Tvrdý sad - prales z ořešáků a jedlých kaštanů

Tvrdý sad - prales z ořešáků a jedlých kaštanů

Na hektar tvrdého sadu (ořešáky, ořechovce, kaštanovníky, lísky, případně i duby) se vejde přibližně 70 až 100 velkých stromů (záleží kolik plochy vezmou větrolamy a jiné prvky). K jeho vysazení potřebujete JEDNOU ZA NĚKOLIK SET LET zhruba sto skořápkových plodů daných stromů (nebo roubovaných sazenic) a několik set sazenic podpůrných dřevin (čimišník - dusíkáč a pionýrská dřevina, kalina obecná, sukcesní ovoce, doplňkové dřeviny atd.).  

  • Tvrdý sad produkuje lepší potravu než obilné pole! 
  • Tvrdý sad ( = promyšlená výsadba ořešáků a kaštanovníků) produkuje na jednotku plochy stejně nebo i mnohem více potravin. 
  • Dokonce ořechy a jedlé kaštany mají vyšší výživnou hodnotu než obilí. Byly tu dřív, ještě než bylo vůbec vyšlechtěno obilí. Neobsahují lepek jako pšenice a jiné obiloviny. 
  • Nelze ale kombinovat ořešáky s ovocnými druhy.
  • Lísky kromě plodů lze i kopicovat.

Jaroslav Svoboda: tvrdé sady považuji v našem klimatu za základ soběstačnosti potravou na zimu.

https://ekozahrady.com/inspirace/tvrdy-sad/

Jedlá lesní zahrada

Jedlý les v ekozahradě obsahuje všechna rostlinná patra, s preferencí rostlin jedlých a pro nás užitečných.
Poskytuje nám potravu, materiály a zdravé prostředí pro život. Funguje jako přírodní ekosystém a tím nám šetří práci.

Síla jedlého ovocného lesa spočívá v propojení všech rostlinných pater. Z podzemí až nahoru, s příklady jejich poživatelných a léčivých zástupců:

1) kořeny, hlízy cibule (křen, topinambur, cibule zimní, sevlák, groundnut, pampeliška...)

2) nízké byliny a půdní pokryv (mařinka, máta, mateřídouška, čechřice vonná, merlík všedobr...)

3) vyšší trvalky a nízké keře (rybíz, aronie, zimolez kamčatský, udatna lesní, oman pravý...)

4) nízké stromy a vysoké keře (broskvoně, lísky, dříny, mišpule, višně...)

5) středně a hodně vysoké stromy (jabloně, hrušně, slivoně, kaštanovníky, ořešáky...)

6) popínavky, liány (vinná réva, actinidie, klanopraška, akébie,...)

Nemusíme vysadit vše najednou, trvalky obvykle přidáváme až v dalších letech do vznikajícího mikroklimatu.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.