Generál (v záloze) Ing. Andor Šándor 

Andor Šándor (1957), bezpečnostní expert.  Andor Šándor v minulosti zastával funkci náčelníka Vojenské zpravodajské služby, vojenské rozvědky, jež byla později začleněna do Vojenského zpravodajství.

Začátkem devadesátých let byl vojenským přidělencem ve Velké Británii. V letech 2001 až 2002 byl náčelníkem Vojenské zpravodajské služby. Od roku 2003 působí jako poradce a analytik v bezpečnostních otázkách.

  • Pracoval pro Mirka Topolánka.
  • Autor knihy "Planeta země, kruté místo k žití.
  • Voják, který bojuje, a ví za co, tak je to úplně jiný voják než ten, který má bojovat, a neví vlastně za co, anebo dokonce ví, že za to, za co by měl položit život, to v žádném případě nestojí.

1.3.2024 O variantě uzavřít dvoustranné dohody o vyslání vojáků na Ukrajinu ze strany několika zemí NATO mluvil v pondělí, před cestou na schůzku státníků do Paříže na jednání o podpoře Ukrajiny, slovenský premiér Robert Fico. Následně se v podobném duchu vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron – konkrétněji sdělil, že vyslání západních vojáků na Ukrajinu by se nemělo do budoucna »vyloučit«.

  • Já to vidím v několika rovinách. Jedna rovina je vztah k Rusku, kdy si pořád neuvědomujeme, že vsadilo na zničení Ukrajiny všechno. Že zničení Ukrajiny z pohledu, aby se nedostala do aliance, je pro Rusa otázka životní bezpečnosti. Takhle to nějak Putin už dříve řekl. To za prvé. Za druhé vysíláme signál Ukrajincům, že jim jsme schopni pomoct ještě tímto způsobem. Do jaké míry to myslíme vážně, je otázka s tím, že Ukrajinci těm našim slibům vždycky věří, ale pak my řadu z nich nesplníme. Třetí rovina je, že do zemí, jako je Česko a Slovensko, aspoň to tak můžeme vnímat, nebo i Polsko, se šíří strach z války. Buď to politici odmítají, že by to udělali, ale když to vezmeme v kontextu toho, co někteří říkají, pokud jde o vojenské odvody, tak vlastně straší dál lidi, aniž bychom měli jasnou představu, co vlastně chceme na Ukrajině dosáhnout. Podle mě vyjádření řady politiků, že nechceme Rusko porazit, ale chceme, aby se stáhlo z Ukrajiny, tak buď vůbec nechápeme, co říkáme, anebo opět jaksi dáváme nějaký signál, aniž bychom řekli, jak toho chceme dosáhnout," uvedl pro ŽivotvČesku.cz generál ve výslužbě Šándor s tím, že jde o komunikaci, která působí naprosto nejednotně a zmatečně.
  • https://zivotvcesku.cz/rusko-razne-odpovedelo-evrope-na-spekulace-ohledne-vyslani-vojaku-bojovat-na-ukrajinu-komentar-andora-sandora/? 

16.1.2024 Andor Šándor: Scénář války Ruska s NATO není nyní reálný. Takové scénáře má ale přece každá armáda na světě. Pamatuji si, že i Československá lidová armáda za minulého režimu plánovala scénáře bojových operací, jejichž grandiózním cílem bylo stanout na Rýnu, který protéká šesti zeměmi západní Evropy. To jsou věci, které si z hlediska přípravy a cvičení umím představit. Co v tomto scénáři ale shledávám relevantního, jsou z praktického hlediska kybernetické útoky a snaha rozvracet Pobaltí přes ruskojazyčnou menšinu, zvlášť, když část z ní nemá v těchto zemích statut občanů první kategorie.

  • To, co Němci říkají, vychází z předpokladu, že by Rus šel do války s NATO. To si já ovšem nemyslím, že takto uvažují. Už jen otázka dobytí celé Ukrajiny je téměř nesmysl, natož pak snaha jít dál a proti celé Severoatlantické alianci,
  • Z pravobřežní Ukrajiny by si v případě totálního vítězství udělali obrovské území guerillové a partyzánské války, která jim bude každodenně znepříjemňovat život, navíc by tu zemi museli financovat," naznačuje, že by to totalitní režim Vladimíra Putina neměl vůbec snadné.
  • Nebral bych to dramaticky, je to plán, na základě kterého se cvičí. Je to možnost, která by někdy eventuálně mohla nastat. Je to hypotéza, ale nestavěl bych na tom v tuto chvíli budoucnost Evropy,
  • Je ale pravda, že různí ruští představitelé zastrašují především evropské státy poměrně pravidelně. Padají i šílená slova o jaderném útoku na hlavní města západní Evropy.
  • https://www.extra.cz/zpravy-pripravuji-se-rusove-na-treti-svetovou-a-valku-s-nato-sandor-reaguje-na-desivy-scenar-z-nemecka-b9c0d?

17.12.2023 Situace s množstvím migrantů je neudržitelná, může vést až k rozpadu Evropské unie, míní Andor Šándor.

  • Je evidentní, že u Velké Británie, která si slibovala vystoupením z Evropské unie také to, že se omezí migrace, což se nestalo, tak ten problém nabývá na rozměru ve smyslu, že by to chtěli skutečně řešit. Otázka je, jak prorazí se soudy, ale Sunak razí heslo o tom, že o tom, kdo bude na jejich území, nebudou rozhodovat žádné soudy mimo Velkou Británii. Takže uvidíme, jak se to povede, ale je fakt, že Británie se velmi mnoho změnila zmíněnou nelegální, ale i celkovou migrací. Pokud jde o Itálii, tak ta dlouhodobě trpí jednak přílivem migrantů, které vozí neziskovky na ostrov Lampedusa a samozřejmě i do jiných míst v Itálii. A samozřejmě dále trpí jakýmsi pokrytectvím zbytku Evropy, který není ochoten si kohokoliv z migrantů od Italů vzít.
  • A zároveň trpí Itálie tím, a to skutečností, že Evropská unie není schopna chránit své vnější hranice, vlivem toho, že západní svět, který se podílel na rozbití některých zemí v severní Africe a na Blízkém a Středním východě, což jsou místa, odkud plyne migrace, není schopen udělat nic, aby ty země stabilizoval. Pokud se nestabilizují země, odkud do Evropy přichází migranti, nebo přes které do Evropy míří migranti, tak dojde na to, že budeme muset zavádět opatření 2. a 3. kategorie. A stejně to skončí na tom, že se budou protekčně chránit jednotlivé státy, a neschopnost to opravdu vyřešit na evropské úrovni může vést k rozpadu Evropské unie.
  • Naši odpůrci strkají hlavu do písku a domnívají se, že se ten problém vyřeší sám, ale to nefunguje. Jen se podívejte na Lampedusu, kam letos dorazilo 50 procent všech přistěhovalců: To už není udržitelné, není to správné a je to nemorální," řekl Sunak. "My musíme také odrazovat. Pokud migranti přijedou do Británie nebo Itálie nelegálně, nebudou moci zůstat, v tom musí být jasno.
  • https://zivotvcesku.cz/situace-s-mnozstvim-migrantu-je-neudrzitelna-muze-vest-az-k-rozpadu-evropske-unie-mini-andor-sandor/?

14.12.2023 S ohledem na úspěch na frontě, který je evidentní, stejně jako je evidentní neúspěch ukrajinské protiofenzívy, kterou jsem bohužel předpokládal od samotného začátku, roste síla Ruska a zvyšují se jeho podmínky k tomu, aby došlo k rozumnému ukončení konfliktu.

  • Nejenže nebyli schopni prorazit ruskou obranu, ale uvidíme, jestli se nyní budou schopni bránit zvýšenému útočnému úsilí ze strany Ruska. To už pozorujeme na řadě úseků fronty. Pokud to budou Rusové materializovat ve vyšší územní zisky s tím, že podpora Ukrajiny ze Západu bude tak mizerná, jako je teď, pak můžeme čekat, že požadavky a nároky Ruska budou růst. Budou se bohužel právem cítit silnými. To je prostě realita," uvádí Šándor. Rusko momentálně nesmyslně hovoří o denacifikaci a demilitarizaci země, prakticky věří, že Ukrajina mu odevzdá všechna okupovaná (Rusy přepadená a ukradená) území a že před ním bezvýhradně kapituluje. Ve stejné pozici byla podle exšéfa Vojenského zpravodajství napadená země jen loni. 
  • "Pokud Ukrajina chtěla skutečně někdy vyjednávat, to období měla v době, kdy vytlačila Rusy od Charkova a kdy se Rusové stáhli z Chersonu. Ale nikdy nebyla v pozici, aby měla takové územní zisky, že by je mohla promítnout do svých nároků.
  • Ochota Rusů k vyjednávání nemusí být úplně velká. Pochopí-li, že mohou získat další územní zisky, třeba Oděsu, udělají z Ukrajiny suchozemskou zem a je vymalováno," obává se budoucnosti. "Vnitřní problémy Ukrajiny a také problémy s nepodporou Západu jsou mnohem větší, než se o nich navenek hovoří. Reálně na schopnosti bránícího se státu působí velmi zásadně,
    Zdroj: https://www.extra.cz/zpravy-vlekla-valka-rusove-vitezi-problemy-ukrajiny-se-taji-komentuje-soucasnou-situaci-andor-sandor-819fd?

8.10.2023 Kdo si myslí, že různými opatřeními, která se na Balkáně realizovala v 90. letech a která možná byla paradoxně ukončena vyhlášením nezávislosti Kosova, se situace na místě a především ve státech jako jsou Bosna a Herzegovina a Kosovo zklidnila, tak kdo to sleduje, musí říct, že takový člověk je naivní.

Největší problém je v tuto chvíli Kosovo. Vidíme, že tím, že bylo uznáno, aniž by došlo k jakémukoli referendu, jinými slovy došlo tu k mezinárodnímu tlaku Spojených států, ke kterému se přidala řada zemí, a to i západního světa. Ale ne ty, které mají separatistické menšiny na svém vlastním území. Ne, že by Španělsku nebo Slovensku tolik ležel osud Srbska bez Kosova na srdci, ale mají svou baskickou a maďarskou menšinu.

  • Byli jsme teď svědky přesunu srbské armády k hranicím Kosova. Srbsko nikdy neuzná jeho nezávislost. Kosovo a Metochie jsou totiž, z hlediska jejich vnímání historie, centrem srbského státu. Srbsko se odvolává na bitvu na Kosově poli, kterou paradoxně prohrálo. Ale vyvolává to základ jeho státnosti," míní generál. "Je vidět, že příliš možností než ozbrojený konflikt Srbsko nemá, ani do něj se ale srbskému prezidentu Aleksandaru Vučićovi nechce. Pokud máme informace odpovídající realitě, tak po násilném diplomatickém nátlaku dal Vučić armádě zase pokyn, aby se stáhla.
  • Kdyby na Balkáně opět vzplál konflikt, tak je třeba si připomenout, že na konci toho prvního v 90. letech bylo sto tisíc mrtvých. To není vůbec málo a je vidět, že ti lidé jsou zase ochotni se zabíjet.
  • "Doutná to. Mezinárodní správa Bosny a Hercegoviny trvá přes dvacet let a nevidíme tu žádný velký pokrok v soužití. Ano, neválčí se, to je pravda. Že by se ale vytvořila republika o třech etnikách, které budou opravdu spolupracovat, to se ukazuje jako iluzorní a stojí to řadu úsilí a námahy, aby se ten stát nerozpadl a nedošlo k dalšímu konfliktu,
  • Důvody pro konflikty odstraněny nebyly. Jsou jen pokryty, překryty, je tu onen tlak mezinárodního společenství, aby k tomu konfliktu nedošlo. Otázka je, co může ve vývoji přinést vzdálenější budoucnost. V současné době bych se ale žádného velkého konfliktu neobával.
  • https://www.extra.cz/zpravy-andor-sandor-o-krizi-a-doutnajicim-sudu-prachu-na-balkane-uz-jsou-zase-pripraveni-se-zabijet-varuje-99b36?

7.9.2023 Obávám se, že konflikt na Ukrajině je válkou, která skončí kolapsem Ukrajiny, utrpěním těžkých ztrát a krachem. Ve světě dojde k dalšímu zmrazenému konfliktu, který způsobí mnoho problémů té části Evropy, ve které žijeme. Na základě historických zkušeností a vzhledem k vnímaným hrozbám a zátěži bude Rusko i nadále faktorem spojujícím země střední a východní Evropy.

Podle Sándora se z války na Ukrajině tak stane zmrazený konflikt podle modelu války na Korejském poloostrově, kde trvá válečné příměří a klid zbraní ve zmrazené a oficiálně neukončené válce již rovných 70 let, výročí bylo nedávno 27. července. Neukončená válka bude rovněž vítaným řešením pro Kreml, protože půjde o pojistku pro Kreml, že se Ukrajina nestane členem NATO.

https://myslpolska.info/2023/09/07/sandor-obawiam-sie-ze-zostaniemy-wciagnieci-w-wojne/

12.8.2023 Každý útok Ukrajiny, který povede proti ropnému byznysu Ruské federace, bude problém pro Evropu a pro svět. Každé narušení řetězce, i když nebude úplně zásadní, povede ke zvýšení cen ropy a pro USA a pro amerického prezidenta Joea Bidena jako takového to může být problém. Američané, a to si řekněme na rovinu, budou volit příštího prezidenta spíš podle toho, kolik stojí galon benzínu na pumpě, než aby brali ohledy na bezpečnostní problémy v Evropě. Nejsem si proto jistý, jestli tyto útoky budou velmi vítány spojenci Ukrajiny.

  • Vidíme to i z vyjádření poradce ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, ale i šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Ta naznačují, že Ukrajina může být na cestě, po které pak bude kýmkoli těžko ovladatelná. Tedy, že bude volit cíle z pohledu vlastních zájmů, nikoli s ohledem na širší zájmy, například Spojených států."
  • Podoljak řekl, že pokud EU nebude dále podporovat Ukrajinu, že mohou přenést konflikt na území Evropy. Budanov zase prohlásil, že je nikdo nedonutí k čemukoli. To je poměrně sebevědomé a statečné vyjádření, ale ukazuje na to, že Ukrajina se nebude chtít podrobit nějakému nátlaku, pokud jde o ukončení konfliktu, a pokud nebude ukončen tak, jak si to představuje. Tedy že se Rus stáhne z ukrajinského území, což je v tuto chvíli velmi nereálné.
  • Pořád si nemyslím, že v tuto chvíli nejsme na prahu jaderné války. Někdy později se to podle vývoje konfliktu na Ukrajině může změnit, ale v tuto chvíli situace taková není, že bychom se toho měli obávat.
  • Zdroj: https://www.extra.cz/zpravy-andor-sandor-o-utocich-ukrajincu-zacinaji-byt-nezvladatelni-sleduji-jen-vlastni-zajmy-rika-80ad0

21.7.2023 Andor Šándor rozebral výrok Petra Pavla o Ukrajině: Mýlí se, začátečnická chyba

  • Na Ukrajině příští rok žádné volby nebudou, odsunou je, o tom jsem přesvědčen. Za druhé nevím, co si kdo slibuje od voleb v Rusku, Putin má pořád 70-80 procent podporu a už Stalin říkal, že ,není důležité, kdo hlasuje, ale kdo ty hlasy sčítá'. Není to sice až v takové míře jako za Stalina, ale nedá se to vyloučit.
  • Jediné reálné volby, které do situace mohou mluvit, jsou ty v USA. Dojde k nim v listopadu 2024. Všechno bude záležet na tom, jak moc bude chtít současný americký prezident Joe Biden věnovat politický kapitál zahraničnímu tématu. Ta, jak víme, v USA nevyhrávají prezidentské volby.
  • Ze všech těch důvodů mi zkratka, že Ukrajinci mají čas jen do konce roku, nepřijde úplně adekvátní. Spíš jde o to, jak dlouho vydrží podpora Západu a hlavně kdy budou mít Ukrajinci konečně to, co potřebují. Naše sliby totiž stále pokulhávají za jejich potřebou.
  • "Před šesti týdny jsme slovy generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga ujistili Ukrajinu, že dostane pozvání do NATO, že se na tom všichni shodli. To musel evidentně lhát. Problém je, že Ukrajinci tomu věřili. Otázkou je, do jaké míry věří tomu, co jim říkáme, jestli na základě toho plánují operace a nakolik je pak jejich rozhodování předvídatelné. Ukrajinci třeba slibují, že některý typ zbraní nepoužijí na území Ruské federace, ale já se ptám: bude touha Ukrajinců je použít, aby přece jen získali kus území zpátky a oslabili Rusa, větší než touha dodržet závazky?
    Zdroj: https://www.extra.cz/zpravy-andor-sandor-rozebral-vyrok-petra-pavla-o-ukrajine-myli-se-zacatecnicka-chyba-tvrdi-f1c12?

2.6.2023 Nikdo neví, jak Rusové přemýšlejí, říká Andor Šándor, generál, bývalý šéf tajné služby a nyní bezpečnostní expert. Západní podpora Ukrajiny může být v jejich očích důvodem, proč rozpoutat třetí světovou válku, říká. Klíčovou otázkou podle něj je, zda mohou Ukrajinci boj o svou zemi vůbec vyhrát. Šándor je v tomto ohledu skeptický. Ruský potenciál je podle něj nekonečný. Víc věří vyjednávání, které však musí být podpořeno vojenskými úspěchy Ukrajiny.

  • Když se podíváte na mapu Ukrajiny, musíme bohužel konstatovat, že Rusové ovládají osmnáct procent jejího území. Takže neprohrávají. Možná měli větší cíle, ale toto je výsledek, který Rusové mohou považovat za úspěch. Ukrajinci hovoří o protiofenzivě. Je tu efekt, který můžeme pozorovat za každé války. Čím déle odkládáte protiofenzivu, abyste byli lépe připraveni, tím víc času dáváte nepříteli, aby zdokonalil svoji obranu. 
  • Umím si představit situaci, kdy Rus uzavře manželství s Čínou, z rozumu, ne z lásky, a tak může stáhnout vojska z východního okruhu a posílit tím oblasti sousedící s územím Ukrajiny. Kvůli možnosti, že by Rusko mohlo přijít o Krym, si umím představit, že by šlo Rusko i do větší války. 
  • Nepochybně mají Ukrajinci právo útočit na území ruské federace. Dodal bych, za použití vlastních zbraní. Pokud k tomu budou používat západní zbraně, v příslibu, že je nepoužijí, a nedivím se, že je použijí, může to narušit klid ruského obyvatelstva. Ale zároveň to vtahuje nás, Západ, do tohoto konfliktu. Rusové ukážou, že na ně útočí zbraněmi, které Ukrajincům dodal Západ. To může vést k eskalaci války. Vidíme, že Rus bombarduje Kyjev šestý den po sobě. To nebylo nikdy předtím. 
  • Přál bych si, aby Ukrajina měla takovou sílu, aby došla k vyjednávání a měla silnou vyjednávací pozici. Aby přiměla Rusy k uvažování, že další eskalace konfliktu by byla za obrovských potíží. Ještě složitější fází by bylo nějaké mírové uspořádání. Obávám se, jak bude vypadat situace v rusky mluvící části Ukrajiny. Je otázkou, jak Ukrajinci a Rusové na území, kde spolu žijí, budou ochotni žít společně. To bude veliký problém a zárodek dalších konfliktů. 
  • Pokud se bavíme o tom, že Ukrajina potřebuje nadzvuková letadla, tak je otázka, z jakého ukrajinského letiště by vzlétala. Nedovolím si říct, odkud by tato letadla měla být provozována. To všechno může v Rusech vzbuzovat pocit, že jsou natolik ohrožení, že to risknou. Oni chápou, že by konflikt s aliancí byl pro ně velmi problematický. Klíčová je odstrašující síla Spojených států. 
  • Vlastními vojsky jsme neudělali nic, co by přibližovalo válku. Ale podpora Ukrajinců může být tím, co Rusové budou vnímat jako jasné ohrožení. A to nás může do konfliktu vtáhnout. 
  • https://www.newstream.cz/leaders/andor-sandor-rusko-prepnulo-na-valecnou-vyrobu-jsme-o-par-kroku-bliz-treti-svetove-valce?

1.6.2023 Jana Černochová a její souboj s armádou: Andor Šándor je v šoku

  • "Přiznám se, že když jsem četl vyjádření paní ministryně, které dokonce ani ne nepřímo ukazovalo na to, že se během působení předchozího náčelníka Generálního štábu projevovala korupce při povyšování či při vyjíždění vojáků do zahraničí, tak jsem zalapal po dechu. Nedovedu si totiž představit, že by se něco takového na Generálním štábu stalo."
  • To, že si převzala rozhodovací pravomoc, by znamenalo, že někdo předtím byl korumpován. Měla si to převzít a řešit vojenská policie. Ve vyjádření paní ministryně nám chybí informace, že byl korupčník odhalen a potrestán, když již pravomoci vrátila náčelníkovi Generálního štábu. Jsem proto překvapený. Dost jsem se podivil, jak na Generálním štábu mohla taková konstrukce fungovat tak dlouho. Pokud ministr musí udělat takové opatření, tak by mě zajímalo, kdo zajistil, že korupce tam už nebyla a že se jí podaří zabránit i do budoucna.
  • https://www.extra.cz/zpravy-valka-ministryne-jany-cernochove-s-armadou-andor-sandor-z-jejich-slov-lapa-po-dechu-81e5a?

27.1.2023

  • Já bych chtěl říct jednu věc. Jak znám Petra Pavla třicet let, tak ti, co si myslí, že ho bude někdo vodit, že bude sluhou Fialovy vlády, tak se trapně mýlí. Budoucnost, pokud se Petr Pavel stane prezidentem, jim to ukáže. Petr Pavel je natolik silná osobnost, která se nenechá nikým vodit. 
  • No, že to neznamená, že nebude vykonávat politiku v rámci EU či NATO. Rozhodně ale nebude poskakovat, když mu někdo zavolá ze Sněmovny. Ti, co si to myslí, budou příjemně, nebo nepříjemně překvapeni, ale to už závisí na tom, co si z toho k tomu přidáte. 
  • https://zivotvcesku.cz/andor-sandor-oznamkoval-milose-zemana-a-pak-rekl-ti-co-si-mysli-ze-petr-pavel-bude-sluhou-fialovy-vlady-se-trapne-myli/?

30.10.2022 Putinova podobizna v pytli na mrtvoly je přes čáru, říká Andor Šándor. Prozradil, jaké to může mít důsledky.

  • Je nepochybné, že Vladimir Putin se dopustil válečné agrese vůči Ukrajině a ta agrese zabila řadu nevinných lidí a zničila velkou část infrastruktury. Na druhou stranu, já bych se asi jako oficiální představitel této země neuchýlil k tomu, abych vyvěsil fotku Putina ve vaku na mrtvoly. Přestože je Putin agresor, tak mi to připadá trochu přes čáru. Já bych to neudělal.
  • Vojenská odveta ze strany Ruska určitě ne, že by sem přilétla nějaká raketa. Diplomatická nóta ale určitě bude, těch už tu byla celá řada. Já se spíš obávám, že z hlediska dlouhodobého vývoje, až tam Putin nebude a až ten konflikt skončí, Rusové si to budou pamatovat a Česká republika bude v ruském žebříčku na hodně nízkém místě. Doufejme, že ty naše radikální protiruské postoje budou mít dlouhodobě zastání i třeba ve Spojených státech.
  • Je to na budově ministerstva vnitra. I kdyby to vymyslel vrátný, tak odpovědnost za to má ministr, ale těžko říci, čí to byl nápad.
  • https://www.extra.cz/zpravy-putinova-podobizna-v-pytli-na-mrtvoly-je-pres-caru-rika-andor-sandor-prozradil-jake-to-muze-mit-dusledky-875ab?<br>

21.9.2022 Považuji ruský krok za velmi nebezpečný s potenciálem, aby se konflikt rozšířil za hranice Ukrajiny.

  • Zásadní krok to je nepochybně. Mobilizace mění »speciální vojenskou operaci« na změnu, případně větší intenzitu konfliktu, a to podle toho, jak to budou chtít Rusové nazývat.
  • Je to jasný signál toho, že Rusko se nevzdá dobytých území na území Ukrajiny a mobilizace bude sloužit k vyztužení vojsk pro regiony, které prohlásí referendem, že se přidruží k Ruské federaci. Jde tak o zajištění před útokem ukrajinské síly, která by měla snahu to jakkoliv zvrátit. Je to pokračování konfliktu, který nás přibližuje do konfliktu většího rozsahu, o tom není pochyb. Je zřejmé, že bude tlak na vojenskou reakci Ruska nějak reagovat, nevím, zda to budou další sankce, které nás budou vzájemně ohrožovat a bolet. Osobně považuji ruský krok za velmi nebezpečný s potenciálem, aby se konflikt rozšířil za hranice Ukrajiny.
  • Nevím, jak bude tento krok vnitropoliticky v Rusku přijat, protože v momentě, kdy dojde k tomu, že budou odváděni lidé, kteří mají po vojenské službě a mají rodiny, tak to bude mít negativní dopad na podporu. Ukazuje se totiž, že za necelých sedm měsíců od invaze a stanovených cílů, které si Rusko dalo, se jich moc dotáhnout, zaplaťpánbůh, nepodařilo. A otázka je, zda bude Putin schopen zdůvodňovat před domácím publikem své kroky.
  • https://zivotvcesku.cz/andor-sandor-povazuji-rusky-krok-za-velmi-nebezpecny-s-potencialem-aby-se-konflikt-rozsiril-za-hranice-ukrajiny/?

2.8.2022

  • Nemyslím si, že je v zájmu Američanů i Číňanů jít do nějakého konfliktu. Si Ťin-pching bude na podzim znovu usilovat o úřad prezidenta Číny, on je v jiné pozici než Rusko a necítí se přímo ohrožován. Tchaj-wan je asi 160 kilometrů od pobřeží, Číně bude stačit, když bude čekat. Je to jiná situace, než je rusko-ukrajinská krize, to bych ani nespojoval. To, že ze strany Si Ťin-pchinga byla vyslovena bezprecedentně silná slova, to je pravda, to ale ještě neznamená, že zájmem Číny je jít do konfliktu. To si nemyslím. Je pravda, že samotný vstup Pelosiové do Tchaj-wanu je problém pro Čínu, otázka je pak výsledek konkrétních jednání. Ekonomika Číny i USA jsou natolik provázané, že obě strany vědí, že konflikt by je poškodil. Na druhou stranu ale Čína nemůže připustit to, aby přestala existovat politika jedné Číny. Také vidíme to, že některé výroky z Washingtonu jsou zdrženlivé. Uvidíme, jak to celé vlastně bude a v jaké režii návštěva proběhne a jak bude medializována.
  • https://zivotvcesku.cz/prisne-sledovana-cesta-americke-sefky-snemovny-na-tchaj-wan-cina-hrozi-armadou-andor-sandor-popsal-zda-hrozi-konflikt-mocnosti/?

26.6.2022

  • Problém je ten, že obě strany v tuto dobu musí být přinuceny k tomu, aby jednaly. Zatím nikdo, a to Spojené státy, Evropská unie nemá zájem jaksi k jednání s Putinem, případně přimět Volodymyra Zelenského, aby jednal. U ukrajinského prezidenta to je o tom, aby ho někdo přesvědčil k tomu, že nemůže válku vyhrát. A Rusko, pokud nedostane nějaké ústupky, tak se nebude mít k tomu, aby konflikt ukončilo. Konflikt může trvat poměrně dost dlouho, pro Ukrajinu bude velmi nepříjemný, ale i s konsekvencemi pro Ruskou federaci. Ukazuje se, že snaha bojovat s Ruskem... řekněme s nadsázkou do posledního Ukrajince - je něco, co je špatně. A čím dříve si to uvědomíme, tím dříve bude lépe. V tuto chvíli nejde o to někomu stranit, ale o to, že o život přišly tisíce vojáků, civilistů, Ukrajina je zdevastovaná a bude to mít dalekosáhlé konsekvence. Je tedy začít potřeba přemýšlet tak, že prohrajeme my jako Západ v tom, že se rozbijí všechny vazby, co tu byly, narůstá obrovská ekonomická zátěž pro lidi a podobně...
  • Problém bude zamrzlý konflikt, zničená Ukrajina, která nebude funkční, bude generovat řadu problémů a Západ by si měl uvědomit, že to už dávno není boj dobra se zlem, ale už je potřeba brát v potaz širší ekonomické a politické souvislosti a důsledky. Akcentací současného postoje riskujeme, že účet, který za to ve výsledku budeme muset jako Západ zaplatit, bude enormní. A přijde, odhaduji, doba, kdy hlasy, my to už nechceme za Ukrajinu platit, budou slyšet, čímž si Evropa zadělává na pořádný průšvih.
  • https://zivotvcesku.cz/exploze-otrasly-kyjevem-bezpecnostni-expert-andor-sandor-odpovedel-zda-skonci-valka-tim-kdyz-rusove-obsadi-cilena-uzemi/?

25.5.2022

  • Nemyslím si, že by plánem Ruska bylo likvidovat ukrajinské vedení, protože stále nejde o totální válku. Kdyby o ni šlo, tak není problém, aby se na ty konkrétní lidi zaměřili.
  • V situaci, kdy pořád ještě přemýšlíte o dohodě, byť mírová jednání v tuto chvíli stojí, tak potřebujete ten mír uzavřít s někým, kdo je respektován. A to jak mezinárodně, tak vnitropoliticky, což je v této chvíli jedině Volodymyr Zelenskyj. Jakákoli jiná figura dosazená Rusy nebude mít žádnou mezinárodní autoritu tak, aby Západ ten »deal«, který by byl uzavřen, přijal.
  • Jiná situace by nastala v případě zmiňované totální války, která by podle Andora Šándora nejspíš začala rozbitím mostu z Krymu na pevninské Rusko. "To by dynamiku toho konfliktu nastavilo trochu jinak.
  • Co se případného odstranění Vladimira Putina týče, tak si nemyslím, že má Ukrajina schopnost ho zlikvidovat. Byť jsou lidé v Rusku nespokojení, tak popularita prezidenta nijak dramaticky neklesá, a i kdyby přes to všechno »padl«, tak co bychom si od toho slibovali? Pád Putina nemusí nezbytně znamenat to, že by tam přišel někdo, kdo by byl jiný, kdo by chtěl uzavřít mír, stáhnout se z Doněcka nebo vrátit Krym. Spíš by se mohlo stát, že by přišel ještě někdo horší.
  • https://zivotvcesku.cz/andor-sandor-popsal-proc-rusko-potrebuje-volodymyra-zelenskeho-ziveho-vysvetlil-take-jak-by-zacala-totalni-valka-a-ktera-stavba-by-sla-k-zemi/?

24.5.2022

  • Je evidentní, že zpravodajská pomoc od CIA i britských tajných služeb je velmi dobrá. Vědět, kde je šéf generálního štábu v době konfliktu, to je jedna z nejzásadnějších informací. I Ukrajinci mohou mít dobré signálové zpravodajství a schopnost odposlouchávat. Pomoc od USA je tu od samého začátku .
  • Moskva měla na Ukrajině přijít až o tisíc tanků. "To jsou tři tankové divize, přičemž schopnost nahrazovat ztráty je velmi limitní. Vyrobit takový počet tanků je otázka ne měsíců, ale spíše let. Ukazuje se, že těžké techniky Rusko nemá dostatek.
  • Z Ruska se mezitím šíří zvěsti o všeobecné mobilizaci. Podle bezpečnostního experta by ale neměla přílišný smysl. "Nemá cenu mobilizovat, protože brancům nemůžete dát zbraně. Rusové dobře ví, že frontální útok je další ztráta tanků, proto se uchylují k ostřelování dělostřelectvem a snaží se postupovat krůček po krůčku.
  • Na Ukrajinu mezitím proudí nové a nové zbraně. Ukrajinští vojáci se učí zacházet s novou technikou údajně v Polsku. "Řekl bych, že už tak šest týdnů cvičí.
  • Otázka je, kolik toho ještě mohou Američané a Britové uvolnit. Spojené státy budou muset zvažovat, zda si ten svůj potenciál uchovají pro nějaká svá nebezpečí. 
  • https://cnn.iprima.cz/sandor-ukrajine-pomahaji-tajne-sluzby-usa-i-britanie-statum-ale-dochazeji-zbrane-106862?

26.4.2022 Tím, že Ukrajinu vyzbrojujeme, tak ten konflikt zásadně prodlužujeme. A dodávání těžkých zbraní může být potom ten moment, který nás může do války vtáhnout. 

  • A jeden moment, který nás může přiblížit k té válce, byť si v tuhle chvíli nemyslím, že by Putin plánoval něco víc, je masivní dodávání těžké útočné techniky na Ukrajinu. To oni samozřejmě budou brát jako naše zasahování do logiky toho konfliktu, a protože přemýšlí jinak, než přemýšlíme my, tak nevíme, co se může stát. Navíc, to brutální použití síly na Ukrajině, což také nelze vyloučit, může být tím momentem, jež přes veřejné mínění může tlačit některé politiky k zásahu, který by potom mohl do širšího konfliktu, nedej bože, do třetí světové války, vyeskalovat. 
  • https://nasregion.cz/andor-sandor-dodavani-zbrani-nas-muze-vtahnout-do-valky-268623/?

25.4.2022 Rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg (52) na 14. summitu evropských médií v rakouském Lechu uvedl, že Ukrajina by neměla být členem EU, uvedl to portál Evropská pravda s tím, že status kandidátské země jí nepřísluší, a to ani směrem do budoucna.

  • Řekl bych, že to rakouské prohlášení je takové, že si to myslí více zemí, jen se to některé bojí říct nahlas, aby se nestrhla nějaká lavina kritiky. Ministr zahraničí správně říká, že řada čekatelských zemí z Balkánu si členství v EU odpracovala podstatně více.
  • Myslím si, že pro EU je otázka zpochybněné národní svrchovanosti a stav ekonomiky důležitá věc, protože pokud má letos Ukrajině HDP spadnout o 45 procent, tak o čem se tu vlastně bavíme. Ministr zahraničí říká, že nelze upřednostnit politické rozhodnutí před ekonomickou a jinou realitou Ukrajiny. Je to konstatování stavu, který na Ukrajině je. Už před válkou zdaleka nebyla Ukrajina v takové ekonomické kondici a zdaleka tam nefungovala demokracie tak, jak to dnes říkáme.
  • https://zivotvcesku.cz/rana-pro-volodymyra-zelenskeho-ukrajina-by-clenem-eu-byt-nemela-uvedl-rakousky-ministr-podle-andora-sandora-si-to-mysli-vice-zemi-ale-mlci/?

17.4.2022

  • Řekl bych, že ze skutečné podstaty se nebojuje o Prahu, ani o demokracii, ale Ukrajina bojuje o svou národní svrchovanost, to je potřeba si říct. Dodávkami zbraní, zejména těch těžkých a útočných, a nekritizuji to, se nepochybně přibližujeme tomu, že by se ten konflikt mohl přelít mimo hranice Ukrajiny. Odmítnout ruskou kritiku toho, že je nesmysl, že nemáme dodávat ruské zbraně na Ukrajinu, je sice postoj České republiky, ale v tuto chvíli to nevidím jako rozhodující. Třetí světová válka ještě nezačala, nezačala ani válka obdobné, jak říkají Ukrajinci, druhé světové. Zažili jsme čtyři bitvy o Charkov, a to byly zcela jiné masakry. Stále pokračuje dezinformační válka, stále pokračuje tah Ukrajiny na bránu, který po mém soudu není vždy vybalancován tím, co Ukrajina žádá a co my jsme jim ochotni a připraveni dát.
  • Řada realisticky uvažujících politiků na Západě nechce jít do války kvůli Ukrajině s Ruskem, a to bez ohledu na to, co si o tom konfliktu můžeme myslet. Důvodem je, že dopady, pokud by se konflikt přelil z území Ukrajiny, by byly tragické. Postrádám iniciativu, která by významně tlačila na oba účastníky konfliktu, aby se dohodli, aby konflikt neeskaloval. Samozřejmě za předpokladu, že budou záruky pro Ukrajinu, že bude zajištěna její bezpečnost a podobně. Na druhou stranu nebudou také marginalizovány požadavky ruské strany, pokud jde o budoucnost ruskojazyčné společnosti na východě Ukrajiny. Té se stejně Ukrajina nezbaví, bude tam vždy a bude tam pořád.
  • https://zivotvcesku.cz/jsme-ve-treti-svetove-valce-uvedla-moderatorka-ruske-statni-televize-general-andor-sandor-rekl-jak-situaci-vnima-vojenskym-pohledem/?

14.4.2022

  • "Mění se teď role v délkách zásobovacích tras. Pro Ukrajince je to 700 kilometrů dolů, pro Rusy je to v tuto chvíli jednodušší. Pokud se Rusku podaří eliminovat Mariupol, tak si uvolní další ruce. Nedovolím si vůbec přesný odhad, jak to může dlouho trvat. Odpor Ukrajinců bude velký, oni tam těžko budou ale moct uplatňovat stejnou taktiku gerilového způsobu boje tak, jak to uplatňovali na severu země u velkých měst, kde je řada vodních toků a lesního porostu. Tady jde spíše o volný terén, který umožňuje uplatnit manévrovací boj tankových jednotek s podporou dělostřelectva a letectva, což může být výhodou ruské armády. Očekávám, že ten bude mnohem výraznější. Těžko ale říct, jak dlouho se tam bude ještě bojovat a zda je to konec. Chuť vyjednávat obou stran je menší, alespoň podle veřejných proklamací, a posouvá se to do stavu, kdy se více slyší na výzvy Ukrajinců o dodávky vojenské techniky. To si myslím, že to může sehrávat svou roli, a Rusko se nechalo slyšet, že tyto dodávky bude považovat za legitimní cíle.
  • Mluví se o termínu 9. květen, ale těžko soudit, zda jde o termín, který Rusko bude chtít naplnit, ale zdá se, že bitva na Donbasu bude rozhodující,
  • https://zivotvcesku.cz/bitva-o-donbas-bude-jina-nez-dosavadni-boje-otazkou-je-jak-dlouho-bude-trvat-general-andor-sandor-popsal-co-se-behem-stretu-odehraje/ 

11.4.2022 

  • Co je ale přesným cílem Ruska, ? To je dobrá otázka, která vždy musí mít vztah k politickému cíli toho konfliktu. Je to něco, co se v tuto chvíli dá těžko odhadnout, protože část toho politického cíle se podařilo naplnit, a to je statut Ukrajiny jako nečlenské země aliance, ale teď bude boj o samostatnou existenci Ukrajiny jako přímořského státu a osudu Doněcké oblasti a propojení na Krym, možná i propojení na tu ruskou část Podněstří s Moldávií, uvidíme.
  • Je zřejmé, že obě strany se rozhodly jakkoliv neustoupit. Putin nemá jinou možnost dokončit svou válku do úspěšného konce, která bude prodatelná vlastnímu publiku, a Volodymyr Zelenskyj je minimálně Spojenými státy podporován, aby se nevzdal a neobětoval ani milimetr své země. To bude přinášet problém ve smyslu dalších obětí nejen na straně Ukrajiny, ale i Ruska a zničené infrastruktury. Ten konflikt má v tuto chvíli našlápnuto na to, že může trvat dlouho. Zdá se, že ochota dohodnout se z řady důvodů se snížila oproti tomu, co jsme si mysleli ještě třeba před čtrnácti dny
  • https://zivotvcesku.cz/andor-sandor-popsal-co-prinese-krvava-bitva-o-donbas-a-co-je-jejim-cilem-jiste-je-ze-dalsi-mrtve-a-znicenou-infrastrukturu-rika/

5.4.2022

  • To, že bývají civilisté obětí válečných aktivit, to je věc, která je bohužel častá. To, že se ale stanou obětí cílené popravy, či záměrné likvidace, tedy nejde o výsledek technické chyby či záměně cíle ve smyslu, že dojde k palbě do objektu, kde jsou sice vojáci, zároveň je tam civilní zásoba, tak to je něco jiného. Co se stalo, si zaslouží odsouzení, ale také je nutné vyšetření té věci. Je potřeba vědět naprosto přesně, kdo, jak a proč tu nepochopitelnou věc spáchal.
  • Bude záležet na tom, jak světoví státníci, zejména ti, kteří podporují sankce proti Rusku, jak se rozhodnou v sankcích dál přidat, jakým způsobem se budou ochotni a schopni sjednotit na síle sankcí. Že by to ale mělo v konečném důsledku zastavit Vladimira Putina, to se bohužel nedomnívám. A to z důvodu, že pro něj, což se dá odhadnout poměrně snadno, není cesta zpět. Dá se usoudit, že je rozhodnutý dohnat konflikt do z jeho pohledu nějakého vítězného stavu. Nevím, jak se takový stav bude, či nebude pojmenovávat, či k němu vůbec dojde, to nevím, ale mým pohledem pro něj cesta zpět neexistuje. Bez ohledu na sankce, které přijdou, bude pokračovat. Je potřeba si říct, že se sankčním režimem souhlasí jen část světa, tedy 40 zemí a zbytek je nepodpořil. Tedy nikdo z Jižní Ameriky, nikdo z Afriky, nikdo z Blízkého východu, a to bude samozřejmě hrát v uvažování Putina svou roli. Sankce samozřejmě bolí, ale není to ta jednoznačná odpověď mezinárodního společenství, a tedy tím má Putin dostatek dalších zemí, se kterými může obchodovat, nebo není v podobě sankcí od nich ohrožen.
  • Je to obrovský válečný zločin, jehož původci by měli stát před Mezinárodním trestním soudem. Nicméně s válečnými zločinci se to má tak, že před soudy se zodpovídají jen ti poražení. Ti vítězní jsou zváni na mírové konference a bezpečnostní zasedání. Osobně bych si velmi přál, aby zločinci zodpovědní za masakr v Buče byli potrestáni, ale nějak si neumím představit, jak je z toho Ruska dostat před soud.
  • https://zivotvcesku.cz/sankcni-likvidace-vladimira-putina-jmenem-buca-neni-tak-jista-co-zpusobi-zrudnost-v-kyjevske-oblasti-ve-vyvoji-valky-odhadl-andor-sandor/?

2.4.2022

  • Konflikt může skončit tehdy, když dojde k nějaké dohodě. To znamená více než jen k příměří, ale dohodě, ve které Rusko jasně stanovilo, co požaduje. Může asi skončit v dohledné době nějaké velké střílení, ale aby konflikt skončil rozdělením Ukrajiny po vzoru Severní a Jižní Koreji, to asi nikdo ze zúčastněných stran nechce, protože to je problém na dlouhé roky. Nezatěžoval by jen Ukrajince a Rusy, ale i Evropu. V současnosti mají Rusové vlivem územních zisků lepší vyjednávací pozici, o tom není pochyb. Nikdo ovšem nevidíme do hlavy lidem v Kremlu. Pokud by ruská vojska obsadila území Donbas, obklíčila by ukrajinskou armádu, odzbrojila ji, došlo by k tomu, že by část svých jednotek mohla mít k dispozici pro jiné účely. To znamená, že by si tak Rusové uvolnili ruce. A nechci odhadovat s jakým dalším cílem.
  • https://zivotvcesku.cz/obsazeni-donbasu-jako-klicovy-tah-ruska-andor-sandor-ma-jasno-co-by-se-nasledne-stalo-volodymyr-zelenskyj-promluvil-o-vysledku-valky/

31.3.2022

  • Nad ruskou armádou určitě ještě nemůžeme zlomit hůl,  Rusko se ještě nepustilo do brutálního způsobu války, což by znamenalo odstřižení dodávek plynu na Ukrajinu nebo vyřezaní elektráren.  
  • Nikdy jsem nevěřil, že by Rusko chtělo dobýt Kyjev. Na to nemělo dost sil. Údery hlavně tlačí na ukrajinskou vládu, aby byla při vyjednáváních vstřícnější. Může dojít ke stažení některých jednotek, ale Rusko bude dál ostřelovat cíle, které sníží obranyschopnost soupeře."
  • Byl bych opatrný, abychom hodnotili ruskou armádu jako fiasko. Mají řadu problémů, ale vycházíme hlavně z toho, co říká ukrajinská strana. Ta se logicky snaží ovlivnit konflikt vyjádřeními, která mohou být přehnaná. Snaží se ovlivňovat i západní veřejné mínění, zatímco Rusko vede brutální propagandistickou kampaň u vlastních obyvatel.
  • Rusko zatím nepřistoupilo "ke skutečně brutálnímu způsobu války". "Na Ukrajinu pořád teče plyn a voda, pořád fungují elektrárny. Samozřejmě kromě ostřelovaných míst. Ale většina území je nedotčena. Nad Rusy určitě ještě nemůžeme zlomit hůl.
  • https://cnn.iprima.cz/nad-rusy-nemuzeme-zlomit-hul-jeste-nepristoupili-k-brutalnimu-zpusobu-valky-rika-expert-88886? 

17.3.2022

  • Určitě je cesta premiéra Petra Fialy do Kyjeva symbol podpory prezidentu Zelenskému a ukrajinskému lidu. Jako pracovník bezpečnostní složky bych z bezpečnostního hlediska cestu spíše nedoporučil. Ale stejně jako běžný občan jsem odkázán pouze na informace z médií, kde převládá spíše ukrajinský narativ. Nevím, jestli pracovníci Úřadu vlády a tajné služby mají ještě nějaké specifické informace, jak vypadá bezpečnost v Kyjevě, ale jak jsem řekl, osobně bych cestu asi nedoporučil.  
  • Osobně jsem přesvědčen, že kdyby tu nebyla dlouhodobá snaha přehlížet bezpečnostní zájmy Ruska, kdyby tu nebyl tlak na militarizaci Ukrajiny a kdyby tu nebyl tlak přijmout Ukrajinu do NATO navzdory ostré kritice Ruska, pak bychom dnes neměli válku. To ale neznamená, že krok, který udělalo Rusko, se dá jakkoliv obhájit. 
  • Myslím, že Putin neustoupí ze svých cílů, kterými je neutralita Ukrajiny, uznání svrchovanosti Ruska nad Krymem a debata o statutu Luganské a Doněcké republiky. Zelenskyj už před týdnem připustil, že to je téma k debatě. Dohoda může začít příměřím, stažením ruských vojsk, kapitulací Kyjeva... Musí být kompromisní, protože oba vůdci ji budou muset před svými občany obhájit. To znamená, že ani jeden nesmí vypadat jako ten, kdo ustoupil a prohrál. Zelenskyj se projevil jako vůdce, ale teď se podle mě musí projevit jako státník, který si uvědomuje, že pokračování boje znamená další mrtvé, další útěk uprchlíků, další rozbití infrastruktury, další ekonomické ztráty. A to vše s tím, že Rusů na svém území se stejně nezbaví. Rusko tam bude ingerovat pořád. Takže podle mě by to chtělo velké státnické rozhodnutí a přistoupit na ty podmínky. Patrně pro něj bude lepší zbavit se ruských problémů jednou provždy s tím, že bude sice kontrolovat menší část země, ale bude ji kontrolovat, než když bude mít rozbitou celou zem, kterou nebude mít pod kontrolou. Na oplátku samozřejmě musí od Ruska jasné záruky, že do Ukrajiny už nebude nikdy vojensky ani jinak ingerovat, bude se chovat civilizovaně a slušně a mezinárodní společenství bude garantovat neutralitu Ukrajiny jako základ prosperity do dalšího vývoje. Tohle je řešení, které je dosažitelné. 
  • Putinovi  šlo o to, aby zlomil Ukrajinu v její snaze vstoupit do NATO a do Evropské unie. Ale myslím, že Ukrajinci už vědí, že to stejně není reálné. Dále mu šlo o posílení jihovýchodní části, kde žije ruská menšina, ale jsem si jist, že mu nešlo o to, aby instaloval nějakou loutkovou vládu v Kyjevě, protože k tomu by potřeboval spoustu vojáků, kteří by vládu drželi u moci. V momentě, kdyby se armáda stáhla, vláda by byla okamžitě svržena. Pro Putina bude ideální, když demokraticky zvolený prezident Ukrajiny Zelenskyj podepíše s Ruskem jakoukoliv dohodu, která bude výsledkem nějakých kompromisů a pro obě strany přijatelná, s tím, že Rusko se bude moct stáhnout z Ukrajiny. Jakékoliv prodlužování konfliktu povede k ekonomickým problémům. Už dnes mi přijde, že západní firmy nyní považují za výhodné přihlásit se k sankcím a odejit z Ruska. Neříkám, že není potřeba Rusy tlačit k dohodě, ale musíme brát v úvahu, že vše jednou skončí a budeme muset opět obnovit vzájemné vztahy a fungovat dál. 
  • https://viposobnosti.cz/clanky/cesta-fialy-byla-opredena-radou-neznamych-rika-andor-sandor/?

5.3.2022

  • Určitě nastane období druhé studené války, která s sebou ponese hlavně náklady na zbrojení. Už to ostatně ukázalo Německo, které otočilo svůj dosavadní kurz a na obranu chce už letos přidat 100 miliard eur, což je neuvěřitelná částka, za kterou postavíte osm jaderných bloků nebo 10 tisíc kilometrů dálnic. Přitom ještě před měsícem byl takový krok naprosto nemyslitelný.
  • Všechny kroky včetně sankcí povedou k jakémusi jinému normálu. Ten náš život ovlivní hlavně ekonomicky, budeme daleko více rozlišovat, co si můžeme a nemůžeme dovolit. Život bude zkrátka jiný.
  • https://zivotvcesku.cz/co-se-stane-az-utichnou-zbrane-a-valka-skonci-andor-sandor-nastinil-co-se-bude-nasledne-v-nekterych-statech-eu-dit/?<br>

2.2.2022

  • Co je příčina dnešní vyhrocené situace na Ukrajině, která hrozí eskalací ozbrojeného konfliktu v Evropě?
  • Je to dlouhodobé přehlížení Ruských námitek, ignorování Ruských požadavků, protože Ruská federace se necítí bezpečně. Nebereme v potaz jejich zájmy. Nemůžeme se divit, že je nervózní velmoc jako je Ruská federace, když se k jejím hranicím blíží druhá velmoc. Taková nervozita je pak přeci pochopitelná. 
  • Toto jsou historická data, že Ruská federace, byla podvedena z pohledu rozšiřování NATO ke svým hranicím. Dále pak přišla velmi nebezpečná věc v podobě bombardování Srbska, bez jakékoliv rezoluce či mandátu OSN, to v Moskvě muselo samozřejmě vyvolat velké pobouření. 
  • Pak tady máme eskapády USA, v severní Africe, Iráku, Sýrii, Afghánistánu apod., tak že ta dnešní rétorika, že Rusko má brát v potaz územní celistvost, protože každá země má právo na územní celistvost si může vybrat, kam bude mířit. Tak se tedy zeptejte lidí v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Jemenu a v mnohých dalších, zda jim takové pravidlo bylo vždy umožněno. Je zde vidět ta obrovská disproporce.   
  • Rusko jasně řeklo v roce 2008, že Gruzie a Ukrajina do NATO už ne! My jsme to samozřejmě nereflektovali. Mysleli jsme, že jo budeme tlačit stejně jako po celou dobu. A obávám se, že z Ruska, které bylo relativně přátelské k západu se stal největší nepřítel západu. 
  • Pokud bychom takto nerozšiřovali NATO na východ bez připuštění námitek Ruska, byla by Evropa dnes bezpečnější, každý ať si na tyto otázky odpoví sám.
  • Opětovně se nám však v tomto geopolitickém sporu táhne ta obrovská nedůvěra mezi zúčastněnými stranami, a to je ten největší problém pro řešení sporů, nikoliv válku.  
  • https://zitrek.cz/politika/komentar/general-andor-sandor-se-zamysli-ve-svem-komentari-nad-pricinami-vyhroceni-situace-na-ukrajine/?

22.1.2022

  • Podle bezpečnostního experta Andora Šándora není možné dodávat Ukrajině zbraně a zároveň říkat, že česká diplomacie chce vylepšit vztahy s Ruskem. "Domnívám se, že na celé té situaci bude Rusko trpět méně, než jak na tom trpí třeba čeští podnikatelé v Rusku či ti, kteří tam dováží zboží. 
  • Nemyslím si, že munice ráže 152 mm se dá považovat za obrannou munici.  
  • Ono se tu hraje také o jednotu Severoatlantické aliance ve vztahu k Rusku, kterou vážně narušuje postoj Německa. Náš západní soused se vyhýbá jakýmkoliv krokům, které dělá Velká Británie, Kanada či Španělsko a zdá se, že se k nim chystá přidat i Česko.
  • Osobně tohle všechno nepovažuji za šťastné. Každý konflikt bude z obou stran podněcován tím, že do něj budeme dávat zbraně, budou se navážet další vojáci, to nemůže dopadnout dobře. Podle mě Rusko se cítí v situaci, že už nemá kam ustupovat. Měli bychom se umět vžít do toho, jak oni přemýšlí a jaké mají stanovisko k celé té záležitosti. 
  • Podívejte se, ti, kteří dnes hovoří o tom, že Ukrajina má právo kamkoliv vstoupit, tak bych je odkázal na založení státu Ukrajina, na deklaraci a z ní vyplývající ústavu z roku 1990, ve které Ukrajina prohlásila, že chce být zemí, která nebude v žádném bloku a nikam nebude vstupovat. To, že se postoj v roce 2014 změnil, také na mnohé ukazuje. 
  • https://zivotvcesku.cz/obavy-z-valky-v-evrope-dodavat-zbrane-pro-ukrajinu-neznamena-vylepsovani-vztahu-s-ruskem-uvedl-andor-sandor/?

21.8.2021 Andor Šándor 2. díl: Debakl v Afghánistánu přesvědčil extrémisty, že je snadné Západ porazit.

  • Vůdci Evropské unie místo aby teď seděli a přemýšleli o tom, co když nastane migrační vlna z Afghánistánu, jak se k tomu postavíme? To to zase budeme řešit - teď si vymyslím - až Orbán přidá ještě tři metry nad plot? Až ti lidé budou už tady? To je prostě, nevím, musíme si prostě připustit, že nás neřídí elity.
  • Pokud bude Evropská komise složená z politiků druhé, třetí kategorie tak, aby těm domácím neškodili... Podívejte se na Ursulu von der Leyen. Já jsem to tady už říkal: Zdecimovala bundeswehr více než maršál Žukov Hitlerův wehrmacht, a je to politik, který by měl řídit Evropskou komisi? To je prostě celý problém, že my jsme taženi událostmi, nikterak je nepředvídáme, nejsme je schopni předvídat.
  • Já jsem to napsal ve své knížce v roce 2018, že mírová obnova Afghánistánu stála Američany více než Marshallův plán. Za Marshallovým plánem jsme měli pozvednutou západní Evropu zničenou hrůzami 2. světové války, kdežto jeden tzv. pozitivní aspekt v Afghánistánu byl ten, že se enormně zvýšila produkce opia, které zabíjí miliony lidí na Západě.
  • Mnohdy ty opiové lány hlídají vojska Severoatlantické aliance, tak jako je to prostě malý příklad, když už jste o tom mluvila. Na konci července jsme rozhodli o tom, že tedy nějaké Afgánce sem vezmeme, a stejně jsme to nezorganizovali tak, aby to fungovalo, a to není zase tak složitá věc. 
  • Američanům, myslím těm, kteří přemýšlí, už před pěti lety bylo jasné, že se to nedá vyhrát, jen jsem se naivně domníval, že najdeme způsob, jak odejdeme, a nebudeme označeni za ty, co prohráli. Já myslím, že jeden z nejhorších dopadů toho, co dneska vidíme, je to, že to ukazuje všem těm různým darebákům v Mali, v Iráku, v Íráku, v Libyi, v Sýrii, kdekoli, že naši bratři, svatí bojovníci, boží bojovníci, dokázali porazit po Sovětském svazu i Spojené státy se Severoatlantickou aliancí, a když to oni dokázali, proč my bychom nedokázali něco menšího? Vždyť ono to jde, my ty bezvěrce můžeme porazit, musíme být jenom odhodlaní. Já myslím, že oni si v tomhle strašně nabili, toho se bojím podstatně více, než že sem pojedou nějací Tálibánci na motorkách a budou tady cosi páchat.  
  • Je úplně evidentní, a není si co zastírat, že Islámský stát podřezal Jamese Foleyho, prvního zahraničního člověka až poté, co jsme začali bombardovat Islámský stát. Ono prostě ta návaznost, čeho se dopouštíme na Blízkém východě, a jinde v muslimských zemích, samozřejmě má odraz u těch lidí, kteří se i třeba narodili v západní Evropě, ale jsou - přitom neví, jestli je Francouz, nebo Alžířan - někde na pokraji. Víte, když americký bezpilotní prostředek zaútočí na nějaký objekt v Afghánistánu, kde se mylně domnívá, že probíhá polní shromáždění velitelů, zabije všech 100 lidí, a pak se ukáže, že to byla afghánská svatba, tak těžko může říct, co jako. My, protože už jsme taková společnost, která si myslí, že není smrt, tak to neukazujeme, ale Al-Arabíja, Al-Džazíra, tyto televize to ukazují.
  • Předání moci v Kábulu bylo rychlejší, než předání moci ve Washingtonu mezi prezidenty - a já myslím, že v Číně se z toho tetelí radostí, v Rusku také, protože to prostě jim hraje geopoliticky do karet, pokud jde o postavení a vliv Spojených států. Já také jenom doufám, že Spojené státy se nerozhodnou zase na nějakou vojenskou eskapádu v tom smyslu, že by potřebovaly zase nějakou koalici věrných. Na druhou stranu teď nevím, jak se cítí na Tchaj-wanu, jak dneska vnímá ambice Číny, která jasně dává najevo, že bude součástí Číny, a jestli vznikne válka mezi Čínou a Spojenými státy, tak nejpravděpodobněji kvůli Tchaj-wanu.
  •  Írán je šíitský, a Afghánistán kromě Hazárů jsou sunnité, kdežto Hazárové jsou příbuzní šíitských Íránců.
  • Nikdy se v Afghánistánu za Prahu nebojovalo. Možná jsme schopni říct, že rozbitím al-Káidy bude Praha bezpečnější, tak bych to ještě uměl pojmenovat. Ale on byl i velkým zastáncem tohohle tvrzení pan prezident, který prostě nepochopil, že to není ten terorismus, o kterém je řeč, se kterým se má nějakým způsobem bojovat. Víte, když se zeptáte, jak někdo z Paštunů vnímá Tálibán, tak to budou bojovníci, národně osvobozenečtí bojovníci, to nebudou žádní teroristé. Tak jako Jásir Arafat, to je prostě problém v té definici, co je terorista. Pro jednoho je to terorista, pro druhého je to bojovník národního osvobozeneckého hnutí. Proto se také nemůžeme shodnout pořádně, jak bychom proti tomuhle fenoménu měli fungovat. Nebojuje se a nebojovalo se za Prahu. Myslím, že to bylo hrubé zkreslení, které možná mělo dát zdůvodnění, proč tam jsme tak dlouho, a také si nějak zdůvodnit, proč máme 14 mrtvých vojáků, kteří prostě během výkonu té mise zahynuli, ale za Prahu ne, určitě ne. 
  • Tálibán bude stabilizovat svoji vládu určitě. Otázkou je, kolik schopných lidí k vedení těch institucí má. Také nechce zkrachovat, to by bylo asi iluzorní si myslet. Věřím, že některé sliby obecně se budou snažit dodržovat. Zda všude na tom území, které bude kontrolováno, zda všude se budou naplňovat beze zbytku, o tom mám velkou pochybnost, ale doufám, že obecně se bude dát říct, že je to přeci jenom jiný Tálibán, kterému jde o určitou, v rámci islámského vnímání, modernizaci země, pro kterou ví, že potřebuje západní investice. Pokud tam bude tmářství, tak nikdo tam nebude obchodovat, nikdo tam nebude investovat. Zda chtějí postavit svoji budoucnost pouze na produkci opia, si nejsem jist, protože to je tak trochu málo, a budou se muset dohodnout s těmi Uzbeky, Tádžiky, Hazáry, všemi těmi místními kmenovými náčelníky, protože v roce 1979 tím vpádem Sovětského svazu do Afghánistánu došlo k přetrhání letitých nitek, těch vazeb, které tam byly ve společnosti nastaveny, neboť Kábul nikdy neovládal jaksi už i šáh, ani prezident Nadžíbulláh nikdy neovládal celé území Afghánistánu, a to nebude ani Baradar. Prostě to tak je, a budou se muset znovu dohodnout, jak ty vazby znovu nastaví, a to nějaký čas, nějakou dobu, potrvá. Budeme se muset smířit s tím, že nebudou mít parlament, teď je tam ta Lója džirga, jestli si tam potom ustanoví nový, to já nevím, ale nečekám, že tam bude bezparlamentní společnost typu Dubaj, to tedy také nečekám. Ale pokud tam nebude docházet k velkým problémům, pokud jde o ta práva žen a podobně, tak jsem mírně optimistický. Problém je i v tom, že Tálibán kombinuje, a ne jenom Tálibán kombinuje kmenové zvyky s koránem, a možná už ani sami nevědí, co v koránu je, a co v něm není, i když se to učí, takže uvidíme, záleží opravdu, jak ti noví vládci budou chtít vycházet s okolním světem, ale není to už parta mully Umara, kteří vyšli z úplně jiné situace, jak uvnitř země, tak samozřejmě mezinárodního společenství. Byl to začátek 90. let, a doba se hodně změnila. Já chci být mírný optimista, chci, nechci se plést. Ne, že bych byl ješitný, ale nechci se plést. 

18.8.2021 Andor Šándor 1. díl: Afghánistán a Irák: V USA se o strategických věcech rozhoduje diletantsky

16.8.2021

  • Jelikož postup bojovníků radikálního hnutí Tálibán postupuje extrémní rychlostí, vyvolává to v lidech stále více otázek. Jednu z nich si tak například položil bezpečnostní expert Andor Šándor, který k dění v Afghánistánu prohlásil, že převrat v zemi mohl být teoreticky předem domluvený mezi radikály a afghánskou vládou. Podle Šándora je totiž chování některých úředníků jednou velkou záhadou.
  • https://udalosti247.cz/zahranici/talibansky-prevrat-domluvena-akce/? 

26.4.2021

  • "Nechci s ním polemizovat, ale mám pocit, že některé věci hodně zrelativizoval a neuvedl je. Nemyslím si, že přítomnost ruských agentů je tak vágně potvrzena. To hlavní, co si myslím, že vláda Babiše s Hamáčkem rozhodla, aniž je vyšetřeno. V zásadě ukázal, že škody, které se staly, jdou za Babišem a Hamáčkem. Ukazuje, že z obou vyšetřovacích verzí ani jedna není ukončena." 
  • Prezident nešel proti žádné z variant, ale naopak podpořil policii ve vyšetřování. 
  • https://zivotvcesku.cz/milos-zeman-vystoupil-ke-kauze-vrbetice-jeho-slova-ohledne-ruskych-agentu-zhodnotil-bezpecnostni-expert/?<br>

20.4.2021

  • Má značné pochybnosti o tom, jak vláda prezentuje údajné zapojení ruských špionů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. "Je to porážka Hradu. Ale Andrej Babiš a Jan Hamáček se nyní střílí do kotníků.
  • Hlavně to načasování. Druhé je v tom, že Jan Hamáček neříká pravdu. Do Ruska evidentně chtěl jet a přitom už věděl o tom, co se mělo odehrát ve Vrběticích. Jeho tvrzení, že cestou chtěl maskovat přílet českého velvyslance v Rusku na konzultace, je báchorka na úrovni osmiletého dítěte."
  • Pak je skandální, že ministři o tom věděli, ale stejně chtěli poslat Rosatomu bezpečnostní dotazník (k tendru na dostavbu Dukovan - pozn. red.). To ukazuje, že informace brali na lehkou váhu, ale najednou se něco stalo a vážně to brát začali."
  • Pobavilo mě, jak premiér chtěl požádat šéfa Bezpečnostní a informační služby, aby zprávu o Vrběticích odtajnil. Na to BIS nemůže nikdy přistoupit. Jsou to jen takové hrátky. Ze zprávy by mohlo být patrné, jak se na účast agentů přišlo nebo podobné věci. Nečekám, že ke zveřejnění opravdu dojde. 
  • Stejně tak se nedozvíme, jak to bylo s otrávením Sergeje Skripala. Máme jen oficiální verzi, která je taky velmi děravá. Jsme zkrátka v éře, v níž nikoho nezajímají důkazy. Stačí, když někdo něco prohlásí, a považuje se to za pravdu."
    Zdroj: https://www.extra.cz/sandor-o-vrbeticich-pro-extra-cz-je-to-porazka-hradu-babis-a-hamacek-se-nyni-strili-do-kotniku-53fc2

18.4.2021

  • "Nemyslím si, že by tato situace měla vliv na bezpečnost České republiky. Nemá to vliv na bezpečnostní opatření, která jsou nyní zavedena. Není potřeba organizovat nic navíc, lidé mohou být v klidu. Rusko nepředstavuje vojenskou hrozbu České republice, ale je bezpečnostní hrozbou. Těmi aktivitami, které zde Rusko dělá, představuje bezpečností hrozbu."
  • Já samozřejmě nevím, jak dlouho to vláda věděla. Pokud vyjdu z tvrzení exministra Petříčka, které ale může být také výrazem zhrzenosti po prohraném boji na stranickém sjezdu s Hamáčkem, který řekl, že o všem věděl už dříve, tak to svým načasováním budí rozpaky. Pan Hamáček ještě v pátek říkal, že poletí do Moskvy, o den později spolu s premiérem už stáli na tiskovce a vyhlásili tuto věc. Petříček ale říká, že se to vědělo už dříve. Pokud to není zhrzený útok Petříčka, tak to může ukazovat na to, že Hamáček tu věc buď nedoceňoval, nebo interpretace příběhu o výbuchu mohla doznat nějakých změn.
  • Že něco unikne k novinářům, jsme viděli v tzv. ricinové kauze. Ten postup, kdy to unikne do médií, celou věc dál znevěrohodňuje. Možná je to řízený únik, mohl by to být unik z BIS nebo z tajných služeb. Je to každopádně špatně. Takto důležitá a vážná věc, která má silný mezinárodní přesah, se takto komunikovat nemůže.
  • https://zivotvcesku.cz/bezpeci-lidi-v-cesku-zhodnotil-expert-andor-sandor-popsal-ruskou-stopu-pri-explozi-municniho-skladu/

24.3.2021

  • Ať bude u moci kdokoli, tak bude mít celou řadu složitých úkolů. Nová vláda bude muset obnovit společenskou smlouvu mezi občany a vládou a získat důvěru, že to skutečně dělají pro občany. To bude velmi složitý úkol.
  • Vláda bude muset připravovat zásadní ozdravení financí. Také bude nutné zvýšit soběstačnost České republiky v strategických komoditách, které mohou být zásadně ovlivněny podobnými pandemiemi. Budou to muset udělat rozumně, ale vláda na to nebude mít hned peníze.
  • https://zivotvcesku.cz/co-ceka-novou-vladu-andor-sandor-popsal-jake-ukoly-a-problemy-cihaji-nejen-na-piraty/<br>

23.1.2021

  • Velká část veřejnosti začíná otevřeně revoltovat proti vládě. Restrikce drtí ekonomiku a do boje proti vládním nařízením jdou zejména provozovatelé a majitelé barů a restaurací. "V sobotu bude v Česku otevřeno 500 hospod.
  • Pokud na to vláda zareaguje špatně, může dojít k další destabilizaci společnosti.
  • Už neplatí, že člověk dělá to, co mu zákon vysloveně nezakazuje, ale už platí, že děláme jen to, co nám vláda blahosklonně povolí. Lidé vnímají, že útok na osobní svobody je brutální.
  • https://zivotvcesku.cz/o-vikendu-otevrou-restaurace-privitaji-hosty-je-to-revolta-proti-vlade-hrozi-destabilizace-rika-andor-sandor/

9.12.2020

  • Lidem už docházejí nervy a vláda se stále není schopna postavit hrozbě čelem a ujmout se funkčního řízení krizového stavu. "Mám pocit, že jsme se dostali do třetí ligy lidí, kteří nemají vůbec představu, jak se má stát řídit. Každý bude dělat chyby, ale tohle jsou strašidelné chyby.
  • Je evidentní, že PES měl být jen nějakým intelektuálním cvičením, které mělo znemožnit změny bez ohledu na to, jaký bude reálný stav ve společnosti. Dneska je to možná kočkopes, něco, s čím si bude vláda hrát do té doby, dokud to bude ještě přijatelné. Už jsem to říkal několikrát, pořád se to tluče mezi epidemiologickými opatřeními a politikou. Kdyby hospodští a jiní dostali 60 až 80 % ušlého zisku, tak jako v Rakousku nebo Německu, tak se dá velmi dobře předpokládat, že sice budou remcat, ale nebudou mít vrtochy. V situaci, kdy nějaký hostinský, výrobce piva a hoteliér v Českých Budějovicích dostal příspěvek na ubytování teprve předevčírem, tak se vůbec nedivím, že ti lidí remcají.
  • Vláda si musí rozmyslet, zda lidem skutečně pomůže a bude to dělat rychle, efektivně a cíleně, aby to pro lidi nebylo likvidační, nebo bude předstírat, že jim pomáhá a pak se musíme obávat situace, kdy lidé budou předstírat, že ta opatření dodržují. Myslím si, že to je nejhorší. Čím dál tím více tu chybí vůdce. To, kam bude naše země směřovat v protiepidemických opatřeních, musí být veskrze věc politická. Premiér nemůže před rozvolněním opatření říct, že se obává. Když se obává premiér, tak to znamená, že je to zase celé řešené podivným způsobem. Už dopředu se ví, že bude nějaký problém. Lidé tomu opravdu nebudou věřit. Když se ho zeptají, jestli bude něco otevřeno, tak se vymluví, že je to otázka na ministra Blatného. Myslím si, že je to strašné a takhle to nejde.
  • Tato země má nepochybně chytré hlavy, ale je řízena lidmi, kteří neumí nic zorganizovat. Je to výsledek trestuhodné neschopnosti - až do očí bijící. Na co má ministr Hamáček krizový štáb, na co jsou krizové štáby na krajích, když doteď není zřejmé, jak se budou testovat učitelé nebo jak se začne očkovat. Mám pocit, že jsme se dostali do třetí ligy lidí, kteří nemají vůbec představu, jak se má stát řídit. Každý bude dělat chyby, ale tohle jsou strašidelné chyby, obzvláště když kolem vás vidíte, že to jde trochu jinak a lépe. Obávám se, že pokud bude pokračovat rozpor mezi pomoci státu lidem zasaženým koronavirem a tou skutečnou mírou pomoci, tím poroste jejich nespokojenost a můžeme se dočkat nepěkných věcí.
  • https://zivotvcesku.cz/nasi-zemi-ridi-lide-kteri-neumi-nic-zorganizovat-nespokojenost-poroste-dockame-se-nepeknych-veci-varuje-sandor/?

3.12.2020

  • "Blatného PES ve svých stupních stále počítá s nouzovým stavem. Bez něho nelze dělat restrikce a omezovat pohyb osob či fungování obchodů. Zřejmě to dopadne tak, že nyní se to rozvolní a po Vánocích se to zase utáhne. Do 7. ledna bývá takový klid a moc se toho po silvestrovských oslavách neděje, takže se bude získávat týden, aby se ten případný nárůst zase oploštil". 
  • To, že pan ministr Hamáček a premiér Babiš zase mluví o prodloužení nouzového stavu, tak to znamená, že evidentně počítají s tím, že Vánoce zase přinesou další nárůst nakažených. Musím se ptát, jak dlouho to v režimu povolit - utáhnout chtějí dělat. Nevím, jestli je tou správnou cestou jet ve stylu otevři, zavři, otevři, zavři... Já osobně na to recept nemám, Izrael to utáhl brutálně, ale už zase jsou zpět na čísle tisíc nakažených denně. Ale zdá se, že jediné, co vláda umí, je omezování pohybu osob a omezování prodeje, což tu zažíváme vlastně už od března.
  • Jediné řešení je vakcína," nechal se opakovaně slyšet premiér Andrej Babiš. První dodávky vakcíny proti onemocnění covid-19 by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného mohly být dostupné v České republice na přelomu ledna a února. 
  • https://zivotvcesku.cz/po-novem-roce-prijdou-opet-restrikce-az-skonci-vanoce-zase-vse-utahnou-chystaji-si-na-to-pudu-varuje-sandor/?

16.11.2020

  • Blatný není mesiáš a vláda si Vánoce plete s nákupní horečkou.

  • Prodloužení nouzového stavu do 20. prosince chápu jako prostředek, jak vláda může omezovat pohybovat osob. To chápu. Ale už zase na tom brífinku nového ministra zdravotnictví je slyšet, jak se vžívá do nějaké mesiášské role. Jak nám jako mesiáš něco povolí a něco nepovolí, přesně v takovém duchu, něco vám vezmeme, ale něco vám zase dáme, buďte za to rádi. 

  • https://zivotvcesku.cz/andor-sandor-o-rozvolnovani-blatny-neni-mesias-a-vlada-si-vanoce-plete-s-nakupni-horeckou/?<br>

29.10.2020

  • Lidé budou revoltovat, protože plno těch opatření je zcela nesmyslných. 
  • Lidé přestávají chápat, co chce vláda sdělit. Ta vyjádření jsou často nesmyslná a protichůdná. Tady dnes už vlastně exministr zdravotnictví řekne, že děti se do školy vrátí, i kdyby čert na koze jezdil. A za půl hodiny ministr školství Plaga řekne, že to tak nebude. Ti lidé budou brát restriktivní opatření, ale musí vědět, proč se tak děje. 
  • A ty restrikce a příkazy musí být rozumné a normálně odkomunikované. A lidi také musí vědět, jaký je výhled. Takové řeči, že 30. června uvidíme světlo na konci tunelu, to lidem na jistotě nepřidá. 
  • https://zivotvcesku.cz/vanoce-pod-dohledem-policie-a-kontroly-pohrbu-lide-reknou-dost-prijde-revolta-rika-bezpecnostni-expert/?

26.10.2020 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (56) má přidělenou ochranku. V médiích se objevily informace, že mu bylo vyhrožováno.

  • A ministerstvo navíc přišel dopis s nějakou látkou, takže možná premiér chtěl naznačit, že lidé by měli zklidnit hormony a přestat takto útočit na člena vlády.      
  • https://zivotvcesku.cz/roman-prymula-zije-s-ochrankou-v-zadech-expert-na-bezpecnost-popsal-jak-bodyguardi-pracuji/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...