Jak vyčistit vodu v přírodě?

Jaký použít filtr na vodu v přírodě?

  • Sawyer 
  • Sawyer mini -  z tekoucích potůčku odfiltruje jen bakterie a viry, ale je malý, lehký a dobře se čisti

Dezinfekce vody:

  • aquasteril (2 složkový) - dezinfekce vody, zabíjí baktérie
  • vodný roztok jodidu draselného lze použít, pokud nemáme jinou možnost a pijeme neznámou vodu
  • roztok CDS2  

Jak čistit vodu v domácnosti?


30.11.2020 Staří Mayové vybudovali složitý filtrovací systém, aby měli pitnou vodu. V jednom z velkých mayských měst Tikalu se nachází sofistikovaný filtrační systém, který obyvatelům poskytoval pitnou vodu. Stavitelé k tomu použili minerály, které dopravovali ze vzdálených oblastí.

Tým archeologů pomocí radaru objevil na nalezišti Tikal pozůstatky filtračního systému, který byl instalován ve vodním rezervoáru Corriental, což byl důležitý zdroj pitné vody pro starověké Maye. Systém obsahoval krystaly křemene a zeolitu. Ty sloužily jako minerální síto na vodu. Je zajímavé, že stejné minerály se k přírodní filtraci používají i dnes. Filtrace byla podle odborníků velmi účinná, dokázala vodu zbavit mikrobů, uhlíkatých sloučenin, těžkých kovů i toxinů. "Zajímavé je, že podobný systém by byl velmi efektivní i dnes po téměř 2000 letech

Mnoho mayských měst se nacházelo ve výše položených oblastech na pískovci, kde bylo těžké dostat se k pitné vodě. A když už se k ní dalo dostat, bylo nutné ji nějak skladovat, protože panovala častá sucha a zdroje vysychaly. Právě proto museli vodu nejprve důkladně přefiltrovat a poté uskladnit v nádobách. "Bylo za tím zřejmě empirické pozorování, které Maye přivedlo na myšlenku, že určité minerály jsou spojené s čistou vodou. Všimli si, že je čistější a chutná lépe, a chtěli tyto nerosty dostat ke svým vodním zdrojům". Zatímco jiné rezervoáry vody byly znečištěné vysokým množstvím olova, rezervoár Corriental měl vodu zcela čistou. Mayové byli na schopnosti vyčistit svou vodu velmi závislí, jinak by konzumovali i nebezpečné toxiny.

https://www.extrastory.cz/stari-mayove-vybudovali-slozity-filtrovaci-system-aby-meli-pitnou-vodu?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.