Digitální měna (virtuální měna), CBDC

Ekonomice digitálních platforem se stávají peníze dalším nástrojem kontroly lidské společnosti, přispívají k prosazování neofeudalismu (neokolonialismu), plnění zlatého rybníku a ještě větší nerovnosti ve společnosti pyramidových struktur (koncentrace moci a majetku).

  • CBDC - cesta do monetárního otroctví (Ing. Lukáš Kovanda).

  • Za konkurenci CBDC (fiat měna) se považuje hotovost, kryptoměny a zlato (paralelní systémy) při přechodu na nový měnový systém. Centrálním bankám vadí, že pokud by se kryptoměny (Mika - regulace kryptoměn) značně rozšířili, jako platební prostředek, tak potom ohrožují jejich CBDC, protože by SBDC mělo konkurenci.

  • Reálním zavedením CBDC nemůže dojít k runu na banky (nebude existovat hotovost), při krizi a panice by stačilo vybrat 6 - 12 % vkladů a banky by se mohli hroutit (banky mají ve svých rezervách pouze cca 2 % (v Česku)).

Digitální měna (digitální peníze získávají nový význam, pro směně zboží se staly peníze také zbožím a nyní se stávají nástrojem kontroly lidské populace) se spojena s přechodem společnosti do poslední vývojové fáze současné civilizace s názvem Kontrolovaná společnost se sociálním bonusem východního nebo západního typu (Humánní Technokracie - Velký restart, nebo Totalitní demokracie - TOTAL CONTROL).

  • Klíčovým krokem pro zavedení digitálních měn je digitální bankovní identita a satelitní internet.
  • 2.10.2020 ECB říká, že zintenzivňuje práci na digitální verzi eura. Systém musí být, podle centrální banky, připraven na možné budoucí zavedení digitální měny. Evropská centrální banka se musí připravit na digitální euro jako doplněk k bankovkám. Technicky má být digitální euro podobné bitcoinu, ale na rozdíl od něj bude pod dohledem centrální banky.  
  • Proti bitcoinu vystupoval ostře i generální ředitel banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. JPMorgan se v únoru 2019 stala první velkou bankou, která spustila vlastní kryptoměnu pro přeshraniční platby.  
  • Digitální měny totiž těží svou důvěryhodnost z náročného procesu těžby (takzvaný systém "proof of work"), která vyžaduje velké množství energie a počítačových kapacit. 
  • Stablecoins jsou digitální měny soukromého sektoru.
  • Zavádění CBDC bude probíhat s využitím Overtonova okna. (model: papírové peníze, souběh obou měn, podpořené výhody CBDC, lidé sami přestanou papírové peníze používat, protože budou mít samé nevýhody).
Digitální měny centrálních bank (CBDC).

Digitální měny budou požívat blockchainovou technologií stejně jako BITCOIN. Růst bitcoinu je jedním z důsledků nové měnové a fiskální politiky, která se jednoduše jmenuje "utrať, co můžeš, časem to někdo zaplatí".

Satelitní internetová sít (5G nebo 6G) bude nástrojem globálního řízení a také pro uplatňování globálního sociálního bonusu (který bude zajišťovat stabilitu systému), celý systém bude pravděpodobně řídit DD (digitální mozek s cloudem a zlatým rybníkem) z Měsíce.

Digitální měny, trendy:

  • Digitální měny jsou nutným nástrojem na nastupující Technokracii.
  • S nástupem Digitálních měn nás čeká pád světového měnového systém, který je v krizi důvěry (jsou nestále tištěny další peníze a máme nesplatitelné dluhy, peníze se stali drogou).
  • Nastupuje trend DVS, které budou mít vlastní měnový systém s centrální bankou a vlastními digitálními měnami (vytvoří nový světový měnový systém).
  • Digitální měny zvýší koncentraci majetku a chudobu.
  • S příchodem digitálních měn se zvýší extrémně riziko krádeže peněz (zloději bude ohrožen každý vlastník digitální měny), za jejich ochranu budeme platit technologickým firmám.
  • Digitální měny se stávají dalším nástrojem kontroly a loajality lidské populace.
  • Globální technologické korporace budou emitovat vlastní digitální měny a tím uspíší bankroty států, jejich měn a také komerčních bank.
  • V roce 2021 začíná intenzivní nástup digitálních měn centrálních bank, často označované zkratkou CBDC (central bank digital currencies). Společně s Bankou pro mezinárodní platby - centrální bankou centrálních bankéřů - pak navrhly základní principy pro CBDC.

Digitální měny, zprávy z tisku:

1.3.2024 Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, a dokonce i Čína postupně pokračuje v rozšiřování svého pilotního projektu "digitálního jüanu". O co tedy jde?

  • Pro běžného člověka je papírový dolar na bankovním účtu stejným dolarem i v digitální podobě. Ve své nejčistší podobě jsou peníze pasivem. Kdysi byla papírová měna pasivem bank. Vznikala tak, že zákazníci uložili v bance určité množství zlata. Pokud se rozhodli, mohli zákazníci zlato vyměnit za peníze, čímž se závazek uzavřel.
  • Dnes se hotovost uložená na bankovní účet mění na "vklad na požádání". Zákazníci mohou jít do banky a vybrat si svůj vklad, kdykoli si přejí, a získají za něj fyzickou měnu s nuceným oběhem (která sama o sobě představuje závazek centrální banky).  
  • Digitální měny centrálních bank jsou naproti tomu digitální formou papírové měny. Takové měny jsou závazky centrální banky, nikoliv soukromého podniku nebo bank (PayPal, aplikace Block's Cash, AliPay, WePay a další, ). Peníze centrální banky jsou jediným měnovým aktivem bez úvěrového rizika nebo rizika protistrany. Jejich směna se považuje za konečné vypořádání dluhu. Vzhledem k tomu, že transakce se stále častěji uskutečňují v uzavřených digitálních platebních ekosystémech, vzniká další riziko protistrany. Zavedení digitální měny s nuceným oběhem by poskytlo oficiální platební řešení pro běžného člověka a podnikatele a pomohlo by přitom snížit riziko protistrany. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5792519/invesco-digitalni-meny-centralnich-bank--budoucnost-penez.html

15.10.2023 Nemožnost platit kartou či chytrým telefonem přispívá k nárůstu šedé ekonomiky, která letos v ČR poprvé překročí jeden bilion korun, tj. asi 13,9 procenta HDP. Způsobuje též nižší zisky a vyšší náklady spojené s přepočítáváním a ukládáním peněz na účet. Vyplývá to ze studie, kterou dnes novinářům představila poradenská firma Kearney ve spolupráci s týmem karetní společnosti Visa (ČTK)

  • Ještě před 10 lety dosahoval podíl šedé ekonomiky na HDP v Česku 15,5 procenta, což tehdy odpovídalo zhruba 650 miliardám korun. Od té doby tento podíl relativně klesal až do roku 2019, kdy spadl na 13,1 procenta (cca 760 mld. Kč).
  • Nástup covidu ho opět vyzdvihl na 14,2 procenta, aby o rok později mírně oslabil na necelých 14 procent a od té doby na této úrovni stagnuje. Stejné úrovně dosáhne šedá ekonomika v Česku podle odhadu Kearney i letos, což v absolutním měřítku znamená to, že poprvé překoná hranici bilionu korun (předpoklad celého HDP Česka v roce 2023 činí 7,4 bilionu Kč). 
  • Ve stavebnictví se podle studie podíl šedé ekonomiky pohybuje kolem 36 procent, což HDP ubírá zhruba 140 miliard korun a v obchodu jde přes 110 miliard (16 % na HDP). 
  • V porovnání s dalšími státy EU včetně Velké Británie, která už v Unii není, je však i přes velká čísla podíl šedé ekonomiky v Česku lepší než ve většině Unie. Z 28 porovnávaných států se Česko umístilo na jedenáctém místě. Lépe jsou na tom například Rakousko (7,2 %), Německo (10 %), Švédsko (11,2 %) či Slovensko (13,5 %), ale hůře třeba Francie (14,6 %), Slovinsko (22,5 %), Maďarsko (25,1 %) či Bulharsko (33,5 %). 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-seda-ekonomika-polyka-v-cesku-bilion-korun-238309#

9.8.2023 Reálné transakce s digitálním rublem pro fyzické i právnické osoby začnou 15. srpna. Občané, kteří jsou klienty bank účastnících se pilotního projektu digitálního rublu, se po nějaké době budou moci přihlásit k účasti na testování na reálných operacích.

  • Skorobogatova poznamenala, že všech 13 bank, které vyjádřily přání zúčastnit se testování digitálního rublu, již dokončilo přípravné aktivity a začnou se účastnit testování 15. srpna. V příštím roce je navíc připraveno připojit se k testování dalších 16 bank. "Druhou linií bank, které také vyjádřily přání zúčastnit se pilotního projektu, je 19 bank. Z toho 16 je připraveno jít s námi velmi rychle a připojit se v příštím roce do skupiny bank první skupiny, právě začínáme pracovat s nimi.
  • Digitální rubl je třetí formou národní měny, která bude vydávána vedle již existujících hotovostních a bezhotovostních fondů. Dalším platebním a převodním prostředkem se stane digitální rubl. Provoz s ním pro občany bude zdarma. Občané a firmy si podle vlastního uvážení zvolí, jakou formu rublu v tom či onom případě použijí. Ruská banka opakovaně zdůrazňovala, že po zavedení digitálního rublu bude používán jako platební prostředek, nikoli jako prostředek akumulace. Nebude možné otevřít vklady v digitálních rublech. Je také nemožné vzít si půjčku v digitálních rublech.
  • Digitální účty budou otevřeny na platformě Centrální banky Ruské federace, banky budou moci zákazníkům otevřít účty v digitálních rublech ve svých mobilních aplikacích a prostřednictvím dalších vzdálených bankovních kanálů. Majitelé digitálních peněz budou moci volně převádět rubly z jedné formy do druhé.
  • https://tass.ru/ekonomika/18472929

7.8.2023 Americká platební společnost PayPal Holdings uvedla na trh vlastní stablecoin nazvaný PayPal USD se zkratkou PYUSD, který je navázaný na dolar. Snaží se tak podpořit přijetí digitálních měn pro platby a převody měn. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. PayPal je tak první velkou finanční společností, která přichází s vlastním stablecoinem, což by mohlo významně podpořit pomalé zavádění digitálních měn pro platby, upozorňují analytic (ČTK)

  • Stablecoin je kryptoměna vázaná na nějaké reálné aktivum, jako jsou peníze, zlato nebo kovy. Tím se minimalizuje nestabilita ceny běžná u klasických kryptoměn, takže stablecoin je teoreticky vhodnější pro platby a převody peněz. 
  • Stablecoin PYUSD krytý dolarovými vklady a krátkodobými dluhopisy americké vlády. Novou měnu emituje společnost Paxos Trust a k dispozici bude postupně zákazníkům PayPalu ve Spojených státech. Stablecoin PYUSD je navržen tak, aby jej bylo možné kdykoliv směnit za dolary i za jiné kryptoměny dostupné v síti PayPal. Také jej lze použít k financování nákupů.
  • https://forbes.cz/paypal-ma-vlastni-stablecoin-chce-tim-podporit-digitalni-meny/?

19.6.2023 Mezinárodní měnový fond (MMF) pracuje na platformě pro digitální měny centrálních bank (CBDC), která umožní realizovat transakce těmito měnami mezi zeměmi. Uvedla to dnes výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová (ČTK)

  • CBDC by neměly být roztříštěnými národními návrhy. Pro efektivnější a spravedlivější transakce potřebujeme systémy, které propojují jednotlivé země: potřebujeme interoperabilitu," uvedla Georgievová na konferenci v Maroku. "Z tohoto důvodu MMF pracuje na konceptu globální platformy CBDC.
  • MMF chce, aby se centrální banky dohodly na společném regulačním rámci pro digitální měny, který by umožnil globální interoperabilitu, což je schopnost různých systémů vzájemně spolupracovat, poskytovat si služby a dosáhnout vzájemné součinnosti. Pokud by se na společné platformě nedohodly, vzniklo by vakuum, které by pravděpodobně zaplnily kryptoměny. 
  • Rozdíl mezi CBDC a kryptoměnami je ten, že CBDC má pod kontrolou centrální banka, zatímco kryptoměny jsou téměř vždy decentralizované. To znamená, že jsou navržené tak, aby je nikdo nemohl kontrolovat. 
  • Možnost CBDC nyní zkoumá 114 centrálních bank. Zhruba deset z nich už podle Georgievové je téměř u cíle. Pokud ale země vyvíjejí CBDC jen pro domácí použití, nejsou dodatečně využívány jejich kapacity.
  • CBDC by podle šéfky měnového fondu mohly také podpořit finanční začlenění a zlevnit převody peněz. Průměrné náklady na převod peněz činí 6,3 procenta, ročně to je zhruba 44 miliard USD (957,4 miliardy Kč).
    Georgievová ale podle agentury Reuters zdůraznila, že CBDC by měly být podloženy aktivy. Dodala, že kryptoměny jsou investiční příležitostí, pokud jsou podloženy aktivy, ale pokud nejsou, je to spekulativní investice. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5487192/mmf-pracuje-na-globalni-platforme-pro-digitalni-meny-centralnich-bank.html

12.6.2023 Brazílie spustila pilotní test digitálního reálu. V Brazílii by měla být pro veřejnost funkční na přelomu roku 2024/2025.

Digitální měna CBDC (Central Banks Digital Currencies, neboli digitální měny centrálních bank) je oficiální platební měnou již v 11 zemích. V Brazílii by měla být pro veřejnost funkční na přelomu roku 2024/2025. Oproti kryptoměnám je digitální měna vydávána a kontrolována národním měnovým orgánem, je směnitelná za jiné formy peněz (hotovost, bankovní depozita) v poměru jedna ku jedné, slibuje rychlejší a jednodušší mezinárodní platby a nepřetržitou dostupnost

Brazílie patří dnes ke 30 zemím, jež spustily zkušební verzi, která se prozatím odehrává pouze v simulovaném prostředí, bez reálných transakcí či hodnot. Dle dat zveřejněných začátkem letošního června brazilskou centrální bankou vzroste letos ekonomika z finančního trhu z 1,26 na 1,68 %. Pro příští rok se odhaduje růst HDP o 1,28 %, v roce 2022 vykazoval 9,9 bilionu BRL. V závislosti na tom, kdy v roce 2024 bude Real Digital spuštěn, může tak být na několik měsíců brazilská ekonomika tou největší na světě, která úspěšně zavede digitální verzi své měny. Pro představu uvádíme, že prvním zdárným příkladem uvedení digitální měny do praxe jsou Bahamy. Jelikož jsou Bahamy souostrovím o více než 700 ostrovech, přesun fyzických peněz je tak velmi drahý. S testováním se začalo v roce 2019, o rok později byl "Sand dollar" plně implementován a těší se velkému úspěchu. Konec testování digitální měny je plánován v Brazílii na březen 2024. Nový platební systém otevře řadu nových exportních příležitostí i pro české firmy. Zejména společnosti z IT oblasti, vývojáři aplikací digitálních peněženek, bezpečnostních systémů a softwaru pro chytré kontrakty budou mít na brazilském trhu zajímavé vývojové a investiční nabídky na spolupráci. GK Sao Paulo je v této věci připraven být maximálně součinný.

https://www.kurzy.cz/zpravy/723167-brazilie-spustila-pilotni-test-digitalniho-realu-v-brazilii-by-mela-byt-pro-verejnost-funkcni-na/

13.3.2023 Digitalizace domácí měny vstupuje do nové etapy jejího vývoje. Od 1. dubna spouští Centrální banka Ruské federace v testovacím režimu skutečné vypořádání v digitálních rublech. Co je digitální rubl, proč je potřeba a jak rychle může skončit v peněženkách občanů - říkáme v našich kartách.

https://tass.ru/makroekonomika/17238669

17.2.2023 Od 1. dubna 2023 spouští Ruská centrální banka pilotní projekt skutečných transakcí s digitálním rublem za účasti 13 bank, uvedla na okraj fóra Cybersecurity in Finance Olga Skorobogatova, první místopředsedkyně centrální banky. .

"Projekt digitálního rublu plánujeme spustit 1. dubna s transakcemi mezi jednotlivci a platbami v podnicích obchodu a služeb na začátku, v této fázi. Okamžitě vás upozorňuji na to, že pilotní projekt bude pokračovat ve skutečných transakcích, skutečných zákazníků, ale pro omezený počet transakcí a pro omezený počet klientů u 13 bank, které již svou připravenost technicky potvrdily. Běžní zákazníci se v první fázi nebudou moci zapojit do testování a regulátor po jeho dokončení bude moci určit, jak rozšíří používání digitálního rublu. Poznamenala také, že 13 bank prošlo všemi testy - technickými i provozními. Regulátor očekává, že do pilotního projektu vstoupí 1. dubna s klienty, které identifikovali.

Již dříve Bank of Russia oznámila, že plánuje zahájit testování digitálního rublu na skutečných klientech od dubna 2023. Spuštění směny digitálního rublu za cizí měnu a otevření peněženek pro nerezidenty může nastat od roku 2024.

https://tass.ru/ekonomika/17074007

14.2.2023 V příštích letech můžeme začít platit digitálními penězi, které nahradí papírovou hotovost. Centrální banky už mají pilotní projekty. Mají být bezpečnější a rychlejší při platbách a také anonymní jako hotovost.

  • Mladá generace nebude chtít používat papírovou hotovost. A digitální měna je zabezpečený systém, který bude chránit soukromí občanů. Digitální peníze by navíc mohly být pojištěné jako bankovní vklady.
  • Elektronické peníze, jimiž všichni platíme, už dnes neprocesují jen obchodní banky, jako tomu bylo od 80. let minulého století. Jsou to velmi často technologické platformy, jako například čínská Alibaba nebo americké firmy Google Pay či Apple Pay a PayPal, které v aplikacích zprostředkovávají obrovské množství plateb. 
  • Tento překotný vývoj, kdy význam hotovosti klesá, ohrožuje moc centrálních bank, které se snaží, aby velké technologické firmy nepřevzaly nad penězi kontrolu. Pracují proto na vytvoření vlastních digitálních měn (CBDC), které by mohli používat místo papírové hotovosti občané: měly by být bezpečnější a rychlejší při platbách doma i do zahraničí a také anonymní jako hotovost.
  • Podle švýcarské Banky pro mezinárodní platby, která je "bankou centrálních bank", existují při použití digitálních a programovatelných peněz výrazně pozitivní synergie se státem i veřejnými rozpočty. "Mince by mohla být naprogramovaná tak, že při placení určitého zboží by byly automaticky nastaveny odvody DPH či daně z příjmů. Z každé koruny by se tak odváděly daně přímo do státního rozpočtu a výrazně by se zjednodušila administrativa.  
  • Velkým motivem zavádění digitálních měn je pro centrální banky také efektivnější provádění měnové politiky a řízení ekonomiky. Centrální banka by mohla na digitální měně nastavovat pozitivní i negativní úrokové sazby, a stahovat tím peníze z oběhu, nebo naopak jich do oběhu pouštět víc. Firmy i občané by tak například během krize byli nuceni investovat a utrácet, aby ekonomika z krize vyšla rychleji. Efektivněji by bylo možné zkrotit inflaci.  Na digitálním euru výrazně pracuje Evropská centrální banka, která by měla už na jaře představit první nástin toho, jak by to mohlo fungovat. 
  • ClearBank, ve které je velkým akcionářem tuzemská největší investiční skupina PPF, spolupracuje s anglickou centrální bankou na vývoji digitální měny CBDC a uvažuje také o vlastní digitální měně. Změnu ve finančním světě nazývá "Kodak moment", protože celý obor tradičního tisku se přes noc změnil vynálezem digitálního tisku. "Nabízíme teď běžný účet, virtuální účet, spořicí účet a v budoucnu bychom mohli nabídnout i digitální účet, na němž byste mohli mít v digitální peněžence stablecoin ClearBank.
  • Elektronické peníze drží na svých účtech obchodní banky a technologické společnosti, které chtějí vědět, za co zákazníci peníze utrácejí. Získaná soukromá data používají k tomu, aby zvýšily svůj zisk, ty otrlejší firmy s daty pak přímo obchodují. Když hotovost zmizí, elektronické peníze už nepůjdou snadno vyměnit za zcela bezpečné a anonymní veřejné peníze, tedy hotovost. 
  • Dalším problémem je stabilita samotného systému. Vytvořením účtů v centrální bance by mohly o vklady přicházet obchodní banky. Lidé by si jednoduše mohli říct, že centrální banka je bezpečnější než obchodní, a všechna svá depozita převést. "Z tohoto důvodu by se mohla úložka v centrální bance omezit například hranicí milionu korun.
  • Podle závěrů studie by v budoucnu mohly vzniknout po zavedení CBDC "tlaky na rozšíření aktivit centrální banky o úvěrování a podporu různých prioritních společenských cílů, například boj s klimatickými změnami, nerovností, podpora bydlení mladých, zajišťování prostředků na stáří". Jinými slovy, další tlak na financování státního dluhu vydáváním nových peněz, což přispívá k inflaci. 
  • Digitální věk je pro banky turbulentní. Na burzách mají obecně nižší hodnotu než firmy z jiných oborů (to se netýká Česka, kde prosperují výtečně). Hrozí jim střet s globálními giganty jako Amazon, Google, Microsoft, PayPal a Spotify, které mají výrazně lepší ekonomický model. Bankám se zatím moc transformace na digitální IT firmy nedaří. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-prichazi-digitalni-hotovost-je-to-stejna-revoluce-jako-vznik-bankovek-225340# 

7.2.2023 Británie zvažuje, že vedle hotovosti zavede digitální libru. V noci na dnešek o tom informovalo britské ministerstvo financí. Úřad o plánu diskutuje s centrální bankou, která by digitální měnu vydávala (ČTK)

21.11.2022 Po krachu FTX se USA rozhodly začít testovat [1] tzv. digitální dolar CBDC (Central Bank Digital Currency) po dobu následujících 12 týdnů. Tento zkušební program iniciovala Federální rezervní banka v New Yorku a jeho cílem je posoudit proveditelnost sítě založené na blockchainu pro vypořádání závazků mezi 9 dalšími přihlášenými bankami, které tvoří tzv. kmenové banky FEDu. Pád FTX ale lze označit za poslední kapku a efekt Černé labutěČína testuje své vlastní CBDC řešení crypto juanu od dubna letošního roku a právě od 15. listopadu zahájily Spojené státy zkušební období s cílem zjistit proveditelnost sítě založené na blockchainu propojující vybrané banky. Do projektu se zapojí v rámci technologického pilotního projektu, kdy se budou naživo provádět sandboxové transakce mezi pobočkami a bude se ověřovat stabilita CBDC protokolu při běžném bankovním provozu.

Během příštích 12 týdnů bude Federální rezervní banka v New Yorku a její Newyorské inovační centrum (NYIC) spolupracovat s prestižními bankami včetně BNY Mellon, Citi, HSBC, Mastercard, PNC Bank, TD Bank, Truist, U.S. Bank a Wells Fargo s cílem otestovat "technickou proveditelnost, právní životaschopnost a obchodní použitelnost technologie distribuované účetní knihy pro vypořádání závazků regulovaných finančních institucí prostřednictvím převodu závazků centrální banky".

Kreml letos v srpnu oznámil, že ruská centrální banka od roku 2024 nasadí digitální CBDC rubl na bázi centralizovaného blockchainu ve spolupráci se všemi ruskými bankami, tedy ne jako v USA, kde se testu účastní jen pár bank, ale budou se toho účastnit všechny ruské banky. A skupina BRICS pro změnu uvažuje o tom, že by se vytvořila nová mezinárodní digitální rezervní měna založená blockchainu a zlatě, která by se měla stát náhradou za současný dolar. 

https://aeronet.news/kolaps-kryptomenove-burzy-ftx-nastal-ve-stejnem-okamziku-kdy-wall-street-oznamil-ze-zahajil-12-tydenni-testovani-americkeho-digitalniho-dolaru-zalozeneho-na-centralizovanem-blockchainu/

8.9.2022 Ruská centrální banka bude aktivně podporovat možnost přeshraničního vypořádání pomocí digitálního rublu. Oznámila to ve čtvrtek šéfka centrální banky Ruské federace Elvira Nabiullina. V příštím roce začneme provádět samostatný typ operací v omezeném rozsahu, abychom jej postupně začali uvádět do oběhu. Ministerstvo financí a centrální banka se dohodly, že za současných podmínek "se nelze obejít bez přeshraničních vypořádání kryptoměny". Podstatou návrhu ministerstva je, aby lidé měli kryptopeněženky podobné těm, které se nyní otevírají na internetu. Ruská centrální banka potvrdila diskusi o legalizaci přeshraničních plateb. Regulátor se zároveň staví proti legalizaci krypto-směnáren, směnáren a plateb kryptoměnou v rámci Ruska.

https://tass.ru/ekonomika/15691055

7.9.2022 VTB testuje nákup digitálních finančních aktiv (DFA) za digitální rubly, které budou vydávány na platformě Bank of Russia. Novinářům to na okraji Východního ekonomického fóra řekl Anatolij Pechatnikov, místopředseda a předseda správní rady VTB. VTB začala testovat nákup digitálních finančních aktiv za digitální rubly, které budou vydávány na platformě Bank of Russia," uvedl s tím, že banka plánuje spustit výměnu bezhotovostních rublů za digitální za následná akvizice CFA již v příštím roce.

V budoucnu, aby si mohli zákazníci VTB vyměnit bezhotovostní rubly za digitální, se budou muset zaregistrovat v aplikaci VTB Online jako uživatel oficiální platformy digitálních rublů Bank of Russia a otevřít si digitální peněženku, poté budou vyměnit bezhotovostní rubly za digitální ze svého bankovního účtu, upřesnil bankéř.

"Podle našich odhadů se po spuštění digitálního rublu může obrat peněz v Rusku zrychlit o 3-7 %, přičemž konečná čísla budou záviset na pohodlí platformy a připravenosti platební infrastruktury. Digitální finanční majetek jsou digitální práva, jejichž vydávání, účtování a oběh je možný pouze pořizováním nebo změnou záznamů v informačním systému. Vydávání a oběh CFA se provádí pomocí specializovaných organizací, jejichž požadavky stanoví centrální banka.

https://tass.ru/ekonomika/15675599

25.5.2022 Ruská banka plánuje zahájit testování digitálního rublu na skutečných klientech od dubna 2023 a také používat chytré smlouvy při pilotování platformy digitálního rublu, řekla Olga Skorobogatova, první místopředsedkyně centrální banky.

Jak je uvedeno v materiálech regulátora, k zahájení výměny digitálního rublu za cizí měnu a otevření peněženek pro nerezidenty může dojít od roku 2024.

11.1.2022 Čína nabídne na zimních olympijských hrách v Pekingu sportovcům a divákům možnost platit digitálním jüanem. Má to být první velký test atraktivity této virtuální měny mezi cizinci, uvedla agentura Bloomberg. Návštěvníci mohou stáhnout aplikaci nebo získat kartu, která uchovává digitální jüan. Případně si v samoobslužných automatech mohou směnit zahraniční měnu za digitální jüany označované e-CNY. Sportovci a jejich trenéři mohou získat náramky, které fungují jako elektronické peněženky a lze jimi platit za zboží a služby.

  • Obchody, kavárny a obchodníci uvnitř olympijské vesnice, kde budou sportovci bydlet a trávit volný čas, budou vybaveni automaty pro příjem plateb digitálními jüany. Stejně vybavené budou také obchody na železničních stanicích v blízkosti konání her.
  • Na všech soutěžních i nesoutěžních událostech v době olympiády bude možné platit pouze v hotovosti jüany, kartami Visa a digitálními jüany. Visa je sponzorem her. 
  • Zimní olympijské hry, které oficiálně začínají 4. února, jsou vnímány jako příležitost pro čínskou centrální banku (PBOC), aby zvýšila povědomí o e-CNY. Od roku 2020 digitální měna pokročila a nyní se testuje ve zhruba desítce regionů po celé zemi.
  • Do začátku listopadu 2021 zaregistrovalo k účtu v digitálním jüanu 140 milionů lidí, i když obyvatelé při každodenních platbách stále v drtivé většině spoléhají na službu Alipay od firmy Alibaba a na službu WeChat Pay od společnosti Tencent Holdings. Obě aplikace nyní podporují platby v digitálních jüanech, avšak pro platby na olympiádě je nebude možné použít. Platby v e-CNY přijímá i řada internetových gigantů, jako je například JD.com, Trip.com a Meituan. 
  • Minulý týden však učinila další krok k jeho zavedení, když zveřejnila v obchodech testovací verzi aplikace digitálního jüanů pro operační systémy iOS a Android. Obyvatelé ve zkušebních zónách si mohou aplikaci stáhnout a zaregistrovat si účet. Aplikace umožňuje lidem převádět peníze z bankovních účtů do elektronické peněženky a provádět nebo přijímat platby naskenováním QR kódu nebo přiložením telefonu k platebnímu zařízení. Dříve mohli spotřebitelé stáhnout elektronickou peněženku pouze přes neveřejný odkaz získaný od pracovníků banky při žádosti o účet. 
  • Tři američtí republikánští senátoři loni v červenci vyzvali americký olympijský výbor, aby americkým sportovcům zakázal používat digitální jüan, a to s odkazem na obavy ze špionáže a o bezpečnost dat.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4883226/cina-na-olympiade-otestuje-zajem-o-digitalni-juan.html 

11.10.2021 Po digitalizaci měn by lidé mohli mít účet u centrálních bank, říká šéf investiční firmy.

Martin Chavez z vedení společnosti Sixth Street Partners hovořil na Bloomberg Markets o digitálních měnách centrálních bank (CBDC). Začal s tím, že řada měn je již dnes plně digitalizována, jedna z forem CBDC by mohla vypadat tak, že by každý občan měl svůj vlastní účet u centrálních bank, nyní k nim má přístup jen bankovní sektor. Taková změna by ale znamenala, že Fed by v USA spravoval víc než 300 milionů účtů, což je úplně jiný systém, než když takové účty spravuje bankovní sektor. Chavez se domnívá, že Fed by se neměl pouštět do správy takového množství účtů a také o to ani nebude mít zájem. ECB o něčem takovém může uvažovat, ale ani v jejím případě expert nečeká, že by k takové obrovské změně přikročila.

  • V Číně tak podle Chaveze uvažují nad tím, že by se otevřel kapitálový účet země a nastal celkový posun směrem ke globálnímu měnovému duopolu. Tedy k systému, kterému by nedominoval jen dolar, ale významnou roli by hrálo i čínské digitální renminbi.
  • V USA pak podle experta nacházíme nepříliš podložený názor, že dolar má svou pozici ve světové ekonomice a v zúčtování mezinárodních transakcí stále jistou. Nepodložený je tento pohled ale už jen proto, že v minulosti se zhruba každých sto let měnila hlavní rezervní měna světové ekonomiky.   
  • Aby dolar posílil svou atraktivitu tím, že bude digitalizován. Tato digitalizace může mít mnoho forem, důležité je pak i to, aby byla provedena správně s ohledem na kybernetickou bezpečnost a ochranu soukromí. To implikuje, že by nemělo jít o zmíněný systém účtů u Fedu, ale o formu "digitálního tokenu". U celé věci je pak "více způsobů, jak ji zkazit, než jak ji provést dobře," a proto je nutno ji řádně promyslet. 
  • Podle něj systém neskončí u toho, že by banky přestaly držet účty a poskytovat úvěry a všechny účty by držel a spravoval Fed. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4794295/po-digitalizaci-men-by-lide-mohli-mit-ucet-u-centralnich-bank-rika-sef-investicni-firmy.html

8.9.2021 Číňané jim říkají digitální jüany, též známé jako digitální RMB, e-CNY, či dříve též DC/EP (Digital Currency/Electronic Payment, neboli digitální měna/elektronická platba).

Počátky digitálního jüanu sahají do roku 2014, uvádí oficiální dokument Čínské lidové banky (PBOC). O dva roky později vznikl Institut pro digitální měny, který vyvinul první generaci platidla.

Pilotní projekty běží od konce roku 2019 v Šen-čenu, Su-čou, Siung-anu a Čcheng-tu. V listopadu 2020 se přidala další města - Šanghaj, Čchang-ša, Si-an, Čching-tao, Ta-lien a ostrovní provincie Chaj-nan.

K letošnímu 30. červnu e-CNY zpracoval zhruba 70 milionů transakcí v celkové hodnotě 34,5 miliardy jüanů (asi 114 miliard korun). Že se zatím stále jedná pouze o první krůčky, dokazuje srovnání s nejpoužívanější platební metodou v Číně - mobilní aplikace WeChat Pay vyřizuje přes miliardu transakcí každý den.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/i-cinska-mince-ma-dve-strany-digitalni-novinka-muze-ohrozit-zapad-174052#

3.9.2021 Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) otestuje používání digitálních měn centrálních bank. Experimentu se účastní Austrálie, Malajsie, Singapur a Jihoafrická republika a jeho výsledkem by mohla být efektivnější globální platební platforma, uvedla ve svém sdělení BIS.

Studie nazvaná Projekt Dunbar má za cíl vyvinout prototypy pro skutečnou platformu, která umožní mezinárodní vypořádání v oficiálních digitálních měnách používaných centrálními bankami. Systém by měl umožnit přímé transakce v digitálních měnách centrálních bank, které BIS označuje zkratkou CBDS, a zkrátit jejich čas a náklady.

Centrální banky po celém světě se snaží vypořádat s novými platebními technologiemi, jejichž průkopníky jsou technologické společnosti, včetně například čínské Ant Group. Navíc projekt Facebooku nazvaný Diem, dříve Libra, vytváří globální platební síť, která by mohla obsluhovat jeho vlastní stablecoin či digitální měny centrálních bank. Stablecoin je označení pro měnu, která je vázána na určitá aktiva, jako jsou peníze, zlato nebo kovy.

Rychlý růst trhu kryptoměn, které se liší od digitálních měn vydávaných centrálními bankami, představuje potenciální hrozbu pro stávající měnové režimy a zvyšuje naléhavost debat o řešení přeshraničních převodů peněz. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4769322/centralni-banka-centralnich-bank-otestuje-pouzivani-digitalnich-men.html

12.8.2021 Yahoo Finance se věnuje tématu digitálního dolaru s tím, že vedení Fedu je prý k této myšlence stále chladnější. Zatímco Čína nebo třeba Mexiko jsou na tomto poli mnohem aktivnější, vedení americké centrální banky ukazuje skepsi a na Yahoo Finance v této souvislosti poukázali na komentáře jednoho z členů jejího vedení, Christophera Wallera.

Waller míní, že stablecoins soukromého sektoru by mohly veřejnosti v oblasti platebního styku sloužit lépe než digitální dolar. K tomu vyjádřil obavy z toho, že digitální měna centrální banky (CBDC) by se mohla stát centrem kybernetického útoku. Ekonom poukázal na to, že tyto útoky se v posledních letech množí a pokud by se Fed vydal cestou digitalizace dolaru, mohl by se stát "lákavým cílem". Podle Yahoo Finance by se již v září mohlo jasněji ukázat, jakým směrem se Fed ohledně digitálního dolaru vydá. Stejně tak může být jasněji ohledně jeho postoje k regulaci stablecoins, tedy digitálních měn soukromého sektoru, které by ve snaze snížit jejich volatilitu měly být kryté jinými aktivy. K tomu na Yahoo Finance poukázali na Wallerova slova týkající se omezování nákupů vládních obligací. Fed by totiž podle něj mohl k takzvanému taperingu kvůli rychle rostoucí ekonomice přikročit "dříve, než se mnozí domnívají." 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4748880/fed-je-k-digitalnimu-dolaru-stale-chladnejsi-regulace-digitalnich-men-by-mohla-prijit-brzy.html

4.8.2021 Centrální banky po celém světě začaly experimentovat s digitálními měnami. Podle Banky pro mezinárodní vypořádání plateb BIS 86 % centrálních bank aktivně zkoumá potenciál vlastní digitální měny (CBDC), 60 % s touto technologií již experimentuje a 14 % rozjelo projekt takové měny. Na stránkách VoxEU to tvrdí Lucile Crumpton a Ethan Ilzetzki s tím, že Bank of England vytvořila tým, který má potenciál CBDC ve Velké Británii prozkoumat. Ekonomové pak shrnují hlavní teze a názory točící se kolem CBDC a ukazují i na to, co o nich soudí jiní experti.

  • Různé formy CBDC se liší zejména v tom, nakolik by k nim měl přístup soukromý sektor mimo finanční instituce. Na jedné straně je plný a přímý přístup ze strany domácností, druhým extrémem by byl přístup omezený na finanční instituce, které by na základě této technologie poskytovaly platební služby a jejichž závazky by byly plně kryty rezervami centrální banky.
  • Díky CBDC by vzrostla schopnost centrální banky provádět proticyklickou politiku. BIS ovšem míní, že výsledný efekt by záležel na konkrétním systému, včetně práce s daty. Ta samá technologie by tak mohla nastartovat jak pozitivní spirálu vedoucí ke snížení nákladů a lepším službám, tak spirálu negativní, která by omezovala konkurenci, zvyšovala tržní sílu některých hráčů a trh poškozovala.   
  • Za riziko bývá zmiňován dopad CBDC na bankovní sektor a následně na úvěrovou nabídku. Mohlo by totiž dojít k tomu, že nová digitální měna plně nahradí bankovní depozita. Tím by zbavila banky jejich hlavního zdroje financování. Což by se následně projevilo na financování nefinančního sektoru. 
  • Za riziko bývá zmiňován dopad CBDC na bankovní sektor a následně na úvěrovou nabídku. Mohlo by totiž dojít k tomu, že nová digitální měna plně nahradí bankovní depozita. Tím by zbavila banky jejich hlavního zdroje financování. Což by se následně projevilo na financování nefinančního sektoru. Různé modely ale podle ekonomů ukazují různé výsledky a některé z nich například naznačují, že CBDC by nemusela mít negativní dopad na ziskovost bank. Ekonom Andy Haldane míní, že CBDC by mohla úplně změnit tradiční model bankovnictví, který existuje více než 800 let. Roger Farmer má zase za to, že taková digitální měna by byla logickou reakcí na konkurenci ze strany kryptoměn soukromého sektoru. 
  • Někteří ekonomové ovšem míní, že ohledně CBDC je mnoho povyku pro nic a jejich ekonomický efekt by byl jen marginální. Poukazují například na to, že platební karty byly k dispozici již v osmdesátých letech, ale až v roce 2018 se jimi ve Velké Británii provedl větší objem plateb než hotovostí. Pokud by tedy Bank of England nyní zavedla CBDC, mohlo by trvat desetiletí, než by to začalo nějak výrazněji měnit finanční prostředí. 
  • Roger Farmer se každopádně domnívá, že banky si najdou způsob, jak dál podnikat, a "je omylem se domnívat, že na to nutně potřebují vklady." Martin Ellison dodává, že centrální banka pravděpodobně nebude chtít "dělat vlny" a ohrožovat stabilitu finančního systému novými inovacemi. Neprojdou tak žádné radikální návrhy. Banky by tudíž mohly z CBDC dokonce těžit, pokud nabídnou infrastrukturu a související služby.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4741328/vikendar-cbdc-jako-konec-800-let-stareho-bankovniho-systemu.html  

6.5.2021 Ohledně digitálních měn centrálních bank existují obavy, že taková měna by mohla vyvolat takzvané runy na banky. Tedy vlnu vybírání vkladů z bank, která by vedla k destabilizaci celého finančního systému. Na stránkách VoxEU to tvrdí Eric Monnet, Angelo Riva a Stefano Ungaro a poukázáním na vývoj během Velké deprese ve Francii se snaží ukázat, že k něčemu takovému by skutečně mohlo dojít.

Ekonomové uvádějí, že pokud by veřejnost mohla držet alternativu k bankovním vkladům, mohlo by to vyvolat zmíněný odliv vkladů z bank. Touto alternativou by mohla být právě digitální měna centrální banky. Jinak řečeno, aktivum, které by fungovalo jako bezpečnější uchovatel hodnoty, než je bankovní vklad, by mohlo vyvolat odliv peněz z těchto vkladů. A k něčemu takovému v historii již došlo.

Ona událost nastala ve Francii v roce 1930, kdy došlo k masovému výběru vkladů z tamních bank. Ty byly v té době ještě neregulované a střadatelé začali přesouvat své úspory z bank do spořitelen - takzvaných Caisses d'épargne ordinaires. Ty byly na rozdíl od bank regulovány a těžily z vládních garancí. Nemohly ale peníze půjčovat či poskytovat platební služby.

Ekonomové konkrétně zkoumali, jak souvisela četnost těchto spořitelen v jednotlivých částech Francie s finanční silou místních bank. Podle nich měli lidé motivaci přesouvat své peníze z bank do spořitelen ve chvíli, kdy se v ekonomice zvýšila nejistota. Ukázalo se, že mezi hustotou spořitelen a aktivitami bank existuje silně negativní korelace. Ale až od chvíle, kdy ekonomiku postihla krize. Před ní žádná taková korelace zřejmá nebyla.
Podle ekonomů tak data a historické zkušenosti z Francie ukazují, že finanční nestabilita vyvolaná dostupností nějaké bezpečné alternativy k bankovním depozitům není jen teoretickou možností. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4665254/muze-digitalni-mena-zacloumat-stabilitou-bankovniho-systemu.html<br>

26.3.2021 Digitalizace měnového systému probíhá téměř po celém světě, kde největší hrozbu pro Západní svět představuje čínský digitální jüan. Ten je trnem v oku mnoha vládních organizací a podle některých představuje opravdovou hrozbu pro Západ.

Čína tak dostává "zbraň", kterou bude moci kontrolovat všechny občany a společnosti v zemi, včetně těch zahraničních. Nejen že pomůže sledovat nelegální toky peněz a praní špinavých peněz, ale také může být digitální jüan použit k zavedení opatření měnové politiky na konkrétní regiony nebo různá odvětví.

Digitální jüan spolu s obrovskou sítí technologií pro rozpoznávání obličejů, telefonních skenerů a otisků prstů představuje masivní eskalaci totalitní kontroly nad svými občany a domácími společnostmi v zemi.

https://kryptomagazin.cz/cinska-digitalni-mena-predstavuje-hrozbu-pro-zapad/

Nejedná se o kryptoměny ani o virtuální měny ve videohrách, ale o platební prostředky, o jejichž zavedení uvažuje řada velkých hráčů včetně amerického Fedu, Bank of England, Evropské centrální banky a Bank of Japan. Společně s Bankou pro mezinárodní platby - centrální bankou centrálních bankéřů - pak navrhly základní principy pro CBDC.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4635414/james-pomeroy-z-hsbc-centralni-banky-se-vrhaji-do-digitalnich-men.html<br>

https://kryptomagazin.cz/bank-of-russia-v-tomto-roce-zahaji-prototyp-digitalniho-rublu/

Podle Banky pro mezinárodní platby za posledních 12 měsíců experimentovalo s vlastními digitálními měnami více než 60 zemí, o rok dříve jich bylo 40. Mezi ně patří Švédsko, které v reálném světě zkouší digitální korunu, a Bahamy, které zpřístupnily všem občanům digitální měnu Sand Dollar. Národní kryptoměna funguje například i v Kambodži. 

  • Zatímco v USA jsou kryptoměny zcela nezávislé, v Číně je projekt digitální měny svázán s úsilím komunistické strany o udržení kontroly nad společností a ekonomikou. Tato technologie je částečně navržena tak, aby posílila sílu dohledu. Čínský digitální jüan je digitální měna centrální banky, což z ní činí v některých ohledech opak kryptoměn, jako je bitcoin,
  • Běžné kryptoměny jsou zásadně decentralizované; nejsou vydávány ani podporovány vládami. Naopak e-jüan je součástí čínského mocenského aparátu. Je vydáván a regulován centrální bankou a jeho status zákonného platidla zaručuje čínský stát.
  • Peking si klade za cíl využít tuto funkci k boji proti praní peněz, korupci a financování terorismu a zároveň posílit již tak impozantní kontrolní pravomoci vládnoucí komunistické strany 
  • https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/cina-testuje-vladni-kryptomenu-cilem-je-dokonaly-prehled-1378438? 

10.2.2021 Viceguvernér kanadské centrální banky Lane: Pandemie urychlila práci BoC na přípravě možného spuštění digitální měny. Neví se ale, jestli ji Kanaďané budou chtít používat (Reuters).

Druhou zemí, která má našlápnuto k digitální ekonomice, je Argentina. Obyvatelé země, jež v průběhu posledních sta let dokázala devětkrát zbankrotovat, se nákupem digitálních měn snaží vyhnout tamním tvůrcům měnové i rozpočtové politiky a hledají cokoliv, co vypadá stabilněji než oficiální měna. Tamní inflace sice prudce klesá, nicméně fakt, že oproti lednu 2020, kdy místní ceny stouply meziročně o 53 procent, koncem roku poskočily "jen" o 35 procent, příliš velkou důvěru nebudí. Počet obyvatel, kteří nakupují digitální měnu, stoupl za rok 2020 trojnásobně.

Centrální banky se proto i v roce 2021 budou pouštět do velkých měnových dobrodružství. Někteří analytici je podezírají, že se centrální bankéři pustili do tzv. moderní měnové politiky, jejíž podstata spočívá v tom, že si vláda se souhlasem centrálních bank může natisknout libovolné množství peněz, ze kterých zaplatí všechno, co potřebuje, a nic se nestane. Žádný bankrot, nic. Nic takového zatím samozřejmě nikdo nedělá. Nebo se k tomu aspoň nepřizná. V praxi pouze prudce roste zadlužení států. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu v průměru v době boje proti pandemii covidu-19 stoupl celosvětově dluh o 11 procent. Průměrné zadlužení vyspělých zemí se má letos vyšplhat na 125 procent hrubého domácího produktu.

Během uplynulých čtyř týdnů se Kyjovští mohli do systému registrovat. Využilo toho 450 lidí a skoro dvacítka obchodníků. Platit correnty se začne od pondělí. Jeden corrent bude odpovídat jedné koruně, jeho název je odvozen od koronaviru.

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/kyjov-podpora-ekonomiky-corrent-mena.A210104_192617_brno-zpravy_cern?zdroj=patro_lidovky

Prezident Nicolás Maduro v pátečním televizním rozhovoru prohlásil, že se 18,6 % všech venezuelských obchodních transakcí odehrává v amerických dolarech a 77,3 % v bolívarech přes debetní karty. Jen 3,4 % transakcí se uskutečňuje v bolívarových bankovkách. Uprostřed amerických sankcí a kolabujících ropných příjmů podle něj slouží dolar jako únikový ventil pro Venezuelu.

25.12.2020 Čínská lidová banka (PBOC) zahájila v říjnu 2020 pokročilý experiment s digitální měnou. DCEP (Digital Currency Electronic Payment) má být digitální verze jüanu (resp. renminbi - pozn. red.) na bázi blockchainu. V roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChat Pay a AliPay. PBOC chce zajít ještě dál a prostřednictvím postupného přechodu na bezhotovostní společnost zvýšit účinnost monetární a fiskální politiky s cílem prohloubit finanční inkluzi.

Povolení plného přístupu cizinců na čínské kapitálové trhy do značné míry odstraní hlavní překážku, která brání zahraničním investorům používat čínský jüan v obchodě a investicích - zajistí jeho likviditu a přímý přístup k investicím na čínském území.

Tato myšlenka je v naprostém souladu s čínskou strategií "Dvojího oběhu", zlepšuje transparentnost uvnitř Číny a zároveň rozšiřuje využití jüanu v externích transakcích coby přitažlivé alternativy k americkému dolaru.

Z čínského pohledu nejde o chybu, ale záměr - digitální jüan umožní záporné sazby pro "hotovost", a také cílení nominálního HDP bude mnohem jednodušší.

https://faei.cz/ctvrta-sokujici-predpoved-pro-rok-2021-nova-cinska-digitalni-mena-prinese-zasadni-zmenu/<br>

27.11.2020 Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to dnes list Financial Times s odvoláním na tři zdroje zapojené do projektu. Facebook ohlásil plán vytvoření nové digitální měny loni v červnu, od té doby svůj projekt výrazně upravil, aby pro něj zajistil souhlas regulačních orgánů.

13.11.2020 Dalio naopak věří, že velký rozmach čeká "digitalizované měny", tedy standardní platidla typu dolaru, jüanu či eura převedená do čistě virtuální podoby, na čemž už některé centrální banky pracují. V Číně například vláda intenzivně podporuje projekt digitálního jüanu, ačkoli obchodování s virtuálními měnami typu bitcoinu je tam delší dobu zakázané.

28.10.2020 Evropská centrální banka zveřejnila svou analýzu týkající se možnosti zavedení digitálního eura a ta si podle FTAlphaville získala velkou pozornost. Například Martin Sandbu na stránkách Financial Times psal, že nyní již nemusí trvat dlouho a eurozóna bude mít svou vlastní digitální měnu, za kterou bude stát ECB. Sandbu se dokonce odvážil predikovat, že se tak stane do roku 2025.

21.10.2020 Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet bitcoiny a další virtuální měny. Klienti PayPalu také budou moci od příštího roku platit kryptoměnami při nakupování v 26 milionech obchodů, ve kterých se dá platit přes PayPal (ČTK) 

Na rozdíl od soukromých iniciativ typu digitálních bank nebo internetových peněženek by centrální banky za oběživo ručily. Digitální měna centrální banky (CBDC) by tak byla stejně bezpečná jako bankovky a mince. Mohla by mít formu elektronického klíče uloženého na fyzickém zařízení, jako je mobilní telefon či předplacená karta. To by usnadnilo přenos plateb offline a anonymně. Případně by byla k dispozici na účtech spravovaných zprostředkovateli, tedy bankami. Tím by se zajistil i dohled úřadů a uložená měna by se mohla i úročit.
Jako první by digitální měnu ráda vydala čínská centrální banka. Doufá, že tak posílí mezinárodní postavení čínské měny jüan a že sníží závislost na dolaru. Podle médií už velké čínské komerční banky její aplikaci internetové peněženky ve velkém testují.
Ve Švédsku, které má ve světovém srovnání ekonomiku nejméně závislou na hotovosti, centrální banka testuje e-korunu. Konzultace v této věci už zahájily Evropská centrální banka (ECB) i britská centrální banka. Záměr spustit testování CBDC po dubnu 2021 dnes ohlásila také japonská centrální banka.
Centrální banky doufají, že tak v konkurenci alternativních platidel, jako je bitcoin nebo chystaná libra od Facebooku, neztratí kontrolu nad platebním systémem a řízením ekonomiky. Kvůli soukromým digitálním měnám by navíc úřady hůře odhalovaly praní špinavých peněz nebo financování terorismu.
Centrální banky se ale také obávají, že pokud by zájem o CBDC byl příliš velký, vytlačil by z trhu komerční banky, které by přišly o stabilní zdroj příjmů od malých investorů. Ti by totiž v krizi patrně dali přednost účtu garantovanému přímo centrální bankou. Padají proto návrhy, aby byl pro vklady v CBDC stanoven strop a aby byly méně úročeny, poznamenala agentura Reuters.

Digitální euro má být elektronickou podobou peněz centrální banky a k dispozici pro všechny občany a podniky, podobně jako bankovky a mince, avšak v digitální podobě. Díky němu by bylo možné provádět běžné platby rychle, snadno a bezpečně. Hotovostní peníze by mají digitální euro doplňovat, ale ne nahrazovat. S vydáváním hotovosti ECB počítá i nadále, uvádí zpráva. Na ní se podílela pracovní skupina tvořená zástupci ECB a centrálních bank zemí používajících euro a schválila ji Rada guvernérů ECB.
"Evropané při utrácení, spoření a investování stále více používají digitální prostředky. Naší úlohou je zajistit důvěru v peníze. To znamená zajistit, aby euro bylo na digitální věk připraveno," uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová. "Měli bychom být připraveni digitální euro vydat, pokud by taková potřeba nastala.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4509121/ecb-zintenzivnuje-praci-na-digitalnim-euru.html<br>

  • Z investičního hlediska ale bude podle všeho nejzajímavější přechod k finální verzi algoritmu, s jehož pomocí mohou držitelé virtuálních mincí ověřovat transakce. S nárokem na odměnu. Pokud spekulanti část svého jmění "uzamknou" a vyčlení do speciální peněženky, získají podle základních propočtů nárok na zhruba desetiprocentní výnos (v digitální měně) za rok.

26.6.2020 Marion Laboure, která zastává v nadnárodní investiční bance Deutsche Bank funkci analytičky, prohlásila, že digitální měny, vydané centrální bankou (CBDC), mohou přijít do 3 let. Důvodem je zvyšující se hrozba ekonomické krize a pandemie Covid-19. Ve Spojených státech amerických vzniká koncept pro vytvoření digitální měny, který by měl vyjít do dvou měsíců.

Zatímco některé centrální banky stále opovrhují Bitcoinem a dalšími altcoiny, některé již začínají diskutovat o výhodách technologie blockchain a digitálních měn. Mezi největší průkopníky CBDC stále patří Čína.

CBDC může přinést mnoho zlepšení, největším problémem však může být anonymita a ochrana osobních údajů všech občanů po celém světě.

1.6.2020 Koronavirus vybudil centrální bankéře po celém světě k ještě větší aktivitě. Kromě snižování sazeb a skupování dluhopisů se dál intenzivně věnují zkoumání otázky, čím by se asi tak mohli inspirovat u technologie virtuálních měn.

12.6.2020 Čína se přibližuje datu spuštění digitální verze jüanu. Digitální jüan by mohl znamenat pro Spojené státy americké velké problémy, a to zejména pro bankovní systém. Čína tak nutí USA, aby digitalizovala americký dolar. Dle čínského tisku již země zahájila na konci dubna zkušební platby digitálním jüanem ve čtyřech největších městech. Před nedávnem Federální rezervní systém (Fed) varoval, že digitální měny vydané centrální bankou (CBDC) mohou jednoho dne nahradit klasické komerční banky. Výzkumná skupina PhiladelphiaFed zveřejnila ve své zprávě:

Mezi další země, které pracují na své vlastní verzi digitální měny patří Norsko, Švédsko a Japonsko. O konceptu digitální měny vydané centrální bankou diskutují například v Německu, Švýcarsku nebo ve Velké Británii. 

https://kryptomagazin.cz/cina-muze-svoji-digitalni-menou-znicit-americky-bankovni-system/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.