Supernova

Pulsary jsou zbytky hvězd, které svůj život zakončily masivní explozí v podobě supernovy. Kdysi obrovská koule hmoty se po výbuchu smrskne do objektu s průměrem pouhých zhruba 20 kilometrů, který extrémně rychle rotuje a má obrovské magnetické pole.

"Tyto mrtvé hvězdy se skládají téměř výhradně z neutronů a jsou neuvěřitelně husté. Čajová lžička má hmotnost více než pět miliard tun

8.10.2023 O pozdvižení v odborných kruzích se nyní postaral pulsar Vela, který k Zemi vyslal vlnu nejsilnějšího gama záření zaznamenaného v historii pozorování pulsarů. Záření objevili v observatoři H.E.S.S. v Namibii a popsali jej ve studii, která byla tento týden publikována v odborném časopise Nature Astronomy. Energie paprsků dosáhla 20 teraelektronvoltů, což je zhruba desetbilionkrát větší množství energie než u viditelného světla, které k nám mimo jiné vysílá Slunce.

  • Pulsar Vela se otáčí přibližně 11krát za sekundu a vědci jeho záření pozorovali už dříve. Nyní ale zachytili paprsky s 200krát větším množstvím energie, než u tohoto objektu detekovali dříve. "Tento výsledek zpochybňuje naše dosavadní znalosti o pulsarech a vyžaduje přehodnocení toho, jak tyto přírodní urychlovače částic fungují.
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/525114-zemi-zasahlo-nejsilnejsi-gama-zareni-vyslal-ho-tajemny-objekt-z-hlubin-vesmiru?

14.5.2021 Vědci už dlouho tušili, že prvky jako zlato, stříbro a plutonium se rodí během supernov, kdy hvězdy explodují. Ale typická supernova nedokáže vysvětlit množství těžkých prvků v našem kosmickém sousedství, tvrdí nová studie . Vědci domnívají, že těžké prvky jsou pravděpodobněji vytvářeny při srážkách dvou hustých mrtvých hvězd zvaných neutronové hvězdy nebo u některých vzácných typů supernov , jako jsou ty, které se tvoří z rychle se otáčejících hvězd.

Vědci porovnali počet plutonia s atomy, které měly známý zdroj. Železo-60 se uvolňuje supernovami, ale je tvořeno fúzními reakcemi ve hvězdě, nikoli jako součást r-procesu. V dalším menším kusu vzorku tým detekoval asi 415 atomů železa-60.

Plutonium-244 je radioaktivní a rozpadá se s poločasem 80,6 milionu let. A železo-60 má ještě kratší poločas rozpadu 2,6 milionu let. Takže prvky nemohly být přítomny, když se Země vytvořila před 4,5 miliardami let. To naznačuje, že jejich zdrojem je relativně nedávná událost. Když byly atomy železa-60 spočítány podle jejich hloubky v kůře, a proto, jak dávno byly uloženy, vědci viděli dva vrcholy zhruba před 2,5 miliony let a zhruba před 6,5 miliony let, což naznačuje dva nebo v nedávné minulosti došlo k dalším supernovám.

Vědci nemohou říci, zda plutonium, které detekovali, pochází také z těchto supernov. Pokud by se to však stalo, množství plutonia produkovaného v těchto supernovách by bylo příliš malé na to, aby vysvětlilo množství těžkých prvků v našem kosmickém okolí, vypočítali vědci. To naznačuje, že pravidelné supernovy nemohou být hlavním zdrojem těžkých prvků, alespoň poblíž. To znamená, že pro r-proces jsou stále zapotřebí další zdroje.

https://www.sciencenews.org/article/supernova-heavy-elements-source-earth-crust-deep-sea?<br>

28.8.2020 Supernovy ukončují životy obřích hvězd a následně v několika vlnách vysílají nepředstavitelně rychle do vesmíru vysoce energetické ultrafialové, rentgenové a gama záření. Ty můžou poškodit ozónovou vrstvu Země i na desítky tisíc let. A fosilní důkazy naznačují, že biologická rozmanitost se na naší planetě podstatně snížila na dobu asi 300 000 let ke konci devonu.

Podle Fieldovy teorie by jedna nebo několik explozí supernovy, vzdálené od Země asi 65 světelných let, mohly být zodpovědné právě za dlouhodobou ztrátu ozonu. Počet výbuchů lze vysvětlit tím, že hvězdy se obvykle vyskytují v shlucích s jinými hvězdami, takže další supernovy se pravděpodobně objeví krátce po první.

"Hlavním poselstvím naší studie je, že život na Zemi neexistuje izolovaně. Jsme obyvatelé většího vesmíru a vesmír zasahuje do našich životů. Často nepostřehnutelně, ale někdy divoce," dodává Fields.

https://www.extralife.cz/vesmir/jedno-z-peti-nejvetsich-vymirani-na-zemi-patrne-zpusobil-vybuch-supernovy_50380.html?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...