Mapa podmořských kabelů

Asi 500 podmořských kabelů o celkové délce více než milion kilometrů přenáší 95 procent internetového provozu mezi Evropou a Spojenými státy.  Podmořské kabely jsou páteří globální ekonomiky s finančním objemem zhruba 10 bilionů dolarů v transakcích přenášené prostřednictvím těchto kabelů každý den. Na celém světě existuje více než 500 aktivních kabelů v délce nejméně 1,4 milionu kilometrů. Ztráta komunikace na několik minut nebo hodin může mít katastrofální následky v podobě vysokých finančních ztrát (11.2023).

  • Tzv. SMART kabely (kabel by data nejenom přenášel, ale také produkoval) by mohly měřit celou řadu vědecky zajímavých dat. Kromě metafory tepny by se tak z podmořské kabeláže mohly stát i nervy. Senzory, rozmístěné v pravidelných intervalech, by zaznamenávaly třeba otřesy. A mohly by tak poskytnout včasné varování před erupcemi sopek nebo vlnou tsunami. Projekt Atlantic CAM, využívající systém SMART, plánuje koncept otestovat nedaleko Portugalska. Lisabon má svou vlastní historickou zkušenost s vlnou tsunami, která v roce 1755 město významně poškodila. Dodnes stojí ve městě památníky připomínající katastrofu, která si vyžádala asi 12 tisíc životů. Takovýto "chytrý" kabel by mimochodem i přesněji poznal, kde došlo k jeho přerušení. To by mohlo urychlit jak opravu, tak následné vyšetřování. To je ale hudba daleké budoucnosti. Dnes je pod hladinou oceánů přes pět stovek kabelů o celkové délce zřejmě až 1,4 milionu km (5.3.2024).
  • Během necelých deseti let se čtyři technologičtí giganti – Microsoft, Alphabet (mateřská společnost Google), Meta (dříve Facebook) a Amazon – stali dominantními uživateli kapacity podmořských kabelů. Před rokem 2012 činil podíl těchto společností na světové kapacitě podmořských optických vláken méně než 10 %. Dnes je to přibližně 66 %(5.3.2024). 

https://www.submarinecablemap.com/

15,.3.2024 Západoafrické datové centrum a poskytovatel připojení MainOne v pátek uvedl, že výpadek internetu, který začátkem tohoto týdne zasáhl západní a střední Afriku, byl způsoben přerušením jeho podmořského kabelového systému.MainOne, kterou vlastní provozovatel datového centra Equinix (EQIX.O), otevře novou kartuuvedl, že "vnější incident" vedl k přerušení kabelového systému v Atlantském oceánu na pobřeží Pobřeží slonoviny podél pobřeží západní Afriky. To vyloučilo lidskou činnost jako příčinu.

  • Vzhledem ke vzdálenosti od pevniny a hloubce kabelu asi 3 km (1,86 mil) v místě poruchy byla jakákoli lidská činnost - kotvení lodí, rybaření, vrtání atd. okamžitě vyloučena

https://www.reuters.com/world/africa/african-internet-outage-was-caused-by-subsea-cable-break-mainone-says-2024-03-15/

5.3.2024 Mezi Rudým mořem a Adenským zálivem je úžina Báb-al-Mandab o šířce přibližně 25 kilometrů. Prochází tudy asi 15 důležitých kabelů. Přestřihnout podmořský kabel totiž není jen tak. Protože je pokládání takového kabelu nesmírně drahé, firmy postupně přišly s celou řadou triků, jak z asi tři centimetry silného kabelu udělat téměř nezničitelný předmět.

  • V případě energetických podmořských kabelů je dokonce průřez ještě větší. Tam ale hlavní roli hrají měděné dráty přenášející elektrickou energii a jejich průřez zvyšuje propustnost.
  • Jedním datovým kabelem může proudit několik terabitů za sekundu. Pro srovnání – satelitní komunikace má asi tisíckrát menší propustnost, nemluvě o vyšších prodlevách (tzv. latenci). Proto je naprostá většina internetového provozu mezi kontinenty – někdy se uvádí až 99 % – závislá právě na podmořských kabelech.  
  • Kabely leží mimo dosah potápěčů v hloubce větší než 150 metrů (průměrná hloubka úžiny je 186 metrů).
  • Internet nejsou jen obrázky, videa a text. Jsou to také obchodní data, finanční operace a především komunikace všeho druhu. Každá země světa je na této komunikační dálnici závislá. Jsou to "tepny globalizace". 
  • Ale v posledních letech USA zaznamenaly plíživé nebezpečí, které vyplývá z toho, že velkou část podmořských komunikačních kabelů má pod kontrolou Čína. A řada států si nyní musí "vybrat", na kterou stranu se přidá – tedy kterému velkému dodavateli svěří strategicky významné zakázky. "Země jihovýchodní Asie se mohou ocitnout v situaci, kdy si budou muset vybrat mezi digitálním prostředím vedeným USA, nebo Čínou.

  • V případě, že by došlo k válečnému konfliktu – například k čínské invazi na Tchaj-wan –, internetová blokáda by mohla být jednou z účinných zbraní. Tchaj-wan si to uvědomuje a pracuje na tom, aby měl případně k dispozici satelitní náhradu.

  • Během necelých deseti let se čtyři technologičtí giganti – Microsoft, Alphabet (mateřská společnost Google), Meta (dříve Facebook) a Amazon – stali dominantními uživateli kapacity podmořských kabelů. Před rokem 2012 činil podíl těchto společností na světové kapacitě podmořských optických vláken méně než 10 %. Dnes je to přibližně 66 %." Tyto čtyři firmy také postupně zvyšují své zapojení a budou patřit mezi významné hráče i proto, že jejich kabely budou novější a nabídnou tak obvykle vysokou přenosovou kapacitu.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-poskozene-podmorske-tepny-u-jemenu-ukazuji-silu-i-krehkost-internetu-246956#

27.2.2024 Jemenští Húsíové poškodili čtyři podmořské kabely, které zajišťují internetové spojení mezi Evropou a Asií, uvádí izraelská publikace Globes ."Čtyři podmořské komunikační kabely byly poškozeny v Rudém moři mezi Jeddah v Saúdské Arábii a Džibuti ve východní Africe. Podle izraelské publikace patří poškozené komunikace společnostem AAE-1, Seacom, EIG a TGN. Nehoda vedla k "vážnému narušení" internetového spojení mezi Evropou a Asií. Nejvíce byli zasaženi uživatelé ze zemí Perského zálivu a Indie.

https://ria.ru/20240227/kabeli-1929685958.html

29.11.2023 Dnes i přes osévání přeplněného orbitu satelitní přenos dokáže nahradit svou kapacitou pouze 1% přenosů, tedy o plnohodnotném bypassu se rozhodně hovořit nedá. Ze statistik dále vychází, že v rámci EU je 92 % domácností vybaveno přístupem k internetu s 27 miliardami koncových zařízení. To vše závisí na podmořských datových kabelech. Podmořské kabely jsou páteří globální ekonomiky s finančním objemem zhruba 10 bilionů dolarů v transakcích přenášené prostřednictvím těchto kabelů každý den. Na celém světě existuje více než 400 aktivních kabelů v délce nejméně 1,3 milionu kilometrů. Ztráta komunikace na několik minut nebo hodin může mít katastrofální následky v podobě vysokých finančních ztrát.

  • Země jako ČR a další vnitroevropské státy mají sice pozemní kabely, nicméně v případě přerušení podmořského, budou i tyto nefunkční. 

  • Řadu nehod v minulosti zavinily kotvy velkých zaoceánských lodí a nejednalo se o úmysl. Kupř. v roce 2012 podmořský kabel u keňského pobřeží poškodila kotva. Tu spustila loď, která se dostala do zakázané zóny. Oprava trvala téměř 14 dní a státy východní Afriky měly řádně přiškrcený datový tok, jelikož zbývající dva kabely nedisponovaly takovou kapacitou přenosu.

  • Další divný incident, o jehož původci se odborníci dodnes přou, bylo poškození podmořských kabelů vedoucích na Střední východ. Irán se v roce 2008 chystal otevřít ropnou burzu, kde by se neobchodovalo dolary, ale eury, což Američané nenávidí (koneckonců Putin chtěl po zahájení války na Ukrajině také obchodovat ropu a plyn jen v rublech a dobře ví proč). Tři velké lodi pár dní před otevřením na třech různých místech spustily kotvu a došlo k přerušení kabelů na třech místech, což způsobilo, že burza se neotevřela podle plánu. Jediným státem, který neměl jako by náhodou neměl přerušený datový tok byl největší přítel USA Izrael. Sabotáž nebo náhoda?

  • https://www.securitymagazin.cz/security/zlovestne-ticho-analytiku-bezpecnost-sveta-lezi-na-dne-oceanu-zapomente-na-raketovy-destnik-1404071615.html?

5.5.2023 Podmořské kabely pod útokem: Západ našel další důvod, proč se bát Ruska. Téměř ve stejnou dobu se její velitelé v NATO začali obávat problémů, které by jim Rusko mohlo zařídit v šedé zóně vojenských operací. Náměstek generálního tajemníka Aliance pro zpravodajství a bezpečnost David Kuttler náhle odvrátil svou pozornost od prohlubování a rozšiřování kontaktů s postsovětskými republikami a oznámil veřejnosti, že Moskva má každou příležitost kriticky poškodit podmořské kabely spojující Evropu, Británii a Spojené státy . To povede k úplnému chaosu v západním světě.

  • Spojené království právě spočítalo , že poškození kabelů by mělo za následek zablokování finančních transakcí ve výši 7,4 bilionu liber denně a odpojení přibližně čtvrtiny elektřiny. To znamená, že londýnská burza zkolabuje a systém podpory života v zemi zasáhne obrovská ničivá rána. A to je jen jeden malý ostrov.
  • https://www.nytimes.com/live/2023/05/04/world/russia-ukraine-drone-attack-news#russia-could-target-undersea-cables-to-disrupt-western-life-nato-warns
  • https://ria.ru/20230505/zapad-1869754254.html

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...