Starlink

Elon Musk svou vizi tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě, představil před 5 lety. Loni systém začal dostávat své reálné obrysy, když došlo k vypuštění prvních satelitů tradičně ve výšce 280 km. Ty po testech míří výše na svou trvalou dráhu. Její vybudování se odhaduje na zhruba 10 mld. USD, když nad našimi hlavami má kroužit téměř 12 tisíc satelitů. Alespoň tedy podle prvotních plánů. SpaceX totiž před rokem požádala u Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) o povolení dalších 30 tisíc satelitů Starlink. Elon Musk zkrátka v satelitním internetu vidí výrazný byznys s ročním obratem až 30 mld. USD. Tedy násobně větší, než z poskytovaných "raketových" služeb.

Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! 

  • Společnost Starlink původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic. V současnosti je ve vesmíru zhruba 2000 satelitů patřících do této sítě (28.12.2021). 
  • Společnost SpaceX v pondělí 19. prosince 2022 oznámila, že počet aktivních předplatitelů její služby satelitního internetového připojení Starlink překonal hranici jednoho milionu

Starlink, zprávy z tisku:

14.12.2023 Soukromá společnost SpaceX vizionáře Elona Muska letos vstoupila již do třetí dekády své existence. Aktivity firmy v roce 2023 dosáhly nových rekordů, když dosud šlo napočítat na 91 úspěšných misí. Firma tím tak letos například dopomohla zásobovat ISS či přímo k obměnám posádky, vynesla nespočet satelitů soukromým firmám či NASA a samozřejmě rozšířila svou budovanou satelitní internetovou konstelaci Starlink. V noci je v plánu, díky počasí odložené, vynesení dalších 21 satelitů Starlink. Celkový jejich počet by se tak ve statistice měl rozrůst již na více než 5 600, nicméně funkčních jich společnost aktuálně eviduje o více než 400 méně.

  • Dle zjištění CNBC by u SpaceX měla nyní probíhat sekundární nabídka akcií. Nikoliv však za účelem navýšení kapitálu, avšak coby možnost prodeje akcií stávajících akcionářů. Tento krok firma uskutečňuje zpravidla dvakrát ročně, aby právě umožnila zaměstnancům a dalším akcionářům příp. prodat své jinak veřejně neobchodovatelné akcie SpaceX. Letos v červenci byla v rámci obdobné transakce stanovena cena akcie SpaceX na 81 USD, nyní se již hovoří o 97 USD. Tedy téměř 20% navýšení během necelého půl roku. Zmiňovaný kurz akcií tak SpaceX oceňuje již na 180 mld. USD.

  • Obdobně jako u akcií Tesla zkrátka "aura" Elona Muska napomáhá k vyššímu ohodnocení SpaceX. A v návaznosti i v ocenění jeho majetku. Elon Musk nejspíše zakončí letošní rok coby nejbohatší osoba světa. Jeho jmění poslední dobou na výrazně vyšší částku odhaduje Forbes. Aktuálně na 250 mld. USD, zatímco dle Bloomberg Billionaires Indexu činí "jen" 222 mld. USD.

  • Pro porovnání možno sektorově zmínit, že tržní hodnota giganta Boeing aktuálně dosahuje necelých 152 mld. USD. Či Northrop Grumman (73 mld. USD) ani společně s Lockheed Martin (110 mld. USD) takového ohodnocení rovněž nedosahují. Možno zmínit ještě třeba hodnotu telekomunikační Verizon oceněnou trhem na necelých 159 mld. USD.

  • Zmínit možno, že Elon Musk dle posledně známých údajů vlastní SpaceX ze 42 %, nicméně z hlediska hlasovacích práv firmu ovládá ze 79 %.

  • https://www.kurzy.cz/zpravy/752182-muskova-vesmirna-spacex-jiz-hodnotnejsi-nez-boeing/

28.10.2023 Izraelský ministr komunikací Shlomo Karhi odsoudil slova Elona Muska, který řekl, že jeho společnost Starlink bude spolupracovat s mezinárodně uznávanými organizacemi, aby poskytla pomoc Pásmu Gazy. Izraelský politik zdůraznil, že jeho oddělení přerušuje veškeré vazby se Starlinkem.

https://tass.ru/obschestvo/19144181

17.3.2023 Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska oproti loňsku ještě intenzivněji buduje letos svou vesmírnou internetovou konstelaci Starlink. Dnešní plánovaný start rakety Falcon 9 se satelity Starlink započne totiž již druhou desítku letošních takových misí. Tentokrát se uskuteční z Vandenbergovi vesmírné základny v Kalifornii, která se nachází na pobřeží asi 200 km severozápadně od Los Angeles. Start je plánován na 20:26 hod. našeho času, tedy nedlouho po poledni v místě startu. Předpověď počasí nadále indikuje v místě polojasno, tedy příznivou viditelnost, a vítr do 3 m/s. Pokud by počasí či nečekané technické překážky startu zabránily, další startovací okna jsou naplánována z hlediska našeho času na sobotu po půlnoci v 0:24 hod., dále pak ve 20:12 hod., resp. pak ještě ve 23:10 hod.

Dnešní start každopádně dále podtrhuje vizi firmy ohledně znovu použitelnosti jejich raket. První stupeň Falconu 9 má za sebou již 3 obdobné mise se satelity Starlink, navíc další čtyři vesmírné mise s jiným nákladem. Kromě samotného startu by v rámci živého přenosu mělo být k vidění stále vlastně dechberoucí přistání prvního stupně. Tentokrát na autonomní plošinu s názvem "Of Course I Still Love You" umístěnou v Tichém oceánu. A to necelých 9 minut po startu. SpaceX se nejspíše při této misi pokusí také o záchranu aerodynamických krytů nákladního prostoru. Pro tyto účely je v Tichém oceánu ve vzdálenosti asi 660 km umístěna loď NRC Quest. Kryty nicméně již nejsou zachycovány do sítí, vyloveny by měly být po jejich přistání do vody.

Každopádně k samotnému vypuštění satelitů Starlink, v novější verzi v1.5, dojde také velmi brzy, resp. necelých 16 minut po startu. Do vesmíru se jich nyní dostane dalších 52. Každý váží asi 309 kg, tedy lze hovořit o nákladu více než 16 tun. Nad našimi hlavami již před dnešním startem obíhá více než 3 700 Starlinků. SpaceX jich sice již do vesmíru vynesla více než 4 tisíce, nicméně ať už prototypy či mnohé další z různých důvodů byly deaktivovány, resp. po navedení shořely v atmosféře.   

https://www.kurzy.cz/zpravy/703623-sledujte-zive-spacex-vynese-dalsi-internetove-satelity-starlink/

27.2.2023 Americká společnost SpaceX (Space-Ex) v pondělí vypustila nosnou raketu Falcon 9 (Falcon-9) s konstelací 21 mikrosatelitů nové generace sítě Starlink (Starlink). Vysílání probíhá na webových stránkách společnosti. Podle SpaceX budou mikrosatelity druhé generace pracovat ve větším rozsahu frekvencí a poskytovat vyšší rychlost internetu.

Síť Starlink je navržena tak, aby poskytovala přístup k internetu nasazením velkého počtu zařízení o hmotnosti 260 kg. SpaceX odhaduje, že vypuštění celkem 11 000 satelitů a jejich uvedení do provozu bude stát 10 miliard dolarů. Podle společnosti bude moci poskytovat širokopásmový přístup k internetu rychlostí 1 gigabit za sekundu, což odpovídá standardu 5G. Od května 2019 vypustila SpaceX na oběžnou dráhu více než 3800 satelitů Starlink.

https://tass.ru/kosmos/17155229

28.12.2022 Společnost SpaceX v pondělí 19. prosince oznámila, že počet aktivních předplatitelů její služby satelitního internetového připojení Starlink překonal hranici jednoho milionu. SpaceX chce do konce roku začít vypouštět satelity druhé generace Starlinku, což by mohlo pomoci s jejich vytížením. Nepochybně to také způsobí ještě větší starosti astronomům, kteří se již nyní obávají vizuálního znečištění noční oblohy způsobeného mnoha satelity. SpaceX má v současné době na oběžné dráze přes 3 000 satelitů, přičemž celkem jich plánuje vynést 42 tisíc.

  • SpaceX otevřela službu internetového připojení přes satelity pro veřejnost v roce 2020. O několik měsíců později v roce 2021 spustila možnost objednávek. Od té doby rychle buduje svou satelitní konstelaci téměř neustálým přidáváním družic, které na oběžnou dráhu vynášejí rakety Falcon 9. 
  • Starlink v současnosti poskytuje přístup k internetu ve 45 zemích. Jedním z cílů je spuštění globální mobilní telefonní služby, které bychom se měli dočkat po roce 2023. SpaceX očekává do roku 2025 příjmy ze satelitní konstelace ve výši více než 30 miliard dolarů, zatímco příjmy z jejího podnikání v oblasti vynášení družic by měly ve stejném roce dosáhnout 5 miliard dolarů.
  • V únoru registroval Starlink 250 000 předplatitelů, přičemž v průběhu roku toto číslo soustavně rostlo i díky snížení cen v některých regionech. V září viceprezident SpaceX Jonathan Hofeller prozradil, že jeho firma poskytuje své služby již 700 000 předplatitelům. Během pouhých tří měsíců pak toto číslo narostlo o dalších více než 300 tisíc. 
  • https://www.zive.cz/clanky/satelitni-internet-starlink-ma-pres-milion-zakazniku-na-orbite-krouzi-uz-vice-nez-tri-tisice-druzic/sc-3-a-219909/default.aspx? 

4.11.2022 Ruští vědci našli zranitelná místa v systému Starlink .K deaktivaci sítě Elona Muska není podle autorů studie vůbec nutné útočit na jeho vesmírnou konstelaci - stačí vyřadit pozemní infrastrukturu. A k tomu lze přizpůsobit stávající technologie.

  • Pro vypnutí internetu v určité oblasti není vůbec nutné sestřelovat satelity na oběžné dráze, ale stačí vyřadit pozemní složku sítě Elona Muska.
  • Systém Starlink zahrnuje tři hlavní segmenty: satelity na nízkých drahách, síť pozemních stanic a síť uživatelských terminálů. Kosmické lodě hrají roli jednoduchých opakovačů. Signál je k nim přiváděn z pozemních stanic a přesměrován do uživatelských terminálů.

  • Orbitální konstelace zahrnuje asi 3,5 tisíce satelitů, které se nacházejí ve výšce 550 km. Velké množství letadel (a je jich neustále více) a jejich odlehlost od Země činí tuto součást Starlinku nejvíce chráněnou před vnějšími vlivy, jsou si ruští inženýři jisti.

  • Mimořádně početná je také síť uživatelských terminálů. Navíc jsou mobilní, což znamená, že je obtížné je odhalit. Ale pravděpodobně. V satelitních sítích, které využívají technologii VSAT, u globálních operátorů Iridium, Globalstar atd., je možné detekovat signál z terminálu na satelit.

Nejméně chráněným klíčovým prvkem systému jsou ale podle ruských vědců pozemní satelitní pozemní stanice Starlink. Interagují se stovkami satelitů a tisíci uživatelských terminálů. Stanice jsou stacionární a je jich mnohem méně než kosmických lodí a zařízení pro uživatele. Pro zajištění provozu systému na území průměrné evropské země je potřeba jedna až pět stanic. Vypnutí jednoho z nich okamžitě vypne internet na velké ploše a zničení 5-10 stanic může připravit celou oblast o několik stavů komunikace. 

  • Aby bylo možné účinně čelit provozu satelitních pozemních stanic, jsou vyžadovány jejich souřadnice, údaje o tom, které kanály a poskytovatelé poskytují internet, funkce směrování, systémové IP adresy a další technické charakteristiky. Neméně důležité jsou radiotechnické informace: konstrukce a účel antén, provozní frekvence, způsoby modulace signálu atd. Informace by měly stačit k vytvoření kompletního scénáře operace, aby se narušila komunikace v určité oblasti. V tomto případě může být útok nejen ozbrojený. Může se jednat o kybernetický útok nebo o protiopatření pomocí rádiového zařízení.
  • Vědci poznamenávají, že obecně je Starlink dobře chráněn před hackery ze strany hackerů. Výjimkou mohou být brány do sítí třetích stran, jejichž bezpečnost obvykle není tak pečlivě kontrolována. Útoky pomocí rádiových zařízení budou zároveň pravděpodobně účinnější. Zdroj rušení musí být umístěn nad stanicí. S největší pravděpodobností může být umístěn na nízké nebo dokonce suborbitální oběžné dráze. Jeho účinek však bude časově omezený. Při ovlivňování satelitů by mělo být cílem narušení samoorganizačního systému kosmických lodí, což lze provést jak ze země, tak z vesmíru.
  • Analýza hrozeb pro globální satelitní systém Starlink ukázala, že jeho nejzranitelnější částí je pozemní, nikoli satelitní komponenty: uživatelské terminály a pozemní stanice, které zajišťují komunikaci v omezené oblasti.  
  • Pokud je zemní část systému Starlink zničena, prodlouží se doba potřebná k doručení datového paketu mezi uživatelským terminálem a nejbližší základnovou stanicí. To znamená, že kvalita komunikace se z pohledu účastníka zhoršuje. Síť ale bude fungovat dál. 
  • https://iz.ru/1420498/denis-gritcenko/skinut-maska-rossiiskie-uchenye-nashli-uiazvimosti-v-sisteme-starlink

22.10.2022 Američtí vědci objevili zranitelnost v systému Starlink, která by mohla být zneužita na Ukrajině, uvádí časopis MIT Technology Review .Podle publikace vědci z University of Texas v Austinu prokázali, že Starlink může fungovat jako systém GPS.

  • Zjištění Texaské univerzity <...> zdůrazňují možnost záměrného rušení samotného systému Starlink. <...> Skutečnost, že jsou (sekvence synchronizačních signálů. - Přibl. red.) zcela předvídatelné a se používají v celé konstelaci satelitů, je bezpečnostní zranitelnost.
  • Ukrajina a její spojenci na Západě si začínají uvědomovat, že mají nad Starlinkem malou kontrolu a vědí o něm jen málo. Ale nyní má mnoho milionů lidí vlastní zájem na bezpečnosti Starlinku, včetně jeho odolnosti vůči vměšování.
  • https://ria.ru/20221022/starlink-1825888054.html 

19.10.2022 SpaceX v současné době dostává platby za provoz 11 z 25 000 satelitních komunikačních terminálů Starlink provozovaných na Ukrajině; společnost nedostává žádné finanční prostředky od Pentagonu. V úterý to oznámil zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk.

  • Musk zdůraznil, že "SpaceX ztrácí asi 20 milionů dolarů měsíčně kvůli nezaplaceným službám a nákladům spojeným s bezpečnostními opatřeními proti kybernetické válce".
  • Musk 15. října oznámil, že i přes finanční ztráty bude nadále ze svého platit provoz satelitního komunikačního systému Starlink na Ukrajině.  
  • https://tass.ru/ekonomika/16092411

13.10.2022 Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska tvrdí, že už nemůže nadále platit internetové služby na Ukrajině, a žádá americký Pentagon, aby financováni převzal. Informovala o tom stanice CNN na základě dokumentů, k nimž získala přístup. Ukrajina podle ní obdržela odhadem 20 tisíc terminálů Starlink. Někteří představitelé ministerstva obrany USA ovšem upozorňují na to, že USA již na poskytnutí satelitních služeb pro Ukrajinu přispěly.

https://www.e15.cz/ukrajina-vs-rusko-konflikt-valka-aktualne?

  • V pátek Musk uvedl, že související operace stály SpaceX 80 milionů dolarů a do konce letošního roku tyto náklady překročí 100 milionů dolarů.
  • ak je uvedeno v dopise, do konce roku to bude stát Pentagon více než 120 milionů dolarů a během následujících 12 měsíců dalších 400 milionů dolarů. 
  • Starlink je satelitní síť nové generace navržená tak, aby poskytovala širokopásmový přístup k internetu po celém světě. Muskova SpaceX vypustila na oběžnou dráhu více než 2300 satelitů Starlink. Připojení ke Starlinku nebude dostupné pro obyvatele Ruska , Číny , Běloruska , Íránu , Afghánistánu a Severní Koreje, vyplývá z mapy pokrytí zveřejněné na webu sítě.  
  • https://ria.ru/20221014/spacex-1823881446.html

11.10.2022 Elon Musk podle Financial Times uvedl, že čínská vláda mu dala jasně najevo, že si nepřeje, aby v jejich zemi nabízel služby Starlink, tedy dostupného internetu, který našel své využití například ve válkou zasažené Ukrajině. Nicméně Musk neupřesnil, zda Číně na jejich žádost vyhověl. Celkově má Musk s Čínou dobré vztahy, jeho automobilka Tesla tam vyrábí auta, která se v asijské zemi také úspěšně prodávají.

https://www.cnbc.com/2022/10/10/musk-says-beijing-doesnt-want-him-to-sell-starlink-in-china-ft-report.html

7.10.2022 V zóně ruské speciální vojenské operace (SVO) začal selhávat satelitní komunikační systém Starlink, který používají ozbrojené síly Ukrajiny. Informoval o tom v pátek britský list Financial Times s odvoláním na ukrajinské úředníky.

Podle nich byly "katastrofální ztráty" komunikace zaznamenány v Donbasské, Chersonské, Záporožské a Charkovské oblasti. Publikace zdůraznila, že selhání v systému vyvolalo paniku v řadách ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinští experti dotázaní FT vyjádřili názor, že příčinou problémů s komunikací v těchto regionech může být záměrné rozhodnutí americké společnosti SpaceX, která Starlink spustila, omezit k němu přístup na Ruskem kontrolovaném území. Narušení podle analytiků svědčí o nedostatečné spolupráci mezi ukrajinským vojenským vedením a SpaceX.

27. února zakladatel a majitel SpaceX Elon Musk oznámil, že otevřel přístup ke svému globálnímu satelitnímu komunikačnímu systému Starlink na Ukrajině. V březnu americká média uvedla, že ukrajinská armáda používá konstelaci satelitů Starlink k úderům na ruské jednotky bez alternativních komunikačních kanálů. 3. října Musk prozradil, že SpaceX utratilo 80 milionů dolarů na spuštění a údržbu Starlinku na Ukrajině.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15990235

4.10.2022 Vlnu pobouření vyvolal na Ukrajině "mírový plán", který v pondělí představil na Twitteru americký podnikatel Elon Musk. Kyjev by se podle něj měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o návrhu uspořádal vlastní anketu.

  • Americký miliardář v plánu navrhl, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného poloostrova Krym. Pod dohledem OSN by se podle něj mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo "vůli lidu".
  • Dovysvětlení nabídl Musk ve svém dalším pondělním příspěvku, v němž varuje před "zničujícími ztrátami na životech", pokud bude Rusko donuceno k plné mobilizaci kvůli ohrožení Krymu. Uvedl také, že Ukrajina má třikrát méně obyvatel, a její vítězství je proto nepravděpodobné. "Pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír," napsal Musk.
  • Musk bezprostředně po začátku invaze zpřístupnil Ukrajině satelitní internetovou službu Starlink, která se ukázala být velice užitečná nejen pro běžné občany postižené výpadky klasických komunikačních sítí, ale také pro akceschopnost ukrajinské armády.
  • https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-muskuv-sverazny-mirovy-plan-pobouril-ukrajinu-40410480# 

21.9.2022 Rusko skrytě vyhrožuje satelitnímu programu Starlink, který vede Elon Musk. Naznačuje, že by mohlo satelity SpaceX "sestřelit". Situace se vyostřuje poté, co Rusko ztratilo značnou část dobytého území. Jedná se o skutečnou hrozbu?

Satelitní širokopásmový program byl na Ukrajině zaveden po ruské invazi na začátku tohoto roku. Vzhledem k tomu, že ruská ofenziva slábne, se však zdá, že Putinova vláda zvažuje útoky na SpaceX, aby podkopala program Elona Muska. Na zasedání OSN o vesmírných hrozbách ruský delegát Konstantin Voroncov údajně prohlásil, že "kvazi civilní infrastruktura" by se mohla stát terčem "odvety" ze strany Ruské federace.

Podle Voroncova by Rusko "rádo zdůraznilo mimořádně nebezpečný trend, který přesahuje rámec neškodného využívání kosmických technologií a který se projevil během současných událostí na Ukrajině.

  • Totiž, že Spojené státy a jejich spojenci využívají prvky civilní, včetně komerční infrastruktury, ve vesmíru pro vojenské účely." To je dle mezinárodních smluv přísně zakázáno. 
  • Upozornil: "Je třeba, abychom si uvědomili, že se jedná o velmi důležitou otázku: "Zdá se, že si naši kolegové neuvědomují, že takové akce ve skutečnosti představují nepřímé zapojení do vojenských konfliktů. Kvazi civilní infrastruktura se může stát legitimním cílem odvetných opatření." 
  • Když Rusko loni začalo testovat proti satelitní rakety, Musk také uvedl, že SpaceX dokáže vypustit nové satelity rychleji, než je Rusko dokáže sestřelit. Již dříve Elon vyzval prezidenta Putina, aby rozhodl o osudu Ukrajiny v neozbrojeném boji. 
  • https://svethuawei.eu/rusko-skryte-vyhrozuje-sestrelenim-satelitu-spolecnosti-starlink-elon-musk-se-uz-k-celemu-problemu-vyjadril/?

8.7.2022 Použití Starlinku ukazuje budoucí podobu konfliktů. V nich bude hrát čím dál větší roli vesmír, který teprve v roce 2019 zařadilo NATO mezi takzvané operační domény, jako je země, moře či vzduch. Což dokazují i aktuální satelitní snímky, které umožňují sledovat válku na Ukrajině v dosud nevídaných detailech. Nejde přitom jen o záběry a data od armády, ale i od komerčních firem.

Aktuální konflikt na Ukrajině pak potvrzuje, že vesmír bude čím dál častěji místem, kde se střetává zájem obrany států se snahou soukromých firem využít rodící se vesmírný byznys. "Jsem si jistý, že v budoucích konfliktech budou komerční firmy a aplikace, jako je Starlink, používané. Využití komerčních společností v obraně bude čím dál častější.

  • Už před ruskou invazí - v prosinci - si asijská velmoc stěžovala, že Muskovy satelity ohrožují čínskou vesmírnou stanici. A v dubnu tamní vojenští analytici uvedli, že Čína musí pracovat na tom, jak v případě konfliktu - například o Tchaj-wan - vyřadit Starlink z provozu.
  • Válka na Ukrajině není vesmírná válka, je to spíš twitterová válka. Ale je na ní vidět globalizace a demokratizace vesmírných technologií tím, jak se široce a veřejně používají data získaná družicemi.
  • "Tato válka jasně ukazuje, že dnes každý konflikt ve světě začne ve vesmíru a v kyberprostoru. Začalo to vyřazením služby Viasat," řekl generál Michel Friedling, velitel francouzských vesmírných sil. "Ze strany Rusů je to silný vzkaz: jsme připraveni bojovat ve vesmíru."
  • Generálové se shodovali v tom, že Západu nezbývá než spojit síly soukromého a vojenského sektoru, aby se ve vesmíru mohl Rusku a Číně bránit. "Musk nám ukazuje, že hranice mezi soukromým či komerčním na jedné straně a vojenským využitím na druhé už přestaly existovat.
  • https://archiv.hn.cz/c1-67088540-ruska-invaze-ukazala-ze-valky-zacinaji-ve-vesmiru-a-budou-u-toho-muskovy-i-jine-firmy

4.3.2022 Americký miliardář Elon Musk varoval, že satelitní širokopásmová služba Starlink jeho firmy SpaceX by se na Ukrajině mohla stát terčem ruských útoků. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. V některých částech Ukrajiny internet údajně nefunguje (ČTK).

9.2.2022 Společnost SpaceX přišla o desítky satelitů Starlink, které jsou určené k přenosu internetu. Nepodařilo se jejich vypuštění - družice totiž zasáhla nečekaně silná geomagnetická bouře.

Ve čtvrtek 3. února vynesla raketa Falcon 9 na nízkou oběžnou dráhu Země 49 družic Starlink. Jako už mnohokrát předtím vše probíhalo přesně podle plánu expertů SpaceX: druhý stupeň Falconu 9 vynesl družice na zamýšlenou oběžnou dráhu ve výšce přibližně 210 kilometrů nad Zemí a všechny dosáhly řízeného letu. 

  • SpaceX umisťuje své družice na tyto nižší oběžné dráhy, aby ve velmi vzácných případech, kdy by některá z nich neprošla kontrolami systému, mohla být svržena co nejrychleji do atmosféry. Jenže právě na této nízké oběžné dráze je v pátek zasáhla geomagnetická bouře.
  • Tyto bouře způsobují kromě mnoha jiných vlivů také díky množství silně energeticky nabitých částic ohřátí atmosféry, a tedy i zvýšení hustoty atmosféry. Palubní systémy družic ukázaly, že přesně k tomu došlo v pátek: síla a rychlost bouře způsobily, že oproti minulým startům Starlinků se tentokrát odpor atmosféry zvýšil až o padesát procent.  
  • Tým Starlinku přikázal družicím přejít do bezpečného režimu, v němž by letěly vůči bouři svou nejužší stranou, podobně jako list papíru - tím se měl minimalizovat odpor, a satelity by se tak účinně kryly před bouří. Současně byly neustále pod dohledem radarů.
  • Teď ale společnost SpaceX uvedla, že to nestačilo. Předběžné analýzy totiž ukazují, že zvýšený odpor v malých výškách zabránil družicím opustit bezpečný režim a zahájit manévry na zvýšení oběžné dráhy. Asi čtyřicet se jich kvůli tomu už vrátilo nebo brzy vrátí do atmosféry. "Tyto padající družice nepředstavují žádné riziko kolize s jinými družicemi a díky své konstrukci zaniknou při návratu do atmosféry - to znamená, že nevznikne žádné orbitální smetí a žádné části nedopadnou na Zemi," uvedla společnost. 
  • Při sluneční erupci se uvolňuje obrovské množství rentgenového, ultrafialového a gama záření, doprovázeného rychlými svazky částic. Současně dochází ke koronárním výronům hmoty, při nichž se do vesmíru uvolňuje žhavé sluneční plazma. 
  • Částice se k Zemi řítí rychlosti světla, ale samotná Země je před nimi díky magnetickému poli chráněná. Nikoliv satelity na oběžné dráze, jejichž elektronika je velmi snadno zranitelná. Na nich je naše civilizace silně závislá, bez družic by nebylo komunikace ani mnoha dalších zásadních služeb, jak se již několikrát ukázalo i při ne opravdu masivní sluneční erupci. 
  • Satelity sice lze před tímto kosmickým zářením velké síly odstínit, ale u drtivé většiny komerčních satelitů se to nevyplácí - hmotnost družice by výrazně narostla a cena služby by se enormně zvýšila.

  • Další komplikací je, že kvůli rychlosti, jakou se tyto částice pohybují, se na jejich dopad nedá nijak připravit - satelity není možné přesunout na bezpečnější dráhu ani jinak zabezpečit. Jejich zničení nebo poškození však může být varováním pro další vlnu problémů, jež sluneční erupce způsobí.

  • Výše zmíněné výrony koronární hmoty, tedy žhavého plazmatu, totiž k Zemi dorazí mnohem později, pohybují se pomaleji. Trvá jim to desítky hodin až několik dní, pak ale mohou být následky o to horší.

  • Podle expertních odhadů je pravděpodobnost, že podobně silnou událost (jako v roce 1859) Země zažije v dalších 10 letech, asi 12 procent.

  • https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3439868-musk-prisel-o-desitky-druzic-starlink-znicila-je-silna-geomagneticka-boure?<br>

28.12.2021 Čína si u OSN stěžuje, že se její vesmírná stanice Tchien-kung (Nebeský palác) musela letos dvakrát vyhnout střetu se satelity sítě Starlink amerického miliardáře Elona Muska. Na stížnost, kterou Peking v prosinci podal na příslušnou agenturu OSN, dnes upozornil server BBC News. Společnost SpaceX, která satelity vypouští, zprávu nekomentovala. Podle Pekingu kolize mezi stanicí a satelity ze sítě Starlink hrozila letos dvakrát, a sice 1. července a 21. října. Čína tvrdí, že její stanice z bezpečnostních a preventivních důvodů provedla manévr, aby se vyhnula riziku střetu.

Po zveřejnění informace čelí Elon Musk a jeho společnosti útokům na čínských sociálních sítích. Někteří uživatelé označili Muskovy satelity za "vesmírný odpad", další se pak domnívají, že se jedná o americké kosmické zbraně. Odborníci dlouhodobě varují před nebezpečím střetů ve vesmíru a vyzývají vlády k většímu sdílení informací. Na oběžné dráze je podle některých odhadů přes 30 tisíc satelitů a dalších umělých těles, z nichž některá jsou už nefunkční. 

Společnost původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 tisíc aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 tisíc družic. V současnosti je ve vesmíru zhruba 2000 satelitů patřících do této sítě.

https://www.e15.cz/zahranicni/nebesky-palac-v-ohrozeni-starlink-elona-muska-ohrozuje-cinskou-vesmirnou-stanici-1386553? 

1.10.2021 Jelikož je satelitní internet Starlink už od počátku plánován jako univerzální služba pro celý svět, je jen otázkou času, kdy se objeví i v České republice. Formální schválení už má za sebou, ale mnohem jasnější důkaz je kalkulace nákladů služby v českých korunách, která se na webu služby objeví v případě, že zde zadáte místní adresu. Jak se dalo čekat, čísla jsou to poměrně vysoká. Za zařízení, tedy typický satelitní talíř zaplatíte 13 tisíc Kč. Dalších 1 600 korun padne na poštovné a balné a 2 579 korun jako zálohu na služby. Celkem tak zaplatíte 17 177 Kč a pak na vás čekají pravidelné měsíční platby 2 579 korun.

https://fzone.cz/clanky/satelitni-internet-starlink-ma-ceske-ceny-2832?

5.9.2021 Muskův vesmírný internet Starlink se potýká s problémy. Vypuštění nových družic zdržuje nedostatek čipů a signál vypadává. Na vině jsou i holubi, kteří ruší přenos. V systému zatím funguje 1 700 družic, které obíhají planetu ve výšce zhruba 550 kilometrů. Pohybují se dostatečně rychle na to, aby Zemi obletěly zhruba každých 90 minut. Space X jich plánuje přidat další desítky tisíc, ale prezidentka společnosti Gwynne Shotwellová přiznala, že tempo ovlivní nedostatek čipů a raketového paliva, tedy kapalného kyslíku.

Britská společnost OneWeb, kterou podporuje také vláda Jejího Veličenstva, tento týden vypustila 34 satelitů, což navýšilo jejich počet na 288. OneWeb se zaměřuje na poskytování internetu podnikům, námořním uživatelům a státní správě. Pravděpodobně ale bude dodávat širokopásmové připojení i pro spotřebitele ve venkovských oblastech, kde je připojení hůře dostupné, tedy stejně jako Starlink.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/muska-trapi-holubi-rusi-signal-jeho-vesmirneho-internetu-173663#

20.8.2021 Starlink Elona Muska oznámil spuštění satelitního internetu v Česku. Začít by měl už 1. září.

Projekt satelitního internetu, jenž pokryje celý svět, je řešením hlavně pro odříznuté domácnosti. Set Starlinku, tedy satelitní talíř a router, je sice dražší než obyčejný internet (499 dolarů, zhruba 10 tisíc korun), nejedná se ale o částku nedostižnou. Hlavně v momentě, kdy už nebude připojení záležet na tom, zds člověk žije ve větším městě, nebo na samotě.

https://refresher.cz/102244-Starlink-Elona-Muska-oznamil-spusteni-satelitniho-internetu-v-Cesku-Zacit-by-mel-uz-1-zari? 

13.6.2021 SpaceX už rok a půl buduje svou satelitní konstelaci Starlink, která poskytuje rychlé internetové připojení v řadě zemí světa. Projekt ještě není ani zdaleka hotový, ale aktuálně byla dokončena jeho první fáze. Dosažení tohoto milníku zajistí nepřetržitý signál nad většinou obydlených oblastí na zeměkouli. Zároveň ale SpaceX rozjíždí druhou fázi projektu, která Starlink zpřístupní například v polárních regionech.

https://www.e15.cz/video/prvni-faze-internetove-konstelace-starlink-je-hotova-elon-musk-ale-nezpomaluje-1381295

27.5.2021 Americká společnost SpaceX pokračuje v rychlém tempu budování sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Z floridského mysu Canaveral vynesla dnes raketa Falcon 9 do vesmíru další sérii 60 satelitů (ČTK)

9.5.2021 Dnes v noci amerického času odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska další raketa Falcon 9, která na oběžnou dráhu dopomohla vynést plnou várku 60ti internetových satelitů Starlink. V tomto měsíci se jednalo již o druhou úspěšnou misi. SpaceX jakoby tak v květnu měla našlápnuto přinejmenším vyrovnat dosud rekordní letošní březen, kdy uskutečnila dokonce hned čtyři "starlinkové" mise. Společnost vizionáře Elona Muska zkrátka výrazně pokračuje v budování své tzv. satelitní konstelace, která má výhledově zajistit dostupnost internetu po celém světě. Nad našimi hlavami krouží již zhruba půl druhého tisíce satelitů Starlink, díky kterým je již v testovacím módu možno využívat satelitní internet především v Severní Americe, ale také v Evropě. Firma jej začala nabízet v Německu či Velké Británii.

Jak známo satelity jsou za příhodných podmínek pozorovatelné také ze Země. Především však jen nedlouho po jejich vypuštění. SpaceX totiž v návaznosti i na výtky astronomů provedla řadu úprav omezující jejich svítivost, resp. viditelnost. Ať už díky novému barevnému provedení, tak především softwarovým úpravám týkajících se náklonu/orientaci solárních panelů Starlinků.

Dnes v neděli 9. května je lze začít pozorovat od cca 21:38 hod. A to téměř nad hlavou, když "přilétnou" ze ZJZ a směrovat budou na VSV. Zmiňované údaje platí pro Prahu. Pozorovatel například více na západě republiky tak zachytí satelity okem o pár minut dříve, pozorovatel například na severu pak musí směrovat pohled více k jižnímu obzoru. Každopádně tzv. Muskův satelitní vláček by neměl být problém spatřit. Pro nejlepší zážitek/viditelnost je každopádně vhodné zvolit si místo s co nejmenším světelným smogem...

Dnes půjde "vláček" spatřit hned dvakrát, když se vrátí ještě od cca 23:19 hod. Již však bude mít menší magnitudu, tedy svítivost a jeho pozorování tak nebude tolik atraktivní. Navíc pro Prahu již ne tak nad hlavou, ale v cca 40 stupních. Směrování lze určit ze ZSZ směrem na SV.

Počasí by mělo pozorování přát ještě v pondělí 10. května. A to zhruba v čase od 21:56 hod., když satelity se objeví ze západu a směrovat budou na VSV.

https://www.kurzy.cz/zpravy/592217-jasna-obloha-preje-pozorovani-internetovych-satelitu-starlink-od-spacex/<br>

20.1.2021 Americká soukromá společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu kolem Země už sedmnáctou sérii 60 satelitů  (cca 1020) sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu z kteréhokoli místa na Zemi. Podařilo se přitom i opětné přistání stejného prvního stupně nosné rakety Falcon 9, který společnost využila k dopravě nákladu do vesmíru rekordně poosmé.  

29.10.2020 Společnosti SpaceX vizionáře Elona Muska v sobotu uskutečnila již 100 úspěšný start rakety Falcon 9. Tentokrát zajistila v pořadí čtrnáctou misi týkající se satelitů Starlink. Do vesmíru se dostalo dalších 60 satelitů, čímž se jejich počet rozrostl na téměř 800. 

SpaceX v úvodu týdne rozeslala dříve registrovaným vybraným zájemcům o satelitní internet e-mail, ve kterém službu začíná prezentovat. V rámci testovacího "Beta" provozu hovoří o rychlosti 50 - 150 Mb/s při latenci 20 - 40 ms. Do léta příštího roku se má latence (odezva) dále vylepšit na 16 - 19 ms. Měsíční poplatek za službu je stanoven na 99 USD (bez daně), tedy v přepočtu na více než 2 300 Kč. Zájemce navíc musí počítat s úvodní investicí ve výši 499 USD (11 500 Kč) za "Starlink Kit". Tedy za potřebný hardware skládající se z antény s montážním příslušenstvím a Wi-Fi routeru. Kolika zájemcům SpaceX nabídku internetu rozeslala, není známo. Zřejmě však nejprve jen nevýraznému množství v kontextu k celkovému počtu zájemců. Ke konci léta totiž Elon Musk zveřejnil, že od červnového spuštění registrací prostřednictvím webu starlink.com se během dvou měsíců přihlásilo téměř 700 tis. potencionálních zájemců jen z USA. Musk tak může testovat, kolik zájemců za danou cenu bude mít reálný zájem, resp. může tím vyselektovat skutečné zájemce, kteří mají problém zajistit si internet běžnými způsoby.

https://www.kurzy.cz/zpravy/564273-muskuv-satelitni-internet-startuje-cenove-vsak-nebude-pro-kazdeho/

20.10.2020 Americký softwarový gigant Microsoft chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Za tímto účelem uzavřel partnerství s firmou SpaceX miliardáře Elona Muska. Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle. SpaceX dříve tento měsíc uzavřela smlouvu s Pentagonem, jemuž má za 149 milionů dolarů (3,4 miliardy korun) vybudovat satelitní síť na sledování raket.

https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/microsoft-miri-do-vesmiru-cloud-azure-napoji-na-satelitni-sit-starlink-od-spacex-137434

13.6.2020 Díky Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska floridský mys Canaveral zažívá abnormální vesmírnou aktivitu. Během 2 týdnů by dnes totiž z tohoto místa mělo dojít již ke třetímu startu rakety Falcon 9. Na oběžnou dráhu vynese nejen další várku satelitů Starlink, ale také tři SkySats od společnosti Planet. Bude se tak zároveň jednat o první misi v rámci "SmallSat Rideshare Program", kdy SpaceX nabízí společnostem vynesení jejich nákladu levně do vesmíru. Při váze do 200 kg zájemce zaplatí milion dolarů (23,5 mil. korun), za každý další kilogram si připlatí 5 tisíc dolarů.

Z vesmírného střediska SLC-40 je plánován start rakety Falcon 9 na 11:21 hod. našeho středoevropského času. Pokud by počasí či jiné důvody start znemožnilo, náhradní termín byl stanoven na neděli v 10:59 hod. Dnes použitý první stupeň rakety Falcon 9 má za sebou již úspěšné starty, když se podílel na 19. a 20. zásobovací misi pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Obdobně jako při nich, se dočkáme tradičního úchvatného přistání na autonomní plošinu "Of Course I Still Love You" umístěnou v Atlantickém oceánu.

Dnes dojde k vypuštění již 9. várky. Nad hlavami nám tak bude kroužit již téměř 540 satelitů. Přesto se zatím jedná vlastně jen o zlomek celého systému. Ve výšce 550 km se má dle plánů SpaceX pohybovat celkově 1 584 satelitů. Navíc dalších více než 2 800 satelitů má být umístěnou okolo 1 200 km nad zemí. Největší část zhruba 7 500 satelitů, které mají být vyneseny jako poslední, mají obíhat ve výšce 320 km. Zkrátka plánovaná satelitní konstelace má celkově čítat téměř 12 000 družic! Pro porovnání v současné době nad našimi hlavami krouží necelé dva tisíce jiných funkčních objektů...

Pokrytí internetem prostřednictvím zmiňovaných satelitů by se nicméně již letos měli dočkat první obyvatelé Severní Ameriky. Potažmo zejména Spojených států, když pro pokrytí oblasti je třeba vlastně jen zlomek z uváděného celkového počtu satelitů. Realizace je navíc o další krok blíže, když regulační úřad FCC schválil použití milionu antén pro příjem.

https://www.kurzy.cz/zpravy/548024-sledujte-zive-start-rakety-falcon-9-vynese-dnes-dalsi-satelity-starlink/ 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...