Geoinženýrství

Geoinženýrství je obecný termín pro technologie, které se snaží změnit fyzikální vlastnosti Země v co největším měřítku. Jedním z příkladů jsou například mraky, kdy letadla sypají na mraky částice, aby se spojily do deště. Nebo třeba zachycování uhlíku pod zemským povrchem je další významnou formou geoinženýrství.

Vědci, kteří už vymysleli několik způsobů, jak blokovat sluneční světlo před dopadem do zemské atmosféry nebo na zemský povrch, jsou nyní označováni za solární geoinženýry. Nejvíce rozvíjenou metodou je odrážení slunečního světla od Země pomocí aerosolových částic v atmosféře. 

Co je solární geoinženýrství

Geoinženýrství je obecný termín pro technologie, které se snaží změnit fyzikální vlastnosti Země v co největším měřítku. Jedním z příkladů jsou například mraky, kdy letadla sypají na mraky částice, aby se spojily do deště. Nebo třeba zachycování uhlíku pod zemským povrchem je další významnou formou geoinženýrství.

Vědci, kteří už vymysleli několik způsobů, jak blokovat sluneční světlo před dopadem do zemské atmosféry nebo na zemský povrch, jsou nyní označováni za solární geoinženýry. Nejvíce rozvíjenou metodou je odrážení slunečního světla od Země pomocí aerosolových částic v atmosféře. Vzpomeňte si například na akční film Snowpiercer z roku 2013, kdy blokování slunečního světla proměnilo Zemi v neživou ledovou kouli.

Geoinženýrství, zprávy z tisku:

12.3.2023 Bílý dům a Kongres přijaly pětiletý plán "klimatických intervencí", který počítá s vytvořením technologií pro řízení klimatu. Vědci jsou proti takovému vývoji a bezpečnostní experti varují, že jejich praktická aplikace jednou ze zemí může přerůst v klimatickou válku. Dokument zveřejněný na webu Bílého domu uvádí, že cílem programu je "vytvořit vědecký základ pro řízení slunečního záření a další rychlé zásahy v kontextu krátkodobých klimatických rizik". Takto chtějí Spojené státy bojovat proti "vznikající ruské dominanci v zemědělství". Národní zpravodajská rada to považuje za "problém národní bezpečnosti", který je "podceňován jako geopolitická hrozba".

  • Zemědělství je nejzranitelnějším odvětvím americké ekonomiky, zejména trpící klimatickými změnami. V důsledku horka, sucha a degradace půdy se plocha orné půdy každým rokem zmenšuje. Výnosy v tradičních zemědělských státech by mohly do roku 2040 klesnout o 90 procent a oblast pěstování obilí se přesune ke kanadské hranici.
  • Zóna efektivního hospodaření na Sibiři se do roku 2080 zdvojnásobí – o téměř pět milionů kilometrů čtverečních. Rusko se stane největším světovým producentem pšenice s 20 procenty trhu.
  • Díky neustálému tání arktického mořského ledu bude Severní mořská cesta nejkratší a nejlevnější cestou pro náklad z Číny a celé jihovýchodní Asie do Evropy. Ovládání této důležité dopravní tepny slibuje značné výhody a výnosy.

Spojené státy nejsou připraveny se s tím smířit. K boji proti Bílému domu hodlá použít solární geoinženýrství. Jedná se o relativně nový směr ve vědě. Vědci vyvíjejí různé technologie, pomocí kterých lze snížit nebo odklonit tok slunečního tepla vstupujícího na Zemi – vesmírná zrcadla, která odrážejí mořské mraky, aerosolové stínění ve stratosféře. Vše začalo tím, že v roce 2006 publikoval nositel Nobelovy ceny, nizozemský chemik Paul Crutzen článek o způsobech, jak se zachránit před globálním oteplováním. Navrhl manipulaci s atmosférou. Po silných sopečných erupcích nastává zima – na rok nebo dva. To je způsobeno skutečností, že mnoho minerálních částic je emitováno do atmosféry s popelem a plyny, které odrážejí sluneční paprsky. V geoinženýrských projektech má napodobovat přirozený vulkanický efekt rozprašováním reflexních aerosolových částic oxidu siřičitého, síranů nebo uhličitanu vápenatého do horní atmosféry.

  • Odhaduje se, že to vytvoří efekt podobný tomu z roku 1991 erupce Mount Pinatubo na Filipínách . Poté se do atmosféry dostalo asi 15 milionů tun oxidu siřičitého a průměrná globální teplota klesla asi o jeden stupeň. Jedná se o poměrně rychlou a levnou metodu. Geoinženýrské technologie však nelze aplikovat lokálně, pouze v jedné zemi. Neexistuje pro to žádný mezinárodní právní základ.
  • Existují obavy , že teploty vzrostou mimo vrstvu oxidu siřičitého, což spustí katastrofickou vlnu veder po celém světě. Jedná se o takzvaný efekt teplotního dluhu. Pokud nebudete neustále doplňovat zásoby aerosolů ve stratosféře, odrazná vrstva se kriticky vyčerpá a teplota na planetě může vyskočit doslova přes noc.
  • https://ria.ru/20230312/klimat-1856861090.html

24.1.2022 Poručíme větru, dešti, hlásali budovatelé komunismu. V době klimatických změn se zase geoinženýři chystají poroučet slunečním paprskům. Není to příklad plánů, v nichž je cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly? Skupina vědců tento týden pozvedla hlas proti projektům stmívání Slunce. V otevřeném dopise představitelům států a vlád (tady) upozorňuje, že bychom měli změnit své chování a nenutit přírodu, aby se chovala podle našich přání.

  • V roce 1974 předložil sovětský klimatolog Michail Ivanovič Budyko, jeden z prvních vědců, kteří upozorňovali na globální oteplování, pozoruhodný výpočet. Vyplývalo z něj, že po vypuštění nejméně dvou set tisíc tun síry do stratosféry bychom mohli oslabit tok slunečních paprsků, které dopadají na Zemi a ohřívají ji.

  • Po 45 letech, v roce 2019, začala myšlenku stmívání Slunce rozpracovávat skupina inženýrů z věhlasné Harvardovy univerzity v projektu označeném se zkratkou SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment, Stratosférický řízený narušující experiment).

  • Výzkumníci nejčastěji projektují rozprašování směsi oxidu siřičitého se sazemi, které by mělo zajistit ochlazení ovzduší podobnému tomu, jaké nastává při velkých vulkanických erupcích. Částečky by vynesly balony nebo letadla do stratosféry, vrstvy atmosféry nacházející se ve výškách 18 až 50 kilometrů nad mořskou hladinou. Tam by reagovaly s atmosférickou vlhkostí. Při tom by vznikly aerosoly kyseliny sírové, které jsou schopné odrážet příchozí sluneční světlo.  

Množící se hlasy pro výzkum a vývoji solárního geoinženýrství nás znepokojují. Jeho důsledky by mohly převážit jakýkoli přínos," argumentují vědci.

1. Rizika solárního geoinženýrství nejsou a nemohou být plně známa. Není jasné, jaké by měly dopady na počasí, zemědělství a zajištění potravin a vody.

2. Dostupnost technologií solárního geoinženýrství může ohrozit závazky ke zmírňování klimatických změn, odradit vlády, firmy i jednotlivce, aby pracovali na dosažení dekarbonizace a uhlíkové neutrality.

3. OSN ani vlády nejsou schopny zaručit účinnou kontrolu nad zaváděním technologií solárního geoinženýrství v planetárním měřítku.

Autority z vědeckého světa vyzývají k uzavření mezinárodní dohody o zákazu solárního geoinženýrství, která by zablokovala financování takových projektů vládami, zakázala experimenty pod širým nebem a odmítla udělovat patentů na technologie stmívání Slunce.

Dopis bychom mohli pokládat za připomenutí, že předcházet emisím skleníkových plynů je racionálnější, než řešit jejich důsledky

https://www.solargeoeng.org/non-use-agreement/open-letter/

Pod čarou: Nad stmíváním Slunce, pokud by ho lidstvo vskutku uskutečnilo, by nepochybně nejásali majitelé solárních panelů a provozovatelé solárních parků, kteří dodávají bezemisní energii. A obavy by z něj mohli mít i ti, kteří sledují úbytek či stagnaci populace ve vyspělých zemích a kterým neunikl poznatek výzkumníků z Telavivské univerzity. Tamní vědci nedávno zjistili, že ultrafialové paprsky z naší hvězdy zvyšují u lidí (a nejen u nich) touhu po sexu - povzbuzují endokrinní systém, který stojí za uvolňováním pohlavních hormon. 

https://nedd.tiscali.cz/stmivat-slunce-je-hazard-zakazte-to-burcuji-vedci-527229?

28.8.2021 Australští vědci ve snaze ochránit velký korálový útes koketují s technikou zvanou "rozjasňování" nebo "setí mraků". Konkrétní obrysy předběžných výsledků nejsou známy, tým se ale svěřil časopisu Nature, že jsou velmi nadějné.

Letos v březnu spustil ve vodách nad velkým korálovým útesem kotvy trajekt a z velké turbíny rozprášil mlhu plnou miniaturních krystalů mořské soli. Oblak se nejprve chvíli plazil po hladině, za malou chvíli ale k milému překvapení vědců stoupl vzhůru k obloze. Strůjce experimentu to přesvědčilo, že jsou na dobré cestě ke zvládnutí rozjasňování mraků - geoinženýrské technice, která má uměle vytvořit "rozjasněná" oblaka dobře odrážející sluneční paprsky. V důsledku toho by se pod mraky mělo ochladit.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nenapadny-experiment-si-hraje-s-pocasim-jedni-v-tom-vidi-spasu-druzi-problem-173249#

19.8.2021 Dubaj našla způsob, jak si ulevit od obrovského vedra, které někdy dosahuje až padesáti stupňů Celsia. Umí si vyrobit déšť prakticky kdykoliv je potřeba. Město Dubaj ve Spojených arabských emirátech  začalo používat drony, které střílejí elektrické náboje do mraků, což způsobuje jejich shlukování a vytváření srážek. NCM dokonce sdílelo i obrazové materiály monzunových dešťů a bouřkových blesků.

  • Tzv. Cloud-seeding hraje hlavní roli při vytváření dešťů v zemi, kde obvykle spadne za rok jen několik milimetrů srážek. Na hustý déšť, natož bouřku tedy její obyvatelé prakticky nejsou zvyklí. Proto vláda vždy před plánovanými dešti musí své obyvatele varovat, aby dávali pozor zejména na silnicích.
  • Cloud-seeding je jen jednou z devíti metod, které Spojené arabské emiráty používají při umělém vyvolání deště. Patří mezi ně například i rozprašování soli nebo jiných chemických látek do mraků.
  • Technologie s drony funguje tak, že se vysílají elektrické náboje do mraků, které pomáhají kapkám vody se míchat a vytvářet tak srážky. Tuto technologii prý lze navíc použít i obráceně, což už se ostatně stalo. Před rokem byl naopak v Indonésii déšť zastaven, aby se předešlo rozsáhlým záplavám.  
  • https://veda.instory.cz/1735-spojene-arabske-emiraty-umi-vyrobit-dest-v-dubaji-tak-prsi-na-prani.html?

27.3.2021 Bill Gates, který nedávno navrhl, aby svět jedl stoprocentně syntetické hovězí maso a řekl, že bitcoin je pro planetu špatný, se zaměřil na nového nepřítele. Na slunce. Solární geoinženýrství s aerosoly naráží na skutečnost, že aerosoly, jako například ty ve spreji s chlorofluorouhlovodíkem, často přispívají ke změně klimatu. A změna klimatu je velké téma.

Nejhorší totiž je, že lidstvo čelí, respektive bude čelit extrémní klimatické nouzi, ale nemá absolutně žádné dlouhodobé řešení. Proto nyní vědci žádají o významné investice do výzkumu solárního geoinženýrství.

Vědci, kteří stojí za harvardským projektem, tvrdí, že musíme studovat sluneční geoinženýrství pro případ, že budeme muset podniknout drastická opatření proti změně klimatu. Studie podporovaná Gatesem se snaží provádět průzkumné experimenty malého rozsahu v atmosféře. "Plánujeme použít balón ke zvednutí balíku nástrojů přibližně 20 km do atmosféry. Jakmile bude na svém místě, uvolní se velmi malé množství materiálu (100 g až 2 kg), aby se vytvořila narušená vzduchová hmota dlouhá přibližně jeden kilometr s průměrem sto metrů. Stejný balón pak použijeme k měření výsledných změn v narušené vzdušné hmotě, včetně změn v hustotě aerosolu, chemii atmosféry a rozptylu světla. Plánujeme uvolnění uhličitanu vápenatého, běžného minerálního prachu. V reakci na vyvíjející se vědecké zájmy můžeme také uvolnit další materiály, jako jsou sulfáty," napsali vědci.

Uhličitan vápenatý je bohatý a neškodný minerál, ale důsledky solárního geoinženýrství se nemusí nutně nacházet v samotném uvolněném materiálu, ale v neočekávaných účincích míchání přísad do stratosféry. Proto se výzkum chce zaměřit na aerosolovou chemickou látku, která se již nachází ve stratosféře.

Je to tedy dobrý nápad, nebo ne? To je teď těžké říci, ale všichni zúčastnění vědci a podporovatelé zatím navrhují provádět výzkum a nepřijímat rozsáhlá opatření.

Nikdo nenavrhuje, abychom zítra, nebo dokonce za 10 let, postříkali mraky uhličitanem vápenatým. Pokud však nechápeme, jak sluneční geoinženýrství ovlivní svět, než se něco takového stane naprostou nutností pro zachování života na Zemi, pak může být jednou pozdě. A o to ve skutečnosti tato zpráva je. Mít otevřené možnosti a prozkoumat, co umí radikální technologie.

https://tech.instory.cz/1425-bill-gates-se-zameril-na-noveho-nepritele-a-financuje-kontroverzni-technologii.html?<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...