Finanční krize 2019 -2021

Opakující se přirozený hospodářský cyklus je narušený zásahem centrálních bank a přirozený růst sazeb způsobuje inflaci, která je nositelem budoucí recese (růst úroků u hypoték, růst úroků, výprodeje akcií atd.)- to tzv. "tržní prostředí". Bohužel nyní je očistná krize opakovaně odsouvána tisknutím peněz centrálními bankami a držením nízkých úrokových sazeb (zásahy člověka je uměle narušována přirozená homeostáza v ekonomice, společnosti, ve vztazích i přírodě - s reakci musíme počítat), přestože inflace v roce 2021 roste.

  • Může probíhat přirozený cyklus krizí a recesí? Pokud je uměle řízená ekonomika, predikce takové krize je téměř nemožné. Krize je odhadnutelná pouze tím, kdo ji uměle vyvolal!

Krize přichází v období největšího blahobytu, všechno roste, všichni utrácejí

  • Příklad symboliky: faraón měl sen......7 let bohatých (7 tučných krav) a 7 let chudých (7 krav chudých a ubohých) - cyklování v podobě homeostáze.
  • Korupce: Celosvětové omezení korupce by mohlo zvýšit globální roční daňové příjmy o zhruba bilion dolarů (téměř 23 bil. Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z nové analýzy MMF (ČTK 5.4.2109) . 
  • Vysoká zadluženost států (ONLINE) omezuje jejich schopnost čelit krizi příští. globální dluh nefinančních korporací v roce 2017 přesáhl rekordních 75 bilionů dolarů a odpovídá více než 90 procentům světového HDP. (28.4.2019 Ladislav Krištoufek z Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy). Před krizí v roce 2008 byl dluh např. USA vůči HDP 62% a zvedl se na aktuálních 105% v roce 2019.
  • Světová banka ve zprávě snížila pro rok 2019 odhad růstu světového HDP na 2,6 % z lednové prognózy, ve které předpokládala růst 2,9 procenta. 
  • Obchodní válka USA a Čína, USA a Mexiko, USA a Irán atd.
  • Největší nebezpečí příchodu finanční krize je protekcionismus v zahraničním obchodu a politické nejistoty v podnikání.
  • Více najdete v knize Cesta v desetiletí metamorfózy.

Klíčové "Bude to červnové zasedání americké centrální banky Fed a schůzka zemí G20, kde setkání prezidentů Číny a Spojených států může přinést rozuzlení problému nových cel, zatím tyto sekání nic nového nepřinesly (červenec 2019).

V současné ekonomice (červenec 2019) si vytvořila $13 bilionu černá díra s dluhopisy se záporným úrokem. Výnosová křivka je v inverzi konkrétně mezi 3 měsíčním a 10 letým americkým vládním dluhopisem. Inverzní výnosová křivka v minulosti většinou znamenala, že do jednoho roku zde máme recesi. Dluhopisy se berou jako bezpečný přístav díky své malé volatilitě, ale v poslední době neplatí ani toto tvrzení. I přestože firma emituje dluhopisy s kladným kupónem, obrovská poptávka tlačí výnosy dolů. Časová hodnota peněz přestala fungovat (Rakouský dluhopis splatný v roce 2017 nabízel při emisi kupón 2.1%, současně vynáší pouze 1.2%). 

13.8.2019 Bank of America: Očekávání globální recese do roka prudce roste, jako nejohroženější vidí trh korporátního a vládního dluhu, následován americkými akciemi a zlatem. Nadinvestováni aktuálně jsou v dluhopisech či sektoru utilit, utlumeni naopak v sektorech průmyslu a základních materiálů. Zhruba 5 % drží v hotovosti. Z pohledu akciových investic stále se 78% preferencí vítězí Spojené státy, ač je manažeři souběžně považují za valuačně nadhodnocený akciový trh.

  • Očekává se další pokles krátkodobých úrokových sazeb během nejbližšího roku. 
  • Největší aktivita nyní podle průzkumu panuje na trhu s dluhopisy vlády Spojených států. V Evropě jsou tradičním bezpečným útočištěm investorů dluhopisy německé vlády.

Z uvedeného grafu vidíme za posledních 18 roků vrostl celosvětový dluh z 80 bilionů USD na 244 bilionu USD (růst o 205 %), za stejnou dobu vrostlo celosvětové HDP pouze o cca 152 %. Porovnáním těch údajů zjistíme, že současný dluh činí 300 % světového HDP, v EU je stanoven limit pouze 60 % HDP. Navíc roste rychleji celosvětový dluh než celosvětové HDP (tento nepoměr jako laik neumím pojmenovat, jen mě napadá, že někdo extrémně bohatne).

 Co říkají ekonomové, osobnosti o budoucí krizi?

  • Mezinárodní měnový fondu (MMF) však v blízkém období neočekává hospodářskou recesi. Uvedla to dnes šéfka MMF Christine Lagardeová v projevu k Obchodní komoře Spojených států ve Washingtonu (2.4.2019), globální růst se v letech 2019 a 2020 bude pohybovat kolem 3,5 procenta.
  • Nejdelší hospodářská expanze v moderních dějinách Spojených států by do voleb v roce 2020 mohla být minulostí. Pesimismus v USA se ale projevuje už tři čtvrtletí za sebou. V prosinci jich recesi pro rok 2020 předpovědělo dokonce 82 % (teď to je jenom 69 %).  Je to zejména kvůli paralyzujícím následkům hospodářské a politické nejistoty na podnikání CNN 13.6.2019.
  • Pravděpodobnost, že bude v Česku do dvou až tří let recese, roste, říká odborník na kapitálové trhy z PPF Tregler (30. 7. 2018).
  • Prof. Ing. Peter Staněk CSc. předpokládá gigantickou krizi v období 2019 - 2020, bude 20 krát silnější než v roce 2008 - upozorňuje na nesplácené studentské půjčky v USA, jejich nesplácený objem již přesahuje hypoteční krizi v roce 2008 (podobně to vidí i společnost roklen24.cz) a u krize v 2008 jsme neřešili příčinu, ale pouze jsme natiskly nové peníze.
  • Šéf klíčového analitického útvaru jedné velké Rockefellerovské banky, která se zabývá příštím vývojem říká: čeká nás gigantická ekonomická krize, ne pouze finanční, jejím důsledkem budou davy lidí, kteří budou zuřivě putovat ulicemi a budou ničit vše co jim přijde do cesty, politické elity selhávají a dochází k impactu společnosti dovnitř. Bude to začínat finančním kolapsem, který proroste do všech částí společnosti. Čas? 2020!!!
  • Krizi předpovídá i Prof. Oldřich Rejnuš, bývalý guvernér ČNB Pavel Kysilka dodává.... jen nevíme co bude jejím spouštěčem a kdy vypukne.
  • Ekonom Pikora: Slyším tikat bombu, Evropa není připravená a krvácet budou všichni, politici zklamali 2.10.2018.
  • Podle předpovědi společnosti KKR & Co z roku 2017 potká USA v roce 2019 hluboká recese
  • Prof. Ing. Oldřich Rejnuš CSc., Globální krize opět přichází, dnešní systém může fungovat pouze tehdy, pokud se bude více půjčovat než splácet!!!
  • Pavel Kysilka 5. 9. 1958 - (2018), bývalý viceguvernér ČNB, příští ekonomická krize bude mnohem hlubší, výbušninu (v podobě dluhů) máme u bank, roznětka překvapí. Víme že přijde krize, jen nevíme co bude její rozbuškou (co tu krizi spustí). Ve světovém ekonomickém skladišti jsou výbušniny a k explozi stačí jen jiskra (1.3.2019).
  • Robert Kiyosaki (2018), 4. krize přichází, můžeme ji vidět během 2-3 roků (2020-2021) - končí průmyslová doba, nastává doba informační, doporučuje učit se stát se podnikateli, abychom mohli přežít. Více
  • Za dveřmi není recese, ale krize, říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk, co může být spouštěčem? Zásadní může být brexit, a nebo zavedení amerických cel na evropské zboží, hlavně na automobilový průmysl. (21.3.2019)
  • V USA, kde vrcholí hospodářská expanze, pravděpodobnost příchodu recese ve Spojených státech se v následujících 12 měsících zdvojnásobila (rostou ekonomická i geopolitická rizika)! 18.4.2019 Miroslav Frayer, akciový analytik KB.
  • Příchod krize předpokládá doc. Václav Cílek v horizontu tří až pěti roků (2022-2024), předpokládá, že pravděpodobně přijde nejdříve ekonomická krize (souběh situací, kdy i fáma může položit zdravou banku za normální situace), enviromentální krize může přijít v horizontu 10 let (lokální sucho, nedostatek potravin, zdražování, nemoci), např. Čína je nyní potravinově soběstačná z 97%, Česká republika ze 45%, největší problém budou mít nejchudší země, které jsou produkci prodají bohatým.
  • Finanční krize je nevyhnutelná a z části je také vytoužená, protože finanční krize umožňuje umořit dluhy (které tíží finanční sektor a státy).... Normální lidé si ji nepřejí, ale finanční sektor i státy po ní touží.  analytik, politolog a ekonom Dr. Petr Robejšek (5.5.2019).
  • Miliardář Jiří Šmejc očekává ochlazení globální ekonomiky (svět je teď z geopolitického hlediska dost nestabilní), případně i krizi. To podle něj povede ke snížení cen firem a vytvoří nové příležitosti k nákupům a investicím. (5.6.2019)

Co může být indikátorem příchodu světové finanční krize?

  • Inverzní výnosová křivka - prověřeným indikátorem přicházející krize je růst výnosové křivky (v historii to bylo již 7x), kdy dosáhne inverze - např. 10-letá sazba na americké federální dluhopisy stojí méně než dluhopisy na 3 měsíce) z logiky by měl být 10 letý výnos p.a. dluhopisů větší než tříměsiční výnos p.a. (ekonom Michl, nyní člen bankovní rady ČNB).
  • Růst ceny Bitcoinu a současný pokles ceny zlata a USD - přechod na platební styk s blockchainovou technologií u veškerých plateb, bude zrušena hotovost (oběživo).
  • Záporné úrokové sazby a zrušení oběživa (reálných peněz v hotovosti) Ekonomové MMF navrhují dvě možnosti. Tou první je postupné rušení hotovosti a zavádění plně bezhotovostní ekonomiky. Bez možnosti vybrat si hotovost by totiž klienti bank neměli jinou možnost než peníze před znehodnocováním ochránit tak, že by je utratili. Ruchir Agarwal a Signe Krogstrupová nicméně přiznávají, že přechod na bezhotovostní ekonomiku není v krátkém časovém úseku reálný. Proto přicházejí s jiným návrhem. "Návrh počítá s tím, že by centrální banky rozdělily měnovou bázi na dvě části: digitální peníze a hotovost. Na elektronické peníze by se vztahovaly běžné úrokové sazby a hotovost by měla při převodu na e-peníze speciální směnný kurz," píší ekonomové. Například při tříprocentní záporné sazbě by pak banky při uložení sto dolarů v hotovosti připsaly na účet ve skutečnosti jen 97 dolarů. Obchodníci by pak měli dvojí ceny: standardní za bezhotovostní platbu a vyšší při hotovostní platbě. Tím by držení hotovosti ztratilo na atraktivitě. Více
  • Ropná krize a extrémní růst nebo pokles ceny ropy díky geopoltice a sankcím (Venezuela, Irán, Ukrajina, Rusko atd.).
  • Dluhy dnes patří centrálním bankách (USA, Evropa, Čína), které provádějí kvantitativní uvolňování a dluhy se tak přesouvají z bank na státy (občany).
  • Obrovské zisky transnacionálních firem typu Amazon, Facebook, Apple, Microsoft a další (jejich zisky hravě překonávají rozpočty některých států), které produkují výjimečné zisky a dochází tak k novému přerozdělování majetku - digitální a robotická průmyslová revoluce, důsledkem bude krachy států, regionálních firem, atd.
  • Rostoucí polarita ve společnosti (3 - 5% obyvatel vlastní cca 95% světového majetku) - až dosáhne 99% vlastněného světového majetku malou skupinou osob či firem.
  • Eskalace obchodních válek (cla) mezi USA, Čínou (která je nyní již v plném proudu) a nově mezi Evropskou Unií.
  • Eskalace měnových válek (vazba USD na ropu- petrodolar a ztráta jeho významu).
  • Rozšiřování mezinárodního obchodního embarga na další země např. Irán a země, které s ním obchodují.
  • Brexit, může ale dojít k psychologickému šoku s velkými důsledky, k výbuchu stačí jiskra, a tou se brexit může stát (Ekonom Kysilka).
  • Krachy Čínských státních podniků, které jsou extrémně předlužené a neochota státu je sanovat, zachraňovat.
  • Pokud padne bankovní trh v Itálii, stane se černou labutí pro celou EU (prof. Rejnuš).
  • Nová forma studené války (nárůst zbrojení) a dělení států do vlivových skupin.
  • Vnitřní problémy jednotlivých státu EU, Francie - žluté vesty, Itálie rostoucí dluhy - vznik a šíření občanských a skupinových stávek - brzda ekonomického růstu, vznikající finanční ztráta.
  • Když se budou muset začít splácet dluhy a přestane se půjčovat (zastaví se kvantitativní uvolňování) do několika měsíců je krize tu!!!
  • Některé varovné indikátory, třeba zadluženost západoevropských zemí, jsou horší než v roce 2008. Některé ekonomiky už jsou v recesi, například Itálie. Německo se recese dotýká také. Jednoznačně dochází ke zpomalení v Číně − za poslední měsíce se tam snižují prodeje všeho, včetně škodovek. říká v rozhovoru pro HN ekonom Pavel Kysilka  (1.3.2019).
  • V minulosti fungoval jako dobrý předstihový indikátor rozdíl mezi výší nezaměstnanosti a mírou inflace. Pokud se k sobě tato dvě čísla přiblíží, jde o známku dosažení vrcholu cyklu a přehřívání ekonomiky. Více
  • Posledních 50 let totiž ukazuje, že pokud se výnosy desetiletých dluhopisů dostanou pod výnosy tříletých obligací, pro mezinárodní trhy to často znamená dosažení vrcholu cyklu. TENTO STAV JIŽ NASTAL.
  • Možný přechod na zlatý standard a zrušení USD jako rezervní měny navázané na dolar (Basilej III).
  • Záporné úrokové sazby, bublina na realitních a akciových trzích, Zombie firmy.
  • Zastavení toku kapitálu z Německa a Nizozemí do zemí na periferii měnové unie, po roce 2010, tehdy přestal proudit kapitál z přebytkových zemí do zemí s vnějšími deficity, více.

Kdo je největším věřitelem světa při rostoucím dluhu států, měst (municipalit), podniků i občanů??

Ekonom Prof. Ing. Peter Staněk CSc, 7.2018

  • nová krize klepe na dveře, jen neznáme čas kdy přijde, krize z roku 2008 nebyla vyřešena (podobně mluví ekonomové prof. Rejnuš i Pavel Kysilka)
  • riziko jsou nesplácené studentské půjčky v USA, které převýšily dluh z roku 2008 způsobený hypoteční krizí
  • nastane proces zmenšování ekonomiky, není možný tzv. trvale udržitelný růst (populace stárne a nebude stále více spotřebovávat)
  • nyní se v EU urychlují reformy, protože se očekávat příchod krize
  • otázka: máme v Evropě jednotu, máme stejné cíle, když přijde krize?
  • USA dává více jak 10 x více na zbrojení než Rusko, které je obviňované z možného napadení EU a dalších států Evropy (Rusko je pokládáno za agresora a USA za mírotvorce). Na světě vládne např. v Africe chudoba a hlad...není to paradox, když my v civilizovaném světě vyhazujeme miliony tun potravin??
  • pokud bude pokračovat současná nerovnováha ve společnosti, čeká nás boj o potraviny, vodu a území
  • největším šokem může být fakt, že ve fondu pojištění vkladů v Česku je pouze cca 6% na Slovensku cca 8% z částky, kterou garantuje národní banka (fond pojištění vkladů ve výši 100 000 EUR) a ta může v případě potřeby tuto částku splácet po dobu 7 roků. Stát ale také může zkonfiskovat úspory bez náhrady podle platného zákona a občan nemůže stát ani banku za to žalovat!!! (Peter. Staněk Litoměřický seminář 2018) - kdy se přijímají takové zákony??? v době růstu nebo když hrozí tajfun krize??
  • Prof. ing. Peter Staněk, CSc.

Projev Prof. Staňka od času 3:06:00

Ekonom prof. Oldřich Rejnuš

Jednotlivé fáze finanční krize způsobené úrokovými sazbami dle prof. Rejnuše:

  • Kolaps hypotečního trhu.
  • Zhroucení trhu cenných papírů.
  • Kolaps trhů finančních derivátů.
  • Kolaps bank a dalších dluhů finančních institucí.
  • Hospodářskou krizi.
  • Fiskální krizi.
  • Sociální a lidskou krizi.

4 hlavní důvody, proč bude na světě hůř:

  • Koncentrace bohatství, růst polarizace, růst dluhů, obchodní války, růst cen potravina a energií.
  • Růst byrokracie.
  • Zvyšování zbrojení (2% DPH pro celou EU v době přicházející stagnace a krize).
  • Migrační náklady.

Jaké budou možné následky hospodářské krize?

  • Anarchie a tím konec právního státu.
  • Další světová válka - hrozba konce lidské civilizace v současné podobě.

Jakou budoucnost můžeme očekávat?

  • Jim Rogers (investor s komoditami) - očekávám velkou krizi.
  • Pokud se nevyřeší korupce a daňové úniky nadnárodních korporací, holdingů a trastů, nemůžeme vyřešit stávající krizi.

Ekonom Ing.Leopold Tanner

Je zrušení peněz ztrátou svodody?

  • S návrhem na ukončení používání mincí a bankovek nedávno přišla dvojice ekonomů Mezinárodního měnového fondu. Centrálním bankám by to mimo jiné umožnilo například nastavit záporné úroky, což by podpořilo hospodářský růst v době krize. Výroba peněz je navíc drahá a bezhotovostní platby by omezily šedou ekonomiku, říká editel Mastercard ČR Miroslav Lukeš.
  • S návrhem na ukončení používání mincí a bankovek nedávno přišla dvojice ekonomů Mezinárodního měnového fondu. Centrálním bankám by to mimo jiné umožnilo například nastavit záporné úroky, což by podpořilo hospodářský růst v době krize. 
  • Výroba peněz je navíc drahá a bezhotovostní platby by omezily šedou ekonomiku. 
  • Zavedení záporných úrokových sazeb znehodnocovalo úspory a lidé by se nemohli bránit výběrem peněz z banky. Bezhotovostní placení navíc vede k většímu utrácení, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Zrušení hotovosti by finančním institucím umožnilo monitorovat veškeré platby, a znaly by tak spotřební zvyky svých klientů. 
  • "Zrušení hotovosti by náš svět proměnilo na Orwellův. Banky budou vědět, kdy, kde, za co a kolik lidé utrácí. Na základě toho by mohly vznikat řízené nabídky, úplně jiný marketing, než jak ho známe dnes. Svoboda, kdy se člověk sám rozhoduje, by byla u velké části populace významně potlačena." 
  • více 

Dr. Petr Robejšek, politolog o budoucí krizi 5.5.2019

  • Změňme hodnotový systém, zaměřme se na čas, jak trávit čas tady na zemi,  čas který věnujeme svým blízkým a sobě, zastavme spotřebu, zaměřte se na věci, které mají nemateriální charakter.. .
  • Můžeme zastavit opakující se cyklus hromadění majetku, krizí válek---právě to je smyslem pochopení lidské populace...
  • Slepá ulička technologického šílenství - modelově to spočívá v tom, že technologie ulehčují život, chrání před nebezpečím atd.. Nyní se však technologie a robotizace (zlevnění práce, která nestávkuje..) začínají obracet proti nám a způsobují dekadenci.
  • Bojí se slepého a účelového nadšení pro průmysl 4.0.
  • Přestaňme chtít stále víc (spotřeba).
  • Kontrolní syndrom - elita neumí zacházet se současným stále složitějším světem, důsledkem jsou nové a nové kontrolní systémy - svět se stává stále kontrolovanější, složitější a zranitelnější, narůstají totalitní prvky - ztrácíme svobodu (strava, názory, volný čas, cigarety, atd.).
  • Řešení: nyní jsme ve slepé uličce, ve své podstatě jsme nepoučitelní, ale máme šanci vršením krizí (špatných zkušeností, selháním, narážením na zeď) se na nám podaří krok za krokem posunout společnost a změnit se dřív (obrátit kormidlo), než se sami zničíme (cíl se soustředit se klíčové a pákové prvky společnosti)  podle analýz a výzkumů, starých civilizací, nejen prof. Bárty je tato myšlenka Dr. Robejška pouze slepou uličkou, kterou opakuji Civilizace po dobu min. 10 000 roků (symptomy naší současné civilizace se ve 100% shodují s civilizacemi, které opakovaně zanikly před námi) - tedy jsme se stále nepoučili a točíme se v pomyslném kruhu!!!

29.9.2008 Krach likvidity v USA.

DOT COM krize 2000, klesalo to do roku 2002 a potom Alan Greespain držel 1% sazby po 2 roky, nízkými sazbami se podporuje hypoteční trh.

  • Od roku 1998 se kreditní riziko z USA se přenáší do Evropy, chudých zemí mimo USD.

Zprávy z tisku

28.9.2022 Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur (ČTK) 

22.1.2022 Britský investor a spoluzakladatel bostonské investiční společnosti GMO Jeremy Grantham očekává obrovský propad trhů. Americké burzy jsou podle jeho názoru ve čtvrté superbublině za posledních sto let. Uvedl to ve svém komentáři Divoká mela může začít. Grantham je dlouhodobě známý podobnými skeptickými názory. "Nacházíme se v upíří fázi býčího trhu. Nezastavil jej covid, oznámení o konci kvantitativního uvolňování a plánovaném zvyšování úrokových sazeb, neotrávila jej ani neočekávaně vysoká inflace, která v minulosti vždy poslala ocenění akcií dolů. Nestvůra dál poletuje. A když už si myslíte, že je naprosto nesmrtelná, tak najednou padne na kolena a umře. Čím dřív se tak stane, tím lépe pro všechny.

  • Americký akciový trh se podle jeho názoru propadne stejně jako po krachu na burze v roce 1929, splasknutí internetové horečky v roce 2000 a finanční krizi v roce 2008. Důvodem jsou vysoce nadhodnocené ceny akcií. Ty se podle Granthama značně odchýlily vzhůru od dlouhodobých trendů a dříve či později se k nim vrátí, a možná padnou i níže. K bublině podle jeho názoru značně přispěla uvolněná politika centrální banky Fed.
  • Za současné situace by se S&P 500 mohl propadnout ke 2500 bodů, což by znamenalo pokles o 45 procent.
  • Současná situace na finančních trzích je podle něj o to horší, že se bublina týká nejen akcií, ale také dluhopisů, nemovitostního trhu a komodit.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/miliardar-varuje-pred-superbublinou-upirim-trhem-a-kolapsem-americkych-akcii-1387089?

3.12.2021 Pravá ruka Warrena Buffetta, Charlie Munger z Berkshire Hathaway, na páteční konferenci v Austrálii řekl, že trhy jsou místy divoce nadhodnocené a že současné prostředí je "ještě šílenější" než během dotcom bubliny na konci 90. let, která následně praskla.

"Považuji tuto éru za ještě šílenější než dotcom éru," řekl 97letý Munger na Sohn konferenci v Sydney, uvedl The Australian Financial Review. Na konferenci měl řeč poté, co hotovost Berkshire dosáhla ve třetím čtvrtletí nových výšin v objemu 149,2 miliardy dolarů.

Munger také řekl, že by si přál, aby kryptoměny neexistovaly, a pochválil Čínu, že přijala opatření k zákazu jejich používání, uvádí rovněž AFR. "Přál bych si, aby nebyly nikdy vynalezeny," vyjádřil se Munger. "A znovu obdivuji Číňany, myslím, že se rozhodli správně, že je prostě zakázali. V mé zemi se anglicky mluvící civilizace rozhodla špatně, já prostě nemůžu vystát účast na těchto šílených boomech, ať tak či onak."

Index S&P 500 se od svého pandemického minima v březnu loňského roku více než zdvojnásobil, zatímco bitcoin vzrostl o více než 1000 %. Podle údajů Bank of America a EPFR Global nalili investoři v roce 2021 do akciových fondů téměř 900 miliard dolarů, což je více než celková suma za posledních 19 let.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4858507/soucasne-trzni-prostredni-je-podle-prave-ruky-warrena-buffeta-jeste-silenejsi-nez-dotcom-bublina.htm

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

  • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
  • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

28.12.2020 Téměř každý druhý Čech souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Téměř 30 % obyvatel Česka situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting mezi 880 respondenty  

18.12.2020 Bulharský premiér Bojko Borisov očekává příchod bezprecedentní finanční a ekonomické krize. Evropské státy podle něj začnou bankrotovat nebo budou mít 15% deficity (The Capitals) 

18.10.2020 Podle České národní banky (ČNB) epidemie způsobila, že lidé letos začali vybírat z bankomatů více peněz než obvykle. A není to jen snaha mít okamžitě dostupnou finanční rezervu. I mezi drobnými firmami se v době nejistoty platí častěji hotově.

Podle člena vedení ČNB Vojtěcha Bendy poptávka po hotových penězích s příchodem koronaviru skokově vzrostla. "Na jednu stranu je tu politická snaha propagovat bezhotovostní platby, reálně jsou ale dodávky hotovosti vyšší, než je obvyklé v tomto období," říká Benda v rozhovoru pro HN.

Podle dat komerčních bank lidé platí kartou, převodem peněz z účtu na účet či jinou bezhotovostní formou více než před pandemií. Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil uvedl, že zatímco loni tvořily platby v hotovosti 57 procent všech uskutečněných transakcí, během jarní vlny pandemie spadl jejich podíl až na 46 procent. Nyní se hotovostí platí stejně často jako bezhotovostně. Podle České národní banky (ČNB) epidemie způsobila, že lidé letos začali vybírat z bankomatů více peněz než obvykle. A není to jen snaha mít okamžitě dostupnou finanční rezervu. I mezi drobnými firmami se v době nejistoty platí častěji hotově. lidé na bankovky nezanevřeli. V první polovině dubna poskočil objem peněz v oběhu o 55 miliard korun z celkových přibližně 630 miliard. Za celý loňský rok to bylo jen o 25,8 miliardy.

https://archiv.ihned.cz/c1-66831750-kvuli-covidu-vyrazne-stoupl-zajem-o-hotovost-dodavatele-uprednostnuji-penize-na-drevo-pred-fakturou

21.7.2020 Renomovaná americká finanční expertka Suze Orman varuje před tím, že v USA se schyluje v souvislosti s negativními projevy koronavirové pandemie k "perfektní finanční bouři", která by mohla přijít v souvislosti s ukončováním podpůrných opatření státu. Podle Ormanové finanční situace mnoha Američanů byla v průběhu první vlny šíření koronavirové nákazy obtížná a nyní se zdá, že by se mohla ještě dále zhoršit.

  • Podle některých odhadů by při katastrofickém scénáři mohlo nuceně opustit své stávající domovy kvůli neplacení nájemného mezi 24. červencem a zářím 20-28 miliónů Američanů, kteří nebudou schopni dostát svým závazkům. Taková míra nemá v historii USA srovnání a obdobu a představuje výrazné riziko.
  • Ke konci července vyprší podpora 600 USD týdně pro nezaměstnané. Osud podpůrného programu CARES Act zatím není úplně jistý. Demokraté usilují o jeho prodloužení, ale podle některých komentářů se zdá nepravděpodobné, že by se to podařilo odsouhlasit ještě před vypršením prvního kola.
    Tuto podporu čerpá cca 25 miliónů Američanů.
  • CARES Act chrání také Američany před problémy se splácením jejich vládou zajištěných hypoték a to nejméně do konce srpna. Aktuálně má vládou zaručenou hypotéku cca 70% jednogeneračních domů. Zbylých 30% nemá žádnou státní záruku a proto se na ně žádná "obrana" ani nevztahuje.
  • Podpora státu se týká také studentských půjček, jejichž splácení bylo umožněno v případě nutnosti pozastavit až do konce září. Demokraté usilují pro prodloužení této formy podpory.
  • https://www.kurzy.cz/zpravy/551939-orman-konec-podpurnych-programu-v-usa-hrozi-perfektni-financni-bouri-ktera-bude-daleko-horsi-nez/

Úvaha: smyslem informací není vyvolat strach u jedinců či společnosti, ale ukázat možnost, kterou může civilizace projít. Člověk se nemusí bát, cestu může hledat v poznání sebe a zklidnění, které umožní vnímat svůj vnitřní hlas, který nás propojí s vědomí. Svou energii již nemusíme věnovat vnějšímu světu, kde probíhá souboj duality (pravda a lež, černá a bílá) a který odebírá energii a poznání (blokuje vývoj). Ale naopak energii dáváme tomu, co nás posouvá k vědomí. Stáváme se vědomím člověkem, který je příkladem pro ostatní.

  • Tam, kde dávám svou energii (zájem), to podporuji a naopak, co nemá energii to zaniká

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...