Boj o světového lídra

Rok 2020 (rok kovové krysy) přepisuje geopolitické dění ve světě bez použití konvenčních zbraní, objevil se nový fenomén, který umožnil bez boje radikální změnu. V roce 2020 vystupuje ze stínu nový lídr, který střídá, nebo vystřídá USA na pozici globálního lídra (např. globální pomoc Číny při koronavirové pandemii nebo růst moci globálních technologických firem). Čína se také stává dle USA viníkem za koronavirovou pandemii a tím se spouští další kolo souboje mezi USA a Čínou. Existuje někdo třetí, kdo to vše pozoruje a připravuje se na vhodnou příležitost? (když se dva perou třetí se směje). Roky 2021 -3 budou ve znamení nástupu kontrolované společnosti se sociálním bonusem západního (Projekt TOTAL CONTROL), nebo východního typu (Čína).

  • "Koronavirová krize ukazuje, že není problémem to, že se Čína začala chovat jako globální lídr. Problém je, že USA se tak chovat přestaly (USA se orientuje pouze na sebe, díky Trumpovi, s nástupem Bidena v roce 2021 nastala zásadní změna - obrat)."
  • Obchodní války - tento nástroj již nedostačuje, použije se pravděpodobně těžší kalibr
  • Lyndon B Johnson, prezident USA 1963-69: ovládat vesmír znamená ovládat svět.
  • Od roku 2000 probíhá proces postupného přerozdělování sfér vlivu a moci - digitální přerozdělování moci, které vrcholí v období 2019 - 2024, zrychluje se digitální globalizace
  • Další vlnou bude planetární přerozdělování mocikolonizace Měsíce a Vesmíru v období 2025-2029, klíčovou roli zde hraje i projekt Elona Muska Starlink. Nahradí na pozici světové lídra národní stát (USA nebo Čínu) globální soukromé společnosti?
  • Když se dva perou (např. roste střed světových mocností, protože se blíží volby v USA, kontrolu v digitálním prostředí bude zajišťovat Facebook - eliminace dezinformací a manipulací, aby se neopakovala situace z roku 2016), třetí se směje, budou to DVS (technologické globální firmy)?
  • Podle Jiřího Kubíka má větší potenciál, z pohledu mundální astrologie, stát se světovým lídrem Indie než Čína, která prosazuje model multipolárního světa.
  • Zástupný konflikt na Ukrajině je válkou civilizačních modelů, kde jde o podmínky v novém světovém pořádku ve světě (nové uspořádání světa, kde nevládne pouze jeden dominantní globální hegemon - USA) o to, kdo je bude určovat. Současně probíhá transformace obyčejných lidí (aby se vymanili z "pozice otroků", závislých osob, za které rozhoduje někdo jiný a někteří jsou pohodlní natolik, že nedokáží být sami sebou, lidé musí projít tzv. Transformačním bodem zlomu) a tento proces poznání je vývojově urychlován světovými a klimatickými událostmi. Dění ve světě ale ovlivňuje nejen viditelné NATO, Rusko a Čína, ale i skryté vlivové skupiny, které tahají za nitky přes nastrčené figury (osoby, státy, organizace, korporace atd.), které hrají svoji roli. Předpokládaný nástup Technokracie po vzniklém chaosu v roce 2024 (Digitální imperialismus) je pouze přechodovou fází, které podpoří vývoj světové populace tak, aby se mohla posunou na vyšší úroveň - "Barevný svět" (nový civilizační model), tento vývoj se však nemusí naplnit. (leden 2023).
  • Nové přerozdělení světaNový civilizační model.

Globální ekonomický lídr

Pokud porovnáme údaje nominální HDP, tak stále vedou Spojené státy americké s celkovým výkonem tamního hospodářství 21,4 bilionu dolarů. Čína zaostává na hodnotě 14,1 bilionu USD.  

V HDP podle parity kupní síly Čína předběhla Spojené státy už v roce 2014 (v roce 2028 předstihne Čína USA i v nominálním HDP), od této chvíle se o ní dá mluvit jako o největší světové ekonomice. Hrubý domácí produkt v paritě kupní síly nabízí reálnější pohled na svět. Zde se už bere v úvahu, kolik jednotlivé výrobky v jednotlivých státech stojí. Náš výše popsaný hypotetický příklad s žebříkem tedy připíše stejnou hodnotu Spojeným státům i Číně. A proto taky porovnání HDP podle parity kupní síly už vychází úplně jinak. Čína dosahuje výkonu ekonomiky 29,7 bilionů dolarů oproti americkým 22,2. Čínská ekonomika je tedy o celých 33 % větší, než americká (2019). Pokud bychom sledovali výkon ekonomiky přepočtený na obyvatele, tam bude Čína zaostávat ještě dlouho. Spojené státy totiž dosahují srovnatelného výkonu při několikanásobně menším počtu obyvatel.

https://magazin.cz/byznys/12517-cina-se-letos-stane-nejvetsi-svetovou-ekonomikou?

Boj o globálního lídra, zprávy z tisku:

19.6.2020 Americký prezident Donald Trump opět pohrozil přerušením obchodních vztahů s Čínou. "Spojené státy si za rozličných podmínek ponechávají politickou možnost úplného oddělení se od Číny," napsal Trump na twitteru v souvislosti s dřívějším vyjádřením amerického obchodního zmocněnce. Prezidentova slova dala agentura AFP do souvislosti s "krajním napětím mezi oběma předními světovými velmocemi" (ČTK) 

27.5.2020 Technologická vála USA a Čína Strategie "Made in China 2025

Všechny zmíněné oblasti (5G sítě a biotechnologie) jsou obsahem dlouhodobé vývojové strategie, která určuje směr klíčovým odvětvím v cestě za dokončením procesu, na jehož konci bude z Číny globální hráč číslo jedna. Strategie "Made in China 2025" poskytuje čínským představitelům ambiciózní koncepční rámec. 

Pokud se USA a jejich západní spojenci budou chtít v budoucnosti Číně vyrovnat, budou muset změnit způsob přemýšlení z krátkodobého na dlouhodobý, říká Michael Brown z amerického ministerstva obrany. "Orientace na kvartální vývoj neumožňuje vytyčit ambiciózní plány do daleké budoucnosti, které by určovaly směr. Pokud však západní státy budou chtít držet s Čínou krok, budou se muset k podobnému způsobu myšlení uchýlit 

https://www.euro.cz/byznys/v-technologickych-zavodech-stale-vedou-americane-cina-jim-ale-dycha-na-zada?

21.5.2020 Druhým důvodem jsou pak stále se zhoršující vztahy mezi USA a Čínou. Jako příklad může posloužit zákon, který prošel americkým senátem. Zákon, který umožňuje vyloučit čínské společnosti obchodované v USA z tamního trhu. Na tuto novinku reagovaly tyto akcie poklesem (Alibaba -2,1 %). Zatím se nikdo nevyjádřil, že by chtěl tyto akcie stáhnout z obchodování v USA, ale samotná možnost investory jistě nepotěšila a vztahům mezi USA a Čínou rovněž nepomohla.

7.5.2020 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje právní rámec pro těžbu na Měsíci. Obsažen by měl být v nové Spojenými státy zprostředkované mezinárodní dohodě Artemis. S odvoláním na zdroje obeznámené s příslušnými dokumenty o tom informovala agentura Reuters. NASA do programu Artemis, v rámci kterého chce vyslat do roku 2024 na Měsíc astronauty a počítá s dlouhodobou udržitelnou přítomností na lunárním jižním pólu, investuje desítky miliard dolarů. Program také předpokládá, že soukromé společnosti budou moci na místě těžit lunární kameny a případně podpovrchovou vodu, kterou by bylo možné použít k výrobě raketového paliva.

6.5.2020 Musk má ideu, že peníze z projektu Starlink (satelitní internet) by se měly stát hlavním finančním zdrojem pro větší vesmírné projekty, například uskutečnění cesty k Marsu a jeho pozdější kolonizace.  

31.3.2020 Čína nahrazuje Spojené státy v roli lídra, ale můžou za pandemii, zní z USA. Poté, co se ve světě rozšířila z čínského Wu-chanu koronavirová nákaza, začal se stupňovat nový politický boj mezi Čínou a USA (blíží se volby v USA). Čína svůj vliv rozšiřuje skrze roušky a USA nezvládají ani boj na domácí půdě. Snaží se tak alespoň na Čínu hodit vinu za celou pandemii. díky tomu mohla Čína začít pomáhat státům, které pandemie srazila na kolena po ní. Vyslala zásoby roušek a dalšího zdravotnického vybavení do Itálie, Španělska a ostatně i do České republiky. Pomoc a s ní spojený vděk jsou prakticky všudypřítomné.

  • V ideálním světě by se při pandemii všechny mocné státy spojily a spolupracovaly, protože čelí stejnému nepříteli. Ne ale v tomto. Spojené státy a Čína učinily z pandemie bitevní pole o globální vliv. A v současnosti USA prohrávají," komentoval situaci deník Los Angeles Times. Čína fakticky převzala roli země pomáhající v krizi, kterou dosud byly většinou právě Spojené státy.
  • Pokud je otázkou, který politický nebo ekonomický model byl nejúčinnější v boji proti pandemii, odpověď není ani Čína, ani Spojené státy americké. Místa, která si zatím vedla nejlépe, jsou dobře fungující demokracie se sofistikovanými zdravotnickými sítěmi, které provedly mnoho včasných testů: Jižní Korea, Tchaj-wan, možná Německo.

    Zdroj: https://www.latimes.com/politics/story/2020-03-29/trumps-coronavirus-blunders-help-china

  • https://www.lidovky.cz/svet/cina-nahrazuje-spojene-staty-v-roli-lidra-ale-muzou-za-pandemii-zni-z-usa.A200330_170359_ln_zahranici_mha

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.