BITCOIN, spotřeba elektrické energie

Výpočetní síla potřebná k fungování bitcoinu neslouží jen k chodu transakcí, ale současně i ke kontinuální údržbě a kontrole blockchainu, decentralizované účetní knihy se všemi realizovanými platbami. Bitcoiny vznikají tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší matematické algoritmy a za vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Procesu se říká těžba a lidé, kteří tímto způsobem získávají bitcoiny, jsou označováni jako těžaři nebo mineři. 

  • Jedna bitcoinová transakce může znamenat stejné množství uhlíkových emisí jako 1,8 milionu nákupů provedených přes Visu. 

Podle některých odhadů se v roce 2018 objem spotřeby bitcoinové energie dostane na úroveň 140 TWh, což by odpovídalo spotřebě celé Argentiny, respektive 0,6% celosvětové spotřeby, respektive to odpovídá odhadované spotřebě všech elektromobilů v roce 2025.

Jak celý proces těžení BitCoinů funguje a k čemu je potřeba ona elektrická energie. BitCoin jako celá řada kryptoměn funguje na algoritmu proof-of-work, což je způsob ověřování transakcí v síti. Každých zhruba 10 minut se přidává do blockchainu nový blok. Přidávají je tam těžaři, kteří si navzájem nevěří, jediné čemu mohou věřit je kód BitCoinu.

Každý těžař ověřuje správnost provedené transakce a musí souhlasit se stejnou historií transakcí. Těžaři ověřují skupinu transakcí, která se má zapsat do blockchainu, ale pouze jeden blok může být zapsána do blockchainu v jeden čas. Do chainu se zapíše blok pocházející od prvního těžaře, který vytvoří první validní blok. Předtím než je blok zapsán musí dojít k ověření vhodnosti zápisu v celé síti. Následně je těžař, který blok do sítě zapsal odměněn fixní částkou v BTC a celý proces se znovu opakuje.

6.10.2021 Bitcoin využívá kvůli své těžbě hodně elektrické energie. Na jednu stranu to brání prudkému růstu jeho množství v oběhu, na druhé straně je právě energetická náročnost. Poukazuje na to ekonom Tim Taylor, a to v souvislosti s novou studií, která se zaměřuje právě na tuto stránku kryptoměny.

Podle červené křivky by tedy nyní bitcoin spotřebovával více elektrické energie než Nový Zéland či třeba Dánsko. Pokud by byl relevantní horní odhad, pak před pandemií by spotřebovával více než Francie, o zemích jako Mexiko nebo Ukrajina nemluvě.
Ohledně dopadu na životní prostředí Bala píše, že v Číně se nacházelo více než 65 % světové těžby, v létě tu za tímto účelem byla používána i elektřina vyráběná ve vodních elektrárnách, ale celkově dominovaly elektrárny uhelné. Nebo byly těžaři využívány vlastní agregáty používající naftu či topné oleje. Nyní čínská vláda tvrdě postupuje proti těžbě bitcoinu a řada těžařů se tak přesouvá do zemí jako Írán nebo Kazachstán, kde je elektřina generována téměř výhradně z fosilních paliv.
Taylor k tomu všemu dodává, že "existují technické alternativy, který by mohly umožnit bitcoinu a dalším kryptoměnám existenci s nižší spotřebou elektrické energie". Bala ale každopádně konstatuje, že "bitcoin je do značné míry kryptoměnou s největším problémem spotřeby energií". Taylor podle svých slov nevidí žádnou známku toho, že by zde byla nějaká ochota změnit fungování této kryptoměny tak, aby se na tom něco změnilo.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4801551/bitcoin-a-spotreba-energie.html 

23.5.2021 Nikdo nemůže pochopit všechno, ani Elon Musk. Jeho výroky o bitcoinu s odkazem na energetickou náročnost jeho těžby prý nejsou namístě. "Nevyužívá standardní energetický mix, ale má motivaci hledat přebytečné a často zelené zdroje energie, které by jinak utekly komínem," říká hlavní ekonom platební instituce Roger Dominik Stroukal.

  • Zaprvé nevyužívá standardní energetický mix, ale má motivaci hledat přebytečné a často zelené zdroje energie, které by jinak utekly komínem. 
  • Zadruhé v budoucnosti bude energetická náročnost významně klesat. Je to zásadní téma a je dobře, že se zvedlo, ale fanouškům Bitcoinu se nedaří vysvětlovat, že to katastrofa není a nebude. 
  • Bitcoin má spoustu otazníků, ale energetická náročnost mezi nimi není, to je především chyba v komunikaci. 
  • https://www.e15.cz/kryptomeny/dominik-stroukal-spinavy-bitcoin-nesmysl-musk-se-plete-tezba-elektrinou-neplytva-1380702<br>

12.4.2021 Nedávné IPO firmy Coinbase ukázalo, že kryptoměny mají spoustu fanoušků. Existují však i jejich odpůrci. Obzvlášť ekologům dělá těžkou hlavu množství energie, které těžba bitcoinu spotřebovává. Skupina akademiků pod vedením Kuan Ta-poa z Univerzity Čching-chua a Wang Šou-janga z Čínské akademie věd zkoumala ve studii zveřejněné v časopise Nature Communications množství energie, které v Číně spotřebuje bitcoin. Dospěli k závěru, že pokud nevzniknou žádné legislativní mantinely, bude v roce 2024 bitcoin představovat "zásadní" překážku dekarbonizace čínské ekonomiky.

Energetický "hlad" bitcoinu pramení přímo z jeho podstaty. Před centralizovanými záznamy dává přednost "blockchainu", databázi transakcí, jež je rozdělená mezi uživatele. Blockchain udržují "těžaři", kteří potvrzují transakce tím, že se snaží rozlousknout matematické hádanky, jež se těžko řeší, ale snadno ověřují. Každý úspěšně vytěžený blok informací přináší odměnu, aktuálně 6,25 bitcoinu (přes osm milionů korun).

Systém upravuje obtížnost hádanek, aby zajistil, že v průměru každých deset minut vznikne nový blok. Vysoké ceny bitcoinu se starají o to, že se na honbu za těžařskými odměnami vyplatí využívat větší počítačový výkon - a tím pádem i víc elektřiny. Automatické stabilizátory bitcoinu na to reagují zvýšením matematické obtížnosti. Stejně jako Červená královna v Alenčině říši divů i těžaři zjišťují, že běží čím dál rychleji, ale stejně stojí na místě.

  • Výzkumníci se s použitím ekonomického modelování pokusili zjistit, kolik uhlíku se při této práci nepráci spotřebuje. Dospěli k závěru, že pokud nebude těžba bitcoinu nijak regulovaná, v roce 2024 spotřebuje tolik energie jako celá Itálie nebo Saúdská Arábie. Roční objem uhlíkových emisí, 130 milionů tun, bude odpovídat tomu, co vyprodukuje Nigérie.  
  • Jeden z často citovaných modelů využívajících veřejně dostupná blockchainová data předpokládá, že celosvětová spotřeba bitcoinové energie už teď odpovídá Kazachstánu a uhlíková stopa kryptoměny je srovnatelná s tou hongkongskou. 
  • https://www.tydenikhrot.cz/clanek/spinava-pravda-o-bitcoinu-spotreba-energie?<br>

10.2.2021 Nejznámější kryptoměna bitcoin spotřebuje za rok asi dvakrát více elektřiny než Česká republika. Vyplývá to z analýzy Cambridgeské univerzity, na níž upozornil server BBC. Kdyby byl bitcoin stát, patřil by mezi třicet největších spotřebitelů elektrické energie. Univerzitní badatelé uvedli, že nejznámější kryptoměna spotřebuje kolem 121,36 terawatthodiny (TWh) elektřiny. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily pro srovnání loni 30,05 TWh elektřiny.

Zmíněný nástroj řadí spotřebu elektrické energie kryptoměnou před Argentinu (121 TWh), Nizozemsko (108,8 TWh) a Spojené arabské emiráty (113,20 TWh). Bitcoin pomalu dohání Norsko, které ročně potřebuje 122,20 TWh. Česká republika podle indexu ročně spotřebuje 62,34 TWh.

Elektrická energie, kterou spotřebuje ročně bitcoin, by stačila k provozu všech rychlovarných konvic v Británii na 27 let. Na druhou stranu se rovná roční spotřebě všech elektrických přístrojů ve Spojených státech, kterou jsou zapnuté, ale neaktivní.

https://www.e15.cz/kryptomeny/bitcoin-jako-energeticky-zrout-rocne-spotrebuje-dvakrat-vice-elektriny-nez-cele-cesko-1377849?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...