Fíky

Fíkovník neboli smokvoň roste jako keř nebo menší strom v celém Středomoří, ale původně pochází z jižního Španělska a Balkánského poloostrova, ale také z jihovýchodní Asie. Tato subtropická rostlina má i odolné kultivary, které lze pěstovat v našich podmínkách. Zvládnou tedy i zimu. A plodit budou též, stačí se o ně trochu postarat.

  • Mrazuvzdorné odrůdy: například Bornholm, nebo English Brown Turkey, Hardy Chicago, Peretta. Romano Nero, Violetta Bayernfeige, Brown Turkey, Brunswick, Marseilles, Hardy Chicago nebo Pastiliere.

Stanoviště: slunné místo, které je však chráněné před severním větrem. Fíkovník potřebuje dobře propustný substrát složený z kompostu, listovky a písku.

  • Rostliny pěstované venku je potřeba na zimu ochránit před silnými mrazy tak, že jim přihrňte na kořeny vyšší vrstvu kompostu a kmínek obalte netkanou bílou textilií.
  • Stačí ho vysadit na slunné a chráněné stanoviště s propustnou půdou. Zálivku volte podle období. Zpočátku fíkovník nepotřebuje nějakou zvláštní porci vláhy, ale to se změní v jeho vegetačním období, kdy rostou a zrajou jeho sladké plody. V tomto období bývá strom extrémně žíznivý, ale není divu. Je potřeba dodat ovoci hodně vláhy, jinak bude chuťově nezajímavé. 

Zálivka: Fíkovníkům dopřávejte hodně vody i výživy. Vodu dodávejte rostlině odstátou, nikdy ne studenou, jinak by dostala šok a shodila by listy i plody. Zhruba jednou do týdne rostlinu přihnojte hnojivem pro drobné ovoce. Na jaře odstraňte staré a odplozené dřevo a slabé neplodící výhony.

Fíkovník plodí i více než jednou v roce. Na jarní fíky zakládá již na podzim, na letní fíky až během jara. Ale pokud pěstujete fíkovník venku raději podzimní násadu oberte. Plody totiž před zimou rostlinu vyčerpávají a mohou být zdrojem chorob a hub. Fíky můžete sklízet postupně během toho, jak dozrávají .

Jarní zaštipování fíků

Na jaře ale počítejte s tím, že váš fíkovník bude potřebovat zaštipování. Jak na to? Zaštípněte měkké konce nových zelených výhonů. Není to žádná dřina a můžete to klidně udělat i rukou. Postup je podobný jakou rajčat. Pokud o fíkovník budete takto pečovat, zaměří se na růst a tvorbu plodů. Úroda pak bude o to větší a zajímavější.

Pozdní práce

Zatímco přes léto budete sklízet, na podzim počítejte s tím, že budete stromek prořezávat. U ročního stromku jde jen o seříznutí kmínku na 15 – 20 cm. U dvouletého fíku se soustřeďte na jeho větve, které vykraťte na 40 centimetrů.

Tříletý stromek je už docela dost rozrostlý, proto se nebojte razantnějšího pokrácení větví na 15 až 20 centimetrů. Při zazimování mladého stromku nezapomeňte ohnout a svázat mladé větvičky k zemi. Na ně navrstvěte listy a chvojí, které strom chrání před mrazem. Starší fíkovníky stáhněte provazem a zakryjte nekanou textilii, chvoji případně polystryrenem. Vaši podzimní a zimní péči vám následující rok vynahradí krásnými plody.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/fikovnik-pestovani-chyby-20330429.html?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...