Coca cola

Kyselina fosforečná, kterou obsahuje většina nealkoholických nápojů reaguje s oxidem železa. Díky tomu rozpouští rez. Kyselinu fosforečnou z toho důvodu obsahují i komerční čističe. V coca cole je pochopitelně menší množství této chemikálie, proto ji lidé mohou běžně pít, aniž by byli ohroženi na zdraví. Při čištění z toho důvodu pracuje pomaleji než běžné čističe. 

Naplňte plastovou nebo skleněnou nádobu colou a rezavý předmět do ní vložte. Důležité je, aby byl rezavý předmět zcela potopený. Nádoba proto musí být dostatečně velká. Takto ponořený předmět nechte v nealkholickém nápoji 24 hodin. V případě, že je předmět velký na namočení, pak nasyťte coca colou houbu a skvrnu s ní poté vydrhněte. Takto lze odstranit rez například z vany. Pokud chcete odstranit rez z chromových nárazníků, namočte do coly hliníkovou fólii.

Ta pak bude působit jako jemné brusivo. Rez díky ní odstraníte ze všech chromových předmětů. Jestliže tedy máte malý předmět namočený v cole, po celém dni ho vyjměte a začněte drhnout nekovovou drátěnkou, dokud se neodstraní uvolněná rez. Pokud je to nutné pokračujte v namáčení předmětu do coly i další den. Pokračujte tak dlouho, dokud zbývající rez nezmizí. Proces vám může zabrat několik dní.

Předměty je nutné důkladně umýt

Po koupeli v coca cole je pochopitelně nutné předměty důkladně opláchnout. Tak se zbavíte nejen zbývajících částic rzi, ale také zbytků sirupu. Poté nechte předměty uschnout. V případě potřeby je můžete naolejovat. Tím byste měli předejít dalšímu rezivění tohoto předmětu. Pokud doma nemáte coca colu nebo se vám zdá na toto použití příliš drahá, můžete použít ocet a sodu birkarbonou. 

Stejně jako ocet nebo coca cola by měla pomoci také citronová šťáva. Pro lepší účinek je vhodné ocet nebo citronovou šťávu naředit s vodou a kyselinou citronovou. Předmět stejně jako v coca cole musíte nechat několik hodin namočený. Potom je vhodné rez odstraňovat starým zubním kartáčkem. Dalším účinným prostředkem, který má pravděpodobně každý doma, je kypřící prášek do pečiva. Záleží tedy jen na vás, kterou možnost si vyberete. 

https://adbz.cz/uklid/jak-odstranit-rez-colou/

Coca cola a kompostování?

Coca cola podporuje kompostování. Cukry v ní obsažené podporují tvorbu mikroorganismů pomáhající rozkladu kompostu. Obsahuje také fosfor a jiné látky, které jsou užitečné pro rostliny.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...