Hurikány

Jako hurikán (v jihozápadní Asii se používá označení tajfun, v Indii a Austrálii pak cyklón, případně willy-willy) bývá označována ničivá tropická bouře o síle větru přesahující 119 kilometrů za hodinu.

Hurikán obvykle dosahuje výšek okolo deseti až patnácti kilometrů a jeho síla je závislá na rychlosti větru ve víru okolo oka hurikánu. Ta může dosahovat až ke dvěma stům kilometrům v hodině. Celá cyklóna, jejíž průměr dosahuje stovek, někdy i tisíců kilometrů, se posunuje poměrně pomalu, rychlostí obvykle kolem 15 až 30 kilometrů za hodinu. Největší zkázu způsobuje v okolí svého jádra, které obvykle mívá průměr kolem čtyřiceti kilometrů.

Jak vzniká hurikán?

Hurikány vznikají nad mořem, v místech s dostatečnou hloubkou a teplotou vody - pro zformování hurikánu je důležité, aby byla teplota vody do hloubky 50 metrů vyšší než 26,5 °C. Teplota vzduchu v této oblasti musí naopak s výškou rychle klesat.

Hurikány proto vznikají nejčastěji v oblasti Karibiku nebo u břehů západní Afriky.

  • Každý rok v průměru vznikne okolo 80 tropických bouří. 

Teplá voda se odpařuje a ve výšce postupně kondenzuje. Zvyšuje se tlak a uvolňuje další teplo. Zrychluje se stoupání teplého vzduchu a vzniklý prázdný prostor zaplňuje okolní chladnější vzduch, který se tak ohřívá. Začíná docházet k rotaci, během které je těžký, vlhký vzduch odstředivou sílou vynášen ze středu hurikánu.

Cyklus výměny tepla se uzavírá poté, co se suchý a studený vzduch dostane do oka hurikánu, kde se ohřívá. Hurikán postupně odčerpává teplo z moře a nabírá na síle. To se děje tak dlouho, dokud se nedostane nad chladnější pevninu nebo oblast se studenější vodou.

Během své cesty zvedá do vzduchu masu vody, která poté - jako záplavová vlna - narazí na pevninu.

Hurikány jsou National Weather Service pojmenovávané od roku 1953 - původně se tento úřad držel tradice označovat bouře ženskými jmény, v roce 1979 pak přibyla i jména mužská. Každý rok se používá jeden seznam se jmény v abecedním pořadí, těchto seznamů je celkem šest.

V případě, že některý z hurikánů napáchá velké škody, není jeho pojmenování už nikdy znovu použito.

Saffir-Simpsonova stupnice síly hurikánů

1.stupeň - rychlost větru 119 - 152 kilometrů za hodinu, minimální ničivá síla; následkem jsou mírné záplavy, malé poškození země a vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 1,2 až 1,5 metrů

2.stupeň - rychlost větru 154 - 176 kilometrů za hodinu, ničivá síla mírná; následkem jsou poničené střechy a stromy, vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 1,8 až 3,4 metrů

3.stupeň - rychlost větru 178 - 207 kilometrů za hodinu, značná ničivá síla; následkem jsou zničené domy a silné záplavy, vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 2,7 až 3,7 metrů (například hurikán Irene v srpnu 2011 - panovaly obavy, že zesílí až na čtvrtý stupeň).

4.stupeň - rychlost větru 209 - 249 kilometrů za hodinu, extrémní ničivá síla; následkem jsou polorozbořené domy a vlna vyvolaná hurikánem dosahující 4 až 5,5 metrů

5.stupeň - rychlost větru více jak 249 kilometrů za hodinu, katastrofická ničivá síla; následkem jsou zbořené domy, záplavy zasahující hluboko do vnitrozemí, vlna vyvolaná hurikánem dosahuje 5,5 metrů a více

6. stupeň - pro všechny hurikány s větrem o rychlosti zhruba 309 kilometrů za hodinu a více.

Základní pojmy

Cyklóna - označuje se tak oblast nízkého tlaku s uzavřeným cirkulárním prouděním vzduchu.

Oko hurikánu - oblast ve středu hurikánu se slabým větrem a částečně zataženou oblohou. Průměr oka je obvykle kolem 32 kilometrů, ale může se pohybovat od pouhých osmi kilometrů až k 96 kilometrům. Ve vírech okolo hurikánu dochází k nejsilnějším bouřím a nejrychlejšímu proudění větru.

Významné Hurikány:

  • 1703 Velká vichřice, dvacátého šestého listopadu 1703 byli lidé v Británii probuzeni nezvykle silným vichrem. Očekávali, že se vichřice brzo "vyfouká", ta však "s podivnou a neobyčejnou silou" pokračovala dál, jak napsal očitý svědek. Velká vichřice tehdy zuřila nad jižní Británií celý den. Vtrhla do měst i na venkov, vyvracela stromy, kácela kostelní věže, srovnávala domy se zemí, přinášela pohromu jak na zemi, tak na moři. Maják v Eddystonu u devonského pobřeží, tyčící se 37 metrů nad vodou, byl smeten do vln, přičemž pohřbil své strážce i svého stavitele, Henryho Winstanleyho. Zahynulo 8000 - 22 000 lidí: většinou byli rozdrceni v troskách svých obydlí. V Londýně a Bristolu bylo zničeno tolik domů, že obě města vypadala jako po bitvě. Jen v Kentském hrabství bylo vyvráceno 17 000 stromů.
  • 1737 Kalkatský cyklon (zahynulo cca 300 000 lidí), výrazu "cyklona" užívají meteorologové k popisu kteréhokoliv systému počasí, v němž větry krouží kolem oblasti tlakové níže. Slovo "cyklon" má proti tomu, např v Indii, speciální význam. Označuje prudký vzdušný vír, v jehož středu je oblast nízkého tlaku. V jiných částech světa se tento druh smrště nazývá hurikán nebo tajfun. V roce 1737 udeřil na indickou Kalkatu cyklon. Kalkata, stojící na březích řeky Hugli, byla tehdy největším indickým městem. Roztažené, špatně naplánované město se rozkládalo u dolního toku řeky, kam zasahuje příliv z Bengálského zálivu. Mnoho domů stálo pod úrovní přílivového maxima.
  • 1780 přes území Karibiku se přehnal nejničivější zaznamenaný hurikán v historii. Udeřil na ostrovech Martinik, Svatý Eustach a Barbados v době, kdy zde probíhala americká válka za nezávislost. Hurikán udeřil na ostrovy s rychlosti větru 320 kilometrů za hodinu a vyžádal si 22 tisíc obětí.  
  • 1839 Coringský cyklón, zahynulo 300 000 lidí
  • 1900 hurikán Galveston, nejvražednější v moderní historii lidstva. Galveston, který v roce 1900 zasáhl Oklahomu, Kansas a Texas. Celkem si tato bouře vyžádala šest až 12 tisíc obětí. Bylo poškozeno celkem 3600 domů a škody se odhadují na tehdejších 30 milionů dolarů.  
  • 1928 hurikán Maria, desátá nejničivější cyklóna v historii a nejsilnější hurikán na ostrově Portoriko od roku 1928. Taková a další přízviska získal hurikán Maria na podzim roku 2017. Devastující větrná smršť přišla pouhé dva týdny po dalším extrémním hurikánu Irma. Maria zasáhla i Severní Karolínu, avšak největší škody způsobila v Portoriku. Vítr dosáhl rychlosti až 281 kilometrů za hodinu. Škody byly spočítány na 1,31 miliardy dolarů. Hurikán Maria si také vybral velkou daň na životech. Celkem zemřelo 2975 osob. 
  • 1935 hurikán Labor Day, na rozdíl od ostatních nemá své jméno, je však považovaný za nejsilnější hurikán 20. století. "1935 Labor Day hurricane" zasáhl s rychlostí větru 320 kilometrů za hodinu ostrovy Florida Keys, Georgii i například Severní Karolínu. Hurikán kategorie 5 zabil v roce 1935 zhruba 400 lidí. Náklady na škody byly v té době odhadnuty na šest milionů dolarů.  
  • 1969 mimořádně silný hurikán Camille kategorie 5, který v roce 1969 zasáhl pobřeží Mexického zálivu a později i americký stát Virginie. Camille dosáhla rychlosti větrů až 320 kilometrů za hodinu, způsobila záplavy, sesuvy půdy a vyžádala si 256 obětí na životech.
  • 1970 Bangladéšský cyklón, bylo cca 300 000 obětí. Území Bangladéše leží téměř celé v deltách tří řek, Gangy, Megny a Brahmaputry. Smrště a povodně tu měli odjakživa, žádná se však nevyrovnala cyklonu, který sem vtrhl 13. listopadu 1970 o půlnoci. Za cyklonem následovaly mohutné vlny tsunami, které se přehnaly říční deltou a smetly přitom osídlení pětadvaceti ostrovů. Když vody ustoupily, delta se změnila. Ramena řeky ucpalo bahno, vznikla však ramena nová.
  • 1988 (září) hurikán Gilbert se se svým průměrem 926 kilometrů zařadil mezi jedny z největších a nejničivějších hurikánů historie. Nejvyšší páté kategorie dosáhl v září 1988, kdy zasáhl Jamajku. Tu doslova zakryl a během svého řádění zničil 80 procent domů v celé zemi. Hurikán se poté přes Mexiko přesunul do amerického státu Texas, kde jeho intenzita klesla. Kromě škod za 5,5 miliard dolarů ukončil život celkem 318 lidem.
  • 1988 (podzim) hurikán Mitch , není tak probíraný jako jiné hurikány, přesto je Mitch jedním z nejděsivějších. Na podzim roku 1988 se náhle zformoval v jižním Karibiku a jeho cesta vedla přes Honduras, Nikaraguu a Floridu. Vyžádal si asi 11 -18 tisíc obětí (plus tisíce nezvěstných) a je považován za druhý nejsmrtelnější hurikán za posledních 200 let. Jen v Hondurasu napáchal škody ve výši více než pěti miliard dolarů.
  • 1991 Bangladéšský cyklón", zahynulo cca 138 000 lidí. V roce 1991 se roviny při bangladéšských řekách znovu staly dějištěm katastrofy, když se z Bengálského zálivu přihnal cyklon a začal bičovat nechráněné pobřeží. Během bouře a jejích dozvuků zahynulo přes čtvrt milionu lidí. Třicátého dubna se podél celého pobřeží Bangladéše valily od moře až šestimetrové vlny, hnal je vítr, který dosahoval rychlosti 230 kilometrů za hodinu. Vlny provázela průtrž mračen. Miliony akrů úrody, která čekala na sklizeň, byly zničeny. Příval smetl celé vesnice a miliony lidí byly uvězněny uprostřed záplavových vod bez jídla, bez pití, bez přístřeší a bez lékařské péče, obklopeny plovoucími zdechlinami vlastního dobytka. Deset milionů lidí desetina bangladéšské populace ztratilo domov. Protože zátopy zničily úrodu, přišel hladomor. Z těch, kteří přežili, mnozí podlehli choleře, nemoci zaviněné pitím znečištěné vody. 
  • 1992 hurikánu Andrew (škody za 25,3 miliardy dolarů). Hurikán Andrew se přehnal přes Bahamy a jih Floridy - jedna z nejhorších přírodních katastrof v dějinách USA. Andrew způsobil přímo či nepřímo smrt 65 osob a na 177 000 lidí zanechal bez domova. Celkové škody dosáhly 26,5 miliardy dolarů. Začal se formovat nad středním Atlantikem 16. srpna 1992 a ještě 22. srpna vypadal jako menší hurikán. Poté se obrátil k západu a začal rychle nabývat na intenzitě. Těsně předtím, než 23. srpna dorazil nad Bahamy, dosáhl nejvyššího, pátého stupně Saffirovy-Simsonovy škály a nakonec se stal v té době nejhorším hurikánem co do výše škod.
  • 2005 (srpen) hurikán Katrina (škody za 108 miliard dolarů), jeho řádění přineslo škody za jen těžko uvěřitelných 161 miliard dolarů. Katrina je nejvíce spojována s městem New Orleans. Přestože se intenzita Katriny v průběhu její cesty snížila z nejvyššího stupně a do amerického města dorazila jako bouře kategorie 3, její síla prorazila protipovodňové hráze. To způsobilo zaplavení 80 procent New Orleans. Díky pomalé reakci úřadů při evakuaci města je na tento hurikán vzpomínáno spíše jako na soubor lidských chyb. Katrina zabila celkem 1833 osob. Z oblastí jako je Huston či Atlanta vyhnala přes 400 tisíc lidí.
  • 2008 (září) hurikán Ike (škody za 37,6 miliardy dolarů) 
  • 2012 (podzim) hurikán Sandy 
  • 2014 hurikánů jsme zaznamenali 16 a hlavních hurikánů dokonce 9! O tom, že sezona nebyla aktivní jen do počtu, ale i intenzity hurikánů svědčí i to, že nejsilnější, Marie se zapsala na šesté místo nejintenzivnějších hurikánů (hodnoceno podle nejnižšího tlaku vzduchu). Zmíněná Marie měla nejnižší tlak ve svém centru 918 hPa a rychlost větru se zde pohybovala i kolem úctyhodných 260 km/h. Sezona hurikánů 2014 způsobila škody za přibližně 1,24 bilionu amerických dolarů (z nichž většinu způsobil hurikán čtvrté kategorie Odile) a usmrtila 42 lidí. https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/hurikany-sezona-2014/
  • 2017  dva hurikány level 5: Maria (280 km/h) a Irma (302 km/h). Hurikán Irma byl součástí atlantické hurikánové sezóny 2017 a se svojí rychlostí dosahující až 302 km/h se ihned zařadil mezi největší hurikány v zaznamenané historii. Muselo být evakuováno na 7 milionů lidí. Byl to čtvrtý hurikán sezony 2017. Hurikán se zrodil 30.8.2017 a rozptýlil se 15.9.2017. 4.září byl vyhlášen stav nouze a národní garda USA postupně zahájila rozsáhlou evakuaci. Hurikán Irma způsobil škody za 63 miliard amerických dolarů a měl 102 zaznamenaných obětí. 2017 (na konci srpna) zasáhl Harvey Spojené státy jako bouře kategorie 4. 
  • 2019 (srpen) Dorian by mohl být nejsilnějším hurikánem od hurikánu Andrew v roce 1992.
  • https://chi.cz/nej/hurikany-tajfuny-cyklony#bangladessky-cyklon-1991<br>

Vesmírný hurikán

  • Vesmírný hurikán, který byl zaznamenán několik stovek kilometrů nad severním pólem.  Šlo o přibližně 950 kilometrů širokou bouři z roku 14.8.2014 (Solární maximum).


7.2.2024 Hurikány podle nové studie v důsledku klimatické krize tak zesílily, že by jejich klasifikace měla být rozšířena o šestou kategorii. V současnosti stupnice končí u pětky. Hned pět bouří z posledních deseti let by si podle nové studie časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences zasloužilo zařazení do nové kategorie hurikánů. Vědci proto navrhují rozšíření pětistupňové škály o šestý stupeň pro všechny hurikány s větrem o rychlosti zhruba 309 kilometrů za hodinu a více.

  • Do nové kategorie by patřily například tajfun Haiyan, který v roce 2013 zabil na Filipínách více než 6000 lidí, a hurikán Patricia, který v roce 2015 dosáhl maximální rychlosti asi 346 km/h, když se zformoval poblíž Mexika. "V Atlantiku ani v Mexickém zálivu se zatím žádná bouře kategorie 6 nevyskytla, ale jsou tam pro ni příznivé podmínky. Je to jen štěstí, že tam zatím žádná nebyla.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stupnice-uz-nestaci-rikaji-vedci-hurikany-jsou-porad-silnejsi-245269#

30.9.2022 Hurikán Ian si vyžádal na Floridě stovky obětí. Způsobil rovněž masivní výpadek proudu a zpustošil domy i infrastrukturu. Úřady stále pátrají po tisících lidí. Podle Bidena by mohlo jít o nejsmrtelnější hurikán v historii státu. Hurikán Ian zasáhl Floridu, kde za sebou ničivá bouře nechala povodně, zničené domy i poškozenou infrastrukturu. Floridský guvernér Ron DeSantis řekl, že hurikán způsobil historicky významnou spoušť, a označil jím vzniklé záplavy za nejhorší za posledních 500 let.

Hurikán si měl podle nepotvrzených zpráv vyžádat stovky obětí. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC Carmine Marceno, šerif okresu Lee, kde leží města Fort Myers a Cape Coral. Ta dnes označil DeSantis za zdevastovaná.

Ian zasáhl Floridu s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině, což ho řadí na páté místo nejsilnějších hurikánů, které kdy Spojené státy zasáhly, uvádí AP. Následně se přesunul rychlostí asi 14 kilometrů z východu na západ přes Atlantský oceán.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-hurikan-ian-si-vyzadal-na-floride-stovky-obeti-miliony-lidi-zustavaji-bez-proudu-215693# 

29.8.2021 Pobřeží amerického státu Louisiana zasáhl hurikán Ida, který meteorologové označují za mimořádně nebezpečný a za jeden z nejsilnějších za posledních 170 let. Živel udeřil na město Port Fourchon, které leží několik desítek kilometrů od New Orleans. Oznámilo to v neděli americké Národní centrum pro hurikány (NHC).

Ida je na pětibodové Saffirově-Simpsonově škále hurikánem čtvrté kategorie, doprovází ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů v hodině. Úřady vyzvaly obyvatele, aby zůstali doma, v některých oblastech byla nařízena povinná evakuace.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/hurikan-ida-stale-zesiluje-vitr-ma-rychlost-240-km-h-40370454#

16.3.2021 Vědci poprvé zachytili vesmírný hurikán. Nad severním pólem pršely elektrony, mohly ohrozit satelity i ISS. Unikátní vír plazmy s dešti elektronů a klidným ústředním "okem" se podle zpětně analyzovaných údajů objevil nad severním magnetickým pólem v říjnu 2014.

Plazma, ze které se vesmírný hurikán skládal, je čtvrté fyzikální skupenství, v němž existuje 99 procent hmoty ve viditelném vesmíru. Jde o směs volných elektronů a kladných iontů vznikajících ionizací plynů, kdy působením extrémní teploty (jako například na povrchu Slunce) dochází k oddělení záporně nabitých elektronů od atomů, ze kterých tak vznikají tzv. ionty.

Neobvyklý útvar se objevil nad severním magnetickým pólem, který není shodný s geografickým severním pólem (je od něj vzdálený zhruba 1250 kilometrů). Tvořilo jej několik spirálovitých ramen po dobu přibližně osmi hodin rotujících proti směru hodinových ručiček. Hurikán dosahoval šířky přibližně 1000 kilometrů a vyskytl se několik stovek kilometrů nad zemí, ve vrstvě ionosféry. 

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66892650-vedci-poprve-zachytili-vesmirny-hurikan-nad-severnim-polem-prsely-elektrony-mohly-ohrozit-satelity-i-iss

13.3.2021 Vědci z univerzity v čínském městě Šan-tung přišli s objevem tzv. vesmírného hurikánu, který pomocí retrospektivní analýzy dat z družic zaznamenali několik stovek kilometrů nad severním pólem. Šlo o přibližně 950 kilometrů širokou bouři z roku 14.8.2014, ne nepodobnou známým atmosférickým cyklónům, která vířila plazmu rychlostí 2000 metrů za sekundu po dobu přibližně osmi hodin. Onen vesmírný hurikán s největší pravděpodobností vznikl vlivem slunečního větru na elektrony v horní části atmosféry, což bylo ještě podpořeno obdobím nízké geomagnetické aktivity Země v té době.

Zajímavé je rovněž spojení vesmírného hurikánu s fenoménem polární záře, která může být podle studie jeho vedlejším efektem. Nabité částice, které jsou vymrštěny do ionosféry, tvoří onu ikonickou zelenou záři, vědci nicméně stále nemají jasno v tom, jak ji ovlivňuje rychlost a intenzita onoho vesmírné hurikánu.

Na druhou stranu si jsou autoři studie zcela jistí, že podobné pozorování nebude poslední a očekávají další poznatky od kolegů z jiných kontinentů.

https://www.nature.com/articles/s41467-021-21459-y<br>

https://zoommagazin.iprima.cz/vesmir/vesmirny-hurikan? 

19.11.2020 Více než 30 mrtvých si vyžádal ve Střední Americe hurikán Jóta, který postupně slábl, až nad Salvadorem zcela zanikl. V Nikaragui, Hondurasu a dalších zemích napáchal živel navíc rozsáhlé materiální škody, informovala AP.

Nikaragua hlásí zatím 18 mrtvých, z toho sedm dětí, dalších 14 obětí si bouře vyžádala v Hondurasu. Většina jich utonula při záplavách či zahynula při sesuvech půdy. Mnoho dalších lidí se pohřešuje. Desítky tisíc obyvatel jsou stále odříznuty od světa, nemají přístup k pitné vodě ani elektřině.

Živel způsobil ve Střední Americe i rozsáhlé materiální škody. Postihl oblast, kterou se před dvěma týdny přehnal i hurikán Éta. Půda tak již byla nasáklá vodou a další přívaly jen těžko vstřebávala. Éta si vyžádala ve Střední Americe přes 130 obětí.

Jóta byla rekordní třicátou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony. Za oficiální konec sezony se považuje 30. listopad.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/hurikan-jota-si-vyzadal-nejmene-tricet-obeti-napachal-obri-skody-130162#<br>

1.11.2020 Filipíny zasáhl tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Úřady z oblasti Bicol na ostrově Luzon hlásí čtyři mrtvé, přerušení dodávek elektřiny a také záplavy. Tajfun po dosažení pevniny trochu zeslábl, stále ho však provází vítr o rychlosti kolem 215 kilometrů v hodině, v nárazech až 290 kilometrů za hodinu.

Agentura pro řešení katastrof upozornila, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347 000 lidí.

Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Během neděle lze očekávat velmi silný vichr a intenzivní, až přívalové srážky, varovali meteorologové. Příští týden se tajfun Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Hrozí, že tajfun Goni oživí vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší. Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/filipiny-zasahl-tajfun-goni-urady-hlasi-ctyri-mrtve.A201101_092116_ln_zahranici_libsm

23.8.2020 Tropická bouře Marco v neděli zesílila na hurikán. Vítr dosahuje rychlosti 120 kilometrů v hodině. Na jih USA hurikán dorazí v pondělí. Aby toho nebylo málo, za hurikánem postupuje ještě tropická bouře Laura. I ta by mohla zesílit v hurikán. Oba hurikány navíc krátce po sobě dorazí do amerického státu Louisiana.

Podle meteorologické služby AccuWeather, kterou citoval americký deník USA Today, zažil Mexický záliv dvě takové bouře v rychlém sledu pouze dvakrát - v září 1933 a v červnu 1959.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/dva-hurikany-najednou-to-jsme-tu-jeste-nemeli-strachuje-se-louisiana-40334176#

19.5.2020 Druhá největší bouře všech dob se právě řítí na Indii. Oblast Bengálského zálivu se stala dějištěm katastrofického meteorologického jevu - na miliony obyvatel Indie a Bangladéše se rychlostí 270 km/h řítí supercyklon Amphan. Jde o druhý nejsilnější cyklon, jaký zde kdy byl zaznamenán.

https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/druha-nejvetsi-boure-vsech-dob?

Hurikán Dorian 

3.9.2019 Americké národní hurikánové středisko NHC říká, že hurikán Dorian, který zeslábl z nejsilnějšího pátého na třetí stupeň, doprovází vítr o rychlosti maximálně 185 km/h. Bouře se nachází cca 160 km na východoseverovýchod od West Palm Beach na Floridě (Reuters) 

2.9.2019 UBS Group odhaduje, že hurikán Dorian, který aktuálně ničí Bahamy, způsobí pojišťovnám škody za minimálně 25 mld. USD. Pro odvětví by to tak byla nejnákladnější přírodní pohroma od roku 2017 (Bloomberg)  Téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny se bude muset evakuovat kvůli blížícímu se hurikánu Dorian. Evakuace byla také nařízena obyvatelům pobřeží Georgie a v částech Floridy (ČTK)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...