Thukydidova past

Thukydidova past

Thukydidova past nebo Thukydidova past je termín popularizovaný americkým politologem Grahamem Allisonem k popisu jasného trendu k válce , kdy nová, rostoucí mocnost hrozí nahradit existující velmoc jako mezinárodního hegemona. Vynalezený a hlavně používaný k popisu potenciálního konfliktu mezi USA a Čínou. Termín zavedl americký politolog Graham Tillett Allison v článku z roku 2012 pro Financial Times [2] . Na základě citátu starověkého aténského historika a vojevůdce Thúkydida v jeho Dějinách peloponéské války, který uvedl, že "válka Athén a strach, který vyvolaly ve Spartě, učinily válku nevyhnutelnou" [5] [6] , Allison použil termín popisující trend k válce, kdy rostoucí mocnost (jejímž příkladem jsou Atény) zpochybňuje postavení dominantní mocnosti (příkladem je Sparta). Allison tento termín výrazně rozšířil ve své knize Designed for War z roku 2017 , která tvrdí, že "Čína a USA jsou v současné době na válečném kurzu.

  • Termín popisuje teorii, že když je pozice velmoci jako hegemona ohrožena vznikající mocností, existuje mezi nimi významná pravděpodobnost války. Nebo slovy Grahama Allisona: Thúkydidova past se týká přirozeného, ​​nevyhnutelného zmatku, ke kterému dochází, když rostoucí mocnost hrozí vytlačením vládnoucí moci...  když rostoucí moc hrozí vytlačením vládnoucí moci, výsledné strukturální napětí učiní pravidlem spíše násilnou konfrontaci než výjimka.
  • Aby Ellison prosadil svou tezi, provedl případovou studii z Belferského centra pro vědu a mezinárodní záležitosti Harvardské univerzity , která zjistila, že z 16 historických případů, kdy vznikající mocnost soupeřila s vládnoucí mocností, 12 skončilo válkou.
  • https://cs.wiki7.org/wiki/%D0%9B%D0%BE%D0%B2%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%A4%D1%83%D0%BA%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D0%B4%D0%B0

19.11.2023 Válka Izraele proti Hamásu je navíc vnímána jako nový bod napětí v řadě konfliktů, kterou světu zasadila anexe Krymu v roce 2014 a totální agrese proti Ukrajině v roce 2022. Po této události následovala jednodenní válka o Náhorní Karabach. Stojí za povšimnutí, že ve všech třech případech Západ nedokázal zajistit, aby byly respektovány jeho zájmy. Z toho mnozí odborníci vyvozují, že západní svět v čele se Spojenými státy ztrácí své pozice, což znamená, že "rostoucí mocnosti" reprezentované Čínou, Íránem nebo Ruskem dostávají příležitost se mu postavit (přibližně tak je nejobecněji popsán mechanismus válek, známý jako "Thúkydidova past").

Úspěšné udržení Asada u moci v Sýrii Ruskem, nepotrestaná absorpce Krymu a následná válka proti Ukrajině a šíření íránských myšlenek na Blízkém východě jsou považovány za články ve stejném řetězci selhání západního odstrašování. Podobně řada lokálních konfliktů ve 20. století vedla k vypuknutí první a druhé světové války, způsobené neschopností udržet rovnováhu sil v Evropě.

Nicméně podle všech analýz pravděpodobnost globálního, nikoli regionálního konfliktu zůstává poměrně nízká.

https://neovlivni.cz/exsef-spionu-konflikt-v-gaze-v-sirsich-souvislostech/?

12.10.2015 Plukovník Lawrence Wilkerson šéfoval štábu generála Colina Powella. Teď je váženým profesorem vládní a veřejné politiky na William & Mary. Úvahu, čím vším jeho země mutuje v "bankrotující impérium", přednesl i na kamery.

Přiložený originál to nabízí autenticky. Tady jsou nosné body, jež z toho excerpoval Washington´s Blog. Plukovník má za neklamné známky, že to jde s impériem s kopce, především:

  • "Spoléhání na masivní vojenskou sílu (a nasazení gigantických komplexů na její podporu), kdy je to o síle od A až do Z a úlohu diplomacie to upozaďuje";
  • "Armáda, držená v plných stavech, místo demobilizace ozbrojených sil po dobu, kdy se neválčí";
  • "Žoldnéřské síly větší, než regulérní armáda";
  • "Nepřiměřeně moc krve i peněz proti ohrožení statu quo…což žena hrozbám impériu vodu na mlýn";
  • "Etický a morální úpadek";
  • "Reálná moc, odevzdaná bankéřům a finančníkům";
  • "Kolosální škytavky financí a obchodu";
  • "Ti v čele už v ideály zakladatelů nevěří a ani se jimi neřídí".

"Prastarý recept imperiálního úpadku" si Spojené státy ordinují i v následujících směrech:

  • "Neudržitelnou úrovní nerovnosti";
  • "Destrukcí mobility směrem nahoru";
  • "Úděsným zadlužením na konto válek a luxusu";
  • "Znehodnocením vlastní měny";
  • "Vojenskými výdaji, překračujícími meze";
  • "Korupcí, urvanou ze řetězu";
  • "Apatií a lakotou".

Tím vším se Amerika řítí do "Thukydidovy pasti" – jak zní podobenství o mocnosti na sestupu, co se vzestupu svých konkurentů brání jednou chybou za druhou.

Plukovník Wilkerson – připomíná Washington´s Blog - je "insider". Ze sorty, co "ví, jak to chodí".

https://www.parlamentnilisty.cz/profily/PhDr-Josef-Skala-CSc-46766/clanek/Americka-Thukydidova-past-64478

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...