Kazachstán

Kazachstán je překvapivě důležitý pro evropské ekonomiky a do jisté míry i pro asijské, protože politická stabilita mu umožnila stát se klíčovým vývozcem ropy, zemního plynu, uranu (40% světových zásob) a uhlí. Přestože je Kazachstán významným vývozcem ropy a plynu, dosahuje tamní průměrná mzda pouhých 570 dolarů za měsíc (asi 12,5 tisíc korun) a mnozí lidé berou ještě mnohem méně 1.(2022). Navzdory zlepšení v posledních letech figuruje Kazachstán v korupčním žebříčku Transparency International až na 94. příčce, kterou sdílí například s Brazílií, Etiopií, Surinamem či Tanzanií.

  • Populace Kazachstánu je asi 18,7 milionu obyvatel, což ze státu dělá území s jednou z nejnižších hustot zalidnění na světě. Celkově je v tomto údaji země na 234. místě s hustotou sedm obyvatel na kilometr čtvereční. Většina obyvatel se soustředí po obvodu hranic na jihu a jihovýchodě, severu a severovýchodě země. Centrální část země je naopak velmi pustá.
  • Hranice Kazachstánu obepínají území o rozloze přes 2,7 milionu kilometrů čtverečních, což ho řadí na deváté místo v žebříčku největších států planety těsně za jihoamerickou Argentinu, která je větší "jen" o několik desítek tisíc kilometrů čtverečních, asi o polovinu Česka. Vzdálenost ze západního do východního cípu země vzdušnou čarou je asi 2,8 tisíce kilometrů, což je asi o tři stovky méně než z Paříže do Moskvy.
  • Přes 77 % povrchu Kazachstánu tvoří zemědělská půda, přičemž 68,5 % jsou pastviny
  • Největšími obchodními partnery jsou Rusko, Čína a státy EU. Základním vývozním artiklem Kazachstánu je surová ropa, která tvoří přes 56 % celkového exportu. Seznamu zemí, se kterými Kazachstán nejvíc obchoduje, dominuje Čína s Ruskem. HDP má Kazachstán 54. největší na světě, srovnatelný například s Maďarskem.
  • Veřejná databáze CIA uvádí, že Kazachstán má k dispozici asi 40 tisíc vojenského personálu v aktivní službě. Armáda má mít k dispozici "většinou starší výbavu" ruského a sovětského původu. Od roku 2010 je Rusko zdaleka největším dodavatelem zbraní do Kazachstánu. 
  • Etnickému složení státu dominují podle posledních dostupných dat Kazaši. Velmi početná je ale i ruská menšina (cca 20%) soustřeďující se zejména na severu země. 
  • Rusko je zároveň třetím největším hráčem v těžbě kryptoměn za Spojenými státy a Kazachstánem. 
  • Je zde Kosmodrom Bajkonur.
  • Kazachstán bohatý na surovinové zdroje je součástí Euroasijské hospodářské unie ovládané Ruskem a vojenského bloku Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Jednotky CSTO pod vedením ruské armády byly po nepokojích začátkem roku 2022 povolány do Kazachstánu a pomohly politickému vedení stabilizovat situaci, kdy údajně hrozil puč proti Tokajevovi, který není ve funkci dlouho. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-kazachstan-wiki-185111#

Velikost Kazachstánu na mapě Evropy.

9.11.2023 Prezidenti Ruska a Kazachstánu jednali v Astaně o otázkách bilaterální spolupráce, perspektivách interakce na regionálních platformách a mezinárodních problémech. Přečtěte si o nejdůležitějších prohlášeních hlav států v materiálu RIA Novosti. V roce 2022 se obrat vzájemného obchodu zvýšil o deset procent – ​​na 28,2 miliardy dolarů. Přímé investice z Ruska do kazašské ekonomiky podle Putina přesáhly 17 miliard. V Kazachstánu je z více než 42 tisíc podniků se zahraniční účastí 19 tisíc ruských.

  • Moskva a Astana zaujímají přední pozice v celosvětové produkci obilí. Je důležité koordinovat úsilí o zajištění potravinové bezpečnosti a nekonkurovat na trhu EAEU, je přesvědčen kazašský lídr. Považuje za nutné zrušit západní sankce na ruské produkty, hnojiva a semena.
  • Na fóru byly připraveny dohody a memoranda v hodnotě 100 miliard dolarů a byl podepsán společný akční plán na tři roky. Rusko se bude podílet na výstavbě tří tepelných elektráren v Kazachstánu.
  • https://ria.ru/20231109/putin-1908448367.html 

29.12.2022 

 Kazachstánský provozovatel ropovodů KazTransOil zaslal svému ruskému protějšku, firmě Transněfť, žádost, aby mohl v příštím roce posílat kazachstánskou ropu ropovodem Družba do Německa. S odvoláním na dnešní oznámení kazachstánského podniku o tom informovala agentura Bloomberg. Mohlo by se podle ní jednat o první krok k tomu, aby kazachstánská ropa proudila do Německa, které hledá alternativu k ruským dodávkám (ČTK)

28.11.2022 Rusko se v podmínkách mezinárodní obchodní krize přeorientovává na nové trhy a jeho obchodní obrat s Kazachstánem neustále roste. V pondělí to uvedl ruský prezident Vladimir Putin, který v Moskvě přijal svého kazašského protějšku Kassym-Jomarta Tokajeva. Ruský vůdce vzal na vědomí symboliku Tokajevovy návštěvy, která pro něj byla první po znovuzvolení do funkce hlavy republiky. Svou volbu označil za zcela přirozenou, protože Rusko zůstává pro Kazachstán hlavním strategickým partnerem.

Politická symbolika

Tokajev zaznamenal "hluboký politický význam" své cesty do Ruska bezprostředně po svém znovuzvolení a "určitou symboliku" jeho návštěvy. "Pro Kazachstán byla a zůstává Ruská federace hlavním strategickým partnerem, státem, se kterým máme hluboké vztahy v různých průmyslových odvětvích," dodal.

Návštěva Tokajeva podle Putina "zdůrazňuje zvláštní povahu vztahů" mezi Moskvou a Astanou. Kolegovi ještě jednou pogratuloval k vítězství ve volbách, které se konaly právě před týdnem, a popřál mu úspěch.

Po návštěvě Moskvy hodlá kazašský prezident odcestovat do Paříže, kde ho čeká jednání s francouzským lídrem Emmanuelem Macronem a jednání se zástupci francouzských podnikatelských kruhů. Macron zároveň plánuje v úterý odletět do Washingtonu na setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Obrat obchodu mezi Ruskem a Kazachstánem loni vykázal bezprecedentní růst o téměř 35 %, připomněl Putin. Obchodní a ekonomická spolupráce se sousední republikou podle něj vytvořila drtivou většinu ruských regionů - 76 z 89. Přitom letos mohou země dosáhnout rekordní úrovně obchodu, řekl ruský premiér Michail Mišustin, který se také setkal s Tokajevem. Podle šéfa kabinetu vzrostl objem vzájemného obchodu od ledna do října již o více než 10 %. Objem ruských investic v Kazachstánu dosáhl téměř 17 miliard dolarů, poznamenala hlava státu. Tokajev ujistil, že Astana hodlá "udělat vše pro to, aby zajistila bezpečnost ruských investic a přilákala je co nejvíce".

https://tass.ru/ekonomika/16445897

20.11.2022 Kazachstán přechází na novou formu politické struktury, ústavní reforma bude prováděna důsledně a jasně. V pondělí to oznámil současný prezident republiky Kassym-Jomart Tokajev. "Budeme jasně a důsledně implementovat ústavní reformu. Přecházíme na novou formu politické struktury země," řekl Tokajev podle kanálu Telegram jeho ústředí kampaně.

Tokajev oznámil zásadní změny v ekonomice republiky. "Zlepšíme blahobyt občanů," řekl. "K realizaci všech těchto cílů potřebujeme jednotu. Proto vás všechny vyzývám k jednotě. Podle výsledků exit poll, který v neděli provedl institut veřejné politiky strany Amanat, Tokajev vyhrává prezidentské volby s 85,52 % hlasů. Podle exit polls Sotsis-A Institute for Comprehensive Social Research a Open Society International Institute of Regional Studies získává 82,02 %, respektive 82,45 %. Od 1 % do 4 % voličů odevzdalo své hlasy zbytku kandidátů. Od 3,4 % do 5,2 % hlasovalo proti všem kandidátům.

Předčasné prezidentské volby se v Kazachstánu konaly 20. listopadu. Účast do 22:00 (19:00 moskevského času) byla 69,43 %.

https://tass.ru/ekonomika/16381363

18.11.2022 Představitelé Kazachstánu nabídli Evropské unii část svého bohatství. Středoasijská země bude brzy schopná nabídnout všech 30 kritických surovin ze seznamu EU z roku 2020. Evropa potřebuje například beryllium, tantal či niob.

  • U zůstává jedním z největších a nejvýznamnějších obchodních partnerů Kazachstánu a představuje asi 30 procent zahraničního obchodu země.  
  • Kazachstán se z hlediska potenciálu v těžbě a vývozu kritických surovin umístil na čtvrté světové příčce, zatímco v oblasti hliníku mezi prvními deseti.
  • K realizaci memoranda je však třeba nejdřív vypracovat plán. Kvůli tomu je na 7. prosince v plánu "velké setkání", na kterém se sejdou nejen vládní orgány a EU, ale také zástupci soukromého sektoru, dodal Karabajev. 
  • Evropská unie potřebuje 30 druhů vzácných materiálů, jako je beryllium, tantal či niob. Kazašské společnosti v současné době vyrábějí 16 z nich. Co se týče dalších devíti, Kazachstán disponuje ložisky, ale zatím je netěží. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-eu-potrebuje-30-druhu-vzacnych-materialu-kazachstan-ji-slibil-vsechny-219591# 

2.9.2022 Na podzim se v Kazachstánu uskuteční předčasné prezidentské volby. Oznámila to 1. září současná hlava státu Kassym-Jomart Tokajev, který se kampaně zúčastní. Vítěz v tomto případě povede republiku sedm let bez nároku na druhé místo. RIA Novosti zkoumala, co přimělo kazašské úřady k reformě.

Tokajevův projev byl pro obyvatelstvo i odbornou veřejnost krajně nečekaný. Pravomoci prezidenta končí až po dvou letech a předtím nebyl jediný náznak nového volebního procesu. "Pro mě jsou zájmy státu především. Jsem proto připraven zkrátit termín a jít do předčasných voleb," prohlásil šéf Kazachstánu v parlamentu.

https://ria.ru/20220902/kazakhstan-1813822141.html

6.7.2022 Potíže v kazašském ropném průmyslu pokračují poté, co prezident Kasym-Žomart Tokajev deklaroval svůj závazek k přátelským vztahům s Evropou a navrhl zvýšit dodávky ropy do EU, aby pomohl řešit energetickou krizi. V úterý ruský soud v Novorossijsku na 30 dnů zastavil činnost námořních terminálů, přes které se vyvážela kazašská ropa, a ve středu došlo k explozi na největším ropném poli v Kazachstánu.

Naleziště na západě Kazachstánu spravuje společnost Tengizchevroil, kterou z 50 % vlastní americký Chevron a z dalších 25 % ExxonMobil. V Tengizu byl nyní zahájen projekt rozšíření těžby za 45,2 miliardy dolarů, který měl být dokončen v roce 2023. Kazachstán je z hlediska těžby ropy s 1,7 miliony barelů denně na 11. místě na světě, uvádí The Moscow Times.

https://echo24.cz/a/SCa9H/exploze-ropovod-kazachstan-moskva-ropa-rusko? 

5.7.2022 Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev slíbil EU dodávky ropy a plynu. "Kazachstán je připraven využít svůj uhlovodíkový potenciál ke stabilizaci situace na světových a evropských trzích," citovala Tokajeva jeho tisková služba po pondělním telefonátu s předsedou Rady EU Charlesem Michelem.

Kazachstán by mohl vytvořit jakousi "nárazníkovou zónu", která by kompenzovala nerovnováhu v distribuci energie mezi východem a západem a severem a jihem, uvedl. Tokajev v této souvislosti vyzval EU, aby rozšířila alternativní přepravní koridory a to i přes Kaspické moře. To by umožnilo dodávat suroviny do Evropy mimo Rusko. Tokajev připomněl, že Kazachstán je první zemí střední Asie, která podepsala Dohodu o rozšířeném partnerství a spolupráci s Evropskou unií. "Tím se naše vztahy dostaly na novou úroveň.

Vývoz kazašského plynu od roku 2020 klesá, nejprve kvůli propadu čínské poptávky a poté kvůli rostoucí místní spotřebě. V loňském roce Kazachstán přepravil potrubím 6 miliard m3 plynu do Číny a miliardu m3 do Ruska. Bývalá sovětská republika chce reformovat svůj energetický průmysl s převahou uhlí a považuje plyn za nejlepší krátkodobou náhradu. 

https://echo24.cz/a/S9JnL/tokajev-nabizi-eu-ropa-plyn-kazachstan-kaspicke-more-charles-michel?<br>

26.1.2022 Kazachstán odpojil od elektřiny společnosti zabývající se těžbou kryptoměn den předtím, než některé části země zasáhly výpadky proudu. Odstávka vstoupila v platnost 24. ledna a skončí 31. ledna.

Tento krok je v souladu s omezeními stanovenými vládou, jejichž cílem je udržet rovnováhu dodávek elektřiny a její kapacity. V Kazachstánu nedávno prudce vzrostl počet kryptoměnových těžařů poté, co Čína toto odvětví zakázala. Elektrická síť celé Střední Asie je však propojená, takže výpadky elektřiny zažily i další země, jako je Uzbekistán, Kazachstán a Kyrgyzstán. Nejenže jsou uzavřena letiště, ale miliony lidí přišly o elektřinu a vodu.

Těžba bitcoinů vyžaduje speciální počítače, které řeší složité šifrované problémy, a největšími provozními náklady je právě elektřina. Těžaři, které do Kazachstánu přilákala levná energie z uhlí, z něj v srpnu podle cambridgeského Centra pro alternativní finance udělali druhou největší zemi na světě produkující bitcoiny hned po USA.

https://www.kurzy.cz/zpravy/631148-kazachstan-prerusil-dodavky-elektriny-spolecnostem-zabyvajicim-se-tezbou-kryptomen/<br>

9.1.2022 "Pokračuje přesun jednotek výsadkových sil z Ivanova a jednotek 45. samostatné brigády zvláštního určení výsadkových sil," píše se ve zprávě. Armádní letouny startují z letišť v oblastech Moskvy a Ivanovo na letiště Žetygen a Almaty. "Letecká skupina vytvořená ruským ministerstvem obrany s více než 70 (letadly) Il-76 a pěti (letadly) An -124 nepřetržitě přesouvá jednotky ruského kontingentu," uvádí ministerstvo. Podle zprávy zahájila ruská armáda výcvik na letišti v Almaty, "během kterého se řeší otázky prevence mimořádných situací.

  • Tisková služba prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva uvedla, že policie zadržela od začátku týdenních protestů téměř 6000 lidí, mezi nimi mnoho cizinců. Místní aerolinky dnes v Kazachstánu zrušily více než polovinu plánovaných vnitrostátních spojů, zejména kvůli situaci v Almaty. 
  • Demonstranti stále kladou ozbrojený odpor. Je to stabilizované, ale občas propukne divoký odpor," řekl jedné z místních televizí místostarosta Almaty Jeržan Babakumarov. 
  • V Almaty stejně jako ve zbytku země stále platí zákaz nočního vycházení, na jeho začátek upozorňuje siréna. 
  • V Kazachstánu při nynějších nepokojích přišlo o život 164 lidí. 
  • Ministerstvo rovněž uvedlo, že při demonstracích vznikla škoda v přepočtu za 4,28 miliardy korun. Demonstranti podle úřadu vyplenili přes 100 obchodů a bank a zničili přes 400 vozidel.
  • https://echo24.cz/a/igMyV/z-ruska-nepretrzite-startuji-do-kazachstanu-dalsi-desitky-armadnich-letadel-urady-zatkly-pres-6000-lidi?

6.1.2022 Na náměstí Republiky v největším kazašském městě Almaty ve čtvrtek začali vojáci střílet do demonstrantů, uvedli svědkové, které citovala ruská agentura TASS. Přijelo tam pět vojenských vozidel KAMAZ, ze kterých vyskákali vojáci vyzbrojení automaty AK-74. O počtu obětí a zraněných z řad demonstrantů nejsou žádné konkrétní informace.

V noci na čtvrtek vyhlásil kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev výjimečný stav a požádal o pomoc státy Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, jejímž členem Kazachstán je. Rusko na základě této žádosti vyslalo do země své výsadkáře. Kyrgyzstán vojáky vyslat odmítl, nemíní se vměšovat do dění v sousední zemi. Turkmenistán tam poslal dvě stě vojáků. 

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/vojaci-na-namesti-v-kazasskem-almaty-zacali-strilet-40383167#<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...