Elektromobilita

Elektromobily a vodíkové vozy jsou řadou lidí považovány za emisně čisté. Při jízdě neprodukují žádné emise škodlivin ani skleníkových plynů. Předně jsou energeticky náročné na výrobu - to kvůli bateriím nebo právě palivovým článkům. A v druhé řadě, i když energie k jejich pohybu nevzniká spalováním benzinu nebo nafty, stejně se musí nějakým způsobem vyrobit: ať už je řeč o výrobě elektřiny (z uhlí, plynu, jádra nebo obnovitelných zdrojů) nebo o produkci vodíku (může vznikat jak špinavou cestou ze zemního plynu, tak čistě elektrolýzy vody s využitím energie z obnovitelných zdrojů) na jejich výrobu a provoz (elektrická energie z fosilních paliv).

  • Cena, dojezd, doba dobíjení, recyklace to je tradiční čtyřlístek slabin elektrických aut (2019), spojují akumulátory, které mají příliš malou elektrickou hustotu, jsou tedy příliš velké a těžké, není možné je dostatečně rychle dobít a ještě jsou drahé. JE TU TAKÉ OTÁZKA SPOLEHLIVOSTI, která je ve srovnání s konvenčními vozy menší. více
  • Vyrobit auto jezdící čistě na elektřinu není tak pracné jako výroba vozu se spalovacím motorem. Ten se skládá minimálně z 1200 součástek, zatímco elektromotor asi z 200 součástek. " 
  • Také zůstatkové hodnoty elektroaut se drží nízko. Jednak kvůli ekologickým rizikům spojeným s recyklací, jednak následkem rychlého vývoje baterií k vyšší kapacitě − dnešní vozidla mohou být za dva roky výrazně překonaná a hůře prodejná. 
  • Statistiky ze světa ukazují, že až 90 % dobíjení se odehrává doma nebo v práci. 
  • Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) jezdilo v roce 2019 po silnicích celého světa 7,2 milionu elektromobilů a z nich 47 procent v Číně. Čínský svaz výrobců aut CAAM odhaduje, že se v roce 2021 v Číně prodá 1,8 milionu elektromobilů.  
  • Do roku 2040 má stoupnout celosvětový počet elektromobilů ze současných tří milionů na 420 milionů.  (IEA očekává, že do roku 2040 bude na silnicích jezdit 330 milionů elektrických aut - zvýšila tedy svůj výhled z loňského roku o 30 milionů vozů. Tato auta nahradí spotřebu zhruba čtyři miliony barelů za den).
  • Po světě jezdí pouze šest milionů elektroaut a hybridů, ale více jak miliarda vozidel se spalovacím motorem.
  • Za první letošní pololetí 2019 se ve světě prodalo 1,134 milionu elektromobilů, o 46 % více než za první půlrok roku 2018.  Zhruba každé páté prodané auto v roce 2023 bude v celosvětovém měřítku elektromobil. Prodej aut na elektrický pohon se podle ní zvýší o 35 % na 14 mil. vozů v roce 2023. Znamenalo by to, že elektromobily budou mít 18 %t trhu. Pro srovnání - v roce 2020 měly 4% tržní podíl.
  • Produkci automobilů na benzin a naftu chce Německo ukončit v roce 2030, ačkoliv v zemi se zatím ročně vyrábí kolem šesti milionů vozů a z toho elektromobilů necelých 50 tisíc (ohroženo může být až 600 tisíc pracovních míst).
  • Elektromotor je složen z méně součástek než motor spalovací, jednodušší je převodovka a zcela odpadá výfuková soustava s katalyzátorem či filtrem, je to pokles o 30 % v pracnosti při výrobě, ale bateriové články tvoří 30 až 50 % ceny vozu.
  • V Česku bylo počátkem 2019 podle dat společnosti Deloitte skoro 700 dobíjecích stojanů, což představuje "hustotu" 8,4 stojanu na tisíc kilometrů čtverečních. Přičemž v Nizozemsku, kde je ze zemí Evropské unie nejvyšší, je to 800 stojanů na tisíc kilometrů čtverečních.
  • Většina aut musí parkovat v ulicích, kde je už teď málo místa pro velké nabíječky, a na parkovištích u sídlišť, kde nebude možné natáhnout prodlužovačku ze sedmého patra. 
  • Drahé pneu a častější výměny dražších pneumatik. Elektromobily jsou těžší, mají ostřejší nástup výkonu a potřebují obvykle širší a dražší pneu. To vše pak dohromady znamená, že v rámci všech nákladů jsou výdaje majitelů elektromobilů na pneumatiky skoro trojnásobné ve srovnání s vozidly se spalovacím motorem.

Němečtí experti očekávají, že spotřeba elektřiny v zemi se zvýší cca o 2,5 terawatthodin ročně za každý milion elektromobilů. V naší zemi je podobné číslo prozatím nereálné - optimistické předpovědi pro rok 2020 počítají s prodejem okolo 3 500 elektřinou poháněných vozů, přičemž do roku 2030 se uvažuje o celkovém počtu zhruba čtvrt milionu e-aut na českých silnicích. více

Emisní limity: omezení platné od roku 2021 − 95 g oxidu uhličitého na jeden kilometr (jde o průměr týkající se emisí vyprodukovaných všemi prodávanými vozy dané auto­mobilky) − nutí k většímu nasazení elektromobilů. Další snížení limitu k roku 2030 na 60 gramů podle odhadů společnosti Deloitte nebude možné splnit, jestli podíl elektromobilů na nových registracích nepřesáhne 38 procent. Přitom v roce 2018 představoval průměr 120 gramů na kilometr jízdy. 

Fraunhoferův institut pro solární energii řeší energetickou náročnost a s ní spojenou uhlíkovou bilanci jednotlivých částí životního cyklu auta: od výroby, přes provoz až po likvidaci. Více 

Výsledky jasně ukazují, že jestli existuje oblast, kde má diesel svou ekologickou výhodu, je to jeho výroba a likvidace. Začátek a konec jeho života znamená jen dvě třetiny oxidu uhličitého, co se do ovzduší vypustí kvůli vodíkovému autu a asi 45 procent v případě elektromobilu s velkou 90 kWh baterií. 

  • V Číně se prodalo v roce 2018 skoro 1,3 milionu vozidel (2019 plán 1, 9 milionu) na novou energii (plug-in elektrických aut a plug-in hybridů) - nárůst o 62%.
  • Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) jezdilo v roce 2019 po silnicích celého světa 7,2 milionu elektromobilů a z nich 47 procent v Číně. Čínský svaz výrobců aut CAAM odhaduje, že se v roce 2021 v Číně prodá 1,8 milionu elektromobilů.  
  • Energetická náročnost výroby baterií, během výroby baterie pro jeden elektromobil se také dostane do ovzduší zhruba o 75 % víc škodlivin než z výroby celého vozu s klasickým pohonem.  více
  • Recyklace autobaterií pro elektromobily je až 5 x dražší než jejich výroba (Prof. Staněk).
  • Aby byl elektromobil ekologičtější než diesely, musel by srovnatelný elektromobil najet celých pět set osmdesát tisíc kilometrů.

Postupný pád největších bariér (omezená nabídka, vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) a v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD, atd.) by měl znamenat rychlé dosažení 20% podílu na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR. 

Slovenský eurokomisař pro energetiku Maroš Šefčovič již před časem oznámil, že je třeba v Evropě postavit až 20 takzvaných gigatováren. Na výstavbě se mají podílet stovky energetických a technologických firem. 

Elektromobily nám dávají jen falešnou iluzi skutečnosti, že můžeme něco změnit, aniž bychom změnili vlastní přístup. Jenomže svět takhle nefunguje - jak nám stále znovu a znovu ukazuje na rozličných příkladech. Poučíme se vůbec někdy?

Pokud si myslíme, že elektrický vůz je řešením naší krize udržitelnosti dopravy, máme tendenci zapomínat, že naše auta existují především proto, aby nás s něčím spojovala. A to s věcmi, které vyžadují nesmírnou těžbu a energii fosilních paliv, aby je bylo možné stavět, provozovat a udržovat. Jedná se v první řadě o silnice, ale také o budovy, továrny, obchodní domy, předměstí, města, letiště a další - mohli bychom pokračovat do nekonečna. Neudržitelné totiž není jen auto samotné, neudržitelný je celý způsob života dnešního člověka a systém, jakým žije. více

Trendy v elektromobilitě

Volkswagen zatím do elektrifikace investoval asi 9 miliard eur (přes 230 miliard korun). Ford, který zatím do vozů na elektrický pohon investoval skoro 10 miliard euro (asi 250 miliard korun) se s Volkswagenem podělí o část svého know-how, ale ne o všechno.

Klesající prodeje a zpomalující ekonomika komplikují automobilkám přípravy na budoucnost průmyslu. Uvolňování peněz na vývoj elektromobilů z tenčících se rozpočtů je často bolestivé. 

Rostoucí tlak v kombinaci s novými nástrahami průmyslu by nakonec mohl donutit výrobce k další a užší spolupráci. Daimler a BMW se spojily ve vývoji sdílení jízd a autonomních vozů, zatímco Honda investovala do podobné technologie General Motors. Nissan a Renault se zoufale snaží udržet své spojenectví a překonat strmý pád svého bývalého šéfa Carlose Ghosna, zatímco Fiat Chrysler zvažuje své další kroky poté, co Renault v červnu odmítl jeho návrh na sloučení. V pátek Volkswagen a Ford ohlásily rozšíření spolupráce i mimo užitkové vozy. Ford, který v současné době nenabízí žádné elektromobily, využije MEB platformy Volkswagenu k vlastní výrobě elektrických aut. Volkswagen zase souhlasil s tím, že investuje do společnosti Fordu Argo Ai, která vyvíjí autonomní vozidla.  více 

  • Dotace na nákup elektromobilů, a uhlíková daň pro vozidla se spalovacím motorem, elektroauta jsou nyní cca o 100% dražší, než vozidla se spalovacím motorem.
  • Půjčování a sdílení elektromobilů.
  • Nástup elektromobilů bude postupně vytlačovat auta se spalovacími motory. A protože elektromotor je výrobně mnohem jednodušší, firmy budou propouštět. 
  • Do roku 2025 bude celosvětový trh s elektrickými auty větší než součet trhů s chytrými telefony, počítači, tablety a s nositelnou elektronikou.
  • Počet hybridních a elektrických aut ve světě by se měl do konce roku 2026 ztrojnásobit z letošních 15 mil. na téměř 48 mil. vozů (14.5.2021).
  • Spojování výrobců do koalic a spolupráce (např. BMW a Jaguar Land Rover, Renault a Fiat-Chrysler) aby dosáhli rychlejších úspor, urychlení vývoje a rychlejší uvádění na trh, v roce 2019 spojení ohlásily francouzská PSA Group a italská Fiat Chrysler Automobiles.
  • Musí se vybudovat nová posílená rozvodná síť včetně sítě nabíjecích stanic, vybudování jedné stanice stojí cca 1 milion a obslouží cca 10 automobilů.
  • Dynamický růst továren na výrobu autobaterií.
  • Kvůli zpřísňování pravidel pro emise se automobilky koncentrují na elektromobilitu.
  • Postupující elektrizace automobilové dopravy povede rovněž k nižším výnosům ze spotřební daně z pohonných hmot.
  • Neziskové automobilky produkující elektromobily, Tesla v roce 2018 prodala rekordních 245 240 elektromobilů, z toho skoro 146 tisíc představoval Model 3. ( průměrná ceně 1.3 milionů), 4,8 miliard USD, byla kumulovaná ztráta Tesly za období 2014 až 2018. akciový kurz Tesly od počátku 2019 oslabil o 46 procent více , na začátku roku 2020 je cena akcií na 600 USD.
  • Hrozí podobná situace jako na dot-com firmách před dvěma dekádami.
  • Outsourcování výroby a růst start-upů, následná stavba výrobní továrny.
  • Po čínských silnicích jezdí nejvíc elektroaut na světě - celkem jde o 56 procent ze všech elektrických vozidel.
  • "Podle studií by zhruba na deset elektrických automobilů měla být jedna dobíječka. V roce 2025 bychom jich tedy měli mít alespoň 20 tisíc," řekl Luboš Vlček ze Škody Auto.   
  • Dlouhé nabíjení akumulátorů : Proto neúnavně inovativní Tesla přichází s geniálním řešením! Každá Tesla je vybavená velkým displejem infotainmentu a právě na něm si ve volné chvíli u stojanu nabíječky budete moci zahrát novou arkádovou závodní hru Beach Buggy Racing 2, kterou vývojáři Tesly nainstalují do aut s příštím automatickým updatem. Ovládat se pak dá prostě otáčením volantu a šlapáním na pedály. Geniální! více
  • VW spouští půjčování elektromobilů v Berlíně za rok i v Praze více.
  • Zlom v elektromobilitě nastane asi v roce 2021 -2022, protože důvodem jsou přísnější emisní limity, které začnou v EU platit od roku 2021. Automobilky, jež výrazně nesníží produkci oxidu uhličitého u svých aut, budou platit vysoké sankce. Limity podle odborníků nelze splnit bez toho, aby výrobci ve velkém prodávali elektromobily.
  • Německý model podpory prodeje elektromobilů: pro občany, tedy polovina podpory od státu a polovina od výrobců.
  • Automobilky budou prodej podporovat prodej elektromobilů tím, že baterie budou na splátky.

Letos (2019) chce Tesla dodat na trh 360 až 400 tisíc svých elektromobilů. Model 3 zlevní na 30 315 dolarů (asi 690 tisíc korun) ze 32 225 dolarů (téměř 733 tisíc korun), více.

Česko a elektromobilita

Po českých silnicích zatím jezdí necelé tři tisíce elektromobilů (2018). Podle předpokladů jich do roku 2030 bude až čtvrt milionu (možná i 500 000 ks) a to vyžaduje 20-40 000 nabíjecích stanic. největší tuzemská automobilka Škoda Auto předpokládá, že příští rok v Česku prodá 2500 elektromobilů. K tomu pak ještě další stovky plug­-in hybridů, které kombinují elektrický a spalovací pohon.

  • Rozvoj elektromobility v Evropě má podpořit fakt, že od roku budou 2020 muset nově vyrobené vozy evropských automobilek celkem vyprodukovat o pětinu nižší emise oxidu uhličitého, než je současný limit, výrobci však nemohou ovlivnit skladu kupovaných vozidel, zájem je o SUV, ostatní segmenty stagnují nebo klesají.
  • Česko bude z veřejných zdrojů podporovat pouze infrastrukturu (výstavbu dobíjecích stanic).
  • Nárůst vozů na elektrickou energii přinese také výrazně vyšší nároky na distribuci elektřiny, především do domácností a do míst, kde lidé pracují.  S tím je spojena i úprava distribuční soustavy včetně transformátorů - budou využívat aukční chytré sítě.
  • Nové dobíječky pro elektromobily se nedaří stavět dostatečně rychle (zdlouhavé čekací lhůty na stavební povolení), to se může ukázat jako problém v následujících letech.
  • Vybudování jedné dobíjecí stanice stojí cca 1 milion kč a výstavba díky byrokracii trvá až 24 měsíců, nabíjení v rychlodobíjecí stanicích zabere okolo dvaceti minut.
  • Ministerstvo dopravy chce výstavbu urychlit výstavbu nabíječek tím, že ji zadotuje 1,2 miliardy eur. 
  • Škoda Auto chce okolo svých závodů v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí postavit do roku 2025 sedm tisíc nabíjecích stanic. 
  • Pro ilustraci: čistě papírově milion elektromobilů dobíjených z běžné zásuvky (230 V) přes běžný jistič (16A), tedy výkonem 3,7 kW, znamená zvýšení odběru o 3,7 GW (to odpovídá 4 blokům jaderné elektrárny Temelín). Kdyby se to stalo v těchto dnech večer, celkový odběr v Česku by stoupl téměř o polovinu.  

V České republice je aktuálně registrováno více než 2600 elektromobilů (celkem je v Česku registrováno více jak 5,8 milióny aut - rok 2018). V roce 2017 přibylo 400 vozů na elektrický pohon, loni rekordních 725 elektrických aut a v roce 2019 do března 154 elektromobilů.

Za 6 měsíců roků 2019 se prodalo v Česku 128 000 aut, z toho 70% v benzínové verzi, prodalo se 3674 hybridů, elektromobilů je cca 0,3% z prodaných vozů. Prodeje elektromobilů by měli v příštích letech vyskočit na 5 až 10%. Od ledna do července 2019 prodalo 421 elektromobilů a 156 hybridů, které využívají i elektrickou energii. (pokles o 20% proti srovnatelnému období v roce 2018)

  • Na konferenci E-mobilita (24.5.2019) dále zaznělo, že podle propočtů by mělo v roce 2030 jezdit po Česku zhruba 220 tisíc elektroaut (cca 5% vozového parku), nyní jich jezdí cca 2500.
  • Podle odhadů by v roce 2030 mělo být v republice přibližně 500 tisíc až 700 tisíc elektromobilů a dá se předpokládat, že nejméně pětina z nich bude jezdit v Praze. (25.7.2019 radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09).
  • Národní akční plán čisté mobility, podle něhož by v Česku mělo v roce 2030 jezdit 220 tisíc až 500 tisíc elektromobilů a fungovat 19 tisíc až 35 tisíc dobíjecích bodů na elektřinu. V roce 2035 podle ambiciózních plánů Evropské komise navíc skončí na "starém kontinentu" výroba nových automobilů, které nebudou poháněné elektřinou či vodíkem (10.1.2022). 
  • Podle Martina Kuby by se měla elektromobilita přirozeně rozvíjet především ve městech (konference E-mobilita).
  • Na území Česka dnes najdeme podle serveru EVmapa pouze 402 nabíječek.
  • Celkově bylo v Česku k 1. lednu 2019 registrováno 1 779 osobních elektromobilů. 
  • Elektromobily a hybridy s emisemi oxidu uhličitého méně než 50 gramů na kilometr mají v Česku nárok na speciální registrační značku. Majitelé aut s touto značkou pak mají možnost parkovat v rámci modrých a fialových zón po Praze zdarma. Podobná výhoda na ně čeká například v Ostravě, kde mohou bezplatně parkovat v zónách A a R, v Karlových Varech zase ušetří poplatek za vjezd do lázeňského centra. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích navíc stanovila, že se zavedením elektronických dálničních známek od roku 2021 odpadne majitelům aut se zmíněnou registrační značkou také povinnost dálniční známku kupovat.  
  • Že jedno nabíjení stojí přibližně 50 až 60 korun a průměrný elektromobil zvládne například trasu Praha - Brno zhruba na 1,5 nabití. To znamená, že cesta mezi těmito městy vyjde asi na 90 korun. Tedy výrazně levněji, než u auta se spalovacím motorem. 
  • Podle odhadů Ministerstva dopravy bude v roce 2020 v Česku registrováno asi 17 tisíc vozidel s elektrickým či hybridním pohonem. 
  • Podle analýzy Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) budou už kolem roku 2025 chybět v Česku asi 3 tisíce dobíjecích stanic, v roce 2030 bude tento deficit až 20 tisíc stanic. více 

2.1.2024 Nejprodávanější značkou elektromobilů byla loni v Česku Tesla celkem s 1619 registracemi nových vozů. Je 5,5krát více než v předchozím roce. Tesla tak odsunula na druhou příčku domácí Škodu s jejím modelem Enyaq. Uvedlo to dnes Centrum dopravního výzkumu na svém webu. Celkem se loni podle odhadů PwC v Česku prodalo okolo 220.000 nových osobních vozů, v drtivé většině se spalovacím motorem (ČTK)

10.1.2022 Necelou miliardu už přibližně za měsíc česká vláda uvolní pro podnikatele na nákup elektromobilů. Jde zatím o vůbec největší dotační program, na který dosáhnou tentokrát nejen firmy, ale i živnostníci.

Stát firmám a živnostníkům letos rozdělí dosud rekordní částku na nákup elektromobilů. Až na 4 550 elektroaut padne necelá miliarda korun, Hodnota jednotlivých podpor se pak má vypočítávat z konkrétního rozdílu mezi cenou vozu s ekologičtějším pohonem a cenou auta se spalovacím motorem. Pro velké firmy s 250 až 3 000 zaměstnanci stát chystá dotaci v hodnotě 40 procent rozdílů. Podniky do padesáti zaměstnanců si pak mohou přijít až na 60 procent z rozdílu obou částek. Konkrétní vzorec pro výpočet rozdílu ceny ale ministerstvo zatím nezveřejnilo. Dotaci na nákup elektromobilu by mohli podnikatelé čerpat od letoška až do konce roku 2025. V roce 2021 se vozy na elektrický pohon podílely na počtu nově registrovaných aut jen z 1,28 procenta, například v Německu to bylo 13,6 procenta.

Češi zatím elektrická auta vesměs nechtějí. Mezi hlavní důvody patří vysoká pořizovací cena, zhoršený dojezd při delších cestách a dosud nedostatečná infrastruktura nabíjecích bodů. Národní akční plán čisté mobility, podle něhož by v Česku mělo v roce 2030 jezdit 220 tisíc až 500 tisíc elektromobilů a fungovat 19 tisíc až 35 tisíc dobíjecích bodů na elektřinu. V roce 2035 podle ambiciózních plánů Evropské komise navíc skončí na "starém kontinentu" výroba nových automobilů, které nebudou poháněné elektřinou či vodíkem.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-doprava-stat-zaplati-podnikatelum-cast-elektromobilu-spusti-nove-dotace-185341#

15.7.2021 Do roku 2030 by na českých silnicích mělo podle Národního plánu čisté mobility jezdit až půl milionu elektromobilů, pro které by mělo fungovat 19.000 až 35.000 dobíjecích stanic na elektřinu. Ministerstvo dopravy má pro podporu infrastruktury připraveno desítky miliard korun (ČTK).

Nabíjecí stanice

více

Například ministerstvo dopravy do roku 2023 podpoří 800 miliony korun stavbu několika set dobíječek po celé zemi. "Stát by ale neměl dávat přímé dotace na nákup elektroaut pro koncové spotřebitele. Jeho role je v zabezpečení infrastruktury a stability elektrické sítě," nastínil roli státu v debatě ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. 

Do výstavby dobíjecích stanic se ve velkém začínají pouštět také benzinové stanice. Příkladem je řetězec Benzina, který patří do rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol. "Ve spolupráci s ČEZ plánujeme postupnou instalaci dobíjecích stanic na desítkách čerpacích stanic sítě Benzina ležících na exponovaných místech − ve městech, na dálnicích a na silnicích první třídy. Desítky stanic si od energetické skupiny objednal obchodní řetězec Kaufland. Celkem třináct dobíjecích stanic ČEZ staví na různých pobočkách řetězce rychlého občerstvení McDonald's. Dobíjecí stanice si u největšího hráče v tuzemské energetice objednal v oboru fast foodu i Burger King, KFC, mezi dealery aut pak Auto Jarov či Jaguar.

  • Ke konci roku 2019 mít ČEZ zemi 200 dobíjecích stanic, do pěti let 500 rychlodobíjecích stanic, kdy lze dobít baterii elektromobilu na 80 procent kapacity za 20 až 30 minut.
  • Současný mechanismus, kdy je cena dotovaná a často nepokrývá ani náklady na provoz, není dlouhodobě udržitelný. Postupně proto bude docházet k narovnávání ceny. Myslím, že je to otázka dvou až tří let. 

Standardem v síti rychlodobíjecích stanic ČEZ je stojan ABB umožňující nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Dobití většiny kapacity baterií elektromobilu zvládne do 20 minut. Stojan je vybavený DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kilowattů. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kilowattů. V příštím roce by měl ČEZ v rámci pilotního projektu přijít s dobíječkou s výkonem 150 kilowattů. 

Dobití se dá hradit dvěma způsoby. Buď motorista využívá paušál, který je 450 korun měsíčně bez DPH, a při každodenním provozu elektromobilu jej jeden kilometr jízdy vyjde asi na 0,15 koruny, nebo v případě jednorázových dobíjení je cena okolo 1,5 koruny za kilometr.  

Do roku 2022 uvede Škoda na trh více než deset elektrifikovaných modelů. Firma, která je součástí skupiny Volkswagen, investuje během tří let do elektromobility a technologií spojených s chytrými auty dvě miliardy eur, tedy přes 50 miliard korun.

4.11.2023 V Česku je aktuálně zhruba čtyři tisíce tři sta veřejných dobíjecích bodů pro elektromobily, což je o pětinu více než loni. V tiskové zprávě to v pátek sdělilo státní Centrum dopravního výzkumu (CDV), které vychází z dat ministerstva průmyslu a obchodu.

Česko je v počtu dobíjecích míst podle centra na třináctém místě ze sedmadvaceti států Evropské unie. Elektromobilů v Česku přibývá, ale v podílu osobních aut na elektřinu na registracích všech nových vozů je Česká republika podle CDV stále na posledních příčkách unijního žebříčku. K letošnímu 30. září mělo Česko na 2 313 stanicích 4 313 dobíjecích bodů pro elektromobily. Je tak přibližně v polovině žebříčku zemí Evropské unie. V počtu elektrovozů je však na nižších místech.

  • V zemích Evropské unie připadá v průměru 12,1 osobních elektrických vozidel s externím dobíjením na jeden veřejný dobíjecí bod. V Česku je to 6,7 vozidel, což nás řadí na šestou příčku mezi sedmadvaceti členskými státy Evropské unie.
  • Počet bateriových elektromobilů registrovaných v Česku se podle dat centra za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšil o devětačtyřicet procent, tedy o 6 268, na 20 323. Přibývá i plug-in hybridů, letos o více než čtyři tisíce na 12 527. 
  • https://forbes.cz/dobijecich-stanic-pro-elektromobily-pribyva-v-cesku-jich-je-pres-ctyri-tisice/?

9.2.2022 Evropa bude mít do roku 2035 na silnicích 130 milionů elektromobilů. Pro tyto vozy bude potřebovat 65 milionů nabíječek, z toho zhruba 85 procent bude instalováno v domácnostech. Vyžádá si to investice do infrastruktury ve výši asi 134 miliard USD (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to z prognózy poradenské společnosti Ernst & Young (EY) a evropského energetického sdružení Eurelectric, na kterou upozornila agentura Bloomberg.

  • Evropská flotila elektromobilů se do roku 2030 zvýší na 65 milionů vozů ze současných téměř pěti milionů.
  • Podle aktuálního průzkumu BloombergNEF je v Evropě nyní přibližně 445 000 veřejných přípojek.
  • Instalace 400 000 nabíječek nám trvala deset let," řekl analytik EY Serge Colle. "Nyní jich budeme potřebovat do roku 2030 v každém roce zhruba 500 000 a zhruba jeden milion ročně mezi lety 2030 a 2035.
  • EY odhaduje, že náklady na tuto výstavbu budou 62 miliard USD a dalších 72 miliard USD bude potřeba k instalaci 56 milionů nabíječek do domácností.
  • https://www.novinky.cz/auto/clanek/evropa-bude-do-roku-2035-potrebovat-65-milionu-nabijecek-elektromobilu-tvrdi-studie-40386582#

25.5.2021 S rostoucím počtem elektromobilů exponenciálně roste i množství jejich odpůrců, kteří se snaží "nepříteli" všemožně ztrpčit život. Na jihu Německa nabral elektrovandalismus doslova masovou podobu...

Přibližně 17 procent poškození veřejných nabíjecích stanic v Německu připadá na vandalismus. V Bavorsku však vandalové přišli s opravdu nechutným způsobem, jak veřejné nabíječky znefunkčnit. Začali do jednotlivých zdířek u dobíjecích zásuvek cpát syrové mleté ​​maso. To se díky své konzistenci dostane hluboko do konektorů zásuvek, které tím pádem zkratuje a je třeba je vyměnit. Stalo se tak nejčerstvěji na mnichovské Marklandstrasse. 

https://cnn.iprima.cz/elektromobilita-v-bavorsku-uz-toho-maji-dost-a-ucpavaji-nabijecky-mletym-masem-25949?

18.4.2021 Zbytečný návrh, který jen dále zvýší už tak velmi vysoké ceny bytů. Tak hodnotím nejnovější návrh ministerstva pro místní rozvoj, které chce stavitelům nových bytů nařídit, aby v novostavbách povinně budovali dobíjecí stanice. V návrhu vyhlášky o technických požadavcích na stavby, který prošel připomínkovým řízením, resort prosazuje, aby v nových či rekonstruovaných nebytových prostorech s více než deseti parkovacími stáními byla vybudována alespoň jedna dobíjecí stanice.

U každého parkovacího stání pak musí být rozvody, které umožní její pozdější vybudování. Ministerstvo počítá s tím, že by změna mohla platit od poloviny letošního listopadu.

Pokud bude povinnost montovat v garážových stáních určitý počet nabíjecích stanic, zcela určitě to nové byty prodraží. V tuto chvíli nelze říct o kolik, protože nejsou jasné počty, parametry ani cena těchto stanic. Každopádně jejich instalaci zaplatí všichni majitelé nových bytů, protože bude započítaná v jejich vyšší ceně.

https://faei.cz/povinne-dobijecky-elektromobilu-v-novostavbach-zdrazi-nove-byty/

25.7.2019 Hlavní město Praha chce mít do roku 2030 síť 5000 nabíjecích stanic pro elektromobily. Většinu chce magistrát vybudovat pomocí modernizace lamp pouličního osvětlení, další plánuje stavět firma PRE. Novinářům to dnes řekl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Nyní je podle něj v metropoli asi 250 veřejných elektronabíječek. Pražský dopravní podnik (DPP) také plánuje vypsat tendr na nákup elektrobusů a buduje pro ně infrastrukturu (ČTK) více.

Elektromobilita Německo

Do roku 2020 bude podle kancléřky Merkelové na německých silnicích jezdit nejméně milion elektroaut (následně se to posunulo na rok 2022). Nyní jich je podle Fritze Indry v provozu necelých 200 tisíc, přičemž je do celkového součtu započteno i více než 100 tisíc plug-in hybridů, o nichž předtím nebyla vůbec řeč.

  • Převážnou část elektromobilů kupují firmy a úřady, nikoli soukromé osoby.
  • Na německých silnicích registrováno ale jen 220 tisíc elektroaut (do celkového součtu započteno i více než 100 tisíc plug-in hybridů) z celkových 47 milionů.
  • Dnes (2018) jich je v zemi okolo 21 tisíc, během příštích dvou let má vzniknout na 50 tisíc nových čerpacích stanic na elektřinu (investice tři miliardy eur), do roku 2030 má v Německu fungovat dokonce milion veřejných dobíjecích stanic.
  • Elektrická bublina je hlavně mediálním a politickým tématem, potvrzuje to i malý zájem zákazníků.
  • Evropští zákazníci nejsou připraveni vzít na sebe riziko elektromobilu, protože tu není vybudovaná infrastruktura (domácí nabíjení trvá dlouho a jízdný dosah je tak omezený)
  • Nevýhodou jsou vysoké ceny za elektřinu v některých zemích, což nahlodalo dosavadní vnímání cenové výhodnosti elektromobilů (cena elektřiny dále poroste díky omezování emisí z fosilních paliv).
  • "Rozdíl mezi cenou za dojezd 350 km a 600 km bude 10 tisíc eur (auto bude o tuto částku dražší).
  • "Bateriová auta nebudou nikdy stejně využitelná jako ta tradiční. Je třeba změnit návyky," nabíjení rychlonabíječkami je třeba využívat s rozvahou, protože v dlouhodobém horizontu poškozuje akumulátory."
  • Zájemci o koupi elektromobilů tedy budou dál moci počítat s bonusem 4000 eur (asi 103 tisíc korun), zájemci o pořízení plug-in hybridního auta s částkou 3000 eur (přes 77 tisíc korun). Celkem je na program vyčleněno 1,2 miliardy eur (31 miliard korun).
  • Na prémii se z poloviny skládá stát a z poloviny automobilový průmysl. Německá vláda program spustila před třemi lety, očekávání s ním spojená se ale zatím nenaplnila.
  • Na prémii se z poloviny skládá stát a z poloviny automobilový průmysl. Německá vláda program spustila před třemi lety, očekávání s ním spojená se ale zatím nenaplnila.
  • "Pokud si politici budou elektromobilitu vynucovat, povede to akorát k hospodářské krizi. Zákazníci jsou spokojeni se svými stávajícími vozy (roste prodej náhradních dílů).
  • Odsunutí nákupu nového vozu, pokud se nyní na rok, dva či tři přeruší šestiletý cyklus nákupu nového auta, dostane se hospodářství do obrovských problémů. Jsem zvědav, kdo pak bude prohlášen za viníka.
  • Elektromobilita není čistá, protože v celkových výpočtech je potřeba zahrnout zátěž CO2, která vzniká při výrobě baterií.
  • Elektroauta jsou sice možná v něčem lepší než spalovací motor, ale v ledasčem zase horší."
  • více

Elektromobilita v tisku:

24.1.2024 Tržní podíl elektromobilů na baterie dosáhne maximálně 30 procent, myslí si bývalý generální ředitel japonské automobilky Toyota Akio Tojoda, který v současné době působí jako předseda správní rady firmy. Zbytek podle něj zaujmou hybridy, auta na vodíkový pohon a vozy se spalovacím motorem. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg (ČTK)

11.1.2024 Růst celosvětového prodeje plně elektrických a plug-in hybridů (PHEV) loni zpomalil na 31 procent z 60 procent o rok dříve. Vyplývá to z dat analytické organizace Rho Motion. V samotném prosinci se prodalo 1,5 milionu těchto vozů, což je měsíční rekord, uvedla s odkazem na zprávu organizace agentura Reuters

9.1.2024 Růst globálního trhu s elektromobily letos kvůli snižování státních dotací zpomalí na 27,1 procenta na 17,5 milionů vozů. Ve své zprávě to uvedla výzkumná společnost Canalys. Loni podle jejího odhadu trh s elektroauty vzrostl díky vládním pobídkám o 29 procent na 13,7 milionu aut (ČTK)

2.1.2024  Čínský výrobce elektromobilů a hybridních vozů BYD v loňském roce zvýšil celkový prodej o 62 procent na zhruba tři miliony vozů. V samotném čtvrtém čtvrtletí prodala rekordních 526.409 vozů s čistě elektrickým pohonem. Mohla by tak poprvé na čtvrtletní bázi vystřídat amerického konkurenta Tesla na postu největšího světového prodejce vozů s čistě elektrickým pohonem (ČTK).

23.12.2023 Celkem se má letos prodat čtrnáct milionů aut na baterie, meziročně o třetinu víc, z toho osm milionů v Číně, 3,3 milionu v Evropě a necelé dva miliony v Severní Americe. Ačkoliv se většině mladých firem zaměřených na trh s elektromobilitou nepodařilo prorazit, menšina těch úspěšných naopak velmi znepříjemňuje byznys tradičním automobilkám. Zatímco ještě v roce 2020 ovládaly mladé společnosti zaměřené výhradně na výrobu elektromobilů jako americká Tesla nebo čínské Li Auto jen jedno procento globálního trhu, letos drží asi sedm procent. S většinou mladých firem, které se v posledních letech pokoušely prosadit na trhu s elektromobilitou, to jde z kopce. Vyplývá to z analýzy listu The Wall Street Journal, která se zaměřila na 43 společností, jež vstoupily na burzu ve Spojených státech mezi lety 2020 a 2022. Z nich se daří jen čtyřem, čtyřiatřiceti docházejí peníze, dvě pohltila konkurence, a tři dokonce zbankrotovaly. Akcie většiny těch, které zatím přežívají, už měsíce klesají.

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/splaskla-jedna-z-nejvetsich-bublin-na-wall-street-akcie-startupu-s-elektromobily-padly-1412547

15.9.2023 Za clo na čínské automobily by mohla přijít odveta. Výroba elektromobilů je totiž závislá na komponentech, které pocházejí právě z Číny, varuje Petr Novák z koncernu JTEKT.

  • Je to největší hrozba, kterou v evropském automobilovém průmyslu máme. Čína se však ozvala, že se bude chtít bránit. Že je volný trh a Evropa by do toho neměla zasahovat.
  • Čipy se nakupují v Asii, elektronika a vstupní materiál do baterií jsou v čínském vlastnictví, největší výrobci baterií jsou z Číny. Ta hrozba tady je. Bude to skutečně vysoká politika," říká s tím, že Evropa už ze své podstaty nemůže postupovat jako Turecko, které na čínské elektromobily uvalilo 40% clo.  
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/porady-inside-talks-hra-s-cinskym-ohnem-evrope-se-mohou-cla-vymstit-varuje-podnikatel-236847#

13.9.2023 EU zvažuje sankce proti čínským výrobcům elektromobilů ⚡

Čínští výrobci elektromobilů dnes dosahují špatných výsledků a zaznamenávají poklesy, protože EU se snaží zastavit dovoz levnějších automobilů z Číny a obává se prohlubující se krize evropského průmyslu a poklesu konkurenceschopnosti evropských společností. Regulační orgány EU již zahájily vyšetřování v obavách ze záplavy levných "elektromobilů", což může vyvolat odvetnou reakci Číny. V důsledku toho dnes zaznamenaly smíšené reakce i akcie evropských automobilových společností, jako jsou Volkswagen (VOW1.DE) a BMW (BMW.DE). situace vypadá jako pokračování určité "geopolitické" skládačky, v níž "Západ" omezuje ekonomický potenciál Číny.

  • Podle vyjádření Ursuly von Der Leyen Čína uměle snižuje cenu automobilů prostřednictvím státních dotací a následně je vyváží, čímž vytváří na trhu nekalé konkurenční výhody.
  • Podle údajů činil podíl čínských značek elektromobilů v EU v loňském roce 8 %. Vzhledem k tomu, že čínské modely jsou přibližně o 20 % levnější než domácí, očekává se, že do roku 2025 by mohly ovládnout 15 % trhu s elektromobily.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/743176-eu-zvazuje-sankce-proti-cinskym-vyrobcum-elektromobilu/

2.9.2023 V EU má být už za sedm let skoro třetina kamionů elektrická. V Česku jich je 17 a ani jedna nabíječka.

https://archiv.hn.cz/c1-67238710-v-eu-ma-byt-uz-za-sedm-let-skoro-tretina-kamionu-elektricka-v-cesku-jich-je-17-a-ani-jedna-nabijecka

28-8-2023 Čínský výrobce elektromobilů BYD se poprvé dostal mezi deset největších automobilek světa z hlediska prodeje, předstihl tak německé automobilky Mercedes-Benz i BMW. Informoval o tom dnes japonský hospodářský deník Nikkei Asia, podle kterého tím čínská firma ukazuje, že elektromobily mění podobu automobilového průmyslu (ČTK)

  • V první polovině letošního roku se prodej nových vozidel společnosti BYD meziročně zvýšil o 96 procent na 1,25 milionu aut.  
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5563052/cinsky-vyrobce-aut-byd-se-poprve-dostal-mezi-deset-nejvetsich-automobilek-sveta.html

16.8.2023 Tržní hodnota vietnamského výrobce elektromobilů VinFast první obchodní den na burze v New Yorku stoupla na 85 miliard USD. Společnost tak překonala americké automobilky Ford a General Motors, upozornil server zpravodajské televize BBC. Tržní hodnota Fordu činí 48 miliard USD a GM 46 miliard USD (ČTK) 

9.7.2023 Nedávné rozhodnutí Číny omezit vývoz dvou kovů - gallia a germania - používaných v polovodičích a elektrických vozidlech by mělo evropské představitele varovat, řekl Senard. " "Když mluvím o čínské bouři, mám na mysli dnešní silný tlak související s dovozem (elektrických) vozidel z Číny do Evropy," řekl Senard. "Jsme schopni vyrábět elektromobily, ale bojujeme za zajištění bezpečnosti našich dodávek," dodal. Čínské odvětví elektromobilů a dodavatelský řetězec surovin jsou výsledkem mnohaletých investic, jejich replikace by podle něj stála miliardy eur. V případě náhlého nedostatku baterií kvůli výpadku surovin by byl podle Senarda klíčový vývoj alternativních paliv - například syntetických e-paliv a vodíku.

  • https://www.garaz.cz/clanek/novinky-poplach-pred-cinskou-bouri-pres-noc-se-muzeme-dostat-do-silene-situace-varuje-sef-renaultu-21010575#

26.4.2023 Zhruba každé páté letos prodané auto bude v celosvětovém měřítku elektromobil. V dnes zveřejněném výhledu to odhaduje Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Prodej aut na elektrický pohon se podle ní zvýší o 35 % na 14 mil. vozů. Znamenalo by to, že elektromobily budou mít 18 %t trhu. Pro srovnání - v roce 2020 měly 4% tržní podíl (ČTK)

29.3.2023 Americký výrobce elektrických vozidel Lucid Group v rámci restrukturalizace propustí asi 1300 zaměstnanců, zhruba 18 procent pracovní síly. Firma tak chce snížit náklady, uvedla s odkazem na její sdělení agentura Reuters. Výrobce luxusního sedanu Air minulý měsíc zveřejnil prognózu výroby na letošní rok, která zaostala za očekáváním analytiků (ČTK)

28.3.2023 Spojené státy a Japonsko uzavřely obchodní dohodu týkající se kovů pro baterie do elektromobilů, která je důležitá pro posílení jejich dodavatelského řetězce baterií a poskytuje japonským automobilkám širší přístup k daňové úlevě až 7500 USD (165.000 Kč) na nákup elektromobilu v USA. (ČTK)

  • Podle představitelů vlády amerického prezidenta Joea Bidena rychle dojednaná dohoda zakazuje oběma zemím přijímat oboustranná vývozní omezení týkající se nerostných surovin nejdůležitějších pro baterie do elektromobilů. Omezení se týkají lithia, niklu, kobaltu, grafitu a manganu. Cílem dohody je také snížit závislost USA a Japonska na Číně jako dodavateli těchto kovů, protože vyžaduje spolupráci v boji proti "netržním politikám a praktikám" v jiných zemích v tomto odvětví a při realizaci přezkumů zahraničních investic do jejich dodavatelských řetězců důležitých nerostných surovin.

  • Polovina úlev je vyhrazena pro vozidla a baterie vyráběné v Severní Americe, což je zdrojem napětí s Evropskou unií, Japonskem a Jižní Koreou. Ty se obávají, že jejich automobilky a výrobci baterií nebudou konkurenceschopní. Druhá polovina je podmíněna tím, že nejméně čtyřicet procent důležitých surovin v bateriích bylo vytěženo nebo zpracováno v USA či zemi, která má s USA dohodu o volném obchodu, nebo recyklováno v Severní Americe. 

  • https://forbes.cz/soukromy-trh-s-kovy-pro-baterie-japonsko-a-usa-uzavrely-dohodu-o-elektromobilite/?

27.2.2023 V příštích 5 letech se počet elektrických a hybridních aut ve světě více než zdvojnásobí z letos odhadovaných 30 milionů na 65 milionů v roce 2028. Nejrychleji se bude rozvíjet trh čistě elektrických aut, kterých by mělo být 34 milionů proti současným 12 milionům. Brzy tak překonají prodej hybridů, kterých by za pět let mělo jezdit 25 milionů. Vyplývá z aktuální studie PwC Electric Vehicle Sales Review (ČTK) 

31.1.2023 Elektromobily se jako "čisté" řešení mohou jevit leda někomu, kdo zavírá oči před realitou. Pokud by měly být splněny vize politiků, musela by třeba jen těžba lithia během následující dekády a půl vzrůst čtyřicetkrát. A na bateriová auta se tlačí hlavně tam, kde se tento prvek netěží vůbec.

  • Ještě větším problémem než provoz elektrických aut je ale jejich výroba, to je takové jejich špinavé tajemství. Bez vzácných kovů se totiž žádné baterie dnes neobejdou. Nicméně již nyní je těžba nedostačující. Pokud ovšem má elektrická revoluce proběhnout tak, jak si ji politici a aktivisté vysnili, pak v budoucnu bude naše planeta připomínat ementál, neboť ji bude hyzdit jeden důl vedle druhého. Jak totiž v nové studii uvádí University of California, těžba "bílého zlata", jak je tento prvek také nazýván, by v takovém případě musela do roku 2040 narůst 40krát. 
  • Jen přesun Spojených států směrem k elektromobilům by si vyžádal třikrát více lithia, než se v současné době těží pro celý svět (jen pro jednu zemi s asi 3 procenty globální populace).
  • Asi 95 % globální produkce totiž připadá na Chile, Argentinu, Čínu a Austrálii.
  • Elektrický Hummer, na jeho baterie je totiž třeba 24 kilogramů lithia, což odpovídá nejméně 4,8 kilům na jednoho cestujícího. Přitom takový elektrický autobus si celkově žádá 44 kg lithia, v důsledku čehož na každého pasažéra připadá jen 0,52 kila, tedy devětkrát nižší množství. 
  • https://www.autoforum.cz/predstaveni/dalsi-studie-odhalila-na-spinave-tajemstvi-elektromobilu-varuje-pred-budoucnosti/?

12.1.2023 Celosvětový prodej elektromobilů se v loňském roce zvýšil téměř o 60 % na 10,3 mil. vozů. Vyplývá to z údajů analytické společnosti BloombergNEF. V letošním roce však společnost očekává výrazné zpomalení růstu. Prodej se měl podle její prognózy zvýší o necelou třetinu na 13,6 mil. Údaje zahrnují automobily s čistě elektrickým pohonem a hybridní vozy, které umožňují dobíjet baterii z elektrické sítě (ČTK)

11.1.2023 Německo v zájmu dosažení klimatických závazků musí urychlit nástup elektrické dopravy. Na včerejším jednání s kancléřem Olafem Scholzem se na tom shodli zástupci automobilového průmyslu, kteří rovněž potvrdili dřívější cíl v podobě nejméně 15 mil. elektrických aut na německých silnicích do roku 2030, řekl kancléřův mluvčí Steffen Hebestreit (ČTK) 

2.1.2023 Tržní podíl plně elektrických vozů v Norsku loni dosáhl 79,3 %, v roce 2021 to bylo 65 %, uvedla asociacie OFV. Skoro čtyři z pěti nových aut prodaných loni v Norsku byla na baterie. Nejprodávanější značkou byla druhý rok v řadě Tesla (Reuters)

21.12.2022 Německo výrazně omezí podporu elektromobilů. Nejvyšší příspěvek na elektromobil bude nově činit 4500 eur (109 000 Kč) místo dosavadních 6000 eur (145 000 Kč). Klíčovou podmínkou je, že vůz musí podle čisté ceníkové ceny stát méně než 40 000 eur (970 000 Kč). Nárok na podporu mají i majitelé dražších aut, pokud vůz nestojí více než 65 000 eur. V takovém případě od ledna dostanou 3000 eur (73 000 Kč), což je o 2000 eur (48 000 Kč) méně než dosud.

Zcela ukončena bude podpora hybridních aut. Na jejich nákup dosud stát vyplácel 4500 eur, pokud jejich čistá ceníková cena nepřekročila 40 000 eur. U dražších hybridů to bylo 3750 eur (91 000 Kč). Německo chce v budoucnu podporu dál postupně snižovat. Od ledna 2024 klesne dotace na 3000 eur pro vozy do 45 000 eur (1,1 milionu Kč). Na nákup dražšího auta už majitelé peníze nedostanou. Před úplným zrušením nákupní prémie varuje autoklub ADAC. "Úplné zrušení dotací by masivně ohrozilo rozvoj elektromobility.

  • Ministerstvo hospodářství a ochrany klimatu plánuje na podporu elektromobilů vyčlenit v nadcházejícím roce 2,1 miliardy eur (51 miliard Kč) a v roce 2024 pak 1,3 miliardy eur (31,5 miliardy Kč). Jenom na letošní rok přitom bylo na podporu určeno asi 3,2 miliardy eur (77,5 miliardy Kč). 
  • Od roku 2016 stát podle dnes zveřejněné statistiky Spolkového úřadu pro hospodářství a kontrolu vývozu (BAFA) podpořil přes 1,6 milionu vozidel, z nichž asi 930 000 bylo čistě elektrických aut a přes 700 000 hybridů.
  • https://www.novinky.cz/clanek/auto-nemecko-vyrazne-omezi-podporu-elektromobilu-40418114# 

18.10.2022 Prezident Francie Emmanuel Macron oznámil vyšší dotace na nákup elektromobilu pro chudší rodiny. Dotace na elektromobil pro domácnosti s nižším příjmem se v příštím roce zvýší na 7000 eur ze současných 6000 eur. Zároveň pro zbývající kupující klesne na 5000 eur. Macron dodal, že od začátku roku 2024 bude zahájen systém takzvaného sociálního leasingu, který pomůže rodinám s nízkým příjmem získat elektromobil za 100 eur měsíčně.

25.9.2022 Za zkratkou IRA se neskrývá pouze Irská republikánská armáda, nýbrž také Inflation Reduction Act. Tedy nový zákon iniciovaný administrativou amerického prezidenta Bidena, který má bojovat proti inflaci rozhazováním dalších neexistujících, rozumějte státem vypůjčených peněz. To už je jako nazývat černou barvu bílou, absurditu tohoto protimluvu jako takovou ale dnes nechme být a zaměřme se pouze na automobilové dopady. V důsledku nového zákona totiž mají mít od 1. ledna příštího roku nárok na federální dotaci v podobě daňového kreditu pouze ty elektromobily, které budou vyrobeny na území Spojených států. A jejich baterie musí být vyprodukovány tamtéž.

  • Čína  je světovou jedničkou na poli rafinace vzácných kovů i výroby samotných baterií. Ač se tedy lithium těží třeba v Chile, kobalt v Kongu a nikl v Austrálii, všechny tyto materiály se nakonec střetávají v Říši středu. V této zemi se z nich pak i sestavují bateriové články, v dalších zemích probíhá nanejvýš kompletace jednotlivých paketů. Díky tomu Čína prakticky ovládá trh s klíčovým komponentem elektrických aut.
  • Pokud pravidla nastavená USA komplikují byznys čínským automobilovým firmám v Americe, ve hře je přijetí pravidel, která by zkomplikovala byznys americkým automobilovým firmám v Číně. 
  • Číňané navíc mohou učinit prakticky neprodejnými v podstatě všechny americké elektromobily, zejména Tesly,  nabízené v Číně, takže dopady na automobilky ze Spojených států by byly dalekosáhlé. Už proto předpokládáme, že se obě strany nakonec domluví na nějakém kompromisu. Ale to jsme v případě USA a Ruska loni i letos čekali též. A jak to dopadlo... 
  • https://www.autoforum.cz/predstaveni/nejnovejsi-krok-usa-nastval-cinany-jeji-odveta-muze-zasadit-tesle-osudovou-ranu/?

9.8.2022 Prodej elektromobilů v Číně letos dosáhne rekordních 6 mil., poptávka po ekologičtějších autech tam prudce roste. Oznámil to CPCA, který tak zvýšil výhled z původních 5,5 mil. Dodávky vozidel s alternativním pohonem, označovaných jako NEV se podle svazu v červenci více než zdvojnásobily asi na 486.000 aut. To představovalo podíl 26,7 % na trhu s novými automobily (ČTK)

20.7.2022 Podíl elektromobilů mezi nově registrovanými vozy v Evropě od dubna do června stoupl na 9,9 %, loni ve druhém čtvrtletí činil 7,5 %. Podíl aut poháněných fosilními palivy oproti tomu klesl. Ve své dnešní zprávě to uvádí Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) (ČTK). 

20.6.2022 V USA je přes 2 miliony elektromobilů a zhruba 55 000 nabíjecích stanic pro elektromobily. USA možná budou muset zvýšit nabídku nabíjení elektromobilů až 20krát na více než 1 milion veřejných a 28 milionů soukromých nabíječek. Ford již má největší nabíjecí infrastrukturu a Tesla otevírá svou síť všem vozům (CNBC)


11.4.2022 Počet elektromobilů na silnicích po celém světě v polovině letošního roku překročí 20 milionů. Předpovídá to podle agentury Bloomberg analytická společnost BloombergNEF.

30.3.2022 Vietnamská automobilka VinFast plánuje postavit továrnu na výrobu elektromobilů USA. Počáteční investice do závodu v Severní Karolíně má činit 2 mld. USD a výroba má začít v červenci 2024. Vyplývá to z prohlášení společnosti. Výrobní kapacita závodu bude 150.000 vozů ročně. Vznikne zde více než 7000 pracovních míst. VinFast plánuje v USA vyrábět hlavně sportovně užitkové modely VF9 a VF8 (ČTK)

9.2.2022 Evropa bude mít do roku 2035 na silnicích 130 milionů elektromobilů. Pro tyto vozy bude potřebovat 65 milionů nabíječek, z toho zhruba 85 procent bude instalováno v domácnostech. Vyžádá si to investice do infrastruktury ve výši asi 134 miliard USD (2,8 bilionu Kč). Vyplývá to z prognózy poradenské společnosti Ernst & Young (EY) a evropského energetického sdružení Eurelectric, na kterou upozornila agentura Bloomberg.

  • Evropská flotila elektromobilů se do roku 2030 zvýší na 65 milionů vozů ze současných téměř pěti milionů.
  • Podle aktuálního průzkumu BloombergNEF je v Evropě nyní přibližně 445 000 veřejných přípojek.
  • Instalace 400 000 nabíječek nám trvala deset let," řekl analytik EY Serge Colle. "Nyní jich budeme potřebovat do roku 2030 v každém roce zhruba 500 000 a zhruba jeden milion ročně mezi lety 2030 a 2035.
  • EY odhaduje, že náklady na tuto výstavbu budou 62 miliard USD a dalších 72 miliard USD bude potřeba k instalaci 56 milionů nabíječek do domácností.
  • https://www.novinky.cz/auto/clanek/evropa-bude-do-roku-2035-potrebovat-65-milionu-nabijecek-elektromobilu-tvrdi-studie-40386582#

3.1.2022 Elektromobily tvořily v Norsku loni téměř dvě třetiny prodaných aut, i díky daňovým úlevám se jejich prodej zvýšil o 48 procent. Na prvním místě je tam americká společnost Tesla, uvedla dnes agentura Reuters. Norsko chce jako první země světa ukončit prodej aut se spalovacím motorem, přestat je nabízet zákazníkům hodlá od roku 2025 (ČTK)

16.12.2021 Jednou z takových tezí je ta o tom, že s rostoucí výrobou bude docházet ke stále větším úsporám z rozsahu, což elektrická auta zlevní. Samozřejmě, u některých částí to jistě bude platit, v případě té klíčové, tedy baterie, ale analytici už léta upozorňují na to, že materiálů potřebných pro jejich výrobu není a nebude dost a v určitou chvíli začne pod vlivem převisu poptávky nad nabídkou jejich cena stoupat a s tím i cena celých akumulátorů.

V minulosti už byla řeč o nedostačující nabídce kobaltu, niklu či lithia, aktuálně se však ukázalo, že panuje nedostatek dalšího zásadního materiálu, grafitu. Ten je potřeba na anody, bez nichž taktéž nelze akumulátory dokončit. Alternativa přitom v současné době prakticky neexistuje, načež se příchodu problémů nelze divit.

Zhruba 70 procent veškerého grafitu totiž pochází z Číny, kde ovšem v důsledku extrémně nízkých teplot dojde během zimních měsíců k uzavření dolů. V příštím roce tak má na trhu chybět hned 20 tisíc tun grafitu, kvůli čemu nebude moci být vyrobeno přibližně 250 tisíc elektromobilů. Poradenská společnost BMI (Benchmark Mineral Intelligence) ve své tiskové zprávě navíc podotýká, že jde pouze o špičku ledovce, neboť celosvětová poptávka po grafitu má během příští dekády růst o 27 procent ročně.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/vyrobci-elektromobilu-bojuji-s-nedostatkem-dalsiho-materialu-sny-o-zlevneni-se-dal-rozplyvaji/?

3.12.2021 Elektrická auta vypadají na první pohled na papíře jako dokonale efektivní stroje, čím více ale jdeme do hloubky, tím více neefektivity dávají najevo. Nejde tu jen o způsob vytváření elektřiny, její přenos, transformaci a pozdější uplatnění, až desítky procent energie se ztrácí i dobíjením.

  • Náklady na provoz elektrických aut tedy budou narůstat, jakkoliv lze upínat naděje k novým typům baterií. Ovšem ani u nich nebude možné chladicí okruhy jednoduše odstranit, stále tak budete platit více energie, než kolik budete moci využít. Dokládá to i pohled na nový Lucid Air, jenž disponuje využitelnou kapacitou 118 kWh. Z dobíjecího stojanu však odebere 134 kWh, o 13,6 % víc.

  • Nejde nicméně jen o zásah do vaší peněženky. Daná elektřina totiž musí být nějak vyrobena, což znamená, že kromě vašich financí unikají do ovzduší zbytečně i emise. Pokud si přitom uvědomíme, že na výrobu jedné kWh připadá zhruba 0,5 kg CO2, pak jedna Honda e dočerpávaná jednou týdně má za rok na kontě 26 kilo zbytečných polutantů. Na první pohled to jistě není mnoho, ovšem představte si, že takových aut budou miliony.

  • Navíc je třeba dodat, že nejde o zdaleka jedinou neefektivitu v řadě - elektřina není vyráběna stoprocentně efektivně nikdy a pokud bude pocházet z fosilních paliv, startujeme v podstatě tam, kde spalovací motory končí. Dále jsou tu ztráty při přenosu, transformaci, přetváření elektrické energie v kinetickou... Přidejte si k tomu níže přesně vypsané ztráty při dobíjení a může být na čase se ptát, zda tolik kritizovaná, asi 40% účinnost naftového motoru není nakonec ještě dobrá.

  • https://www.autoforum.cz/predstaveni/test-ukazal-dalsi-skrytou-slabinu-elektromobilu-pri-dobijeni-zbytecne-zatezuji-vasi-penezenku-a-prirodu/?<br>

26.11.2021 Volkswagen má novou strategii. Dává baterie do aut na splátky. Nový přístup automobilky na čínském trhu srazil cenu vozu zhruba o třetinu, baterii pak mají zákazníci pronajatou bez poplatku a po splacení si ji nechávají.

  • Zřejmě nejzajímavější a nejefektivnější způsob nabízí automobilka NIO, která díky programu BaaS (Battery as a Service) umožňuje kompletní výměnu vybité baterie za novou ve speciálních stanicích.
  • Vedle koupě elektromobilu i s baterií pak její pronájem v Evropě nabízí také značky Renault. Zákazník si tak zaplatí vůz, zatímco za baterii platí měsíční poplatek. Zákazník tak ušetří, zatímco automobilka nese odpovědnost za kapacitu. Pokud ale zákazník přestane platit, automobilka může na dálku omezit nabíjení.  
  • https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/volkswagen-ma-novou-strategii-dava-baterie-do-aut-na-splatky-1385751?

19.11.2021 Auta společnosti Tesla a elektrické sportovní užitkové vozy konkurenčních značek patří mezi nejméně spolehlivé modely prodávané ve Spojených státech. Vyplývá to z průzkumu neziskové organizace Consumer Reports, která hodnotí výrobky a služby (ČTK)

14.11.2021 Zákaz spalovacích motorů v EU vyvolává již delší dobu pořádnou vášeň. Evropská komise tlačí na jednoznačný datum a doporučuje, aby se tak stalo již v roce 2035. Automobilky zvedají varovný prst a upozorňují, že na to Evropa není připravena. Přílišný tlak věcem prý více uškodí, než pomůže. Eurokomisař Frans Timmermans vidí všechno jinak a tvrdí, že zmíněným zákazem lidem pomůže zbavit se starých aut.

https://www.autojournal.cz/eu-zakaz-spalovacich-motoru-dostane-lidi-k-levnejsi-mobilite/?<br>

10.11.2021 Výrobci automobilů po celém světě plánují do roku 2030 investovat do výroby elektromobilů a baterií více než půl bilionu USD. Vyplývá to z analýzy agentury Reuters. Před necelými 3 lety podobná analýza ukázala, že automobilky chtějí utratit za elektromobily a související technologie 300 mld. USD (ČTK). 

5.8.2021 Jak dopadl test stavu akumulátoru 8 leté Tesly s nájezdem 156 000 kilometrů? Výsledek je absurdní. Špatná baterie, která umožňuje jenom zoufale nízký dojezd. Při nabíjení automobilu se udávaný dojezd zastaví na pouhých 79 kilometrech, a nabíjení se zastaví, protože je baterie zcela nabita. Používáním a stářím totiž ztratila svou kapacitu, a nyní je plně nabita už při dojezdu necelých 80 km.n Možným řešením by mohla být výměna baterie. To ovšem není tak jednoduché, protože tato operace by byla tak nákladná, že by se v žádném případě nevyplatila. Cena výměny je jen o něco menší než částka, za kterou YouTuber elektromobil koupil. Z tohoto testu vyplývá, že pokud by na tom byly ostatní elektromobily s výdrží baterie podobně, rozhodně by to nemělo nijak pozitivní vliv na životní prostředí.

https://www.autozive.cz/stav-akumulatoru-tesly-po-8-letech-provozu/?

26.7.2021 Kalkulačka: Kolik elektráren bude Česko potřebovat, až propadne elektrovozům? Pokud 5 % řidičů přejde na elektromobily, bude jejich roční spotřeba 1,1 TWh brutto. To odpovídá podílu 1,5 % na veškeré elekřině vyrobené pro ČR. Tedy 7 % současné produkce jaderné elektrárny Temelín.

  • Třeba v dálkové nákladní přepravě přechod k elektřině vůbec nedává smysl. Výhoda elektromobilů ve spotřebě energie na dlouhých trasách mizí. 

Průměrný roční nájezd budeme počítat 13 tisíc kilometrů. Je to hodnota možná poněkud nadsazená a je vyšší než evropský průměr, který činí kolem 12 tisíc kilometrů. Na druhou stranu nová auta mají obvykle vyšší nájezd než starší vozy, a všechny elektromobily na českých silnicích budou nové.

Spotřeba samotného elektromobilu uvažujeme na 20 kilowatthodin (kWh) na 100 kilometrů. To má jak výhodu kulatého čísla, tak to také zhruba odpovídá v reálu naměřeným hodnotám (viz například test německého ADAC). Číslo zahrnuje celkovou spotřebu elektřiny ve voze, včetně klimatizace, elektroniky či osvětlení. A samozřejmě také využití rekuperace, která umožňuje energii "recyklovat".  Průměrná roční spotřeba námi uvažovaného vozu je jednoduše násobek obou čísel, spotřeby a nájezdu. A vychází na cca 2 600 kWh, čili 2,6 MWh. To je jen o něco méně, než činí roční spotřeba průměrné české domácnosti, která činila podle ČSÚ v roce 2015 cca 3,3 MWh.

Ztráty cestou. Například v roce 2019 činily podle zprávy Energetického regulačního úřadu ztráty "v drátech" zhruba 4,3 terawatthodin (TWh, což je 1012, tedy miliard kilowatthodin). Samotné elektrárny spotřebovaly cca 5,8 TWh na svůj provoz. Dohromady tedy zhruba 10 TWh z celkem 88 TWh vyrobených padlo na zajištění chodu celého systému. Což odpovídá zhruba 11 procentům.

Další ztráty pak přináší nabíjení elektromobilu. Ani tady není jednoduché se dobrat jasného čísla, protože ztráty se liší podle toho, jak a co nabíjíme. Jinak řečeno, nabíjení různými proudy může být různě efektivní. Nabíjení nižším proudem je obecně řečeno méně účinné než vyššími (více například v této práci). A účinnost klesá i v průběhu nabíjení baterie: dobíjení baterie "naplněné" z více než 80 procent bývá také méně účinné. Rozdíl může být poměrně veliký: v jedné sérii měření činily ztráty v případě nabíjení poloprázdné baterie kolem 10 procent, u téměř plné (nad 80 procent kapacity) pak kolem 20 procent.

  • Pokud tedy vezmeme dohromady náklady na provoz sítě, ztráty v ní a elektřinu ztracenou při nabíjení, vyjde, že na každou projetou kilowatthodinu se musí v elektrárně vyrobit cca 1,4 kWh. Stejně tak můžeme říci, že autem spotřebovaná elektřina činí jen 71 procent z celkového množství elektřiny, které je nutné vyrobit. Znovu nejde o zcela exaktní číslo, dá se o něm nepochybně debatovat. Například Jan Macek a Josef Morkus z ČVUT v již zmiňovaném (a celkově spíše varovném) textu o dopadech masové elektromobilizace použili hodnotu pro elektromobily méně příznivou (celkovou účinnost nabíjení 61 procent místo 71 procent). A budou ve skutečnosti pravdě možná blíže. 
  • A v tom případě celková roční výroba na zajištění provozu našeho (hypotetického) průměrného elektromobilu vychází tedy na zhruba 3,7 MWh.

V Česku bylo na přelomu let 2020 a 2021 registrováno zhruba 6,1 milionu osobních vozidel. Kdyby tu jezdily námi uvažované tři miliony průměrných elektromobilů, celkem by spotřebovaly za rok zhruba 11 terawatthodin (TWh, což jsou miliony megawatthodin).

Roční "hrubá" (brutto) výroba Česka už byla zmíněna: v rekordním roce 2019 byla kolem 88 TWh (v pandemickém roce 2020 to bylo jen 81,4 TWh). Domácí spotřeba v roce 2019 byla zhruba 74 TWh (znovu, rok 2020 byl abnormální). Rozdíl jde na vývoz. Přechod poloviny osobních aut na elektřinu by tedy v podstatě mohla pokrýt dostavba jednoho velkého bloku například v Dukovanech nebo v Temelíně. Každý z temelínských bloků dnes totiž vyrábí zhruba 8 TWh ročně. Zvažované bloky jsou o něco málo účinnější, mají mít ještě kratší odstávky a o něco vyšší výkon.  

  • Pro ilustraci: čistě papírově milion elektromobilů dobíjených z běžné zásuvky (230 V) přes běžný jistič (16A), tedy výkonem 3,7 kW, znamená zvýšení odběru o 3,7 GW (to odpovídá 4 blokům jaderné elektrárny Temelín). Kdyby se to stalo v těchto dnech večer, celkový odběr v Česku by stoupl téměř o polovinu. To je skutečně nevyřešený technický problém, který začne energetiky pálit dříve než otázka celkové spotřeby elektromobilů. Nabízí se různá řešení, včetně nových způsobů řízení sítě, stavby nových záložních zdrojů či úložišť energie, ale ta zatím nejsou zavedena. A budou nepochybně něco stát.
  • Česká státní strategie pro rozvoj dopravy (tzv. Národní akční plán čisté mobility) počítá ve své poslední aktualizaci z roku 2019 s tím, že bych jich v roce 2030 mohlo být někde mezi 220 a 500 tisíci (celkový počet automobilů je cca 6,1 milionu  -7.2021). Tedy řádově jednotky procent. V takovém měřítku by byl nárůst spotřeby prakticky nepostřehnutelný.

  • Změna tedy rozhodně potrvá. V Česku se ročně prodá zhruba čtvrt milionu nových vozů. I kdyby všechna nově prodaná auta byla elektrická, meziročně by se poptávka po elektřině zvyšovala o necelá dvě procenta. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kalkulacka-kolik-elektraren-bude-cesko-potrebovat-az-propadne-elektrovozum-170398#

23.7.2021 Komentář: Zastavte šílenství s elektroauty na baterky, dokud je čas! Pět důvodů, proč je sázka na elektromobily na baterky slepou cestou. Ideologií, nikoliv chytrým řešením.

1. Děti jako otroci: Začnu hrou na city. Aby měl bohatý Evropan ve svém luxusním elektromobilu dobrý pocit, kolik toho udělal pro záchranu planety, musí asi tak dvanáctiletý chlapec v africkém Kongu vlézt do stometrové štoly a ručně vytěžit kobalt. Jedno auto ho potřebuje zhruba deset kilogramů. Baterie každého elektrovozítka potřebuje spoustu vzácných kovů - vedle kobaltu hlavně lithium.

2. Chudí dotují bohaté: Tolik módní elektromobilita je ve skutečnosti jen pro bohaté. Alespoň zatím. Auto na baterky stojí dvakrát tolik co stejný model se spalovacím motorem. Můžete namítnout, že časem přijde zlevnění. Ale podle automobilek se ani nejmenší model v budoucnu nedostane pod 700 tisíc korun. To je docela podstatný rozdíl. Jak to skončí? Ti movitější budou mít elektromobily, budou si je nabíjet u stanic postavených za dotace (jedna vyjde na milion korun) a budou parkovat zdarma ve městech, protože tam nečoudí. Ta méně šťastná většina bude jezdit ve starých vracích se spalovacími motory a do města je už s nimi asi nikdo nepustí. Alespoň budou odvádět státu tučné spotřební daně za benzin a naftu, aby bylo na dotace pro bohaté a daňové zvýhodnění elektřiny pro auta.

3. Malá auta do měst? Ale kdeže, obří SUV! Automobilky jsou k výrobě elektroaut tlačeny nařízením EU. Ta vyžaduje, aby vážený průměr oxidu uhličitého ze všech prodaných vozidel byl maximálně 95 gramů na kilometr. Za každý gram navíc se platí pokuta 95 eur z každého prodaného auta. Což třeba pro Škodovku mohou být ročně klidně miliardy na pokutách. Aby se automobilka do limitu vešla, musela by dnes dělat auta se spotřebou 3,8 litru benzinu na sto kilometrů. Takové spalovací motory neexistují. Takže potřebuje vyrobit několik elektromobilů, které podle EU mají nulovou uhlíkovou stopu, aby to v průměru vycházelo.

4. Čistá krajina v EU = závislost na Číně: Elektromobily potřebují ke své výrobě hodně vzácných, a tudíž drahých kovů. Opravdu mnoho, několik desítek kilogramů do každého auta. Nejen lithium a kobalt do baterek, ale také magnety do motorů nebo měď na desítky metrů kabelů. Ložiska těchto kovů jsou většinou v Africe, Asii nebo Latinské Americe či Austrálii. Africké doly, které má Evropa nejblíž, dávno koupili Číňané. Pokud jste někdy viděli fotografie obřích povrchových dolů na lithium nebo měď, nic takového byste asi v Evropě za domem nechtěli. Proti tomu je polský hnědouhelný důl Turów malá jamka v zemi.

5. Nulové emise? Lež: EU stanovila, že elektromobily mají nulové emise. Jak k tomu došla? K výpočtu používá pravidlo tank-to-wheel (z nádrže na kolo), tedy od nabití baterky po vybití pohybem auta. To je ovšem úmyslná slepota. Když se podíváme na energetickou náročnost elektroauta od jeho výroby přes provoz až po recyklaci - technici tomu říkají od kolébky po hrob (from cradle to grave) - vidíme férovější výpočet. A to už elektroauta zdaleka tak zeleně nevycházejí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zastavte-silenstvi-s-elektroauty-na-baterky-dokud-je-cas-170399#

23.7.2021 Nová studie vyvrací argument, že elektromobily nejsou o mnoho "čistší" než automobily se spalovacím motorem. Výzkum, o němž informoval server The Verge, zjistil, že během celého cyklu výroby elektromobilů, od získání potřebných materiálů k jeho výrobě až po odpis vozu, se uvolní méně emisí skleníkových plynů než v případě vozů jezdících na benzin či naftu.

To platí celosvětově, ať už se elektromobil napájí v síti v Evropě, která má větší podíl vyrobené energie z obnovitelných zdrojů, nebo v Indii, která je stále z velké části závislá na uhlí. Analýza zahrnuje Evropu, Spojené státy, Čínu a Indii, kdy zachycuje rozdíly mezi těmito trhy, na nichž se celosvětově prodá 70 procent nových automobilů.

Podle analýzy jsou emise z elektromobilů v Evropě o 66 až 69 procent nižší než u vozidel se spalovacími motory. V USA elektromobily produkují o 60 až 69 procent méně emisí, v Číně, která využívá více uhlí, mají elektromobily o 37 až 45 procent méně emisí. V Indii pak vyprodukují o 19 až 34 procent emisí méně než klasické automobily. Autoři pak tvrdí, že po roce 2030, kdy země jako Norsko, Velká Británie a možná i celá Evropská unie hodlají zastavit prodej aut se spalovacími motory, budou elektromobily dokonalejší, provoz efektivnější a jejich výroba či likvidace zelenější. Počítají ale i s tím, že za deset let vyrobené vozy se spalovacím motorem budou mít o něco nižší emise. 

  • Problém je však výroba elektromobilu, která je stále o něco náročnější na emise oxidu uhličitého než výroba tradičního vozidla. Uhlíkovou náročnost elektromobilů by mohla snížit recyklace baterií. Podle Biekera přináší používání elektromobilu výhody zhruba až po ročním provozu. Tehdy auto překročí hranici, kdy se díky emisím, které ušetří provozem na čistší elektřinu, stává pro klima lepší volbou než tradiční automobil. 
  • Zpráva také nedoporučuje, aby po silnicích jezdila od roku 2030 nová vozidla se spalovacími motory. "Vozidla se spalovacími motory jakéhokoli druhu nejsou schopna zajistit snížení emisí skleníkových plynů, které potřebujeme pro život se změnou klimatu. To je globální zjištění, proto musíme globálně postupně vyřadit automobily se spalovacími motory.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/studie-vyvraci-mytus-o-elektromobilech-opravdu-vyprodukuji-mene-emisi-170264#

8.7.2021 Stellantis zainvestuje do elektrifikace více než 30 mld. EUR do roku 2025 (Bloomberg).

26.6.2021 Proti elektromobilům se postavilo 171 vědců, jejich výhodnost je prý jen chyba ve výpočtu. Oč přesně jde? Zjednodušeně řečeno o praktickou aplikaci diferenciálního a integrálního počtu, který definoval již v 17. století Gottfried Wilhelm Leibniz. Oněch 171 vědců nicméně uvádí, že pokud Leibnizovu teorii aplikujeme právě na nucenou elektromobilitu, pak nedojde k poklesu emisí, nýbrž k jejich růstu. Čím více se bude přibývat elektrických aut, tím více narostou nároky na spotřebu energie. Ty ale již nebude možné vykrýt pouze obnovitelnými zdroji, s čímž počítá Evropská komise a naznačují politici či automobilky. A právě v té chvíli se začne jen více čoudit z elektrárenských komínů.

  • Vědci tak uvádí, že kupříkladu Volkswagen ID.3 nebude po 15letém provozu a najetých 220 tisících kilometrů nebude mít na kontě uváděných 14 tun emisí CO2, nýbrž po aplikaci Leibnizovy teorie hned 30. Do dané rovnice navíc není ani započteno úsilí spojené s vybudováním infrastruktury a samotná výroba auta, jde jen a pouze o emise spojené s elektřinou. O ochraně přírody tak nelze ani mluvit, o tu by se dle vědců zasadil spíše dieselový hybrid, který by z jedné třetiny spaloval biopalivo.
  • Elektromobilita je požehnáním jen v poloviční míře, než bylo předpokládáno. Její karbonová stopa dvakrát přesahuje odhady.
  • Elektrická auta prostě nejsou ideální řešení pro všechny a všechno.  
  • https://www.autoforum.cz/zajimavosti/171-vedcu-se-postavilo-pro-elektromobilum-udajna-vyhodnost-je-pry-jen-chyba-ve-vypoctu/?<br>

4.6.2021 Žijeme v době, kterou před pár dny trefně shrnul šéf Formule 1 Stephano Domenicali. Podle něj svět v současné době upřednostňuje na oko líbivá řešení před rozhodnutími založenými na vědeckých faktech. Rozhodně tak jednají politici, rozhodně tak jedná většina automobilek a pro nás nepochopitelně jim ráda slepě přitakávají i mnohá média. Ta místo nezbytné kritičnosti a komplexního pohledu na věc slepě prezentují elektrickou budoucnost aut jako hotovou věc, aniž by - opět Domenicaliho slova - "náležitě zkoumali následky, které bude mít tato transformace na svědomí".

Pak jsou tu vědci, kteří hlasitě nesouhlasí, stejně jako technici, protože politicky nalajnovaná budoucnost nedává racionální smysl. Ale takoví lidé slyšet nejsou. Ve výsledku tak bude na zákaznících, aby rozhodli, co je schůdné a co ne, v záplavě veškeré zmíněné manipulace je ale obtížné udělat si vlastní názor, který by reflektoval reálný stav věcí. Málokdo tak čeká, že by se politicky vynucená elektrifikace dopravy zastavila právě zde, možná ale není úplně marné v to doufat.

Člověk by za nastalé situace čekal značnou inklinaci k elektromobilům a hybridům, zvláště pak v Německu, kde jsou na tyto vozy rozdávány takové dotace, že je můžete mít zdarma nebo na nich dokonce vydělat, jenže realita je úplně jiná. Část lidí s takovými auty počítá, jde ale jen o 16 % v případě elektromobilů a 11 % v případě hybridů. Plných 21 % chce benzin a co je fascinující, 40 % diesel. Obecně vzato se tomu nevidíme, diesely dnes skoro nemají ekologické neduhy, emise NOx i pevných částic mohou být prakticky nulové a vysoká efektivita se postará i o velmi nízké emise CO2. 

https://www.autoforum.cz/predstaveni/250-tisic-nemcu-v-ankete-reklo-jaky-pohon-bude-mit-jejich-dalsi-auto-neztraci-rozium/?

2.6.2021 Svaz dovozců automobilů (SDA) vyzval vládu, aby podpořila soukromý nákup elektromobilů a aut na vodík 200.000 korunami a plug-in hybridy s emisemi do 50 gramů CO2 na kilometr 100.000 Kč. Zároveň by se mělo snížit nepeněžní plnění zohledněné v daňovém základu pro uživatele služebního vozidla i k soukromým účelům z jednoho na 0,5 procenta měsíčně, aby se srovnaly podmínky s vozy se spalovacími motory a firmy tak byly motivovány k pořízení ekologických vozidel (ČTK)

18.5.2021 Jediný šéf automobilky si troufl otevřeně popsat smutnou pravdu o elektrických autech. Dokážeme si je docela dobře představit třeba elektromobil jako druhé auto na každodenní dojíždění do práce. Problém je úplně jinde - že se tyto vozy někdo rozhodl nutit úplně všem a za všech okolností. Pro některá využití přitom nevyhoví kvůli svému omezenému dojezd, dlouhé době dobíjení, vysoké hmotnosti či vysoké ceně.

  • Vědecké rozhodnutí o volbě této technologie (elektrického pohonu - pozn. red.) nebylo učiněno automobilovým průmyslem," což je velmi troufalé, stejně jako slova o tom, že vlády by měly velmi pečlivě zvážit následky a skutečné náklady nucení všech ke koupi elektrických aut.
  • Během jediné dekády budou dopravní prostředky o 300 až 500 kg těžší než dnes. To dostane na stůl téma použitých materiálů, jejich vzácnost a obnovitelnost, krom všeho ostatního to bude činit auta jen dražšími - elektromobily podle něj jsou a zůstanou příliš drahé pro masové publiku.
  • Elektromobily nejsou nápadem zákazníků a tlak na jejich rozmach nepřichází od automobilek. Je to dílo politického rozhodnutí, které plně nevyhovuje prakticky nikomu, v podobě "všechno, nebo nic" ani přírodě. Úskalí jsou známá, od ekologické zátěže až po cenu, přesto jako bychom stáli před hotovou věcí, že elektromobily prostě budou mít všichni. 
  • https://www.autoforum.cz/predstaveni/jediny-sef-automobilky-otevrene-rekl-smutnou-pravdu-o-bujici-nabidce-elektrickych-aut/

17.5.2021 Až 400 dolarů ročně by na daních mohli v budoucnu zaplatit majitelé elektromobilů v americkém státě Texas, pokud místní senát schválí návrh zákona číslo 1728. Ten by měl kompenzovat příjmy do rozpočtu, které se snižují díky tomu, že u elektromobilů není logicky hrazena daň z pohonných hmot. úhradu daně z elektromobilů a to už při jejich vlastnictví. Politikům se totiž dlouhodobě nelíbí snižující se příjmy do rozpočtu právě kvůli většímu rozšiřování elektromobilů.

Nová daň by měla ročně dosáhnout od 190 do 240 dolarů (od 3980 do 5027 korun) za elektromobil. V případě zvýšeného nájezdu nad 9 000 mil (14 484 kilometrů) ročně by pak měla být k sazbě přičtena částka 150 dolarů (cca 3142 korun).

Pokud se tak položky sečtou, mohly by roční odvody za každý elektromobil dosáhnout částky i 400 dolarů, tedy přes osm tisíc korun. Majitelé Tesly z klubu v Austinu se snažili společně s dalšími skupinami přesvědčit členy výboru o tom, že je částka vysoká a snížit ji, to se ale bohužel zatím nepodařilo.

V Texasu už v současné době v rámci podpory pracovních míst platí zvláštní zákon, kvůli kterému nemůže Tesla prodávat svá vozidla napřímo koncovým zákazníkům. Zájemci o nákup vozů značky Tesla tak musí vůz nakoupit mimo svůj stát nebo si jej koupit od třetí strany. Absurdní situace tak nastává i přes to, že značka má v zemi Gigafactory Texas, tedy jednu ze svých továren na výrobu automobilů.

https://energozrouti.cz/z/prvni-zeme-chysta-dan-z-elektromobilu-prijit-by-mohla-az-na-osm-tisic-korun-rocne?

14.5.2021 Počet hybridních a elektrických aut ve světě by se měl do konce roku 2026 ztrojnásobit z letošních 15 mil. na téměř 48 mil. vozů. Nejrozšířenější budou hybridní vozy, kterých se na světových silnicích bude za pět let pohybovat 30 mil. Vyplývá to z aktuální studie poradenské firmy PwC pod názvem Strategy & Electric Vehicles Sales, kterou má ČTK k dispozici

29.4.2021 Globální prodej elektromobilů se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 140 procent na 1,1 milionu vozů. Silný růst odbytu přitom zaznamenala Čína, Evropa a Spojené státy, informovala dnes Mezinárodní agentury pro energii (IEA). K udržení dynamiky je podle ní zapotřebí více vládních opatření v oblasti dobíjecích stanic a zákazů vozidel na fosilní paliva (ČTK)

19.3.2021 Počet registrovaných osobních elektromobilů v ČR se loni zvýšil o téměř 90 % na 7103 vozů. Spolu s plug-in hybridy tak bylo v tuzemsku téměř 10.000 aut s externím dobíjením. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu (ČTK).

17.3.2021 Cíl je jasný: 80 % všech vozů Volkswagen Group bude v roce 2030 poháněných elektřinou. Přesně k tomu se zavázalo vedení koncernu na výroční konferenci Volkswagen Power Day a potvrdila to slova šéfa koncernu Herberta Diesse: "Elektromobilita vyhrála. Je to jediná cesta, jak rychle snížit emise. Proto se stává klíčovým pilířem strategie koncernu Volkswagen." Diess zároveň představil akční plán, jak tohoto cíle dosáhnout: získáním nezávislosti na dodavatelích baterií a snížením ceny moderních technologií.

Baterie jsou klíčovou komponentou elektromobilů a koncern Volkswagen si chce získat nezávislost na současných dodavatelích výstavbou vlastních továren, kde je bude kompletovat. Do roku 2030 jich má v Evropě vzniknout hned šest, každá s roční produkcí 40 GWh, celkem tedy 240 GWh - což by mělo pokrýt automobilovou produkci celého koncernu.

Polohu prvních dvou už známe - švédské město Skellefteå a německý Salzgitter a cílovým odběratelem budou továrny Volkswagenu. Další by mohla vzniknout pravděpodobně přímo ve Španělsku, aby zásobovala Seat. Jedna gigatovárna vyroste také na blíže neurčeném místě ve východní Evropě, možná přímo v Česku, na Slovensku nebo v Polsku - ta by pak měla zásobovat mladoboleslavskou Škodu a bratislavský výrobní závod VW. O pozici posledních dvou dosud nebylo rozhodnuto.

  • Koncept jednotné baterie (stejná velikost modulu, ale pro každý model může mít odlišné parametry) má pomoci srazit cenu na polovinu u laciných modelů, resp. alespoň o 30 % u dalších velkoobjemových modelů.
  • Spolu s velkoobjemovým náběhem produkce dalších elektrických modelů by to mohlo výrazně snížit cenu vozů s elektromotorem na úroveň dnešních mainstreamových modelů.
  • Naším cílem je vybudovat největší vysokovýkonnou veřejnou nabíjecí síť na světě," potvrdil Herbert Diess. Do roku 2025 by tak ve spolupráci s partnery BP, Iberdrola nebo Enel mělo po celé Evropě být k dispozici 18 tisíc rychlonabíječek s výkonem 150 kW, což by mělo pokrývat zhruba třetinu celkové poptávky po nabíjení.
  • Vedle toho VW Group také intenzivně pracuje na vývoji revoluční nové generace baterií s pevným elektrolytem (označovaných solid-state baterie), která by měla umožňovat plné nabití za pouhých 15 minut.
  • Nedávno VW v Salzgitteru také otevřel linku na recyklaci použitých baterií, která má mít výtěžnost procesu až 95 % vzácných kovů. Budoucnost tedy rychle nabírá obrátky...
  • https://www.garaz.cz/clanek/koncern-volkswagen-hodla-zasadne-zlevnit-elektromobily-21005840#

13.3.2021 Automobilový průmysl zvládl koronakrizi nad očekávání dobře, ale brzy ho čeká velká výzva. Nástup elektromobilů bude postupně vytlačovat auta se spalovacími motory. A protože elektromotor je výrobně mnohem jednodušší, firmy budou propouštět. Tak vypadá scénář vývoje automobilové dopravy v následujících letech podle německého dopravního experta a šéfa organizace Agora Verkehrswende Christiana Hochfelda.

  • V Německu připadalo na elektromobily v roce 2020 už čtrnáct procent prodaných nových vozů a letos v lednu a v únoru stoupl tento podíl dokonce na dvacet procent.
  • Stojíme na prahu absolutní revoluce automobilového sektoru, která vyvolá i velké propouštění. Motor pro elektromobily je mnohem jednodušší a nevyžaduje tolik součástek. Nebude proto potřeba ani tolik subdodavatelů. Celý trh se promění. Zájem o elektromobily stále poroste a v prodejích za čas převálcují auta se spalovacími motory.
  • Ceny elektromobilů se mění už teď a maximálně do tří nebo čtyř let budou srovnatelné s "klasickými auty". Už se ladí technologie, jak zvýšit dojezd a zlepšit způsoby napájení. 
  • Největší výzvou tak zůstane síť dobíjecích stanic. To se bude muset dořešit a města do toho budou muset investovat. Třeba v Německu je to velké téma a intenzivně se tu pracuje na infrastruktuře. Už nyní jsou nabíjecí stanice běžné u supermarketů a jejich síť se stále rozšiřuje. Lidé si tak budou moci brzy běžně všude nabít auto během nakupování. V Německu je teď už 200 tisíc nabíjecích stanic.  
  • Pro lidi ve městech bude tento trend sdílených vozidel sílit, nebudou potřebovat kupovat auta. Je k tomu už nyní několik důvodů: auta se těžko parkují, jsou drahá stejně jako garáže a také poroste nabídka sdílených aut. Carsharing bude stále výhodnější a dostupnější.  
  • Pokud si budou auto pořizovat, tak nikoli v mladém věku, ale až po založení rodiny. To je trend, který sledujeme v Německu už nyní. 
  • Auta budou z měst mizet a budou nahrazená sdílenými auty a motorkami, ale třeba i koly. Ve velkých městech tak vzniknou nové plochy, které dostanou další využití, vyrostou tam třeba parky. Toto však platí jen pro města. Lidé na vesnicích, kteří musejí někam dojíždět, samozřejmě budou dál vlastnit auta. 
  • Průmysl je už připravený vyrábět autonomní auta, ale ulice ve městech připravené nejsou. Bude velmi složité zapojit zcela autonomní auta do provozu, kde jsou stále auta s řidiči, chodci a podobně. Proto si myslím, že plně autonomní auta na ulicích neuvidíme tak do roku 2040. Je ale pravděpodobné, že hromadná doprava bude zčásti autonomní: autobusy, tramvaje, metro, železnice a podobně. 
  • Myslím taky, že už v poměrně blízké budoucnosti, například deseti až patnácti let, nahradí autonomní auta řidiče nákladních vozidel. Právě na dálnicích bude snazší tuto technologii uplatnit než ve městech.  
  • Najít řidiče pro dálkovou dopravu je pro mnoho firem velký problém. To bude jen nahrávat tlaku na autonomní dopravu. Po elektromobilitě to je další zásadní trend budoucnosti. 
https://www.e15.cz/rozhovory/prechod-na-elektromobily-povede-k-propousteni-rika-nemecky-dopravni-expert-1378671


12.3.2021 Tržní hodnota americké technologické firmy Apple by mohla relativně brzy dosáhnout tří bilionů dolarů (351,7 bilionu korun), myslí si analytici společností Citigroup a Wedbush. Poukazují přitom na vývoj elektromobilu Apple a na vysoká očekávání ohledně nového iPhonu, píše Reuters.

Pokud by tato prognóza vyšla, akcie Applu by oproti čtvrtečnímu závěru musely stoupnout o 47 procent. Tržní kapitalizace podniku nyní činí asi dva biliony dolarů. Apple je tak nejcennější veřejně obchodovanou společností na světě. Vývoj elektromobilu Apple by mohl po roce 2024 navýšit prodeje společnosti o deset až 15 procent, uvedl analytik Citigroup Jim Suva. Ten očekává, že do roku 2025 bude celosvětový trh s elektrickými auty větší než součet trhů s chytrými telefony, počítači, tablety a s nositelnou elektronikou.

Tržní hodnotu tři biliony dolarů na obzoru vidí též analytik společnosti Wedbush Daniel Ives, který cílovou cenu akcií Applu stanovil na 175 dolarů. Nedávné poklesy technologických akcií považuje za "výjimečnou šanci k nákupu". Zlomovým okamžikem podle něj bude uvedení iPhonu 13.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/apple-by-mohl-dobyt-metu-tribilionove-trzni-kapitalizace-uz-za-par-let-mini-analytici-1378700<br>

9.3.2021 Celosvětový prodej elektromobilů se v loňském roce zvýšil o 38 procent na 3,18 milionu vozů. Německo loni vystřídalo Spojené státy na postu druhého největšího trhu s elektromobily, jedničkou zůstala Čína (ČTK)

2.3.2021 Prodej aut s částečným nebo úplným elektrickým pohonem se roce 2020 na hlavních trzích zvýšil o 30,5 procenta na 5,9 milionu vozů. Naopak prodej aut se spalovacím motorem zažil největší šok poslední dekády, kdy prodeje v jednotlivých zemích klesaly dvouciferným tempem. Vyplývá to z aktuální studie PwC E-mobility Sales Review, která sleduje prodeje elektrických aut na deseti západoevropských trzích, v USA, Číně, Japonsku a Jižní Koreji (ČTK) 

24.2.2021 Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Co. vymění bateriové systémy v přibližně 82.000 elektrických vozech po celém světě kvůli riziku požáru. Závada bude automobilku spolu s dřívějším svoláním stát odhadem 900 milionů USD.

23.2.2021 Jihokorejská automobilka Hyundai Motor dnes představila první model z nové řady elektromobilů Ioniq, díky které se chce do roku 2025 stát třetím největším výrobcem elektromobilů na světě. Nový crossover Ioniq 5 bude mít dojezd kolem 480 km (ČTK).

8.2.2021 Do konce dekády bude přes 80 procent prodaných vozů Porsche pohánět elektřina. V rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag to řekl šéf německé automobilky Oliver Blume. Na mysli přitom měl jak vozy čistě elektrické, tak auta hybridní (ČTK)

2.2.2021 Plán EU zpadesátinásobit nárůst počtu elektromobilů v tomto desetiletí, který má pomoci snížit emise skleníkových plynů, bude vyžadovat investice do dobíjecích stanic ve výši 80 mld. EUR, uvedla v úterý energetická skupina Eurelectric (ČTK)

19.1.2021 Naši západní sousedé měli k podpoře elektrické mobility po léta docela racionální přístup, když ji sice podporovali různými subvencemi, ale nikoli v takové výši, aby zdeformovali celý trh. Co se nestalo dříve, to se podařilo loni, když byla v rámci snah o oživení trhu po koronavirovém šoku zavedena podpora na elektrická auta ve výši až 9 000 euro na kus, tedy asi 235 tisíc Kč.

To je tolik peněz, že v Německu je nyní možné pořídit nová elektrická auta i zcela zdarma, neboť zmíněná subvence snadno pokryje ztrátu hodnoty levnějších elektromobilů během několika let provozu. Peníze na podporu elektromobility tak v podstatě míří do kapes firem, které tyto vozy nakoupí za standardní cenu sníženou o oněch 235 tisíc, někomu je zadarmo poskytnou a pak je prodají s poklesem hodnoty menším než o tuto sumu. To už za rozumný a trh nedeformující přístup označit opravdu nelze.

Zákona o energetickém průmyslu o sekci 14a nazvanou Spitzenglättung, česky řekněme Vyhlazení špiček. To nezní úplně zajímavě, dokud nepochopíte podstatu tohoto poněkud marketingového označení - zákon měl s ohledem na limity elektrické sítě dát jejich provozovatelům právo na dvě hodiny odpojit dobíjení libovolného připojeného elektrického auta v momentě, kdy pro to nebude dostatečná kapacita. Jinými slovy - když by lidé nabíjeli v určitý moment příliš mnoho aut najednou, provozovatelé sítí by je mohli na dálku nevratně na dvě hodiny odpojit, aby udrželi síť v chodu. To není "vyhlazování špiček", ale správa vypínání elektřiny, říkají Němci.

Poté, co Die Welt celou věc zveřejnil, se zvedla velká vlna nevole, po níž německý ministr hospodářství Peter Altmaier návrh stáhl. "Byl to koncept v průběhu příprav, který nenašel zastání u ministra," prohlásila v reakci na stažení jeho mluvčí. Není to pravda, říká Die Welt, návrh byl již publikovaný jako finální na webu ministerstva a jeho šéf couvl jen kvůli odporu veřejnosti.

Dá se tedy předpokládat, že podobná věc se do zákona dříve nebo později stejně dostane - ať už v Německu, ve Velké Británii nebo kdekoli jinde - a provozovatelé dostanou právo dobíjení aut prostě ukončit. Proč? Protože někteří začali na rozvoj elektrické mobility tlačit nerozhlížejíc se vpravo ani vlevo, a to za situace, kdy její reálný pozitivní přínos zůstává nezodpovězenou otázkou.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/navrh-zakona-o-vyhlazeni-spicek-ukazuje-co-nemci-chystaji-na-majitele-elektromobilu/

18.1.2021 Elektromobily sice umí přeměnit elektrickou energii v kinetickou velmi efektivně, všechno ostatní je ale problém. Jako by nestačily patálie se samotnou výrobou elektřiny, jsou tu ještě vzácné kovy, jejichž těžba a zpracování jsou jedna velká katastrofa. Nejspíše vám neuniklo, že Velká Británie míří směrem k ryze elektrické mobilitě. V ostrovním království má být již za devět let zakázán prodej aut se spalovacím motorem, přičemž země by do té doby chtěla elektromobily nahradit i většinu stávajícího vozového parku. Těmto záměrům pak byla do jisté míry uzpůsobena také dohoda o odchodu z Evropské unie, jenž počítá s procentuálními kvótami lokálních komponentů. Británie totiž nechce být elektrickou velmocí jen na silnicích, ale i v případě výroby. Má to však jeden háček.

V případě elektromobility je totiž při stávajících technologiích zcela zásadní těžba vzácných kovů. Jak nicméně uvedla Evropská komise v loňské studii, Evropa a spolu s ní i zbytek světa je v tomto ohledu závislá na Číně. Ta je největším dodavatelem hned deseti takových prvků. Čína je totiž druhým největším globálním producentem kobaltu a lithia, kdy prvního dodává 7 procent a druhého dokonce hned 37 procent z celkového objemu. Mimo to je Čína největším dodavatelem grafitu, stejně jako těžkých vzácných kovů, kdy prvního vyváží do Evropy 47 a druhého dokonce 98 procent.

Aby přitom EU dosáhla svých cílů, které jsou spojené s masovým nástupem elektromobility, pak musí do roku 2030 navýšit odběr lithia 18krát a kobaltu 5krát. To ovšem není nic v porovnání s rokem 2050, do kterého bude muset být produkce navýšena v prvním případě takřka 60krát a ve druhém 15krát. Řeč je přitom stále pouze o Evropské unii, nicméně některé části světa pochopitelně nehodlají zůstat pozadu. Díky tomu má do půlky tohoto století vzrůst odběr vzácných kovů desetinásobně. Znamená to tedy, že EU bude enormně závislá na Číně, nebo musí problém začít urychleně řešit.

Pro poněkud hořké pobavení pak už lze jen dodat, že největšími producenty kobaltu a lithia na světě jsou Kongo a Chile, kdy první zmíněná země dodává 59 procent celkové spotřeby kobaltu, z čehož hned 68 procent míří do EU. V případě Chile pak jde o 44 procent a 78 procent lithia. To zní jako "nečínské" zdroje, ale ouha - valná část z této produkce nemíří na starý kontinent přímo, nýbrž oklikou přes Čínu, kde dochází ke zpracování vzácných kovů. Proč? Jak říká Sheldon, asijská velmoc je i díky levné uhelné elektřině používaná ke zpracování levnější než kdokoli jiný.

To ovšem znamená, že aby se Evropané mohli svézt elektromobily s nulovými lokálními emisemi, musí být vzácné kovy nejprve dopraveny z Chile či Konga do Číny, kde dojde k jejich zpracování za pomocí milionů tun CO2 ze spáleného uhlí. Následně jsou pak dané materiály dopraveny do Evropské unie, kde z nich teprve vzniknou "ekologické" automobily. To má být "čistá" budoucnost? Děkujeme pěkně.

https://www.autoforum.cz/zajimavosti/spinave-tajemstvi-elektrickych-aut-nema-reseni-detaily-odhaluji-cele-realne-dopady/

5.1.2021 Prodej elektromobilů v Norsku loni překonal prodej aut na benzín, naftu a s hybridním motorem. Ze všech nových prodaných aut tvořily auta na baterii 54,3 %, což je světový rekord. V roce 2019 to bylo 42,4 %. Volkswagenu se v Norsku loni zároveň podařilo překonat Teslu jako přední producent vozů na elektrický pohon (Reuters) 

26.12.2020 EU se otáčí zády k elektromobilitě: Budoucností je zemní plyn. Nástup elektrických aut v celoevropské dopravě je dnes již nezvratný proces podpořený intenzivním dotačním programem téměř všech zemí EU. Jak se však ukazuje, zejména v dálkové dopravě stále nepředstavuje akceptovatelnou alternativu a naftové motory zatím neumíme nahradit. Nebo žeby ano? "Elektromobilita nekončí, ale pomůže jí zemní plyn," tvrdí EU. Zemnímu plynu chce pomoci i výraznějšími dotacemi.

Právě dálková silniční doprava je oblast, ve které nemá elektromobilita v současné podobě žádnou šanci. "Musím uznat, že v některých oblastech bude během přechodného období zemní plyn třeba využít jako náhradu za uhlí, naftu i benzín," říká Timmermans. Komise si uvědomuje, že v současné době se zemní plyn jeví jako jediná ekologická alternativa paliv používaných v dálkové přepravě. A nejen tam, důležitý je i jako náhrada za uhlí používané v elektrárnách produkujících "zelenou" energii pro elektrické vozy.

Z globálního hlediska se tak zemní plyn stává strategickou "zelenou" komoditou, jejíž používání by mělo být výrazněji dotováno z peněz EU. Ve srovnání se spalováním nafty nebo benzínu vzniká spalováním CNG méně oxidů dusíku NOx, oxidu uhelnatého CO, pevných částic PM i karcinogenních látek. Menší je také vliv spalování CNG na skleníkový efekt.

https://www.autojournal.cz/eu-se-otaci-zady-k-elektromobilite-budoucnosti-je-zemni-plyn/?<br>

25.12.2020 Současný prezident japonské automobilky Toyota Akio Toyoda se při nedávné tiskové konferenci pozastavil nad rostoucím povykem okolo elektromobility. Vyjádřil i obavy z toho, že politici budou zbytečně moc tlačit na zákaz používání spalovacích motorů. JaponecAkio Toyoda své netradiční názory prezentoval během tiskové konference při příležitosti zasedání sdružení výrobců automobilů, kterému on sám předsedá. Uvedl například, že pokud by příští léto byly v Japonsku jen elektromobily, došla by zemi elektřina. Stojí si i za názorem, že potřebná infrastruktura k přechodu na kompletní elektromobilitu by stála 135 až 358 miliard dolarů.

Když politici zastávají názor, že se máme co nejrychleji zbavit spalovacích motorů, rozumí tomu vůbec?" ptal se Toyoda novinářů. Sám uvedl, že pokud se bude Japonsko příliš rychle ubírat směrem ke kompletní elektrifikaci tamních vozidel, trh s auty se doslova zhroutí.

Toyoda ovšem zašel ještě dál. Uvedl, že protože většina elektřiny v Japonsku pochází ze spalování uhlí a zemního plynu, elektromobily ve skutečnosti nijak nepomohou s bojem za lepší životní prostředí. "Čím více elektromobilů postavíme, tím horší bude produkce oxidu uhličitého

https://www.novinky.cz/auto/clanek/elektromobily-jsou-precenovane-rika-sef-toyoty-40346052#<br>

22.12.2020 Nulové emise", to je tradiční zaklínadlo elektrických aut. Není pravdivé ani v případě emisí CO2 nebo NOx, neboť elektřina pro elektromobily nevzniká z ničeho, v případě pevných části je situace ještě složitější.

Nejsme odpůrci elektrických aut, jak se nám někteří snaží podsouvat. Jsme jen odpůrci špatných řešení, která slepě míří za jediným pozitivním cílem ignorujíc všechny současné negativní dopady, které v celkové bilanci mohou nakonec převážit. Tím se současné násilné zavádění elektromobilů jeví být, neboť tlačí na využívání elektrické mobility vždy a všemi, i když i podle asociace německých techniků je to pestrost, nikoli unifikace, která něčemu pomůže.

Podobná změna bude navíc drahá a ekologicky náročná z hlediska dodatečného vývoje a výroby nových aut, která by jinak nemusela vzniknout. A pokud nepřinesou kýžený pozitivní efekt faktu, že většina elektřiny stejně vzniká spalováním fosilních paliv, zdá se být úplně zbytečná. O obojím ostatně před pár dny poměrně plamenně hovořil šéf Toyoty, který uvedl, že politici podle něj nechápou, o co vlastně usilují.

Jako by ovšem nestačilo, že přínos elektromobilů je pochybný z hlediska emisí CO2 a NOx, jeví se být dokonce záporný z hlediska emisí pevných částic. Jejich vdechování (zejména hovoříme-li o částicích PM10 a PM2,5) je přitom prokazatelně rakovinotvorné, neboť ač nejsou okem postřehnutelné, usazují se v plicích, kde mohou napáchat značné škody. Proto současné spalovací motory plnící jakoukoli normu Euro 6 (a ty dieselové i Euro 5b a novější) prakticky žádné negenerují, benziny i diesely s filtry pevných částic dokonce vzduch čistí, neboť přefiltrovávají vzduch, který používají při spalování.

Motory elektrických aut pochopitelně též žádné nevytváří, problém je jinde - tyto částice vznikají také jiným způsobem, mechanickým - třením pneumatik o asfalt, brzdových destiček o kotouče apod. Jak jsme již zmínili, moderní spalovací vozy těchto pevných částic z výfuku vypouští tak málo, že jejich bilance je dokonce pozitivní, a tak jich 100 % vznikne právě jinou, mechanickou cestou, které se ani elektromobily nemohou vyhnout. A dokonce jich generují ještě více.

Jsou to obvykle větší a těžší auta než ta konvenční a přes schopnost lépe brzdit motorem jsou v jakkoli použitelné podobě většími emitenty pevných částic než konvenční automobily. Není to náš výmysl, upozorňuje na to čerstvá, rozsáhlá zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy přesně té organizace, u níž byste čekali, že bude pevně stát při snaze prezentovat elektromobily jako spásu lidstva. OECD ale díky bohu realitu neignoruje a ve výsledcích své studie jasně upozorňuje na možné následky rozšíření elektromobilů.

Jinými slovy, vliv elektromobilů na celkové emise pevných částic bude čistě negativní a nenadělá s tím nikdo nic. Když si k tomu přidáme, že přírodu bude zatěžovat jejich vývoj, jejich výroba či příprava nezbytné infrastruktury, nejsme si jisti, kde kdo spatřuje jejich ekologický přínos. A to se ani nebavíme o jejich celkově kratší životnosti dané omezenou životností akumulátorů či problematikou akumulátorů samotných. Možná by bylo vhodnější všímat si všech pro a proti, nikoli slepě mířit za jedním cílem ignorujíc veškeré další dopady. 

https://www.autoforum.cz/predstaveni/elektromobily-emituji-vic-pevnych-castic-nez-konvencni-auta-varuje-oecd-situaci-jen-zhorsi/ 

19.12.2020 Japonská Toyota pracuje na vývoji baterie pro elektromobily, která by lithium nahradila hořčíkem, a tak by byla levnější. Nyní se podařilo dosáhnout průlomu, díky kterému rapidně vzrostla energetická hustota. Klíčovou součástí, ale zároveň i problémem současných elektrických aut jsou lithium-iontové baterie. Protože vyžadují lithium a ve většině případů také kobalt, jsou na výrobu drahé a neekologické. Toyota si toho je vědoma a pracuje na vývoji různých jiných typů elektrických akumulátorů.

Ve spolupráci s Houstonskou univerzitou v Texasu pracuje na hořčíkové baterii, tedy na takové, v níž místo lithia zastupuje hořčík. V této snaze bylo podle automobilky dosaženo průlomu. Stojí na principu "spojení organické chinonové katody a elektrolytu, jehož základem jsou klastrové sloučeniny boru", stojí v tiskové zprávě.

Kromě toho pracuje Toyota ve spolupráci s Panasonikem na lithium-iontových bateriích s tuhým, nikoliv kapalným elektrolytem. To má znamenat dvojnásobnou energetickou hustotu; jinými slovy, baterie o kapacitě 100 kWh by byla stejně velká, jako současná baterie o kapacitě 50 kWh. 

https://www.novinky.cz/auto/clanek/toyota-vyviji-novy-typ-baterie-pro-elektromobily-laka-nizsi-cenou-40345689#

15.12.2020 Provozovatel čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje, že bude vyrábět vlastní elektromobily a už o tom jedná s výrobci aut. Tvrdí to tři zdroje agentury Reuters obeznámené se situací. Firma, která už vyvíjí vlastní technologii autonomního řízení, se tak pouští do závodu ve vývoji chytrých automobilů s jinými technologickými společnostmi (ČTK)

Plán provozovatele druhého největšího vyhledávače na světě po americkém Googlu by tak znamenal úkrok od snah jeho internetových rivalů, jako je Amazon, Tencent a Aplhabet, kteří také vyvíjejí technologie související s automobily a investují do start-upů na výrobu chytrých automobilů.
Společnost Baidu podle zdrojů Reuters předběžně jednala o společném podniku s čínskými výrobci Zhejiang Geely Holding Group, Guangzhou Automobile Group (GAC) a China FAW Group Hongqi.
Baidu v roce 2017 zřídila divizi autonomního řízení Apollo. Ta dodává hlavně technologii poháněnou umělou inteligencí a spolupracuje s automobilkami Geely, Volkswagen, Toyota a Ford Motor. Baidu také provozuje autonomní taxislužbu Go Robotaxi.
Společnost potřebuje diverzifikovat výnosy, protože růst v jejím hlavním oboru podnikání, tedy vyhledávání na internetu, se vyčerpává. Loni dosáhl jen dvou procent.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4566163/reuters-baidu-zvazuje-vlastni-vyrobu-elektromobilu.html

5.12.2020 Evropská unie chce mít do roku 2030 na svých silnicích nejméně 30 milionů aut bez emisí, a snaží se členské státy odvrátit od dopravy využívající fosilní paliva. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dokument o budoucí strategii, který má Evropská komise (EK) oficiálně zveřejnit příští týden. Brusel se chystá předložit opatření, která se mají vypořádat se čtvrtinou emisí skleníkových plynů z dopravy. EK se k věci nevyjádřila.

To by znamenalo ohromný pokrok ve srovnání s 1,8 milionu elektrických a hybridních vozů, jež byly v Evropě podle neziskové organizace ICCT registrovány na konci roku 2019

Evropa bude v roce 2030 potřebovat tři miliony dobíjecích stanic a jeden tisíc vodíkových čerpacích stanic. Nyní má Evropa kolem 200 tisíc dobíjecích míst. Brusel podle dokumentu příští rok představí plán ohledně zavádění těchto zařízení a jeho financování. .

Evropská unie se chystá příští rok navrhnout přísnější standardy ohledně emisí oxidu uhličitého pro osobní vozy a dodávky od roku 2025, stojí v dokumentu, podle nějž by se mohla tato opatření případně rozšířit i na autobusy.

Do roku 2030 má Brusel v plánu zdvojnásobit a do roku 2050 ztrojnásobit vysokorychlostní železniční dopravu. Do roku 2035 mají být podle dokumenty pro trh připraveny lodě a letadla bez emisí.

https://www.e15.cz/zahranicni/eu-chce-mit-do-2030-na-silnicich-nejmene-30-milionu-aut-bez-emisi-pripravuje-strategii-1375976?<br>

3.12.2020 Náklady na bateriové články používané v elektrických vozech klesly v průměru na 110 dolarů za kilowatthodinu (kWh). Elektrické vozy díky tomu zlevňují a jsou při těchto nákladech již schopné cenou konkurovat vozům se spalovacím motorem. Uvedla to agentura Benchmark Mineral Intelligence (BMI), která se specializuje na informace o bateriích pro elektrické vozy (ČTK) 

29.11.202 Poptávka po sdílených elektrokolech, koloběžkách či skútrech se ve světě kvůli pandemii koronaviru propadla o desítky procent. Ze stejné příčiny se ale bude část veřejnosti vracet do městské hromadné dopravy jen zvolna či vůbec, věří provozovatelé služeb typu Lime, Rekola či Freebike, které loni jen v Praze zaznamenaly 1,7 milionu výpůjček. Hráči na trhu mikromobility si uvědomují možný potenciál růstu a neváhají na něj vsadit vysoké investice.

Například evropská přepravní platforma Bolt, která sdílí také elektrokola a koloběžky ve více než třiceti zemích, investuje v příštím roce přes dvě a půl miliardy korun. Svou flotilu ve stovce převážně evropských měst rozšíří na 130 tisíc kol a koloběžek. Bolt tvrdí, že se tak stane největším evropským poskytovatelem těchto služeb. V Česku kromě Prahy působí v Pardubicích, Olomouci a Boskovicích.

"Na expanzi našich služeb máme v Česku pro příští rok připraveno několik set milionů korun. Sdílených prostředků provozujeme přibližně tisíc. Tento počet chceme zvyšovat a pronikat do dalších českých a moravských měst,"

Restart služeb po koronaviru by nemusel trvat dlouhé roky. Například londýnské koloběžky Lime už v červnu využil denně více než dvojnásobek uživatelů než před pandemií. Jedna koloběžka tak byla denně využita v průměru 4,5krát, napsal šéf firmy Wayne Ting s tím, že mezi únorem a dubnem stoupla o třetinu průměrná doba, kterou uživatel strávil na koloběžce. 

Mikromobilitě věnují pozornost také automobilky. Na loňském autosalonu v Ženevě představila Škoda Auto městský koncept elektrokola Klement. Provozuje také platformy BeRider, HoppyGo a Uniqway. Automobilka také spolupracuje s německou společností Nextbike, jež v Česku nabízí sdílená kola mimo jiné i v Mladé Boleslavi. Podobně postupuje mnoho dalších automobilek. Vlastní společnost pro městskou mobilitu například letos představil Seat.

V Česku mikromobilita v posledních letech zažívala vzestup. Nejvýznamnější trojka - Lime se svými koloběžkami a tuzemské služby sdílení kol Rekola a Freebike - zaznamenaly loni v Praze 1,7 milionu výpůjček, přičemž uživatelé najeli přes tři miliony kilometrů. Ve špičkách využívalo jeden prostředek až dvacet osob denně.

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/nova-vlna-elektrokol-a-kolobezek-zaplavi-ulice-lime-ci-bolt-se-chteji-vratit-silnejsi-1375700?

24.11.2020 Baterie, které 'nic neváží' a jsou 'neviditelné', máme na dosah.

Nová koncepce vychází z designu zařízení. Baterie se stávají součástí celkové struktury. Na vývoji 'strukturálních baterií' pracuje několik týmů od Emile Greenhalgha z Londýnské univerzity až po Teslu Elona Muska. Jejich vizi je možné připodobnit ke konstrukci automobilu, jehožpalivová nádrž je rozložena do celé karosérie, nikoli jen do nádrže.

"Snažíme se, aby jeden materiál plnil dva úkoly najednou," říká Greenhalgh pro server Wired. Jeho tým vyvinul strukturální baterie integrované s karosérií hybridního vozu Volvo.

Greenhalgh se svým týmem také vyvinul 'superkondenzátor', tedy typ fyzikální baterie odlišný od chemických li-ion baterií, který funguje zároveň jako kryt kufru vozidla.

... A Musk - ten chce být zase první

Nicholas Kotov zase věří v budoucnost strukturálních zinko-vzdušných článků. Ty se skládají ze zinkové anody, uhlíkové katody a polotuhého elektrolytu vyrobeného z polymerické nanolátky. Energii přenášejí hydroxidové ionty, které se vytvářejí při interakci kyslíku ze vzduchu se zinkem. Kotov se věnuje jejich konstrukci a vylepšování v kampusu Michiganské univerzity.

Výhodou je větší kapacita (až 72násobek li-ion) a také - možnost snazší integrace konstrukce baterie s konstrukcí stroje. Kotovův tým plánuje, že tyto baterie by mohly využívat roboti.

Nový model Tesly Y, který se v Gigafactory 3 u Berlína má začít vyrábět ve druhé polovině roku 2021 bude průlomový - bude to první elektromobil Tesla na světě vybavený zcela novou strukturální baterií.

Automobilka teď zvyšuje produkci článků ve svém pilotním závodě v kalifornském Fremontu a do konce příštího roku chce dosáhnout roční výrobní kapacity 10 GWh, což by mělo stačit na výrobu asi 100 000 Modelů Y.

https://nedd.tiscali.cz/mame-na-dosah-baterie-ktere-nic-nevazi-a-jsou-neviditelne-499398?

20.11.2020 Evropa se pomalu stává oblastí zaslíbenou elektromobilitě, proto tady taky továrny dodavatelů důležitých komponentů - především bateriových balíků - rostou jako houby po dešti. Další z nich v Německu postaví čínská společnost Svolt Energy Technology, produkce by měla začít již za tři roky.

Poptávka po bateriích pro elektromobily rapidně roste, a továrny tak vznikají po celé Evropě: v Polsku působí LG Chem a v Maďarsku zase Samsung, ve Švédsku je to firma Northvolt, na Slovensku začíná stavět slovenská skupina InoBat a americká společnost Wildcat Discovery Technologies a ve Francii start-up Verkor.

https://www.garaz.cz/clanek/v-nemecku-vznikne-nova-tovarna-na-baterie-pro-elektromobily-21005142#

3.11.2020 Sázka na elektromobily je chyba, říkají němečtí technici a přidávají jasné důvody. Jakékoliv studie, které by jen náznakem dělaly uváděly věci do souvislostí a připomínaly třeba fakt, že emise generované elektrickým pohonem skutečně nejsou nulové, jsou raději ignorovány. Příroda se nicméně neptá na to, zda ji zasáhne soupeř v červených či modrých trenýrkách - řeší pouze samotný úder.

To konstatuje asociace německých techniků VDI, jejímiž členy jsou jak experti na elektromobilitu, tak experti na spalovací motory. Ti přitom naznačují, že "všechna vozidla potenciálně mohou výrazně přispět ke snížení emisí CO2" a cestu vidí právě v pestrosti nabízených řešení efektivní pro ten který způsob dopravy či využití automobilu, nikoli v cestě s klapkami na očích směrem k jedinému cíli.

Podle studie VDI tak žádná technologie není nadřazená, neboť každá je na jednom místě jinak efektivní než na jiném. A také připomíná, že každá přichází se zátěží pro životní prostředí v jiné oblasti a v jinou dobu. Zatímco vozy se spalovacím ústrojím škodí spíše v provozu, u alternativního pohonu je problémem spíše výroba.

Dle studie hned 60 procent celkových emisí CO2 vzniká při výrobě elektromobilu. Průměrný vůz s bateriemi o kapacitě 48 kWh, spotřebou 15,8 kWh/100 km a ročním nájezdem 12 tisíc kilometrů tak musí zůstat v provozu dlouhých 12 let, aby vůbec začala být ospravedlňována jeho existence vedle průměrného auta se spalovacím motorem. Pokud se navíc jeho spotřeba navýší na 17,6 kWh/100 km, pak musí urazit dokonce 300 tisíc km, což odpovídá pětadvacetiletému provozu - teprve poté začne představovat jakékoli plus. V tomto kontextu se tak dieselový vůz s reálnou průměrnou spotřebou 4,5 l/100 km, což dnes není žádná anomálie, jeví výrazně lépe.

Problémem je také stále intenzivnější výroba bateriových paketů v Číně. Evropa se na otázku emisí dívá mnohem úzkostlivěji, a proto je jejich zdejší výroba k životnímu prostředí relativně ohleduplnější. Je ale současně také dražší, a tak se stále více akumulátorů vyrábí v Říši středu, kde ovšem znamenají pro svět jako takový ještě větší zátěž, než si zde dokážeme představit.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/sazka-na-elektromobily-je-chyba-rikaji-nemecti-technici-pridavaji-jasne-duvody/

2.11.2020 Ve Francii byla podepsána charta za 100 000 veřejných dobíjecích stanic po celé zemi do roku 2021 na podporu rychlejšího rozšíření elektromobility.

V polovině října 2020 byla ve Francii po jednání zástupců průmyslových a obchodních podniků, správy silnic a místních samospráv s ministerstvem ekologické transformace podepsána charta "Objectif 100 000 bornes" s cílem urychlit instalaci veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a dosáhnout počtu 100 000 těchto stanic do roku 2021 dle vize vyslovené prezidentem republiky v roce 2019.

  • Doprava se ve Francii podílí 30 % na produkci skleníkových plynů, z toho více jak polovina připadá na osobní automobily. 
  • Podíl elektromobilů na vozovém parku v zemi dosáhl již 5,9 % a do roku 2022 se předpovídá přes milion elektromobilů a dobíjecích hybridů v provozu. 
  • Do roku 2040 se potom plánuje ukončení prodeje osobních a lehkých užitkových automobilů s motory na fosilní paliva. 

K dosažení tohoto cíle se plánují podpůrná opatření v odhadované hodnotě 2 mld. euro, například:

- příspěvek 2 000 až 9 000 euro na pořizovací náklady veřejné dobíjecí stanice

- 100 mil. euro na podporu instalace rychlodobíjecích stojanů u dálnic a silnic 1. třídy

- zavedení příspěvku na modernizaci starých dobíjecích stanic

- zjednodušení podmínek pro instalaci vlastních dobíjecích zásuvek ve společných garážích

- předepsání rozsahu instalací pro dobíjecí zásuvky v novostavbách

- příspěvek 1 000 až 6 000 euro na nákup elektromobilu nebo dobíjecího hybridu

- 180 mil. euro na nákup elektromobilů pro státní instituce v rámci obměny vozového parku

- mikroúvěry se státní garancí pro nízkopříjmové domácnosti na nákup nízkoemisního automobilu

- daňová zvýhodnění při pojišťování, provozování a pronajímání nízkoemisních automobilů

- rozšíření zón nízkoemisní dopravy na 10 metropolitních oblastí

https://www.kurzy.cz/zpravy/564851-elektromobilizace-ve-francii/

14.10.2020 Češi preferují spíše konvenční auta, koupi elektromobilu plánuje nebo zvažuje desetina motoristů a firem. Ostatní odrazuje především vysoká pořizovací cena, krátký dojezd a nedostatek dobíjecích stanic. Vyplývá to z průzkumu Centra pro dopravní výzkum, který má ČTK k dispozici. Podle statistik je v Česku registrováno z celkového počtu 8,1 mil. aut zhruba 3000 aut na elektrické pohon

29.9.2020 Francouzský ropný gigant Total souhlasil s nákupem největší londýnské nabíjecí sítě pro elektrická vozidla od francouzské skupiny Bollore a podle dohody převezme správu a provoz sítě s více než 1 600 dobíjecími stanicemi (Reuters) 

7.9.2020 Prodej elektromobilů na českém trhu se za 8 měsíců meziročně téměř ztrojnásobil na 1477 vozidel. Trh hybridů vzrostl o 37 % na 7030 vozů, z toho bylo 988 plug-in hybridů do zásuvky, což znamená více než čtyřnásobný nárůst. Vyplývá to z údajů SDA. Celkový trh v Česku zaznamenal pokles o čtvrtinu na 131.410 vozů (ČTK)

6.9.2020 Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl v blízké budoucnosti předstihnout amerického konkurenta Tesla v objemu výroby elektromobilů i v softwaru. Uvedl to šéf závodní rady Volkswagenu Bernd Osterloh v rozhovoru s německým listem Welt am Sonntag. Tesla, v jejímž čele stojí známý podnikatel Elon Musk, je považována za průkopníka v oblasti elektromobilů. Když Tesla postaví tři továrny schopné vyrábět 300 tisíc až 500 tisíc vozů, pak hovoříme o počtu kusů v rozmezí od 900 tisíc do 1,5 milionu," řekl Osterloh. "Toho chceme v roce 2023 také dosáhnout, možná ještě dříve," dodal. Upozornil, že velkou výhodou pro Volkswagen je jeho modulární platforma pro elektromobily.

Tesla nyní v Německu staví svou třetí továrnu na výrobu elektromobilů, která by měla od příštího léta vyrábět půl milionu vozů ročně, upozornila agentura DPA. Firma již vyrábí elektromobily v továrnách ve Spojených státech a v Číně.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/volkswagen-pry-muze-zanedlouho-predstihnout-teslu-ve-vyrobe-elektromobilu-1373007?

4.9.2020 Jeden z největších světových dodavatelů automobilových komponentů oznámil, že dokončuje vývoj elektrického motoru nové generace. Firma Magna International se sídlem v Ontariu nové řešení stále chystá, oznámila ale, že přes komplikace způsobené koronavirovou pandemií udělala zásadní pokrok vedoucí k tomu, aby novinku příští rok dostala do prodeje.

Vyznačuje se v prvé řadě tím, že energii má generovat s osmkrát vyšší účinností než současná řešení. Pokud se nyní drbete na hlavě a říkáte si, jak je možné osmkrát zvýšit účinnost téměř dokonale efektivního motoru, vězte, že tu jde hlavně o měrný výkon. Novinka má tedy dostat stejný výkon jako dnešní elektromotory z osmkrát menšího "balení".

Není to ale jediné plus, výroba tohoto motoru má být současně o polovinu levnější než u dnešních elektromotorů. Ty používané v automobilech jsou založené na permanentních magnetech obsahujících drahé vzácné kovy. "Snížení závislosti na magnetech s obsahem vzácných kovů řeší dva hlavní problémy, které brání zrychlení elektrifikace - jedná se o zdroje dodávek surovin a vysoké náklady," uvedla technologická ředitelka Magny Swamy Kotagiri.

Nový motor by tedy měl být výrazně menší, tím lehčí a současně levnější. Produkovat by měl maximální výkon 125 kW (170 koní), což vám nemusí přijít jako mnoho, v autě ale nemusí být jediný. Spolu s ním je v rámci projektu vyvíjena převodovka a měnič tak, aby šlo vše spojit do jednoho celku. Proces počítá s modelováním nových materiálů, vznikne potřebná chladící soustava a budou zapojeny kontrolní mechanismy tak, aby se hotovým výstupem mohla stát kompletní elektrická soustava na klíč použitelná v modelech různých výrobců.

https://www.autoforum.cz/technika/firma-dokoncuje-vyvoj-revolucniho-elektromotoru-je-osmkrat-efektivnejsi-pri-polovicni-cene/?

31.8.2020 Ramaekers uvedl, že na výrobu jednoho elektromobilu je třeba tolik vzácných kovů, s kolika si vystačí šedesát exemplářů Yarisu. A to je takový rozdíl, že jej relativně malé zlepšení provozní efektivity elektrického auta nedokáže přebít. Proto také Toyota navzdory své pozici ve světě bateriové elektromobily prakticky ignoruje.

Oněmi prvky jsou např. neodym, který je těžen způsobem zcela neohleduplným vůči životnímu prostředí v čínských dolech. Ve výsledku tak jejich ekologická stopa ani nemůže být "bezemisní", jak se často tvrdí. Stejně jako lze Číně těžko přičíst nějaký kredit, pokud snahy o elektrifikaci neguje neekologickými způsoby těžby vzácných kovů.

Znovu tak lze jen dodat, že současná elektrifikace je pouhým přesouváním emisí z ulic na jiná místa planety, konkrétně pak do elektráren či dolů. Tímto způsobem ale Zemi zachráníme jen stěží. Proto také Toyota říká, že její hybridy jsou "nejatraktivnějšími a nejdostupnějšími elektrifikovanými hnacími ústrojími" v prodeji.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/seftechnik-toyoty-popsal-smutnou-pravdu-ekologicnosti-elektrickych-aut/?

28.8.2020 EU se otáčí zády k elektromobilitě: Budoucnost je zemní plyn. Nástup elektrických aut v celoevropské dopravě je dnes již nezvratný proces podpořený intenzivním dotačním programem téměř všech zemí EU. Jak se však ukazuje, zejména v dálkové dopravě stále nepředstavuje akceptovatelnou alternativu a naftové motory zatím neumíme nahradit. Nebo žeby ano? "Elektromobilita nekončí, ale pomůže jí zemní plyn," tvrdí EU. Zemnímu plynu chce pomoci i výraznějšími dotacemi.

Právě dálková silniční doprava je oblast, ve které nemá elektromobilita v současné podobě žádnou šanci. "Musím uznat, že v některých oblastech bude během přechodného období zemní plyn třeba využít jako náhradu za uhlí, naftu i benzín. Z globálního hlediska se tak zemní plyn stává strategickou "zelenou" komoditou, jejíž používání by mělo být výrazněji dotováno z peněz EU. Ve srovnání se spalováním nafty nebo benzínu vzniká spalováním CNG méně oxidů dusíku NOx, oxidu uhelnatého CO, pevných částic PM i karcinogenních látek. Menší je také vliv spalování CNG na skleníkový efekt.  CNG je zkratka anglického názvu "Compressed Natural Gas", což v překladu znamená stlačený zemní plyn. Jeho hlavní složkou je metan, který mu dává vlastnosti paliva vhodného pro použití ve spalovacích motorech. Obsah metanu je více než 95%, zbytek tvoří uhlovodíky s malou příměsí inertních plynů. CNG je zemní plyn stlačený při tlaku 200 barů. Jeho oktanové číslo je 120 - 130 (běžný automobilový benzin má 95 oktanů).

Vodík tak v EU stále považují za trvalou alternativu k elektrickému pohonu. Dokud se však nedostane na výsluní a bude připraven k použití v širším měřítku, zastoupit by ho měl právě zemní plyn. 

https://www.autojournal.cz/eu-se-otaci-zady-k-elektromobilite-budoucnost-je-zemni-plyn/?

15.8.2020 Raketa na silnici: Auto na vodík ujede přes 1600 kilometrů na jednu nádrž a z nuly na sto zrychlí za dvě vteřiny. Kalifornská technologická společnost Hyperion představila "automobil pro vesmírný věk". Její Supersport XP-1 pohání vodíkové palivové články, což je technologie, kterou při letech do vesmíru používá i NASA. Vůz vychází ze základu elektromobilu, akorát energii neskladuje v bateriích, ale reakcí vodíku s kyslíkem ji vyrábí přímo ve svých útrobách. I díky tomu se může chlubit úctyhodným dojezdem - přes 1600 kilometrů na jednu nádrž.

Ačkoliv na trhu s elektromobily v současnosti dominuje lithium, Hyperion není zdaleka jedinou společností, která vodíkové automobily vyrábí. V posledních letech s tímto druhem pohonu začalo experimentovat mnoho automobilek včetně Hondy, Toyoty, Hyundai nebo General Motors. Také BMW v současnosti vyvíjí vodíkem poháněnou verzi modelu X5 a na burzu nedávno vstoupila automobilka Nikola, která pracuje na vodíkovém pick-upu nebo vodíkových kamionech.

Hyperion hodlá na trh dodat počátkem roku 2022 celkem 300 vozů. V současnosti má firma několik funkčních prototypů, jejichž vývoj jí zabral 10 let. Původně společnost plánovala představit vůz na newyorském autosalonu, kvůli jeho zrušení v důsledku koronavirových opatření však přistoupila k on-line prezentaci formou videa (výše).

Hyperion XP-1 pohání sada elektromotorů a jeho jedinou emisí je vodní pára. Vodík totiž nespaluje, ale pouze ho v palivových článcích "mísí" s kyslíkem. Vodíkové palivové články jsou v podstatě baterie - skládají se ze dvou elektrod (anoda a katoda), katalyzátoru a elektrolytu. V tomto případě však elektrody tvoří plyny namísto kovů - vodík v anodě a kyslík v katodě. Platinový katalyzátor rozdělí molekulu vodíku v anodě na její stavební kameny - záporně nabitý elektron a kladně nabitý proton. Jelikož vrstva elektrolytu blokuje průchod záporných částic a propouští pouze ty kladné, do katody skrz ni proniknou pouze protony. Díky tomu mohou být oddělené elektrony (v podobě elektrického proudu) vedeny přes elektrický obvod například právě do elektromotoru a následně do katody, kde kombinací s protony a kyslíkem vytváří vodu.

Vodík je vůbec nejčastěji se vyskytující prvek ve vesmíru, ale nenachází se v přírodě sám o sobě. Aby se tak z něj dal vytvořit elektrický proud a voda, musí se nejprve například právě z vody (nebo zemního plynu či dalších zdrojů) získat. Výroba vodíkového "paliva" vyžaduje spotřebu energie, a tím částečně mizí představa o tom, že tento plyn představuje dokonalý zdroj čisté energie - jeho "čistota" závisí na čistotě energie použité k jeho výrobě.

https://auto.ihned.cz/c1-66802190-raketa-na-silnici-auto-na-vodik-ujede-pres-1600-kilometru-na-jednu-nadrz-a-z-nuly-na-sto-zrychli-za-dve-vteriny

11.8.2020 Němci dali opakovaně najevo, že o elektrická auta příliš nestojí, teď jsou jim nabízena se slevami přesahujícími až 50 % (podle ceny vozidla). Mění to situaci? Jistě a příznivci elektromobility to považují za úspěch, podle nás je to spíše naopak.

ejprve nechme hovořit suchá čísla. Na elektrifikované vozy, tedy na elektromobily i plug-in hybridy, v červenci připadlo 11,4 procenta trhu. To znamená, že každý desátý vůz prodaný v Německu je schopen bezemisního pohybu. To už není zanedbatelná část, podíl takto vybavených aut navíc meziročně vzrostl čtyřikrát, což je jistě velký posun. Nadšenci pro elektrickou mobilitu z Clean Technica to považují za velký úspěch a důkaz, že představy o podílu elektromobilů na celkovém odbytu aut v Evropě v řádu desítek procent jsou dosažitelné už za pár let. Jenže tak jednoduché to není.

Jednak je třeba říci, že ryzí elektromobily mají na zmíněném čísle méně než poloviční podíl, z koláče trhu si tedy ukously jen 5,3 procenta. I to je relativně dost, je ale nutné dodat, že se tak děje za situace, kdy Německo přišlo s bezprecedentními a z podstaty neudržitelnými dotacemi na elektrická auta ve výši 9 000 Eur (asi 236 tisíc Kč) na jeden vůz. To má za následek nejvyšší slevy v historii Německa, kdy nové auto jde koupit o polovinu levněji nebo na operativní leasing i bez jakéhokoli poplatku.

Za této situace podle nás 5procentní podíl na trhu ukazuje pravý opak, tedy jak složité bude lidi dostrkat ke koupit aut, která nechtějí. Jen 1,6 % Němců v červnu uvedlo, že jejich další auto bude elektrické, takže dotace jistě situaci změnily. Přesto ale skoro 95 % lidí v červenci řeklo raději: "Nein, danke," na nabídku třeba Škody Citigo iV za v přepočtu 341 tisíc Kč. A koupilo si dražší, méně zlevněně auto s konvenčním pohonem.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/situace-v-nemecku-ukazuje-jak-slozite-bude-primet-lidi-koupit-si-elektricka-auta/?

4.8.2020 Německo přispěje na nákup elektromobilů až 40 procent ceny. Zájem je rekordní

Německo v rámci koronavirového balíčku na podporu ekonomiky zvýšilo maximální státní příspěvek na nákup elektromobilu z 3000 na 6000 eur (přes 160 tisíc korun). Efekt to přineslo záhy. Zájem o tuto prémii byl v červenci nejvyšší v historii - přihlásilo se o ni dvacet tisíc zájemců. Informoval o tom server listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nemecko-prispeje-na-nakup-elektromobilu-az-40-procent-ceny-zajem-je-rekordni-40332345#

29.7.2020 Podle generálního ředitele Peugeotu musí výrobci automobilů podniknout radikální kroky ke snížení cen elektromobilů snížením nákladů napříč kancelářemi, prodejci a dodavateli. Carlos Tavares řekl, že překlenutí mezery mezi náklady na vývoj elektromobilů a jejich prodejem se ziskem, který je v současné době možný pouze prostřednictvím dotací, musí být pro výrobce automobilů prioritou (FT)

16.7.2020 Pouhých 10 euro za měsíc. A nebo i vůbec nic. Jakkoli to může znít bizarně, i toto teď může stačit u našich západních sousedů na koupi nového vozu. S podporou některých tam zašli opravdu daleko. Německo se zjevně rozhodlo, že si elektromobilitu prosadí za každou cenu. Proto došlo k navýšení vládního bonusu z 3 000 na 6 000 Eur (cca z 80 tisíc Kč na 160 tisíc Kč), k čemuž navíc podobnou sumu přihazují výrobci. Celkově tak dotace šplhají až k 10 tisícům Eur (asi 267 tisíc Kč), což již rozhodně není zanedbatelná suma. K horentnímu navýšení zájmu ovšem ani přesto nevedla, neboť pro většinu privátní klientely jsou i poté elektrická auta příliš drahá ve srovnání s benzinovými a dieselovými modely hůře použitelná.

https://www.autoforum.cz/predstaveni/v-nemecku-ted-jde-koupit-nove-auto-za-270-kc-mesicne-nebo-i-uplne-zadarmo/?

3.7.2020 Koronavirus zanechal na automobilovém průmyslu nemalé stopy. Nyní jsou sice prakticky veškeré restrikce na starém kontinentu minulostí, ovšem i tak branže čelí nemalým problémům, neboť nastalá situace zasela do myslí zákazníků značnou nejistotu. A politici se zjevně rozhodli, že peníze daňových poplatníků budou pěchovat jen jedním směrem, a sice k elektromobilitě. V Německu tak vládní dotace u aut s cenou do 40 000 Eur (cca 1,065 milionu korun) nově činí již neskutečných 9 000 Eur (240 tisíc korun). Otázkou však je, zda i takové pobídky vůbec něčemu pomohou. web Mobile.de, ve prospěch elektromobilů by se v případě volby ekologického pohonu vyslovilo pouze 12,6 procenta dotázaných. A pro hybridy 16 procent. Ovšem více než jedna třetina, konkrétně pak 36,9 procenta, by sáhla po klasickém benzinovém ústrojí. To jsou ve výsledku pro elektrifikaci ještě docela dobrá čísla, za nimiž ovšem stojí právě charakter dotazu - volba ekologického pohonu. A ani v tomto případě lidé v prvé řadě nechtějí sáhnout po elektřině.

Jakmile je záběr rozšířen na obecnou preferenci pohonu nového auta, je elektromobilita odmítána mnohem více. Potvrzuje to automobilový klub Mobil in Deutschland, který na Facebooku oslovil dokonce více než 240 tisíc lidí. Z toho 18 361 uživatelů sociální sítě přistoupilo k hlasování, ve kterém dalo z 55,2 procenta hlas dieselům. Na druhém místě pak se 43,2 procenty skončily benzinové motory, zatímco pro ty elektrické se rozhodlo pouze 1,6 procenta hlasujících.

https://www.autoforum.cz/zajimavosti/nemci-dali-jasne-najevo-svuj-nezajem-o-elektromobily-i-pres-dotace-az-240-tisic-kc/?

29.6.2020 Rakousko od 1. července zvyšuje příspěvek při nákupu elektromobilu ze současných 3 000 eur na 5 000 eur. Dnes to oznámila ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerová za zelené (ČTK) 

18.6.2020 Lyft ve středu přislíbil, že každé vozidlo v jeho platformě bude do roku 2030 elektrické, nebo s nulovými emisemi (MarketWatch)

12.6.2020 Ne Tesla, ale Nikola: CNBC si také všímá společnosti Nikola. Obchodníci se totiž "domnívají, že má stejnou hodnotu jako Ford". Nikola Corporation se zaměřuje na baterie a automobily poháněné vodíkem a elektřinou. Na burzu se firma dostala před týdnem díky takzvané reverzní fůzi se společností VectoIQ vytvořenou speciálně pro tuto transakci. Kapitalizace firmy se následně dostala nad kapitalizaci Fordu a to i přesto, že Nikola by neměla generovat žádné tržby dříve, než v roce 2021. Společnost tvrdí, že má již objednávky na své vozy ve výši 10 miliard dolarů, ale CNBC dodává, "že se teprve ukáže, zda budou realizovány". Elektrické pickupy a trucky chce vyrábět i Tesla, GM a Ford, ale podle CNBC není jasné, zda pro ně existuje dostatečná poptávka. 

13.5.2020 Automobilka Kia Motors plánuje do roku 2026 zvýšit v Evropě podíl prodávaných vozů čistě na elektrický pohon ze stávajících šesti na více než 20 procent. Všechny nové modely Kia uváděné v Evropě budou nabízet i elektrifikované hnací ústrojí, tedy hybridní nebo čistě elektrický pohon (ČTK) 

27.4.2020 Stát chce do roku 2030 navýšit počet elektromobilů na stovky tisíc kusů, v případě pozitivního vývoje až na půl milionu. Elektromobilita by se měla stát hlavním tahounem ekologizace tuzemské dopravy. Vyplývá to z návrhu Národního akčního plánu čisté mobility, jehož aktualizací se bude dnes zabývat vláda (ČTK) 

8.4.2020 Centrum dopravního výzkumu: V ČR se v 1Q20 prodalo 1320 osobních elektromobilů a hybridů do zásuvky. Loni to ve stejném období bylo jen 280 aut, tedy skoro pětkrát méně. Celkový počet registrovaných vozů do zásuvky všech kategorií se přiblížil 10.000 (ČTK) 

31.3.2020 Ještě nedávno rozhodovaly o převaze ve světě aut hlavně tradiční disciplíny; třeba rychlost, výkon, možná rozměry. Dnešní digitální doba ovšem staví jiné překážky. Koncern VW chce změnit svět i sebe, jenže to drhne. Z mizérie by se chtěl vymanit s pomocí dalších německých značek. Problém jménem ID.3 začíná být závažný.

Momentálně tedy Volkswagen vyrábí ID.3 na sklad, ovšem pouze jako "mrtvé" plechové schránky, které se hromadí na obrovském parkovišti v Sasku, kde čekají, až do nich bude nahrán software - až bude hotová alespoň nějaká vhodná a použitelná základní verze. Před pár týdny jich bylo podle informací iDNES.cz 30 000ks.

Pokud projekt ID.3 ztroskotá, bude v ohrožení i Diessova pozice v čele VW. A zadruhé: Volkswagen potřebuje ID.3 v ulicích, aby dokázal dodržet emisní limity CO2 stanovené Evropskou unií. Jen když VW skutečně přivede do ulic do konce roku 100 000 elektromobilů, vyhne se koncern vysokým platbám za hrozící pokuty.

Odborníci se nicméně shodují: Jen ten, kdo bude mít v budoucnu přístup k datům o kupujících a řidičích, dokáže skutečně dobře vydělávat. Pokud tedy Němci zůstanou bez konkurenceschopného softwaru, ustrnou v pozici pouhých dodavatelů. Závěr testu je jednoznačný: Tesla je o pět až šest let napřed.

Nejvýrazněji vyniká integrovaná centrální řídicí jednotka. Ta je zlatým grálem Tesly. Modul, uvedený loni na jaře a montovaný ve všech nových vozidel značky, obsahuje dva čipy, které Tesla vyvinula sama pro sebe spolu se speciálním softwarem. Vodou chlazený výkonný počítač "pohání" systémy autonomních funkcí vozu i propracovaný infotainment. Podle odborníků totiž bude trvat ostatním značkám alespoň do roku 2025, než v této disciplíně značku Elona Muska doběhnou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/volkswagen-id-3-vw-daimler-mercedes-bmw-tesla-software-elektromobil.A200330_110356_automoto_fdv

6.3.2020 ČEZ od Evropské komise v rámci programu Connecting Europe Facility (CEF) na podporu instalace dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě získává v posledních letech miliony eur. Štědrá podpora tak dopomáhá firmě rozrůst její celkovou nabíjecí síť v České republice na současných více než 190 stanic. Sami majitelé elektromobilů si u nich mohli dosud užívat neomezeného "tankování" za měsíční poplatek jen 550 korun. Tomu je však konec. ČEZ mění ceník a majitele elektromobilů čeká skokové vlastně i několikanásobné zdražení.

Nový ceník ČEZ přináší v rámci elektromobility několik tarifů. Pro řidiče, kteří jezdí hodně, bude nejvýhodnějším tarifem "TAXI", kde každá nabitá kWh přijde na 3,50 Kč. Měsíčně TAXI vyjde na 1 750 Kč, což právě znamená, že již obsahuje předplacených 500 kWh.

Kdo bude chtít platit měsíčně stejně jako dosud 550 Kč, nedočká se již zmiňovaného neomezeného nabíjení, nýbrž jen 122 kWh. Každá další vlastně již bude stát 4,50 Kč. Pro představu u osobních elektromobilů se udávaná spotřeba pohybuje většinou zhruba okolo 20 kWh/100 km. Jinými slovy například ve vztahu k tomuto tarifu lze hovořit o nákladech necelé koruny na každý ujetý kilometr. více

25.2.2020 EU letos navíc výrobci započítá každé auto s výfukovými emisemi pod 50 gramů CO2 na kilometr jako dvě auta. Za rok to bude 1,66 auta a v roce 2022 pak 1,33 auta. "V roce 2023 dojde k přezkumu celého systému. Pokud se vyhodnotí pozitivně, měl by platit cíl 80,8 gramů CO2 pro rok 2025 a 59,4 gramů pro rok 2030," dodává Novák. Výrobci se přitom mohou sdružovat a vykazovat své emise Evropské unii společně. Koncern FCA se proto například už spojil s Teslou.

Následující tabulka podle analýzy ukazuje, kolik elektromobilů a hybridů by muselo v Česku jezdit, aby se plnily emisní cíle EU. 

Úplně opačně se situace vyvíjí v Evropě, kde emisní pravidla nutí jak výrobce, tak potažmo i státy investovat do vývoje elektrických aut i dobíjecí infrastruktury. Statistika PwC E-Mobility Sales Review sleduje pět největších zemí Evropské unie a navíc ještě Nizozemsko a Norsko. Na takto definovaném trhu v závěru roku 2019 stouply nové registrace bateriových elektromobilů (BEV) o 60,5 %. Za celý rok potom dokonce o 76,4 %.

21.2.2020 Majitel Seznam.cz Ivo Lukačovič se na twitteru pustil do kritiků elektromobility. Většina těch, kteří elektromobil vyzkoušeli, si jej podle něj chce pořídit a většímu rozšíření aut na elektřinu tak nyní brání jen vysoká cena. Lukačovič se staví proti tvrzením, že elektomobilita je slepou uličkou. "Lidé, co si elektrická auta pořizují, to dělají málokdy kvůli životnímu prostředí. Ale proto, že jezdit elektromobilem je prostě úplně jiný level než klasické auto. Drtivá většina lidí, co znám, a měli možnost řídit elektromobil, si chce pořídit elektromobil. Pro ježdění po městě neexistuje nic lepšího," napsal Lukačovič. Proti tomuto trendu stojí nyní jen cena elektromobilů, dodal. (E15)

12.2.2020 Globální prodeje elektromobilů ve 4Q 19 poklesly o 5,4%. Výjimkou je Evropa, kde se elektrickým autům daří čím dál víc. Prodeje elektromobilů (čistě bateriových i hybridních) na klíčových trzích v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně poklesly o 5,4 procenta.

  • Celkem v roce 2019 3 204 038 elektromobilů včetně hybridů

Úplně opačně se situace vyvíjí v Evropě, kde emisní pravidla nutí jak výrobce, tak potažmo i státy investovat do vývoje elektrických aut i dobíjecí infrastruktury. Statistika PwC E-Mobility Sales Review sleduje pět největších zemí Evropské unie a navíc ještě Nizozemsko a Norsko. Na takto definovaném trhu v závěru roku 2019 stouply nové registrace bateriových elektromobilů (BEV) o 60,5 %. Za celý rok potom dokonce o 76,4 %.


22.1.2020 Během dvou let se ukáže praktická neudržitelnost elektroaut, prohlašuje bývalý šéf Škoda Auto Kulhánek více

14.1.2020 na silnicích podle německé vlády bude v roce 2030 jezdit až 10 milionů aut na elektrický pohon. V roce 2035 by to mělo být 16,7 milionu aut. Mnozí experti však tyto oficiální cíle považují za nereálné. Musí se ale kvůli tomu připravit na citelnou ztrátu pracovních míst v ekonomice, kterou elektromobilita přinese. V sázce jich je zhruba 410 tisíc, z toho v samotném autoprůmyslu 240 tisíc. více

10.12.2019 Do listopadu bylo v Německu registrováno 57 533 nových elektrických aut, v Norsku jen 56 893, ukazují statistiky z obou zemí. více

28.11.2019  Úkol pro rok 2020 z celkového počtu 50 milionů aut dosáhnout dvou procent elektromobilů, tedy prodat v Německu jeden milion elektromobilů, je ohrožen. (majitel Brisku Mojmír Čapek)

25.11.2019 Slovensko spustilo dotace na elektromobily ve výši 8 000 eur, při nákupu elektromobilu do 50 000 eur, dotované jsou hybridy, jde o 5 000 eur.

18.11.2019 Německo zvýší dotace na nákup elektromobilů až na 6000 eur. Vyplácet se budou nejméně do konce roku 2025. Počítá s tím návrh, který dnes na výjezdním zasedání na braniborském zámku Meseberg schválila německá vláda (ČTK) Klíčové je zvýšení dotací na jejich nákup. U vozů, jejichž pořizovací hodnota je do 40 tisíc eur, dostanou kupci místo dosavadních čtyř tisíc eur o 50 procent více, tedy nově šest tisíc eur. U dražších vozů do 65 tisíc eur se podpora zvýší na celkovou prémii pět tisíc eur. Dosavadní dotace, které v Německu fungují už tři roky, měly původně skončit už letos v létě. Pak je ale spolková vláda prodloužila do konce příštího roku a tento týden schválila další prodloužení až do konce roku 2025. Nachystané na to má zhruba dvě miliardy eur. Nově má navíc příspěvek dostat i ten, kdo si koupí ojeté elektroauto - to však platí jen pro firmy a jejich služební vozy. Nárok na dotace ve výši tří tisíc eur budou mít i ti, kdo si koupí auta s hybridními pohony.

15.11.2019 Německý koncern Volkswagen v letech 2020 až 2024 vloží do elektromobility a digitalizace 60 miliard eur. Jen do elektromobility má jít asi 33 miliard eur. Toto odvětví spolu s digitalizací a s hybridními pohony pojme zhruba 40 procent veškerých kapitálových a rozvojových investic (ČTK) 

13.11.2019 Prodej nových elektromobilů na českém trhu by se měl v příštím roce více než ztrojnásobit na 3000 až 3500 vozů. Trh pravděpodobně rozhýbe zejména příchod prvního elektromobilu Citigo iV od Škody Auto. Letos do konce října prodej aut na elektřinu vzrostl o pětinu na 649 vozů. Vyplývá to z vyjádření odborníků a Svazu dovozců automobilů (ČTK)

5.11.2019 Německá vláda počítá s tím, že podstatně zvýší dotace na nákup elektrických aut a také prodlouží jejich vyplácení, a to až do konce roku 2025. S odvoláním na podklady pro jednání kancléřky Angely Merkelové se zástupci německých automobilek to uvedla německá média (ČTK) 

Elektromobilita severní Evropa:

země severní Evropy na to šli cestou brutálního zdanění vozů na benzin a naftu z hlediska silniční daně. 

BMW "Mohli bychom zaplavit Evropu a prodávat miliony aut, ale Evropané tyhle věci nebudou kupovat, Podle Fröhlicha je po elektromobilech poptávka na straně regulátorů, ovšem už ne u zákazníků.

  • BMW chce do roku 2023 nabízet 25 modelů elektroaut, chce nabídnout bateriovou verzi v každé modelové řadě
  • Frohlich zároveň na workshopu nových technologií v půlce června předpověděl ještě dlouhý život spalovacím motorům. Diesely podle něj přežijíještě alespoň dvacet let, benziňáky tak o deset let déle. "Svět je rozmanitý, s různými druhy klientů a infrastruktury,"
  • "Vidíme místa, která budou bez nabíjecí infrastruktury, jako je Rusko, Střední východ a západní, vnitřní část Číny. Tam se budou orientovat na benzinové motory ještě dalších deset, patnáct let," dodal.
  • Ve Spojených státech - s výjimkou Kalifornie a velkých měst na břehu Atlantiku - se elektřina podle Fröhlicha neuchytí. "Nízká cena paliva a pevná tradice udrží klienty u benzinových motorů protože nabídnou výkon a zábavu."
  • více

Plug-in hybrid "Máte na mysli druhou největší zelenou lež po elektroautu? 

Plug-in hybridy je nyní podle Indry nutné testovat na silnicích stejně jako auta se spalovacími motory, s měřením CO2, baterie musí být při zahájení a na konci jízdy stejně nabitá. Pak teprve lze vypočítat skutečnou spotřebu.

  • manažeři si nechtějí špinit ruce a připínat kabely (jsou pohodlní) vozí ve svých vozech 200 kilogramů v bateriích a elektropohonu navíc
  • Právě plug-in hybrid je tedy podle prof. Fritze Indry čistě politický projekt, který představuje vývoj špatným směrem.
  • Na milost bere ovšem lehkou 48 voltovou hybridizaci. "Ta ukazuje, že s elektromotory lze dělat i něco vyloženě rozumného, totiž podporovat spalovací motor a při zpomalení motor zcela vypnout.
  • "Plug-in hybridy nejsou dražší než elektromobily. Ale jsou o tisíce dražší než auta se spalovacími motory. Plug-in hybridy dávají lidem plnou svobodu a dojezd na elektrický pohon."

Dobrou cestou je motor na zemní plyn, dokáže vše, je velmi čistý, jen musí uživatel trochu lépe plánovat tankování

Elektromobilita v Číně

"Číně zjevně došlo, že výroba každého elektromobilu jen zhoršuje životní prostředí. V Číně je totiž e-auto ještě méně ekologické než v Německu, protože tam většina elektrické energie pochází z tepelných elektráren.

  • . A každé dva týdny se tu otvírá nová tepelná elektrárna. V Číně se nyní sází plně na CO2-neutrální suroviny, protože je to jediná metoda, jak rychle a účinně redukovat emise CO2, a to nejen u osobních vozů, ale i u náklaďáků a lodí - a to bez toho, že by z toho měl zákazník jakoukoli nevýhodu."

Jak podporuje Norsko elektromobilitu?

V Norsku se při nákupu elektromobilu nemusí platit daně, tato auta mohou parkovat zadarmo a využívat jízdní pruhy pro autobusy. Vláda také vybudovala celonárodní síť dobíjecích stanic.  

Norsko je lídrem v elektromobilitě , téměř polovina nových aut prodaných v l roce 2018 má elektrický pohon. V Číně mají elektromobily podíl na ročních prodejích 4,4%, přestože se jich prodalo 15 x více. v Roce bylo každé třetí prodané auto v Norsku elektromobilem, letos to bude téměř každé druhé. Cílem norské vlády je, aby v roce 2025 byly všechny prodané vozy bez emisí.

VW elektromobily

  • do baterií hodlá vložit 50 miliard eur (téměř 1,3 bilionu korun). Strategickými partnery VW mají být švédská společnost Northvolt, jihokorejské SKI, LG Chem a Samsung SDI a čínská CATL.
  • roce 2025 bude potřebovat roční kapacitu baterií více než 150 gigawatthodin v Evropě a dalších 150 gigawatthodin v Asii. Do roku 2030 se toto číslo zdvojnásobí.
  • na výrobu vozidel na elektrický pohon společnost přestavuje šestnáct továren a do poloviny roku 2023 plánuje začít vyrábět třiatřicet různých elektromobilů pod značkami Škoda, Audi, VW a Seat.

Renault elektromobily:

Automobilka Renault investuje 128 mil. EUR do společného podniku na výrobu elektromobilů s čínskou společností Jiangling Motors. Francouzská společnost si od kroku slibuje větší expozici na největší světový trh pro automobily s elektrickým pohonem (FT) 17.7.2019

Autobaterie pro elektromobily:

Do roku 2024 by podle projekcí největších bateriových firem (velkokapacitní úložiště) mohly ceny baterií oproti dnešku klesnout o 40 procent," předjímá Tomáš Kazda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, který se vývoji akumulátorů věnuje a má v této oblasti i svůj vlastní patent 17.5.2019) 

  • nový typ termálních baterií (princip: energie je skladována jako roztavený křemík) je 6x účinnější než moderní lithium-iontové baterie a 12x účinnější než olověné baterie a současně jsou náklady na výrobu akumulátoru tepla téměř dvakrát nižší (má cca 3000 nabíjecích cyklů). Zahájení výroby je plánováno na rok 2019, více
  • více
Elektroauta,
Elektroauta,

22.8.2019 Německý byznys magazín Manager Magazin: CEO Volkswagenu Herbert Diess má zájem o získání podílu v Tesle. Domnívá se prý, že Volkswagen by mohl těžit ze schopností Tesly na poli baterií a softwaru (Reuters) 

18.7.2019 Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než ztrojnásobit na 214 z 60 na konci roku 2018. Vyplývá to z analýzy Evropského svazu pro dopravu a životní prostředí (ČTK)

31.5.2019 Německá vláda prodlouží státní podpůrný program na nákup elektromobilů do konce roku 2020. Dnes to v Berlíně oznámil ministr hospodářství Peter Altmaier. Kabinet doufá, že tak podpoří poptávku po tomto typu vozů, která je stále nízká. Zájemci o koupi elektromobilů tedy budou dál moci počítat s bonusem 4000 eur, zájemci o pořízení plug-in hybridního auta s částkou 3000 eur (ČTK)

17.5.2019 jsem četl, že Morgan Stanley odhaduje na konci roku 2019 v světovém měřítku, že bude jezdit 860 000 elektromobilů Tesla

3.5.2109 rychlodobíjecí stanice ČEZ jsou schopné díky svému výkonu 50kW doplnit 80 % kapacity baterií většiny elektromobilů za cca 20-30 minut. Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice dodala za první tři měsíce letošního roku do baterií elektromobilů celkem 384 876 kWh elektřiny, což je ekvivalent 10 691 plných dobití vozu VW eGolf s kapacitou baterie 36 kWh. Za celý loňský rok se přitom statistika vyšplhala na 959 115 kWh.

12.4.2019 Tesla a Panasonic pozastavily plány na expanzi Gigafactory 1, továrny na baterie, chtěli zvýšit kapacitu o 50 procent (do roku 2020 zvýšit kapacitu produkce na zhruba 54 gigawatthodin ročně ze současných 35 GWh), důsledkem jsou finanční problémy

  • Dodávky elektromobilů Tesla v prvním čtvrtletí 2019 klesly proti předchozím třem měsícům o 30%, důvodem je pomalejší růst v Číně, nižší daňové úlevy a problémy s logistikou 

7.4.2019 Volkswagen uzavřel předběžnou dohodu s čínskou firmou Ganfeng o dodávkách lithia a na deset let si tak zajistila základní materiál pro výrobu baterií pro elektromobily, do roku 2028 vyrobí 22 milionů elektromobilů (70 nových modelů vozů)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...