Swirlonický stav, swirlon

Rybí školka, roj hmyzu, střevní mikrobiom, planetární systém, příroda a hejno ptáků. Nový výzkum nyní zjistil, že na nejzákladnější úrovni tvoří tento druh skupinového chování nový druh aktivní hmoty, který se nazývá swirlonický stav.

Fyzikální zákony, jako je Newtonův druhý zákon pohybu, který uvádí, že jak se síla působící na objekt zvyšuje, zvyšuje se jeho zrychlení a že jak se zvyšuje hmotnost objektu, jeho zrychlení se snižuje, platí pro pasivní neživou hmotu od atomů po planety. Ale velká část hmoty na světě je aktivní hmotou a pohybuje se vlastní silou, kterou sama řídí. 

Živé věci tak rozmanité, jako jsou bakterie, ptáci a lidé, mohou interagovat se silami působícími na ně. Existují také příklady neživé aktivní hmoty. Nanočástice známé jako "Janusovy částice" se skládají ze dvou stran z různých chemických vlastností. Interakce mezi oběma stranami vytvářejí samostatný pohyb. 

Brilliantov a jeho kolegové zkoumali aktivní hmotu pomocí počítače k simulaci částic, které se samy hýbou. Tyto částice vědomě neinteragují s prostředím. Spíše se více podobají jednoduchým bakteriím nebo nanočásticím s vnitřními zdroji energie, ale bez schopností zpracovávat informace. 

  • Prvním překvapením bylo, že se tato aktivní hmota chová velmi odlišně od pasivní hmoty. Částice se navíc seskupily jako velké konglomeráty neboli kvazi-částice, které se spojily do kruhového vzoru kolem centrální dutiny připomínající víření malých sardinek. Vědci tyto částicové konglomeráty nazvali "swirlony" a nový stav hmoty pojmenovali "swirlonický stav".
  • V tomto vířivém stavu částice vykazovaly bizarní chování. Například porušily druhý Newtonův zákon, tedy když na ně byla aplikována síla, nezrychlily, ale pohybovaly se svojí konstantní rychlostí.
  • V reálném světě je dalším důležitým krokem provádět složitější simulace pomocí částic aktivní hmoty se schopnostmi zpracování informací.  
  • Vědci tvrdí, že se přiblíží hmyzu a zvířatům a pomohou odhalit fyzikální zákony, které fungují v rybích školkách, rojích hmyzu a ptačích hejnech. Cílem je v konečném důsledku vytvořit samosestavovací materiály z aktivní hmoty, řekl Brilliantov, takže je velmi důležité pochopit, jak aktivní hmota funguje. 

https://veda.instory.cz/1587-seznamte-se-se-swirlonem-novym-druhem-hmoty-ktery-ohyba-zakony-fyziky.html?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...