Peter Staněk videa

Prof. Ing. Peter Staněk, CSc., slovenský ekonom, prognostik, spisovatel, vizionář...

Pozn. autora webu: uvedené texty jsou zápisky, přepisy části pasáží z videí a přenášek prof. Staňka. 

3.11.2022 Prof. Peter STANEK v Novom Meste nad Váhom - 2 časť

 • Je potřeba změnit pozici učitele (jeho role je nedoceněná i finančně), protože to je člověk, který připravuje naši budoucnost. Ale i věda podlehla tlaku "požadovaných pravd" a říká ty požadované pravdy (od globálního oteplování až po transgenderovou rovnost atd.).
 • My starší víme, že máme práva a povinnosti, ale mladým tlučeme do hlavy, že mají jen práva. My přesvědčujeme mladé, že všichni budou výjimeční, budou miliardáři a budou mít skvělý život. Ale přijde realita života a 99 % žije obyčejný průměrný život při kterém jsou tak zbavení schopností zvládnout problémy, že přijde první náraz a sesypou se. Vždy byla skupina lidí, kteří přemýšleli jinak a vedli k tomu i své děti. Jich největší problém je v davovém tlaku ve škole a to může zastavit učitel.
 • Kdo píše učebnice historie, najednou tam je výklad historie, který vůbec neodpovídá tomu, co bylo. Počkejte ještě jednu generaci a uvidíte, že druhou světovou válku rozpoutali Rusi, kteří zaútočili na Německo, pro nás je to absurdistán, pro mladou generaci to bude normální jev.
 • My dnes žijeme zkratku (Z tisíce stranné knihy Vojna a mír si přečtete svotku, která má 5 stran), nemáme na nic čas a co je nejzajímavětší, tvrdíme že nemáme ani peníze.
 • Rozměr ztrát v EU z titulu transfer pricing 5 bilionů EUR (za Slovensko 4 miliardy EUR), operace na hraně zákona tvoří 1,5 bilionu EUR (za Slovensko 1 miliarda EUR), černá ekonomika 5 bilionů EUR (za Slovensko 4 miliardy EUR), korupce 5 bilionů EUR (za Slovensko 3,5 -4 miliardy EUR). Nemáte peníze na důchodce, samosprávy, nemocnice, železnice, dopravu atd.? Máme komunitární normy, které mají řešit všechny tyto úniky a nic se neděje.
 • Jak by jste nejlépe ovládali společnost, abych vás měl úplně v hrsti? Je to přes vlastnictví vašich dluhů. A od roku 2008 do roku 2018 se zadluženost na planetě zvětšila o 59 bilionů USD a od roku 2019 do dnes se zvýšila o 22 bilionů USD. Celková zadluženost na planetě dosahuje 320 bilionů USD a ty nikdy nesplatíte, ale stát převezme dluhy za vás a vy budete žít v nájemním bytě, budete poslouchat, nic nebudete vlastnit a budete šťastní, jak řekl Klaus Schwab. To je velmi jednoduchý plán.
 • Položte si otázku, proč všichni současně, tito globalisti klidně na fóre vyhlásí, že od roku 2019 do roku 2023 běží plán, kdy chceme eliminovat 50 % populace na planetě, plán je úspěšný děláme to pandemií, vakcínami, lokálními konflikty, přírodními katastrofami a finančními hrozbami. Už to netají, klidně vám to poví do očí.
 • Pokud se chcete ochránit před vlněním, tak vstoupíte do Faradayovy klece (místnost si obložíte drátěným pletivem), tak jste izolovaní, ale to vás neizoluje před nelogičností vašeho jednání. 
 • Vědomí je kvantové, má materiální a nemateriální (o tom toho moc nevíme, spíše nepřímo) stránku. Vaše vědomi umožňuje absolutně dokonale vytvořit obraz reality vás, vás samotných i prostředí ve kterém se pohybujete. Vědomí je zajímavé tím, že máme jednu shodnost s rostlinnou říší. Každá buňka vašeho těla má plný informační rozsah o těle jako celku a to má i rostlinná říše. Systémy neurálních synapsí, které  se podobají lidským neurálním synapsím jsou i ve stromech. Strommozek v zemi, to jsou kořeny. Mezi stromy existuje informační komunikace (mykorhizní internet), stromy jsou solidární, poskytují výživu stromům, které jsou v horších podmínkách. Stromy jsou symbiotické. Strom když má na jaře vyhnat listy, tak dělá složitý počítačový model za posledních 10-15 roků, jak se vyvíjeli přírodní podmínky a až potom se rozhodně vyhnat listy. Ale zásadní problém je v tom, jak chápe prostor a čas. Nepohybuje se v prostoru a má jiné systémy senzorů, jako člověk, který se pohybuje v prostoru a musí se rozhodovat rychle. Největší problém Elona Muska (Neuralink) vznikl v tom, že vědomí nedokážeme zkoumat, neumíme ho ovlivnit, víme že existuje a když se zeptáte neurologa, který operoval 1000 mozků, ale vědomí nenašel. Je v jiné dimenzi a jiné podobě. Vědomí si představte tak, že to je architektura souvislostí do které vložíte jednotlivé informace a ty informace zapadnou do sebe jako ozubené kolečka a systém se pohnul, vložili jste šém do Golema. Když vezmete 100% společnosti, tak 90 % lidí funguje v emočně - logickém kódu určeném kritérii skupiny, 10 %  funguje v jiném režimu, jako by byli mimozemšťané (mají pocit, že jsou hosté v této společnosti), nejsou ztotožnění s prioritami této společnosti, nechtějí majetek). A tento fakt se zjistil u každého civilizačního okruhu. Před 21 000 roky se 5 civilizací na planetě vyhladilo prostřednictvím termojaderné války, jsme nepoučitelní, (příslušníci těchto civilizací měli paranormální schopnosti).
 • Mír se nejlépe dělá tím, že zlikvidujete protivníka. Viděl jsem modelové scénáře, kde konflikt mezi NATO a Ruskem trval 300 hodin a z 518 milionu obyvatel Evropy zůstalo jen 60 milionů, bůh zaplať za těch 60 milionů. V USA se podařilo médii přesvědčit veřejnost, že 30 % ztráty při jaderném konfliktu jsou přijatelné. 
 • Existují scénáře, ze po skončení války na Ukrajině, že se bude dělit Rusko na 21 republik, ale existují scénáře, jak bude vypadat Evropa z opačné strany. Buď obnovíme střední Evropu a V4 (po vzoru Maďarska spolupráce s Ruskem), nebo budeme vtažení do západní představy federativního jednotného státu, už nebudeme Slováci (jako národ nebudeme existovat), budeme Evropané.
 • Stojíme na prahu něčeho, co bude připomínat rok 1848, obrovskou vlnou revolucí, které se proženou celou Evropou a změní obraz celé Evropy jako kontinentu. To stejné bude i nyní, nebo si myslíte, že ty milionové demonstrace v Německu, Francii, Holandsku, Itálii atd. jsou náhodou? Bude to vlna revolucí, která se povalí Evropou a v první fázi to bude boj uvnitř jednotlivých států mezi těmi, kteří chtějí být ovcemi a těmi, kteří chtějí odpovídat za svůj vlastní osud.
 • Celá náhrada za elektromobilitu je idiotismus, existují desítky studií, které jasně dokazují, že elektromobily nejsou žádným ekologickým projektem. Naopak povedou k obrovskému nedostatku energie, protože nemáme energii pro normální život. Podle studií alternativní zdroje energií nikdy nepokryjí, ani do roku 2050 více, jako 50 % energetické spotřeby EU. Před 10 roky se testovalo auto na vzduch a vodu. Auto na vodu byl patent Saabu, který koupili Číňané, mělo spotřebu jeden litr vody na 300km. Proč se to nepoužívá? Skupina astrofyziků dospěla k názoru, že v druhé polovině roku 2023 až 2024  bude solární maximum, a to způsobí odpis všech elektronických zařízení.  Elektromobilita je je den z projektu jako tvrzení, že za oteplování planety může CO2.
 • https://www.youtube.com/watch?v=t0FDsJBZ10s&t=2s

3.11.2022 Prof. Peter STANEK v Novom Meste nad Váhom - 1 časť (19.10.2022, vývoj Evropy)

 • Na začátku EU byla Maastrichtská smlouva (na základě jednoznačného souhlasu rozhodujeme společně), ale dnes je snaha zrušit právo veta a hlasovat kvalifikovanou většinou. Velcí si prosadí to, co potřebují a ti malí budou ještě menší. 
 • EU v supertajném hlasování rozhodla, že se už nikdy nebudou opravovat plynovody Nord stream I a II.
 • NATO po zrušení Varšavské smlouvy mělo také zaniknout, nestalo a na základě Budapešťské smlouvy se nemělo rozšiřovat na východ. Potom přišel 1997 a do NATo vstupovali další země z Evropy a znamenalo to posun hranic NATO východ. Díky použití hypersonických zbraní se výrazně zkracuje doba doletu, proto je snaha Ruska, zachovat si tzv. nárazníkové mezipásmo pásmo (neutrální Ukrajina).
 • Černá kniha CIA (popisuje 18 vržení zákoně zvolených vlád), vrhnutí Mosadeka v Iránu v 1954 stálo 43 milionu USD, Majdan na Ukrajině stál již 4,3 miliardy USD.
 • Dnes se oficiálně přiznává, že 50% příslušníků ukrajinské armády jsou příslušníci zemí NATO a jsou sem dodávané zbraňové systémy NATO včetně tzv. poradců na jejich obsluhu (podobnost s Vietnamem).
 • Rusko jedná s EU a NATO 8 roků, aby se nerozšiřovala struktura NATO a aby Ukrajina zůstala neutrálním státem.
 • Co znamená krize a konflikt na Ukrajině? Je to polygon pro testování nových zbraňových systémů? Základ nového geopolitického uspořádání? Poslední snaha anglosaského modelu zachovat si vládnoucí roli na planetě? Nebo je to základ nové společnosti, která bude radikálně vypadat jinak, než ta současná. Je ro souboj USA a Ruska, nebo souboj klíčových civilizačních modelů, které ovlivňují život na planetě?
 • To co dnes představuje anglosaský model je na konci, nemůžeme ho udržet ani z hlediska zdrojů, není kde kořistit, ani z hlediska ovládání, vojenské situace atd.
 • Kdyby západní státy přestali dodávat zbraně, informace atd. konflikt skončí během 2-3 týdnů.  Informace ze Starlinku umožňovali Ukrajinským silám koordinovat některé vojenské akce. Družice Elona Muska budou depacifikované. Proč neprotestuje? Musk čelí žalobě za 284 miliard USD (Neuralink), proto opět spustil Starlink na Ukrajině.
 • Ukrajina se bude dělit (část zaberou Poláci a Maďaři).
 • Turecko a Řecko, dva členové NATO, jsou na hraně vojenského konfliktu. Důvodem jsou ložiska plynu u Kypru.
 • Pokud se rozšíří BRICS o dalších 10 zemí, potom toto bude největším ekonomickým kolosem na světě.
 • Proces deindustrializace Německa běží naplno. Celá elektromobilita se má přesunout ze západního do východního Německa.
 • Zelený úděl do roku 2030 a 2050 znamená pro Evropu obrovské zadlužení.
 • Kritické roky pro dluhovou službu budou 2023, 2027 a 2028.
 • Zvyšuje za na 20 - 40 % spoluúčast na projekty poskytované EU (dříve 15 %).
 • Rozdělení společnosti (poštvání jedné části národy proti druhé) je nástroj na ovládání společnosti. "Rozděl a panuj". Vnitřní agresivita je cíleně pěstovaná, to není náhoda. můžete potom navodit situaci, kdy potom odlidštíte nepřítele (na kterého neplatí lidská práva a nic). A když to uděláte, tak když takového člověka zlikvidujete, tak to není nehumánní čin, je to pouze odstranění nepříjemné překážky, která je na mojí cestě. A to je nejlepší cesta k občanské válce, jakou jste viděli v Jugoslávii (soused zabíjí souseda a to je to nejhorší).
 • EU podporuje elektromobilitu, to je plán A, plán B jsou autonomní vozidla (která nemusíte vlastnit). Nyní se v EU vyrábí 20 milionů aut, 17 se prodá v EU a 3 miliony se exportují. Na pokrytí dopravy sdílenými vozidly vám stačí pouze 3 miliony vozidel ročně. Důsledkem je propouštění lidí. A pokud VW odejde ze Slovenska, co bude náhradou?
 • Měli bychom se sjednotit na společném cíli (odevzdat dětem krajinu ve které se dá žít), musíme mezi sebou obnovit důvěru, musíme začít mluvit pravdu o světě a o nás samých a angažovanost každého z nás. K tomu potřebujete informace, umět je zařadit do architektury souvislostí a odvahu.
 • Probíhá teraformace povrchu planety (sucho, povodně, extrémní teploty, hurikány, tání ledovců atd.), díky tomu dojde k zásadním změnám podmínek pro život na planetě, kolik máme času? Tento proces bude probíhat v budoucích 5 -10 letech a my jsme vnitřně nejednotní a hádáme se. Faktor času a sjednocení je pro nás z tohoto pohledu klíčový. Nevyřeší to za nás Brusel, ale musíme to vyřešit my.
 • Legislativa EU (již zakázala používání fosilních paliv) připravuje zákaz topení dřevem.
 • Kontrolovaná společnost (banky uchovávají informace o vás) a v EU se bude zavádět sociální kredit jako v Číně. A štítem proti těmto procesům je důvěra, spolupráce a komunikace. Slované mají jednu slabinu, vždy se nechali poštvat proti sobě.

22.10.2022 Podle pana prof. Staňka žijeme v zásadním kvalitativním skoku lidské civilizace. V období, které probíhá jednou za tisíce let. "Bude muset být nová společnost. Ten přechod bude stát oběti. A ne malé." říká prof. Staněk ve třetím a závěrečném dílu našeho rozhovoru.

 •  K tomu upozorňuje, že rolí rozumných lidí je počet zbytečných obětí minimalizovat. Jak toho dosáhnout a co pro to může každý z nás udělat? Proč je v současnosti důležité, aby se lidé zapojili do procesu informování? "Informacemi děláte změnu. A právě ta změna se promítá do změny jednání lidí, jejich vědomí, jejich přístupu, jejich priorit a všeho ostatního," tvrdí pan prof. Staněk a dodává: "Jestliže změním sebe, tak začnu měnit ostatní."
 • https://www.youtube.com/watch?v=fo4TmI8juzg

30.9.2022 Prof. Peter Stanek s Dr. Josefem Skálou - 30.9.2022 - Geopolitická architektura planety

 • Největší hrozbou je vystupňování konfliktu na Ukrajině, které může vézt až k použití nukleárních zbraní lokálního, nebo globálního vlivu.
 • Katalizační proces, kterým procházíme by měl vést k novému pochopení sebe sama, společnosti i přírody a to je pozitivní. 
 • Valí se vlna protestů v celé Evropě, je to důsledkem prozření stále většího množství lidí. Manifestace na Václaváku je důkazem pochopení toho, čeho jsme svědky a co lidé nechtějí a to může vyústit do takové revoluční vlny jako v roce 1848. Narůstá nervozita u elit, postihují každého, kdo má jiný názor. Nechápou, proč ti lidé protestují.
 • Šanghajská organizace pro spolupráci, SCO v Samarkandu bylo ukázkou toho, že si většina států a lidí začíná uvědomovat, že přístup, který zvolila euroatlantická civilizace, která je založená na kořistnictví, ovládání, moci, dobývání, potírání jiného názoru končí. Příštím konceptem budoucnosti může být např. rovnoprávná spolupráce zabezpečující v rámci seskupení BIRCS (vytváří společnou měnu krytou zlatem) s tím, že dalších 10 významných zemí chce urychleně vstoupit do této skupiny. Jestliže budou státy obchodovat, komunikovat na rovnoprávné úrovni, tak se otevírají obrovské možnosti spolupráce. Pak si položíte otázku, jestli to co prosazují a vnucují anglosaské struktury (LGBT, gender atd.) je to co má zabezpečit budoucnost lidstva. To co probíhá je souboj civilizačních modelů a odlišné civilizační modely nejsou náhodné, jsou součástí diverzity, historický vývoj vedl k formování 5 civilizačních modelů a když někdo chce všechny usměrnit do jedné skupiny (civilizačního modelu) je to nepochopení vývoje. Tato mocenská struktura je používána na mocenské ovládání (demokracie = podřízení a jestli odmítám vaši nadvládu, tak je to označeno za nedemokratické a jste agresor). To vše vytváří nesmírně složitou architekturu současnosti. Geopolitická, ekonomická, finanční a mocenská architektura se mění.
 • USA žijí min. posledních 30 roků na dluh, emitují dluhopisy a žijí na úkor jiných států.
 • V průběhu několika roků mohou nadnárodní korporace ovládnout celou planetu podle studií. Finanční sektor vzrostl za posledních 15 roků 4x a reálná ekonomika pouze 1x. 
 • Ve světě se přestalo mluvit od dvou fenoménech: 1. příjmová polarizace společnosti (koncentrace majetku, chudnutí většinové populace), 2. fenomén zadlužení ekonomických subjektů (obyvatel, podniků, bank, států atd.) a po covidu zadluženost dále rostla. Např. v Británii je zadluženost obyvatel na úrovni 160% HDP, ve Španělsku 130% a Německu 90%, tak v této situaci jakýkoliv růst cen bude znamenat katastrofální události. Nyní se všechny problémy (finanční, ekonomická, hospodářská, energetická, klimatická krize) slévají dohromady do jedné kompaktní skrumáže, ale elity (měli by být na špici a řešit komplexně problémy) se pouze baví o drobnostech a detailech celé skrumáže, nechápou propojenost celku. Když se kumuluje tolik problému do skrumáže, tak lidstvo sahá ke globálnímu konfliktu, protože nechceme řešit globální problémy společnosti.
 • Většina evropských podniků díky drahým energiím klekne a pak je budou moci Američané levně skoupit a zisk z produkce těchto podniků půjde do USA.
 • Jak je řízena mocenská struktura v USA? Je řízena finančním sektorem, vojenskoprůmyslovým sektorem, nebo komunikačním sektorem?
 • Za paravánem covidu a dalších událostí probíhá ohromná vlna koncentrace (majetku a moci), dochází k obrovské změně geopolitického pohledu na využití technologií Just in Time, dnes vzhledem na dopravní problémy a logistiku, covid, blackouty už to nemůžete dělat. Dochází k zásadní změně chápání průmyslové výroby atd.
 • Probléme energetiky je plýtvání energie na výrobky, které nikdo nepotřebuje, nikoliv obnovitelné zdroje. Největším problémem energetické soustavy jsou úložiště elektrické energie.
 • Dvě významné události: Mezivolby v USA (pravděpodobně díky mocenským tlakům vyhrají republikáni, budou ovládat senát i kongres a demokraté nebudou moci tak prosazovat svoje zájmy) a sjezd komunistické strany Číny (eliminace majetkových hrotů v Čínské společnosti v průběhu 10 roků, miliardáři čínského původu se dobrovolně vzdávají svého majetku a čínské vedení řeší problémy polarizace ve společnosti), Čína řeší, jak uvolnit, podpořit domácí spotřebu (protože exportní strategie je neudržitelná díky polarizaci příjmů a stále větší část má problémy se zaplacením), protože čínská střední třída (200 milionů je vnitřní zdroj spotřeby) je největší střední třídou na planetě. Čína má ale problém s 480 miliony, které nastupují do důchodového věku a děti se o ně nechtějí starat díky politice jednoho dítěte (tzv. sněhové vločky). Čína nemůže jít cestou tržní ekonomiky. Existuje třetí klíčová událost a tím je obrovské soupeření o severní ledový oceán (největší nedotčené zásoby surovin na planetě atd.) - Arktida, tající kontinent". Těžiště konfrontace se přesouvá do oblastí Arktického moře a Tichého oceánu. Tichý oceán je zatažen do globálního soupeření a USA tam přesouvají svůj zájem. V Evropě by jejich zájmy měla hájit Británie, jako součást anglosaského bloku a současně lídr války proti Rusku.  
 • Pro velkou část Američanů jsou 30% ztráty v důsledku jaderného konfliktu přijatelné. Současně se v Evropě vytváří přesvědčení, že ruská armáda je slabá, zkorumpovaná atd. a je tak defakto poražená. Ale je to je součást psychologické hry, protože někdo tuší, že volby v USA dopadnou špatně a vytváří si zázemí proto, aby si lidé mysleli, že je možno zahájit válku s Ruskem (blížíme se k hraně zahájení jaderného konfliktu).
 • Na Ukrajině jsou možné 2 scénáře:  1. útok na 4 nově zařazené oblasti bude útokem na Rusko a jeho integritu a to může způsobit výraznou vojenskou odpověď a to nemusí být zastavitelný proces.
 • Další scénář: možná dojde k narušení datových kabelů, které jsou na dně světových oceánů (délka cca 1,3 milionu km) a Čínská a Ruská armáda má zařízení, která dokáží oslepit satelity, tak jistě tušíte co to znamená (bez spojení není velení). Je tu ještě jeden velmi nebezpečný scénář: někdo již spekuloval o špinavé jaderné bombě, která by měla být svržena na Ruská města, potom se to rychle zahladilo. Nyní ale Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina by měla být i jadernou zemí s jadernými zbraněmi. Současně bylo oznámeno, že pokud bude Rusko útočit jadernými zbraněmi na Ukrajině, bude stejná odpověď ze strany USA. Může to někdo zneužít jako v Gliwicích v roce 1939. Rusko má strategii, kdy může podniknout preventivní úder na nepřítele podobně jako Izraelská strategie proti Hamásu.
 • Chtěl bych připomenout, že před 20 000 roky proběhla na planetě termojaderná válka, chceme opakovat staré chyby minulosti, nepoučili jsme se?
 • Evropská unie plánuje zakázat topení dřevem.
 • Pokud Ukrajina vstoupí do NATO, tak to znamená poslední hřebík pro lidstvo, protože konflikt mezi Ruskem a NATO bude neodvratitelný.
 • Někdo může odpálit jadernou bombu nad Ukrajinským územím a pak bude označeno za agresora Rusko, které zahájilo třetí světovou válku. To je jeden z možných scénářů.
 • Pnutí v USA není jen souboj Bidena (zachování anglosaského modelu, který vládne světu) a Trumpa (transformace tohoto modelu), je to souboj dvou základních koncepcí v politice USA.
 • Aby došlo ke společenské změně potřebuje 25% zapálených lidí pro společenskou změnu (musí vzájemně spolupracovat). Denisované a Neandrtálci vymřeli, protože podle studií nedokázali spolu vzájemně spolupracovat. Zatím jsme možná na úrovni 15% (lidí kteří dokáží vzájemně spolupracovat). Otázkou je, zda destrukce společnosti kolem nás nebude rychlejší, než dosáhneme 25%, já jsem optimista, věřím že dosáhneme dříve potřebných 25%.
 • Globální oteplování je reálný jev a vede se spor o příčiny. Podíl člověka na oteplování je pouze 3 -5% podle nejnovějších studií. Je to otázka reálného pohledu a komplexního zhodnocení, pro některé skupiny je globální oteplování pouze obchod. EU plánuje proinvestovat do roku 2030 161 bilionů EUR.
 • DARPA se v poslední době nejvíce zaměřuje na oblast ovládání vědomí, změněné vědomí a pokoušejí se to řešit pomocí klasických technologií, které pomocí encelografu sledují vaše neurální centra, myšlení, atd. Skutečná architektura vědomí je nemateriální, je kvantová a funguje úplně jiným architektonickým systémem. Dostáváme se do doby, kdy budou stále větší snahy ovlivnit vaše myšlení, jednán a řešení problémů, které budou před vámi. Vojenské projekty jsou zaměřené na ovládání mas.
 • Rozdělení Československa bylo také děláno v duchu, že lze státy rozdělit i pokojnou cestou na rozdíl od Jugoslávie. Rozdělení bylo také proto, abychom si uvědomili potřebu vzájemné spolupráce, komunikace a opětovného sjednocen (rozešli jsme se proto, abychom se opět znovu sešli). EU nemá nic společného s Lisabonskou smlouvou, je to jen pokus o vytvoření superstátu a v něm se mají rozplynout všechny národy. To je zásadní omyl, síla Evropy spočívala v různorodosti etnik, které tu žili.
 • Ochota k dialogu (polemika názorů, hledání argumentů atd.) zmizela, dialog byl základem vývoje. Buď máte ten můj názor (připomíná mě to: fanatický inkviziční názor a pokud ho nemáte, skončíte na hranici jako kacíř a musíte být očištěn plamenem, aby vaše duše odešla do nebe), nebo máte nesprávný názor a jste můj nepřítel, hrozba a nebudu poslouchat vaše argumenty. 
 • Nová Italská vláda je velice zvláštní, nepřipadá že lidé byli oklamáni (deklarovala, že Itálie bude na prvním místě, to je políček Bruselu), protože Meloni prohlašuje, že bude tvrdě podporovat Ukrajinu, koncepci super státu atd. Hrozí, že mohou být opět vypsány nové volby, protože nesloží vládu.
 • Vybudování energovodů ze střední Asie přes Afghánistán, Pákistán a další země do Indie, kde je nedostatek energetických zdrojů, bude znamenat ekonomický rozvoj Asie, která se stane obrovským ekonomickým komplexem (bude součástí zemí BRICS) podstatně větším (nebude používat jako klíčovou měnu USD a EURo), než Anglosaský blok a EU. A tento proces bude probíhat v rychlém sledu ekonomicky, vojensky i populačně.
 • Model zisku za každou cenu se táhne civilizací stovky roků, nejen za kapitalismu. Peníze, zisk a moc (pozn. ale také myšlení lidí) vytváří triádu, která vládne světu. Je otázkou, jestli tento model má být nadále paradigmatem společnosti a nebo aby základem nové společnosti bylo to, co je základem rostlinného světa, spolupráce, komunikace a empatie. A to mají být základy a paradigmata nové společnosti.
 • K růstu cen nemovitostí vede to, že 70% bytů nekupují lidé s hypotékami.
 • https://www.youtube.com/watch?v=sntX1MRPOdo

19.9.2022 Posledné obdobie ľudstva - Peter Staněk

 • Otázka zní, jak přemostit svět ve kterém nechceme žit, do světa ve kterém bychom chtěli žit.  Přechodové období bude jedním z klíčových fází vývoje lidské společnosti a máme to štěstí nebo tu smůlu, že jsme právě v takovémto přechodovém období, které mění charakter společnosti jednou za tisíce roků.
 • Ukázalo se jasně, že společnost založená na neomezené spotřebě, nezodpovědnosti, individualismus, egoismus atd. narazila na své hranice, nejen společenské dané 1. polarizací, ale také tím, 2. jak se rozděluje bohatství ve společnosti a za třetí jakým problémem je drancování přírody a zdrojů, sami vidíme na planetě co způsobujeme. Na druhou stranu je společnost v plném rozsahu nelogická, vyrábíme proto, abychom vykázali výkony a růst na akciových trzích. Část produkce je zbytečně vyrobená, protože se nikdy neprodá. Potom ji recyklujeme a v horším případě ukládáme na pouště v Líbyi (textilní výrobky). Miliony tun vyrobených potravin ničíme (100 milionů tun ročně), nedáme je do oblastích hladomoru.
 • Dnes jsme svědky geopolitické přestavby na planetě, vznikly nové bloky jako je BRICS, anglosasky blok, vytváří se konfliktní situace a už to není jen Ukrajina, Kosovo, Tchaj-wan, ale jsou to i další konflikty a některé státy vytahují územní nároky, požadují reparace atd. Kumulují se problémové procesy. 
 • Položme si otázku, zda plýtvání energetickými zdroji, které byly levné, nás nestaví do nové situace nutného přechodu, abychom si začali vážit energií, potravin, vody, půdy a ovzduší. Dochází k obrovskému nárůstu nemocí (alergie, rakovina, atd.).
 • V čem je problém přechodového období? Je to v neudržitelnosti architektury společnosti, sociálních struktur se současně kumuluje s obrovskými změnami přírodního prostředí. Když se podíváme na katastrofy, které probíhají v těchto měsících vidíme zvláštní obraz, Londýn Paříž jsou pod vodou, Bogota pod vodou, některé provincie Číny mají největší záplavy za posledních 100 roků (pozn. také sucho v údolí Pádu, Rýnu a Rhony, vylézají hladové kameny na Labi). Současně v té jisté době máte oblasti Číny, kde je obrovské sucho a musí vypínat elektrárny, protože nemají vodu na chlazení. Na jedné straně dochází k obrovským záplavám a na druhé straně dochází ke kumulaci obrovského sucha a teploty. V některých částech Evropy je největší sucho za posledních 500 roků. Nejsou to dočasné změny, ale procházíme taraformací planety a to znamená, že v budoucích 5-10 letech se 20-25 % povrchu planety stane nevhodných pro život a současně vznikne 10-15 % povrhu, který bude vhodný pro život.
 • Zjišťuje se, že stávající modely podcenily časový rozměr, nebudou to 10-100 roků a podcenili také provázanost všech procesů. Narůstá počet vědců, kteří říkají, že je to podstatně složitější proces. Podle poslední studií je vliv člověka na globální oteplování 3-5%. Jde o soustavu procesů, které lze přirovnat k řece, na kterou se díváme shora, ve skutečnosti řeka obsahu množství proudů, stojatých vod, vírů, zatáček atd. Až to vše poznáte, tak můžete říci, že řeku poznáte, nestačí pohled shora.
 • Je nepochybné se dochází k zastavování Golfského proudu, mluvíme o 40 -60 % poklesu. Posilňuje se tok horké vody, která směřuje do Guinejského zálivu k Africe a oslabuje tok vody, která směřuje k Evropě. Británie, část Francie a Německa Skandinávie jsou dnes postiženy vysokými srážkami a ty postupně přerostou do totálního ochlazení prostředí. Podle studie publikované v roce 2022 se ukazuje, že celá tato oblast bude postižena výrazným ochlazením a může dojít až k poklesu průměrné teploty až o 20°C. Na druhé straně existují analýzy, které ukazují že Sahara, severní Afrika, Blízký a Přední Východ, Anatolie budou mít srážky. Paradoxně oblasti Chorvatsko, Srbsko, Balkán a Středomoří, které je typické výraznými rozdíly mezi letními a zimními teplotami, přechází do fáze, kdy nebude tak velký rozdíl teplot, budou to příjemné oblasti na přežití. Paradox pro střední Evropu je v tom, že klimatickým předělem mezi jednou změnou směrem na chlad a druhou změnou na příjemné počasí je Česká kotlina a Karpatský oblouk. Jsme tedy v pozitivní části klimatických změn a současně musíme počítat a s výrazným posunem pásem diverzity a obrovským nárůstem invazivních druhů a rostlin (není to jen bolševník, ale jsou to desítky druhů, které nemají přirozené škůdce, je to i hmyz atd.).
 • Musíme počítat s tím, že všechny výzkumy, které se zabývali strukturou zemského jádra ukázali obrovskou úlohu Ringwooditu a jeho schopnost vázat vodu, eruptivní uvolňování na povrchu vody, mizení vody z povrchu a přerozdělování vody na povrchu planety. To znamená, že objem vody na planetě je konstantní, mění se jeho skupenství a jeho teritoriální rozložení. V důsledku toho se nemůžeme divit obrovským záplavám, které jsou ve Francii, Británii a Německu, nemůžeme se divit obrovským klimatickým extrémům, které vedou ke krupobitím poškozují množství lidských sídel a nemůžeme se divit ani tomu, že např. na Americké středozápadě se začíná objevovat znovu katastrofické sucho třicátých let. Z toho vyplývá skutečnost, že lidstvo zaměřené na své vlastní problémy a řeší vlastní velikost si vůbec neuvědomuje, že mění podmínky ve kterých lidstvo žije (pozn. efekt vaření žáby).
 • Dnes jsou všichni vyděšení z energetické krize, která je před námi a bude pravděpodobně obrovská. Současně si uvědomujeme, že to bude znamenat obrovské sociální dopady, převážná část populace nebude schopná platit tak vysoké ceny energií. Najednou si uvědomíme, že fenomén příjmové polarizace nebyl statickým, nebo výzkumným fenoménem. Pokud 60-70% populace nebude schopno platit vysoké ceny nejen energií (potravin, služeb atd.), tak tato společnost vzhledem ke spotřebě skončila, protože tisíce malých a středních firem nepřežijí v tomto systému. A když nepřežijí, tak to bude znamenat nárůst nezaměstnanosti lokální i globální a současně s tím bude obrovský nárůst sociálních otřesů. A ještě je potřeba mluvit v této souvislosti o obrovské zadlužení obyvatelstva, které extrémně narostlo i díky covidu a dalším vývojovým liniím. Takže příjmová polarizace, zadluženost obyvatelstva, ekonomických subjektů, podniků, bank a státu bude obrovským destrukčním fenoménem. To že finanční sektor za posledních 20 roků narostl 4 x a reálná ekonomika pouze 1x je jedním z varovných signálů, které jsou zde. Můžeme přesně sledovat, jako při sopečném výbuchu, řadu varovných signálů. 1. Čínská centrální banka se zbavila více jak 900 miliard USD státních dluhopisů USA. 2. kvantitativní uvolňování narazilo na své objektivní hranice a už nebude fungovat. 3. Virtualita akciových trhů a se ukazuje jako absolutně stupidním fenoménem poslova podobným Ponziho schématu. 4. Ukazuje se, že energetická krize jen odhalila plýtvání společnosti energií, surovinami a zdroji, což bylo z hlediska přírody neudržitelné (pozn. žijeme na dluh planety Země, konkrétně Česká republika překročila kapacitu již 12.04.2022 https://www.genevaenvironmentnetwork.org/events/earth-overshoot-day-2022) 5. Ukazuje se, že dopady budou regionální, někde dopady nemusí být katastrofální a naopak. 6. Když dnes soustředíme pozornost na obyvatele a podnikatelský sektor z hlediska vysokých cen energií, jako kdybychom zapomněli na skutečnost, že obrovsky se zvýší výdaje státu a veřejného sektoru (nemocnice, školy atd., kde se musí topit a svítit)., máme rezervy na tyto potřeby, které provozuje stát? Vypuštění výroby Adbue znamená problémy pro kamiony, ale i na městskou hromadnou dopravu, zásobování atd.
 • Kritická infrastruktura státu je kritickém stavu, z hlediska zásob potravin, energií, zdravotnických systémů, dopravní obslužnosti atd. Myslíme si ,že vše vyřeší technologie, UI, roboti, průmysl 4.0 atd. Musíme si uvědomit, že technologické řešení jsou jen nástrojem společnosti na zvládnutí krizových situací. pokud sami neumíme zvládnout krizové situace, žádná technologie nám nevyřeší problém a nezachrání nás.
 • Klíčovým faktorem celkové přechodové fáze je poznání všech systémových rizik i propojení, kumulace a rozložení v čase (časová osa). Jako kdyby přírodní změny, kterých jsme svědky o kterých jsme doufali, že budou trvat 50 -100 roků a oni trvají 2, 5 a max. 10 roků nám vytváří nutnost se zamyslet se sami nad sebou. Dnes mluvíme o konfliktu na Ukrajině a dodávkách zbraní atd. Zapomínáme, co nám příroda ukazuje, jakým způsobem ohrožuje fungování lidské společnosti? Nebo si myslíme, že extrémní sucha, povodně a teploty se týkají někoho jiného? To znamená souseda to sice zabije, ale mě to nevadí, protože já jsem v bezpečí? Toto vše vytváří nesmírně zajímavé společenské klima a když k tomu připojíme skutečnost, že ve světě je řada konfliktů a není to pouze Kosovo a Ukrajina, ale také vnitřní a vnější destrukci USA, také oblasti Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Máme před sebou úplně jiný obraz. Některé státy to řeší tím že posilují skupinu BRICS, protože dalších 10 států chce vstoupit do tohoto uskupení, které se snaží změnit geopolitické rozložení a vychází z toho, aby každá země měla právo na svůj vlastní rozvoj a cestu. Nechtějí být podřízení anglosaskému modelu.
 • Je potřeba otevřeně říci, že všechny úvahy o velkém resetu, depopulaci a podobně opět neřeší hlavní problém společností a to je to, že nevíme proč jsme, jaký smysl má náš život a nevíme jakou míru zodpovědnosti máme vůči planetě a životnímu prostředí. To jsou parametry budoucí společnosti. Komunikace, spolupráce a empatie, která je vlastní pro rostlinnou říši, je řešením pro tuto společnost. Ale víme pravdu o této společnosti o vztahu společnosti a přírodního prostředí? Přiznání, že 7 -8 % světové populace vlastní 90% světového bohatství je důkazem selhání současného civilizačního modelu založeného na masové spotřebě a dluhu, ale na dluh je možné dávat je do určité míry, po překročení kritické míry praskne (bod zlomu). Dluhová služba obyvatel hlavně v Evropě je velmi vysoká a kromě toho budete mít vysoké ceny energií, potravin, dopravy, služeb a paradoxně EU (který byla chápána jako kontinent s největším bohatstvím populace), nyní musí přiznat, že velkou část toho bohatství tvořilo bohatství na úvěr, podobně jako USA a Japonsko. Úloha úvěru musí být ve společnosti změněná, už to není zakrývání čímkoliv. Musíme se vrátit k tomu, co poznali naši otcové, přikrývám se peřinou, kterou vlastním. Pro některé to může být provokace. Zreálnění spotřeby společnosti přináší obrovské efekty (odstraní se 20-30% produkce, která je zbytečně vyrobená) a bude to mít větší efekt, než když se dva sprchují v jedné sprše současně a nebo používáte na umývání houbu. příroda nám dávno poskytuje léky na všechny choroby, upozorňuje nás na to děláme a proč jsme nemocní, my jsme hluší a oslepení technologickým řešením a nechceme to slyšet. pokud budeme mít choroby = bude fungovat farma průmysl. Známá mantra farmaceutického průmyslu: Ideální je pacient, který žije 2- 3 roky, užívá drahé léky a po třech letech zemře na běžnou příčinu, aby nebylo možné dokázat, že léky nezabírají, cituji mezinárodní studie. To znamená, že jsme se naučili vrátit se k pravdě. A známá věta, že pravda osvobozuje platí a pravda je základním východiskem k tomu, aby jste problém začali řešit.
 • Dalším problémem přechodového období, když jsou povodně vybudujeme nádrže, když je chudoba, tak použijeme nepodmíněný příjem, když je konflikt, tak tam budeme dodávat zbraně, aby trval dlouho, aby se na tom vydělalo. Ale zapomínáme na analýzu příčin daného problému. Extrémně je to vidět v medicíně. Dosáhli jsme v ní hodně úspěchů, v diagnostice, v léčebných postupech atd., ale minimální zdroj poznání se týká pochopení příčin chorob. Pokud ale neznáme příčiny, nemocí, tak budeme neustále potřebovat léky a další léčení, nemocnice jako ochranu před pandemií atd. A tou příčinou je kromě jiného je pochopení, jak se změnil mikrobiom (mikrobiota) půdy, potravin, horní části oceánu. Pokud se změnil mikrobiom v oceánech a rozpouštějící se ledovce změnili pH oceánu, nemůžeme se divit, že se změnila distribuce energie na povrchu planety. pokud se změnila mikrobiota půdy (díky chemizaci), nemůžeme se divit, že potraviny obsahují vysoké množství chemicky nebezpečných prvků, jejich důsledky se projevují v metabolismu našeho organismu.
 • Problémem není zastavení dodávek plynu, ale nezměrné plýtvání. A proto budeme kácet lesy, abychom mohli topit atd. Ale lesu drží půdu, která váže vodu a díky tomu nedochází k erozím půdy a povodním. Ale my pod drobnohledem energetické krize v zimě budeme kácet lesy a budeme se divit, že vzroste četnost sesuvů půdy, přívalových dešťů, lokálních a globálních záplav. I v Číně obrovské množství záplav vyplývá z v důsledku odlesňování, podobně jako ve Francii a Británii díky odlesňování a změně mikrobiomu půdy. Hlavním vodozádržným opatřením je změna mikrobiomu půdy, čímž radikálně změníme schopnost půdy vázat vodu v rozsahu 10-20x. Možná někdo má zájem na budování vodozádržných opatření.
 • Posledním problémem přechodového období není snaha zachránit lidi, ale snaha je vydělat peníze na ochraně lidí. pokud chceme vydělat peníze, tak vymyslíme zelený úděl. Příroda je také vedlejším produktem, kterou možná zachráníme nebo ne, ale rozhodně na to vyděláme biliony. Pokud chceme řešit problém energetické krize, tak bychom se neměli zaměřit na další vytěžení ropných nalezišť, anebo frakování plynu, ale na to jaká je rozumná míra spotřeby energie ve společnosti. Pokud mluvíme o dopravě, tak bychom si měli uvědomit, jakou velkou míru zbytečného plýtvání představuje dopravní obslužnost. A najednou paradoxně dospějeme k názoru, že čím víc chceme mít mít, tím méně ve skutečnosti máme. To je poznání toho, že nezodpovědnost vede k hromadění bohatství a potom nechci citovat některé asijské filosofy, ale čím více majetku máte, tím větším otrokem toho majetku se stáváte. Já netvrdím, že nemáte mít majetek, já jen tvrdím to známé Werichovo "přiměřeně". Stačí když společnost začne chápat přiměřenost, začne si říkat pravdu, začne chápat příčiny dnešních problémů a řekne si, že se musíme společně sjednotit,, protože změna přírodního prostředí nebude brát ohled na to jestli jste Němec, Francouz, Číňan atd., ale spláchne tu lidskou rasu stejně jako zmizeli denisované a neandrtálci Ale příroda je milosrdná a dává nám stále šanci v tom, abychom pochopili, že musíme najít novou vazbu mezi společností a přírodou. Na základě té nové vazby najít společné řešení problémů a inspirací v rostlinné říši - komunikace, empatie, spolupráce a něco co se někomu zdá vzdělané, ale je hlavním řešením.  S tím souvisí poslední fenomén, DŮVĚRA.
 • Proč jsou v současné společnosti hoaxy? Protože bohužel i mnohé vědní obory dospěli k politické podpoře ilit tak, že ztratili důvěryhodnost. Proč nikdo nevěří politikům? protože ztratili důvěryhodnost. Proč nikdo nevěří mezinárodním institucím, protože ztratili důvěryhodnost. Ale když ztratíte důvěryhodnost, tak jste ztratili to nejcennější co je a to je důvěra. S důvěrou se váže jedna drobná poznámka, potřebujete písemné smlouvy, aby jste dodržoval své závazky? A nebo stačí podání rukou, kdy potvrdíme svůj závazek, slib a dohodu. a tato dohoda je více než vše ostatní, všechny písemné závazky, maily, faxy atd.
 • Jsme u posledního fenoménu, který musíme obnovit v přechodovém období, nejen spolupracovat, komunikovat, ale obnovit, co zatím vždy lidskému rodu dovolilo přežít na rozdíl o proti neandrtálcům a potvrdilo to i ta anglické studie. Je to důvěra s spolupráce v krizové situaci. Ale my jsme velcí, máme tu anglosaský blok, EU a rizikové státy jako Rusko, Čínu, Irán atd. a budeme se hádat, polemizovat atd. Až se jednoho dne vzbudí lidská rasa, tak zjistí, že planeta si řekla dost. Potom už bude pozdě.
 • Už nemáme čas na to přechodové období, čas vypršel. Jsme v situaci, kdy si budeme muset nalít čistého vína (pravda je ve víně) a v tomto případě pravda nebude pěkná, pohodlná, milosrdná, ale bude východiskem k tomu, abychom to přechodové období zvládli. Poznání vyspělosti lidské společnosti budeme vidět v jednom základním. Oběti budou vždy, ale tento transformační proces bude stát oběti a ne malé., ale klíčovým charakteristickým znakem vyspělé společnosti je, že minimalizuje zbytečné oběti. Až za 10 roků pochopíme, že ten proces proběl na doopravdy se nám podařilo minimalizovat oběti a nad tou planetou zavládl duch spolupráce a důvěry, ne duch soupeření a války, potom myslím že v takové společnosti byste chtěli žít vy všichni, kteří se díváte, čtete. A v té společnosti bude skutečně život krásný, příroda nádherná, příroda je náš partner , naše matka a my budeme dobrými dětmi. A to by mohlo být poselství přechodového období. Může ale zvítězit egoismus, hloupost, závist, mocichtivost a ovládání. Někdo si bude myslet, že nás tzv. "zlatá miliarda" zachrání. problém je v tom, že ta zlatá miliarda určitých lidí je přesně ukotvená v dnešní společnosti a všechny zárodky vlastního zničení i kdyby se jim to podařilo si ponesou sami se sebou. Takže problém je změnit společnost, změnit člověka a příroda nám k tomu dává šance a jestli jich využijeme, nebo ne je na nás, rozhodnutí každého z nás. Nikdo nemůže říci, že u toho nebyl, ať to za něj vyřeší někdo jiný. Je to rozhodnutí 8 miliard lidských bytostí. a to je poslední poselství.

https://www.youtube.com/watch?v=RznvDsOwwcE

https://www.youtube.com/watch?v=wzc08kSnjCg

19.8.2022 Současná krize vzbudí v lidech velkou zuřivost. Ale elity použijí k udržení u moci silové složky

Apokalypsu jsme si zvykli vnímat spíše jako námět akčního filmu, nebo jako vizi nějaké vzdálené budoucnosti, které lze ale zabránit, třeba tříděním odpadu. A většinou varování nebereme vážně, protože se zatím většinou moc nenaplnila. Nyní se však některé hrozby zdají velmi bezprostřední. Co když Rusko vypne plyn, nebo i ropu, protože díky zvýšeným cenám si nacpalo finanční polštář, a evropské země se přece chtějí zbavit závislosti na ruských surovinách, takže s nimi jako s odběrateli nemůže počítat? Zhroutí se evropské společnosti žijící v nadbytku, a s propracovanou infrastrukturou služeb? Náš host Peter Staněk v předchozí části rozhovoru uvedl, že bohužel podle něj musí současná společnost narazit na žulovou zeď, aby se mohla změnit. A o tom, jak tato změna bude vypadat, a co ji může provázet, si budeme povídat dnes.

Martina: Pane profesore, teď začnu ještě z jiného, hořčejšího soudku. Řekl jste: Nebude co jíst.

Peter Staněk: No, tak máte červíky, brouky. Můžete si udělat smaženku, řekněme, z nějakých mandelinek, nebo podobně. Konec konců bílkovinová struktura by nám v celku vyhovovala. Nebo si můžeme položit drobnou otázku: Jak je možné, že Evropská unie zlikviduje 118 miliónů tun potravin, a nerozdělí je chudákům, kteří nemají co do úst? Protože to můžete vyvézt, ale pouze za situace, kdy se cena musí rovnat výrobním nákladům. A který blbec by tratil, a ještě by zaplatil dopravní náklady do Afriky? Tak to raději zlikviduje. To je všechno. A domácnosti z toho tvoří pouze 35 až 38 procent. Všechno ostatní je jiný systém likvidace.

Martina: Myslíte, že v případě, že uskutečníme věci, o kterých jsme se bavili, ať už Green Deal, nebo pokračující konflikty, hrozí hlad třeba i v Evropě?

Peter Staněk: Nenazval bych to "hlad", ale veliká, problematická dostupnost potravin z hlediska ceny. Chleba mít budete, ale když bude stát 100 českých korun, tak budete muset velice uvažovat. A když budete mít vysoké výdaje na elektřinu, na topení, a na všechno, tak budete v situaci, kterou oficiálně publikovala anglická vláda, tedy, že vzhledem na extrémní nárůst cen energií se přibližně 30 procent anglických domácností dostane do zásadního dilematu: Buď koupí potraviny, a nebudou topit, nebo budou topit, a nekoupí potraviny. To je oficiální materiál.

Martina: Potřebuji od vás získat posloupnost dějů. Co se teď vlastně bude dít? Řekl jste, že lidé jsou nepoučitelní a že řešením velkých krizí byl vždy válka, protože v ní všechno zničíte, a pak jsou lidé vděční, že přežili, a mají hrníček s puntíky. Bavili jsme se tady...

Peter Staněk: Máme dva.

Martina: Ano viděla jsem ho, a jsem ráda, že máte svůj hrníček s puntíky. Ale řekněte mi, jak bude vypadat posloupnost dějů, které přijdou? Za humny se válčí, lidé se chovají, jak se chovají, elity se chovají, jak se chovají. Vysvětloval jste geopolitické hry, které se rozehrávají po celém světě. Jak odhadujete, že bude vypadat posloupnost dějů?

Peter Staněk: Odpovím vám známým rčením: Kdy bude dobře? Jak komu? Kdy? Kde? Čili, nepředstavujme si to tak, že od 1. listopadu začne globální válka, do které spadne celý svět, a tak dále... Ne. Bude to postupná fragmentace otřesů, revolucí, nepokojů, a tak dále. To, co teď vidíte například na Srí Lance, se začne opakovat v dalších zemích, ale nebude to jeden jediný okamžik, kdy se všechno spustí - bude to proud. A v tomto proudu budou různé proudnice, které ukazují válečný konflikt, sociální nepokoje, geopolitické přerozdělení, novou strukturu zemí, a tak dále. A rychlost jednotlivých proudnic je rozdílná. Dneska je velmi obtížné namodelovat, kdy bude, a jak bude vpadat globální válka, ale v každém případě, vzhledem na nárůst varovných signálů, od hladu až po vyjádření lídrů na Davoském fóru, můžeme konstatovat, že je to otázka několika let. Ne-li dřív.

Martina: Myslíte, že se mezi Ruskem a Západem spouští nová železná opona, nebo to takto triviální vůbec není?

Peter Staněk: Už se spustila, a kvůli idiotismu Evropské unie, která realizuje americké zájmy, běží v plné parádě.

Martina: Říká se, že na Ukrajině probíhá válka civilizačních modelů.

Peter Staněk: Ano, civilizačních modelů. Ať mi někdo vysvětlí rozdíl mezi dobrým a zlým fašistou. Čili, Bandera byl dobrý fašista, a Hitler byl zlý fašista. Opravdu?

Martina: Nedávno byl u nás politolog Alexander Tomský, a ten zmínil, že Západ nikdy Rusku nerozuměl a že Rusko nemůže rozumět Západu, protože jde o dvě odlišné civilizace, které se dlouhodobě vyvíjejí na základě odlišných principů.

Peter Staněk: Ano, to je pravda. Proto například dochází k paradoxnímu jevu, že pravoslavná církev ve spolupráci s rozumným islámem spolupracuje v rámci Ruské federace, a vytvářejí duchovní obraz a podporu ruské společnosti. A kromě toho neopomeňte, že v ruské společnosti vždy platily dvě priority: Jelikož byla vždy ohrožována zvenčí, tak armáda byla vždy pýchou národa. A druhá základní věc: Rusům nevymluvíte, že zachránili svět před Mongoly, před Napoleonem, Hitlerem, i před nynějším americkým pojetím světa. To je v tom národě stejně tak, jako v čínském národu máte tisíce let konfuciánské principy, podle kterých tato společnost funguje a podle kterých platí kolektivní odpovědnost, a to, co je tak krásně ztělesněno ve známém novém čínském filmu Mulan - vzpomeňte si: Odpovědnost k rodině, k vesnici, k provincii, k císaři. A císaře nahraďte prezidentem. A máte to stejné. A to je to, co v této společnosti funguje, a tvoří její přežívající možnosti, podobně jako Rusko přežilo vždy všechny tyto vpády, útoky a koloniální věci. Takže si položte otázku: Mají podobný duchovní základ i země Evropské unie? Pro nás je vzorem třicetiletá válka, která neskončila Vestfálským mírem proto, že se dohodli králové a knížata, ale proto, že měšťané a sedláci už měli plné zuby rabování jedné i druhé strany, a vytvořili oddíly, které rušily protestantské i katolické oddíly. A pak i mocní pochopili, že to už musí skončit. Toto chceme v Evropské unii? Nebo jsme rozumní, a od třicetileté války jsme se posunuli? Nebo jsme stejní idioti, jako dav, který řval ve starořímském cirku: Ať vyhrají modří! A pak se na ulicích zabíjeli, protože vyhráli zelení. A nic se nezměnilo, 2000 let přešlo, a nic se nezměnilo. I to je jedna z možností. Ale to je podle mě otázka toho, kolik lidí je ochotno přemýšlet, a kolik se připojí k davu. To je klíčová otázka.

Martina: Komunisté pořád mluvili o zlých imperialistech, ale teď poměrně prudce narůstá počet lidí, kteří mluví o politicích jako o válečných štváčích. Přemýšlím, jestli už jste mi vysvětlil to, když jste hovořil o dvou letech, které má - podle nějaké studie, kterou jste citoval - Amerika, respektive americká armáda, na to, aby ještě dokázala bojovat. Odpověděl jste mi na to?

Peter Staněk: Ano, odpověděl. Náměstkyně ministra obrany Spojených států prohlásila, že Spojené státy potřebují na to, aby mohly obnovit zásoby raket a jiných zbraní, dva až čtyři roky, protože nemají komponenty. To je pravda. Ale zapomněla říct, že tyto komponenty dodává Čínská lidová republika. Evropští lídři začínají najednou přiznávat, že kdyby teď vypukla válka, a Rusko nastoupilo vůči Evropě, tak Evropa nemá čím bojovat - nemá zbraně, a ty co měla, dala na Ukrajinu. Lidé jako Kadyrov poslali za zbraně pro Ukrajinu Bidenovi děkovné telegramy, protože z nich ukořistili obrovské zásoby, a sklady zbraní, které na Ukrajinu poslala Evropa a Spojené státy. A pak máte kuriozitu, že Německo by jí dodalo samohybné houfnice PzH 2000, jenomže nevyrábí střelivo, které vyrábí Švýcaři, a ti prohlásili, že toto střelivo nedodají. To je další drobný problém.

Martina: Pane profesore, pod naším rozhovorem se určitě objeví argumenty typu: Můžete říkat cokoliv, ale na cizí území se prostě s tanky neleze.

Peter Staněk: To říkat můžete. Ale hlavně to pak řekněte například islamistům, až k vám vpadnou se zbraněmi, a budete tvrdit, že pouze budete bránit vlastní území, ale nezastavíte problém. Ostatně, drobná poznámka: Rusko zvolilo jinou strategii. Poslední čtyři léta je to strategie izraelská. Proč izraelská? Protože pokud Izrael zjistí, že Hamás připravuje startovací území pro své rakety na území Izraele, tak Izrael nečeká, pošle letadla, která tuto základnu zničí, a problém je vyřešen předtím, než vznikl. Je to na cizím území? Nebo to není na cizím území? A drobná poznámka o tom, že na cizí území nikdo nepošle tanky. Kolik základen mají Spojené státy tisíce kilometrů od svého území? A kolik základen má Rusko na hranicích se Spojenými státy? Tak o čem se tu bavíme? Jeden může rozmísťovat základny 6 000 kilometrů od svého území, protože je to mírotvůrce. A druhý nemá právo bránit vlastní bezpečnost pár desítek kilometrů od svých hranic? Nebo jsou dva metry? Nebo kilometry? Podívejte se na film Volyň. Skutečně se na něj podívejte. A co dělaly Šuchevyčovy jednotky s Poláky? Jak je bestiálně vraždily? To je ta Ukrajina, kterou máme oslavovat?

Martina: Ale polská animozita vůči Rusku je dána už historicky.

Peter Staněk: Ano, je dána historicky, protože na dělení Polska se bohužel Rusové podíleli vždycky. A zapomínají na to, že jestliže bude čtvrté dělení, tak jak pravil Brzezinski: Po čtvrtém dělení už žádné další dělení Polska nebude, protože Polsko už nebude. Ale i tak je toto řešení možné.

Martina: Proč myslíte, že jsme my zaujali takovýto jednoznačný postoj? Myslíte, že to je zkušenost z roku 68, a z toho, co následovalo i předcházelo?

Peter Staněk: Podívejte se na ty, kteří podporují Ukrajince. V první vlně, kdy jsme byli emocionálně zasaženi, jsme podporovali matky s dětmi a podobně. A podívejte se, kdo podporuje Ukrajince dnes. A mezi tím nastalo prozření. Nebo na skutečnost, kterou už mají české úřady potvrzenou, že Ukrajinci přijdou, vezmou si sociální dávky, a vrátí se na Ukrajinu. Opravdu si myslíte, že v situaci, ve které se vaše vlastní vláda nestará o své vlastní občany, a klidně připustí, aby šlo 30 procent domácností do bídy, budou všichni řvát: Sláva Ukrajině?

Martina: Takže si myslíte, že tato politika, kterou naši politici razí, se najednou otočí nejenom proti nim, ale bohužel také proti Ukrajincům?

Peter Staněk: Už se otočila. Jak dlouho to trvalo, aby se změnila nálada vítací na náladu odmítací? Můžeme si říci otevřeně, že ani pět týdnů. Ale k tomu přispěli Ukrajinci svým arogantním vystupováním, svými krádežemi, svým požadovačným přístupem, a vším ostatním. Takže jestliže někomu dobrovolně pomáháte, protože jste člověk, a jste lidský člověk, a druhý začne vykřikovat, že potřebuje ještě to a tohle to, a vy mu to musíte dát, protože on je uprchlík, tak jak dlouho vám tento váš altruismus vydrží?

Martina: Hm...

Peter Staněk: Jednoduché.

Martina: Poměrně tvrdé odsudky Ruska můžeme v našich médiích číst, poslouchat, každý den. Řekněte mi, proč Rusko neodsuzuje třeba Indie, africké země, potažmo Čína?

Peter Staněk: Protože nemáte novináře, máte prostituty, kteří jsou ochotni za jidášský groš napsat cokoliv. A jelikož zjistili, co žádá mainstream, tak to dělají. A to není jenom v Čechách, ale i na Slovensku, v Polsku, v Německu, i jinde. Ovšem u našich dvou bratrských zemích je to značně vyhrocené. Čili každý, kdo si dovolí říct, že Bandera byl fašista, je ruský troll, ruský nacionalista, a nevím, co všechno. Tak já vám říkám otevřeně: Běžte do pekla, vy ukrajinští oslavovači, protože až Ukrajinci rozvinou v České republice ukrajinskou mafii, tak se pak vrátí do 90. let, přesně, jak vám to předvídají policajti. A pak se vám bude opět střílet na ulicích právě těmi zbraněmi, které jste poslali na Ukrajinu. A pak si nestěžujte. Sami jste si o to koledovali.

Martina: Machiavelli ve svém díle Il Principe velmi zdůrazňoval klasické: "Rozděl a panuj."

Peter Staněk: To je starořímské.

Martina: Když chcete ovládnout společnost, tak ji nejprve musíte rozdělit na malé skupinky. Jakou roli v tom hraje Ukrajina? Protože se naše společnost, aspoň viděno zvenčí, zdá být jednotná.

Peter Staněk: Není jednotná. Kdyby byla jednotná, tak byste tady neseděli, a všichni by společně řvali jediný mainstreamový názor. Není jednotná. Vůbec. To je ten vtip, že není jednotná, ale vy jste potřebovali společnost sjednotit, a jak je známo, nejlepším způsobem sjednocení je vnější nepřítel. Nic nespojí lidi, kteří byli tvrdě proti sobě, jako vnější nepřítel, což se stalo, a najednou jste zapomněli na všechny rozmíšky mezi ODS, ANO. Všechny rozmíšky jsou pryč, a všichni unisono společně řvou: Ukrajina, Ukrajina. Ukrajina.

Martina: Takže spojení?

Peter Staněk: Přesně. Samozřejmě našli se tu pak lidé, kteří si to uvědomili, a podle tohoto plánu se nechovají, a nejedou v tom. Okamura v něm nejede. U nás je to například SMER, a podobně. Ale mainstream, který je v parlamentě, a jedno, jestli český či slovenský, na toto přesně nasedl, a proto elita, jak se říká, musí držet basu. A proto musí přijímat opatření, která jdou proti vlastním národům.

Martina: Říkáte, že společnost, ani u nás, ani na Slovensku, není v těchto názorech, a nejenom v nich, jednotná. Může to vést až k nějakým občanským nepokojům, rozmíškám?

Peter Staněk: Ne, že může. To podmiňující můžete odstranit. Povede! A to velice dramaticky, protože sociální destrukce, v kombinaci s tímto stavem společnosti, vzbudí v lidech nesmírnou zuřivost. To vidíte už teď. A do toho přijde zásah elit, které se chtějí udržet u moci za každou cenu, a to silovými složkami, což jenom přileje olej do ohně. A pak se bude dít přesně to, co teď vidíte na Srí Lance. To je obraz budoucnosti.

Martina: Pochopil jste, jak je možné, že u nás i u vás tolik lidí úplně ovčansky přijalo veškerá omezení, která se týkají covidu? A že přijali rétoriku o rozdělení se na privilegované očkované, a neočkované, a naprosto se přestali ptát na původ tohoto viru? Jestli je, nebo není umělý, a jak to, že když se spojí vědci celého světa, tak nejsou schopni tuto vědeckou otázku zodpovědět. Jak si vysvětlujete, že jsme na to tak snadno nasedli?

Peter Staněk: Malá otázka: Kdybyste měla společnost strukturovat podle toho, kdo přemýšlí, nebo nepřemýšlí, udělala byste to jiným způsobem? Společnost se přesně ukázala, půlka věřila všem bludům o covidu, a radostně, mávajíce fábory, se šla vakcinovat. A druhá půlka to odmítla.

Martina: Kdybychom si řekli, že tento zážitek rozdělil lidi na myslící a nemyslící, jak jste to řekl, tak by se stejně tak hodilo říct, že myslící jsou vzdělaní. Ale ono to tak nebylo. Řekněte mi, pochopil jste, podle jakého klíče se i velmi vzdělaní lidé, profesoři, lidé...

Peter Staněk: Dnešní vzdělání není zárukou toho, že jste myslící bytost. Máte pouze glejt o dosažení jistého stupně vzdělání. Ale opravňuje vás ten glejt k tomu, abyste byl schopen kriticky analyzovat všechny souvislosti a vazby jevů, které jsou kolem vás?

Martina: Přesto, překvapila vás míra nemyšlení u některých lidí?

Peter Staněk: Ne. Věděl jsem, že společnost je v podstatě hloupá. Spíše mě překvapila schopnost se absolutně, bez jakéhokoliv přemýšlení, podřídit. Klidně podepíšete informovaný souhlas, a ani ho nepřečtete. Po Boha, chcete vědět větší důkaz debility těchto lidí? Přitom jim to nic nezaručuje, jenom budou ve stádu. Je dobře být ve stádu.

Martina: Je to pohodlné.

Peter Staněk: Ano. Nemusíte vůbec myslet. Jste schován ve stádu, a každému, který vykoukne, zatlučeme hlavičku hřebíkem. Pro jistotu.

Martina: Objevil jste v celém tomto širém světě stát, který se k řešení covidové epidemie většinově postavil jako myslící země?

Peter Staněk: V podstatě ne. Každá země byla svým způsobem nakonec vakcinací rozdělena, protože fungoval klasický lidský strach: "Dostanu vakcínu a přežiju. Nedostanu vakcínu, můžu zemřít." Jenomže teď si všimněte toho množství studií, kde dokazují vedlejší následky vakcinace. A co vám říká teleskopování vývoje nových vakcín?

Martina: Nic.

Peter Staněk: Normální vývoj vakcín má jednotlivé fáze, které jsou v podstatě čtyři. Od první klinické studie, až po plošné uplatnění, kdy musíte absolvovat určitý počet testů, než se potvrdí užitečnost vakcíny. U covidu vymysleli teleskopování, což znamená, že všechny čtyři fáze běží souběžně.

Martina: U nás na Ostravsku tomu říkáme: "Bo není čas."

Peter Staněk: Ano - bo není čas. A výsledkem byl stav, že když jste splnili počet nutných testů, seřadili jste všechny fáze vedle sebe, tak jste vyvinuli vakcínu, o které jste nevěděli, jaké jsou její dlouhodobé účinky. Ale protože šlo o miliardy, tak se to vyrábělo. Skutečně. Podívejte se, jakým způsobem se vyvíjely vakcíny v minulosti, a jak teď, v covidu.

Martina: Pane profesore, teď možná zase skočím k jinému tématu, ale myslím, že jen zdánlivě. Když se bavíte o lidech, kteří myslí a nemyslí, o lidech, kteří mají, nebo nemají kritické myšlení. Ale během vašeho rozhovoru jste řekl: Politici věděli, že je lidé zvolí, protože nemyslí. Řekněte mi, čím to je, že epidemie nemyšlení dostává na vrchol lidi, kteří přemýšlejí tak, jak o tom tady celou dobu mluvíme?

Peter Staněk: Odpověď je ve studiích profesora Spitzera. Dnešní doba digitálního světa poskytuje obrovské množství informací, a lidem se nechce těmito informacemi prohrabávat, chcete jednoduchou odpověď, jednoduché řešení. A politik jim dá jednoduchou odpověď, a jednoduché řešení, tak proč byste přemýšleli nad tím, jestli mluví, nebo nemluví pravdu, jestli slibuje to, co nemůže splnit, nebo ne. A vypadá to líbivě.

A na to máte obrovskou důležitost marketingové strategie. Klasická ukázka je naše paní prezidentka, nikdo ji neznal, a pak je zvolena 56 procenty hlasů. A tento marketing je propracován do absolutních detailů. A neopomeňte jednu základní věc. Váš organismus denně získá miliardu informací, vnitřní a vnější vědomí. Nespíte jenom proto, abyste očistila toxiny, ale proto, abyste očistila informační cesty, a očištění informačních cest znamená, že musíte vytřídit informace, které jste dostala. Co uložím? Co resetuji? Co vymažu? A tak dál. A toto neslouží logicky, ale emočně logický kód, který je odrazem - a teď se prosím podržte - morálních, etických a mravních principů sociální skupiny, které jste členem. Domyslete, co jsem řekl. Takže, jestli je ve společnosti základem neodpovědnost, hrabivost, ovládání, konzum a podobně...

Martina: Tak jsem po každé blíže tomuto ...

Peter Staněk: Ne. Část populace myslí jiným způsobem. Je to zhruba 10 až 15 procent, která myslí jiným způsobem, na které toto blbnutí nemá vliv. A pak je tady druhá věc, hlavně u mladých: Kdo by četl, prosím vás, Vojnu a mír? Tisíc stran? Neblbněte! Stačí dvacetistranná svodka. Víme, že tam byl nějaký Bolkonský a minul se tam Kutuzov, pak tam byl nějaký masakr u Borodina, a na konec se dotyčná vdala za přeživšího kněze. Bum. Tak na co byste četl tisícistrannou Vojnu a mír? Čili tato jednoduchost svodky je první problém.

A druhý problém. Dneska máte stadióny plné diváků, kteří sledují, jak družstva hrají video hry. Prosím vás. Jste úplně vadný? To už vám spadla pavlač na hlavu? Ale ne. Je to největší hit současnosti. A pak se podívejte na celou kulturu, a všechno ostatní. Nechce se vám zvracet? Až na výjimky. Takže toto je součást proudnic, které se slévají do globální obálky zvané "hloupnutí populace". A ještě potřebujete jednu věc. Kterou?

Martina: Všeobecné hlasovací právo?

Peter Staněk: Ne. Vůbec ne. Potřebujete vymazat staré lidi, protože ti mají historickou paměť, a mladí, ti jsou hloupí, takže ti historickou paměť nebudou mít, a nebudou schopni dnešní stav hodnotit kriticky. Až na výjimky. Nepřipadá vám to velice podobné dnešnímu světu? A je to konspirace? Ne. Je to skutečné. Podívejte se na studie významných neurologů, psychologů, a tak dále, kteří přesně toto popisují.

Martina: Podle toho, co říkáte, je jasné, že zřízení, jakým je demokracie, umožní převážit ve společnosti nemyslícím, a dostane je k moci.

Peter Staněk: Bohužel. To je přesně to, že demokracie je skvělý vynález, ale vyžaduje myslící lidi. A z tohoto hlediska to vyplývá tak, že demokracie je skvělý vynález, ale pro myslící lidi.

Martina: A není současná demokracie spíš už jenom hrou na demokracii, jakou si pamatujeme za komunismu?

Peter Staněk: Ano, je to paskvil. Proboha, vysvětlete mi, jak je možné, aby uspěl politik, který naslibuje cokoliv je možné, a po volbách ho přichytí, že nic nesplnil, a při dalších volbách ho opět neomylně zvolí. Jak je to proboha možné? Vždyť lidé mají alespoň špetku historické paměti, a měli by mít špetku logiky. Ale oni ho opět zvolí. Nebo stačí, aby přišel jeden nejmenovaný člověk, a prohlásil: Tady ve Francii to je vila ministra financí ze SMERU, a my to všechno zkasírujeme, a tak dál. A po volbách se ukáže, že to je podvod, protože ta vila patří nějakému Francouzovi, a dotyčný ji měl pronajatou. A onen Francouz zažaloval slovenský stát, a ten zacvakal za urážku na cti. A nikdo se neptá. Jak je možné, že se nikdo neptá? Klasická ukázka: Jak fungují novináři při tiskovkách opozice? Neptají se. Chcete víc? Nebo se ptají na absolutní hovadiny.

Martina: A je to proto, když tedy použiji jeden z vtipů, který se používal za minulého režimu, že u nás máme svobodu projevu, bohužel nemáme svobodu po projevu?

Peter Staněk: Může to tak být. Teď je to slušnější, ale už jenom čekám, kdy budou veřejná upalování, a budou odpůrce mainstreamových názorů upalovat veřejně na náměstí. Teď to můžete udělat přes internet.

Martina: Pane profesore, jak myslíte, že budou tuto dobu, kterou právě žijeme, nazývat budoucí historici?

Peter Staněk: Doba absolutní hlouposti a neodpovědnosti většiny lidí.

Martina: To, co teď děje, je skrumáž věcí, které na nás útočí, jak jsme si o nich povídali, a vy jste několikrát poměrně sugestivně naznačil, že to nepovede k ničemu dobrému. Přesto - mohlo by se ještě stát, že se naplní staré přísloví, že všechno zlé je k něčemu dobré?

Peter Staněk: Okno příležitosti, které jsme dostali, jako rasa, se zavírá. Opět souhlasím s vědci ze SIPRI, to je státní institut ve Stockholmu, který se zabývá válečnými problémy, že jsme ve třikrát nebezpečnější situaci, než v časech karibské krize. A válku nemusí vyvolat regulérně armáda, ale žoldnéři, kteří dostanou zaplaceno. A neopomeňte, to nejsou jenom Wagnerovci, nebo Blackwater (Academy). Existuje mnoho států, ve kterých existují soukromé armády, a Ukrajina je konec konců jednou z nich, kde mělo 16 oligarchů vlastní soukromé armády.

Martina: Pane profesore, na začátku jste řekl, že jsme v bodu zlomu. Ale po tom všem, co jste řekl si myslím, že si to nemyslíte. Jsme za bodem zlomu?

Peter Staněk: Již se to zlomilo. Žijte každý den tak, jako kdyby byl poslední. Těšte se ze života. A nepřemýšlejte nad tím, co jste slyšeli. Pro jistotu.

Martina: Přesto, pokud ještě někteří lidé po našem povídání žijí, a nesáhli si na život, co byste jim poradil kromě toho, aby žili každý den, jako by to byl poslední? Existuje něco takového, aby člověk mohl mít dojem: Já se ještě snažím. Já něco dělám.

Peter Staněk: Musíme každý udělat na svém poli to, co je možné, abychom do této společnosti vrátili odpovědnosti, abychom byli odpovědní k sobě, k rodině, městu, kde žijeme, i ke svému vlastnímu státu. Jestliže budeme odpovědní sami k sobě, a nebudeme pohlížet na to, co by nám možná hrozilo, pak tento vývoj můžete zastavit, a pak budeme mít poslední možnost okna příležitostí. Jestliže to ponecháme tak, jak je to teď, s výraznou jistotou nás čeká to, o čem jsme mluvili. A to bude ta pozitivnější varianta vývoje. Víte, že nukleární holokaust má jednu výhodu?

Martina: Je rychlý.

Peter Staněk: Nejenom to. Zpopelní vás zadarmo, a váš popel rozptýlí po širokém území, takže nepotřebujete ani hrobové místo.

Martina: Také není, kdo by za něj platil.

Peter Staněk: Víte, někdo řekne, že to je pesimistický pohled na svět. Ne, tohle je oblast, které se věnuji celý život, a základem je pochopit, jak funguje architektura souvislostí, jak jsou propojeny jednotlivé jevy a procesy. A jestliže to dokážete, a jste schopni vytvořit architekturu souvislostí, pak pochopíte, jak je svět složitý, ale pochopíte ho v plné šíři. Lidově řečeno, vidíte jistou část spektra. Sova vidí jinou část spektra, pes vidí jinou část spektra, ale my máme mozek a vědomí na to, abychom byli schopni uchopit celé spektrum. Ale musíte na tom pracovat, nepřijde to jako dar z nebes, ani osvícení, ale je to mravenčí práce, mnohokrát velmi složitá, komplikovaná.

A pak je to tak, jako když stoupáte vzhůru na vysokou horu. Čím více vystoupáte, tím je to namáhavější, ale tím větší obzor je kolem vás. A jestliže tohle udělá hodně lidí, pak máme ještě světýlko naděje. Jestliže to neudělá, pak měl Soros pravdu v tom, že už začala třetí světová válka. Koneckonců, víte, že to neřekl první, ale prezident Putin v jednom svém vystoupení prohlásil, že třetí světová válka začala hybridní a sankcionářskou válkou vůči Rusku. Pak to přejde do ekonomické fáze, a pak do další fáze.

A víte, jaká je nová nukleární strategie Ruské federace? Zní takhle: "V případě ohrožení existence ruské společnosti, nebo ruského státu, je Rusko oprávněno použít taktické i strategické zbraně na zabezpečení vlastního přežití." Proto upravili systém. Předtím se to nazývalo perimetr Černá ruka, nebo Mrtvá ruka. Byl to systém, který byl založen na tom, že kdybyste vyhladili ruské vedení, tak by systém umělých inteligencí spustil plnou jadernou odvetu, a vymazal protivníka z povrchu planety. Dalo Rusko varování elitám NATO? Dalo, když uskutečnilo cvičení kompletní jaderné triády. To je poslední varování. A úplně poslední varování je předvedení startu Sarmatu, nahrazujícího Vojvodu, který má dolet 16 000 kilometrů, a každá raketa má 8-16 multihlavic, které mají vlastní jaderný pohon, a jsou směřovány tak, že mění trajektorii letu, a přesnost zásahu je pět metrů, mají velikost tonáže od 10 do 50 kilotun a pohybují se rychlostí 28krát větší než zvuk.

Martina: Dalo výstrahu, a nikdo na ni nereflektoval. Na tuto otázku jste mi odpověděl, když jste tvrdil, že protivník musí knoflík zmáčknout první?

Peter Staněk: Ano. Toto je bohužel stav druhu, který se oficiálně nazývá Homo sapiens.

Martina: Pane profesore, situace, která intenzivně provázela naše životy téměř poslední tři roky - hádání se kvůli politickým postojům, ideologickým doktrínám a názorům, rozpadající se vztahy na základě neshody, rozpadající se stará přátelství, kamarádství, dokonce i manželství - to je obraz poslední doby. A tak, ať už to dopadne jakkoliv, ať už to budeme mít s tím rozptylem, nebo se něco ještě povede oddálit, tak si myslím, že nejdůležitější věc je - uchovat si lidskost.

Peter Staněk: Souhlasím. Dvě věci: Uchovat si lidskost, a uchovat si odpovědnost za své skutky, i za všechny ostatní bližní.

Martina: Uchovat si lidskost je v tuto chvíli velmi pracné. Máte recept?

Peter Staněk: Nemám. Na toto vám neodpovím. Nemáte nějakou lehčí otázku? Lidskost se v době, kdy společnost zvlčila, stává velice úzkým zbožím. A společnost je zvlčilá právě kvůli nohsledům, kteří jsou schopni za jidášský groš přisluhovat, a přisluhují i bez odměny. A pamatujte - oni všichni můžou dělat to, co my, většina, dovolíme. To je hlavní poselství. A z toho vyplývá odpovědnost každého z nás za to, co si tihle můžou dovolit.

Martina: Pane profesore, moc vám děkuji za rozhovor, a přála bych si, aby se většina z vašich prognóz nenaplnila. Ale je dobré o nich vědět. Díky moc.

Peter Staněk: Děkuji velice pěkně a doufám, že to není poslední rozhovor. Jak se říká, poslední večeře před ukřižováním.

https://www.radiouniversum.cz/stanek-peter-4d-soucasna-krize-vzbudi-v-lidech-velkou-zurivost-ale-elity-pouziji-k-udrzeni-u-moci-silove-slozky/

https://www.youtube.com/watch?v=bx2nXV9AL6Q


14.8.2022 Peter Staněk 3. díl: Narazíme na žulovou zeď. Lidé, kteří se změní, vytvoří základ nové společnosti

Peter Staněk: Už není čas. Protože kromě těchto směšných žabomyších věcí, které jsou typické pro lidský druh, probíhá vrchol neporovnatelně děsivějších přírodních změn. A já vám uvedu dvě drobné změny: Víte, že sluneční aktivita extrémně narůstá, vidíte to neustále v protuberancích, které na Slunci probíhají. V letech 2023 a 24 dosáhne sluneční aktivita největší aktivity za celou dobu sledování s tím, že většina protuberancí dosáhne až oběžné dráhy Země, zruší van Allenovy pásy, vymaže jakékoliv elektronická zařízení, komunikaci a cokoliv. Ale co je nejhorší, zrušení van Allenových pásů umožní, aby vysoce energetické částice z vesmíru dopadaly na povrch planety - tedy rakovina, degenerace, deformace DNA, a tak dále. A vy toto víte.

Martina: Proč si vyberu jako hlavní téma CO2, když vím toto, což je mnohem děsivější?

Peter Staněk: Protože použití Zeleného plánu povede k totální destrukci dnešní společnosti, a podřízení společnosti k jednomu jedinému chybnému cíli. Takže společnost vyplýtvá prostředky, které měla věnovat na adaptaci, na sledování cíle, který ji nezachrání - kromě elit. Druhá katastrofa, která se valí maximálním tempem - tání ledovců v Grónsku a v Antarktidě povede nejenom k výraznému zvýšení hladiny oceánů, ale také k tomu, že většina civilizace je rozložena na příbřežních zónách, které budou zaplaveny. To bude znamenat obrovský migrační přesuny na celé planetě, a následně válečné konflikty, protože nebude dostatek dvou věcí: potravin a vody.

A víte, že teď hrozí obrovský válečný konflikt na severu Afriky mezi Egyptem a Súdánem na jedné straně, a Etiopií na straně druhé? Protože regulace toku Modrého Nilu znamená ohrožení 100 miliónů Egypťanů. A co takhle přehrada, kterou staví Argentina na Paraná, která může ohrozit zásobování vodou? A co Rio Grande, kde američtí farmáři berou 70 až 80 procent vody, a pro osm miliónů mexických farmářů nezůstává nic? Ti dělali kukuřici pro 16 miliónů Mexičanů, kteří nemají co jíst.

A máte také další paradoxy: Lidský génius se projevil v tom, že zlikvidoval mangrovové pralesy podél pobřeží Afriky. Ale mangrovové pralesy zabezpečovaly, aby bouře nezasahovaly do hloubky vnitrozemí, zasolovaly půdu a vodní zdroje maximálně na 30 kilometrů do vnitrozemí. Teď, protože nejsou mangrovové pralesy, a to se týká také Indonésie, zasahují do hloubky 140 kilometrů, a zasolují vodní zdroje a půdu. A to jsou přesně oblasti, jako například Nigérie, kde máte obrovské množství populace. A co byste řekla na hlavní město Nigérie, které dnes představuje 500kilometrový pás favel bez kanalizace, elektřiny, zdravotní starostlivosti a všeho ostatního? Nebo si opravdu myslíte, že milióny lidí, které tam žijí, zůstanou trvale obyvateli těchto favel?

A toto všechno ještě musíte umocnit jednou zásadní věcí: Všichni se spoléhali na to, včetně geologů, že klíčové geologické a klimatické změny probíhají v řádu tisíciletí. A když vám řeknu, že před 7200 lety amazonský prales neexistoval, a bylo to savanovité území, na kterém civilizace zavlažovaly svá pole? A že před 6000 lety Lamanšský průliv neexistoval, existovalo území zvané Doggerland. A že Černé moře vzniklo před 6200 lety, 80 let po prasknutí žulového prahu v Bosporu a Dardanelách, a před tím tam bylo sladkovodní jezero. A že máte studie, kdy se znovu, už bez smíchu, začíná uvažovat nad tím, že před každým glaciálem extrémně vzrostla teplota, ale pak došlo k velmi rychlým změnám? A poslední mezinárodní studie, velice zajímavá, publikovaná před rokem a půl o tom, že když byla zhruba před 20 000 lety poslední doba ledová, tak severní polokoule byla zatížena 1,5 až tříkilometrovým ledovcem, a váha ledovce stlačila zemi devět metrů níž. Všechny výzkumy ukázaly, že ledovce byly za 100 let pryč, a pevnina se zdvihla o devět metrů, a hladina oceánů se zdvihla o 140 metrů. Změnily se mořské proudy, změnila se distribuce energie od rovníku k pólu, a to za 100 let. A pak máte poslední fór: 1999, montrealská oblast se celá pokryla za 24 hodin 20 centimetrů tlustým ledovcem a z pěti energetických sítí čtyři selhaly. Naštěstí pátá ne, jinak byste měli půl miliónů mrtvých za 24 hodin. Takže jak probíhá rychlost změn?

Martina: Skokově.

Peter Staněk: A jestliže skokově, pak víte, že základním není boj proti CO2, ale příprava adaptačních plánů na krizové situace. Čili, klíčovým faktorem přežití je funkčnost kritické infrastruktury v jednotlivých státech.

Martina: Ale místo toho jsme tady v Evropě vyvinuli Green Deal, který slouží na to, kdybychom se příliš dlouho škubali?

Peter Staněk: Ano. A krásné na tom je, že budete mít elektromobily. A teď si představte přílivovou vlnu. Co vám zůstane z elektromobilů? To, co se stalo minulý rok v Německu při záplavách: všechny shořely. Čili, neumíte, nebo nechcete předvídat řetěz souvislostí. A to nebudu mluvit o materiálech, které byly publikovány i v České republice, že žádné alternativní zdroje nenahradí současnou potřebu energie. Dosáhnout rovnováhy mezi alternativními zdroji a spotřebou energie by bylo možné jen v jednom případě, kdybyste takzvaně optimalizovali produkci, která se vyrábí jenom na produkci, která se skutečně spotřebuje.

A teď si představte genialitu Evropské unie, že od ledna tohoto roku již platí komunitární směrnice, závazná pro všechny členské země Evropské unie, která říká toto: Od ledna 2022 můžete v Evropské unii vyrábět pouze výrobky, které jsou funkční 8 až 10 let, jsou opravitelné, ekologicky recyklovatelné. To znamená, že obrátkový cyklus vašich výrobků nebude dva, tři roky, ale osm až deset let. Je to geniální, protože pokud budete kupovat výrobky jednou za osm až deset let, tak nemáte pocit, že jste zchudli. Skvělé. Máte méně odpadu, potřebujete méně energie. Je to skvělé. Pouze jediná blbá věc: 30 procent produkční kapacity je zbytečných.

Takže pro tyto lidi musíte něco vymyslet, a tak vymyslíte nepodmíněný příjem. Ale abyste měli peníze na nepodmíněný příjem, tak uděláte jednu věc, zavedete ekologické daně a daň z majetku. A jistě víte, že již několik let platí zákon, podle kterého i švýcarské daňové orgány musí poskytnout informaci o vašich úsporách ve Švýcarsku, včetně množství úroků, které jste získali, a o jejich dodanění. I Švýcarsko. Takže, kdybyste náhodou uložila své peníze v Lichtenštejnsku, a doufala, že se vám nepřijde na to, že můžete žít blahovolně z úroků, tak máte smůlu. Vidíte, že ani Evropská unie formálně nemá globální strategii. Ale když si poskládáte vedle sebe klíčové normy, přijaté za poslední tři léta, tak máte obraz o jiné Evropské unii, ne té, kterou vidíte teď, a kterou vám prezentují současní politici.

Martina: Popište mi tedy podrobněji, jak ji vidíte na základě politických...

Peter Staněk: Poprvé, velká část populace bude mít nepodmíněný příjem, kromě kterého můžete mít ještě další příjmy, jestliže seženete další částečné zaměstnání. Pak nebudete obnovovat výrobky každé dva, tři roky, ale pouze jednou za osm až deset let. Tyto výrobky budou ekologické, recyklovatelné a opravitelné. Ale jelikož je někdo musí opravit, vytvoříte prostor pro milióny nových příležitostí v oblasti opravárenství. Abyste vyškolili lidi pro opravárenství, potřebujete změnit strukturu školství. Struktura školství se změní tak, že se vrátí do podoby učňovských zařízení, která měla Česká a Slovenská republika před rokem 89, kdy byly vzorem pro Německo.

Kromě toho budete mít další předpoklad: Jelikož nepotřebujete vlastnit auto, ušetříte další peníze. A jelikož, podle japonské lesní strategie, když vysadíte kolem vašeho paneláku minimálně deset stromů, snížíte riziko civilizačních nemocí o 30 až 40 procent. A budete mít kvalitní potraviny, protože nebudete financovat nepěstování, ale pouze pěstování čistých potravin.

Vracíte se k mikrobiotě v půdě tak, jak byla kdysi. Proto projekt České akademie věd, který chce vrátit mikrobiotu do české půdy tak, jak byla před 100 lety, protože to bude mít další dva důsledky: Máte kvalitní potraviny, a zamezíte vzdušné a půdní erozi, ale kromě jiného to hlavní, že dnes spadne ročně na Českou republiku 60 miliard kubíků vody, a pět miliard váže půda, a všechno ostatní odteče. Když budete mít mikrobiotu ve stavu jako před sto lety, tak budete vázat 20 až 22 miliard kubíků, a nebudete mít problém se suchem. Vidíte, jak je to krásně promyšleno? Ovšem toto se z mainstreamových medií, z informací o Evropském parlamentu nedozvíte, ale pouze střípky, které skládáte, až vám začne vznikat zajímavá mozaika.

A vy si položíte otázku: Kdo tuhle geniální mozaiku vytvořil? A proč se Evropský parlament zabývá jako hlavním programem jednání tím, abychom neměli chlapečky a děvčátka, ale že máme ONO? Nebo tu máme dvě evropské strategie: Jednu liberální, zaměřenou na genderové otázky, a pak tu skutečnou, která je zaměřena na vytvoření nové architektury Evropské unie, která umožní přežití.

Martina: Existuje taková Evropská unie? Vy jste mi teď popsal plán...

Peter Staněk: Popsal jsem vám něco, co existuje. Netvrdím, kdo to dělá.

Martina: Já znám jenom tu jednu.

Peter Staněk: Tato strategie skutečně existuje.

Martina: Ale k čemu bude dobrá, když už podle toho, co jste mi říkal před chvílí, tady stejně nebudeme?

Peter Staněk: Jednoduchá otázka: Povede použití sankcí k absolutní zuřivosti většiny obyvatel, kteří svrhnou své elity, se kterými se nedá rozumně mluvit, a pak nastane čas pro druhou strategii?

Martina: Takže se naplní slova Thomase Jeffersona: "Když se tyranie stane zákonem, vzpoura se stane povinností?"

Peter Staněk: Přesně. Máte článek 32 slovenské ústavy, podle kterého, když stát sáhne na vaše vitální funkce, jste povinen se proti tomu postavit i ozbrojenou silou.

Martina: Dobře. Teď jste řekl, že existuje plán na obnovu Evropy, plán na její záchranu, plán na existenci, na právo na život. Proč ho neznáme?

Peter Staněk: A proč byste ho měla znát? Jestliže je většina lidí tupohlavá, a stejně by nepochopili to, co jste pronesla. Co vám říká hanzovní Evropa? Hanzovní Evropa znamená, že bychom použili německé zkušenosti ze 12. a 14. století, kdy Německo nebylo jednotným státem, ale soustátím hanzovních měst, která koordinovala některé klíčové otázky, jako je obchodní a válečná politika, a podobně.

Martina: Brémy, a podobně.

Peter Staněk: Ano. A pamatujete na to, že Německo od roku 95 pravidelně vyhodnocuje 463 regionů Evropské unie z hlediska budoucnosti, propojenosti, významu, a tak dále, a že vždy, při všech analýzách až po dnešek, vychází jako klíčový jeden základní triangl: Budapešť, Vídeň, Brno, Bratislava. Proč to udělali? Protože vědí něco, co ostatní nevědí. A proč německá představa o tom, že musíme decentralizovat Evropskou unii, a udělat takzvanou fragmentaci? Tak děláte tichou fragmentaci energosítí, tichou fragmentaci dopravních systémů a tichou fragmentaci produkčních systémů, až jednoho dne, kdy z toho všeho spadne obálka, která to popisuje, najednou uvidíte novou Evropskou unii a zjistíte, že lidé jako Scholz, Macron a podobně, vytvořili paravan, za kterým proběhne něco jiného. Protože ne všichni lidé v Evropě, i lídři, jsou hloupí, a vědí, jestliže chtějí, aby Evropa přežila, a aby, pozor, splnila základní předpoklad, který Evropě umožní vládnout světu, že musí udržet diverzitu kultury a národů. Tedy žádný statisticky průměrný Evropan, Němec, Francouz, Čech, Ital, Španěl, s jejich tisíciletou národní specifickou historií, protože si někdo uvědomil, že zákon diverzity je klíčový zákon přírody. Diverzita znamená různorodost i pevnost v jednom. Jestliže diverzita klesne pod kritickou hranici, nastává globální vymírání, a to se týká všech činností, i civilizačních modelů, národních struktur, národních států, i všeho ostatního.

Martina: Znamená to, že vize nové Evropy vzniká ve spolupráci s nějakými evropskými lídry? Není to žádný katakombální projekt skupinky anarchistů?

Peter Staněk: Ne, nejsou to žádní anarchisti, ale evropští lídři jsou tohoto projektu zúčastněni. Přesněji, ti hloupí ne. Ale jestliže vám popisuji tuto vizi v takových detailech, tak vám jistě dochází, že taková vize asi existuje.

Martina: Za jakých okolností je uskutečnitelná?

Peter Staněk: Nemluvíme o deseti letech, ani o pěti letech.

Martina: Ale to pravděpodobně předpokládá, že se naplní slova básníka Christiana Morgensterna, který řekl: Pro mnohé lidi je jenom jediný lék - katastrofa. To je jediný předpoklad?

Peter Staněk: Ano. Bohužel tato společnost musí narazit ne na betonovou, ta je příliš měkká, ale na žulovou zeď. Tento náraz začne třídit lidi na ty, kteří uvažují, a chtějí se změnit, a ty, kteří se nechtějí změnit, ti budu litovat. Ale ti druzí vytvoří základ jiné společnosti. Nebo si opravdu myslíte, že vlády, jako Spojené státy, klidně financují obrovský projekt na Stanfordu, jenom proto, že profesor Laszlo a jeho tým chtějí vytvořit nějaký vědecký projekt? Nebo japonská vláda? Co byste řekla na takzvanou lesní medicínu, obrovský hit v Japonsku? Lesní medicína znamená, že sledujete vztah přírody a lidského zdraví, tedy, že když se dvě hodiny procházíte v lese, váš imunitní systém zvýší výkonnost o 30 až 40 procent.

Martina: Moje babička to asi neuměla takhle popsat, ale věděla to, a dělala to.

Peter Staněk: Zajímavé na tom je to, že 40 procent představuje produkce různých aromatických látek produkovaných rostlinami. Ale 60 procent nevysvětlíte, je to něco jako kvantová informace, kterou váš organizmus vezme, a zvýší výkon imunitního systému. A drobná otázka: Když se vždycky diskutovalo o tom, co lidé budou dělat, vždyť budou mít nepodmíněný příjem? Malá otázka: Znáte, jak funguje vaše tělo, jak funguje trávicí trakt, imunitní systém? Co je škodlivé a co pozitivní? Proč máte spát osm hodin denně? Umíte to? Víte to? Víte, co je Zlatá triáda? Víte, co je neuroplastická mapa? Nemusíte být doktor, ale měli byste znát své tělo jako nejdokonalejší a nejsložitější výtvor Univerza. Takže studujte. Přemýšlejte. Hledejte. Tělo vám odpoví na všechny vaše otázky.

Druhá věc: Musíme nalézt druhou rovnováhu mezi přírodou a společností. Ne drancování, kořistnický princip. My jsme součástí přírody na planetě, ne její vládci, ani nic podobného. A jestliže naleznete součást přírodního prostředí, a vy sami jste jeho součástí, tak najednou pochopíte to, nad čím hloubali Italové, když před osmi lety udělali analýzu starořímských cest na evropském kontinentu i s ekonomickými centry. A najednou zjistili, že se z 99 procent kryjí s dnešními hlavními komunikačními cestami. Jak je to možné? Co ti staří Římané věděli, a kurňa, my ne? A jste u další otázky: Umíte číst přírodu, číst informace z přírody? Nejenom to, že kvítek je voňavý a pěkný, ale proč tady je? Proč tady je i nepříjemný hmyz, jako mouchy, komáři a podobně? Není to také součást diverzity? A jestliže pochopíte význam diverzity, najednou čtete ve světě kolem vás jako v otevřené knize.

A vy musíte vědět, že základní zákon přírody je dynamická rovnováha. A dynamická rovnováha znamená rovnováhu všech systémů, i když se porušuje. A porušování probíhá kvalitativními skoky, a aby byly kvalitativní skoky únosné, musíte mít princip diverzity. A najednou jste u toho, že dnes sice máte moře informací, ale vy jste se v něm utopila, protože neznáte tvorbu architektury souvislostí, propojování. A pak najednou dospějete k závěrům poznání, že nejsilnější silou na světě je informace a vědomí. Ale aby vědomí bylo schopno pracovat s informacemi, musíte na něm pracovat, a k tomu potřebujete čas a podmínky. Takže to může udělat ten, kdo bude mít otevřenou mysl a srdce. Ale ten, pro koho je důležitá večeře někde na Malé Straně s honosnými hosty, se selfíčkem s celebritami, tak asi půjde velice rychle pod kytky.

Martina: A pane profesore, to, co jste popsal, klade velký důraz na to, aby celá společnost byla na úplně jiné duchovní úrovni, případně jednotlivci v ní, a pak celá společnost. Ale kdybyste to popsal, řekněme, na nějakém vědeckém plénu, tak vám určitě někteří odborníci, stoupenci Klubu Sisyfos, řeknou, že na toto, co říkáte, je potřeba dvojitě zaslepená studie, a že žádnou nemáte, a proto se není o čem bavit. Znamená to, že toto všechno, co jste předeslal, je na dosah, ale vyžaduje to osobní zodpovědnost, a růst každého jednoho člověka?

Peter Staněk: Samozřejmě. A když se bavíte o věcech v Klubu Sisyfos. Proč pro vědu již není důležitý posun poznání, ale karenty a citace. Uděláte absolutní kravinu, ale bude publikována v karentovaném časopise, tak je to fantastické, jste oceňován, dostanete granty, prémie a podobně. A když napíšete zásadní, přelomovou práci, která integruje pohled na svět, tak řeknou: "Prosím vás, a kdo vás citoval?" Ale jak mě mohli citovat, vždyť je to nová myšlenka? Jak by mohl Einstein vytvořit teorie relativity, když byl první, a nikdo ho citovat nemohl? A tato debilita vědeckých kruhů se ukazuje v jednom zajímavém světle. Znamená to, že postupně vytvořím situaci, ve které se věda sama zprofanuje, protože se objeví úvahy o tom, jakým způsobem, díky novým technologiím kontrolují vaše myšlení, a pak se zjistí, že věda je slouhou elit, o kterých jste mluvila na začátku. A pak se všichni od vědy odvrátí, protože je zklamala. Pak zhovadíte náboženství, a potom elity, a máte prostor na to, abyste vytvořili novou celosvětovou vládu pod novou legendou. Jednoduchý scénář: To je konspirace. To je blbost.

A poslední poznámka: Klub Sisyfos může vykládat, co chce. Na planetě máte oblasti, u kterých neplatí fyzikální zákony, a nevysvětlí je žádná fyzikální teorie. Jsou to věci, které nyní nedokážete vysvětlit. To znamená, že naše poznatky nejsou chybné, ale jsou pouze malou drobnou částí nesmírně složitého světa, který funguje neporovnatelně složitěji, než si myslíme. A pak se všechny tyto věci najednou ukážou jako základ nové společnosti, protože rozvoj vašeho poznání je klíčem. A najděte mi jiný smysl života, než posun poznání. Zkuste najít odpověď. Každý posluchač. Jaký smysl života si definujete? Maloměšťácký, hloupý a přízemní? Nebo vznešený, posun poznání, posun pochopení světa, a mé role v něm?

Martina: Jak byste definoval svět, který by takto vznikl? Svět, který by tvořili vědomí lidé, kteří by stavěli na poznatcích a úctě k přírodě, diverzitě, provázanosti, epigenetice, a tak dále? Jak byste pojmenoval svět, kdybychom si připustili, že by třeba vznikl?

Peter Staněk: Odpovědný svět. Protože nebudete mít dvacet potomků, a ať se o ně Alláh postará, ale máte dva potomky. Nikdy neuděláte destrukci přírody, protože víte, že se vám to vrátí. Nikdy nepodrazíte souseda, protože víte, že je stejný člověk, jako vy, a vrátí se vám to. Snažíte se dělat to, co dělají rostliny. Viděla jste je tady na zahradě - spolupráce, komunikace, empatie. Rostliny to využívají, mají to jako bezpečnostní protokol svého vědomí. A o tom, že rostliny mají vědomí, dneska už nepochybují žádní vědci. Ale máte desítky studií, které prokazují, že stromy cítí, chápou, rozdělují živiny, jsou dokonce sociální. To znamená, že když má strom méně živin, tak mu sousedé pomůžou. A my, jako vyspělé bytosti, toho nejsme schopni? Homo sapiens, nebo Homo debilicus?

Martina: Teď, konkrétně v tuto chvíli, řekněte mi, kolik lidí je připraveno na budování této společnosti, tohoto světa?

Peter Staněk: Vypadá to tak, podle všech průzkumů, že zhruba 10-15 procent. Ale taky můžete uvést zkušenosti Američanů, podle kterých 20-25 procent zapálených lidí může dokázat změnit společnost. Takže teď jsme v závodu o čas. Buď vyhrají hloupí lidé, kteří nás zavlečou do jaderného konfliktu, nebo prozřeme, počet chápajících lidí dosáhne více jak 25 procent, a společnost, o které mluvíme, se stane ze snu realitou. A položím drobnou otázku: Nechtěl by každý z vašich posluchačů žít v takové společnosti?

Martina: Mnozí se teď možná smutně usmějí, a řeknou: "Snílek."

Peter Staněk: Dobře, ale každý sen se může uskutečnit. Ale pak je tady jedna základní věc: Neuskuteční se bez toho, aby každý z nás přiložil ruku k dílu. Neudělají to za nás jiní, a my se pak pouze připojíme. A to je opět otázka odpovědnosti. Jestliže cítím odpovědnost za sebe a za své děti, a chci, aby mé děti žily v takovéto společnosti, minimálně ve společnosti, která k tomu směřuje, pak se musím angažovat, a přiložit ruku k dílu.

https://www.radiouniversum.cz/stanek-peter-3d-spolecnost-narazi-na-zulovou-zed-a-roztridi-lidi-na-ty-kteri-se-nechteji-zmenit-a-na-ty-kteri-se-zmenit-chteji-a-ti-vytvori-zaklad-nove-spolecnosti/

9.8.2022 Prof. Peter Stanek s Dr. Josefem Skálou 

https://www.youtube.com/watch?v=ddfWOV7Ez1k

5.8.2022 USA mají jen dva roky na to, aby zvítězily nad Ruskem a Čínou. Pak skončí v podřadné pozici.

Kvůli neodpovědnosti ve všech dimenzích a rovinách společnosti. A pak si musíte uvědomit jednu zásadní věc. Klasická ukázka - teď vám to předvedu - Evropská unie schválila projekt elektromobility, skvělé, budeme mít ekologii a tak dále. Zároveň ale existuje plán B, který znamená, že s elektromobilitou je spojen rozvoj autonomních vozidel. Německá legislativa umožňuje testování autonomních vozidel v plném provozu již teď, a příští rok jich bude ještě víc. Jestliže budete mít autonomní vozidlo, nemusíte vozidlo vlastnit, brát si leasing, úvěr, a tak dále, zavoláte si pouze auto aplikací z mobilu, které vás odveze z bodu A do bodu B, je dopravní obslužnost zabezpečena, dokonce to bude levnější. Ale teď pozor: Nepotřebujete parkovací místo, můžete snížit znečištění ovzduší, můžete rozšířit zelené plochy, snížíte komínový efekt nad městskými aglomeracemi, všichni mají skvělé podmínky pro život - ale má to jedinou chybu krásy. V současnosti evropský automobilový průmysl vyrábí 20 milionů aut, 17 milionů se prodá v EU a tři miliony se vyvezou. V budoucnosti nám na plnou dopravní obslužnost stačí tři miliony vyrobených aut ročně. A co s automobilovým průmyslem, s tou mocnou lobby?

Martina: Když říkáte, že tento model je neudržitelný, tak člověk by se poté, co vás poslouchal, docela těšil na nějakou změnu. Ale my nevíme, jaká to bude změna, kam povede, jaká má být. Mluvil jste o německé, japonské cestě, ale já nevím, kam kráčíme.

Peter Staněk: To je problém Evropy. Všude ve světě se zamýšleli nad tím, kam společnost kráčí, a co je dlužno změnit. Ale tyhle snahy v Evropě nemáte. Vzpomeňte si, co udělali se skandinávským sociálním modelem, který mohl být jedním z východisek příští společnosti. Ale prohlásilo se, že selhal, že je ekonomicky neudržitelný, politicky mylný, a že hlavním problémem Skandinávie musí být pohltit miliony migrantů, což samozřejmě sociální systém neunesl, takže se pak mohlo prohlásit, že tento systém selhal. Čili, vytvořím situaci, ve které ukáži, že to selhalo, a předestřu novou vizi. Ale pánbůh zaplať, jestli někdo má vizi, protože v Evropě vizi nemáme, takže se budeme potácet od jednoho břehu ke druhému. A proto hlavním problémem současnosti nebude vize evropské společnosti, ale posílání zbraní pro Ukrajinu, oslavování Ukrajiny a Zelenského. To bude hlavní vize.

Martina: A jak dlouho si myslíte, že nám tato vize vydrží?

Peter Staněk: Velice krátce. Podívejte se, co se již děje v obchodech, kde máte vylepené cedule: "Ukrajince neobsluhujeme", "Ukrajince nechceme". Demonstrace na podporu Ukrajiny, které se před tím počítaly na tisíce lidí, teď máte v pěti lidech. A netrvalo to ani půl roku.

Martina: Ale tohle všechno je důsledek. Důsledek nastavení ve společnosti, důsledek nepřemýšlení nad koncepcí. Co je toho příčinou?

Peter Staněk: Příčina je prostá. Dnešní elita chce zůstat u moci za jakoukoliv cenu, i za cenu, že většina současné společnosti půjde do kytek.

Martina: Proto jste v jednom rozhovoru řekl: "Proč nás vedou elity na smrt?"

Peter Staněk: Přesně tak.

Martina: Jak jste to přesně myslel? Kam nás vedou? Přece i elita potřebuje někoho, kdo bude pracovat.

Peter Staněk: Elita nepotřebuje někoho, kdo bude pracovat. Proto máte čtvrtou fázi průmyslu 4.0 zvanou chat boty, a tak dále, kterou nemusíte přeprogramovávat a které splní všechna vaše přání. Proto je věnována tak velká pozornost umělé inteligenci, protože umělá inteligence má nahradit miliony otroků, kteří budou teď zbyteční. Ale vzpomeňte si na tu prognózu změny přírodního prostředí. To nikomu nedochází, že mezinárodní tým definuje, že maximální časová hranice změny přírodního prostředí je deset let, a u grónských ledovců to dokonce ještě snižují.

Pak je nejvyšší čas připravit společnost na adaptaci, změnit strategii směřování společností, nalézt nový cíl společnosti, ale k tomu musíte splnit tři základní podmínky: První - musíte definovat společný cíl. Druhá - musíte obnovit důvěru. Ale pak přijde třetí podmínka, nejzávažnější - musíte mluvit pravdu, protože pravda vás osvobodí a umožní vám přijmout správná řešení.

Martina: Nemáte tam něco realističtějšího?

Peter Staněk: Jestli tohle neuděláte, pak Evropa skutečně půjde do kytek. Před rokem byl publikován scénář válečného konfliktu v Evropě, ve kterém bylo uvedeno následovné: "V prvních sto hodinách nukleární války zemře 300-340 milionů Evropanů. V dalších sto hodinách války zemře dalších 100 milionů Evropanů. A těch 60 milionů, co tady zůstanou, budou tak rozptýlení po kontinentu, že nebudou vytvářet žádné problémy." A nikdo se neozval.

Martina: Dobře, povězte mi tedy: Předestřel jste mi jedinou cestu z toho, to znamená definovat společný cíl, obnovit důvěru a mluvit pravdu, tak se v tom případě musím zeptat: Dá se tato druhá, jaderná verze, jak jste ji nastínil, ještě zvrátit?

Peter Staněk: Nesmíte zapomenout, že to, o čem mluvíme, je zásadním způsobem provázáno s novými zbraňovými systémy a změnou geopolitické orientace. Nové zbraňové systémy totiž znamenají jednu zásadní věc: Doteď byla politika jaderného odstrašování založena na hrozbě nukleární zimy. Jestliže použijete silné nálože, tak na celé planetě vytvoříte neprůchodnost atmosféry, a do šedesáti dnů zahyne všechno, co je rostlinné, zahynou živočichové, a tak dále. Dnes, díky hypersonickým zbraním, a díky rážím, řekněme, padesát kilotun, můžete provést chirurgicky přesnou eliminaci nepřátelských středisek, letišť, řídících bodů, a tak dále, nevyvoláte nutnost nukleární zimy. A kromě jiného můžete ještě použít jiné generace zbraní, například grazer (umělé vyvolání gravitačních vln), anebo laserové, družicové zbraně.

Martina: No, tak zaplať pán Bůh.

Peter Staněk: A to znamená, že nemáte radioaktivní spad. A pak máte ještě druhou věc, a to použití zbraňových systémů zvaných Poseidon, které byly původně konstruované jako jaderné ponorky, mini ponorky s umělou inteligencí (označují se i jako autonomní torpéda), které plavou v hloubce tisíc metrů. Jsou nezachytitelné, spočinou na dně, a čekají na signál. Na těchto ponorkách měly být umístěny 100 megatunové nálože. Ale pak si ruští experti spočítali, že 100 megatunová nálož vytvoří cunami vysoké dva kilometry, které oběhne celou planetu, a udeří také na ruské pobřeží, takže dnešní generace Poseidonu má dvě dvou megatunové nálože. A tato ponorka spočívá na dně, a když přijde povel k odpálení, nestartují žádné rakety, a vybuchnou dvě nálože, které vytvoří cunami vysoké 60 metrů, které spláchne všechno až do hloubky 480 až 600 kilometrů u amerického pobřeží. Krásná věc.

Martina: Pane profesore, omlouvám se, že se to pokouším tak trošku odlehčit, protože chci, aby posluchači nezapomněli dýchat.

Peter Staněk: Počítáte a slyšíte stále pozitivní verzi příští války.

Martina: Aleluja... Jsem ráda, že mě šetříte. Mluvil jste tady o tom, jak tady v prvním okamžiku jaderného konfliktu zemře 300 miliónů Evropanů. Cože tak pořád všem leží v žaludku Evropa?

Peter Staněk: Musíte počítat s tím, že pro Spojené státy není největším ekonomickým konkurentem Čína, ale Evropa. Pokud by byla Evropa silná, mohla by si zvolit vlastní strategii, nemusela by být papagájem amerických zájmů, a mohla by dělat svou vlastní mezinárodní politiku. Vychází to z jednoduché doktríny, jděte 15 let zpátky, a vezměte si studii známého politologa Friedmana, který prohlásil jednu zásadní věc, kterou Američané nikdy nesmí dopustit. Nesmí dopustit, aby došlo ke spojení Evropské unie, Ruska a Číny, protože pak by byly Spojené státy odsunuty na třetí kolej. Takže - v této fázi vyždímáme Evropskou unii dodáváním LNG, a vším ostatním, a až ji vyždímáme, pak je pro nás zbytečná, protože těžiště americké politiky se přenáší do tichooceánského regionu.

A tichooceánský region znamená jednu zásadní věc: Proč si nikdo nechce uvědomit, že vytvoření anglosaského bloku, Velké Británie, Spojených států, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, je představou Anglosasů o ovládání světa? A tento systém už máte dávno připravený, je to takzvaná skupina zemí Pěti očí. A asi víte, co je systém Echelon. A družicové informace? A monitorování všech informací? Komise Evropského parlamentu před pěti lety zjistila, že Evropu stálo používání insiderských informačních systémů Echelon 324 miliard euro. Pak byl tento výbor zrušen. Pro jistotu.

Martina: Pane profesore, já si uvědomuji, že třeba náš premiér musí v této hře cítit svou nepatrnost. Ale že třeba nevadí Francouzům, nebo Němcům, že jsou pouze pionem na šachovnici, který má už dopředu stanovený svůj poločas rozpadu?

Peter Staněk: Malá otázka. Když byl v Evropě Trump, tak první zemí, kterou navštívil, bylo Polsko. V Polsku prezentoval strategii Tří moří, kde mělo být Pobaltí, Polsko, Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Gruzie. Všichni si mysleli, že to má vzniknout jako nátlakový prostor vůči Rusku. Ale je také druhá varianta, že to vzniklo jako nátlakový prostor vůči nespokojeným Němcům a Francouzům, a jiným. A teď si vezměte, kdo je největší štváč v Evropě? Německo, Pobaltí, Polsko. Proč udělal veletoč pan kancléř Scholz? Protože je lehce nehmatatelný. A pak, když se bavíte s německými kolegy, dostanete zajímavou odpověď: "My čekáme na nového sjednotitele." A drobná poznámka amerických expertů publikovaných v The National Interest: Jestliže Německo bude vydávat na obranu dvě procenta HDP, a umístí tam 100 miliard euro na vyzbrojení bundeswehru, tak německá armáda bude neporovnatelně větší než jakákoliv evropská armáda - a stačí přemalovat kříže na jiný kříž.

Martina: Pane profesore, vy jste dneska hustý.

Peter Staněk: Ne, nejsem hustý. Já vám cituji pouze dokumenty, které publikovaly některé analytické instituce ve Spojených státech. A stejně vás vyděsil projekt nukleárního holokaustu. Musím vás uklidnit: První plán Dropshot vznikl koncem 50. let. Druhý plán byl modernizován v 80. letech. Třetí plán je teď, a podstatou tohoto plánu je změna válečné strategie tak, že nechcete obsadit území protivníka, ale chcete protivníka vymazat z povrchu planety.

Martina: Pane profesore, kdo tady tedy vlastně ještě má zůstat?

Peter Staněk: Řekl bych, že ti nejhloupější z hloupých, protože se nebudou na nic ptát, a budou ochotni plnit jakékoliv příkazy.

Martina: Pane profesore, když se podívám na to, co jste říkal o Ukrajině a o Rusku, tak jak tedy tento konflikt čtete?

Peter Staněk: Podívejte, někdo osm let dává nabídky na to, aby se všechno vyřešilo mírovou cestou, žádá oboustranné záruky bezpečnosti přesně podle Astanské dohody a Istanbulské dohody, a žádá, aby bezpečnost byla oboustranná. A jiný se rozšiřuje, prohlašuje, že jestliže postaví raketovou základnu u našich dveří, tak to nemůžete chápat jako akt agrese, ale že je to akt bezpečnosti i pro vás, protože ty rakety vás vyhladí, a budete spokojeně mrtví, takže je to vlastně pro vaši bezpečnost. A protože si musíte pamatovat vyjádření pana prezidenta Putina, že v případě, že bude ohrožena celistvost ruského státu, a budou ohroženy vitální vlastnosti ruské společnosti, cítí se oprávněn použít jakýkoliv prostředek na vyřešení bezpečnosti. Tak máte odpověď. Ale bohužel je to realita.

A druhá věc. Pamatujete vietnamskou válku? Vietnamská válka kromě zástupné války mezi Ruskem a Spojenými státy plnila jednu zásadní funkci - střelby, zkušební polygon nových zbraní, kde se odzkoušely, a pak se masově nasadily do armády, a tak dále. Nikdy vás nenapadlo, jestliže znáte ruské zbraňové systémy, proč jsou nyní použity na Ukrajině, nebo proč jsou použity pouze v některých výsečích, například TOS 1-4 Solntsepyok (raketomet), používající termobarické střely, ale nepoužijí zařízení zvané Moskva 1, Voroněž 1, a Murmansk 1, a podobně? Jedenkrát ho použili - teď, a vypnuli všechna elektrotechnická zařízení na půlce Ukrajiny. Ale zařízení, které bylo namontováno v Kaliningradě, má dosah 6000 kilometrů, takže to můžete vypnout až k atlantskému pobřeží. A jestliže to vypnete, pak vám nefunguje nejenom mobil, internet, GPS, ale nefunguje žádné elektrotechnické zařízení. Vzpomeňte si na Defender, a na jednu americkou fregatu, které vypadly všechny zbrojní a jiné systémy. Nejlépe to vyzkoušíte v bojových podmínkách, není-liž pravda?

A kromě jiného neopomeňte, prosím, že ve východní části Ukrajiny žijí milióny Rusů, kteří rozhodnutím ukrajinské vlády ztratili právo nazývat se Rusové, nesmějí používat ruštinu, jako svůj jazyk, měli se stát Ukrajinci, a tak dále. Divíte se těmto Rusům, že se rozhodli povstat proti majdanské vládě? A další, poslední drobná otázka: Jak je rozdělen průmysl na ukrajinském území? Všechno na východ od Kyjeva, Donbas, a tak dále, je průmyslové, a všechno na západ od Kyjeva je pouze zemědělské území, včetně dvanácti tepelných elektráren, které nemají pro koho vyrábět. Proto vznikla idea vodíkové dálnice, čili vyráběli by elektrolýzou vodík, a transportovali by ho potrubím přes Slovensko, Česko do Německa. A Německo, což je známo, má rozvinutý projekt vodíkových lokomotiv, a tak dále.

My jsme na ústavu dělali několik studií na účinnost sankcí, a všechny potvrdily, že sankce neměly vůbec žádnou účinnost, a naopak podpořily stát, který měl být sankcemi zasažen. A dopad na ty, kteří tyto sankce udíleli, byly třikrát větší než na ty, koho měly zničit.

Martina: Kdy jste dělali tuto studii?

Peter Staněk: Tyto studie se dělali před pěti a dvěma lety.

Martina: Protože v tuto chvíli můžeme říct, že sankce mají smysl, pokud donutí zemi, proti které jsou namířeny, změnit chování, což se tedy nestalo, a pokud země, které uvalují sankce, nepoškodí víc než sankcionovanou stranu.

Peter Staněk: Což se stalo. Kancléř Schröder kdysi prohlásil jednu krásnou větu, kterou by měly dnešní evropské elity mít vepsánu do mramoru: "Evropská unie bez ruských surovin a spolupráce nepřežije. Rusko bez Evropské unie přežije úplně pohodlně." Všichni mluví o plynu, ropě, ale víte, že nebudete mít na čem převážet zboží, protože většina palet se vyrábí ze dřeva, které pochází z Ruska? Rusko nezakázalo vývoz dřeva, pouze ho omezilo na jeden jediný hraniční přechod, který je ve Střední Asii. Ale neomezilo vývoz dřeva. Druhý paradox: Co vám říkají umělé safíry, bez kterých neuděláte ani iPhone, neuděláte nic? Ale 70 procent umělých safírů produkovala Ruská federace. Další zvláštnost: Na výrobu plochých obrazovek a ostatních věcí potřebujete speciální frakované plyny ze zemního plynu, jako je neon a další. Na Ukrajině existovaly dva podniky, jeden byl v Azovstalu, a druhý v Oděse. Azovstalský je zničen, a Oděsu Rusové vezmou v průběhu několika dní. Kdo bude dodávat tyto plyny? Ale zároveň jsem sám byl svědkem toho, jak Putin otevřel první provoz obrovského podniku na Amuru, který produkuje 20 miliónů tun ročně, a až bude celý podnik v plném chodu, tak bude produkovat 70 miliónů tun těchto vzácných plynů. Připomínám, že ve Spojených státech jsou čtyři podniky, kde je roční produkce 15 miliónů tun.

Martina: Dobře, ale proč by tedy Západ, což je 14 až 15 procent obyvatel světa, uvaloval sankce na Rusko? Proč by podstupoval tuto mission impossible?

Peter Staněk: Protože je to přesně to stejné, co teď vidíte ve Finsku. Všichni z vládních orgánů mluví o tom, že musí urychleně vstoupit do NATO, ale když se ptáte obyvatel, tak všichni říkají, že "musí být referendum, protože my do NATO nechceme". Ale jak je možné, že to ta elita udělá? Jak je možné, že vaše elita dělá kroky, a vůbec se neptala, jestli budou čeští občané zataženi do války proti Rusku? Ale vy tam posíláte tanky, obrněné transportéry, opravujete poškozenou techniku a podobně. A co když to ruská strana bude brát jako válečný akt vůči Ruské federaci ze strany České republiky? Ptala se elita občanů České republiky? A poslední otázka. Proč se to děje? Protože dnešní elity vůbec nehájí zájmy Čechů, Slováků, Němců, Francouzů a podobně, ale hájí zájmy - kdybych byl cynický - amerického establishmentu.

Martina: Proč?

Peter Staněk: Protože Amerika potřebuje pomocníka. A proč ještě například nepadlo euro? Protože Amerika potřebuje ve válce proti jüanu a rublu pomocníka, a tím bude euro, které ale bude v podřízené pozici.

Martina: Dobře. Znovu se ptám: Proč by to dělali? Co jim za to slíbili? Euro bude v podřízené pozici. Evropa bude v podřízené pozici a může se ocitnout ekonomicky a sociálně úplně na kolenou. Tak proč by to naše elity dělaly?

Peter Staněk: A proč by to neudělaly, když je vůbec nezajímají potřeby a názory českých občanů? Ale bohužel počítají s tím, že čeští občané jsou natolik hloupí, aby je zvolili. Pamatujte! Jedna zásadní preambule: Všechny elity dělají pouze to, co jim dovolí národy. A jestliže národy skloní hlavu, a říkají: "Co máme dělat? Tak neuděláme nic. Ať si to řídí. Ať si vládnou." Takže máte přesně ten stav, na který jste chtěla odpovědět.

Martina: Přeci jenom se mi o těch politicích nechce uvažovat jako o nějakém úplně jiném živočišném bezcitném druhu.

Peter Staněk: Paní Kociánová, berte to prostě tak, že buď to mají od přirození, nebo to mají od zaplacení. A nejhorší je případ, když to mají od obou. A to je dnešní případ.

Martina: Bavíme se o Česku. Jak je na tom Slovensko?

Peter Staněk: Stejně. Jsme bratrské národy a jsme v tomto stejně.

Martina: To znamená, že si o tom, že se uvažuje o odstřihnutí od ruského plynu a ruské ropy, přestože jsme na ruském plynu úplně závislí, myslíte, že to je součást nějakého plánu?

Peter Staněk: Odpověď je jednoduchá: Za prezidenta Obamy začali těžit plyn frakováním. Obama nařídil, aby pro obyvatelstvo, ale i pro podnikatele, klesla cena energetických médií o 40 procent, což znamenalo výrazné oživení americké ekonomiky po krizi 2008 až 2013. A v Evropě? Bude to skvělé. Čechy budou dostávat norský plyn přes Pobaltí, Polsko, Německo do Čech. A budeme dostávat slovenský plyn, a odstřihneme se od ruského plynu. Drobná poznámka: Pokryjeme tím pouze třetinu spotřeby, ale o zbývajících dvou třetinách nemluvíme. A decentně se mlčí o ceně tohoto plynu. Ano, budete používat argument, že přeci Bulhaři dostávají LNG plyn, který je levnější než ruský plyn.

Martina: Možná mají moře. Ne?

Peter Staněk: Ne. Nikdy jste neslyšeli o tom, jak Tesco zlikvidovalo všechny drobné prodejce potravin? Nejdřív přišli s dumpingovými nízkými cenami a vymazali všechny drobné prodejce. A pak zdvihli ceny na dvojnásobek, protože už nebyl nikdo, kdo by jim konkuroval, protože Tesco má za sebou finanční štít. A to se stane i teď. Jestliže budete mít tento plyn, tak jak to podle propočtu vychází? Bude o 40 procent dražší než ruský plyn. Tak, jak budete konkurenceschopní? Budou vaše výrobky, u kterých budete muset navýšit produkční náklady o 30, 40 procent, protože poroste elektřina, dopravní náklady, plyn, ještě vůbec konkurenceschopné? Bude vaše Mladá Boleslav schopna vyrábět automobily, které někde prodáte? Nebo se Wolfsburg rozhodne, že jste příliš drazí, a zavřou vás?

Martina: Pokud slévárny, a podobně, pojedou na o 40 procent dražší plyn, tak asi moc konkurenceschopní nebudou.

Peter Staněk: A máte odpověď. Pochopte, že dnešní doba již není dobou o ekonomických otázkách, ale je to doba, která směřuje k novému geopolitickému rozdělení planety. To znamená, že k původnímu seskupení BRIC, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína, se připojila Jižní Afrika, a teď o vstup požádal Írán, Pákistán, Indonésie, Argentina. Tak jak velká bude síla tohoto gigantického bloku? Neodsune celou Evropskou unii a Spojené státy do druhořadé pozice? A co takhle, kdybyste věděla o tom, že toto seskupení vytvořilo Banku pro obnovu a rozvoj se vstupním kapitálem bilión dolarů, z kterého se financují všechny energovody, které se budují po celé Asii? Všechny ty plynovody, které povedou přes Afghánistán do Pákistánu a Indie, umožní využívat obrovské zdroje v Afghánistánu, a všechny tyto obrovské energetické toky povedou do Číny a dalších zemí. To znamená, že vzniká obrovský asijský blok, který odsune všechny nepodstatné části planety do jiné pozice.

Martina: Jak si budou v tomto novém rozložení, které jste nastínil, vést Spojené státy?

Peter Staněk: Spojené státy se dostávají do situace, kterou bych vám nastínil podle materiálů, které ve Spojených státech produkovaly dvě klíčové organizace, tedy RAND Corporation, a Trilaterální komise, které publikovaly materiál, podle kterého zůstávají poslední dva roky, kdy je možnost se pokusit o vojenské vítězství nad Ruskem a Čínou - a pak budou Spojené státy odsunuty do druhořadé pozice. Jde o roky 22 a 23. Jistě jste viděli program reformy flotil amerického námořnictva, který byl schválen Kongresem, podle kterého v průběhu deseti let klesne funkční schopnost amerických flotil na úroveň 20 procent dnešního stavu. Postavení nových lodí, jako Zumwalt, je největší katastrofa, která postihla americkou flotilu. Jsou neopravitelné, nefunkční, nemůžou plout dál, než 1000 mil od vlastních opravárenských základen, a v případě poruchy musí být odtaženy, protože jsou neopravitelné.

Martina: A to znamená, že čas se krátí. Proč by ale Čína čekala na to, až Spojené státy třeba zaútočí? Čína může Spojené státy zlikvidovat lusknutím, protože vlastní takové množství ...

Peter Staněk: Pochopte, svět je dnes v zajímavé situaci. Dráždíte svými sankcemi a svým stupidním uvažováním největší nukleární mocnost na planetě. Má to smysl? Nebo je tady jedna jediná otázka: Víme, že ke konfliktu dojde, ale pro historii musí být oficiálně tím prvním, kdo stiskne knoflík, druhá strana. Viníkem příštího holokaustu musí být Rusko, ne Spojené státy.

https://www.radiouniversum.cz/stanek-peter-2d-usa-maji-jen-dva-roky-na-to-aby-zvitezily-nad-ruskem-a-cinou-pak-skonci-v-podradne-pozici/


31.7.2022 Západní model založený na konzumu a zadlužování končí, dnes stojíme na prahu nutné civilizační změny.

 • Pane profesore, právě u nás, v Rádiu Universum, jste před dvěma lety v říjnu 2020 prohlásil, že stojíme na prahu zásadní civilizační změny, možná největší za posledních dva tisíce let. Tehdy to mnoho lidí nebralo vážně, ale dnes už přece jen poněkud přituhuje. Řekněte mi, kde se právě teď vynacházíme? Překročili jsme práh, a začínáme zažívat největší zásadní civilizační změnu za posledních dva tisíce let? 

Peter Staněk: Myslím, že můžeme říct: Ano, jsme v tom, co nazval finský prognostik profesor Capra bodem zlomu. Jsme právě v tomto bodu zlomu. Ostatně paradoxně máte nejlepší signál v tom, jak otevřeně mluvili různí představitelé na Davoském fóru. Mluví o vytvoření společné vlády, o nadřazenosti WHO nad národními vládami a podobně, jako kdyby se naplňovaly všechny vize zásadního transformačního procesu. Druhá skutečnost: To, čeho jsme svědky na Ukrajině, není pouze válka Ruska a Ukrajiny, je to ve skutečnosti souboj civilizačních modelů, které jsou založeny na anglosaské kultuře, to znamená drancování, ovládání, spotřeba, kořistnictví, a tak dále. A pak je tady druhý model: Model ruský, který je spíš orientován na duchovní stránku a odpovědnost. A je tady také čínský model, který je orientován na kolektivní odpovědnost - a že je dlužno se přizpůsobit celku. A toto všechno vidím i ve vazbě na arabský model založený na šaríi, a na jihoamerický model, kdy se znovu objevují návraty ke starým původním civilizacím, které byly kdysi v jižní Americe vysoce rozvinuty a které byly v podstatě potlačeny conquistou.

Ostatně víte, kde vznikl první penzijní systém státním způsobem? Byla to incká říše, která zabezpečovala, že kdybyste absolvoval sedm let povinných obecných prací mita, tak jste měl nárok na doživotní oblečení, potravu a bydlení. A to prosím pěkně byla incká říše v 15. století. Čili z tohoto hlediska jsme v zajímavé situaci. Všichni tuší, že tento způsob neomezené spotřeby, hloupnutí a podobně už nemůže pokračovat. Všichni tuší, že dojde ke změně. Ale tuto změnu si každý představuje jiným způsobem. A končím tím, že všichni doufají ve změnu, ale tuto změnu má udělat někdo jiný, ne oni. A tahle filozofie - změnu udělá jiný, já se pouze připojím, je jeden z hlavních problémů současného světa.

Martina: Jako první věc jste uvedl, jak mluví politici v Davosu. Proč myslíte, že došlo k tak zásadní změně rétoriky a že si, řekněme, možná ani neberou servítky?

Peter Staněk: První věc, která tady je: Ukazuje se neudržitelnost dnešní společnosti. Tato neudržitelnost je nejenom v tom, jakým obrovským způsobem jsou zadlužené všechny společnosti, obyvatelstvo, podnikatelský sektor, banky, státy a tak dále. Již nelze dále zvyšovat dluhy. Druhý problém, který tady máte, je otázka příjmové polarizace společnosti. Je přece nemyslitelné, aby 5 nebo 7 procent populace vlastnilo 90 procent bohatství společnosti, a zároveň abyste udržovali spotřební charakter společnosti, protože ti ostatní, kteří nemají bohatství, nemají za co kupovat, a tak kupují na dluh, a tím se stávají ekonomickými otroky. Ale všichni decentně mlčí o třetím fenoménu, a tím je změna přírodního prostředí, terraformace přírodního prostředí, která probíhá za A podstatně rychleji, než si kdokoliv z klimatických panelů myslel, a za B podstatně systematičtěji. A zatřetí, i když to neradi klimatologové hlavně z Greenpeace slyší: Problémem není oxid uhličitý, problémem je obrovský komplex změn parametrů přírodního prostředí, které vyúsťují do toho, co definoval jeden mezinárodní projekt a studie, že v příštích deseti letech se 20 až 25 procent povrchu planety stane nevhodnými pro život, a vznikne 10 až 12 procent nových území pro život. A jediný problém je v tom, že na území, které nebude vhodné pro život, žije 1,8 miliardy lidí.

Martina: Kde to přesně bude?

Peter Staněk: Například Severní Afrika, Blízký a Střední východ, jižní část indického subkontinentu, většina Bangladéše, velká část Indonésie, Austrálie, a některá pásma, které se týkají amerického Středozápadu, nebo i jižní části kanadských plání.

Martina: Kdo tuto studii vypracoval?

Peter Staněk: Mezinárodní tým odborníků, a byla publikována v půlce roku 2021. Byli tam Kanaďané, Francouzi, Angličané, Američané, Němci. A těchto studií máme více. Například existuje studie, kterou si objednala Evropská unie a která se zabývá vysycháním evropského teritoria, je stará čtyři roky a přesně identifikuje, které oblasti se změní na savanu nebo na step. A nebude to pouze jižní část Itálie, Řecko, nebo Turecko, ale bude to i velká část území Španělska, Portugalska a tak dále. A znamená to, že například v České republice bude suchem nejvíce ohrožen Moravský úval a Středočeská kotlina, protože zásoby hlubinných vod v Želivce vydrží pro Prahu maximálně 20 let.

Martina: Pane profesore, mám s vámi vždycky problém, že mě to takhle všechno předestřete, a já ani nevím, čím dřív začít. Ale to, co říkáte o změně klimatu, by napovídalo teorii, kterou naši posluchači znají, protože když jsme se několikrát bavili o zániku, nebo kolapsu civilizací s profesorem Bártou, tak pomyslnou, v uvozovkách, třešničkou na dortu zániku byla klimatická změna. Když už byla společnost nahlodaná, naklepaná, oslabená, rozhádaná, nebo nějakým jiným způsobem ohrožená, tak pak to vždycky převálcovalo klima. Ale já bych se ještě vrátila k úplně první otázce, kterou jsem vám položila, tedy, že jste říkal, že stojíme na prahu zásadní civilizační změny. Řekněte mi, v čem bude tato změna spočívat? Řekli jsme si, co k ní vede, ale jak bude vypadat?

Peter Staněk: První klíčová otázka, kterou si dnes musíme položit: "Je tato společnost založena na odpovědnosti za své činy?" Jestliže ne, tak děláme všechno bez odpovědnosti. Dokonce i zelené úděly, které schválila Evropská unie, jsou dělány bez odpovědnosti, protože těch 168 biliónů, které to bude stát do roku 2030, musí někdo zaplatit. Nemůžete pouze vyhlásit plán, a nebavit se o tom, kdo to zaplatí, nebo kdo to udělá, a jakým způsobem.

Martina: Zjevně můžeme.

Peter Staněk: Můžeme, protože Evropský parlament si nechal udělat dvě případové studie, které jsou za celou Evropskou unii, které vůbec nereflektují země Evropské unie, a v podstatě nevypovídají o ničem. Ale těch 168 biliónů musíte spojit s tím, jak vzrostla zadluženost kvůli finanční krizi 2008-13, kvůli covidu, a jak došlo k enormnímu nárůstu zadluženosti populace, obyvatelstva. Jestliže dnes máte ve Španělsku zadluženost u obyvatelstva na úrovni 136 procent HDP, v Německu 86 procent, v Itálii na úrovni 120 procent HDP, a teď prohlásíte, že bude cenový růst, bude inflace, růst úroky, růst všechno ostatního, co myslíte, kolik lidí to vydrží? A zacituji vám zprávu České národní banky z tohoto roku: Podle jejich analýz 30 procent českých domácností nezvládne následující zdražování, a budou se dostávat do exekučního pásma. Opravdu máte pocit, že těch 30 procent se nechá spokojeně vehnat pod most? Aby ti lidé bydleli i s dětmi pod mostem?

Martina: Jak na to odpovídáte vy?

Peter Staněk: Já na to odpovídám: Musíte změnit priority společnosti. A teď vám předestřu několik možných alternativ. Alternativa Německa - německá koncepce pro příštích dvacet let: Kvalitní zemědělství, kvalitní potraviny, kvalitní zdravotnictví, kvalitní vzdělávání, ekologická energetika. Můžete namítat. Ale strategie Japonska - základní preambule: Společnost je tu proto, aby pro každého člena společnosti vytvořila podmínky pro plnohodnotný život. Někomu to něco připomíná. Společnost tvořená stanfordským týmem na Stanfordské univerzitě ve spoluprací s MIT: Základem společnosti nemá být konkurence, boj, spotřeba, ale musíme se vrátit k bezpečnostním protokolům rostlinné říše, která tady je o miliardu let déle a která má tyto klíčové zásady: spolupráce, komunikace, empatie. Opět můžete něco namítat vůči této koncepci společnosti. A tento tým na tom velmi intenzivně pracuje, dokonce za podpory mnohých vládních představitelů.

Čili, máme tady jisté náznaky nových priorit společnosti, a vy si musíte zároveň položit ještě jednu základní otázku, kterou můžeme položit kterémukoliv vašemu posluchači: Proč tady je, a co je smyslem jeho života? Hromadění spotřebních předmětů, které nepotřebuje, na které si bere další úvěry? Cestování po světě, kdy jde z jednoho resortu do druhého, a vůbec nezná život v zemi, kam přišel? Neustálé předvádění se díky sociálním sítím? Vyprodukování 1,5 tuny exkrementů na průměrnou délku života? Porodit dvě dětí? Nehovořím o výchově dětí, protože tu nahrazují počítače a mobily. Nebo by základem společnosti mělo být poznání? Z poznání vyplývá odpovědnost, z odpovědnosti vyplývá hledání rovnováhy s přírodním prostředím. A z nové rovnováhy s přírodním prostředím najednou máte nový obraz společnosti, kde mezigenerační posun poznání je logickým systémem, který rozvíjí společnost, a ne tezi, že všichni budeme mít botoxové injekce, budeme i v osmdesátce vypadat jako živé mrtvoly, všichni budeme mladí, když nezemřeme. Důchod nebudete potřebovat, protože jste pořád mladý, a v konečném důsledku úplně bezpečně zblbnete cíleným způsobem díky digitálnímu světu.

Martina: Pane profesore, když jsem se zeptala, v čem bude spočívat ona zásadní civilizační změna, tak jste mi teď předestřel tři cesty. Kde je česká? Kde je evropská? Znamená to, že civilizační změna nebude všude stejná? Nebude globální?

Peter Staněk: Problém je v tom, že Evropa se těmito zkušenostmi nezabývá. Nezabývá se hledáním nové cesty, ale zabývá se tím, jak podpořit Ukrajinu zbraněmi a podobně. Zabývá se genderovými principy, tím, že v Německu již nebudete moct děti v mateřské školce oslovovat chlapeček a děvčátko, ale "ono". To jsou teď hlavní problémy Evropského parlamentu, nejvíc stěžejní témata. A pak tady máte druhou oblast, a to jsou neustálé řeči o klimatických změnách podporované klimatickou lobby. Dokonce kdybych citoval profesora Lomborga, to můžeme nazvat ekologický fašismus, protože problémem nejsou emise CO2, ale problémem je komplex přírodních procesů ve vesmíru, v planetě, v jejím jádru i na povrchu, distribuce energie, které pravidelně na planetě mění klima.

Když se bavíte o CO2, tak drobná poznámka: Před 413 tisíci lety byla na planetě teplota o 6 stupňů vyšší než teď - a hladina CO2 byla poloviční. A teď nejnovější objev publikovaný před dvěma měsíci: Taje nám grónský ledovec, taje nám západní část Antarktidy, geofyzikové najednou zjišťují, že se to děje proto, že pod povrchem jsou gigantické magmatické pochody, které tyto ledovce roztápí. A připomínám známé studie, že když se roztopí grónské ledovce, tak hladina oceánu stoupne o 6,5 metru, a kdyby se roztopila půlka ledovců Antarktidy, tak hladina stoupne o dalších 35 metrů. A teď si vezměte mapu světa a zvyšte hladinu oceánu o 40 metrů.

Martina: Nechtěla bych bydlet v Holandsku.

Peter Staněk: No právě. Takže pak se stane zajímavá věc: Česká kotlina a severní část karpatského oblouku bude klimatickými změnami nejméně dotknuta. Ovšem náš problém bude, že milióny Dánů, Holanďanů, Francouzů i Italů se budou cpát na toto území, kde je možno přežít. A teď máte další zajímavou studii, publikovanou minulý rok, že v Evropě zmizelo 75 % hmyzu, ale hmyz vytváří diverzitu přírodního prostředí. A když se ptáte na hloupost, tak bylo skvělé nahradit klasické žárovky LEDkami, jenomže LEDky produkují o 300 procent větší světelný smog a hubí většinu hmyzu. Takže co jste dosáhli? Dosáhli jste jedno, že výrobci osvětlovací techniky vydělali 60 miliard eur. Je to hloupost, nebo nekoncepčnost? Nebo nechápání všech souvislostí? Nevím.

Martina: Pane profesore, hloupneme plošně všichni? Nebo je někdo pořád ještě dost velký chytrák na to, abychom si toho nevšimli?

Peter Staněk: Takhle, hloupne velká část populace, bohužel. Teď řeknu provokativní tezi: Kvůli internetu a digitalizaci hloupne především mládež, která má představu, že všechna problémová řešení nalezne na internetu. Vždyť si to "vygooglím", že ano. Druhá věc: Bohužel existuje mnoho lidí, kteří nikdy nechápali architekturu souvislostí, pro které byl život jednoduchý, prostý v jejich myší díře, podle kterých je svět nádherný. Ale kdyby vylezli ze své myší díry, byl by složitý. Nikdy to neudělali. A tyto masy se klidně teď nechají vakcinovat, klidně prohlásí, že Ukrajina bojuje za naši svobodu a že klimatické změny vyřešíme zmenšením emisí CO2. A nikdy nebudou přemýšlet. Přemýšlení, podle fyziologů, jak známo bolí, protože se při přemýšlení spaluje cukr, a když ho nemáte, tak vás bolí hlava. Čili logický důsledek - přemýšlení bolí. A proč byste si udělala bolest, když nemusíte myslet, a jen převezmete jediný správný názor?

A všimněte si, fašizace dnešní společnosti v Evropské unii je založena na jediném správném názoru. Jediném. Kdo tento názor určí? To nevíme. Ale znáte jistě Neuralink, výzkum Elona Muska, který má v preambuli tuto větu: "Musíme lidi naučit myslet správné myšlenky, a k tomu bude sloužit digitální svět." Ale kdo určí, že jsou to správné myšlenky? Je správná vaše myšlenka, nebo moje myšlenka? Nebo platí známý "demokratický" princip: "Můžete mít jakýkoliv názor, když je můj." Je to demokratické? Můžete si vybrat.

Martina: Koho tipujete na to, že bude rozhodovat, nebo už rozhoduje o tom, která myšlenka je ta správná?

Peter Staněk: Teď to bude, řekněme, velice nebezpečná idea, někdo by okamžitě začal říkat "konspirační teze". Vezměte si strukturu dnešní společnosti z hlediska rozhodování. Nejdřív je to první rovina, která představuje svět kolem vás, vaše kolegy, vás, vaši rodinu, příbuzné a známé. Pak máte druhou hierarchickou skupinu - speciální služby: FSB, NSA, CIA, KGB, Mosad, a tak dále, které mají neomezené finanční zdroje, a nikomu nepodléhají, protože i podléhání kongresovým výborům pro kontrolu tajných služeb je pouze ex post. Pak máte další vrstvu. Kdo se první globalizoval? Mezinárodní zločin, ti se dohodli v devadesátém třetím, a rozdělili si sféry podnikání v plynu a tak dále. Takže ruská mafie je specialista na vraždy na objednávku, čínská mafie jsou ilegální migranti, cosa nostra vozí alkohol a cigarety, ndrangheta jsou investice ve veřejném sektoru, a tak dále. Jedině jakuza zůstala vázána na japonském území. To je roční obrat 12 až 13 biliónů dolarů, a neplatí daně ani sociální pojištění. Umíte si představit, že máte v rukou 12 biliónů dolarů v hotovosti? Za to si můžete koupit politiky, policii, média, akcie ctihodných firem, a tak dále. Zkuste se zeptat lidí a politiků, kteří mluví a básní o tom, jak musíme zachovat udržitelný způsob vývoje společnosti. A já se ptám: Co chcete udržet? Tu bezmeznou spotřebu? Tu nelogiku? Skutečnost, že nemáte potraviny, ale klidně v Evropské unii ročně zničíte 118 miliónů tun potravin, a nedáte je na hladomor v Somálsku? A teď se vás zeptám: Kolik výrobních prostředků potřebujete? Kolik výrobků, které uděláte, se ve skutečnosti prodá?

Takže v jakém světě žijeme? Ve světě, který znáte a víte, jaká je pravda? Nebo ve světě, který vám předestřou média mainstreamového proudu, politici, kteří tvoří situaci, ve které budou říkat: "Covid nám způsobil, že nemáme peníze, takže zvýšíme ekologické daně, místní daně, daně z majetku a všechno ostatní, a musíte to zaplatit." Ale decentně pomlčí o tom, že od roku 2016 je směrnice OECD proti transfer pricing. Od roku 2018 je komunitární směrnice zavazující členské země EU v boji proti transfer pricing, proti spekulativním finančním převodům. A máte eurostát, který prohlásí, že toto stojí Evropskou unii ročně 4 bilióny euro. Opakuji. 4 bilióny. Pak tady máte korupci, která není důležitá tím, že vám nikdo nedá obálku do vašeho portfolia, ale tím, jak prodražíte náklady veřejného sektoru. A korupce vás v Evropské unii stojí další 4 bilióny euro. Pak operace na hraně zákona: Porušili jste zákon, je to sice neetické, ale ušetřili jste peníze pro vaše akcionáře - 1,5 biliónu euro. A pak tady máte šedou a černou ekonomiku, na což je minimální odhad 4 bilióny. Připomínám, že produkt Evropské unie je 27 biliónů. Takže nemáte peníze. Nemáte nebo nechcete mít peníze. Nebo platí to, co tak krásně, jako v kapce vody, máte zkoncentrováno v tom, že na planetě je 998 daňových rájů, a 680 patří pod jurisdikci anglické vlády, která je může zrušit škrtnutím pera, ale nikdy je nezrušila. A objem kapitálových zdrojů vázaných v těchto daňových rájích stoupl za posledních pět let na 93 biliónů dolarů. Paradoxní je, že podíl Číňanů se zvýšil z 18 na 36 procent, ale jak je známo, žádný čínský podnikatel nemůže vyvést peníze bez souhlasu čínské vlády. A máte odpověď. A další otázka, na kterou byste měla znát odpověď: Kdo má v dnešním světě skutečné peníze? Je to Amerika? Německo? Itálie? Francie? Anglosaský blok?

Martina: Myslím, že nikdo z těch, koho jste zatím jmenoval.

Peter Staněk: Nebo je to jedenáct státních suverénních fondů Čínské lidové republiky, jejichž trhová kapitalizace je dnes téměř 8 biliónů dolarů, a které ovládají reálné peníze, se kterými financují expanzi soukromých firem? Například Huawei a tak dále.

Martina: Pane profesore, říkal jste, že myšlení spaluje cukr, a asi vás za chvíli budu muset poprosit o kus dortu. Když se budu věnovat jenom jednomu segmentu z toho, co jste řekl o tom, kolik peněz je v mezinárodním zločinu, a že prostředky má tisíc lidí, a tak dále, takže chytráků je zřejmě na planetě ještě dost, čímž reaguji na to, že jste říkal, že hloupneme. Řekněte mi, jakým způsobem se jim daří zametat stopu, a jakým způsobem se daří, že to zbytek populace přijímá, a podléhá této hypnóze? Nechuť vidět?

Peter Staněk: Uvedu vám jeden krásný příklad.

Martina: Ano.

Peter Staněk: Na Hradním vrchu je slovenský parlament, probíhá diskuse o dalším omezování sociální politiky. Přijde tam šest sedm tisíc demonstrantů. A pak tam do parlamentu přinesou Geissenovce (německá reality show) - těžký život milionářů - a máte tam dvacet tisíc lidí, kteří je přišli vítat. Tak mi řekněte, jak inteligentní je populace? Či pro ně stačí, aby jim předvedli milionáře, o jejichž původu majetku se nikdo nebaví, a všichni jsou vzrušeni, protože se musí vyfotit s celebritou. Psychologický moment: Proč se musíte vyfotit s celebritou? Protože odlesk velikosti celebrity padne také na mě, a všichni budou závidět, že jsem se vyfotil z celebritou? To je ta blbost, ten dementismus ve společnosti. A druhá věc, která na to přímo navazuje: Proč si tolik lidí nechá vymýt mozek médii?

Martina: Proč?

Peter Staněk: Je to jednoduché: Nemusíte přemýšlet. Přečtete si úvodník, nebo se podíváte na zprávy v televizi, a máte jediný názor. Nemusíte přemýšlet, nemusíte studovat informace a architekturu souvislostí. Nemusíte se nad ničím zamýšlet, máte hotové řešení. Proč? Protože tato společnost je založena na jednom fenoménu: Jeden problém - jedno řešení. A nemusím se na něm podílet já sám. To je klíčová preambule dnešní společnosti.

Martina: Čistě západní? Nebo celkově, celosvětové?

Peter Staněk: Ne. Pozor. Mluvíme o euroamerickém civilizačním okruhu. Zjednoduším vám to: Anglosaský okruh, plus větší část Evropské unie.

Martina: Proto říkáte, že tento model je do budoucna neudržitelný?

Peter Staněk: Přesně tak.

Martina: A proto mluvíte o civilizačních změně tak, že musí nastat?

Peter Staněk: Ano. Musí nastat nevyhnutelně, protože tento model již skončil, a to z jednoduché logické úvahy: Jestliže je založen na masové, mohutné spotřebě, pak masová a mohutná část populace musí mít dostatek zdrojů, aby kupovala to, co jste vyrobili. Ale jestliže příjmová polarizace tento předpoklad vymazala, pak je pouze otázka času, kdy naplníte výši úvěru tak, že si nikdo další úvěr nemůže vzít.

Jedna klasická ukázka: Evropská centrální banka po dobu covidové krize natiskla 1,7 biliónů euro a dala je komerčním bankám, které měly poskytnout zvýhodněné úvěry, aby podnikatelé přežili. Většina z těchto peněz se vrátila do Evropské centrální banky při záporných úrokových sazbách. Nikdo další úvěry nechtěl. Vysvětlete to? Odpověď je jednoduchá: Dluhová zátěž je již tak vysoká, že jakýkoliv další úvěr vás stlačí pod vodu, kde se utopíte. Proto si nikdo z podnikatelů další úvěry nebral.

https://www.radiouniversum.cz/stanek-peter-1d-zapadni-model-zalozeny-na-konzumu-a-zadluzovani-konci-dnes-stojime-na-prahu-nutne-civilizacni-zmeny/

21.6.2022 Prof. Peter Staněk s Dr. Skálou - Jdou masky dolů? Proč elity hloupnou?

 • Na Davoském fóru naplno odznělo, že mezi roky2019 -2023 se plánuje redukce populace o 50%.
 • Míra zadlužení podle MMF dosáhla kritické hranice (většinová společnost je předlužena), spotřebu již nelze dále navyšovat, lze to jen prostřednictvím růstu dluhů, polarizace společnosti se prohlubuje.
 • Jestliže je většina populace již předlužena a nelze dosáhnout výrazného přerozdělení ve společnosti, pak nemůžeme udržet současnou globální spotřebu. Exponenciální růst lidské populace povede ke katastrofě a devastaci planety, proces bude provázen vnitřními i vnějšími konflikty.
 • Sucho a teplo vytváří to, co bylo loni v Kanadě (teploty téměř 50°C), ukazuje se to bude opakující se fenomén.
 • https://www.youtube.com/watch?v=zfj1jl7QVpM

18.6.2022 Peter Staněk: "VLÁDA tupohlavců? V dobách nejtěžších..." (4)

 • Pokles životní úrovně Čechů a Slováků o 20 % bude katastrofou (tento pokles životní úrovně bude pro Rakušany a Němce pouze nepříjemný). Na podzim začnou obrovské sociální nepokoje, může to přerůst až do ozbrojených střetů, protože ti lidi ztratí všechno. Německo: jestliže nebude plyn a nebo bude příliš drahý, velká část malých a středních firem (nemají dostatečné finanční zázemí) zkrachuje, to způsobí nezaměstnanost, kterou nevyřešíte Kurzarbeitem. Výsledkem budou pět sociální nepokoje a bouře. Byl bych šťastný, kdy tato prognóza nevyšla.
 • Současný dluh Ukrajiny je 64 miliard USD. Průmyslová báze Ukrajiny je na východě. Na západ od Kyjeva je 12 tepelných elektráren.
 • Od roku 2023 mohou být EU vyráběny pouze kvalitní opravitelné výrobky, které bude recyklovatelné. Současná společnost založená na spotřebě se dostane do obrovských problémů (budou problémy se zaměstnanci, kteří jsou vázaní na produkční systémy a ti nebudou potřební).
 • Pokud bude Evropa dodržovat postuláty a filosofii Lisabonské smlouvy, tam můžeme zůstat v EU, jinak je nutné vystoupit (většinové rozhodování). 
 • Pokud se bude realizovat současný Evropský zelený úděl (bude to mít větší dopady, než odstavení ruského plynu, EU nemá udělané dopadové studie), tak říkám vystupme z EU.
 • Pokud bude spolupráce s Ruskem založená na vzájemné výhodnosti, bezpečnosti a vzájemného pochopení potřeb toho druhého, tak nebude žádný problém. Pokud bude pokračovat vymývání mozků (jednostranné informace) a rusofobie, pak potrvá léta, než se věci vrátí k normálu.
 • Proti Rusku je necelá třetina světa (EU, Kanada, Austrálie, USA, Velká Británie, Japonsko), zbytek světa není proti Rusku a nepodporuje sankce proti Rusku.
 • Společnost je stále více závislá na elektrické energii, pokud se např. podaří hackerským útokem ovládnout elektrické sítě (nebo vodu), pak se nebudete stačit divit a nebude to lockdoun jako v NEW Yorku v roce 1968. Společnost je stále více provázanější a zranitelnější. Zranitelnost společnosti je extrémně vysoká.
 • https://www.youtube.com/watch?v=vwfF0Rqh510

28.5.2022 Peter Staněk: "Čeká nás velký reset a kolaps systému?" 

 • Velký reset je práce Klause Schwaba a je nepochybné, že se děje nějaký zásadní přelom (bod zlomu), lidé si uvědomují, že pravděpodobně "tento způsob společnosti se mě zdá poněkud nevhodný" (citace klasika). Pravděpodobně jsme civilizačně dospěli do fáze, kdy jsme na křižovatce a musíme se rozhodnout co dále. (sociologové -přerozdělování bohatství ve společnosti, ekologové -zelená ekonomka, globální vláda na planetě - efektivnější řízení problémů atd.). Dochází k přeformátování geopolitické mapy světa (stárnutí populace, Čína se stává světovým lídrem, světové dluhy, rostoucí příjmová polarizace 5 -7 % populace vlastní 90% světového majetku). Je ti ještě jeden významný faktor, síla nadnárodních korporací je tak gigantická, že ovlivňuje dění na planetě. Šedá a černá ekonomika narůstá takovým tempem, že pokud se to nezastaví, tak v průběhu 20 roků ovládnou celou planetu. Je tu také zásadní teraformace přírodního prostředí a vznikají úplně nové podmínky pro život na planetě (podle studií OSN od roku 2000 do roku 2022 se sucho zintenzivnilo o 29 %, narůstá počet zemí, které mají extrémní teploty a sucho). Sucho se dnes chápe jako jeden z klíčových fenoménu přežití, nebo nepřežití lidstva. Díky mixu těchto faktorů a nemusíte být přívržencem Velkého resetu, můžete konstatovat, že to vytváří nesmírně nebezpečnou situaci (v minulosti odehrály pouze dílčí části tohoto mixu, nyní jsme poprvé, kdy máme kumulaci těchto faktorů a kumulaci účinků celého mixu).

26.5.2022 Vojna na Ukrajine a dopad na SR a EÚ. Peter Staněk

 • Energetika bude klíčovou otázkou budoucnosti, potraviny budou druhou klíčovou otázkou a třetí klíčovou otázkou budoucnosti budou dluhy těchto společností.
 • Den D, kdy u většiny evropských států bude extrémně vysoká roční dluhová služba, bude to v letech 2023, 2027 a 2028. Toto jsou roky, které budou extrémně náročné na dluhovou službu (podobně jako v roce 2008).
 • Čína dodává 92% náhradních dílů armádě USA. O co jde na Ukrajině, je to ekonomická válka? Dluh Ukrajiny vzrostl na 80 miliard USD. Můžeme přijmout Ukrajiny s tímto dluhem, který bude brzo splatný?
 • Green deal bude stát do roku 2030 161 bilionů EUR. a do roku 2050 to má stát 681 miliard euro. Čím se to zaplatí ? Majetkovými daněmi, které mají být hlavním zdrojem příjmů na příští dekádu.
 • Klaus Schwab na Davoském fóru prohlásil, že cílem je, aby byli všichni zadlužení a potom budou všichni poslušní. Potom si vyřešíme otázku, chcete mít 9 miliard otroků a nebo jednu miliardu moudrých? A Schwabova odpověď: 7 miliard je zbytečných (do jsme u známého projektu depopulace, kromě deevoluce, která se projevuje zblbnutím většiny společnosti - prostřednictvím médií). 
 • Společnost se bude ovládat médii a dluhy, experiment se bude provádět v Česku a na Slovensku.
 • Prognóza ČNB: v průběhu roku 2022 předpokládáme, že 25 -30 % domácností nezvládne zdražování a dostanou se do exekuční fázi.
 • Zlatý Rubl, Juan a Rupie budou klíčovým nástrojem budoucnosti ve který bude důvěra. BRICS založili fond na budování infrastrukturních staveb (energetika, suroviny atd.), který má kapitál v objemu 1 bilion USD.
 • Čínská národní banka vlastní 1,8 bilionu USD amerických dluhopisů, proto Čína bude podporovat postupné oslabování USD (není v jejím zájmu, aby USD skokově oslabil).
 • Opičí neštovice a jejich šíření není náhoda (geneticky sekvenované biologické zbraně vyráběné na Ukrajině - proces depopulace). Může se to stát již na podzim tohoto roku. Evropský parlament připravuje legislativu o povinném očkování proti budoucímu viru (nebude covid pas, ale kerka, která je vaším covid pasem, nedá se falšovat). Vypadá to, jako by se někdo připravoval na to, že kontrola přes covid, lokální konflikt a dluhy nevyšel. Nyní stojíme na prahu teraformace přírodního prostředí v důsledku čehož 20 -25 % povrchu planety, bude v příštích 10 letech nevhodných pro život.
 • Projekt trojmoří. Je úvaha o rozdělení Ukrajiny (část pro Polsko a Maďarsko). Je plán že Polsko zaútočí na Kallingrad. Polsko a Pobaltské státy chtějí jít do války s Ruskem i za cenu velké války. Proces už začal 15. května 2022 (vy si na to vzpomenete v září), vzpomínejte, co se stalo po 15. 5 (zatmění Měsíce, nástup opičích neštovic, neskrývané informace z Davosu Klaus SchwabGeorge Soros, Henry Kissinger ...)?

25.5.2022 Peter Staněk: "Když vlastní vaše DLUHY, vlastní váš život..." 💥 (telefon.záznam 2)

23.5.2022 Institut Equilibrium - Peter Staněk - Transformácia prírody

 • V průběhu příštích 10 let s stane cca 20 % povrchu planety nevhodných pro život (žije zde 1,8 - 1,9 miliardy lidí) a současně se objeví 10 -15 % povrchu planety (nové území), kde budou vhodné podmínky pro život.
 • Tání grónských (při rozpuštění hladina stoupne o 6,5 metrů) a antarktických ledovců (je rozdělena na 2 částí a působí zde odlišné podmínky, někde led taje, jinde se zvětšuje ledový příkrov) - pro rozpuštění se oceán zvýší o 60m. Tání ledovců se zrychluje.
 • Pod GrónskemAntarktidou existují dva gigantické magmatické chocholy (ohřívají pevninu ze spodu), proudy žhavé lávy se dostávají blíže k povrchu, protože zde je zemská kůra tenčí. Tyto chocholy mohou zásadně přispívat k oteplování klimatu, tak podle studií je podíl člověka na klimatických změnách je v rozmezí 5 - 10 %. Vysokoenergetické částice (neutriny), které protékají zemským globem, zanechávají část této energie planetě, dochází k energetickému ohřívání ve vnitřku planety. V hloubce 60 -80 km je obrovské množství Ringwooditu (Čína a přelom Kanady a USA), který váže vodu (je to množství 2,5 větší než v oceánech). Ringwoodit působí pulzačním způsobem, při maximálním nasycení vodou dochází k eruptivnímu uvolňování na povrchu planety a vytváří se tsunami 1-2 km vysoké, které obíhají planetu (to vysvětluje mýty o světových povodních). Tání ledovců mění (mění hydrologické poměry) poměr skupenství a narůstá hladina oceánech, tak se mění pH vody, mění se distribuce energie v rámci oceánů a důsledkem je změna podmínek pro mořský život (loviště přestávají poskytovat dostatek ryb a 25% planety je závislá na lovu mořských produktů) i pevninu.
 • Zrychluje se proces mizení jezer (Kanada, USA, Mexiko atd.), jsou případy, že během 24 hodin zmizí, nemá to geologické důvody. 
 • Akadská a Sumerská říše nezanikly pod nájezdem jiných civilizací, ale zanikly v důsledku zásadních klimatických změn (koncentrace extrémního sucha a teploty). A když se objevili útočníci ze severu našli rozvrácenou říši, nebyl problém tyto říše zničit. A tento příklad je varováním pro lidskou společnost. 
 • Extrémním suchem, podle studie zadané EU, bude v průběhu 10 -20 let zasaženo část Španělska, 40% Portugalska, severní Itálie, střední Evropa (Česká kotlina), jde o obrovský proces vysychání (území se mění na savanu). Vysychání je spjaté s dalším fenoménem - extrémním zvýšením teplot. Teploty a suchý vzduch vytváří efekt, který jsme viděli minulý rok v Kanadě (jsou tisíce mrtvých a nemůžete s tím nic udělat), dýcháte vzduch o teplotě až 50 °C, který působí na vaše plíce jako tekutý kov.
 • Změna salinity oceánů - mění se pH vody ve svrchní vrstvě oceánů a to zamezuje toku života (fytoplankton, pohlcování CO2 atd.), mění se fungování termodynamických čerpadel (Kurošia a Golfský proud). Nemění se jen teplo, ale podmínky pro život.
 • Planeta je celek, co se změní na severní polokouli, zasáhne a změní jižní polokouli. Nemůžete oddělit klimatické změny
 • Souběh ztráty získávaní potravin z oceánů a poklesem úrodnosti území (díky suchu, erozi půdy a jiným vlivům), která byla obilnicemi pro planetu. Zásadní je, jakým způsobem půda váže vodu (svrchních 50 cm půdy obsahuje 90% mikrobioty, která poskytuje živiny a váže vodu). Chemizace vede k obrovským změnám hydrologických poměrů. Klíčovým ukazatelem je schopnost krajiny vázat vodu (ta schopnost se snižuje). Je propojení mezi živou půdou, atmosférickými jevy a vodou, díky tomu půda váže nejen živiny, ale váže vodu. Chemizací se změnil charakter většiny půdy v EU a její schopnost vázat vodu je o 30 % nižší, než byla před 100 lety.
 • Voda je důležitá i pro chlazení jaderných elektráren, není klíčové vyrábět energii, ale chladit reaktory.
 • Oceány jsou hlavním producentem kyslíku a pohlcovačem CO2(nikoliv Amazonie - Amazonský prales), více jak 50ti %. My známe co se děje v oceánech do hloubky 70 -100m, co je níže je pro nás téměř neznámé. Objevují se úvahy, že jedním z významných fenoménů je změna teploty oceánů a pH oceánu, které vede k tomu, že zmrzlý metan (kvatráty) na dně oceánů se začíná rozpouštět, vytváří plynové kapsy, ty unikají k povrchu a možná zdroje fenoménů jako je podivný Bermudský trojúhelník atd. protože vzniká promícháním metanu (28 x horší než CO2) a mořské vody a na této pěně se nic neudrží. Loď se propadne jako kámen ke dnu. Pokud je většina dna v hloubce pod 3 000m je pokryta kvatráty, které se nyní uvolňují v důsledku fyzikálních změn a tento fakt může být neporovnatelně významnější než  emise produkované lidskou činností v posledních 150ti letech. 
 • Struktura planety země není homogenní. Výzkumy nám ukazují, že dochází k posunu těžiště planety a její jádro se posouvá o několik km jiným směrem, vzniká asymetrie při rotaci planety, které se promítá do dvou věcí, mění se tlak na povrch planety a jestliže změníte jádro generátoru, který produkuje magnetické pole, bude se měnit i parametr tohoto magnetického pole. A to může být vysvětlení, proč místo driftujícího magnetického pólu máte definitivní přepólování. A již víte, že magnetický pól posunul o 700km směrem ke Kanadskému vnitrozemí.

21.5.2022 Peter Staněk: "Nebude co jíst, znám řešení!

 • Dochází k obrovském kumulování problémů (v oblasti změny životní prostředí, neudržitelnosti současného sociálního a ekonomického modelu, změně geopolitické architektury na planetě, vytváření nového souboje civilizačních modelů) a v konečném důsledku jsme v situaci, kdy teraformace přírodního prostředí ukazuje nejenom problémy se zvyšováním teploty, hladin oceánů, ale podle zprávy OSN - kde varují, že nárůst sucha za posledních 22 roků představuje 29 %, půda vysychá, snižuje se úrodnost, dochází ke změnám v produkci potravin, roste CO2, ale my se tváříme, jakoby udržení současného stavu byl jediný problém. A co chceme udržet? To obrovské zadlužení (žití na dluh v euro-americkém civilizačním okruhu), které máme v současnosti? My si neuvědomuje, že ty procesy změn přírodního prostředí probíhají podstatně rychleji, než jsme předpokládali. V konečném důsledku bychom měli zapnout všechny síly, abychom se adaptovali na změny přírodního prostředí. My řešíme LGBT, pohlaví atd.
 • Byzantská říše padla, protože většina obyvatel ztratila chuť dále žít, nebyla to porážka od Seldžuků. Bohužel ta analogie, z hlediska historického vývoje je velice podobná.
 • Zelený úděl bude mít různé dopady v jednotlivých státech (případové studie byli však udělány za celou EU). Elity řeší zástupné problémy a skutečným problémům se vyhýbají.
 • Problémy půdy (svrchních cca 50 cm váže vodu, vytváří živiny atd.) není v tom, že jsme chemizací zničili diverzitu organismů, ale snížili jsme výrazně schopnost půdy vázat vodu (z celkového množství srážek je půda schopna vázat cca 10% (5-6 miliard m3 vody), kdybychom vrátili strukturu půdy do stavu, která byla před 100 roky, tak by půda byla schopna až 30% srážkové vody - tj. .20 -22 miliard m3 vody). Potom ten problém sucha nebude až tak výrazný a současně tím zamezíte i vzdušné půdní erozi a tím v podstatě umožníte i změnu struktury klimatu v podmínkách ČR. Mizí hloubkové zdroje pitné vody (pozn. žijeme na dluh budoucích generací, protože tato voda se nestačí plně doplňovat).
 • Sucho a oteplování nebude mít jen důsledek, že zmizí Alpské ledovce, ale nebudou fungovat vodní a jaderné elektrárny (chlazení vodou z řek ve Francii), nebude fungovat zásobování vodou ve velké části EU a mnohé oblasti budou postiženy zásadním suchem. Když je sucho a extrémní teplota, tak se stane něco podobného jako v Kanadě (teplota 48°C) a lidé mají pocit že dýchají tekutý kov. To nebude za 50 roků, to již uvidíme letos v létě.
 • Použitím chemických látek v zemědělství pro dosažení větších výnosů, omezení plevelů atd. (dočasně se to povedlo, ale současně jsme narušili cyklus koloběhu živin) došlo ke snížení schopnosti půdy vázat vodu. Řešením může být kapénkové zavlažování rozpracované i Izraeli (do zavlažované vody dávají hnojiva a malé množství soli). Tím snížíte množství potřebné vody až o 60% a zvýšíte úrodnost půdy a produkci cca o 70%. Ve vyspělých zemích spotřebovává zemědělství kolem 40% vody v rozvojových zemích je to až 80 % vody. Tato asymetrie může způsobit migraci atd.
 • ČR bude mít největší problémy se suchem v pražské kotlině a na Moravě. Díky rozpuštění alpských ledovců dojde ke snížení průtoku Dunaje a tím se sníží nasycenost vodou Podunajské nížiny, zvýší se sucho na Slovensku a východoslovenská nížina bude zasažena suchem. Toto plíživé sucho se bude v příštích 10 letech výrazně rozšiřovat. Sucho bude globální, ale to neznamená, že nebude docházet k lokálním záplavám a extrémním výkyvům a atmosférickým jevům. Společnost by se měla připravit na extrémní výkyvy počasí. Auta, zejména elektromobily, po zasažení vodou nejezdí, bude ochromena doprava.
 • I produkce zeleného vodíku je závislá na vodě a když bude sucho, z čeho budete dělat vodík.
 • Nyní hrozí konflikt (válka o vodu) mezi Egyptem, Etiopií a Súdánem, díky přehradě na Nilu v Etiopii. Podobný problém je na řece Rio grande v USA (farmáři blokují vody -snižují průtok jen na 30% a to nestačí na produkci kukuřice v Mexiku) a Mexiku.
 • V EU bude se regulovat spotřeba elektrické energie - tzn. vypínání a regulační stupně.
 • Naše společnost je založena na tom, nehledá příčiny daných věcí, ale řeší pouze okamžité důsledky a podle možností jediným řešením, které by se nemělo dotknout většiny lidí (jednoduché řešení, které se nikoho nedotkne neexistuje, je to provázaný systém příčin a následků).
 • Naše společnost je založená na dluzích (hypotéka, úvěr, dluh vůči přírodě atd.) a úrokové sazby na konci roku budou 6, 8, 10 % fixace vám nepomůže, protože (v případě systémové krize fixace nebude platit). Platí zákony bail-in (zestátnění úspor v krizové situaci), bail- out (fond pojištění vkladů, je naplněn pouze ze cca 7 %).
 • Fond obnovy ve výši 750  miliard EUR (po covidu), je půjčka a jaký bude úrok, když ho začneme po roce 2027 splácet?
 • Má stát rezervy na náklady spojené s vytápěním školek, škol, úřadů atd.? Pokud nebude mít peníze, tak zavede nové daně (hlavním zdrojem příjmu by měli být daně z majetku), zvýší se jízdné ve veřejných dopravních prostředcích, zvýší se poplatky ve školkách atd.. 
 • Díky rostoucím cenám (podle studie) bude mít 10 % britských domácností problémy s placením, budou mrznout, podobné to bude u nás. Podle ČNB cca 20 % domácností v nezvládne příští zdražování.
 • Podle SIPRI jsme se přiblížili k jaderné válce na 30 sekund (riziko globálního konfliktu je 3 x větší než v čase Kubánské krize (1962).
 • Máme zlé fašisty (Hitler, Göring  Gebls atd.) a dobré fašisty (Stepan Bandera - ukrajinská osvobozenecká armáda, která v letech 1943-4 zavraždila 110 000 Poláků).

3.5.2022 Prof. Peter Staněk s Dr. Skálou

 • Politici už ví, že příští rok plyn stoupne o 80% a elektřina o 40%, ale nic s tím nedělají.
 • Zblbnutí populace elit (žijí ve virtuálním světě a vše se podřizuje jejich přání, problémy reálného světa je nezajímají) - výroky jak je potřeba zabít prezidenta jiného státu, dosáhnout jeho zničení a vnitřního rozvratu atd. Někteří politici prohlašují, že klid bude až Rusové zmizí. Všichni ví, že dodávání zbraní povede jen k většímu krveprolití. 
 • Současná válka na Ukrajině je válka civilizačních modelů (anglosaský model, blok x 2/3 světa, které odmítají tuto hegemonii). 2/3 světové populace odmítají (podle analýzy Economist) filosofii, kterou razí USA a EU vůči Rusku. V Rusku probíhá katalizační proces (skupiny směřující na západ, podporující tento způsob života x protipól). 
 • Polarizace společnosti: vytváří se trhlina mezi částmi veřejnosti České republiky (dva nesmiřitelné tábory, které jsou přesvědčené o své pravdě a kdo ji neuznává musí být vyhlazen) o podobné je to na Slovensku. Ta trhlina je nejnebezpečnější, protože jsme v situaci, kdy bychom se měli spojit, najít společný cíl (musíte si ale říkat pravdu o příčinách, důsledcích a možných řešeních) a řešení (klimatické změny, sociální problémy atd.). 
 • Dochází k zásadním teraformacím přírody, pokud se potvrdí předpovědi, kdy nás čekají extrémní teploty a sucho, tak bychom měli spojit síly a přežili tuto katastrofální změnu přírodního prostředí (nevládneme planetě a neurčuje přírodní podmínky na zeměkouli).
 • Používání mocenských struktur na potírání názorů je nejrychlejší cesta, nejen ke zničení demokracie (diskuze je základem demokracie), ale ke zničení vlastní společnosti (revoluce požírá své vlastní děti)
 • Orbán vyhrál volby, protože byl jedním z mála politiků, který se staral o vlastní národ (stará se a brání své spoluobčany)
 • Dochází k přeformátování politické architektury, není to jen Rusko a Čína, ale je to také Indie a Irán, země v Africe, Argentina, Brazílie atd. 2/3 těchto zemí odmítají anglosaskou nadvládu (který ovládá a kořistí ostatní svět, je tady proto, aby na ně dělal) a unipolární svět. Chtějí multipolární svět, který je založen na rovnosti vztahů, korektním jednáním, jednom metru a společných cílech a snahách. USA pokračují jen v tom co dělali Britové stovky roků (přinášeli demokracii a kulturu Indie, Amerika atd.), Z tohoto hlediska vidíme, že je to souboj civilizačních modelů a ukazuje, že bohužel model americko-evropský model je model slepé uličky. Pak si jen položíte otázku, jestli to není jen součástí Velkého resetu (p. Klaus Schwab a další). Velký reset je založen na tom, že musíme udělat výrazným způsobem depopulaci, protože lidí je na planetě příliš a kdo určí, kdo má na planetě zůstat naživu a kdo má odejít pod kytky.  Dochází k soupeření civilizačních modelů a hledání jiné formy společnosti (Prof. László: společnost nevychází z konkurence, bojů, ovládání ostatních atd.) , která vychází ze spolupráce, komunikace a empatie  (to je zásadní princip rostlinné říše - symbióza, která je tu o miliardu let déle, jak my). V evolučním vývoji zpravidla vůbec nevyhrávají nejsilnější a nejrychlejší, ale ti, co komunikují, spolupracují a kteří jsou dostatečně chytří na to, aby spojili své síly. Pokud chceme neustále bojovat o zdroje surovin, moc a ovládání, tak jsme na nejlepší cestě do slepé uličky, kdy zničíme sami sebe (nemusí přijít ani krvelační mimozemšťané)
 • Politici (vládnoucí elity), kteří jsou na čele a měli být ti co hledají spolupráci, komunikují atd., jsem největšími válečnými štváči, využívají média na to, aby masírovali vědomí většiny lidí a na základě toho, aby posilovali válečné nadšené projevy. 

/

 • Rozšíří se virus X na podzim 2022, nebo příští rok - protože již se na ně vyvíjí vakcíny.
 • Pšenice a obiloviny budou nedostatkové zboží. Mohou být hladové problémy (hladomor) Afrika, Indie a Jižní Amerika. Problém nebude v množství, ale v ceně.
 • Současná zadluženost Ukrajiny je 61 miliard USD, nyní Ukrajina potřebuje měsíčně cca 7 miliard USD. Může vzniknout soustátí Polska a Ukrajiny, díky tomu se Ukrajina stane součástí EU, Polsko převezme jí dluhy.
 • Díky zadlužení EU (pomoc Ukrajině, výdaje na zbrojení 2%, přechod na zelenou ekonomika atd.) hrozí zvýšení daní.
 • Evropa bude díky drahému plynu, ropě a dalším surovinám nekonkurenceschopná, dalším problém z izolace Ruska jsou i umělé safíry - Rusko produkuje 70% světové produkce (elektrotechnický průmysl). EU bez ruských surovin nevydrží. 
 • LNG má nižší výhřevnost o 30% (pro průmysl), malé kotle nebudou mít tak velké problémy (podle odborníků), výsledek uvidíme v reálu.
 • Třetí světová válka (zbraně hromadného ničení). Citace SIPRI, současná situace je 3 x horší než při karibské krizi v 1962. Míra hlouposti elit nás může k této válce dovézt.
 • Generální stávka ukáže, co lidi trápí. Většina lidé se však vzbudí, až nebudou mít co jíst.

21.4.2022 Prof. Staněk: Díl č.4 - Americká strategie

7.4.2022 Šokujúce prognózy budúcnosti, ktoré sa vám nebudú páčiť! Rozhovor s Prof. Ing. Petrom Staněkom, CSc.

 • Doporučuje držet hotovost na 3 měsíce životních nákladů.
 • Očekává se větší recese než v roce 1929.
 • Doporučuje investovat do stříbrných mincí.
 • Bude zavedena daň z majetku (majetkové daně půjdou extrémně nahoru zejména z nemovitostí).
 • Dluhová služba (vykrývaní deficitů vládních rozpočtů), v těchto letech 2022, 2023, 2027, 2034 se extrémně kumuluje objem dluhové služby napříč EU.
 • V ekonomii platí vždy souhrn působících faktorů a v minimu případů dochází k vzájemnému vyrušení negativních a pozitivních faktorů.
 • www.metagram.sk

7.3.2022 RUSKO SPÚŠŤA NOVÚ ŽELEZNÚ OPONU: EÚ NEPREŽIJE. Fakta k úvaze.

Sankce jako kyj (kyj má ale dva konce) proti Rusku používají USA a EU již od roku 2014 po konfliktech na Donbasu a referendu o připojení Krymu k RF. Sankce ale Rusko posilují a Západ ztrácí. Britský premiér Johnson: "musíme ekonomicky zničit Rusko!" Britský magazín Spectator: sankce proti Rusku dopadnou pro Evropu trojnásobně horší. 

 • Sankce (USA, EU, V. Británie, Japonsko ostatní státy vyčkávají, Čína, Indie a Irán sankce odmítají a podporují RF) se používají jako politický nástroj. Jedna i druhá strana vyhrocují situaci. Sankce mají srazit na kolena RF. Ale Rusy stejně jako v roce 2014 najdou cestu jak tyto věci nahradit.
 • Došlo k zakázaní využívání leteckého prostoru sankčních zemí pro RF, ale dojde k reciproční odvetě a to znamená, že lety do asijských krajin se prodlouží o 2 hodiny a cena stoupne o 20 -30%. Vznikne systém uzavřeného nebe nad Evropu pro RF a vznikne současně uzavřené nebe nad velkou částí Asie. A to neprospěje již tak poničené letecké dopravě
 • EU dováží z Ruska 40% plynu, 42% uhlí, 36% ropy. Zákaz plateb SWIFT je podvod, plyn se z Ruska na Západ nadále nakupuje přes SWIFT, USA začaly ruskou ropu a plyn nakupovat ještě v násobně větších objemech. 
 • Základní suroviny pro letecký průmysl - titan (70%) a hliník (60%) se dováží z Ruska. Samotná úroda obilovin, jejímž největším vývozcem na světě je Rusko, klesla o 30% - v důsledku sankcí se ceny základních potravin výrazně zvýší. 
 • ISS snižuje svou výšku (nemá pohonné látky, došlo k přerušení spolupráce) a hrozí že se může rozpadnou na 10 tunové kusy a mají dopadnout především na Západní Evropu.
 • Paladium (už chybí čipy a kabelové svazky), bez kterého nevyrobíte katalyzátor a to má dopady na automobilový průmysl a zaměstnanost.
 • Podle Bloomberg se ceny plynu (energetická surovina a vyrábějí se z něj i vzácné plyny pro elektroprůmysl) rovněž enormně zvýší z loňských 220 - 240 USD za 1000m3 na 3300 USD za 1000m3 v druhé polovině roku 2022. Nepůjde jen nárůst cen energomédií. V době obrovských ztrát covidové krize se všechny ceny celoplošně zvýší až o 15 -20 %. Až dvacet procent domácností v Česku nezvládne zdražování, přičemž teprve nedávno 65% domácností na Slovensku neušetřilo měsíčně ani sto eur v bývalých podmínkách, ne v dnešních. 
 • Růst cen plynu zasáhne agrární sektor, nedostatek hnojiv (ovlivní produkci potravin a tím i cenu) a čpavku (Adblue) pro automobilový průmysl.
 • Bude omezen turismus Rusů např. do Turecka, Francie (alpy, azurové pobřeží), díky útokům na občany Ruska a zabavování jejich majetku.
 • Blíží se tornádo spirály neustálého zvyšování cen energií, výrobních nákladů a potravin. Mezi Ruskem, Evropou a Západem se spouští nová železná opona, v níž má právě Evropa za současného stavu vývoje katastrofální vyhlídky na přežití.
 • Díky sankcím hrozí, že Rusko spustí železnou oponu (Rusko, Čínu a Indii odstřihne od západní Evropy a USA). Položte si otázku, kdo v této situaci přežije EU nebo Rusko, USA nebo Rusko ?

3.3.2022 Prof. Peter Staněk s Dr. Skálou - na aktuální témata (každá válka je děsná a strašlivá).

 • Jakákoliv válka je děsivý způsob řešení konfliktu. Každý voják, který padne v jakékoliv válce má svou rodinu, rodiče, manželku a děti (pro mnohé lidi to znamená doživotní trauma, když zemře). Válka uvolňuje všechny nejnižší pudy lidské povahy, vede k věcem, které by za normálních civilizovaných podmínek lidé vůbec neudělali, vede k davovému šílenství (nyní jsme svědky co se děje kolem).
 • Každá válka vede k absolutní destrukci lidství, hmotných věcí a celkové úrovně společenské komunikace. 
 • Když mluvíme o konfliktu na Ukrajině, tak ta nutnost logické analýzy (která je obvyklá u jiných věcí) příčin, důsledků se nepromítala do toho, abychom poznali a pochopili, proč k tomu konfliktu došlo.
 • Posledních 8 roků Rusko požadovalo dialog, chtělo, aby se naplnili Minské dohody. Ukrajina dělala vše proto, aby odmítla tyto mezinárodní dohody a v konečném důsledku to gradovalo dále a dále.
 • Těch 12 000 mrtvých v Doněcku a Luhansku to je nic?
 • Po ulicích měst na Ukrajině pochodují zástupy s vlajkami pod názvy SS divize Galizien, nebo to také prohlásíte za hoax i když k tomu jsou filmové záběry? (https://cs.wikipedia.org/wiki/14._gran%C3%A1tnick%C3%A1_divize_SS_(1._ukrajinsk%C3%A1). Divíte se, že značná část židovské obce se diví, protože to jsou právě ti nacisté, kteří likvidovali židy v Kapustině.
 • Budování základen na východ v nových členských zemích Nato, je to přece akt míru (když chceš mír, připravuj válku). Pokud tento proces probíhá léta a pořád ty sliby neplatí (o rozšiřování NATO směrem k Ruským hranicím, Istanbulská dohoda) a obchází se to, pak se ztratí jedna zásadní věc, která je podmínkou dialogu a to je důvěra. Bezpečnost jedné krajiny nesmí být budována na úkor druhé krajiny.
 • Geopolitická situace nezačala měnit nejenom geopoliticky, ale především v důsledku nových zbraňových systémů (na Ukrajině měli být instalované hypersonické rakety středního doletu a doletí do Moskvy za 3 minuty). Pokud si neuvědomujete (nechápete) příčinu konfliktu, tak vůbec nemůžete vést dialog a hledat mírové řešení.
 • Výrok Madeleine Albrightové (Aspen institut): je přece nepřirozené, aby Rusko ovládalo tak obrovská území, musí být rozděleno na menší celky a pak budeme uvažovat o jejich přijetí do NATO. Nyní je Rusko jiné než v roce 1991, nebo 2014.
 • Dluhy po rozdělení Sovětského svazu v po roce 1991 činily 213 miliard USD a na Ukrajinu bylo převedeno 16 miliard USD. Kdo ty dluhy zaplatil, protože v roce 2017 byly dluhy Ukrajiny zaplaceny. Nebylo to náhodou Rusko? Prodával se Ukrajině plyn a ropa za tržní ceny?
 • Trauma pro Rusko (je trvalé v ruské národní paměti) je 22. červen 1941. Již nikdy nesmíme dovolit přiblížení nepřítele k našim hranicím. To je červená linie.
 • Byla skutečně vyhlášena válka mezi Ruskou federací a Ukrajinou? Nebyla. Tranzit plynu přes Ukrajinu se výrazným způsobem navýšil. Platí Rusové Ukrajině za tranzit plynu? Platí. Jaký to vše je druh války?
 • Od roku 2003 po současnost odešlo z Ukrajiny více jak 4 miliony Ukrajinců na západ (proč?). Ukrajina je rozdělena mezi 16 Ukrajinských oligarchů, kteří mají své armády, fungují ve zvláštním režimu atd. 
 • Nyní jsou požadavky Ruska zúženy na 3 věci: Uznání Krymu, Doněcka a Luhanska a demilitarizace Ukrajiny. To tak tak nepřekonatelné to pochopit, ty důvody?
 • K nárůstu cen plynu došlo, protože EU začala důsledně uplatňovat třetí energetický paket vůči Gazpromu, který stanoví, že můžete jedním dodavatelem využívat pouze 55 % kapacity. Pak všichni měli zaplnit zásobníky plynu, ale všichni čekali, že ceny poklesnou. Většina zemí odstoupila od dlouhodobých kontraktů a přešla na burzovní spotové obchody a doufali, že ceny půjdou dolů. Ale naopak ceny šly nahoru. Evropské zásobníky jsou naplněny zhruba na 30 %.
 • Nyní plynovod Družba zvyšuje výrazným způsobem dodávky plynu do Evropy. Jamal jede reverzním způsobem. A potom je jižní potok (Ázerbájdžán - Turecko -Srbsko - Maďarsko atd.). Nord stream 1 funguje stále. 6 kapalných terminálů na zkapalněný plyn běží na 120 %. Výstavba dalších terminálů bude trvat cca 1 rok. Podle analýzy Bloomberg se cena plynu zvýší na 2300 - 3000 USD za 1000m3. Problém Evropy je také v tom, že Asijci mají více peněz a platí dvojnásobnou cenu než Evropa. Paradoxně se Evropa chce odstřihnout od Ruska a USA nakupují obrovská množství ropy a plynu z Ruska.
 • Rusko je dodavatel z 90-ti % paládia, bez kterého nevyrobíte katalyzátory a neprodáte auta. Dále dodávají 70 % hliníků a 65 % titanu (letecký průmysl). Rusko je dalším dodavatelem surovin a materiálů (hnojiva, atd.). To způsobí další narušení dodavatelských řetězců v globalizovaném světě.
 • Medveděv řekl, že se vytvoří železná opona, která oddělí EU a Rusko. 
 • Pokud si někdo myslí, že ohrozí RF tím že Evropa bude odmítat ruský plyn, tak je na omylu, nově podepsané kontrakty s Čínou atd. Dochází k obrovskému přesunu toku energetických médií z Ruska do Asie (Čína, Rusko, Indie, Korea, Japonsko). Není to jen Asie, ale také Afrika a Jižní Amerika. Evropa si tuto změny ekonomické, surovinové a energetické architektury ve světě neuvědomuje. Jediný kdo z toho bude mít profit, budou USA. Kapalný plyn (LNG) je o 30 - 40% dražší než ruský plyn. A to bude mít negativní vliv na podnikatelský sektor a vše co na to navazuje.
 • Globalizace nám za posledních 30 roků přinesla bohatství na druhé straně přinesla obrovské propojení (vzájemnou závislost) všech zemí na planetě. pokud to propojení začnete nabourávat, začíná kaskádovitý efekt (nyní je to vidět např. v dopravě, cena dopravy kontejneru z Číny vzrostla ze 4 000 USD na 20 000 USD a doprava ze tří týdnů se prodloužila na 3 měsíce). Nabourává systém Just in time (snižuje náklady a zvyšuje produktivitu), který nevytváří zásoby a díky tomu je velmi zranitelný. A konflikt na Ukrajině dále nabourává obrovskou provázanost v průmyslu, obchodě a dalších odvětví ve světě.
 • Rusově věděli o sankcích od roku 2014 a díky tomu měli čas se připravit na další sankce, protože EU a USA byli tak skvělí, protože předem upozorňovali jaké sankce zavedou. Místo rozvoje spolupráce EU a USA s Ruskem (aby se Rusko nesblížilo s Čínou), to vedlo Rusko ke sblížení s Čínou (uzavření obchodních a obranných smluv).
 • Čínský a ruský prezident budou důsledně realizovat 6ti bodový program nové architektury světa, kterou formulovali před olympiádou v Číně. 
 • Kdo je označen jako hlavní nepřítel pro NATO? Je to ve všech dokumentech především Ruská federace (RF) (preventivní jaderný zásah proti tisícům cílům na území RF a dokonce opakovaně jadernými bombami. Hlavním postulátem tohoto plánu není ovládnout Rusko, ale vymazat Rusko z povrchu planety.
 • Zbraňové systémy současné a budoucí radikálně mění nejen charakter příštího válečného konfliktu, ale zásadním způsobem mění i charakter geopolitiky. Vývoj směřuje k multipolárnímu světu bez hegemona USA, který diktuje všem zemím a které se nepodrobí budou vojensky zničeny (podobně jak byla zničena Jugoslávie).
 • Kolektivní vina vůči Rusku vyvolává podobnost s židovskými pogromy (sami židovské obce z toho mají nepříjemný dojem, protože jim to něco připomíná, něco jako křišťálová noc atd.). Toto šílenství se musí zastavit. Vypínám webů se neodstraní pochybnosti, které lidé mají. 
 • Sankce vůči Rusku fungují od 2014 a chcete říci, že to Rusko položilo na kolena? Rusko mělo čas 8 roků, aby se připravilo na současné sankce. Rusko je největším vývozce pšenice a obilovin. Rusko po roce 1991 muselo přesunout celý obranný průmysl z Ukrajiny na území RF a nově přebudovat. Nyní je Ruský rozpočet přebytkový a umožňuje budovat námořní flotily. Odpojení od SWIFT jim umožňuje použít čínský systém, který je v provozu již 5 roků. 
 • Dopad negativních sankcí na EU bude 3 x větší než na RF (studie z V. Británie). Plynovou krizi si udělala sama EU svojí politikou. Německý odchod od tepelných elektráren a Green deal je schvalováno bez dopadových studií, jsou přijímány jako politické rozhodnutí.
 • Biden: Zmrazíme aktiva Ruské centrální banky v hodnotě 643 miliard USD. Rusko: v tom případě zkonfiskujeme majetek firem USA na území RF také v sumě 643 miliard USD. Akce vyvolává odvetná opatření. Je to myšlení elit, že já jsem se rozhodl pro daný krok a druhá strana neudělá nic (ale ona udělá asymetrická či jiná opatření). Zmrazení majetku oligarchů je pěkné, myslí si, že zatlačí na RF, ale ten proces odstranění oligarchů probíhá také na ruské frontě a tomuto procesu tím nahrává, že oligarchové zůstanou v Rusku, nebo ať jsou dál. Za Jelcina byl odtok cca 120 miliard USD ročně, za Putina je to cca 20 miliard USD. Nyní probíhá výrazný odtok, protože se snaží oligarchové převést majetek z Ruska do zahraničí. Majetek Ruských oligarchů drží většinu Londýna, bez nich by ani ty elitní školy nefungovaly. 
 • Inflace nabývá na síle, v druhé polovině roku může dosáhnout 12 -15 %. Dochází k zásadnímu posunu úrokových sazeb (kvantitativní uvolňování a tisk peněz nemůže být řešením - FED a ECB). Zvyšuje se výdaje, Německo na zbrojení dá 100 miliard EUR (cca 3% HDP) už tento rok a potom bude požadavek, aby se k tomuto číslu přiblížili i ostatní, extrémní způsobem narostou zbrojní výdaje (to snižuje profitabilitu a zadlužení i EU v dalších letech).
 • Zelený úděl do roku 2030 by měl podle Bruselu stát cca 160 bilionů EURO, z čeho se zaplatí? A do roku 2050 je 650 bilionu EUR. Budete zelení z těch účtů, sociálních dopadů a všeho co se bude dít kolem. Green deal podle západních analýz povede k poklesu životní úrovně, sociálním bouřím a obrovským problémům. Podle ČNB cca 20 % populace nezvládne příští zdražování a potom budou mohutné exekuce. To co se nyní děje se dotkne každého občana ČR. Věci a procesy se budou kumulovat a já nechci nikoho strašit, jen na ně upozorňuji. Výsledkem bude obrovské zvyšování životní nákladů, které nebude podporováno růstem mezd. V některých zemích se opět uvažuje o zavedení nepodmíněného příjmu (Německo, Francie, Švédsko). A pokud nebude příjem nebude ani žádná masová spotřeba atd.
 • Díky komunitární směrnici platné od od roku 2021 (dlouhodobá životnost výrobků, jejich oprava a recyklace atd.) bude 30% výrobních kapacit zbytečných, nebudeme mít kam výrobky vyvážet, protože budeme mít železnou oponu. Evropské elity v současné době jsou nejhorší v posledních letech a v nejhorší době.
 • Nejlepším řešením je korektní dialog, sednout za jednací stůl, vcítit se do druhé strany, z čeho má obavy a co musíme vyřešit společným úsilím a říci si pravdu, co bude dál a pak to právně stvrdit závaznými formulacemi. Je to odpovědnost každého z nás, musíme přemýšlet na důsledky a podléháme doslova válečnému šílenství a nenávisti, která se hromadí. Kdo seje vítr, sklidí bouřku.
 • Měli bychom se sjednotit na řešení našich problémů, příroda je již velmi naštvaná a začíná nám to spočítávat. Nárůst teploty bude to nejmenší a nejméně podstatné, z toho, jak bude vypadat svět kolem nás (studie které si nechala zpracovat OSN a EU - sucho, vysoké teploty, invazivní druhy, problémy s potravinami a vodou atd.). Na adaptaci na oteplování je potřeba ročně cca 300 miliard USA, nejsou. Ale cca 2,5 bilionu USD ročně na zbrojení máme (to je největší stupidita naší civilizace).
 • Skutečně jsme na prahu přeformátování geopolitické situace na planetě. Všechny ty nové pakty, vojenské a obchodní smlouvy, změna ke které dochází v Izraeli v Arabském světě, Jižní Americe (Argentina, Brazílie) , Jižní Africe, změny ke kterým dochází v Afghánistánu, Pákistánu, Iránu atd. To neznamená, že Irán je daleko a přeformátování se nás nedotkne, ale všechno se nás dotkne. Osobně se dotkne pozice EU. 
 • Macron přichází s nápadem, že Ukrajina by měla být demilitarizována. Myslíte si prezident Macron se zbláznil? nebo pochopil, co by mohlo být řešením? Uvědomil si, že by Francie mohla být mírotvůrce v čase, kdy Německo je rozvařeno a obráceno na americkou stanu? Francie by se mohla vrátit ke strategii ze 60tých roků (Charles de Gaulle), byla to strategie všech azimutů (spolupráce se všemi zeměmi). A tato strategie je velice rozumná.
 • Migranti pokračují dále, protože ani Česko a Slovensko nepovažují za bohaté země. Je potřeba respektovat situaci uprchlíků a umožnit jim ubytování atd. To ale neznamená, že se nebude dívat na zdravotní kontroly, zda neohrožují zdravotní stav domácí populace (měli by také podstoupit zdravotní prohlídky, aby se zjistilo v jakém jsou zdravotním stavu). OSN odhaduje počet uprchlíků mezi 1-3 miliony (pozn. Věra Jourová uvádí až 8 milionů - 20% populace Ukrajiny), to znamená podobnou krizi jako byla v roce 2015-2016.
 • Poslední varování, které ruská strana vyslala vůči NATO byla kompletní zkouška jaderné triády a její funkčnosti RF. To bylo poslední zvonění pro NATO, aby nebláznilo, bohužel to vypadá tak, že toto zvonění neslyšeli a pokračují v dodávkách zbraní. Naráží to na technické a logistické problémy, které jsme uvedli předtím. Pokud bude pokračovat dodávaní zbraní a bude pokračovat nehumanitární pomoc (potraviny, léky atd.) - zbraně,  pak to může mít nepříjemné důsledky a situace se vyhrocuje. 


 • Řešením současného konfliktu je dialog, respektování obou stran, dlouhodobé řešení (oboustranně výhodná bezpečnost), aby byl opět mír.
 • Jsme na prahu přeformátování planety (ekonomické, energetické, klimatické atd.).
 • Vyvolává to pocit globální odvety vůči Rusku (kolektivní vina, každý Rus je vinen, proto je musíme potrestat), mám obavy, že může dojít k vyhlášení válce Rusku, možná dříve než si myslíme.
 • Rusko postupuje pomalu, protože chce minimalizovat oběti obyvatelstva.
 • Mezi Ruskem a EU se spouští železná opona.
 • V Česku se budují 2 továrny výrobu chipů (tyto fabriky patří Číně).
 • Již se budou lidi zavírat za názor (jako v padesátých letech) a projevuje se to i ve vědeckých krizích.
 • K nukleární válce může dojít náhodou, díky ztraceným bombám v mořích (potopené ponorky s nukleárními zbraněmi atd.).
 • Pro ovládnutí společnosti stačí dluhy (nepotřebujete rušit hotovost). 
 • Fond obnovy jsou půjčky, které se musí po roce 2027 splácet (Česko bude čerpat 14 miliard EUR).
 • Polsko je nátlakovým činitel USA na EU.
 • Rusy obsadili Černobyl, hrozilo, že některé militantní skupiny budou vyrábět z vyhořelého paliva špinavé bomby. Nyní Černobyl hlídají Ruská i Ukrajinská armáda.
 • Rusové budou recipročně reagovat na zabavování Ruského majetku, zestátněním majetku daných zemí.
 • Vatikánská měna.
 • Hrozí Polexit a Hungaroexit (díky vývoji v EU).
 • Rusko má přebytkový rozpočet a dluhy splatily (na rozdíl od dluhů západního světa) v roce 2017, tak proč by se měla ruská ekonomika hroutit.
 • Sedněte si k jednacímu stolu (Rusko a Ukrajina), korektně a dohodněte se (pozn. třetí kolo jednání mezi Ruskou federací a Ukrajinou se uskuteční 7.3.2022, ujistil člen ruské delegace Leonid Sluckij, předseda výboru Státní dumy pro mezinárodní záležitosti. Navrhl, aby se schůzka opět konala v Bělorusku. Michail Podoljak, poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta).
 • Velká Británie by se neodhodlala k Brexitu, pokud by neměla podporu USA (vytvoření anglosaského bloku - budoucí mocenský blok, EU bude hrát podřadnou roli).
 • Došlo k uzavření spolupráce Ruska se Saudskou Arábií (Lukoil atd.).

1.3.2022  Prof.I ng.Staněk CSc. Válka na Ukrajině. Podrobně analyzuje ekonomické dopady na Evropu, Rusko, Ukrajinu.

 • Rusko nepřežije bez toho, aby Evropa kupovala ruský plyna ropu, musím to uvézt na pravou míru. Už proběhly dohody mezi Čínou a Ruskem na výstavbu plynovodu, který má kapacitu 48 miliard m3 ročně (Nord Stream 2 má kapacitu 50 miliard m3). Jsou uzavřené kontrakty na přesměrování plynu jiným způsobem. Bude se budovat nový plynovod SIBIŘ II, který bude mít kapacitu 100 miliard m3 ročně, které bude směřovat do Číny, Jižní Koreji a Japonska. Afghánistán navrhl Rusku, aby se vybudovali propojky mezi Pákistánem, Turkmenistánem do Bombaje.
 • Oživení ekonomiky a využití surovin v oblasti Afghánistánu, Pákistánu, Iránu atd. znamená vytvoření v této oblasti obrovského ekonomického centra ve východní Asii, které zásadním způsobem mění geopolitickou a ekonomickou situaci na planetě.
 • Rusko uzavřelo dohody nejenom o vojenské spolupráci s Čínou, ale i Indií, Pákistánem, Iránem, Argentinou, Brazílií, Venezuelou a dalšími. To znamená vytvoření nového geopolitického obrazu světa a proto mohu Putin vyhlásit, že za několik měsíců bude svět vypadat úplně jinak, jak si to představujeme i vidíme ho dnes.

 • EU je velmi silná ve vyhlašování sankcí, ale Rusko dodává 42 % plynu, 40 % uhlí pro EU a také 70% thália (katalyzátory na auta) a také hliník 70% a titan 90% (letecký a vojenský průmysl). EU bez ruských surovin nepřežije, ale Rusko bez Evropy přežije. USA se snaží zabránit spolupráci EU, Ruska Čín. USA podporuje konfrontaci EU x Rusko a Čína. USA se nechtějí vzdát své dominantní pozice.
 • Rusko a Čína - vyhlášení: svět musí být unipolární (mnohopolární), bez lídra, který diktuje ostatním zemím podmínky. Svět musí být založen na vzájemně výhodné spolupráci. Svět je založen na rovnosti partnerů, kteří fungují. Základem musí být sjednocení za společným cílem a tím je přežití v náročných klimatických a změněných podmínkách. Svět musí být založen na spolupráci, ne konfrontaci, protože pokud chcete být bohatý, tak musíte obchodovat, pokud chcete být chudý, tak budete bojovat.
 • Rusko je v oblasti hypersonických zbraní a radiotechnického boje o 20 roků před USA.
 • Evropské zásobníky plynu jsou naplněné na 4%, zásobníky, které vlastní Gazprom jsou naplněné na 10%, proč by Gazprom dodával více plynu, když EU odstoupila od dlouhodobých kontraktů (preferují krátkodobé kontrakty na spotovém trhu). V druhé polovině roku 2022 může stát 1000 m3 plynu až 3 000 USD (v roce 2021 to bylo 260USD). Dlouhodobý kontrakt v EU má Německo (2028) a Maďarsko (2036) za 260 USD. Vývoz do Ruska je pro mnohé evropské firmy otázkou přežití. Pozn. V září loňského roku Maďarsko podepsalo dva dlouhodobé kontrakty s Gazpromem, které zajišťují dodávky celkem 4,5 miliardy metrů krychlových paliva ročně potrubím přes Srbsko a Rakousko, obcházející Ukrajinu. Smlouva je navržena na 15 let a může být přezkoumána 10 let po zahájení provádění. V současné podobě však nepokryje všechny potřeby Maďarska po ruském plynu, zbytek bude muset od Gazpromu přes jeho obchodníka krátkodobě nakoupit. Budapešť by proto ráda navýšila dodávky plynu přes Srbsko o 1 miliardu metrů krychlových ročně a na této otázce se shodl maďarský premiér Viktor Orbán při své návštěvě Moskvy začátkem února 2022.
 • Putin: V případě nepochopení ruských potřeb v oblasti globální bezpečnosti může dojít k úplnému přerušení diplomatických, obchodních a jiných vztahů mezi EU a USA. Je EU na tuto skutečnost připravená? Těžební kapacity Kataru jsou již na stropě (na maximu), Norský Statoil dělá kompletní rekonstrukci těžebních zařízení (může max. dodávat 20% ruských dodávek).
 • Pokud nebude po dobu min. dalších 10 roků plyn jako alternativní energetické médium, tak žádný Green deal nebude fungovat. Díky celosvětovému dění se EU dostává do druhotřídní pozice. Spolupráce a vzájemné pochopení musí být základem vzájemných vztahu.
 • Jsme na prahu zásadního světového přeformátování planety Země, která zamezí, aby jeden dominantní stát určoval podmínky ostatním. A to co on dělá je správné a to co dělají jiné stejně jako on, je nesprávné.

25.2.2022 Inflácia - Peter Staněk

31.1.2022 Vojna je najhorším spôsobom dialógu - Peter Staněk

 • Současná doba je charakteristická výrazným vyhrocením politické, vojenské a ekonomické situace. 
 • 1. Hybridní forma změn využívá média a vytváří obraz nepřítele (Rusko agresor, útočník). 2. Dochází současně k vytváření vojensko-politických skupin spolupráce-aliancí Rusko - Čína, Rusko - Indie). 3.Ropa a plyn se stávají nátlakovým nástrojem mezi EU a Ruskem (Nord Stream 2). 4 rovinu představuje zavádění nových zbraňových systémů (hypersonické zbraně atd.) a radikálně mění celkový vztah jednotlivých zemí k míře ohrožení. Ale jde o princip oboustranné bezpečnosti pro Rusko i Západní Evropu a krajin v NATO.
 • Změny probíhají v řádu týdnů i dní a jsme na prahu zásadní geopolitické transformace. Díky hypersonickým zbraním (jsou 6-20x rychlejší jak zvuk a manévrují v průběhu celého letu, přesnost zásahu je do 5 m, mohou nést malé jaderné nálože) se doba letu rakety zkrátila natolik, že téměř neexistuje reakční doba na zničení rakety. Rozmístění raket v Pobaltí a na Ukrajině znamená zásadní ohrožení Ruska, proto Ruská strana chce garance.
 • Rusko má nyní novou koncepci perimetr II, která vychází koncepce využití senzorických systémů na celé planetě, které dokáží zaevidovat shromažďovaní předpokládaných útočníků (leteckých, námořních, pozemních, raketových) a umožňuje v předstihu udělat to, co se nazývá preventivní jaderný protiúder. 
 • Zvýšila se 3- 4 x intenzita (lodě, bombardéry atd.) vojenských letadel NATO podél Ukrajinsko-Ruských hranic, znamená z vojenského hlediska průzkum bojů a reakcí Ruské strany na tyto aktivity. Tyto aktivity znamenaní přímé ohrožení bezpečnosti pro Rusko.
 • Červené čáry Putina požadují i navrácení stavu k roku 1997 (tedy před rozšiřování NATO na východ).
 • Má proběhnout série barevných revolucích v bývalých Sovětských republikách (střední Asie) s cílem nahradit proruské vedení vedením s proamerickou orientací. Rozšiřuje se Arabské jaro (2011) na Středoasijské republiky.
 • Novým trendem je radiotechnický boj (vypnutí radiotechnických zařízení protivníka, GPS, internet, řízení zbraňových systémů atd.). Mohou uspat celý systém obrany NATO, včetně leteckých a pozemních síly (ztráta komunikace, velení a řízení).
 • Su35 (140ks Rusko) x F35 (několik stovek v Evropě), Ruské stíhačky jsou výrazně lepší. Roste počet případů provokací a narušování teritoriálních vod Ruska, jak v Černém moři, tak na Dálném východě.
 • Ti obyvatelé Ukrajiny (separatistické republiky atd.), kteří se nebudou chtít vzdát Ruské příslušnosti a ruského jazyka budou přesunuti do koncentračních táborů.
 • Ukrajina její na hraně celkového rozvratu (přišla o příjmy), mají nedostatek energie (kterou exportovali z Ruska a Běloruska). Žádají EU o půjčku ve výší cca 4 miliard EUR.
 • Rusko je největším exportérem pšenice a kukuřice, sankce nebudou na Rusko účinné.
 • Nato vytváří tlak na Rusko na všech mořích (Baltské moře-Kaliningrad, Černé moře, Barentsovo moře, Severním ledovém oceánu, Tichém oceánu atd.). USA chtějí obklíčit ruskou podél všech jejich hranic.
 • Čínský prezident vyjádřil plnou podporu Ruským červeným čarám a vojenské spolupráci v případě napadnutí Ruska.
 • Vytváří se uskupení např. Rusko, Čína, Indie, Pákistán. Dalším blokem je Austrálie, Nový Zéland, USA. 
 • Ruské bezpilotní jaderné ponorky (řízené UI) mohou být u hranic USA roky, kdyby došlo k výbuchu, tak se  vytvoří se tsunami vysoké 60 -100m a zasáhne území až do hloubky 400 - 600 km. Tímto (zbraňové systémy na hranicích protivníka) se vzájemně mocnosti drží v šachu.
 • Putin vymezil červené čáry, ale i časový limit (1-2 měsíce) úspěšného uzavření dohod, pokud k tomu nedojde, tak přistoupí k adekvátním asymetrickým opatřením. Ke konfliktu jsme blíže, jak v časech Karibské krize (1962).
 • Rusi dokončili vývoj S 550 - zařízení protivzdušné, protiraketové a protidružicové obrany. Je tvořen jako komplex, který senzoricky mapuje území protivníka, má dostatečný časový předstih na to aby zareagoval a mohl klíčovou část raket eliminovat. Pokud nějaké rakety proniknou dojde k použití jaderných zbraní.

25.1.2022 Prof. Peter Staněk s Dr. Skálou - 11 sekund před katastrofou?!

 • Ukrajina přišla o příjmy z tranzitu ropy, exportu zboží přes své přístavy, Ukrajinu ovládá 16 oligarchů a každý z nich má vlastní armádu. Je také ve velké míře závislá na exportu elektrické energie (má 12 tepelných elektráren) a nemají kam. Současná Ukrajinská armáda je jiná, než ta v roce 2014, ale podle průzkumů 60% vojáků nechce válčit proti Rusku, protože mají rodiny na východě Ukrajiny a pro ně je největší zájem zabezpečit své rodiny a jsou Rusové. Není náhodou Ukrajina jen pěšák (nástroj tlaku na Rusko) ve složité geopolitické hře, která probíhá na celé planetě?
 • V roce 1997 NATO slíbilo, že nepůjde na východ, potom následovalo 5 rozšíření na východ. Pak byli další sliby, které se opět nesplnili. Rusko v roce 2022 je úplně jiné než v roce 2014.
 • Systém Avangard je již nasazen do služby, kdy rakety dosahují 27 násobku rychlosti zvuku.
 • Nyní se může odehrávat soutěž civilizačních modelů (nikoliv ekonomický, či vojenský souboj) Euroamerický (který je již vyčerpán a nemůže dát žádnou novou nabídku) x Ruský a Čínský civilizační model (který řeší problémy současné civilizace, sociální nerovnost atd.).
 • To není pouze Ukrajina, Putin jasně definoval rok 1997 a to znamená Pobaltí , Polsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Gruzie, Moldavsko a to je příhraniční pás, který odděluje Rusko od NATO. PUTIN: nikdy nedovolíme 22. června 1941 a to znamená, že nedovolíme přísun nepřátelských armád k našim hranicím. Jestliže dojde k zásadnímu bezpečnostnímu ohrožení Ruska, všechna infrastruktura NATO umístněná na území Slovenska, Bulharska, Pobaltí atd. (tedy před rokem 1997) může být zničena preventivním úderem, aby nedocházelo k zásadnímu ohrožení a na NATO bude, jestli se pokusí na tento úder odpovědět vojenskou invazí.
 • V Pobaltí žije 3,5 milionů Rusů, kteří jsou občané druhé kategorie, nemají volební právo, pasy atd.
 • Jestliže podepíše Slovensko smlouvu s USA, tak přes Slovensko mohou být prodávány zbraně komukoliv, protože se na to nebudou vztahovat Slovenské zákony. Počítá se s tím, že první fáze války proběhne na území střední Evropy.
 • Trump podporoval projekt Trojmoří, tyto státy měli tlačit na staré členské státy (klín), dále to bude nástupiště pro střet s Ruskem a místo střetu.
 • USA: Koncepce tisíce konfliktů na hranicích a samodestrukce Ruska zevnitř.
 • Model založený na úvěru a dluzích již dosáhl maximální hranice, protože souběh příjmové polarizace, spotřeby na dluh a rozvrstvení populace vede k destrukci tohoto současného systému zevnitř. Podle ČNB je 30 % populace Česka nezvládne zdražování způsobené vysokými cenami potravin a energie.
 • Rusko nechystá vpád na Ukrajinu (Rusy by museli živit 40 milionů Ukrajinců), je uzavřená oboustranná dohoda o obranné spolupráci mezi Čínou a Ruskem, připojit se má Pákistán a Indie.
 • Další vývoj určí zpráva o stavu Ruska za rok 2021 a setkání obou státníků na olympijských hrách.
 • Kuba, Nikaragua a Venezuela - budování základen. Vyvíjí se spolupráce i na Africkém kontinentu, mají zájem o podobný způsob zásahu, jaký byl uplatněn v Kazachstánu, Sýrii.
 • Knihy: Šokující pravda o vodě, Příroda na stopě, Jak stromy cítí klimatické změny (Peter Wohlleben), Příroda a paměť.
 • USA by zrušily základny ve východní Evropě, pokud by Rusko zrušilo spolupráci s Čínou. Největší problém USA je nejednotnost jejich představitelů. Klíčové bude, zda USA zavedou sankce, potom Rusko bude dělat zásadní kroky. Rusko bez Evropy nepřežije (plyn atd.), ale Rusko ano. Zákazem SWIFTu (odříznutí Ruska od globálního bankovního platebního systému Swift ) Rusko neomezí, již mají náhradní platební systém. 
 • Magmatický vějíř ohřívá ledovce zespodu planety, tání ledovců není důsledkem globální oteplování.
 • BRICS, založil finanční fond (1 bilion USD), které bude využit pro suroviny a energie v Asii a Africe. Vzniká nové geopolitické rozdělení na planetě: Anglosaský komplex (Británie, USA, Kanada, Austrálie atd.) x BRICS x seskupení Afrických zemí atd. To způsobuje nervozitu USA. Tento proces by měl odstavit USA již v roce 2023 a odsunout je hospodářsky na vedlejší kolej.
 • Vulkány - Flegrejská pole a Laacher see. Zvyšuje se sejsmicita území v Německu, ale i jinde ve světě. Na planetě je 12 supervulkánů. Dochází k aktivizaci ohňového kruhu. Dochází k mizení vody v jezerech na různých místech planety. Může za tím být Ringwoodit. Pravidelně po nasávání vody do ringwooditu dochází k erupcím a tsunami. Funguje to cyklicky a nacházíme se na konci nasávacího cyklu.
 • Krym je oblast s vysokými spirituálními toky, civilizace Skýtů, hlavním probléme zde byla voda.
 • EMU z 86 % financují farmaceutické firmy, pouze 14 % jsou z EU.
 • Nemoc X, problém biologických zbraní nezmizel. Tající permafrost uvolňuje staré viry, nikdo neví jaké viry se objeví.
 • Slovensko 2030, mám závažné obavy, jak bude vypadat území ohraničené touto hranicí.
 • V současnosti je v USA 40 -42 milionů bezdomovců (cca 15% populace).
 • Polsko má zásoby potravin na 2 a 3/4 roku. Česko má zásoby jen na několik dní. Čína skupuje zásoby potravin a půdu díky změnám podmínek na planetě a suchu.
 • Stříbro klíčový technický kov, GP morgan skoupil 47 % světových zásob. Vhodné jsou stříbrné mince. Pokud dojde ke krizi ve finančním a bankovního sektoru, bude stanoven limit na výběr, doporučuji hotovost na 3 - 6 měsíců.
 • Společnost je polarizovaná, případná válka se stane katalyzátorem vnitřních sporů. Sociální střety mohou přerůst do kolapsu státu - doba temna.
 • Plyn VX - binární plyn, který vás paralyzuje, je rozpustný ve vodě (je ho několik desítek tun na dně Mariánského příkopu).
 • Pronájem dvou slovenských letišť USA na 10 roků.
 • Kdo vlastní půdu ve světě?
 • U elektromobilů budete platit za ujeté kilometry (kvůli výpadku ve spotřební dani z pohonných hmot). Bude přechod na autonomní vozidla (vozidlo využíváme pouze 7 % času), protože hustota dopravy už je dále neudržitelná, poroste také cena vozidel atd. Budou další souhrnná opatření (nájemní bydlení, nepodmíněný příjem atd.) aby se tlumili sociální rozdíly (dílčí kroky Velkého Resetu, The Great Reset), většina lidí zchudne.
 • Do budoucna bude přebytek volného času, díky změnám ve společnosti. Technologie jsou tu proto, aby jste měli čas na poznání sebe a poznání světa. Průměrná délka života bude až 120 roků zdravého života, bez léků.
 • Voda (úložiště informací), vědomí a informace.
 • Pyramidy - vyzařují energii do kosmu. Mohou být výpustné ventily při přetlaku planety.
 • Personalizovaná medicína.
 • Máme omezené zdroje, cca 30-40 produkce je zbytečná. Hlavním cílem života člověka není hromadění bohatství, ale poznání sebe, přírody atd.
 • Inflace (spotřební koš) bude v roce 8 - 10 % a bude to znamenat znehodnocení příjmů a dojde ke zdražení všeho od 10 - 15 %.
 • Depopulace: válka, pandemie, hloupost společnosti.
 • https://www.youtube.com/watch?v=ZobQlRIZ6mU

21.12.2021 Prof. Peter Staněk - Planeta jak ji neznáte

 • Bezpečnostní protokoly (udržují systém planety v dynamické rovnováze), 90 % fytoplanktonu je koncentrováno ve vrstvě 5 metrů oceánů, fytoplankton pohlcuje CO2 a produkuje kyslík, více jak 50 % kyslíku produkuje oceán. Také produkuje dimethylsulfát, který zvyšuje oblačnost (ve výšce 3 - 5 km) a tím snižuje oteplování. Díky jinému chemickému složení atmosféry stoupají mraky až do výšky 10 km a naopak odrážejí odražené světlo od planety zpět na planetu. Další jsou jehličnaté lesy na severní polokouli, ty produkují speciální aerosoly, které zvyšují oblačnost a vlhkost v ovzduší, díky tomu narůstá na některých místech rozsah srážek. pokud neřešíme bezpečnostní protokoly a řešíme pouze klimatické změny (globální oteplování), tak dochází k znefunkčnění tohoto systému. 
 • Pokud půda neobsahuje dostatek mikrobioty v půdě, není schopná dostatečně zadržovat vodu (zvyšuje se také riziko záplav) a dochází k vodní a větrné erozi. EU ztratí více jak 1 miliardu tun spraše za rok, spraš se vytváří 8 -10 tisíc roků (1cm).
 • Změna salinity vody (díky tání ledovců atd., mění se promíchávání vody v oceánech), důsledkem jsou změny na termodynamickém čerpadle (Golfský proudMořské proudy atd.), jsou narušeny a zpomalují , mění se přenos energie z rovníku k pólů (to má vliv i na fytoplankton, migraci velryb atd.) a posilují jevy Enzo, La Nina, El Nino. Tím dochází ke ztrátě kyslíku a jsou úseky mrtvé vody. Podobný jev nastává i v atmosféře, kdy se mění a zpomaluje tryskové proudění, dochází k extrémům počasí atd. Také je to provázané se střídáním Glaciálu a interglaciálu. Současný interglaciál přesluhuje. Výsledky potvrzují, že před u interglaciálu do glaciálu může probíhat rychlým tempem v řádu měsíců a roků. A objevují se informace, že současný nárůst teploty je předstupněm začátku glaciálu.
 • Dalším bezpečnostním protokolem je voda, objem je konstantní, ale mění se poměry jejího skupenství. Další bezpečnostním protokolem je vztah mezi souší a mořem. V příštích 10ti letech podle studií, více jak 20 % souše se stane nevhodnými pro život (v té době bude ještě růst počet obyvatel na planetě) a na druhé straně vznikne 10 -12 % nových území, které budou vhodné pro život, ale problém je, že na území nevhodném pro život žije více jak 2 miliardy lidí. To může znamenat migrační přesuny, války o životní prostor, vodu a potraviny atd.
 • Pokud se budou rozpouštět ledovce, tak to nebudou centimetry, ale metry (rozpuštění ledovců v Grónsku znamená vzestup hladiny moří o 7 metrů, u ledovců Antarktidy by to bylo o 60 m). Klíčových je příštích 10 roků, které budou znamenat kvalitativní nárůst všech těchto změn včetně kombinace všech těchto jevů (sucha - mění se srážkové koeficienty, teploty, odlesňování, změna tryskového proudění, tání ledovců, posun klimatických pásem atd.).
 • Zvyšuje se množství vodní páry v atmosféře (roste síla hurikánů a stávají se běžnějšími), posiluje se energetický náboj atmosférických jevů. 
 • Dynamická rovnováha (bylo objeveno cca 60 různých procesů) znamená, že systém je pružný, mění se, ale současně s faktory změny obsahuje faktory zajišťující dynamickou rovnováhu. Život ke své existenci potřebuje dlouhodobou dynamickou rovnováhu všech faktorů, které tvoří toto prostředí. Pokud se naruší, tak dochází ke globálnímu vymírání (dnes mluvíme o 6. globálním vymírání druhů) a s tím se spojen i fenomén narůstání množství určitého druhu (který narušuje rovnováhu rostlinných a živočišných druhů), který se stal dominantním.
 • Rusko nežádá bezpečnostní záruky pouze pro sebe, ale aby byli vzájemné. Rusko rozjíždí koncepci perimetru II: je to preventivní jaderný protiúder na všechny možné nástupiště hrozby vůči Rusku, který se automaticky spouští při zjištění nebezpečí. Ruska vojska, která jsou soustředěna 280km od hranic, má být důkazem, že Rusko je agresor, Ukrajina jen brání demokracii (může vstoupit do NATO), přestože Rusko uvádí, že nebude útočit a napadat Ukrajinu. Provokace probíhají oboustranně.
 • Všichni se soustřeďují na covid, ale ve skutečností probíhá nové přerozdělení planety (probíhá redefinice mocenských struktur na planetě). Situace a napětí je 2x větší, než v dobách Karibské krize.
 • Zadlužení států a domácností je jeden z fenoménů, který bude tlačit dlouhá léta a k tomu přistoupí Evropský zelený úděl, kdy do roku 2030 budete potřebovat cca 160 bilionů EURO (???). Dluhy, které vzniknou teď budou ještě splácet vnuci našich vnuků. 
 • Pokud většina populace zchudne, tak přijde Elon Musk a Mark Zuckerberg a prohlásí, že vše vyřeší virtuální digitální svět, Metaversum. Potom se svět rozdělí na 2 skupiny, ne podle příjmů atd., ale na lidi, kteří budou mít reálná zážitky a většina se bude muset spokojit s digitálními zážitky.
 • Budeme muset hledat nové způsoby soužití s planetou, nejsme její vládci (Antropocén).  Díky covidu, lidé zjistili, že jim chybí příroda, která také ovlivňuje imunitní systém a bez přírody lidstvo nepřežije. 
 • V Číně doutná demografická krize, jako důsledek politiky jednoho dítěte. 
 • Dlouhodobý pobyt ve vesmíru nezabrání biologickým změnám u člověka. A unikem z planety (neumím vyřešit problémy, které jsme způsobili a navíc chceme dále drancovat a opakovat to co jsme dělali kořistnicky na zemi) před problémy nic neřeší a je to zbabělé.
 • V Evropě jsou banky křížově propojeny - je to nová forma ovládnutí Evropy bez zbraní a je mimořádně účinná.
 • Předpotopní civilizace, podle studií před 25 000 lety existovalo 5 civilizací (Hyperborea, Egypt atd.), které byli vyspělejší než naše (měli vysoce rozvinuté paranormální schopnosti). Bohužel všechny civilizace se zničili nukleární válkou centra civilizací. Před 6 -7 000 lety Amazonský prales neexistoval, území bylo savanovité, měli tam města, byla tam zavlažovaná pole, protože bylo sucho (pozn. v té době byla Sahara zelená). Náš pohled na historii je velmi úzký, věda se zabývá detaily a chybí jim celostní pohled. Pyramidy různého stáří nacházíme po celém světě, proč byli lidé posednutí budováním pyramid? Na Sfinze našli stopy po vodní erozi a v Africe naposledy pršelo před 11 000 roky. Doporučuji knihu: Skrytá historie lidstva.

 • V roce 2022 možná někdo bude chtít využít příležitosti na vojenský konflikt, v roce 2023 už to nebude možné. Do 4 týdnu dá USA Rusku odpověď (19.12.2021) uvidíme, jak se vývoj vyvine, buď se použijí ještě tvrdší sankce, nebo se změkčí.
 • 500letý cyklus, angeologie dějin má jistý řád. Je tedy možné předvídat události. 
 • Využívám architekturu souvislostí již 50 roků a díky tomu můžete předvídat budoucnost.
 • Putin je skvělý taktik a stratég a i ten druhý musí mít podobné kvality (Nato), jinak hrozí globální konflikt.
 • Ludvík Souček (Tušení souvislostí, Tušení stínů, Poslední tušení světla už nevyšel a zmizel) byl první  a na něj navazoval Erich von Däniken. Alternativní pohled na lidskou historii.
 • Poušť Gobi (1911) - hora a vědec, který po výbuchu (hřib) zmizel a potom lidé měli nemoci. Sladkovodní jezero v Číně, jsou tam větší pyramidy než v Egyptě, stavěné stejným způsobem.
 • Bajkal, v hloubce 1000m svéroidní útvar o průměru 100 metrů.
 • Nejlepší řešení dluhů zatím lidstvo vymyslelo prostřednictvím válečných konfliktů.
 • Knihy, Tajná řeč stromů (Erwin Thoma),  Druhý mozek - Biologické propojení lidské mysli s trávicí soustavou je přirozené a nedělitelné. Tuto souvislost sami instinktivně cítíme při stresu či nervozitě, v lékařství má její využití dávnou tradici ájurvédskou a čínskou, západní tradici však schází.
   

23.11.2021 Prof. Peter Stanek s Dr. Josefem Skálou

 • USA (chtějí lokální konflikty s cílem oslabit, rozptýlit vojenské operace do velké plochy a vyčerpat Rusko) chápou Ruskou jako hlavní jadernou mocnost a snaží se podkopat spolupráci Ruska a Číny. Čína nevyvíjí strategické balistické rakety (rakety má Rusko a chrání také Čínské území), se zaměřuje na hypersonické zbraně schopné ničit družicové systémy (tím vás oslepí a eliminují schopnost odvety a řízení operací). Obě velmoci se však chtějí vyhnout jadernému konfliktu.
 • Světové výdaje za zbrojení v minulém roce činili 2,1 bilionu USD (z toho USA 778 miliard USD).
 • Vzniká soustava bilaterálních smluv v rámci NATO (Francie dodává zbraně Řecku proti Turecku atd.). Francie oprašuje politiku všech azimutů (Charles de Gaulle).
 • USA přecházejí na řízení autonomních dronů umělou inteligencí (ta vybírá cíl) a člověk jen dohlíží a neřídí je. Voják budoucnosti je vybaven mnoha technologickými zařízeními (skeleton, speciální druhy komunikace pomocí myšlení atd.), který mění charakter lidského fenoménu ve válečných operacích.
 • USA prohlásili, že první nepoužijí jaderné zbraně (převaha klasických zbraňových systémů i početní NATO vůči Ruské armádě je 6 : 1), Rusové jsou přinuceni použít jaderné zbraně od počátku. 
 • Doba dopadu raket jak na Ruské, tak Americké území se počítá v řádu desítek vteřin, proto si Rusko stanovilo červené čáry, např. vojenská základna Nato na Ukrajině bude to Rusko chápat jako válečný akt.
 • Covid tady máme 20 měsíců a všimněte si tu neschopnost říci pravdu (testování, vakcinace, opakovaná vakcinace atd.). Zásadně se odmítá jakákoliv objektivní diskuze o charakteru covidové krize. 
 • Globální oteplování (problémem jsou emise skleníkových plynů a odlesňování planety) a je tady pouze jedna dominantní teze: změníme emise a zastavíme globální oteplování.
 • Pak je tady třetí teze: největším destabilizujícím fenoménem ve světě je Rusko a Putin. Jde o vymývání mozku a snaha dosáhnout jediného pohledu na geopolitickou situaci, snaha vytvořit společného nepřítele a protože neumím řešit vlastní problémy (ekonomické, finanční, energetické, sociální atd.), tak nejlepším způsobem je upření pozornosti na vnějšího nepřítele (Rusko). Část veřejnosti akceptuje toto vymývání mozků.
 • Základem Univerza kolem nás je rovnováha. 
 • Metaversum (digitální svět, podle Facebooku a dalších) )kde se váš fyzický stav rozvolní a budete digitální operatérem v digitálním světě a to bude budoucností. Já říkám, že v tom multiversu už žijeme teď, protože ta obrovská masa informací, která je neustále nalévána médii, vede k podléhání tomuto mediálnímu tlaku, ale lidé přestávají kriticky myslet a platí jen mainstreamový názor, vše ostatní je hoax. Důležité je si uvědomit, že pravda nás osvobodí a umožní nám přijmout správná řešení, jinak si podřezáváme větev na které sedíme a příroda nám to spočítá, protože nejsme vládci této planety. Jsme pouze součástí složitého mechanismu přírodních jevů a procesů na povrchu Země.
 • Souhlasím s jeho mnohými názory (historik Viktor Timura), jsou systémové a komplexní, ale iritují mainstreamovou historii. Podlé výzkumů na území Ruska tyto civilizace nejsou bájné (Lemurie, Hyperborea, Antarktida bez ledu - mapa Piriho Reise, 1520 atd.). Podle výzkumů před 25 000 lety proběhla na planetě jaderná válka a zničila tyto civilizace. Tartárie - viděl jsem řadu dokumentů, je to jeden z fenoménů, který skutečně existoval. Podle výzkumu nepřišlo Slovanské osídlení do Evropy v 5 a 6. století, ale bylo tu již dávno. Historiografové (Germánští a jiní) upravili historii podle těchto věcí. Potvrzuje se, že mnoho historických památek včetně Stonehenge jsou neporovnatelně starší než oficiální data. Göbekli Tepe (podobné jako Stonehenge ) je staré 10 600 roků. My se učíme že historie začala Sumerskou říší (4000-2000 př. n. l.) před cca 4 500 lety. Držení se starých konceptů je neudržitelné. 
 • Doporučuji knihu Skrytá historie lidstva, která popisuje 3 200 artefaktů ležících v muzeích a pokud je přiznáme, tak náš pohled na historii se zásadně změní.
 • Artefakty z Číny poukazují na podivná technologická řešení (terakotová armáda), např. byl nalezen meč z hliníku (my jsme ho dokázali vyrobit elektrolýzou koncem 19. století). 
 • To co víme není zlé, je to jen malou částí nesmírně složitějšího systému. Zlatá triáda (mozek, trávicí trakt a imunitní systém) je klíčem k fungování vašeho organismu, většina běžných lékařů řekne, že je to výmysl. Ukazuje se, že naše vědomosti jsou příliš úzké. 
 • Vikingové objevili Ameriku od 400 let dříve, než Kryštof Kolumbus. Máme množství signálů, že naše vidění historie je příliš ploché, málo dimenzionální. 
 • 1. USA nemají na to být světovou mocností. 2. Čínská centrální banka vlastní 1,6 bilionů USD státních dluhopisů USA a přibližně 25% je po lhůtě splatnosti. 3. Nejmodernější superpočítače jsou v Čině. Čínské vedení razí nesmírně zajímavou strategii: cílem není export, konkurence schopnost a zisk, ale sociální smír (Čínští miliardáři se dobrovolně vzdávají svého majetku ve prospěch Čínského státu, který financuje růst bohatství nejchudších vrstev) Otupují tak obě extrémní hodnoty příjmové pyramidy společnosti. Druhou stránkou je sociální bonus, biometrické skenování, potlačování Ujgurů atd. Čínské vedení myslí dlouhodobě a je uskutečňován strategickými kroky. Čína buduje Tichooceánskou flotilu, letadlové lodě a produkují letadla 5. generace, ponorkové flotily s jaderným pohonem, rozvíjí laserové a hypersonické zbraně. USA děsí pravidelná cvičení Čínské a Ruské tichomořské flotily.
 • Před 2 dny došlo v výbuchu jaderné ponorky USA v Blízkosti Číny. Spolupracuje Čína s Jižní Koreou, proto jsou Japonci nervózní. Čínský prezident Si dělá totéž co admirál Čeng Che (1351 -6), flotila plula podél pobřeží tlumila místní války a nepokoje. Filosofie byla jasná, když je mír, všichni bohatnou a naopak u války chudnou. Hedvábné stesky jsou dvě, pevninská železniční a mořská (kde hodlají vybudovat 16 námořních základen). To vše znervózňuje USA. Nejvíce je znervózňuje měnová vodíková bomba Čínské centrální banky (USA žijí desítky roků na dluh od roku 1960). V tomto kontextu musíme vidět vztahy Číny a USA, které jsou nesmírně složité a mnohovrstevnaté. A to že se USA snaží vytvořit Anglosaský blok (USA, Británie, Austrálie) je jeden z pokusů, jak se mohou udržet jako světová mocnost, mají ovšem smůlu. Analýzy jasně ukazují, že po roce 2023 -2024 spolupráce Ruska a Číny vytvoří neporazitelný komplex a bude převyšovat ekonomicky i vojensky USA a jejich spojence.
 • První s očkováním přišlo Rakousko. Vybrané kategorie občanů pro očkování na Slovensku se musí specifikovat, v tom bude velký problém, protože ta přesná specifikace není možná. Položte si otázku, proč chcete vakcinovat, když před měsícem publikovali Angličané, Izraelci a Kanaďané studii ve které konstatují: 20% populace má výraznou imunitu vůči covidu prostě proto, že v posledních 6ti letech překonali obyčejnou chřipku (podle některých studii virus chřipky zlikviduje viru covidu) a máte imunitní látky. Co je problém s virovými nemocemi? Ne vakcinace, ale stav vašeho imunitního systému. Proč se nemluví o posilnění imunitního systému? Proč se nemluví o tom, že když u někoho identifikuji covid, tak tak první je mu dát léky, které utlumí průběh covidu, dotyčný nemusí jít do nemocnice, může se vyléčit doma, nehrozí kolaps zdravotního systému. Proč se o tom nemluví. Ptám se, co poškozuje imunitní sytém? Studie dokazují, že klíčovým problémem je struktura mikrobioty ve vašem trávícím traktu, která je zničena chemickými látkami stresory a dalšími faktory. Proto klesla rozmanitost mikrobiomu a tím klesla funkčnost vašeho imunitního systému (ten má 6 vrstev). O imunitním systému se nemluví, mluví se jen o povinné vakcinaci. 
 • Smlouva o vakcíně Pfizer (s EU) bude utajena až do roku 2076, ptám se proč? Je to proto, že víte, že normální vývoj vakcíny trvá 8 -10 roků, má 3 fáze, které nesmíte porušit, ale nyní jste udělali takovou transformaci, kdy jste všechny tři fáze spojili vedle sebe a tvrdíte, že znáte všechny krátkodobé i dlouhodobé účinky vakcín. No neznáte je, v tom je ten problém. Odpovědnost Pfizer hodil na státy, státy nenesou žádnou odpovědnost, tu hodili na lékaře, lékaři nenesou žádnou odpovědnost za vakcínu, tu hodili na vás a vy jste tak vzdělán, aby jste chápal míru možných vedlejších účinků? Plošné vakcinování, i kdyby jste ho zavedli, nemá smysl. ale smysl má zásadní řešení imunitního systému a okamžitá práce s pacienty, kteří byli identifikováni jako pozitivní. Připomínám prof. Mellony, jako autor vakcíny mRNA, upozorňuje, že tato technologie je velice problematická. Sám autor PC testů v roce 20217 prohlásil, že nejsou vhodné, protože jejich pravdivost výpovědi je 12 -16 %.
 • 4 farma giganti vydělali v roce 2021 697 miliard USD a tyto firmy prohlásili, do 5ti roků, 30 - 40 % léků bude děláno technologií mRNA o které sice mnoho nevíme, ale to nevadí. Proto nebuďte překvapení až to bude 4. dávka, 5. dávka, potom léky, které budete dostávat, budou vyráběny touto technologií. A že to schválila EMA (Evropská léková agentura) a Americká FEMA? To by jste museli znát vazby mezi farmaceutickými koncerny, financováním Evropské komise a skutečností, že tato slavná agentura EMA je z 86 % financovaná příspěvky farmaceutických firem (BIG pharma, farmaceutická lobby). Potom se ptejte na objektivitu informací.
 • Cca 50% lidí, kteří překonali Covid budou mít tzv. mozkovou mlhu (nefunguje dobře paměť dlouhodobá i krátkodobá, trochu se ztrácí strategické schopnosti myšlení atd.). Takže nejlepší cestou by byla vakcinace, ale divím se, proč tyto pharma firmy nepoužití tyto argumenty proto, aby přesvědčili váhající lidi, ať si dají vakcínu. A naopak postupují přímo alogicky, kdy se zbavují odpovědnosti za vlastní vakcíny a myslí si, že to přispěje ke všemu. Pak je jediná otázka. Pak někdo musel zaplatit světové elity, aby tlačili na vakcinaci všech lidí. EU koupila 2,8 miliardy vakcín a počet lidí, kteří se mohou vakcinovat je max. 430 milionů, pak si musíte položit některé náhodné otázky.
 • Americký bankovní sektor předpokládá, že díky umělé inteligenci, ušetří během příštích 5ti letech 1 bilion USD, ale z toho 600 miliard bude ušetřeno tím, že díky propojení informace s umělou inteligencí zhodnotíte všechny z hlediska bonity a nebonitním klientům nedáte úvěr. 
 • Kryptoměny jsou chápány jako Ponziho schéma. Příznivci kryptoměn (ať se na mě nezlobí) jsou chápány jako sekty, které fungují na tom principu, že všemu musíte věřit, jsou založené na digitálních operacích, ale bohužel je to ondulování teplého vzduchu. Tato instituce M1 se zaštituje tím, že vlastní zlato, ale toto jsou pokusy, jak vytáhnout peníze od lidí. FED: podporuje kryptoměny proto, že investicemi do kryptoměn odhalujeme peníze, které by jinak zůstali skryty u investorů. Skupina BRICS se připravuje na vytvoření vlastní měny, která bude kryta zlatem, proto Rusko, Čína, Indie  skupují všechny volné zásoby zlata. Tím že bude tato měna kryta zlatem, nebude tak volatilní jako USD, který kdyby nebyl používán na zúčtování cen energetických médií, tak jeho reálná hodnota by byla o 40 % méně než je nyní. Nezapomeňte, že dluh USA není 16 bilionů USD, to je pouze dluh federální vlády, celkový dluh je 73 bilionů USD. 
 • Očekáváme celkový kolaps finančního sektoru na jaře 2022. Kolaps zatím nenastal, protože ti mocní ovládající většinu finančních toků si potřebují zabezpečit své vlastní peníze. 5 000 miliardářů a 18 milionů milionářů vlastní 95 % všech finančních rezerv na planetě. Jestliže FED a ECB natiskla biliony EUR a USD, které jsou plně nekryté a inflace je pořád 1, 2, 3%, pak jsou jen dvě možnosti: neplatí ekonomické zákony a nekryté finanční hotovosti, nebo někdo záměrně udržuje tento finanční systém do doby (oddaluje jeho kolaps), než si vyřeší vlastní starosti. 
 • Posledních 10 roků dochází k posunu klimatického pásma zhruba o 40 km, proto se říká, že budeme mít u nás počasí jako ve středomoří. Do deseti let se počet invazivních živočichů a rostlin zvýší až o 75%. 
 • Rusové nechtějí útočit na Ukrajinu, chtějí, aby se to vrátilo k Minským protokolům. Ukrajina nemá finanční rezervy (přišla o zdroje příjmů - tranzit ropy, Ruského zboží, levné suroviny z Ruska atd.) a vše co má investuje do nákupu zbraní, tak ten Ukrajinský problém je obrovský. 
 • Taiwan je jako prst, který tlačí na Čínu, ale Čína si počká, nepotřebuje nyní obsadit Taiwan, až spadne sám jako dozrálé ovoce. V Jihočínském moří jsou obrovské zásoby ropy a zemního plynu, proto takové konflikty s Vietnamem a dalšími. Těžiště se přesouvá na Severní ledový oceán po objevení ložisek plynu, ropy a kovů, totéž dělají i USA. Severní mořská cesta se stává jednou z klíčových mořských tras díky oteplování a to mění geopolitickou situaci na východní části asijského kontinentů.
 • Pravděpodobnost války s Ruskem je velmi vysoká. 
 • Střevní chřipka je rozšířena i v Evropě. Covid i střevní chřipka jsou virové nemoci. Všechny opatření (Rakousko, Slovensko, Česko) mají funkčnost do 31.3.2022 a další Evropské státy se přiklánějí k tomuto datu. Co vědí, že se stane po tomto datu? To souvisí s prací na vakcíně proti nemoci X (virus marburg?).
 • Kniha Váš mozek se dokáže uzdravit a Váš mozek se může uzdravit , množství návodů na zkvalitnění paměti. 
 • Pokus se NATO pokusí vstoupit na území Ukrajiny, nebo se na Ukrajina pokusí vstoupit do NATO je to překročení červené čáry pro RUSKO a pak přijmou velice tvrdá opatření, která úplně změní pozici EU.
 • Ringwoodit váže vodu a funguje pulsačním způsobem, nejdříve stahuje vodu a pak ji eruptivně uvolňuje. Závěrem bylo opakování obrovských tsunami a potop, které měli někdy výšku až 3km. Ropa (rozklad organických těl atd.), vytěžené ropné naleziště se opět naplnili ropou. Znamená to, že ropa vzniká i nyní a vzniká podstatně rychlejším tempem, než jsme si mysleli. Geolog Zillner ukazuje na to, že řada procesů probíhala rychleji než si myslíme (v řádu milionů let, ne miliard). Většina datování je vázaná na uhlík C14, nebo rozpad radioaktivních prvků. Ale to může a nemusí sedět na realitu. Příroda udělala úložiště informací v sedimentech, kmenech atd. - engramy (přírodní cloudy). Spousta procesů probíhala v řádu milionu let, my je chápeme v procesech za sebou, ale ony probíhali současně. 
 • Glaciologie, oceánologie, klimatologii a pedologii - tyto pohledy drží pohromadě bezpečnostní protokoly dynamické rovnováhy a kvalitativních skoků. A to vše vysvětluje úplně jiným způsobem jak funguje povrch planety, rostlinná a živočišná říše atd.
 • Anglie se spoléhá na to, že až bude zle tak Američtí bratranci pomohou.
 • Riziko velkého globálního konfliktu - jsme již 30 vteřin od jejího počátku. A mohl by být v roce 2022 -2023 (analýza RED corporation). Jsou to poslední dva roky, kdy je to prý možné vyhrát globální válku Ruskem a Čínou. Analýzy jasně ukazují, že po roce 2023 -2024 spolupráce Ruska a Číny vytvoří neporazitelný komplex a bude převyšovat ekonomicky i vojensky USA a jejich spojence.
 • SARS je z 90% shodný s covidem. Technologie mNRA mohou být perspektivní, ale máme za sebou malou část zkušebního období. 
 • KURSK - možná srážka s Americkou ponorkou. Nyní extrémně vzrostlo množství provokačních akcí ze strany USA.
 • Rusové (podobně to říkal Hitler) budou bránit každého občana bez ohledu na hranice. Dochází k přeskupování sil a koalic v rámci Asijského kontinentu.
 • Indie je stále v latentním konfliktu s Čínou i Pákistánem. V roce 2040 překročí počet obyvatel Indie počet obyvatel Číny. Vnitřní problém Indie je kastovní systém a je zemí obrovských kontrastů, Indie hledá sama sebe. Skupina BRICS je jasným signálem, že se vztahy prohlubují a těžiště obchodu a výroby se z euroatlantického sektoru přesouvá do asijského sektoru. 
 • Elity dělají s lidmi jen to, co jim lidé dovolí, pokud začnou lidé válčit mezi sebou (očkovaní a neočkovaní), pak elity mohou přijít s Lockdownem, který bude trvat rok i déle. Systém Rozděl a panuj je nejbezpečnějším systémem, jak ovládat složité společnosti. 

6.11.2021 Kvantové skoky do budúcnosti - Peter Staněk

 • 1972 Římský klub, limity růstu, omezené zdroje na planetě. 
 • Pokud přejdeme na vegetariánskou stravu, planeta může uživit i 30 miliard lidí. 
 • Pokud diverzita, klesne pod určitou hranici, a to je doprovázeno nárůstem jednoho dominantního druhu, tak dochází ke globálnímu vymírání při kterém může umřít 80 -90 % živočichů a rostlinných druhů. Případ dinosaurů souvisí nejen s meteoritem, který dopadl na povrch planety. Jsou tedy přírodní příčiny, ale také příčiny, které souvisí s poklesem diverzity v rámci jednotlivých druhů na planetě.
 • Dříve jsme mluvili, že klíčové jsou emise, dnes už začínáme připouštět, ze je tu velký vliv např. odlesňování, které ničí bio diverzitu na povrchu půdy a způsobuje výraznou půdní erozi, odnášením spraše do oceánů (jen EU ztrácí miliardy tun spraše ročně). 1cm spraše vytváří 8 000- 10 000 roků. Po té zůstává jen jalová půda, na které i kdyby byl dostatek vody, nic nevyroste. Potrvá tisíce roků než se obnoví úrodnost půdy. 
 • V Indii dokázali zajistit dostatek potravin díky chemizaci (zelená revoluce), ale daní za to totální devastace půdy chemickými látkami to sice vede k potřebné produkci potravin a zahnání hladu, ale spouští to onkologické a kardiovaskulární problémy , které devastují stále větší část indické populace. Podobná situace je v Asii, kde se používá geneticky modifikovaná rýže (rezavá rýže, které způsobuje problémy se zrakem až to vede ke slepotě). 
 • Vypadá to, jakoby příroda vyžadovala dodržování diverzity a dynamické rovnováhy mezi jednotlivými druhy na planetě, bez ohledu na elity a snahu na depopulaci anebo podpory populace.
 • Přírodní prostředí prochází cyklickými změnami, výzkumy potvrdily solární cyklus v intervalu 11, nebo 61 roků s tím, že vrchol sluneční aktivity se očekává v letech 2023 - 2024. Současná sluneční aktivita je největší za celou dobu výzkumu a měření a provázená vznikem obrovských koronárních výbojů, které mohou zasáhnout až planetu Zem. V relativně blízké budoucnosti dojde k výraznému ohrožení velké části planety z hlediska elektromagnetického ochranného štítu (Van Allenovy pásy) a možnosti přístupu vysokoenergetických částic na povrch planety. 
 • Pohyb magnetického pólu (podle dřívějších studií) byl chápán jako driftující (pohybuje o proti původnímu položení od 780km a potom se vrací zpět), ale poslední výzkumy ukazují, že současný pohyb magnetických pólů není driftující, ale vede k postupnému přepólování planety (děje se většinou v cyklu 11 000, nebo 21 000 roků). Přepólování bylo provázené ztrátou magnetického štítu (Van Allenových pásů), zasahování planety vysokoenergetickými částicemi v rámci slunečního větru z centra galaxie. Délka absence elektromagnetického štítu se dnes odhaduje na 3 - 6 měsíců. Důsledkem je destrukce komunikačních systémů (mobilní komunikace, internetové sítě), energetických sítí a všeho, co je závislé na elektrické energii. Nyní máme před sebou další skutečnost, která ukazuje významný vliv přírodních změn na podmínky lidské společnosti. 
 • Hloubko-mořské řeky. Sladká voda z rozpouštějících se ledovců klesá na dno, kde se pohybuje jako samostatná řeka, která se nemísí s okolní vodou. A tím, že pohybuje pomalu (za 40 roků je objeví u pobřeží Kanady a USA) a regionálně zvýší teplotu o 10 -12 °C vzhledem na výměnu energie, kterou nese. To je další fenomén, které způsobuje změnu přírodních podmínek a to nemluvíme o dalších objevech oceánologie např. otázka mořských proudů (termohalinní čerpadlo), které se při posledním ukončení doby ledové před 14 200 roky změnili, rychlost změny trvala 100 roků a návrat do původního stavu trval více jak 6 000 roků. 
 • Objem vody na planetě je konstantní, ale mění se její skupenství, mění se také poměr vody a souše.
 • Když mluvíme o zvyšování hladin oceánů (za 100 roků díky rozpuštění ledovců o 2 m), tak už dnes existují studie, které ukazují, že před 14 000 roky, na konci doby ledové, hladina oceánů byla o 130 - 140 níže, než dnes a mnohé oblasti zaplavené vodou, byli ve skutečnosti souše.
 • Proces geologických a klimatických změn je podstatně rychlejší než jsme předpokládali. Černé moře vzniklo před 8 000 roky a jeho "napuštění" trvalo 80 - 100 roků. Dnes vidíme, jako se aktivuje ohnivý kruh, vidíme jak vybuchují sopky na Islandu, jižní Itálii, Jižní Americe, Tichomoří. Jako kdyby docházelo k aktivaci ohnivého kruhu.  
 • Klademe si otázku, co s lidskou společností?
 • V průběhu 20 roků bude 20 -25% planety (Severní Afrika, Blízký a Přední východ, jižní část indického subkontinentu, velké části Bangladéše, Pákistánu a  severní Austrálie) se stane nevhodnými pro život, ale vzniknou i nová území v rozsahu 10 -15 % povrchu planety, ale problém je že na zaplaveném území žije více jak  2 miliardy lidí. Můžeme očekávat obrovské migrační přesuny?
 • Požáry, které jsme viděli a ničili lidská obydlí, obsahují v sobě jednu vlastnost. Požáry existovali vždy, ale díky mikrobiotě v půdě a klimatickým podmínkám se obnovovalo 80 -90% lesů, nyní v posledních 30ti letech se obnovuje pouze 30 40 % lesa. POKUD BUDEME POKRAČOVAT V OBROVSKÉM TEMPU ODLESŇOVÁNÍ, (EU navyšuje těžbu dřeva až o 70%) tak si klademe otázku o co zde jde? Jde o proces získávání nových území, nebo jde o urychlování odlesňování planety? Ztráta lesů se týká Číny, Indie, Pákistánu, Bangladéše, Ruska atd., lesní požáry jen letos zlikvidovali 3 milionu ha lesa na planetě.
 • Rozpouštějící se permafrost způsobuje škody na ropovodech, stavbách atd., ale vede i k uvolňování mikrobů, které byli důvodem pandemií před tisíci roky. Na Sibiři se opět objevil mor (v Evropě má cca 40% populace křížovou ochranu) atd. Objevují se živočiši, choroby a viry, které už tisíce let na povrchu planety nebyli a lidstvo ztratilo imunitní paměť na tyto choroby. 

14.10.2021 Prof. Peter Stanek s Dr. Josefem Skálou 

 • Jednou z cest řešení energetické budoucnosti jsou modulární reaktory malého typu, které můžete převážet na kamionu, má výhodu jde o lokalizovaný zdroj bez přenosové soustavy.
 • Odhaduje se, že během 6 - 12 měsíců může splasknout realitní bublina zejména ve Střední Evropě.
 • Do 5ti roků může být extrémní sucho a teplota v Evropě až 50 - 60°C, podobná, kterou jsme zažili letos v Kanadě.
 • Rok 2022 bude bude velice problémový, naplno se projeví kombinace několika klíčových problémů. 1. Bude urychleně narůstat proces přírodních katastrof a změn. 2. Růst zadluženosti, který překročil všechny reálné meze, bude muset projít výraznou transformací (nechci říct měnovou reformou, ale bude nutná výrazná transformace).  3.Těch válečných konfliktů a střetů přibývá tak rychlým tempem, že z hlediska statistické pravděpodobnosti někomu ujede ruka a padne první facka na sále. Pak již začne všeobecná mela a nikdo nebude schopen zjistit, kdo dal tu první facku. Faktem je, že těch rizikových fenoménů je strašně mnoho. 
 • Můj osobní náhled, klíčové budou přírodní změny, skutečně dochází k aktivaci sopek a zemětřesení, aktivaci atmosférických extrémních jevů, ale hlavním problémem bude obrovský nárůst sucha, tepla a všech problémů, které jsou s tím svázané. I když vás možná potěší, že se opět vytáhla teorie, podle které zvyšování teploty na planetě je předstupněm nové doby ledové. 
 • Rok 2022 bude z pohledu vědce bude velice zajímavý, z pohledu občana bude nesmírně těžký. Dobře už bylo, bude bohužel hůř a hůř.

6.10.2021 Paradoxy spoločnosti - Peter Staněk

3.10.2021 Prof. Peter Staněk, CSc., záznam vystoupení na Litoměřickém odborném semináři

24.9.2021 Návrat ku spoločnosti pred koronakrízou nebude možný - Peter Staněk

12.9.2021 "Vládcovia planéty" ju vedú na smrť - Peter Staněk

9.9.2021 Rozhovory s: Prof. Peter Staněk, CSc. - Nový pohled na budoucnost

 • Pro veřejnost v USA je 30% ztráta populace přijatelná v případě jaderného konfliktu s Čínou a Ruskem. USA změnili strategii, od přímého konfliktu nyní realizují lokální války, kde nebudou požity jaderné zbraně. Používají také ekonomické tlaky na jižní a severní obchodní cestě.
 • Pokud do 5 let nezaútočí USA a jejich spojenci na Rusko a Čínu, stane se USA pouze regionální mocnosti.
 • Dochází k obrovské teraformaci přírodního prostředí na povrchu planety, které se velmi rychle zvyšuje, zvětšuje své předpokládané dopady. Studie odborníků Chile a Kanady dospívají k záběru, že v průběhu 4 až 10 let dojde k zásadním změnám na velké části povrchu planety. Čas k řešení některých globálních problémů  se velmi rychle krátí. 
 • Ukrajina je jeden z aspektů Americké strategie (námořní blokáda severní a jižní námořní cesty). Ukrajina může dostat podporu od jednotek NATO (přímá personální účast NATO, nebo materiální a logistická podpora NATO - vietnamizace Ukrajinské armády). Z USA a Velké Británie směřují velké dodávky zbraní na Ukrajinu. Ukrajina je dráždícím bodem, který má zahájit lokální válku a bude se sledovat, jestli se Ruská strana odhodlá k použití jaderných zbraní. Pokud je Rusko použije, tak ti co podporují Ukrajinu couvnou a ji napospas.
 • Systém S500 je schopen sestřelovat Americké komunikační a sledovací družice (tím oslepí protivníka). Plné nasazení systému S500 se počítá v roce 2025. 
 • Komunikace přes net, sociální sítě atd. není plnohodnotná (90% informací, dotvářející komplexní obraz komunikace neprochází), to se zjistilo při covidu, neposkytuje lidské uspokojení, které máte při fyzické komunikaci. Pokud chcete ovládnout společnost, tak není lepší cesta než digitální komunikace, jejím klíčovým znakem je odlidštěnost. Umocní se bezpečnostní protokoly, které jsou vlastní pro současnou společnost, nikoliv pro rostlinnou říši, kde vládne spolupráce, důvěra a empatie. 
 • Prof. Zelenka (a tří dalších židovských představitelů) řekl, že vakcinace má sloužit k depopulaci a má prořídnout mnohé etnické skupiny. Vakcinace způsobuje reakci viru mutacemi. 
 • Dodnes nebyl odhalen původce viru. EU objednala dalších 2,8 miliardy dávek (518 milionů obyvatel), kolik to bude dávek a skutečně vyřešíme problém covidu, když se covid stane endemickým (jarní a podzimní epidemie covidu) a budeme se muset stále očkovat. Nebo je klíčem imunitní systém a dlouhodobá imunitní paměť. 
 • Odborníci z Oxfordu: 70% populace má křížovou imunitu schopnou zvládnout všechny virová onemocnění, stačí zavakcinovat 30 - 41 % populace. Pokud je hranice 41 % dosažena (EU je již zavakcinováno 70% evropské populace), tak bychom dávno měli mít křížovou promořenost a imunitu. 
 • Covid zakrývá procesy obrovské koncentrace v jednotlivých branžích, dochází k zásadním teraformacím povrchu planety, současně probíhá další obrovský proces zadlužování všech ekonomických subjektů. Díky dluhu budu kontrolovat celou společnost. 
 • Spánek je klíčový parametr pro imunitní systém (aby systém fungoval potřebujete 8 hodin spánku za den, za posledních 20 roků se délka spánku populace zkrátila o 1,5 hodiny na 5,5 hodin). Lidé mají oslabený mikrobiom a jeho diverzitu. Díky oslabenému imunitnímu systému má 80 % alergie, kterou vstupní branou pro zápalové procesy, které způsobují problémy ve vašem organismu a může selhat. A my místo obnovy imunity jde proti mí (podporuje elektromagnetický, zvukový, chemický, pulzní a jiné smogy.
 • Zdražení elektřiny a plynu (o 10 -20%) bude mít gigantický dopad na cenu veškerého zboží.
 • Digitální euro se vázáno na to, aby jste přitlačil všechny aby zmizela hotovost, zůstali pouze elektronické platby, pokud budu mít kontrolu přes elektronické platby, tak mám kontrolu absolutní nad všemi operacemi ve společnosti. To celé je systém, kdy nejprostším způsobem ovládání společnosti je ovládání přes dluhy (když vlastním váš dluh, určuji všechny aspekty vašeho života). Digitální euro (nesmaže vaše dluhy), kontrola obyvatel atd. jsou pouze nástroje, ale co je cílem těchto nástrojů?
 • Objevují se staré viry a další nemoci (mor, cholera, tyfus, neštovice atd.) a díky změnám na planetě procházejí transformací, modifikují se.
 • V přírodě platní klíčový zákon diverzita (klíčový bezpečnostní protokol přírody), to je poměr různorodosti. A pokud různorodost poklesne pod určitou hranici a současně je provázena nárůstem jednoho druhu, tak dochází nezadržitelně ke globálnímu vymírání. Kromě změny přírodních podmínek, každé z 5 globálních vymírání je provázeno výrazným poklesem diverzity s důsledky na vymírání druhů. To je den z bezpečnostních protokolů přírody. Diverzita provází lidský druh miliony roků (denisované, neandrtálci atd. , jsou to slepé vývojové druhy, nebo je to součást diverzity lidského druhu?). A pokud diverzitu promítne na mikrobiotu (její druhovou pestrost), tak její pokles je jedním z klíčových parametrů, který určuje změněnou funkčnost imunitního systému. Klíčový parametrem vaše organismu je zlatá triáda (mozek, mikrobiom, trávící trakt). 

22.7.2021 Pyramída moci - Peter Staněk

12.7.2021 Odkaz Slovákom od Prof. Ing. Petra Staněka, CSc.

 • Podle japonského průzkumu vlivu přírody na lidí, pokud máte kolem obytného domu alespoň 10 stromů, snížíte výskyt civilizačních nemocí až o 30 - 40 %.
 • Covid nám ukázal, že bez přírody nepřežijeme.
 • Procházka v přírodě má pro nás obrovský přínos, podle Japonců již 2 hodiny procházky v lese nakopne váš imunitní systém o 20 - 30% (dýcháte terpeny, které produkují stromy a vnímáte energii přírody).
 • Podle nejnovějších výzkumů a modelů klimatických změn, bude severní část karpatský oblouk zasažen nejméně klimatickými změnami
 • Les je největší a největší rezervoár vody
 • Potravinová bezpečnost se stane alfou a omegou přežití národů. 
 • Za celou EU ztratíme větrnou erozí ročně 1,5 miliardy tun půdy. Češi ztratí 18 -20 milionů tun spraše ročně (1 cm vrstvy spraše se tvoří 8 -12 000 roků). Slovensko 3 - 3,5 milionů tun. Bez spraše se půda stává neplodnou. 
 • Slovenské vodní zdroje je obrovským potenciálem.
 • Diverzita (základní přírodní zákon) znamená, pevnost a pružnost v jednom (vytváří pevnost celku a rozdíl od homogenních struktur). Diverzita znamená různé živočišné a rostlinné druhy, které vytváří i dynamickou rovnováhu světa lidí. Diverzita národů vždy hnal Evropu dopředu a byl základem evropské prosperity. 
 • Musíme se vrátit ke třem kriteriálním funkcím: 1. musíme se sjednotit na společném cíli (rozvoj a záchrana . Slovenska). 2. musíme obnovit důvěru, protože bez důvěry nic nepůjde. 3. musíme opět začít mluvit pravdu, která může být i nepříjemná.

8.7.2021 Prof. Peter Staněk - otevřený rozhovor na vaše témata

5.7.2021 Komplexný výklad hrozby s názvom Covid-19 - Peter Staněk

1.6.2021 Čo vedia o svete viac rastliny a živočíchy, ktoré nepozerajú dementné seriály? - Peter Staněk

24.5.2021 Prof. P. Stanek s dr. J. Skálou na téma: Finanční, zdravotní a věcné dopady nadcházející krize.

14.5.2021 Sme vo fáze geopolitického rozdelenia sveta - Peter Staněk

2.5.2021 Ako sa zabezpečiť v ére globálneho krachu? - Peter Staněk

https://zvtv.sk/svet-buducnosti/peter-stanek-3-cast/

20.4.2021 Fenomén VODA

1.4.2021 Budúcnosť prinesie novú formu komunikácie užívateľa / spotrebiteľa a producentov / výrobcov. Nevyhnutná zmena spôsobu života - Peter Staněk

29.3.2021 Prof. Peter Staněk, CSc. - Alternativní pohled na budoucnost

2.3.2021 Spoločnosť pod totalitným dozorom

1.2.2021 Prof. Peter Staněk - vize digitální ekonomiky a společnosti v postcovidové éře

26.1.2021 Rozhovor, Prof. Peter Staněk, CSc.

8.10.2020 Stojíme na prahu civilizační změny, možná největší za poslední dva tisíce let. 

Přednáška prof. Ing. Peter Staněk CSc., Brno, 2.5.2019 Téma: Geopolitika

Přednáška Prof. Petera Staňka, Pardubice 24.4.2019, téma: Geopolitika, otázky a odpovědi...

Prof. Peter Staněk, ENERGETIKA a SPOLEČNOST BUDOUCNOSTI, Smart City Plzeň, 26. 3. 2019, TOP EXPO CZ

Prof. PETER STANĚK: PRŮMYSL 4.0 a TUŠENÍ SOUVISLOSTÍ

Prof. Peter Staněk ve Štětí - živé vysílání 13.3.2019

Prof. Peter Staněk 15.3.2019 časť 1 a 2. - Myjava

LIDSKÝ MOZEK A JEHO MOŽNOSTI ..- Peter Staněk

Peter Staněk, Host vysílání České konference (64.), 16.1.2019

Prof. Ing. Peter Staněk, CSc Vratimosky seminar 2018 opet skvela prednaska

29.5.2018: Peter Staněk - Čas ako fenomén budúcej spoločnosti

16.9.2017 Prof. Peter Staněk v Brně Společnost 5.0 a Slované

10.01.2017 Otvorená myseľ a srdce - Peter Staněk

Litoměřický odborný seminář - 8 - Peter Staněk - 24.9.2016

Litoměřický odborný seminář - 8 - diskuze - 24.9.2016


5.2.2016 Peter Staněk: Socialistické školstvo fungovalo lepšie ako dnešné

14.9.2014 Peter Staněk o pozadí sankcií voči Rusku

18.5.2014 Veľká hra Západu proti Slovanom

28.11.2012 Prof. Ing. Peter STANĚK, CSc. na téma "GLOBÁLNÍ KRIZE A BUDOUCNOST SVĚTOVÉ EKONOMIKY"

27.3.2014 Svet za oponou VII - Peter Staněk

27.11.2012 Doslova - Chudoba - Staněk vs. Kaník

27.11.2012 Peter Stanek - Globálna kríza a kontrolovaná spoločnosť

5.5.2011 PETER STANEK - O 20 ROKOV DOSTANEME FIGU BOROVU

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů. Rozšíření NATO na východ se stalo jedním z důvodů konfliktu mezi...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.

Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...