aby se v nastalém chaosu zajistil pořádek, aplikuje se model kontrolované společnosti, který je součástí Velkého resetu, který paradoxně přispívá, jako další negativní procesy, k duchovnímu vývoji jedinců a společnosti na globální úrovni.

Druhy nerovností ve společnosti, které způsobují polarizaci:

  • majetková
  • příjmová
  • vzdělanostní
  • zdravotní
  • potravinová
  • společenská a sociální
  • právní
  • geopolitická
  • náboženská
  • atd.

Co způsobuje vysoká majetková nerovnost?

Vysoká majetková nerovnost je problém zejména ve chvíli, kdy je majetek nabýván převážně dědictvím, a ne vlastní prací a pílí. V tomto případě silně narušuje mezigenerační sociální mobilitu.

Vysoká koncentrace majetku představuje také společenskou moc a může se skrze ovlivňování politiků a veřejných politik promítat do demokratických procesů. Proto se právě v dnešní době zděděný majetek dostává do popředí. Pomalejší nástup technologických inovací, stárnoucí populace a přeshraniční toky kapitálu umožňují větší návratnost kapitálu v porovnání s příjmem z práce a dále prohlubují majetkovou nerovnost.

zdroj: Piketty, Kapitál v 21. století

Jak se projevuje a co způsobuje polarizaci ve společnosti

  • Nárůst stávek a demonstrací, roste agresivita, lidé se rozdělují na zhruba stejně silné protikladné síly - vznikají občanské války.
  • Rostoucí polarizace v lidech i ve společnosti (polarita v různých podobách v dualitě) s nástupem do věku Vodnáře vede i ke zrychlení duchovního vývoje.
  • Úrokové sazby: chudí platí úroky bohatým. Bohatí si půjčují za 0 % nebo záporný úrok, chudí platí i více jak deset % na úrocích.
  • Chudší obyvatelé jsou vytlačování z velkoměst (koncentrace obyvatel do měst) na jejich okraje a do slamů.
  • Lobbistiské organizace bojují za zájmy bohatých v národních parlamentech na úkor zájmů většinové populace.
  • Růst byrokracie (růst zákonů, které nemůže běžný člověk přečíst za jeden rok) způsobuje nepřehlednost a složitost zákonu a nařízení (běžný člověk se není schopen bez právní pomoci orientovat systému práva a z nich plynoucích povinností).
  • Média, sociální sítě, internet, televize zaplavují a manipulují populací podsunutými pravdami a informacemi ve prospěch bohaté menšiny.
  • Bohatí daní své příjmy v daňových rájích, majetek se koncentruje do rukou úzké skupiny osob.
  • Nerovnost ve vzdělání.
  • Chudé státy (např. v Africe) nakupují dluhy bohatých států a dále chudnou (včetně obyvatel), protože jejich měny devalvují a půjčky mají v mezinárodních měnách.
  • RT (rozvíjející se trhy mají půjčky ve světových měnách, hrozí však devalvace místních měn - mají nezajištěné devizové dluhy) postihuje masový odchod zahraničních investorů poohlížejících se po bezpečných aktivech. Důsledkem je vznik bezprecedentní souběžnosti kapitálových odlivů a měnových devalvací. 
  • Přestože máme spoustu nadací, neziskových organizací a filantropy, kteří podporují chudé, stále roste celosvětová chudoba.
  • Vyspělé státy používají lokální a občanské války jako způsob, jak získávat v chudých zemích levně suroviny.
  • Levná práce z RT bude nahrazena robotizací (práce robotů není zdaněna) v mateřských zemích (lokalizace výroby - globalizace digitálních zisků).

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4411697/project-syndicate-skryte-dluhove-riziko-rozvijejicich-se-trhu.html

Zesilněná polarizace (to je to, co nyní vidíme) - lidské vztahy jsou podvědomým bojem o moc (kdo je v moci, kdo je v kontrole, kdo to řídí atd.) na různých úrovní (je to soutěž a porovnávání se s druhými).

https://www.youtube.com/watch?v=D-Gb0_W54vg

Polarizace ve společnosti, zprávy z tisku:

16.1.2024 Data odhalují, kolik veškerého majetku v Česku patří skupině nejbohatších. V porovnání s dalšími vyspělými zeměmi vykazuje Česko jednu z nejvyšších koncentrací majetku mezi úzkou skupinou lidí. Zjednodušeně řečeno, nejbohatších 20 % lidí v Česku vlastní více než 80 % veškerého bohatství, zatímco nejchudších 20 % obyvatel má k dispozici pouhých 0,2 % celkového majetku. Česko se v nerovném rozdělení majetku umisťuje na předních pozicích; "předběhlo" Německo, Velkou Británii i USA. A dlužno dodat, že toto postavení Česka je atypické i ve srovnání s ostatními zeměmi Visegrádské skupiny, jako jsou Polsko, Maďarsko a zejména Slovensko, kde je rozdíl mezi chudými a bohatými méně markantní.

  •  Nejbohatší jedno procento obyvatel Česka vlastní přibližně 36 procent celkového majetku země.  https://drive.google.com/file/d/1eCt-Y216ynSaRcYVudAIum1_goCFW1w_/view?pli=1
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-data-odhaluji-kolik-veskereho-majetku-v-cesku-patri-skupine-nejbohatsich-243496#

15.1.2024 Svět by mohl mít do deseti let prvního dolarového bilionáře. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to dnes uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Dodala, že rozdíly mezi velmi bohatými a většinou světové populace ještě více prohloubila pandemie nemoci covid-19. Zatímco majetek pěti nejbohatších lidí světa se od pandemie více než zdvojnásobil, pět miliard lidí za tu dobu zchudlo.

  • Pět nejbohatších mužů světa od roku 2020 více než zdvojnásobilo své jmění ze 405 miliard dolarů (321 miliard liber) na 869 miliard dolarů (688 miliard liber), zatímco bohatství nejchudších 60 % – ​​téměř pěti miliard lidí – kleslo. Zpráva Oxfamu o nerovnosti a globální moci korporací zjistila. Pokud budou současné trendy pokračovat, svět bude mít do deseti let svého prvního bilionáře, ale chudoba nebude vymýcena dalších 229 let.
  • Sedm z deseti největších světových korporací má miliardáře jako generálního ředitele nebo hlavního akcionáře. Tyto korporace mají hodnotu 10,2 bilionu dolarů (8,1 bilionu liber), což odpovídá více než souhrn HDP všech zemí Afriky a Latinské Ameriky. S využitím dat Wealth X také zjistí, že nejbohatší 1 % světa vlastní 43 procent všech globálních finančních aktiv (identifikovatelných, veřejně kótovaných nástrojů, včetně akcií, akcií a dluhopisů, plus podíly v soukromých podnicích). Ve Spojeném království vlastní 1 % nejbohatších 33 procent všech finančních aktiv v hodnotě 2,1 bilionu dolarů (1,6 bilionu liber). Na Středním východě drží 1 % nejbohatších 48 procent finančního bohatství; v Asii vlastní 50 procent bohatství nejbohatší 1 %; a v Evropě vlastní 47 procent bohatství nejbohatší 1 % z nich.
  • Navzdory některým individuálním výkyvům jsou miliardáři bohatší o 3,3 bilionu dolarů (2,6 bilionu liber) než v roce 2020 a jejich bohatství rostlo třikrát rychleji než míra inflace. Majetek pěti nejbohatších mužů se zvýšil o 114 procent. Bohatství nejchudších 4,77 miliardy lidí (60 procent) se mezitím reálně snížilo o 0,2 procenta.
  • 148 největších světových korporací dohromady vydělalo v roce do června 2023 celkový čistý zisk 1,8 bilionu dolarů (1,4 bilionu liber), což je 52procentní skok v porovnání s průměrným čistým ziskem v letech 2018–2021. Jejich neočekávané zisky vzrostly na téměř 700 miliard dolarů (554 miliard liber). Zpráva uvádí, že za každých 100 USD zisku 96 velkých společností mezi červencem 2022 a červnem 2023 bylo akcionářům vyplaceno 82 USD.
  • V reálném vyjádření majetek nejbohatších pěti miliardářů ( ke konci listopadu 2023) se od roku 2020 zvýšil o 464 miliard USD, neboli 114 %.
  • https://www.oxfam.org.uk/media/press-releases/wealth-of-five-richest-men-doubles-since-2020-as-wealth-of-five-billion-people-falls/

1.9.2023 Česko se musí připravit na dlouhý a možná jaderný konflikt s Ruskem a také na přesuny velkých celků spojeneckých armád po území republiky a jejich pobyt.

  • "V důsledku rostoucí agresivity Ruska je hlavním úkolem české obranné politiky všestranná příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi," stojí v dokumentu, který by měl v pátek projednat branný výbor Sněmovny.
  • Bezpečnostní situace se ve světě zhoršuje a zhoršovat se bude. Zvláště kvůli rivalitě USA a Číny. "I kdyby skončila válka na Ukrajině, tak hrozba možného konfliktu neskončí, protože situace v Indočíně je čím dál horší," řekl Právu Šedivý.
  • Prvním prioritním úkolem je budovat dobře vyzbrojené, vybavené, vycvičené a v boji udržitelné ozbrojené síly nasaditelné do operací kolektivní obrany. chtěla by do roku 2030 zvýšit počet profesionálních příslušníků ze současných 24 na 30 tisíc mužů a žen ve zbrani a 10 tisíc aktivních záložáků. Těch je nyní okolo čtyř tisíc.
  • Armádu také čeká radikální přezbrojení, Jenom příští rok by se měl obranný rozpočet zvýšit o třetinu, ze sta na 150 miliard korun.
  • Druhým prioritním úkolem je všestranná operační příprava území České republiky a zabezpečení přijetí, přesunů a podpory potenciálně velkého množství spojeneckých sil.
  • Bude se muset masivně investovat hlavně do silniční sítě, železnice a letišť. "Kvůli možným přesunům vojsk na východ se bude muset zvýšit nosnost mostů, zajistit průchodnost tunelů, aby nebyly úzké pro vojenskou techniku, a modernizovat letiště.
  • "Podle staré strategie jsme hlavně připravovali armádu na zahraniční operace, ale teď se vracíme k vševojskovému operačnímu zázemí.
  • https://www.novinky.cz/clanek/domaci-obrana-chysta-plany-na-dlouhou-valku-a-presuny-40442136# 

8.7.2023 Neočekávané zisky velkých podniků raketově vzrostly na "obscénní" 1 bilion dolarů ročně uprostřed krize životních nákladů.

  • 722 megakorporací vydělalo v letech 2021 a 2022 neočekávané zisky ve výši 1 bilionu dolarů ročně.
  • Neočekávaná daň ve výši 90 procent z neočekávaných zisků z minulých let by mohla vygenerovat 941 miliard dolarů – peníze, které by nyní mohly být použity na boj proti chudobě a změně klimatu.
  • Zatímco zisky stoupaly, jedna miliarda pracovníků v 50 zemích si v roce 2022 v reálném čase snížila platy o 746 miliard dolarů. 

V USA , Velké Británii a Austrálii studie zjistily, že 54 procent, 59 procent a 60 procent inflace bylo způsobeno zvýšenými zisky společností.

  • V roce 2022 byly celosvětové ceny potravin v průměru o 14,3 procenta vyšší než v předchozím roce. 
  • Podle MMF mají rostoucí zisky podniků na svědomí téměř polovinu nárůstu evropské inflace za poslední dva roky, protože korporace zvýšily ceny o více než prudký nárůst cen dovážené energie. 
  • Podle GRFC čelilo v roce 2022 akutní potravinové nejistotě na krizové nebo horší úrovni (IPC/CH fáze 3-5) 258 milionů lidí v 58 zemích a územích, oproti 193 milionům lidí v roce 2022. 53 zemí a území v roce 2021.
  • https://www.oxfam.org/en/press-releases/big-business-windfall-profits-rocket-obscene-1-trillion-year-amid-cost-living-crisis

3.5.2023 Na světě existují stovky miliardářů, o nichž se předpokládá, že jejich bohatství pochází převážně z "kamarádského" vztahu se státem. Nejvíce se tento tzv. crony capitalism, tedy klientelistický kapitalismus, projevuje v Rusku, kde se majetek miliardářů pocházející z úzkých přátelských vztahů se státem podílí na HDP 19 %, vyplývá z indexu sledovaného časopisem The Economist. Druhá příčka v indexu klientského kapitalismu patří České republice s podílem na HDP více než 15 %. V první pětici se dále umístily Malajsie, Singapur a Mexiko.

  • V současnosti se hodnota majetku kapitalistů s přátelským vztahem ke státu podle odhadů The Economist pohybuje kolem tří bilionů USD (63,9 bilionu Kč), což jsou zhruba tři procenta globálního HDP. Ještě před 25 lety činila jen 315 miliard USD, tedy jedno procento HDP. Na tomto růstu se zhruba 65 procenty podílela Amerika, Čína, Indie a Rusko. Celkem 40 procent bohatství těchto kapitalistů pochází z autokratických zemí.
  • The Economist ve svém výpočtu vychází z údajů časopisu Forbes, který téměř čtyři desetiletí zveřejňuje přehled světových dolarových miliardářů. V roce 1998 odhadl, že na světě je celkem 209 miliardářů s majetkem jeden bilion USD, což odpovídalo třem procentům globálního HDP. Letos bylo v žebříčku 2640 miliardářů s majetkem 12 bilionů USD, což je zhruba 12 procent HDP. Po zohlednění inflace je nyní v cenách z roku 1998 na světě 877 miliardářů s majetkem devět bilionů USD.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5430599/cesku-patri-druha-pricka-v-indexu-klientskeho-kapitalismu-na-prvni-je-rusko.html

17.1.2023 Jmění miliardářů prudce vzrostlo v roce 2022 díky větším ziskům z potravin a energií. Současně však narůstá i extrémní chudoba obyvatelstva. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě více, zatímco extrémně chudých lidí ve světě přibývá. Vyplývá to ze zprávy organizace Oxfam, zveřejněné ještě před zahájením výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu.

" Přežití nejbohatších " vychází 16.1.2023 v den zahájení Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Elity se shromažďují ve švýcarském lyžařském středisku, protože extrémní bohatství a extrémní chudoba se poprvé za 25 let současně zvýšily.

  • Více než 95 potravinářských a energetických korporací loni zdvojnásobilo své zisky. Vydělaly 306 miliard dolarů v neočekávaných ziscích a z toho vyplatily 257 miliard dolarů (84 procent) bohatým akcionářům. Dynastie Waltonů, která vlastní polovinu Walmartu, získala za poslední rok 8,5 miliardy dolarů. Indický miliardář Gautam Adani, vlastník velkých energetických korporací, zaznamenal jen v roce 2022 nárůst tohoto bohatství o 42 miliard dolarů (46 procent). Nadměrné zisky podniků způsobily nejméně polovinu inflace v Austrálii, USA a Spojeném království.
  • Nejbohatší 1 % má za poslední dva roky téměř dvojnásobek bohatství než zbytek světa dohromady. Nejbohatší 1 procento ukořistilo téměř dvě třetiny veškerého nového bohatství v hodnotě 42 bilionů dolarů vytvořeného od roku 2020, tedy téměř dvakrát více peněz než spodních 99 procent světové populace.

  • Během poslední dekády získalo 1 procento nejbohatších zhruba polovinu (54%) veškerého nového bohatství. V posledních dvou letech se to zrychlilo na 63 procent. Mezi prosincem 2019 a prosincem 2021 bylo vytvořeno nové bohatství ve výši 42 bilionů dolarů. 26 bilionů dolarů (63 procent) získalo 1 procento nejbohatších, zatímco 16 bilionů dolarů (37 procent) šlo na dno 99 procent. Podle Credit Suisse jsou jednotlivci s majetkem vyšším než 1 milion dolarů v horním 1 procentu.

  • "Zdanění superbohatých a velkých korporací je bránou z dnešních překrývajících se krizí. Je načase, abychom zbořili pohodlný mýtus, že daňové škrty pro nejbohatší mají za následek, že jejich bohatství nějak "prosákne" ke všem ostatním. Čtyřicet let snižování daní pro superbohaté ukázalo, že stoupající příliv nezvedne všechny lodě - jen superjachty.

  • Zároveň nejméně 1,7 miliardy pracovníků nyní žije v zemích, kde inflace převyšuje mzdy, a více než 820 milionů lidí - zhruba každý desátý člověk na Zemi - hladoví. Ženy a dívky často jedí nejméně a poslední a tvoří téměř 60 procent světové hladové populace. Světová banka říká, že pravděpodobně vidíme největší nárůst globální nerovnosti a chudoby od druhé světové války. Celé země čelí bankrotu, přičemž nejchudší země nyní vydávají čtyřikrát více na splácení dluhů bohatým věřitelům než na zdravotnictví. Tři čtvrtiny světových vlád plánují v příštích pěti letech úsporné škrty ve výdajích veřejného sektoru - včetně zdravotnictví a školství - o 7,8 bilionu dolarů.

  • Na celém světě nyní pocházejí z daní z bohatství pouze čtyři centy z každého daňového dolaru. Polovina světových miliardářů žije v zemích bez dědické daně pro přímé potomky. Svým dědicům předají nezdaněnou truhlu s pokladem v hodnotě 5 bilionů dolarů, což je více než HDP Afriky, což požene budoucí generaci aristokratických elit. Příjmy bohatých lidí jsou většinou nezasloužené, odvozené od výnosů z jejich majetku, přesto jsou zdaněny v průměru 18 procenty, tedy o něco málo více než poloviční, než je průměrná nejvyšší sazba daně z mezd a platů.

  • Zpráva ukazuje, že daně těch nejbohatších bývaly mnohem vyšší. Během posledních čtyřiceti let vlády v Africe, Asii, Evropě a Americe snížily sazby daně z příjmu nejbohatším. Zároveň zvýšily daně na zboží a služby, které neúměrně dopadají na nejchudší lidi a prohlubují genderovou nerovnost. V letech po 2. světové válce se nejvyšší federální sazba daně z příjmu v USA udržela nad 90 procenty a v letech 1944 až 1981 dosahovala v průměru 81 procent. roli při rozšiřování přístupu k veřejným službám, jako je vzdělávání a zdravotní péče.

  • Zdanění superbohatých je strategickým předpokladem pro snížení nerovnosti a oživení demokracie. Musíme to udělat pro inovace. Pro silnější veřejné služby. Pro šťastnější a zdravější společnost. A vypořádat se s klimatickou krizí investováním do řešení, která bojují proti šíleným emisím těch nejbohatších.

  • Roční daň z bohatství ve výši až 5 procent pro světové multimilionáře a miliardáře mohla vynést 1,7 bilionu dolarů ročně, což je dost na to, aby vybralo 2 miliardy dolarů. lidi z chudoby, plně financovat nedostatky stávajících humanitárních výzev, předložit 10letý plán na ukončení hladomoru, podpořit chudší země zpustošené klimatickými dopady a zajistit všeobecnou zdravotní péči a sociální ochranu pro každého, kdo žije v nízkých a středních oblastech. příjmové země. Hranice chudoby 6,85 USD byla použita k výpočtu toho, kolik lidí (2 miliardy) by roční daň z bohatství ve výši až 5 procent na světové multimilionáře a miliardáře mohla vymanit z chudoby.

Oxfam vyzývá vlády, aby:

  • Zaveďte jednorázové solidární daně z bohatství a neočekávané daně, abyste ukončili krizové zisky.
  • Trvale zvyšte daně pro 1 procento nejbohatších, například alespoň na 60 procent jejich příjmu z práce a kapitálu, s vyššími sazbami pro multimilionáře a miliardáře. Vlády musí zejména zvýšit daně z kapitálových zisků, které podléhají nižším daňovým sazbám než jiné formy příjmu.
  • Zdaňte bohatství nejbohatších 1 procentem dostatečně vysokými sazbami, aby se výrazně snížil počet a bohatství nejbohatších lidí, a přerozdělte tyto zdroje. To zahrnuje zavedení dědických, majetkových a pozemkových daní, jakož i daní z čistého bohatství.
  • https://www.oxfam.org/en/press-releases/richest-1-bag-nearly-twice-much-wealth-rest-world-put-together-over-past-two-years

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-nejbohatsi-lide-propast-mezi-chudymi-a-bohatymi-se-zvetsila-223579#

16.1.2023 Ve světě sílí nerovnost, poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to dnes uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě citelněji (ČTK) 

27.9.2022 Propast mezi chudým a bohatým Českem se prohloubila, ukázaly komunální volby. Lidé ze sídlišť mají pocit, že se na ně zapomnělo, snadněji podléhají obavám a čím dál silněji inklinují k populistům. Volby ukázaly, že lidé z panelových domů volí nyní častěji než dříve levicové či populistické strany, které slibují pomoc v těžké ekonomické situaci. Kritiku Andreje Babiše, že vláda málo pomáhá v časech drahoty, například sdílí skoro 30 procent voličů z Jižního Města, největšího pražského sídliště. Pražský průměr se přitom blíží jen dvaceti procentům a obvody s nižšími řadovými čísly se dokonce drží na úrovni patnácti procent.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-komunalni-cesko-se-rozpada-na-bohate-a-chudsi-odstrcena-sidliste-tihnou-k-populistum-215352#

16.8.2022 Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vláda nenechá občany "padnout", podle něj lidé zaplatí za bydlení maximálně 30 % svých přijmů, v Praze 35 %. "A to včetně všech poplatků za vodu a energie. Veškeré náklady nad třicet procent jejich příjmů je jim stát připraven uhradit," dodal. Potvrdil také, že do konce srpna chce vláda schválit podobu úsporného tarifu (ČT24)

29.7.2022 Nepříjemného přijetí se dočkal ve čtvrtek navečer německý ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) v Bayreuthu. Během své letní cesty chtěl Habeck na náměstí diskutovat s občany o současných těžkostech Německa. Setkal se ale nejen s nečekaně extrémně kritickými tazateli, ale s rozzlobeným davem, trvalým pískotem, pokřiky "lháři, lháři," "vypadni," "Habecku pryč!" a s transparentem "válečný štváč". Vláda v Berlíně se vážně obává narůstající nespokojenosti obyvatel, což si ve čtvrtek vyzkoušel i Habeck. Ten zde mimo jiné přiznal, že jeho nedávná oslavovaná cesta do Kataru pro plyn, skončila neúspěchem.

Poválečné Německo bylo založeno na trvalém sociálním smíru, ten je ale nyní po více než 70 letech vážně ohrožen, čehož se bojí i tzv. semaforová vláda v Berlíně. Zejména ministři Zelených už týdny varují před hrozícím rozkolem v zemi. Habeckova stranická kolegyně a ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) se nedávno obávala "lidových povstání," pokud Rusko přestane dodávat plyn. Později to sice označila za "přehnané" prohlášení, ale strach z nepokojů spíše sílí. Habeck rovněž vidí ohrožení sociální smíru, ještě na jaře odmítal okamžitý zákaz dovozu ruských energetických surovin. 

https://echo24.cz/a/SaXkJ/valecny-stavac-habeck-nebyl-v-bayreuthu-vitan-piskot-berlin-se-obava-lidove-boure?

14.7.2022 Stejně jako v Nizozemsku, i v Německu se začínají na dálnicích objevovat zemědělské prostředky. Zatím sice nedošlo na blokády jako u severních sousedů, pro VW je ale už současná situace dost nepříjemná.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/zemedelci-uz-jen-neblokuji-dalnice-traktory-v-nemecku-zacinaji-bojkotovat-vw-kvuli-pokrytectvi/?

14.7.2022 Drastické zpřísnění ekologických předpisů vyhání zemědělce v Nizozemsku do ulic. Protesty se minulý týden vyhrotily natolik, že se premiér Mark Rutte (55) dostal do úzkých. Policisté proti protestujícím dokonce použili i ostrou střelbu. Ulicemi se valí hustá černá oblaka dýmu, hoří balíky sena. Velké transparenty hrozí: "Válka začala." Traktory blokují dálnice a sklady supermarketů, najíždějí na policejní auta. Zemědělci vyhrožují politikům. V Nizozemsku dochází k nepokojům.

  • "Vidíme předzvěsti občanské války,"  
  • Do roku 2030 musí být emise dusíku sníženy v průměru o polovinu a v případě přírodních oblastí o více než 70 procent. Zvláště tvrdě to dopadá na intenzivní zemědělství, největšího znečišťovatele. Podle vlády hrozí zánik třetině chovů hospodářských zvířat. Není divu, že se zemědělci bojí o své živobytí. 
  • Pravicový populista Geert Wilders (58) varoval: "Nizozemsko je sopka, která brzy vybuchne." Poslanci krajně pravicové strany Fórum pro demokracii již doufají, že "se celý systém zhroutí", aby se mohli chopit moci.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/nizozemsko-ve-varu-heine-a-antje-se-bouri-40402810# 

Nizozemští farmáři už několik týdnů protestují proti drastickému zpřísnění ekologických předpisů. Nechybí blokáda silnic a dálnic, objevují se také transparenty s nápisem "Válka začala". Minulý týden dokonce policie proti protestujícím v jednom případě vystřelila. Na pátek se chystá celostátní koordinovaná patnáctiminutová symbolická protestní akce, kdy po celém Nizozemsku demonstranti zastaví dopravu.

Jádrem sporu mezi zemědělci a nizozemskou vládou jsou kroky na ochranu zdraví a životního prostředí před znečištěním v podobě oxidů dusíku a čpavku. Ty vznikají v průmyslu, dopravě a ve výměšcích hospodářských zvířat. Nizozemsko, které má 17,5 milionu obyvatel, má podle statistik 1,57 milionu registrovaného mléčného skotu a něco přes jeden milion telat chovaných na maso. V roce 2019 vyprodukovaly zemědělské podniky v zemi export v hodnotě 94,5 miliardy eur (2,3 bilionu korun). 

https://echo24.cz/a/S3Jxj/nizozemsko-nepokoje-protesty-farmari-policie-strelba-dusik-eu-rutte? 

2.7.2022 Svět stojí podle OSN před "dokonalou bouří" krizí, které budou ještě prohlubovat rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými státy. Vzniklou propast označuje organizace za nebezpečnou. Může totiž vést k dalším konfliktům a ohrozit mír. Globální problémy podle něj prohlubují rozdíly mezi bohatými a chudými státy. "Znepokojivé je, že žijeme v dokonalé bouři. Protože všechny krize přispívají k dramatickému nárůstu nerovností ve světě a k vážnému zhoršení životních podmínek nejzranitelnějších skupin obyvatelstva," popsal.

  • Počet lidí, kteří trpí chronickým hladem, tedy dlouhodobým nedostatkem potřebných potravin, vzrostl podle OSN na 810 milionů lidí. To je asi o 150 milionů více než před 5 lety. 
  • Ukrajina totiž každý rok vypěstuje dostatek potravin k uživení asi 400 milionů lidí. Například Somálsko spoléhá ve veškerém dovozu obilí na Rusko a Ukrajinu, Egypt pak asi v 80 procentech. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-svet-celi-dokonale-bouri-krizi-hrozi-nepokoje-i-nerovnosti-varuje-osn-208127#

17.5.2022 Ceny rostou nejrychleji za třicet let, přesto podle dostupných dat chudoba zatím nehrozí. Česko je však na nejlepší cestě ke konfliktu mezi lidmi s nižšími příjmy a bohatšími. Už téměř milion českých domácností se kvůli neustálému zdražování propadl pod hranici chudoby," ohlásila na úvod večerních zpráv počátkem května nejsledovanější soukromá televize a moderátor k tomu dodal, že se "během několika měsíců v nouzi ocitne dalšího půl milionu rodin". Zprávy o katastrofě, která už brzy změní třetinu českých domácností na národ chudáků, přitom nejsou specialitou televize Nova.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cesko-je-na-ceste-ke-konfliktu-mezi-chudymi-a-bohatymi-202418#

12.2.2022 Francouzská policie slzným plynem, obušky a kopanci rozhání na bulváru Champs-Élysées demonstranty vyjadřující nesouhlas s protikoronavirovými opatřeními. Vozy z takzvaného konvoje svobody, jimž se podařilo navzdory hlídkám dostat na bulvár a k Vítěznému oblouku, odtahují, uvedla televize BFM TV. Zatím bylo zatčeno 44 osob, někteří měli u sebe nože, kladiva a kanystry s benzínem, další měli praky.

  • Organizátoři tzv. konvojů svobody se inspirovali hnutím proti epidemickým opatřením v Kanadě. Stovky kamionů, mezi nimiž jsou i dodávky a přívěsy, již dva týdny blokují dopravu v centru tamní metropole Ottawy a neprůjezdné jsou kvůli blokádě také některé důležité hraniční přechody mezi Kanadou a USA.
  • Podobné protesty zasáhly i další země. Desítky nákladních aut a dalších vozidel, od traktorů po auta s přívěsy, přijely v sobotu do Haagu a v rámci nizozemského konvoje svobody zablokovaly centrum města. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/policie-rozhani-demonstranty-na-bulvaru-champs-elysees-40386984# 

7.2.2022 V kanadské metropoli Ottawě protestují proti covidovým opatřením řidiči kamionů. Ve městě zůstává asi 500 kamionů a policie kvůli nim volá posily. Podle starosty města je situace mimo kontrolu a demonstranti si diktují pravidla.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kanadskou-metropoli-obsadili-ridici-kamionu-protesty-se-vymkly-kontrole-187631#<br>

6.2.2022 Kanadská města včetně nejlidnatějšího Toronta se potýkají s protesty proti covidovým opatřením, které se rozšířily z metropole Ottawy. Takzvaný Konvoj svobody začal před více než týdnem jako demonstrace proti povinnému očkování u řidičů kamionů, kteří přejíždějí hranice se Spojenými státy. Později přerostl v hnutí zaměřené proti koronavirovým opatřením a protestující i proti vládě premiéra Justina Trudeaua. Informovala o tom agentura Reuters.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/protesty-v-kanade-neutichaji-40386251#

19.1.2022 Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států se obrátila na politiky a podnikatele, kteří se sešli virtuálně na Světovém ekonomickém fóru (WEF), s výzvou "nechte nás platit vyšší daně". Skupina, která si říká vlastenečtí milionáři, uvedla, že extrémně bohatí nejsou v současnosti nuceni platit svůj podíl na celosvětové obnově hospodářství po pandemii.

  • Studie organizace Oxfam zveřejněná tento týden ukázala, že za dva roky pandemie se majetek deseti nejbohatších jednotlivců světa zvýšil na 1,5 bilionu USD (32,3 bilionu Kč).
  • Za dobrý model pro zavedení ve světě považuje daň z majetku, jaká je ve Švýcarsku, kde WEF sídlí. Ve většině zemí nemusí bohatí platit roční daň z majetku, jako jsou nemovitosti, akcie nebo umělecká díla. Tento majetek je zdaněn jen při jeho prodeji.

  • Progresivní daň z majetku začínající na dvou procentech u těch s majetkem přes pět milionů USD a končící na pěti procentech pro miliardáře, mohla přinést 2,52 bilionu USD (54,2 bilionu Kč). To by stačilo na to, aby se 2,3 miliardy lidí na světě vymanilo z chudoby, a pro zajištění zdravotní péče a sociálního zabezpečení pro osoby v zemích s nižšími příjmy.

  • https://echo24.cz/a/SRLaP/nechte-nas-platit-vyssi-dane-miliardari-vyzvali-ke-zdaneni-bohatych?

23.6.2021 Rozdíly v rozložení majetku se v loňském pandemickém roce dále prohloubily. Na světě přibylo 5,2 mil. dolarových milionářů, nejvíce v USA a v Německu, zjistila studie investiční banky Credit Suisse nazvaná Global Wealth Report. Celkem tak koncem roku 2020 disponovalo jměním v přepočtu nejméně 21,4 mil. Kč globálně téměř 56,1 mil. lidí, citovala závěry studie agentura DPA.

S odstupem největší skupina dolarových milionářů žila loni v USA. Bylo jich téměř 22 milionů, což je o 1,73 milionu více než předloni. Za nimi následuje Čína se zhruba 5,3 miliony milionářů, kterých loni v této asijské zemi přibylo 257.000, a Japonsko (3,7 milionu - nárůst o 390.000). V Německu se loni začalo nově počítat mezi dolarové milionáře 633.000 dalších lidí, dohromady jich tak v zemi žije na 2,95 milionu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4711324/loni-na-svete-pribylo-pres-pet-milionu-dolarovych-milionaru-pandemicky-rok-prohloubil-rozdily-naznacuje-studie.html<br>

9.2.2021 Růst ekonomické nerovnosti spolu s nespokojeností veřejnosti s vládním řešením pandemie v mnoha zemích může vést letos ke vzniku častějších protestů a sociálních nepokojů. Přestože výkonnost Číny a dalších asijských ekonomik zvyšuje globální růst, hlavní vyspělé ekonomiky se letos nevrátí na úroveň HDP, kterou dosahovaly před krizí. Vyplývá to z pravidelné analýzy pojišťovny Coface (ČTK)

25.1.2021 Tisíc nejbohatších lidí se ze ztrát způsobených pandemií zotavilo za devět měsíců, nejchudším by to ale mohlo trvat i déle než deset let. Ve zprávě nazvané Virus nerovnosti to dnes odhadla charitativní organizace Oxfam. Podle ní se majetek deseti nejbohatších lidí světa od začátku pandemie zvýšil o půl bilionu dolarů (10,7 bilionu Kč), což by bez potíží každému zaplatilo vakcínu proti covidu-19 a zajistilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby (ČTK)

6.1.2021 Dánsko, země s nejdelší historií záporných úrokových sazeb centrální banky, si připíše další unikát. Banka Nordea nabízí domácím klientům dvacetiletou hypotéku s fixním nulovým úrokem. Další dánské banky slibují, že konkurenta budou následovat. Totalkredit, odnož největší dánské hypoteční banky Nykredit Realkredit, oznámil, že nabídne hypotéku se stejnými parametry. Přidat by se mohl i tamní největší finanční dům Danske Bank, píše Bloomberg. Dánské domácnosti si tak budou půjčovat s nižším úrokem než například americká vláda v případě desetiletých dluhopisů.

Nízkým úrokům u hypoték nahrává politika dánské centrální banky. Ta ve snaze udržet stabilní kurz dánské koruny k euru zavedla v roce 2012 negativní úrokové sazby a od té doby se této politiky drží. Hypoteční úroky jsou tedy v Dánsku velmi nízké dlouhodobě.

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/hypoteka-zadarmo-danska-banka-pujcuje-na-bydleni-s-nulovym-urokem-1376737

30.12.2020 Zdá se, že ve Spojených státech jsme konečně pochopili, že ekonomická nerovnost představuje reálný problém. Po několika recesích, které zanechaly řadu lidí v chudobě, již nezní moc důvěryhodně rčení, že "příliv zvedá všechny lodě". A ekonomové chápou, že pokud vládne velká nerovnost, poškozuje to i ekonomický růst. Na stránkách Bloombergu to tvrdí ekonom Noah Smith, podle kterého v USA začínají o problému hovořit i doposud odmítaví republikáni a trhliny získává rovněž "morální pohled na nerovnost, podle kterého jsou bohatí lidé prostě odměňováni za vytváření obrovské hospodářské hodnoty". Podle Smithe míří pozornost zejména k obrovskému majetku lidí jako Jeff Bezos, Mark Zuckerberg či Elon Musk a k tomu, že pár Američanů má pod kontrolou nemalou část bohatství celé země. "Ti nejznámější křižáci táhnoucí proti nerovnosti pak volají po mnohem vyšším zdanění, které by stáhlo megaboháče zpět k zemi," píše ekonom. Podle jeho názoru si ale pozornost zaslouží možná hlavně to, k jakému rozdělení došlo na úrovni střední třídy.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4573800/smith-nejde-jen-o-bezose-ci-zuckerberga.html<br>

9.11.2020 Zmírnit polarizaci americké společnosti, dostat pod kontrolu šíření koronaviru a zakročit proti klimatické změně. Tyto i další náročné cíle nastolil v noci na dnešek SEČ bývalý americký viceprezident Joe Biden ve svém prvním projevu poté, co ho přední americká média v sobotu vyhlásila vítězem letošního souboje o Bílý dům. Jeho příznivci v mnoha amerických městech mezitím vyráželi na pouliční oslavy, na řadě míst ale po vyhrocené kampani a dramatických volbách pokračovaly protesty voličů prezidenta Donalda Trumpa. Vícero médií se shodovalo v hodnocení, že nově zvolenou hlavu státu čeká nelehká práce a pravděpodobně i kompromisy, pokud si v Senátu zachovají většinu republikáni.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4537527/joe-biden-chce-zmirnit-polarizaci-spolecnosti-dostat-pod-kontrolu-koronavirus-i-resit-klimatickou-zmenu.html<br>

2.11.2020 Při útoku na synagogu ve Vídni byl v pondělí večer vážně zraněn policista. Během incidentu zaznělo údajně několik výstřelů, informoval rakouský bulvární deník Kronen Zeitung

"Držte se dál od všech veřejných míst a hromadné dopravy. Nesdílejte videa ani fotografie," stojí v jednom z několika příspěvků, které po incidentu na svém twitterovém účtu sdílela vídeňská policie. Na sociálních sítích již kolují záběry z místa, na kterých je možné slyšet střelbu, sama policie již informovala o několika zraněných. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pri-utoku-na-synagogu-ve-vidni-byl-vazne-zranen-policista-127276

2.11.2020 Rekordní téměř tři čtvrtiny dluhopisů zemí eurozóny za 8,9 bilionu eur, se kterými se obchoduje na platformě Tradeweb, měly na konci října záporný výnos.Proti konci září tento údaj vzrostl o více než šest bilionů eur a byl nejvyšší od roku 2016, kdy se tyto údaje sledují. Skupina dluhopisů se zápornými výnosy se rozrostla v době, kdy začal růst počet nových případů nemoci covid-19 a kdy se očekává další stimulační pomoc od Evropské centrální banky (ECB).

Skupina dluhopisů denominovaných v eurech s investičním stupněm činila na konci října 1,37 bilionu eur, tedy téměř 40 procent trhu v hodnotě zhruba 3,5 bilionu eur. To je nejvyšší údaj od srpna 2019 a proti konci září to je nárůst o zhruba 29 % 

22.9.2020 Čisté jmění amerických domácností vzrostlo ve 2Q o rekordních 7,61 bilionu USD (Bloomberg)  

31.8.2020 Protivládní protesty v Sofii trvají již 54 dní. Při včerejší demonstraci se protestující vydali i před budovu zastoupení Evropské komise. S sebou měli transparenty s nápisem "Přestaňte sponzorovat naši mafii" (The Capitals)

28.8.2020 Celková hodnota pěti největších společností S&P 500 (Apple, Amazon.com, Microsoft, Facebook a Alphabet) nyní dosahuje více než 7 bilionů dolarů, což představuje téměř 25 % tržní kapitalizace indexu. Před pandemií to bylo méně než 20 % (Reuters) 

27.8.2020 Už čtvrtým rokem je šéf Amazonu Jeff Bezos nejbohatším mužem planety. Teď si k tomu připsal další prvenství: ve středu odpoledne jeho osobní jmění podle magazínu Forbes překonalo hranici 200 miliard dolarů, tedy 4,5 bilionu korun. Taková částka odpovídá trojnásobku českého státního rozpočtu za loňský rok. Z Bezose se tím stal nejbohatší člověk moderní historie. Minulost zná i větší boháče. Při přepočtu na současnou hodnotu peněz byl nejbohatším člověkem světa německý středověký bankéř Jacob Fugger s jměním odhadovaným na současných 400 miliard dolarů. Bezosovi náleží první místo podle statistik magazínu Forbes, který údaje o nejbohatších lide. Akcie Bezosovy firmy proto od začátku roku posílily už kolem 80 procent. Ve středu odpoledne se prodávaly kolem 3340 dolarů.

Jen od března do června šéf Amazonu díky takovému vývoji zbohatl o 48 miliard dolarů, tedy necelých 1,1 bilionu korun. Skoro každým týdnem si přitom připisuje nové a nové rekordy. Třeba koncem července tak Bezos za jediný den zbohatl o 13 miliard dolarů (302 miliard korun), což byl nejvyšší jednodenní nárůst v rámci indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg.

https://byznys.ihned.cz/c1-66807450-bezos-se-stal-nejbohatsim-clovekem-v-historii-pomohl-mu-rust-akcii-amazonu

18.8.2020 Zakladatel a šéf americké společnosti na výrobu elektromobilů Tesla Elon Musk se díky pondělnímu růstu ceny akcií firmy stal čtvrtým nejbohatším člověkem světa. Předstihl tak francouzského podnikatele Bernarda Arnaulta, který působí v odvětví prodeje luxusního zboží. Akcie Tesly v pondělí vzrostly o 11 % a obchodování uzavřely na rekordu. Hodnota Muskova majetku tak vzrostla o 7,8 miliardy na 84,8 miliardy dolarů (téměř 1,9 bilionu Kč). Od třetího místa, na kterém je zakladatel a šéf americké internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg, dělí Muska zhruba 15 miliard dolarů. Od začátku letošního roku se už cena akcií Tesly více než zečtyřnásobila a hodnota Muskova majetku se zvýšila o 57,2 miliardy dolarů. To představuje druhý nejvyšší nárůst za zakladatelem a šéfem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem. Ten je nejbohatším člověkem světa a hodnota jeho majetku letos vzrostla o 73 miliard na 188 miliard dolarů. Bezos těžil z růstu ceny akcií Amazonu, za kterým stál zvýšený zájem o nákupy přes internet v době koronavirové krize.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4475206/Musk-se-stal-ctvrtym-nejbohatsim-clovekem-sveta.html?

30.6.2020 Daňové úřady v téměř 100 zemích světa loni díky dohodě a automatické výměně informací získaly data o 84 mil. účtů, které obyvatelé těchto zemí vlastní v tzv. daňových rájích. Majetek na těchto účtech v úhrnu činil zhruba 10 bil. eur. To je prudký nárůst ve srovnání s rokem 2018, kdy byly vyměněny informace o 47 mil. účtů s majetkem 5 bil. eur. Uvedla OECD  

Úvaha: smyslem informací není vyvolat strach u jedinců či společnosti, ale ukázat možnost, kterou může civilizace projít. Člověk se nemusí bát, cestu může hledat v poznání sebe a zklidnění, které umožní vnímat svůj vnitřní hlas, který nás propojí s vědomí. Svou energii již nemusíme věnovat vnějšímu světu, kde probíhá souboj duality (pravda a lež, černá a bílá) a který odebírá energii a poznání (blokuje vývoj). Ale naopak energii dáváme tomu, co nás posouvá k vědomí. Stáváme se vědomím člověkem, který je příkladem pro ostatní.

  • Tam, kde dávám svou energii (zájem), to podporuji a naopak, co nemá energii to zaniká

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...