Nespotřeba

Graeme Maxtonstávka spotřebitelů v Evropě (organizovaná nespotřeba většinové populace), může být inspirací pro další ve světě a také katalyzátorem radikální změny ekonomického a politického systému

Nespotřeba je mocný nástroj chudší většiny, který při vzájemně globálně koordinované akci může být protiváhou v Digitální globalizac

26.3.2021 České domácnosti mají na svých účtech zhruba o 350 miliard korun více než před pandemií. Celkové vklady domácností u bank tak překročily hranici tří bilionů a jsou vůbec nejvyšší v historii, ukazují údaje od ČNB. Úspory nahromadily také firmy. Ty si loni vůbec poprvé za třicet let uložily na účtech více peněz, než si od bankovních domů vypůjčily.

"Růst úspor není v kontextu pandemie něčím překvapivým," říká hlavní ekonom investiční společnosti Generali Investments Radomír Jáč. Firmy totiž kvůli nejistotě snížily výdaje na investice a začaly si šetřit na horší časy. Podobně nákupy méně potřebných věcí odkládaly i domácnosti. Vládní nařízení navíc přispěla ke vzniku takzvaných nucených úspor, které pramení z omezených nákupních možností. Zkrátka, když jsou obchody a restaurace zavřené, lidé nemají kde utrácet.

Co ale mohou tyto nahromaděné peníze udělat s českou ekonomikou ve chvíli, kdy se je firmy i domácnosti rozhodnou vrhnout na trh? A dá se vůbec něco takového v následujících měsících očekávat? Na to jsme se v anketě zeptali předních ekonomických expertů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66899970-domacnosti-i-firmy-nahromadily-v-krizi-miliardy-az-je-zacnou-utracet-porostou-ceny-i-uroky-rikaji-ekonomove<br>

7.10.2020 Ashley Nunes působí na Massachusetts Institute of Technology a na Harvard University a na stránkách FTAlphaville si všímá "zelené" politiky, kterou by chtěl prosazovat Joe Biden ve funkci amerického prezidenta. Biden hovoří o revoluci ve využívání čisté energie, ale Nunes z jeho plánů tak nadšený není. A má alternativu, která je ale pro politiky a voliče nezajímavá.

Nunes poukazuje na to, že Bidenovy plány by podle odhadů vyšly na 2 biliony dolarů s tím, že není tak úplně jasné, kde tyto zdroje vzít. Biden hovoří o tom, že více hotovosti budou muset do vládního rozpočtu dávat bohatí lidé, ale "v soukromí politici přiznávají, že pravděpodobnější by byl růst rozpočtových deficitů".  

Existuje ovšem způsob, jak potřebných změn dosáhnout. Je jím omezení spotřeby. Nunes poukazuje na to, že Američané konzumují více než většina světa a také více vyhazují. Toto plýtvání dosahuje gigantických rozměrů, týká se potravin, ale třeba také elektroniky. Podobné uvažování je ale podle Nunese politikům cizí a nedá se čekat, že by začali voliče přesvědčovat o tom, že mají snížit svou spotřebu a plýtvání. Jenže "je načase přiznat si to, o čem se doposud moc nemluví". 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4511604/nunes-oteplovani-nevyresi-technologie-ale-to-co-si-nikdo-nechce-priznat.html<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.