Tchaj-wan

Tchaj-wan

Tchaj-wan je řízen vlastní správou od roku 1949, kdy na ostrov uprchly zbytky kuomintangských sil vedených Čankajškem (1887-1975) po porážce v čínské občanské válce. Od té doby si Tchaj-wan udržel vlajku a některé další atributy bývalé Čínské republiky, které na pevnině existovaly ještě před nástupem komunistů k moci. 

  • Oficiální vztahy mezi ústřední vládou ČLR a její ostrovní provincií byly přerušeny v roce 1949 poté, co se síly Kuomintangu vedené Čankajškem, poraženým v občanské válce s Komunistickou stranou Číny, přesunuly na Tchaj-wan. Obchodní a neformální kontakty mezi ostrovem a pevninou byly obnoveny koncem 80. let. Od počátku 90. let se strany začaly kontaktovat prostřednictvím nevládních organizací – Pekingské asociace pro rozvoj vztahů v Tchajwanském průlivu a Nadace Taipei Cross-Strait Exchange Foundation.

Tchaj-wan uznalo jako nezávislý stát jen 13 zemí, většinou z Latinské Ameriky a Tichomoří. Některé země, včetně USA nebo Česka, s Tchaj-wanem udržují neoficiální vztahy.

14.1.2024 Čína vyjádřila Spojeným státům silný protest proti poselství ministerstva zahraničí Tchaj-wanu. Spojené státy se těší na spolupráci s novým vedením Tchaj-wanu v souladu s principem "jedné Číny". Šéf ministerstva zahraničí také poblahopřál novému šéfovi ostrovní administrativy k vítězství a poukázal na "sílu demokratického systému a volebního procesu" v regionu.

  • Zpráva zveřejněná ministerstvem zahraničí USA vážně porušuje zásadu 'jedné Číny' a tři společná čínsko-americká komuniké a vážně porušuje politický závazek USA udržovat pouze kulturní, obchodní a jiné neoficiální kontakty s Tchaj-wanem.
  • Ministerstvo zahraničí připomnělo, že otázka Tchaj-wanu se dotýká klíčových zájmů Pekingu a je červenou linií v čínsko-amerických vztazích, kterou nelze překročit.
  • Situace kolem Tchaj-wanu se výrazně vyhrotila po návštěvě tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na ostrově začátkem srpna 2022 . Čína, která region považuje za jednu ze svých provincií, návštěvu politika odsoudila, považuje ji za podporu tchajwanského separatismu ze strany Spojených států, a provedla rozsáhlá vojenská cvičení.
  • https://ria.ru/20240114/kitay-1921259089.html

13.1.2024 Novým prezidentem Tchaj-wanu bude jeho dosavadní viceprezident William Laj (64), kandidát opozice Chou Jou-i, který prosazoval zlepšení vztahů s Pekingem, po sečtení více než 90 procent okrsků uznal porážku. Laj, původním vzděláním lékař vystudovaný na americké Harvardově univerzitě, působil v minulosti jako poslanec a od prosince 2010 do září 2017 byl starostou jihotchajwanského města Tchaj-nan. Pak do ledna 2019 působil jako premiér.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-prezidentem-tchaj-wanu-bude-laj-cinu-to-nepotesi-40457200#

21.12.2023 Si Ťin-pching během setkání na okraj summitu APEC v San Franciscu "přímo" řekl americkému prezidentovi Joe Bidenovi, že Peking znovu sjednotí Tchaj-wan s pevninskou Čínou. Peking upřednostňuje mírovou než násilnou reintegraci ostrova. Kromě toho Si Ťin-pching zmínil předpovědi americké armády, že Čína plánuje "převzít" Tchaj-wan v roce 2025 nebo 2027. Tyto předpovědi popřel s tím, že nebyl stanoven žádný časový rámec. Oficiální vztahy mezi ústřední vládou ČLR a její ostrovní provincií byly přerušeny v roce 1949 poté, co se síly Kuomintangu vedené Čankajškem, poraženým v občanské válce s Komunistickou stranou Číny, přesunuly na Tchaj-wan. Obchodní a neformální kontakty mezi ostrovem a pevninskou Čínou byly obnoveny koncem 80. let.Situace kolem Tchaj-wanu se výrazně zhoršila po návštěvě tehdejší předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově začátkem srpna loňského roku. Čína, která ostrov považuje za jednu ze svých provincií, oficiální cestu odsoudila a považovala tento krok za podporu tchajwanskému separatismu, po kterém uspořádala rozsáhlá vojenská cvičení. Čína je připravena vytvořit dostatek příležitostí pro mírové znovusjednocení s ostrovem, ale nedovolí separatistické aktivity zaměřené ve své "nezávislosti". Volby do čela tchajwanské administrativy jsou naplánovány na 13. ledna 2024.

https://ria.ru/20231221/tayvan-1917110270.html

2.9.2023 Washington překročil červenou čáru slibem poskytnout Tchaj-wanu vojenskou pomoc, v reakci na kterou se ČLR neomezí na jednoduchá prohlášení, uvádí úvodník čínského listu Global Times .Začátkem tohoto týdne administrativa Joe Bidena oznámila, že poskytne Tchaj-wanu vůbec první vojenskou pomoc v rámci "Programu zahraničního vojenského financování", o kterém čínská publikace tvrdí, že je obvykle vyhrazen pro nezávislé suverénní země. To znamená, že Spojené státy opět překročily práh a překročily červenou čáru ve svém zásahu do tchajwanské otázky. Spojené státy postupně ničí princip jedné Číny prostřednictvím své "salámové taktiky". Tchaj-wan," píše se v článku.

https://ria.ru/20230902/kitay-1893787423.html

28.7.2023 Washington přiděluje Tchaj-peji na vojenskou pomoc až 345 milionů dolarů, uvedl americký prezident Joe Biden v prohlášení zveřejněném v pátek.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18400123

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...