Malé modulární reaktory

Malé modulární reaktory, často označované zkratkou SMR (z anglického Small Modular Reactors), mají výkon do tří set megawatt (reaktor v Temelíně má pro srovnání tisíc megawatt). Díky modulárním reaktorům je elektřina levnější a její výroba čistší a bezpečnější

  • Češi patří v jejich vývoji na světovou špičku. V Ústavu jaderného výzkumu v Řeži se jim věnuje tým pod vedením Marka Ruščáka 
  • v závislosti na velikosti by mohl být u krajského města, ale mohl by být i pro celý kraj nebo i jen pro menší město 
  • přejít k výrobě první jednotky připravené k využití v praxi, což doufáme, že dosáhneme do roku 2030," říká Ruščák z Ústavu jaderného výzkumu v Řeži (únor 2020)

3.10.2023 Společnost ČEZ má ambici postavit do roku 2045 malé modulární reaktory (SMR) o výkonu až 3000 megawattů. Termín "malé" je tu poněkud zavádějící, spíš je ve hře pořízení zhruba deseti středně výkonných reaktorů s výkonem okolo 300 megawattů. První z nich má zahájit provoz v Temelíně už v roce 2032.

https://ekonomickydenik.cz/cez-chce-postavit-deset-modularnich-reaktoru-dodavatele-technologie-urci-do-cervna-2024/?

27.2.2023 ČEZ předběžně vytipoval další 2 preferované lokality pro malé modulární reaktory (SMR), v pořadí druhý a třetí. Po prvním projektu SMR v JE Temelín by mohly vyrůst také v Dětmarovicích a Tušimicích. Tedy v místech současných uhelných elektráren, lokality se tak transformují na bezemisní. SMR by ve zmíněných lokalitách mohly vzniknout již ve druhé polovině 30. let.

15.2.2023 Malé modulární reaktory by podle ČEZ mohly být v Temelíně, Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí, Dětmarovicích a Dukovanech. První bude v r. 2032 (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5336711/cez-male-modularni-reaktory-by-mohly-byt-v-temeline-tusimicich-ci-dukovanech.html

8.1.2023 Pokud chce Evropa splnit své plány, bude muset stavět desítky či stovky nových reaktorů. Potřebovali bychom "New Nuclear Deal", říká konzultant Bojan Tomič, který radil při stavbě nových reaktorů po celém světě.

  • Někteří lidé slibují, že malé reaktory bude možné provozovat v celém rozsahu výkonu - od 0 do 100 procent. Zní to skvěle, ale tak to nefunguje, protože v reaktoru probíhají určité fyzikální procesy. Nemůžete naše reaktory vypnout nebo okamžitě spustit podle libosti. Jakmile ho vypnete, můžete ho spustit do dvou hodin; pokud ho nespustíte do dvou hodin, musíte čekat 24 hodin, než se xenon rozpadne. Flexibilita je možná, ale pouze do jisté míry.
  • Existuje riziko, že jaderná energie bude určena k podpoře obnovitelných zdrojů. Pak budete čelit situaci, kdy bude jádro fungovat velmi málo. Pokud budete provozovat velmi málo, cena za každou vyrobenou jednotku energie bude mnohem, mnohem vyšší. Kdo to zaplatí? Možná raději zvolíte jiný zdroj, například fosilní elektrárnu se zachycováním a ukládáním uhlíku. I když není jasné, zda CCS v budoucnu zlevní.
  • Když se Německo rozhodlo uzavřít jadernou energetiku, mělo v síti něco kolem 40 tisíc megawattů nevyužité kapacity. Obrovské množství - přinejmenším do doby, než Rusové utáhli kohoutky. Myslím, že až v příštích několika letech si lidé budou stále více uvědomovat, že jaderná energie pomalu mizí z trhu. A pak se bude hodně zpytovat svědomí a možná dojde právě na malé reaktory, protože ty slibují kratší dobu výstavby.
  • Ve srovnání s tradiční jadernou energetikou mají dvě obrovské výhody. První je doba výstavby, která je mnohem kratší, protože máte tolik tovární výroby. SMR jsou na místě mnohem méně složité. Stále je to složité, ale podívejte se na automobily, které vyrábíme nyní. Vyrobit něco složitého na lince je hračka ve srovnání se stavbou na místě. Druhou obrovskou výhodou je, že pro kohokoli, ať je to země, nebo společnost, je mnohem jednodušší investovat do malého reaktoru. Je to relativně malá a rychlá investice. Lidé by se neměli příliš bát investovat do takové infrastruktury, protože si nemyslí, že by se za tak krátkou dobu něco příliš pokazilo. Pokud nyní chcete postavit velký reaktor, nemůžete spolehlivě slíbit, kolik by to mohlo stát a jak dlouho by to trvalo. Nejde také jen o první stavbu. Cenový rozdíl mezi prvním zařízením svého druhu a čtvrtým nebo desátým je v tomto oboru obrovský, kolem 40 %. Uvidíme, zda k tomu skutečně dojde. Proto slepě netvrdím, že SMR jsou řešením. Nevím, možná ano. Ovšem uvidíme, co se stane, až bude postaven první SMR. Uvidíme, jaké se objeví technické problémy. Některé SMR jsou založeny na osvědčených technologiích, ale to není stoprocentní záruka. Všechny druhy technologií mají občas problémy.

  • Využívat jadernou energii nebude tak snadné jako jiné zdroje. Velcí provozovatelé, jako je ČEZ, mají specialisty na bezpečnost, materiál a mnoho dalších oblastí. Pokud by si chtěl nějaký nový provozovatel, řekněme těžební společnost, pořídit SMR, bude muset velkou část z toho replikovat. Nebo by si to museli s někým smluvně zajistit. Takže lidé, kteří si myslí, že SMR budou provozovat obce nebo města - že by si třeba Karlovy Vary koupily reaktor - tak ti nerozumí tomu, jak věci chodí.

  • Osobně jsem do přesvědčen, že si mnoho lidí časem uvědomí, že sítě se stoprocentním podílem obnovitelných energií nebudou fungovat. Nebo spíše, že to bude fungovat v některých zemích, které jsou obdařeny vhodnou geografií, aby měly přečerpávací elektrárny nebo dostatek vodních elektráren, ale v ostatních zemích to prostě nepůjde.

  • Všechny levné peníze jdou do obnovitelných zdrojů a nejdou do jaderné energetiky - která potřebuje levné peníze, protože 65 % investičních nákladů tvoří úroky. Kdybychom místo do obnovitelných zdrojů investovali do jádra, měli bychom podle mého názoru dostatek levné elektřiny. Ale to je hypotetické tvrzení, které se velmi těžko dokazuje. Ve hře je příliš mnoho faktorů.

  • Ale pokud máte na výběr mezi 1 200 kilometry čtverečními solárních panelů a dvěma hektary jaderné elektrárny dodávající stejné množství energie, čemu byste dali přednost?

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-blizi-se-konec-soucasne-jaderne-energetiky-rika-expert-222162#

3.11.2020 Ministerstvo energetiky Spojených států amerických udělilo dotaci o hodnotě cca 1,4 mld. dolarů (cca 33 mld. Kč) společnosti Carbon Free Power Project, LLC (CFPP) na podporu výstavby dvanácti malých modulárních reaktorů společnosti NuScale. Se společností NuScale od loňského roku spolupracuje i česká společnost ČEZ. Projekt CFPP se má skládat z celkem 12 malých modulárních reaktorů, kdy každý má disponovat instalovaným výkonem 60 MWe. První z reaktorů by měl být uveden do provozu v roce 2029. S výstavbou se má začít v roce 2025. 

https://oenergetice.cz/jaderne-elektrarny/male-jaderne-reaktory-maji-usa-zelenou-ministerstvo-podpori-vznik-prvniho-unikatniho-projektu?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...