Afghánistán

Zemi od 15. srpna 2021 téměř zcela ovládá radikální islamistické hnutí Tálibán, které nahradilo mezinárodně uznávanou Afghánskou islámskou republiku. Ta se jako státní zřízení zhroutila 15. srpna 2021 poté, co Tálibán získal kontrolu nad hlavním městem 

Odhaduje se, že kovy vzácných zemin v Afghánistánu mají hodnotu mezi 1 až 3 biliony dolarů (Zásoby kovů, jako jsou železo, měď a zlato, jsou roztroušeny po tamních provinciích, podobně jako vzácné zeminy. Kromě toho je Afghánistán zřejmě jedním z největších světových nalezišť lithia). Jen několik hodin poté, co Taliban ovládl Afghánistán, mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedla, že Peking je připraven na "přátelskou spolupráci s Afghánistánem". Čína celosvětově ovládla trh se vzácnými zeminami a během obchodní války v roce 2019 hrozila přerušením jejich dodávek do USA (CNBC 17.8.2021)

  • Šaría je náboženské právo vycházející ze zásad islámu a je prosazované Tálibánem.
  • V prosinci 1979 došlo k Sovětské invazi Afghánistán (25.12.1979 -15.2.1989).
  • 2001 invaze USA (Operace Trvalá svoboda) a jejich spojenců (7.10.2001 -15.8.2021).
  • Více jak 2 biliony USD stál dvacetiletý pobyt vojsk USA v Afghánistánu, 2500 padlých vojáků a další čtyři tisíce dodavatelů z řad amerických civilistů. Pro srovnání, za stejnou dobu padlo 69 tisíc příslušníků afghánské vojenské policie, 51 tisíc z řad opozičních bojovníků a navrch bylo zabito dalších 47 tisíc afghánských civilistů. . Zahrnuje například osm set miliard dolarů přímých bojových nákladů nebo pětaosmdesát miliard investovaných do výcviku afghánské armády.
  • Čeští vojáci v Afghánistánu působili od roku 2002, od té doby se jich v zemi vystřídalo 11.500, někteří z nich opakovaně. Podle údajů Ministerstva obrany výdaje na afghánské mise v letech 2002 až 2020 činily asi 20 miliard korun. 
  • Podle posledních (velmi přibližných 2022) údajů se počet obyvatel Afghánistánu blíží 38 milionům. Pro srovnání: stejný počet podle oficiálních statistik žije na Ukrajině . 70 procent Afghánců přitom stále nemá přístup k elektřině, zatímco stejný ukazatel pro venkov - tedy pro drtivou většinu málo urbanizované země - se blíží 90 procentům.
  • Kdo chce pochopit složitost této země, měl by si otevřít vynikající a čtenáři oceňovanou knihu s názvem Modlitba za déšť. Vydal ji polský spisovatel Wojciech Jagielský, který do od jara roku 1992 do podzimu roku 2001 podnikl jedenáct cest do této země. 

Ohlášeným odchodem USA (dohodu s Talibánem už projednával Trump v únoru 2020) a jejich spojenců k 11.9.2021 z Afghánistánů (odchod se pro měnil v úprk) začala nová etapa této země. Hnutí Talibán postupně převezme moc v zemi. V předchozích třech měsících (od května 2021) se z Afghánistánu stáhli po skoro 20 letech téměř všichni vojáci USA i vojáci dalších zemí NATO, mezi nimiž působili také Češi.

  • 15.8.2021 V Kábulu panuje chaos poté, co Tálibán v neděli vstoupil do města, afghánský prezident uprchl a mezinárodní letiště se plní lidmi, kteří se snaží na poslední chvíli opustit zemi. Situaci sledujeme v online reportáži. 
  • 15.8.2021 Islamisté z hnutí Tálibán ze všech stran vstupují do metropole Kábul, uvedla s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra agentura Reuters. Z města se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Zástupce Tálibánu v Dauhá uvedl, že povstalečtí bojovníci mají rozkaz, aby se vyvarovali násilí a umožnili z metropole odejít všem, kdo tak budou chtít učinit.
  • 14.8.2021  Dželálábád se vzdal bez boje. Pod kontrolou jich má už více než dvě desítky z celkových 34 a ovládá většinu země. V sobotu obsadil Tálibán čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf a několik dalších provinčních center. Afghánská vláda už kontroluje pouze Kábul.
  • Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní v sobotním projevu (14.8.2021) řekl, že vláda se nevzdá úspěchů, kterých země dosáhla za posledních dvacet let, tedy po invazi vedené Spojenými státy. Uvedl také, že jedná s lokálními vůdci i se zahraničím, aby boje co nejdříve skončily.
  • "Sdělili jsme zástupcům Tálibánu, že jakákoli akce z jejich strany, která by ohrozila naše pracovníky a misi, se setká s rychlou a odhodlanou reakcí armády," uvedlo americké velvyslanectví v Kábulu. "Srdcem jsme teď se všemi odvážnými Afghánci a s Afghánkami, kteří jsou v ohrožení. Pracujeme na tom, abychom evakuovali tisíce těch, kdo nám pomáhali.
  • Lidé opouští ze zemi ze strachu před krutou pomstou islamistů.
  • Podle Světového potravinového programu OSN v důsledku bojů v Afghánistánu od začátku roku opustilo domovy na 400 tisíc, z toho 250 tisíc od května, kdy se začali stahovat koaliční vojáci.
  • 31.8.2021 Spojené státy podnikly invazi do Afghánistánu téměř před dvaceti roky v reakci na teroristické útoky na území USA z 11. září 2001. Během ofenzívy se jim podařilo v krátké době svrhnout islamistické hnutí Tálibán, které zpravodajci podezírali ze spolupráce s al-Kaidou a mozkem útoků v Americe Usámou bin Ládinem. Spolu se západními spojenci se Američané v zemi snažili podporovat demokratické zřízení a vybudovat bojeschopnou armádu schopnou potlačit radikály. Když se Američané a jejich spojenci letos začali stahovat, začalo být brzy jasné, že vybudovaná armáda režim v zemi neudrží. Tálibán Afghánistán obsadil během několika týdnů a po dvaceti letech mu znovu vládne.

Afghánistán, zprávy z tisku: 

17.1.2024 Koridor na pamírskou dálnici připraven, letecká linka mezi Kábulem a Pekingem obnovena. Námluvy Afghánské vlády reprezentované Talibánem a čínskými těžaři jsou stále intenzivnější, přesto vyšší počet povolení, která by umožnila masivní těžbu lithia, čínským firmám stále chybí. Potenciál k rozvoji jedné z nejchudších zemí na světě je však obrovský.

Afghánské hory skrývají hojné zásoby důležitých minerálů. Kromě drahokamů a polodrahokamů, chromu, železa a mědi disponuje Afghánistán i vzácnými kovy jako je beryllium, zlato či stříbro. Největší zájem ze strany čínských těžařů, kteří jezdí do země orodovat a licitovat nabídky jak na běžícím pásu, se však upíná na lithium, prvek, bez něhož se neobejde přechod na elektromobilitu ani baterie do smartphonů či počítačů. Přestože Čína patří mezi top 10 států v zásobách lithia, je to málo. Reservoáry Afghánistánu odhadují geologové z US Geological Survey na bilion amerických dolarů při stávající ceně na světovém trhu. Zásoby jsou tak vysoké, že konkurují největším světovým producentům Chile a Austrálii. I přes pokročilé stádium námluv panuje mezi Čínou a Afghánistánem napětí v jiné oblasti, v ujgurské otázce. Čínská provincie Sin-ťiang, která je domovem této islámské menšiny, sousedí s Afghánistánem. Někteří militantní Ujguři se odmítli smířit s čínskou převýchovou a uprchli právě do Afghánistánu. Čína požaduje, aby Tálibán přerušil jakékoli styky s těmito Ujgury a předal je Pekingu.

  • Afghánistán patří bezesporu mezi geopoliticky složité země a ani vnitřní zřízení se nedá označit za mírumilovné. Jediný, kdo ovládl toto území silou byl Alexandr Veliký a po něm Čingischán. Sovětská invaze na přelomu 70. a 80. let, stejně jako pozdější americká skončily nezdarem a potupným stažením vojsk. Ještě v polovině 90. let se v Afghánistánu nacházelo nejméně šestnáct vzájemně se neuznávajících kmenových vlád, jejichž milice se bez přestání mezi sebou masakrovaly. Kdo chce pochopit složitost této země, měl by si otevřít vynikající a čtenáři oceňovanou knihu s názvem Modlitba za déšť. Vydal ji polský spisovatel Wojciech Jagielský, který do od jara roku 1992 do podzimu roku 2001 podnikl jedenáct cest do této země.

  • Talibánu se od nástupu k moci podařilo výrazně omezit pěstování opia, které proudilo do celého světa a často představovalo jediný zdroj příjmu pro tamní zemědělce. JIsté je, že pokud se podaří Afghánistánu rozjet úzkou spolupráci s Čínou v oblasti těžby, čeká zemi rozkvět. 

  • https://www.securitymagazin.cz/security/z-nejchudsi-zeme-vystavni-skrin-lithium-za-biliony-dolaru-v-rukach-talibanu-muze-ovlivnovat-globalni-bezpecnost-1404071811.html?

5.11.2023 Produkce opiového máku v Afghánistánu, který byl dříve předním světovým dodavatelem, prudce klesla poté, co vláda Talibanu loni zakázala pěstování narkotik, uvedla v neděli zpráva Organizace spojených národů. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) uvedl, že pěstování opia kleslo v roce 2023 v celé zemi na pouhých 10 800 hektarů (26 700 akrů) z 233 000 hektarů v předchozím roce, což snížilo nabídku o 95 % na 333 tun.

https://www.reuters.com/world/asia-pacific/afghanistan-opium-poppy-supply-plummets-95-after-taliban-ban-un-2023-11-05/

17.8.2022 Přesně před rokem provedla americká armáda v Afghánistánu terminologií moderní Ukrajiny taktický ústup do výhodnějších pozic, ale ve skutečnosti prostě neslavně utekla a své příznivce nechala svému osudu. Moc v zemi přešla v plném rozsahu do rukou Talibanu *, který má stále nejednoznačný geopolitický status, zatímco některé země s Kábulem docela aktivně spolupracují.

Pokud budeme pokračovat v hypotetickém srovnávání Afghánistánu se stejnou Ukrajinou, hloubka energetické díry bude ještě zjevnější.V roce 2021 vyrobily ukrajinské elektrárny s instalovaným výkonem 42,8 gigawattů 156,7 terawatthodin energie. Za stejnou dobu se Afghánci nemohou pochlubit ničím jiným než vlastní generací s ubohými 600 megawatty a dovozem 670 megawattů z Íránu , Tádžikistánu , Uzbekistánu a Turkmenistánu. Ukrajina má přirozeně velmi silný (stále sovětský) průmysl, pro jehož potřeby byla vynaložena lví část elektřiny, ale kontrast je tak markantní, že umožňuje posoudit jak těžkou situaci obyvatelstva, tak extrémně vágní vyhlídky. pro industrializaci.Potenciálně se klíčovým dodavatelem kýžené elektřiny může stát Uzbekistán, který je krůček od výstavby první jaderné elektrárny ve své historii, ale v případě realizace tohoto projektu vyrobí stanice první proud nejdříve za tři až tři roky. pět let. Proud, který Kábul potřebuje, jak se říká, už včera.Zájem o ropu a plyn je v tomto scénáři zcela pochopitelný.

  • Země s tak velkým počtem obyvatel a značnou rozlohou vyžaduje obrovské množství paliva, bez kterého není možné dopravit mouku do odlehlé horské vesnice, ani dovézt stavební materiál na stavbu nemocnice.
  • Pokud jde o zapomenuté slovo "barter", nabídneme všem skeptikům osvěžit si školní kurz zeměpisu a seznámit se se seznamem a objemem zásob nerostných surovin Afghánistánu, které v téměř původní podobě stále čekají na své těžaře.   
  • https://ria.ru/20220817/afganistan-1810090141.html

27.5.2022 Nikolaj Patrušev, tajemník ruské bezpečnostní rady (SB), vyzval k co nejrychlejšímu rozmrazení afghánských aktiv nezákonně blokovaných Spojenými státy. Učinil takové prohlášení v pátek během čtvrtého kola multilaterálních konzultací o afghánském problému.

"[Je nutné] podporovat rychlé rozmrazení afghánských aktiv nelegálně blokovaných Spojenými státy za účelem rozvoje sociálních a ekonomických projektů v Afghánistánu," řekl. Vyzval také k navázání užší koordinace s cílem vytvořit jednotnou linii v afghánském směru, zintenzivnit úsilí o zvýšení objemu mezinárodní humanitární pomoci Afghánistánu a organizovat její dodávky do země. Dodal, že USA a jejich spojenci způsobili Afghánistánu značné škody a měli by nést hlavní tíhu nákladů na jeho rekonstrukci. "Jsme přesvědčeni, že po tom všem, co Západ udělal na afghánské půdě, prostě nemá právo tam dál hrát své geopolitické hry.

  • Podle dostupných údajů z více než 40 milionů lidí dnes asi 95 % pociťuje nedostatek potravin a asi 55 % trpí hladem. 
  • Tok migrantů z Afghánistánu se může zvýšit, pokud se situace v zemi bude nadále zhoršovat. "Existují rizika vážného zhoršení migrační situace. Po uchopení moci Talibanem (hnutí Taliban je v Ruské federaci zakázáno - pozn. TASS) začal v srpnu 2021 masivní odliv Afghánců do zahraničí. Pouze podle podle oficiálních údajů OSN byl počet uprchlíků v roce 2021 2,6 milionu lidí. Pokud se situace v Afghánistánu bude nadále zhoršovat, tato čísla se mnohonásobně zvýší.
  • Zároveň podle něj hrozí, že se uprchlíci budou přesouvat nejen směrem k Íránu a Pákistánu, které nyní přijímají více než 80 % migrantů, ale i do států Střední Asie.
  • https://tass.ru/politika/14746049 

10.9.2021 Stažení amerických a spojeneckých sil z Afghánistánu bude mít velký dopad nejen na region, ale i na celý svět. Hnutí Tálibán již nyní události prezentuje jako vítězství teroristické organizace nad americkými silami, a může tak inspirovat další teroristy, řekl při pátečním představení Centra pro výzkum terorismu (CVT) novinářům bývalý ředitel izraelské rozvědky Mossad Danny Jatom.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/odchod-z-afghanistanu-podle-byvaleho-sefa-mossadu-dopadne-na-cely-svet-40371743#

2.9.2021 Nejvýše postaveným mužem v Afghánistánu bude vůdce radikálního hnutí Tálibán mulla Hajbatulláh Achúndzáda. Prezident a předseda vlády mu budou podřízení. Oznámil to ve středu afghánský server TOLOnews.

Podle TOLOnews bude vláda Tálibánu podobná íránské. Írán má prezidenta a vládní kabinet a také nejvyššího vůdce, který je náboženskou autoritou a držitelem nejvyšší funkce v zemi. Má pravomoc určovat politiku a zamítnout zákony a může zrušit rozhodnutí prezidenta. 

Podle některých zdrojů se zabývá spíše právními a náboženskými otázkami než vojenskými a je oceňován za to, že se mu podařilo sjednotit různé frakce Tálibánu pod společným vedením. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/v-afghanistanu-bude-vladnout-mulla-achundzada-40370810#

31.8.2021 Wasiq také vyzval Afghánce, aby se vrátili do práce, a zopakoval slib Tálibánu nabízející generální amnestii. "Lidé musí být trpěliví," řekl a dodal: "Pomalu vše vrátíme do normálu. Bude to ale trvat."

Později, když Mudžáhid hovořil s reportéry televize Al-Džazíra, odmítl ustanovit úřednickou vládu a trval na tom, že v Kábulu bude bezpečno. "V Kábulu bude bezpečno a lidé by se neměli bát," řekl.

"Po dvaceti letech jsme porazili Američany. Odešli a naše země je teď svobodná.," řekl Mohammad Islam, jeden ze strážců Tálibánu v ruce pušku kalašnikov. "Je jasné, co chceme. Chceme šaría (islámské právo), mír a stabilitu," dodal.

Podobně se vyjádřil Mohammad Naeem, politický mluvčí Tálibánu v Kataru. "Díky bohu, všichni okupanti opustili naši zemi," řekl a pogratuloval bojovníkům tím, že je označoval jako mudžahedíny nebo svaté válečníky. Toto vítězství nám dal Bůh. Bylo to kvůli 20 letům obětí mudžahedínů a jejich vůdců. Mnoho mudžahedínů obětovalo život."

Zvláštní americký vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad na Twitteru uvedl: "Po stažení naší armády a armády mnoha partnerů, kteří při nás stáli, čelí Afghánci okamžiku rozhodnutí a příležitosti. Budoucnost jejich země je v jejich rukou. Svou cestu si vyberou zcela suverénně. Toto je také šance ukončit válku."

Budoucí tálibánská vláda bude ale čelit řadě problémů a krizí. Většina miliard dolarů, které Afghánistán drží v devizových rezervách, je nyní v USA zmrazena. Banky zavedly kontroly výběru. Státní zaměstnanci tvrdí, že nedostali několik měsíců plat.

Lékařského vybavení je akutní nedostatek. Tisíce lidí, kteří uprchli před postupujícím Tálibánem, žijí v zoufalých podmínkách. Velké sucho likviduje úrodu, humanitární dodávky jsou ohrožené a zvyšuje se riziko hladu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/taliban-po-odchodu-americanu-prevzal-kontrolu-nad-ztichlym-letistem-v-kabulu-40370586#

30.8.2021 Obchodní komora s odvoláním na "rychlé vyčerpání hotovosti" vyzvala vládu Spojených států, aby okamžitě umožnila přístup k aktivům centrální banky.

"Bez brzkého přístupu se obáváme, že celá afghánská ekonomika a bankovní sektor selžou a bude nařízena likvidace aktiv...A brzy dojde k veřejné frustraci a možnému násilí, protože veřejnost si nebude moci nakoupit jídlo a hlavní služby, " uvádí zpráva podle CNN. Obavy z humanitární katastrofy v zemi tak sílí.

Krátce poté, co vláda prezidenta Ašrafa Ghaního 15. srpna padla, poklesla afghánská měna vůči americkému dolaru o téměř osm procent. Ale od 17. srpna je místní měna relativně stabilní, pravděpodobně proto, že byla prakticky zmrazena. Momentálně je prakticky nemožné přesunout peníze do země, nebo naopak ven.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kolaps-je-na-dosah-v-afghanskych-bankach-dosly-penize-173506#

30.8.2021 Spojené státy s vládami bezmála stovky dalších zemí zveřejnily v neděli prohlášení, že budou tlačit na Tálibán, aby splnil své sliby a umožnil lidem opustit Afghánistán i poté, co na konci srpna odejdou ze země poslední američtí vojáci. Česká republika mezi signatářskými státy není. "31. srpna není hranice. Jsme přesvědčeni, že i po tomto termínu máme páky, které umožní, aby Tálibán splnil své závazky a umožnil bezpečný průchod pro americké občany," uvedl.

Dodal, že páky, ať už jsou jakékoli, využijí Spojené státy na maximum.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/stovka-zemi-podepsala-zavazek-tlacit-na-taliban-kvuli-repatriacim-cr-mezi-nimi-neni-40370564#

29.8.2021 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) varovala, že vlna sucha ohrožuje v Afghánistánu více než sedm milionů lidí. Afghánci podle ní trpí také pandemií nemoci covid-19 a mnozí byli v důsledku nedávných bojů nuceni utéci ze svých domovů. Světový potravinový program (WFP) tento měsíc uvedl, že potravinovou pomoc naléhavě potřebuje asi 14 milionů Afghánců, tedy přibližně každý třetí obyvatel země.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/taliban-predstavi-novou-vladu-odplatu-usa-za-utok-islamskeho-statu-odsoudil-40370409#

28.8.2021 Republikánský kongresman Jim Banks ve čtvrtek řekl novinářům, že Tálibán má přístup k americkému vojenskému vybavení za zhruba 85 miliard dolarů, ačkoliv je obtížné přesně vyčíslit hodnotu výzbroje a techniky zanechané v Afghánistánu. Celkem by mělo jít o 75 tisíc vojenských vozidel, 200 letadel a vrtulníků a přes půl miliardy těžkých a lehkých zbraní, od útočných pušek po protitankové střely.

"Tálibán má nyní více vrtulníků Black Hawk než 85 procent zemí světa. Pokud budou tyto zbraně použité k tomu, aby zranily Američany nebo jim ublížily - ať už nyní, či v budoucnu - bude mít prezident Joe Biden na rukou krev," nešetřil kritikou americký politik a podporovatel exprezidenta Donalda Trumpa.

Dodal, že společně s vojenskou technikou zůstala v Afghánistánu i biometrická zařízení. Ta obsahují třeba otisky prstů, skeny očí a další data Afghánců, kteří spolupracovali s USA. Obává se, že si Tálibán může na základě těchto materiálů vytvořit databází, podle níž začne lovit a trestat své odpůrce. Sociálními sítěmi se v posledních dnech a týdnech šířila videa, jak se radikálové chlubí zmocněnými zbraněmi, od minometů a raketometů po pušky M4 a M18. Ve výčtu ukořistěného arzenálu nechyběly ani odstřelovačky či kulomety. Část z nich se američtí vojáci snažili zničit a znehodnotit, povedlo se jim to ale jen u malého zlomku z celkové výzbroje.

https://cnn.iprima.cz/taliban-ma-vic-vrtulniku-black-hawk-nez-vetsina-zemi-od-usa-ukoristil-miliardovou-vyzbroj-32422?

26.8.2021 Tajnou záchrannou misi, do níž byly nasazeny helikoptéry Airbus H145M, provedli vojáci německé armády v noci na středu. Do akce byly zapojeny speciální jednotky a Němce jistili američtí vojáci se svými vrtulníky, píše server týdeníku Focus. Do bezpečí se tak dostala skupina 21 německých občanů. Akci potvrdil náčelník generálního štábu německých ozbrojených sil Eberhard Zorn.

Do středečního večera bundeswehr evakuoval z Kábulu prostřednictvím 34 letů celkem 5193 lidí, z nichž bylo více než 3600 Afghánců. Celkově bundeswehr transportoval osoby ze 45 zemí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/tajna-nocni-operace-v-kabulu-vrtulniky-bundeswehru-prepravily-do-bezpeci-21-lidi-40370142#

24.8.2021 Afghánská měna afghání jen za tento měsíc oslabila proti dolaru a dalším platidlům o více než sedm procent a její pád bude zřejmě nadále pokračovat. Aktuálně je na nákup jednoho dolaru potřeba přes 86 afghání. Před dobytím Kábulu 15. srpna přitom stačilo jen kolem osmdesáti afghání. Kurz vůči dolaru je pro Afghánce klíčový, neboť žádný stát neakceptuje jejich měnu při přeshraničním platebním styku. Uprchlý guvernér afghánské centrální banky Ajmal Ahmady, jenž se momentálně skrývá na neznámém místě, řekl v telefonickém rozhovoru s agenturou Bloomberg, že inflace v zemi nejspíš v blízké době dosáhne na dvouciferné hodnoty. To může mít naprosto katastrofální dopad na tamní chudé obyvatelstvo, neboť už tak dost vysoké ceny základních výrobků a služeb se vyšplhají do závratných výšin.

  • Je třeba si uvědomit, že Afghánistán byl již před převzetím moci Tálibánem jednou z nejchudších zemí na světě. Přibližně devadesát procent z jeho čtyřicetimilionové populace musí vystačit s méně než dvěma dolary, tedy 44 korunami na den. Afghánskou ekonomiku zároveň v uplynulých měsících těžce zasáhla pandemie koronaviru a extrémně suché počasí. Teď ji čeká další zásadní úder. 
  • "Největší dopad bude mít na afghánské hospodářství zastavení toků mezinárodní pomoci, díky níž se dosud udržovala v chodu větší část infrastruktury, probíhala školní výuka a tak dále," myslí si hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek a připomíná, že Spojené státy minulý týden zmrazily nové afghánské vládě přístup k finančním rezervám centrální banky ve výši devíti miliard dolarů, které instituce měla v USA.

  • Mezinárodní měnový fond (MMF) zase zastavil finanční podporu v hodnotě 500 milionů dolarů, kterou měl Afghánistán obdržet toto pondělí na zotavení po koronakrizi. MMF oznámil, že prostředky rozdělí mezi ostatních 190 států. "Tálibán se patrně pokusí nalézt finanční zdroje jinde a bude vyjednávat se zeměmi, jako je Čína nebo Pákistán.

  • Mezinárodní finanční společnosti, jako je Western Union či MoneyGram, přestaly Afgháncům poskytovat své služby. Právě příjmy od občanů žijících a pracujících v zahraničí přitom představují asi čtyři procenta afghánského HDP. Státní pokladna tak může přijít o dalších 800 milionů dolarů ročně.  

  • https://www.e15.cz/zahranicni/afghanska-ekonomika-se-po-ovladnuti-talibanem-propada-zemi-hrozi-katastroficke-nasledky-1383020?

22.8.2021 Nevěřím Tálibánu ani nos mezi očima. Je to teroristická diktatura a s teroristy se nevyjednává. S teroristy se bojuje. Až nám Tálibán předvede nějaký další teroristický akt a nemusím předpokládat, že to bude zrovna druhé 11. září, tak k tomuto názoru dojdou i ostatní," řekl v nedělním rozhovoru pro server Blesk.cz prezident Miloš Zeman.

  • Kdyby Tálibán byl politickou, nikoliv vojenskou organizací, nebyl by prý tak kritický. "Kdyby Tálibán byl něco podobného jako třeba Vietkong, tak prosím, ať ovládne Afghánistán a vládne tam. Pokud s tím, což je otázka, obyvatelstvo souhlasí. Tálibán je teroristická organizace a má ve svém programu ovládnutí světa, stejně jako třeba muslimské bratrstvo," uvedla hlava státu.Jako hlavního viníka aktuální situace v Afghánistánu prezident vidí Spojené státy americké, které dění spustily svým rozhodnutím stáhnout po dvaceti letech své vojáky ze země. Zopakoval také, že USA tím ztratilo tvář a prestiž, stejně tak Severoatlantická aliance (NATO).

  • "Američani odešli z Afghánistánu, tím zrazují nejen Afghánistán, ale také sami sebe a veškeré civilizované země, na které teď může dopadnout teroristický útok organizovaný právě z území Afghánistánu," míní Zeman.

  • Odchod amerických a aliančních vojsk z Afghánistánu se dotknul řady civilistů, kteří se kvůli obavám o život snaží rychle opustit zemi přes kábulské letiště. V tlačenicích již několik lidí zemřelo. "Kdybychom nebyli zbabělí, tak by na žádném kábulském letišti žádní civilisté nečekali. Musíte hledat primární příčinu, tou je odsun," přisadil Zeman.

  • NATO pak podle něj potřebuje reformu. "NATO je dnes molochem, do kterého lijeme peníze, platíme různým zahraničním zbrojovkám, ale účel jakékoliv vojenské organizace není plněn. Reforma by měla mít tři části," uvedl prezident.

  • https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-neverim-talibanu-ani-nos-mezi-ocima-40369732#

21.8.2021 Do Kábulu v sobotu přijel Abdul Ghaní Barádar, druhý nejvýznamnější muž hnutí Tálibán, které před týdnem převzalo moc v Afghánistánu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vysokého představitele Tálibánu. Barádar je považovaný za možného nového vůdce Afghánistánu.

  • Mulla Abdul Ghaní Barádar se vrátil do Afghánistánu v úterý, dva dny poté, co se Tálibán po dvaceti letech v zemi opět chopil moci. Předtím byl v Kataru, kde řídil politický výbor Tálibánu a vedl tam za hnutí mírová jednání se Spojenými státy. 
  • Barádar při návratu do země přistál v Kandaháru, který leží na jihu Afghánistánu. Město bylo epicentrem moci Tálibánu za jeho vlády v letech 1996 až 2001. Ve stejnojmenné provincii, jejímž je Kandahár správním střediskem, se hnutí na počátku 90. let minulého století také zrodilo. Založil ho právě Barádar společně s Muhammadem Umarem, který zemřel v roce 2013.
  • V čele Tálibánu stojí od roku 2016 maulaví Amir Hajbatulláh Achundzáda.

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/do-kabulu-prijel-druhy-muz-talibanu-mozny-novy-vudce-afghanistanu-40369693#

21.8.2021 Zatímco nejen Spojené státy pokračují v evakuaci svých občanů, Řecko už se začíná připravovat na případné následky situace v Afghánistánu. Země kvůli obavám z přílivu migrantů z Afghánistánu postavila na hranici s Tureckem čtyřicet kilometrů dlouhý plot doplněný monitorovacím systémem, informuje stanice BBC.

"Nemůžeme pasivně čekat na možné dopady (situace v Afghánistánu)," cituje BBC řeckého ministra civilní ochrany Michalise Chrisochoidise při páteční návštěvě regionu Evros. "Naše hranice zůstanou nedotknutelné," dodal ministr. Reakce Řecka přišla poté, co Turecko vyzvalo evropské země, aby převzaly zodpovědnost za afghánské migranty.

Podle americké hlavy státu armáda počítá i s evakuací 50-65 tisíc afghánských spojenců, později ale dodala, že prioritou zůstává evakuace amerických občanů. 

Prudký nárůst počtu lidí opouštějících Afghánistán může představovat "vážnou výzvu pro všechny". "Nová vlna migrace je nevyhnutelná, pokud nebudou v Afghánistánu a Íránu přijata nezbytná opatření," řekl podle BBC Erdogan.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-budou-v-evakuaci-z-afghanistanu-pokracovat-recko-mezitim-opevnuje-hranice-172845#

20.8.2021 Spojené státy ve čtvrtek evakuovaly z Kábulu na 3000 lidí. Uvedl to v pátek představitel Bílého domu. Americký prezident Joe Biden později řekl, že se podařilo od července z Afghánistánu evakuovat 18 000 lidí a z toho 13 000 od 14. srpna.

  • Ve čtvrtek americké letectvo uskutečnilo z Kábulu 16 letů. Evakuovalo zhruba 350 amerických občanů. Zbytek evakuovaných představovali rodinní příslušníci Američanů, Afghánci, kteří spolupracovali s USA, a také obyvatelé ze skupin, které jsou mimořádně ohrožené násilím ze strany Tálibánu.
  • Dočasné přijetí Afghánců prchajících ze země nabídly také Albánie, Kosovo, Severní Makedonie a Uganda. 
  • Do konce srpna by američtí vojáci měli opustit zemi. Biden slíbil, že USA nenechají na holičkách žádného svého občana, a to i za cenu, že američtí vojáci zůstanou v Kábulu i po 31. srpnu. 
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/biden-usa-evakuovaly-v-minulem-tydnu-z-afghanistanu-13-000-lidi-40369676# 

20.8.20231 Poslední údolí odporu. Pandžšír nedobyli Sověti ani Tálibán, velí mu syn slavného Lva. Místní bojovníci tady v osmdesátých letech úspěšně odolávali ofenzivám sovětské armády, v devadesátých letech se sem během své první vlády nedokázal dostat ani Tálibán. V úrodném údolí ve vesnicích žije zhruba sto tisíc obyvatel.

Pandžšír se nachází severně od Kábulu a jde o úzké údolí, široké na mnoha místech jen několik stovek metrů. Kopce na obou stranách jsou velmi strmé, takže například Sověti zde nemohli nasadit tanky ani vrtulníky. Místní bojovníci obvykle zatarasili sovětský armádní konvoj z obou stran a pak spustili z vysokých strmých vrchů palbu.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/pandzsirske-udoli-nedobyli-soveti-ani-taliban/r~0e9404a600dd11eca1070cc47ab5f122/?

19.8.2021 Dvacet let v Afghánistánu stálo USA 300 milionů dolarů denně. Největší účty teprve přijdou.

Postarat se o své zraněné a mrtvé zatím vyšlo Ameriku na tři sta miliard dolarů, přičemž odhadem asi ještě půl bilionu bude potřeba vyplatit. Náklady na válku se budou zvyšovat ještě dlouho poté, co se z Afghánistánu stáhne poslední americký voják. Spojené státy totiž přirozeně financovaly afghánskou válku z půjčených peněz.

Podle výzkumníků Brownovy univerzity americký stát zaplatil na úrocích z válečných peněz více než 500 miliard dolarů (tato částka je zahrnuta v konečné odhadované sumě 2,26 bilionu). Do roku 2050 by se však mohly jen samotné úroky z válečného dluhu vyšplhat na 6,5 bilionu dolarů. 

https://forbes.cz/dvacet-let-v-afghanistanu-stalo-usa-300-milionu-dolaru-denne-nejvetsi-ucty-teprve-prijdou/

18.8.2021 Jiří Šedivý / Petr Pelikán - Afghánistán / Debatní klub

18.8.2021 Je poslední ze 34 afghánských provincií, kterou islamističtí radikálové z Tálibánu nedobyli. Do malé provincie Pandžšír, kterou obklopují neprodyšné hory, se po stažení amerických vojsk ze země ukryl nyní už bývalý viceprezident Amrulláh Sálih. Podle ústavy jsem nyní prezidentem já, přidejte se k odboji, vyzývá bývalý špion, kterému tálibové umučili sestru.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/ne-vsichni-se-talibanu-podvolili-jedna-mala-provincie-vyhlasila-odboj-40369451#

18.8.2021 Například se ukazuje, že Spojené státy chtějí ze země evakuovat desítky tisíc místních spolupracovníků. Že v tuto chvíli mají v Afghánistánu dokonce stále tisíce Američanů, třeba podnikatelů.

Na povrch vyplouvají a budou samozřejmě vyplouvat další fakta, která se budou muset vysvětlit. Pořad BBC Newsweek přichází například z tvrzením opřeným o dva nezávislé zdroje, podle nějž afghánské jednotky nikdy neměly ve zbrani 300 000 vojáků, ale spíše 50000 - což by lépe vysvětlovalo lehkost, z jakou se režim zhroutil (v tom případě by vlastně Tálibán měl početní převahu). Na nízký počet vojáků údajně upozorňoval i afghánský ministr obrany. BBC se ptala Bílého domu, zda měl tuto informaci k dispozici prezident a nedostala žádnou odpověď.

Názor vystihl třeba letitý komentátorský obránce vlád Baracka Obamy a teď Joea Bidena Thomas Freedman, když ve svém pravidelném sloupku v deníku The New York Times vysvětlil, že se na události na Blízkém východě a ve střední Asii naučil dívat s rozvahou. Důležité podle něj není, co se děje nyní (pád Kábulu), dokonce ani, co se stane zítra. O všem rozhodne teprve to, co se stane pozítří. V našem případě, jak Tálibán vlastně dokáže spravovat stát, jak moc bude narážet na mezinárodní vliv a moc Spojených států v zemích, se kterými musí spolupracovat, jak zajistí ekonomický chod země, zda se náhodou afghánská společnost za dvě desetiletí neproměnila natolik, že ovládat ji tak pevnou rukou, jako když na přelomu tisíciletí Tálibán poprve třímal otěže moci, už ani nebude možné. Friedman připomíná, že když Bushovy Spojené státy útočily v roce 2001 na Tálibán, neexistovaly ještě iPhony, o sociálních sítích nemluvě. Nechají se skutečně zotročit ženy, které už vlastně burku nikdy ani neměly na sobě, zato mají za sebou léta školní docházky?

V dlouhodobém, strategickém pohledu se tak může ukázat, že Biden udělal něco náramně chytrého a prozíravého. Otázka je, jestli to americkou veřejnost - a tudíž americké voliče - bude takhle racionálně a v historické perspektivě zajímat.

https://www.respekt.cz/agenda/biden-afghancum-muzete-si-za-to-sami?

18.8.2021 Z Kábulu ve středu ve 22 hodin přiletěl na pražské letiště v Kbelích už třetí evakuační let. Na palubě bylo 62 pasažérů. Jedná se o afghánské tlumočníky s dětmi i držitele trvalého pobytu v České republice. Při předchozích dvou cestách evakuační speciál dopravil do Česka 133 lidí. Podle spolku Vlčí máky čekají v Afghánistánu ještě další rodiny, o čtvrtém letu má jednat krizový štáb ve čtvrtek.

Například Německu se podařilo přes uzbeckou metropoli Taškent dostat domů asi 130 evakuovaných. Aerolinky pokračují s mimořádnými lety z Taškentu, kde je ústřední přestupový uzel německého vzdušného mostu. Spojené státy pak dosud evakuovaly 3 200 lidí. V úterý vojenská letadla odvezla 1 100 Američanů a lidí, kteří mají v USA trvalý pobyt. Nedaří se však Nizozemsku, jehož speciál kvůli chaosu na letišti odletěl bez jediného člověka.

https://www.lidovky.cz/domov/letadlo-do-afghanistanu-dalsi-evakuace-kabul-letiste-armada.A210818_073622_ln_domov_kov?

16.8.2021 Hnutí Tálibán nebude mít přístup k finančním rezervám, které drží afghánská centrální banka v USA. S odkazem na vyjádření nejmenovaného vysokého činitele administrativy prezidenta Joea Bidena to napsala agentura AFP s tím, že většina rezerv banky je uložena mimo Afghánistán. Aktiva centrální banky, které má afghánská vláda uložená ve Spojených státech, nebudou k dispozici Tálibáncům. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) činila hrubá výše rezerv afghánské centrální banky na konci letošního dubna asi 9,4 miliardy dolarů (203 miliard korun).

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/taliban-na-afghanske-miliardy-nedosahne-zmrazi-je-americane-40369205#

15.8.2021 V Kábulu panuje chaos poté, co Tálibán v neděli vstoupil do města, afghánský prezident uprchl a mezinárodní letiště se plní lidmi, kteří se snaží na poslední chvíli opustit zemi. Situaci sledujeme v online reportáži.

  • Tálibán se dnes ráno bez boje zmocnil města Dželálábád na východě Afghánistánu. Šlo o poslední ze dvou velkých měst, které ještě ovládal tamní režim.
  • Mluvčí Tálibánu sdělil, že bojovníci mají rozkaz vyhnout se krveprolití. Hnutí očekává kompletní předání moci a tvrdí, že již převzalo moc nad důležitými vládními body v Kábulu.
  • Úřadující afghánský ministr vnitra ovšem v průběhu dne ujistil lid, že změna ve vedení země se uskuteční nenásilně a prostřednictvím předání moci přechodné vládě.
  • Afghánský prezident mezitím uprchl ze země. Jeho cílem je podle agentury Reuters Tádžikistán. Lidem ve vlasti vzkázal, že odešel, aby předešel krveprolití.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-kabulu-probiha-jednani-o-prechodne-vlade-prezident-odjel-ze-zeme-172129#

15.8.2021 Islamisté z hnutí Tálibán ze všech stran vstupují do metropole Kábul, uvedla s odvoláním na afghánské ministerstvo vnitra agentura Reuters. Z města se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Zástupce Tálibánu v Dauhá uvedl, že povstalečtí bojovníci mají rozkaz, aby se vyvarovali násilí a umožnili z metropole odejít všem, kdo tak budou chtít učinit.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zbyva-jen-kabul-taliban-uz-kontroluje-vsechna-velka-mesta-172115#

14.8.2021 Bojovníci Tálibánu pomalu utahují smyčku kolem metropole Kábulu. Šéf OSN vyzval Táliban k okamžitému zastavební ofenzivy. Americké, britské i kanadské vlády už vyslaly vojáky, aby evakuovali ambasády a pomohli svým odjet.

Radikální hnutí Tálibán se dnes zmocnilo správních středisek dalších dvou afghánských provincií - Zábulu a Uruzgánu. Oznámila to agentura AP s odvoláním na místní zdroje. Tiskové agentury tak už dnes informovaly o šesti provinčních metropolích, které padly do rukou islamistických povstalců. Celkem jich tak už ovládli 17, tedy plnou polovinu z 34. Metropole Kábul se tak pomalu dostává do obklíčení.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/taliban-se-blizi-ke-kabulu-do-jeho-zajeti-padl-i-lev-z-heratu-172036#

14.8.2021 Islamistické hnutí Tálibán v sobotu dobylo čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf a několik dalších provinčních center a už jen na několik kilometrů se z různých stran přiblížilo k metropoli Kábul. Ta je spolu s východoafghánským Dželálábádem posledním velkým městem pod kontrolou afghánské vlády. Do Kábulu v posledních dnech před rychlou ofenzivou islamistů utekly desetitisíce lidí. Některé země kvůli postupu Tálibánu zavřely své zastupitelské úřady a evakuují své občany. Také Česko v sobotu rozhodlo o okamžitém stažení dvou svých diplomatů z Kábulu.

https://www.e15.cz/zahranicni/taliban-dobyl-mesto-mazare-sarif-na-severu-afghanistanu-1382832?

13.8.2021 Do Afghánistánu dorazila první část z asi 3000 amerických vojáků, kteří mají pomoci s evakuací zaměstnanců velvyslanectví USA v Kábulu a dalších osob. V pátek to na tiskové konferenci oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby. Většina nově vyslaných příslušníků armády přijede do země do konce víkendu. Kábul se podle něj nenachází v bezprostředním ohrožení ze strany povstalců z hnutí Tálibán, ti se ale snaží metropoli izolovat, dodal Kirby.

Nově příchozí vojáci se připojí asi k 650 příslušníkům americké armády, kteří už na místě zajišťovali ochranu kábulského mezinárodního letiště a amerického velvyslanectví. Dalších asi 3500 amerických vojáků se přesune na základny v Kuvajtu, aby mohli být rychle povoláni v případě nutnosti. USA chtějí leteckou cestou evakuovat ze země až tisíce lidí denně. Jde přitom zejména o blíže neurčený počet z asi 4000 zaměstnanců amerického velvyslanectví v Kábulu, mezi nimiž je zhruba 1400 Američanů.

Podle armádních a vládních zdrojů listu The New York Times (NYT) se administrativa prezidenta Joea Bidena připravuje na to, že afghánská vláda vzhledem k postupu Tálibánu padne do měsíce. Ambasáda USA už vyzvala všechny Američany, aby zemi co nejrychleji opustili.

  • Američtí vyjednavači se nyní podle NYT snaží od Tálibánu získat záruky, že na ambasádu USA nezaútočí, pokud místní vládu svrhne a ovládne metropoli.
  • https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/do-kabulu-dorazili-americti-vojaci-pomahat-s-evakuaci-vlada-nejspis-brzy-padne-cekaji-usa-40369019#

9.7.2021 Prázdné místo po Američanech v Afghánistánu by v brzké době mohli zaujmout Číňané. Hnutí Tálibán je označilo za "přátele, kteří pomohou přinést investice". Číňanům by na oplátku mohli pomoci podchytit "problém" s Ujgury. Afghánistán skrývá bohaté zásoby nevyužité mědi, uhlí, železa, plynu, kobaltu, rtuti, zlata, lithia a thoria v hodnotě přes jeden bilion amerických dolarů. Čínské společnosti mají v oblasti povolení těžit přibližně 87 milionů barelů ropy po dobu 25 let a také těžit měď v provincii Lógar.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sbohem-americane-vitejte-cinane-taliban-si-nasel-pritele-169341#

9.7.2021 Hnutí Tálibán se v Afghánistánu zmocnilo stovek palných zbraní a desítek vozidel, které v zemi zůstaly po stahujících se amerických vojácích. Podle serveru Sky News radikální hnutí předvedlo na 900 palných zbraní, 70 odstřelovacích pušek, 30 lehkých vozidel a 20 armádních dodávek.

https://echo24.cz/a/SEiNn/taliban-ukoristil-v-afghanistanu-stovky-zbrani-a-vozidel-americke-armady?<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...