Ovce, chování

Ovce, chování

Ovečky jsou sociální zvířata, je tudíž potřeba si uvědomit, že není vhodné pořizovat pouze jednu, ale vždy začínat nejméně na dvou kusech a to zpravidla jednoho pohlaví. V případě, že vydatnost pastevní plochy nestačí, musíte pro své svěřence zajistit buď zelené krmení, nebo seno.

  • Přístřešek chrání před před silným slunečním zářením. Přístřešek má být lehký, nejlépe ze dřeva - střecha a 3 stěny, velikost volit podle počtu chovaných zvířat a jejich velikosti. Slouží pouze jako ochranný prvek. Přístřešek slouží jako ochrana před deštěm, větrem a v létě před horkým sluncem.
  • Ovce určené k celoročnímu chovu musím mít zajištěnou krmivovou základnu i pro zimní období, vhodný je prostornější přístřešek, nebo ovčín, který slouží k podávání objemných krmiv a zároveň může chránit ovce před vnějšími vlivy.
  • Ovce musí mít k dispozici vždy čerstvou pitnou vodu a solný liz, popřípadě jim můžete servírovat speciální minerálně-vitaminové lizy. Pokud jim chcete přilepšit, můžete využít granulované krmivo, pochoutkou je pro ně oves či sušené pečivo. Ale dobrého, jak se říká, pomálu. Neměli byste je překrmovat.

Veterinární péče o ovce

  • prevence parazitárních onemocnění
  • zajištění očkování,
  • pravidelné odčervování,
  • ošetřování paznehtů,
  • stříhání nejméně jednou ročně (srstnaté se nestříhají).

12.2.2023 Pořidit si páreček chundelatých sekaček totiž obnáší také řadu povinností. První z nich je registrace chovatele u Českomoravské společnosti chovatelů (ČMSCH). "Jako řádný člen dostanete přidělené tzv. číslo provozovny a bude vám zasláno potvrzení o registraci a formuláře, týkající se daného druhu zvířat. V případě, že někdo zašle podnět týkající se nelegálního chov může vám hrozit pokuta," říká inženýr Roman Cieślar, 2. místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz.

  • https://www.cmsch.cz/evidence-a-oznacovani-zvirat/ovce,-kozy/
  • Plocha k výpasu musí být řádně oplocená nebo musí být použit vhodný elektrický ohradník, aby nedocházelo k útěku chovaných zvířat a zároveň zamezilo vniknutí predátorů do ohrady. "Obecně se musíme řídit tím, že chované zvíře nesmí trpět nedostatkem plochy a množstvím zelené hmoty vhodné ke spásání. Je nutné vědět, že ovce nespase veškerou plochu a nesmíme ji nutit k spasení nevhodných ba i jedovatých rostlin. Uvažoval bych s chovem od 20 arů.
  • Nejvhodnějším způsobem pastvy je proto takzvaný oplůtkový systém. Zahrada se rozdělí na tři části a ovce se po vypasení jedné přeženou do druhé a následně do třetí. A tak se točí stále dokola a tráva stíhá dorůst. "Než ale nová naroste nejméně na deset centimetrů výšky, ovečky by se měly pást v jiném prostoru. Jinak se stává, že pastvina bude jak golfové hřiště a vy je budete muset dokrmovat senem.
  • Zdroj: https://www.denik.cz/zvireci-denik/ovce-zive-sekacky.html? 

15.1.2023 Osli dokážou udržet na uzdě nejenom hladové vlky. Poradí si i s liškami, kojoty a rysy a dokonce i hyenami. Farmáři je proto "najímají" jako zdatné ochránce ovcí. Oslice totiž považuje pastvinu za své území a ovečky za milované poddané. Jakmile zahlédne šelmu, okamžitě začne řádi. Jsou to velká a silná zvířata, která dokážou v zápalu boje i zabíjet. Zvládnou odehnat smečky divokých psů i lišky. Na jakéhokoliv vetřelce reagují hlasitě a s averzí.

  • Podle amerického rančera Cliffa Lindberga se osli hodí i na ochranu koz nebo krav. "Perfektně se sžijí s jakýmikoliv býložravci," řekl. Jejich chov je navíc poměrně levný - kromě občasného ošetření kopyt nic moc nepotřebují. "Osel se nasytí travami a listím na pastvě, kromě toho mu občas nasypeme trochu soli.
  • Jeden osel ochrání až dvě stovky ovcí či koz v jednom stádě. Zvíře ale musí být dobře rostlé a musí mít také dobrý rozhled po krajině. Pokud je pastvina obehnaná hustými lesy, nemusí osel na nebezpečí včas zareagovat. 
  • V Česku se přesto oslům moc pozornosti nevěnuje. Stáda tady hlídají spíš psi. Třeba podle odborníků z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR by si měl každý chovatel ovcí pořídit několik pasteveckých psů - na sto oveček jednoho. "Pokud je psů víc, jsou při případné obraně stáda sebevědomější," radí ředitel agentury František Pelcl. Kromě toho doporučuje pevnou ohradu s elektrickým ohradníkem. Ta by měla být 2,4 metru vysoká a 0,6 metru zapuštěná pod zem - aby se šelma nemohla podhrabat. Oka na plotu by neměla být větší než osm centimetrů.
  • https://zvirecizpravy.cz/osel-prepere-hyenu-i-vlka-podivejte-se-proc-ho-rada-farmaru-najima-na-hlidani-ovci/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...