BRICS

BRICS - Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrické republiky, vznikl před cca 20 roky. 

  • https://infobrics.org/

Země skupiny BRICS "již představují 42 % světové populace a 24 % světového hrubého produktu", počítáno v nominální hodnotě. Pokud vezmeme v úvahu HDP v paritě kupní síly, je toto číslo ještě vyšší a přesahuje 54 %. Země BRICS produkují hlavní světové zdroje - celková roční produkce hliníku přesahuje 70 % světové produkce, palladium a zlato používané v mikroobvodech - 76 % a 28 %. Podíl na světové roční sklizni pšenice přesahuje 44%, rýže - 53%. Významně v BRICS a průmyslové výrobě - 4,6 bilionu dolarů, tedy téměř 34 % všeho, co se na světě vyrobí. Země organizace tvoří více než 23 % (téměř 5 000 bilionů dolarů) světového exportu a téměř 15 % světových zásob zlata (4.7.2022).

BRICS má celkovou rozlohu 39 746 220 km2 (15 346 100 čtverečních mil) a odhadovanou celkovou populaci asi 3,21 miliardy, neboli asi 26,7 % světového povrchu země a 41,5 % celosvětové populace. Brazílie, Rusko, Indie a Čína patří mezi deset největších zemí světa podle počtu obyvatel, rozlohy a HDP (PPP), přičemž poslední tři jsou široce považovány za současné nebo vznikající supervelmoci. Všech pět států je členy G20 s kombinovaným nominálním HDP 28,06 bilionu USD (asi 26,6 % hrubého světového produktu), celkovým HDP (PPP) přibližně 56,65 bilionu USD (32,5 % celosvětového HDP v PPP) a odhadem 4,46 bilionu USD v kombinovaných devizových rezervách (stav k roku 2018).

  • Podle mezinárodní auditorské a poradenské firmy FinExpertiza Obchodní obrat Ruska se státy BRICS dosáhl v roce 2018 125 miliard dolarů, podíl amerického dolaru se na ruském vývozu do zemí BRICS snížil o 20%, což představuje 77%, neboli 51 miliard dolarů.
  • V roce 2014 založili členové BRICS politickou banku New Development Bank, která koordinuje půjčky na infrastrukturu. Banka byla založena jako alternativa Světové banky, která se podle členů soustředila příliš na Spojené státy. Akcie banky drží rovným dílem všechny členské státy.  
  • USA se podařilo Brics rozdělit na skupiny: Rusko + Čína, Brazílie + Jihoafrická republika, Indie si jde svou cestou (prof. Staněk 2.5.2019).
  • Čína a Rusko se dohodli na obchodování ve vlastních měnách mezi sebou včetně ropy a také implementace 5G sítě firmou HuaWEI (6.2019).
  • BRICS je konkurenční platformou G7.
  • V roce 2022 tvoří BRICS více než 40 procent světové populace a zhruba 25 % světového HDP, očekává se, že do roku 2030 se tento podíl zvýší až na 50 % světového HDP, s tím pomůže i proces rozšíření o další země.  S rozšířením organizace by se rozšířil i podíl zásob komodit, jako je ropa nebo plyn, až na 60 procent.
  • Digitální měna BRICS má být krytá zlatem a bohatstvím, kterým členské státy disponují. Předpokládané představení nové měny platebního systému je ve druhé polovině roku 2023 (nenaplnilo se).
  • BRICS je hospodářské sdružení čtyř z deseti nejlidnatějších zemí světa a čtyř z patnácti největších ekonomik světa. Nejedná se tedy o nikterak okrajovou záležitost. Hrubý domácí produkt všech stávajících zemí BRICS dohromady činil v roce 2021 zhruba 23,5 bilionu dolarů, což je jen o málo víc, než mají samotné Spojené státy (23 bilionů USD). HDP Evropské unie v roce 2021 dosáhl 15,25 bilionu dolarů. 
  • 15 summit BRICS v roce 2023 v Jižní Africe.
  • BRICS sjednocuje státy, které se neřídí principem "vůdce-otrok", kde někdo udává tón, a zbytek se řídí těmito pokyny. Místo toho partneři společně, kolegiálně "vytvářejí konstruktivní program na základě konsensu "Jak praktická práce ve formátu BRICS, tak již solidní objem přijatých společných dokumentů jsou jasným potvrzením právě této cesty rozvoje tohoto sdružení," řekl Rjabkov (15.6.2023).
  • 24.82023 Rozhodli jsme se pozvat Argentinu , Egypt , Etiopii , Írán , Saúdskou Arábii a SAE , aby se staly plnoprávnými členy BRICS," plná účast nových zemí začne 1. ledna 2024

Pozorovatelé : Alžírsko, Argentina, Írán, 

BRICS, zprávy z tisku:

25.3.2024 Obnovený BRICS jde dále v rozšiřování plateb nevázaných na dolar a SWIFT kontrolovaných USA. Mezi naše nejbližší plány patří vytvoření mezinárodního platebního systému BRICS Pay založeného na blockchainu. Decentralizovaný víceměnový mechanismus umožní obejít západní sankce, posílí ekonomický vliv mezinárodní asociace a urychlí vznik nadnárodní měny. To již bylo považováno za přímou hrozbu pro americkou měnu.

  • S Čínou je již 95 % obchodních transakcí v rublech a jüanech. Objektivně řečeno, diverzifikovaný vývoj mezinárodních měnových a platebních systémů je v souladu s měnícími se trendy v distribuci moci a obecným směrem vývoje globálního systému.
  • Dalším krokem je vlastní systém mezinárodních plateb. Onehdy oznámil asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov záměr zemí BRICS vytvořit platební systém založený na technologii digitální měny – blockchainu. Úkolem je vyvinout moderní a efektivní platební službu (pilotní název - BRICS Pay), pohodlnou, cenově výhodnou a hlavně bez politického vlivu. Musíme se zcela odklonit od navázání na dolar a západní nástroje, jako je SWIFT. 
  • BRICS Pay spolu s rozvojem digitálních platebních platforem v rámci sdružení, zejména v Číně, značně podkope pozici dolaru na světové scéně."To je pro americkou hegemonii nebezpečnější než jaderné zbraně.
  • Decentralizovaný systém kryptoměn na blockchainu je mnohem obtížnější sledovat. To umožní obchod s Ruskem bez obav ze sekundárních sankcí.
  • BRICS Pay se stane přímým konkurentem společnosti SWIFT ovládané Západem. To posílí multipolaritu v globálních financích a podkope diktát Západu a EU. A konečně, úspěšné spuštění vlastního platebního systému posílí ekonomickou integraci do BRICS a zvýší jeho celkovou finanční a politickou váhu na světové scéně. A to je dobrý podnět pro další státy, aby se připojily.
  • https://ria.ru/20240325/briks-1935017090.html

29.1.2024 Saúdská Arábie spolu s dalšími zeměmi oznámenými v prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina vstoupila 1. ledna do BRICS. Agentuře TASS to řekl náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov v komentáři k informacím v médiích o "myšlenkách" Rijádu v otázce vstupu do sdružení. Již dříve agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje uvedla , že Saúdská Arábie stále zvažuje návrh stát se členem skupiny BRICS a ještě neučinila konečné rozhodnutí. Rusko se řídí dohodami o členství Saúdské Arábie v BRICS, Kreml zatím žádné další informace nemá, poznamenal tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

https://tass.ru/politika/19848241

18.1.2024 Saúdská Arábie stále zvažuje pozvání, aby se stala členem bloku zemí BRICS poté, co byla loni požádána o připojení, řekly ve čtvrtek agentuře Reuters dva zdroje s přímou znalostí věci. .Skupina v srpnu pozvala Saúdskou Arábii , Spojené arabské emiráty, Egypt, Írán, Argentinu a Etiopii, aby se připojily počínaje 1. lednem, ačkoli Argentina naznačila, že pozvání v listopadu nepřijme. Oba zdroje uvedly, že 1. leden nebyl konečným termínem pro rozhodnutí, přičemž jeden dodal, že připojení k bloku mělo velké výhody, protože členové Čína a Indie jsou největšími obchodními partnery království. Expanze skupiny by přidala na ekonomické síle BRICS, jejichž současnými členy jsou Čína, Brazílie, Rusko, Indie a Jižní Afrika. Mohlo by to také umocnit svou deklarovanou ambici stát se šampiónem globálního Jihu. Zvažování Saúdské Arábie o členství přichází na pozadí rostoucího geopolitického napětí mezi USA a Čínou a Ruskem a vzhledem k tomu, že oteplování vztahů království s Pekingem vyvolalo ve Washingtonu obavy.

https://www.reuters.com/world/middle-east/saudi-arabia-considering-brics-membership-sources-2024-01-18/

29.12.2023  Argentinský prezident Javier Miley odmítl pozvání stát se členem BRICS, uvedl portál Infobae . Hlava státu o tomto rozhodnutí informovala také prezidenta Brazílie Lulu da Silvu, indického premiéra Narendru Modiho a vůdce Jihoafrické republiky Cyrila Ramaphosu .

https://ria.ru/20231229/argentina-1918990067.html

27.11.2023 Platforma BRISC Pay, která vznikla z iniciativy Kremlu, začala fungovat. Má být konkurencí SWIFT, umožňující směnu v národních měnách. K platformě se již připojila první západní banka – British Standard Chartered, působící především na rozvíjejících se trzích. BRICS Pay, která byla spuštěna v pondělí 27. listopadu, má za cíl zjednodušit platby a obchodní transakce mezi členskými zeměmi skupiny BRICS největších rozvojových ekonomik (Brazílie, Čína, Rusko, Indie, Jihoafrická republika), uvádí agentura RIA Novosti.

  • BRICS PAY je platforma pro digitální platby, kterou společně vyvíjejí členské země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika ) ekonomický blok. BRICS PAY si klade za cíl umožnit digitální platby mezi různými zeměmi ve formátu BRICS PLUS, což firmám a spotřebitelům umožňuje bezpečně a bezproblémově provádět a přijímat platby v jejich místní měně. Platforma je navržena tak, aby snížila náklady a složitost mezinárodních plateb a zároveň poskytla bezpečný a spolehlivý způsob platby za zboží a služby.
  • Sada BRICS PAY těží z kombinace tradičních platebních systémů a nových technologií, jako jsou digitální měny centrální banky (CBDC), decentralizované finance a tokenizovaná aktiva (zajištěné peníze). BRICS PAY je rozšířením platebních možností pro společnosti a občany zúčastněných zemí, ale i pro celý svět a všechna stávající či nově vznikající platební řešení.
  • https://www.brics-pay.com/

Jedním z hlavních cílů BRICS Pay je "nerušený" obchod mezi zeměmi skupiny a jejich společnostmi pomocí online transakcí (využívá blockchain). Platební systém také umožní zemím, jako je Rusko, které podléhá západním sankcím, má zmrazené rezervy a má embargo na dovoz dolarů a eur, opustit používání dolaru při platbách. I proto byl Kreml iniciátorem rychlého vytvoření systému poté, co selhal domácí systém Mir.

https://www.rp.pl/finanse/art39474981-ruszyla-konkurencja-swift-platforma-brics-pay

21.11.2023 Islámábád požádal o vstup do BRICS v roce 2024 a počítá s ruskou pomocí ve věci připojení republiky k asociaci. Ve svém prvním rozhovoru pro TASS to uvedl nový velvyslanec Pákistánu v Rusku Muhammad Khalid Jamali. "Už jsme podali žádost. Jsme v kontaktu s členskými zeměmi, abychom podpořili členství Pákistánu a počítali s pomocí Ruska," naznačil šéf diplomatické mise na otázku, zda má země zájem o vstup do tohoto sdružení. Velvyslanec poznamenal, že Islámábád očekává připojení k BRICS pod vedením Ruska v roce 2024. "Ano. To je pravda," řekl a odpověděl na odpovídající otázku.

Náměstek ministra zahraničí Ruské federace Sergej Rjabkov již dříve uvedl, že BRICS plánuje dohodnout se na seznamu kandidátů na status partnerských států pro nadcházející summit v Kazani v roce 2024. Podle něj bude během ruského předsednictví asociace věnována zvláštní pozornost rozšiřování "kruhu přátel BRICS", a to i v Latinské Americe. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/19345963

21.11.2023 "Zvláštní pocity" BRICS hovořil o tom, jak ukončit válku v pásmu Gazy. 

  • Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa: Jako důležitý hlas globálního Jihu, který představuje obrovskou část lidstva, věříme, že BRICS hraje zásadní roli v ambiciózním mezinárodním úsilí o dosažení spravedlivého a trvalého míru," řekl. A vyzval třetí země, aby se zdržely jakýchkoli kroků, které by mohly vyvolat eskalaci.
  • V. Putin: "Smrt tisíců lidí, masové vyhánění civilistů a výsledná humanitární katastrofa vzbuzují hluboké znepokojení," řekl. A dodal: "Když se podíváte na to, jak se operace provádějí na dětech bez anestezie (v Gaze - pozn. red.), tak to samozřejmě vyvolává zvláštní pocity. "Prezident také poukázal na hlavní důvody této krize. "Všechny tyto události jsou ve skutečnosti přímým důsledkem touhy Spojených států monopolizovat mediační funkce v palestinsko-izraelském urovnání a jejich blokování aktivit blízkovýchodního kvartetu mezinárodních mediátorů,"
  • Čínský prezident Si Ťin-pching vyjádřil podobný názor. "Hlavním důvodem vývoje situace mezi Palestinou a Izraelem do této fáze je, že práva palestinského lidu na stát, existenci a návrat (do historických zemí) byla dlouhou dobu ignorována. Je nutné zajistit bezpečnost a nepřetržitost kanálů humanitární pomoci, poskytnout ještě více pomoci lidem v Gaze, zastavit nucené přesídlování, odříznout dodávky vody, elektřiny, paliva a další druhy kolektivního trestání lidu Gazy,
  • https://ria.ru/20231121/konflikt-1910890004.html
  • Raisi očekává, že země BRICS ukončí politickou, ekonomickou a vojenskou spolupráci s Izraelem. K zastavení vývozu zbraní do Izraele vyzval i korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman Al Saud.

  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/19344059

8.9.2023 Přidání Etiopie, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Argentiny, Egypta a Íránu do bloku Brics je konsolidací dlouhého boje za konečné ukončení ovládnutí této planety Washingtonem.

Svět byl v posledních 80 letech ovládán podle šablony nastavené po druhé světové válce na konci čtyřicátých let. V této éře byly založeny Organizace spojených národů (OSN), Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka jako tři instituce, které budou řídit a kontrolovat ekonomiky, vlády a bezpečnostní záležitosti všech národních států světa.

Všechny tyto tři instituce sídlí v USA – v jediném národním státě, který využívá systémy otroctví, neoliberalismu a válek k získání kontroly nad každým dalším národním státem na světě. Toto převzetí statusu globální supervelmoci ze strany USA bylo provedeno společně se svými západoevropskými spojenci – Velkou Británií, Francií, Německem, Portugalskem, Belgií a Itálií – kteří k zachycení využívali systémy kolonialismu osadníků, vyvlastňování půdy, apartheidu a otevřené genocidy. lidé, oceány a krajiny na globálním jihu, aby si udrželi nejvyšší kontrolu.

Vytvoření MMF, Světové banky a OSN proto mělo za cíl formalizovat, institucionalizovat, udržovat a skutečně naturalizovat tento řád světa v psychice každé lidské bytosti žijící na této zemi. Tento řád je definován nadvládou Západu nad zdroji, znalostmi, ekonomikami, vládami a kulturami Východu, Afriky a latinskoamerických ostrovů.

  • OSN má strukturu zvanou Rada bezpečnosti, které dominují tři koloniální spojenci – USA, Francie a Spojené království – a dva protizápadní národní státy v Číně a Rusku. Tato struktura určovala vzory válek po celém světě v posledních 80 letech mimo mandát většiny světa.
  • MMF poskytuje půjčky chudým zemím zpustošeným kolonialismem a imperialismem. Tyto půjčky byly Západem vyzbrojeny, aby udržely africké země uvězněné v chudobě, deindustrializaci a masové nezaměstnanosti – kde musí dávat suroviny za levné ceny Západu, aby je mohl koupit zpět jako drahé hotové výrobky. Tyto půjčky byly navíc nastaveny s úspornými podmínkami, kdy je africké země nesmějí používat k rozvoji svých obyvatel.
  • MMF poskytuje půjčky chudým zemím zpustošeným kolonialismem a imperialismem. Tyto půjčky byly Západem vyzbrojeny, aby udržely africké země uvězněné v chudobě, deindustrializaci a masové nezaměstnanosti – kde musí dávat suroviny za levné ceny Západu, aby je mohl koupit zpět jako drahé hotové výrobky. Tyto půjčky byly navíc nastaveny s úspornými podmínkami, kdy je africké země nesmějí používat k rozvoji svých obyvatel.
  • Jedenáct zemí, které nyní tvoří nový blok Brics, sdílí mezi sebou třetinu světové ekonomiky a téměř polovinu světové populace. Pokud bude do roku 2030 povolen vstup zbývajícím 40 národním státům, které mají zájem připojit se k bloku Brics, bude blok představovat většinu světové populace a větší koláč světové ekonomiky.
  • https://infobrics.org/post/39309/

29.8.2023 Oslabení rublu letos v létě ovlivnily velké objemy rupie, které ruské společnosti dostávaly za vývoz ropy, píše RBC s odkazem na bývalého ministra financí Michaila Zadornova."Dalším nezřejmým důvodem oslabení (rublu. - cca pozn. red.) jsou "visící" rupie. Rusko dodalo ropu a ropné produkty do Indie v první polovině roku za 30 miliard dolarů a naše dovozy z Indie se odhaduje na zhruba šest až sedm miliard ročně "V Indii nemáme co koupit, ale nemůžeme tyto rupie vrátit, protože rupie je nesměnitelná měna. 30 miliard za šest měsíců je více než celý přebytek běžného účtu, ale rupie je nesměnitelná." " řekl Zadornov RBC.

  • Ruská měna v létě vstoupila do první trojky nejslabších na světě a vede z hlediska volatility. Od začátku roku americká měna zdražila o 38 procent, euro o 42 procent. Ruská centrální banka se za účelem snížení výkyvů na finančním trhu rozhodla od 10. srpna do konce roku nenakupovat cizí měnu v rámci rozpočtového pravidla.
  • https://ria.ru/20230829/rubl-1892822361.html

24.8.2023  Rozhodli jsme se pozvat Argentinu , Egypt , Etiopii , Írán , Saúdskou Arábii a SAE , aby se staly plnoprávnými členy BRICS," oznámil.Plná účast nových zemí začne 1. ledna 2024.

Po summitu také vedoucí představitelé zemí BRICS přijali prohlášení.Klíčové body dokumentu:

  • Vedoucí představitelé zemí BRICS podporují reformu OSN , včetně Rady bezpečnosti, aby byla organizace demokratičtější a efektivnější;
  • státy Pětky vyzývají k větší účasti rozvojových zemí v mezinárodních organizacích;
  • ️BRICS prosazuje používání národních měn v obchodu;
  • Země BRICS vyjadřují plnou podporu ruskému předsednictví v roce 2024 a konání summitu v Kazani ;
  • státy znovu potvrzují své odhodlání posílit spolupráci v oblasti zemědělství s cílem zvýšit zabezpečení potravin;
  • vedoucí představitelé pověřili ministry zahraničí, aby připravili seznam potenciálních partnerských zemí pro příští summit.

https://ria.ru/20230824/briks-1891914877.html

23.8.2023 Vedoucí představitelé zemí BRICS se dnes na summitu v Johannesburgu shodli na dokumentu, který stanovuje zásady pro přijímání nových členů do společenství. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministra zahraničních věcí Jihoafrické republiky Nalediho Pandora. "Mezinárodní pravidla musí být napsána společně, nikoli diktována těmi, kdo mají nejsilnější svaly nebo nejhlasitější hlas... Musíme urychlit proces expanze BRICS," prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

https://echo24.cz/a/HH4kL/zpravy-svet-brics-se-rozhodl-expanze-zatim-rozsirit-pet-zemi?

22.8.2023 Svět prochází těžkými časy a jedině spolupráce a dodržování zásad rovnosti umožní zachovat rozvoj. Tento postoj zaujali vedoucí představitelé "pěti" členů asociace – Rusko, Jihoafrická republika, Brazílie, Indie, Čína ve svém pozdravu na BRICS Business Forum.

  • Členové BRICS odmítají neokolonialismus, který vytváří obchodní bariéry. Tomuto tématu plánuje věnovat své předsednictví G20 zejména Brazílie. Spolková republika si všímá důležitosti obchodu s Afrikou a plánuje jej zvýšit pomocí pobídek z obchodních dohod. "Brazílie se vrátila na kontinent - a nikdy neopustila Afriku."

Putin: Obchodní obrat BRICS vzrostl o 40,5 %. Podíl HDP zemí BRICS ve světě dosahuje 26 %, a počítáme-li podle PPP – 31,5 % oproti 30 % u G7. Probíhá nezvratný a objektivní proces dedolarizace , v obchodu v rámci BRICS byl podíl dolaru v roce 2022 pouze 28,7 %. BRICS New Development Bank již úspěšně funguje jako alternativa ke globální instituci.

Pozdrav od Si Ťin-pchinga

  • Prezident Čínské lidové republiky ve svém pozdravu výslovně zdůraznil, že "lidstvo je v kritické situaci". Proto je "spolupráce a integrace" jedinou cestou. "Musíme pracovat společně nebo proti sobě." "Volíme cestu spolupráce a otevřenosti ."
  • Rozvojové země, které odhodily okovy kolonialismu, mají před sebou těžký úkol. "Některé země však brání ," snaží se zničit ekonomiky těchto zemí tím, že staví nové bariéry. "Každá země má právo na rozvoj a má právo na svobodu." Čína pomůže dosáhnout společných cílů a záměrů, její ekonomika je velmi stabilní a její rozvoj udržitelný. Peking tedy navrhuje dohodu na základě spolupráce.
  • Bezpečnost pro všechny země bude zajištěna společným rozvojem, včetně průmyslu. "Musíme vyvinout úsilí k dosažení všeobecné bezpečnosti."
  • Rozdělení světa na demokracie a nedemokracii je nepřijatelné. Svět má společné cíle, země jsou povinny k výměně, včetně kulturní. "Žádná hora nemůže zastavit silný tok silné řeky." Vztahy by měly být založeny na zásadách rovnosti a spravedlnosti.
  • O vstup do sdružení má zájem asi 30 států, některé z nich podaly oficiální přihlášky, včetně Alžírska, Bangladéše, Egypta a Etiopie. Podle zdrojů Business Standard může být na summit BRICS přijato pět zemí: Argentina, Egypt, Indonésie, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie.
  • https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/18563419

22.8.2023 Země BRICS chtějí nahradit dolar? Od Dr. Dana Steinbocka

Světová ekonomika prochází transformací. Globální rovnováha sil se posouvá kvůli válce na Ukrajině a západním sankcím proti Rusku a dalším zemím. Konfederace BRICS, která zahrnuje rozvojové země Brazílie, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku, je považována za průkopníka ekonomického systému, který je alternativou k finančnímu systému ovládanému americkým dolarem, píše The Berliner Zeitung. Dopisovatel těchto německých novin hovořil o vyhlídkách BRICS a rostoucím vlivu Číny s odborníkem a konzultantem na globální ekonomické vztahy Dr. Danem Steinbockem. Zde jsou některé výsledky z tohoto rozhovoru:

Nemyslím si, že cílem BRICS je najít náhradu za dolar. Spíše jde o diverzifikaci měnového systému, která by byla konzistentní s dnešní globální ekonomikou.

– Vize světa ze strany zemí BRICS je pro mnoho nově industrializovaných a rozvojových států klíčová. BRICS je také otevřený velkým západním ekonomikám, pokud jsou ochotny s ním sdílet jeho vizi integrativnějšího a spravedlivějšího světového řádu.

V tuto chvíli by se do BRICS chtělo připojit asi 20 zemí, dalších 20 o tom uvažuje.

https://infobrics.org/post/39160/

22.8.2023 Čili Západ sám zruinoval globalizaci především v ekonomice a zbytek světa se nyní pouští do obnovy globalizace, ale normální – se stejnými pravidly pro všechny. A to takové, aby nikdo nebyl rozdrcen nebo ohnut k zemi.Proces bude turbulentní, složitý, nepředvídatelný. Protáhne se to roky nebo desetiletí. Zapojí země s nečekanými nápady a ne vždy se navzájem milují. Vlastně se bavíme o vytvoření nové struktury světové ekonomiky a politiky, a to i přesto, že teď nikdo neví, co to bude, a nikdo nebude nutit ostatní, aby jejich koncept přijali. BRICS udělal svou práci - zahájil tento proces před 15 lety - a nyní může odejít, nebo se spíše proměnit v něco objemnějšího a vlivnějšího. Vlastně do ústřední nosné struktury nového světového řádu.

https://ria.ru/20230822/briks-1891379250.html

22.8.2023 Nová rozvojová banka (NDB) zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) usiluje o vytvoření vlastního systému půjček v místní měně, který by odpovídal zájmům rozvojových zemí s cílem podporovat multipolární mezinárodní finanční systém. Oznámila to šéfka NBI Dilma Rousseffová v rozhovoru pro Financial Times .

  • "V letošním roce očekáváme, že poskytneme půjčky ve výši 8 až 10 miliard USD," řekla Rousseff. - Naším cílem je pokrýt asi 30 % všeho, co poskytujeme jako úvěr <...> v místní měně." Finanční ústav podle ní plánuje začít půjčovat v jihoafrických randech a brazilských realech a také v rupiích. Půjčky v místní měně umožní dlužníkům v členských zemích vyhnout se měnovému riziku a kolísání úrokových sazeb v USA.
  • V průběhu let (od2014) banka schválila 98 projektů v celkové výši 33,2 miliardy dolarů v oblastech, jako je doprava, zásobování vodou, čistá energie, digitální a sociální infrastruktura a městská výstavba.
  • https://tass.ru/ekonomika/18556683

14.8.2023 KDO SE ZÚČASTNÍ? Očekává se, že se summitu zúčastní jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, čínský prezident Si Ťin-pching, brazilský prezident Luiz Lula da Silva a indický premiér Narendra Modi.

Ruský prezident Vladimir Putin se osobně nezúčastní kvůli zatykači vydanému Mezinárodním trestním soudem za údajné válečné zločiny na Ukrajině, což Moskva popírá. Putina, který bude virtuálním účastníkem, bude v Johannesburgu zastupovat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

  • Pozvání k účasti na summitu bylo také rozšířeno na 67 vůdců z celé Afriky, Latinské Ameriky, Asie a Karibiku, uvedl jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor.
  • Pozváno bylo také dvacet hodnostářů včetně generálního tajemníka Organizace spojených národů, předsedy Komise Africké unie a prezidenta Nové rozvojové banky.
  • Očekává se také účast vedoucích firem.

JAKÝ JE KLÍČOVÝ PROBLÉM, KTERÝ JE TŘEBA DISKUTOVAT? Snad nejdůležitějším a nejkontroverznějším problémem, o kterém se očekává, že budou lídři diskutovat, je rozšíření BRICS přidáním nových členů, včetně přijímacích kritérií a hlavních zásad.

Rozpory mezi členy BRICS ohledně kritérií pro přijímání nových členů však mohou znemožnit jakákoli významná oznámení na summitu, protože blok funguje na základě konsenzu. Čína, která se snaží posílit svou geopolitickou sílu v době napětí se Spojenými státy, je hlavním motorem expanze. Rusko to také přijímá jako způsob, jak překonat izolaci kvůli válce na Ukrajině, a Indie také přichází s touto myšlenkou. Brazílie je k rozšíření nejskeptičtější. Jižní Afrika, nejmenší v bloku z hlediska ekonomického vlivu a počtu obyvatel, byla první zemí, která těžila ze svých expanzních ambicí, když se oficiálně zúčastnila původního summitu členů BRIC v roce 2011.

Skupina BRICS představuje více než 40 % světové populace a přibližně 26 % celosvětové ekonomiky a nabízí alternativní fórum pro země mimo diplomatické kanály, které jsou považovány za ovládané tradičními západními mocnostmi. Její vliv a ekonomická síla mají další národy, které se chtějí připojit. O členství v BRICS formálně požádalo 23 zemí, včetně Saúdské Arábie, Íránu, Spojených arabských emirátů, Argentiny, Indonésie, Egypta a Etiopie.

https://infobrics.org/post/39094/

9.8.2023 Studio Beta - Profesor Ivo Budil. Drsné probuzení z růžového snu.

  • Poprvé od konce 2 s.v. nám vzniká nové globální společenství, které vystupuje jako alternativa vůči Západu a americké hegemonii a alternativa vůči USD. BRICS má ještě velkou cestu před sebou, zatím je to společenství 5ti států. A nyní až 30 zemí projevuje zájem o vstup do BRICS. Problém je, že zatím nemá BRICS přesná pravidla, jakým způsobem mají být noví členové přijímáni. Potenciálně je to až 80% obyvatel země, potenciálně je to hlavní světové společenství, je škoda, že tam přinejmenším nemáme pozorovatele.
  • Macron projevil zájem jet na summit, ale bylo diplomaticky řečeno, že vzhledem k nepřátelskému postoji Francie vůči RF není vítán. 
  • Problém BRICS je určitý ambivalentní vztah, rivalita mezi Čínou a Indií. Protože na summit nepojede Putin (prostředník mezi Indií a Čínou), tak tam nepojede ani Modi. Tak lze těžko očekávat, že tam dojde k nějakému průlomu. 
  • https://www.youtube.com/watch?v=xLXcdGZ6soY

7.8.2023 Vedoucí představitelé 23 zemí oficiálně vyjádřili své přání připojit se k BRICS, řekl jihoafrický ministr zahraničí Naledi Pandor během tiskové konference. Alžírsko, Argentina, Bangladéš, Bahrajn, Bělorusko, Bolívie, Kuba, Egypt, Etiopie, Honduras, Indonésie, Írán, Kazachstán, Kuvajt, Maroko, Nigérie, Palestina, Saúdská Arábie, Senegal, Thajsko, Spojené arabské emiráty, Venezuela a Vietnam. V červenci kancelář prezidenta JAR oznámila, že lídři Číny, Indie, Brazílie a Jihoafrické republiky se zúčastní summitu BRICS, který se bude konat osobně v Johannesburgu ve dnech 22. až 24. srpna. Rusko bude zastupovat ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vladimir Putin se rozhodl zúčastnit se ve formátu videokonference.

https://ria.ru/20230807/briks-1888714969.html

3.8.2023 Indický premiér Narendra Modi se odmítl osobně zúčastnit summitu BRICS v souvislosti s podobným rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl agentuře RIA Novosti zdroj z indické vlády."Viceprezident nebo ministr zahraničí Indie se summitu zúčastní. Mezi členy asociace navíc podle agentury panují rozpory ohledně její expanze: Rusko a Čína prý mají zájem o této otázce diskutovat, Indie o této myšlence pochybuje. Zdroj RIA Novosti v indické vládě zároveň uvedl: "Dospěli jsme k dohodě o plánech na rozšíření BRICS, takže v této otázce nejsou žádné spory." BRICS nyní sjednocuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku . Nejméně 19 států již vyjádřilo přání připojit se k ekonomickému bloku, včetně Argentiny, Íránu, Alžírska, Tuniska, Turecka, Saúdské Arábie a Egypta .

https://ria.ru/20230803/modi-1887934243.html

28.7.2023 Indie a Brazílie jsou proti výzvě Číny k rychlému rozšíření skupiny BRICS a chtějí jihoafrický summit využít k diskusi o možném zapojení dalších zemí se statutem pozorovatele. Všechny země asociace vítají expanzi, je však nutné určit modality pro přijímání nových členů a tato otázka by měla být rozhodnuta kolektivně.

https://ria.ru/20230728/briks-1886770918.html

9.7.2023 Hospodářská aliance BRICS složená z Číny, Indie, Ruska, Brazílie a Jižní Afriky, intenzivně pracuje na vývoji vlastní měny, jejíž hodnota bude založena na zlatě. Uvedla to ruská státem provozovaná televize Russia Today. Cílem má být upozadit dominantní světové postavení dolaru. Oficiální oznámení má přijít na srpnovém summitu v Jižní Africe.

Nové informace ohledně vývoje digitální měny se objevily zhruba měsíc před summitem státu BRICS, který se odehraje v srpnu v jihoafrickém Johannesburgu. "Zastánci dedolarizace tvrdí, že tento proces by snížil závislost ostatních zemí na americkém dolaru a americké ekonomice, což by mohlo pomoci zmírnit dopad hospodářských a politických změn v USA na jejich vlastní ekonomiky. Země navíc mohou snížit svou expozici vůči výkyvům měn a změnám úrokových sazeb, což může přispět ke zlepšení hospodářské stability a snížení rizika finančních krizí.

https://echo24.cz/a/H3pE5/zpravy-zahranici-nova-mena-brics-rusko-penize-hrozba-pro-dolar-cina-indie?

23.6.2023 Skupina BRICS čelí situaci, kdy mnoho zemí po celém světě "neustále žádá o přijetí do skupiny", řekl Anil Suklal, velvyslanec pro Asii a BRICS jihoafrického ministerstva zahraničí, jihoafrický BRICS Sherpa. mě. Oficiální i neformální žádosti o vstup do BRICS podle něj zaslalo až 30 států. Mezi nimi jsou Afghánistán, Alžírsko, Argentina, Bahrajn, Bangladéš, Bělorusko, Egypt, Indonésie, Írán, Kazachstán, Mexiko, Nikaragua, Nigérie, Pákistán, Saúdská Arábie, Senegal, Súdán, Sýrie, Spojené arabské emiráty, Thajsko, Tunisko, Turecko, Uruguay, Venezuela a Zimbabwe.

Podle jihoafrického listu Daily Maverick schůzky v Kapském Městě ukázaly, že v rámci BRICS neexistuje jednota ohledně vhodnosti rozšíření skupiny, nemluvě o kritériích pro přijímání uchazečů. Čína je podle publikace z nárůstu počtu členů BRICS nadšená, zájem má Jihoafrická republika a Rusko, ale Brazílie a zejména Indie jsou kategoricky proti. Hlavním argumentem posledně jmenovaného je, že expanze BRICS oslabí pozice zakladatelů této skupiny. Existují také rozpory v kritériích přijetí. 

V posledních měsících probíhaly v BRICS intenzivní konzultace o projektu možného zavedení jednotné měny pro skupinu, ale zatím nedošlo k odpovídajícímu rozhodnutí, řekl mi zástupce jihoafrického ministerstva zahraničí. "Úkol vytvořit jednotnou měnu BRICS je stále ve fázi předběžné studie," řekl můj partner. O této problematice se podle něj v rámci BRICS diskutuje ve své "koncepční podobě".

Šerpa z Jižní Afriky v BRICS Suklal zase řekl, že vydání jednotné měny BRICS je připravováno experty skupiny. "Nejprve je však nutné položit základ pro jednotnou měnu v rámci BRICS," řekl, "jejím základem by mělo být zvýšení používání jejich národních měn členskými zeměmi BRICS ve vzájemném obchodu a investicích. implementovat je. Suklal zároveň upozornil, že Jihoafrická republika jako předseda BRICS považuje otázky reformy globální finanční architektury za prioritu. 

V Jihoafrické republice panuje názor, že je ještě příliš brzy přímo napadat americký dolar. Minulý měsíc jihoafrický ministr zahraničních věcí a spolupráce Pandor uznal, že po celém světě, včetně zemí BRICS, probíhají diskuse o tom, jak se zbavit amerického dolaru. "Je to méně namířeno proti dolaru jako takovému, jde především o posílení pozic ostatních měn," zdůraznila. bude zapojena do mezinárodního obchodu, je možné, abychom používali vlastní měnu a měnu zemí BRICS v mezinárodním obchodu?   

Jihoafrická republika se přitom v posledních měsících ocitla pod nejtvrdším tlakem Spojených států a řady zemí EU, které si jednoznačně přejí, aby přerušila styky s Ruskem a Čínou. Spojené státy mimo jiné obviňují Jihoafrickou republiku z dodávek zbraní do Ruské federace. Americký velvyslanec v Jihoafrické republice Ruben Brigheti tak během brífinku 11. května tvrdil, že během hovoru ruského plavidla Lady R v prosinci 2022 na základně jihoafrického námořnictva v Simonstownu údajně naložili na palubu zbraně a munici. . Ramaposa nařídil zřízení nezávislé komise pro vyšetřování situace kolem Lady R. 

https://tass.ru/opinions/17971119?from=teaser

28.5.2023 Rijád vyjednává o vstupu do BRICS New Development Bank (NDB) jako nový, devátý člen. Informoval o tom v neděli list Financial Times s odvoláním na prohlášení organizace, které mu bylo poskytnuto. Nová rozvojová banka byla založena zeměmi BRICS na základě mezivládní dohody podepsané na summitu VI BRICS ve Fortaleza v červenci 2014. Účelem činnosti banky je financování infrastrukturních projektů a projektů udržitelného rozvoje v zemích BRICS a rozvojových zemích. V roce 2021 schválila NDB přijetí Bangladéše, Egypta, SAE a Uruguaye jako nových zemí podílejících se na aktivitách banky. Všichni kromě Uruguaye se po dokončení nezbytných procedur oficiálně stali členy banky.

https://tass.ru/ekonomika/17862381

26.5.2023 Konkurence pro Západ. Dvacítka dalších zemí chce pod křídla Číny a Ruska. Pořadatelé summitu už avizovali, že se budou možným rozšířením 2. a 3. června zabývat.

  • Které konkrétní země do BRICS chtějí, není jasné. Podle Japan Times je zájemců 19 a měly by mezi nimi být Turecko, Írán, Egypt, Mexiko, Indonésie nebo Nigérie. TBS News píše o dvacítce zemí a zmiňuje ještě Saúdskou Arábii. Agentura Bloomberg v dubnu psala o zájmu Argentiny a Alžírska a dalších dvou významných afrických zemích. 
  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-dvacitka-dalsich-zemi-chce-do-brics-pod-kridla-ciny-a-ruska-40432807#

17.5.2023 Země BRICS vážně uvažují o vytvoření společné měny. O tom se bude diskutovat na srpnovém summitu v Jihoafrické republice. Nespolehlivost dolaru a rozšiřující se geografie mezinárodní organizace nás nutí hledat alternativní způsoby vzájemného vypořádání.

Alexander Razuvaev, člen dozorčí rady Cechu finančních analytiků a rizikových manažerů, vysvětluje, že takové projekty jsou vhodné pouze na územích, která mají společný vektor rozvoje, především politický a ekonomický. "A země BRICS jsou tak odlišné, že o nějaké jednotné měnové politice zatím nemůže být řeč. Nikdo na to není připraven," je si jistý. V mnoha ohledech se myšlenka měny, která spojuje polovinu světa, objevila jako alternativa k dolaru, ale nebere v úvahu regionální charakteristiky.

Historicky se v takových situacích používalo měnové zlato. Po dvou světových válkách jej měly největší zásoby Spojené státy, což jim zajistilo roli finančního regulátora. Ale se změnou rovnováhy sil systém obecné kontroly prokázal nestabilitu. Odborníci proto pochybují o možnosti technické implementace další jednotné měny a shodují se, že v příštích letech nelze očekávat konkrétní rozhodnutí ze strany BRICS. I když dolar bude nadále ztrácet půdu pod nohama.

https://ria.ru/20230517/valyuta-1872208029.html

14.5.2023 Rusko aktivně rozvíjí kontakty se zeměmi BRICS a SCO v Arktidě a rozvíjejí se bilaterální projekty v různých sektorech. Vypracovává se řada bilaterálních projektů v takových oblastech, jako je vědecký výzkum, logistika, ochrana životního prostředí a námořní spolupráce. Diskutuje o možných energetických projektech se zeměmi Východu, které mají příslušné kompetence a zájem. "Bohužel pokračující sankční tlak na Rusko neumožňuje odhalit detaily probíhajícího dialogu.

https://tass.ru/politika/17743085

25.4.2023 Zhruba 19 zemí vyjádřilo svůj záměr připojit se ke skupině BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), jejich požadavky budou projednány na setkání ministrů zahraničí asociace, které se bude konat v červnu v Kapském Městě. Informuje o tom agentura Bloomberg. Třináct zemí již formálně požádalo o členství, šest dalších tak učinilo neformálně. Na programu budou také "žhavá témata", včetně reakce skupiny na krizi v Súdánu, řekl diplomat. https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/17602893

9.4.2023 Digitální měna BRICS má být krytá zlatem a bohatstvím, kterým členské státy disponují.. V případě Číny a Brazílie by mohl být vývoj znatelně jednodušší směrem k odbourání dolaru, protože v roce 2021 byla Čína největším obchodním partnerem Brazílie. Peking si chce upevnit a rozšířit svůj vliv v zemích Jižní Ameriky, čímž se vůbec netají. Podle některých médií dosáhly zmíněné země vzájemné dohody, což v praxi znamená, že budou napříště obchodovat ve vlastních měnách, tedy jüanu.

  • Nová měna by měla snížit náklady, rozvinout masivněji vzájemný obchod a usnadnit investiční akce. Obchodní bilance všech nejvýznamnějších států v rámci BRICS - Číny, Indie a Ruska totiž stoupá a obchodování v dolarech ji údajně komplikuje a zdražuje. Kromě toho chce Čína z dlouhodobého hlediska dostat jüan na mezinárodně obchodovanou měnu, jako je americký dolar, euro nebo japonský Jen.
  • https://echo24.cz/a/HhYvt/zpravy-ekonomika-dedolarizace-brics-rusko-cina-indie-vyvoj-digitalni-mena-oslabi-dolar-euro?

14.11.2022 Seskupení BRICS, kam momentálně patří Rusko, Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika, by se mělo rozšířit až o 12 členů, někteří z nich již podali přihlášky. Sdružení pěti hlavních rozvíjejících se tržních ekonomik by mohla doplnit například Argentina, Turecko nebo Egypt, zájem by mohly mít i Spojené arabské emiráty. Informoval o tom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. BRICS+, jak by se skupina po přijetí nových členů nazývala, by pak mohla dosáhnout hranice podílu 50 procent světového HDP.

  • V roce 2022 tvoří BRICS více než 40 procent světové populace a zhruba čtvrtinu světového HDP, očekává se, že do roku 2030 se tento podíl zvýší až na 50 procent světového HDP, s tím pomůže i proces rozšíření o další země. S rozšířením organizace by se rozšířil i podíl zásob komodit, jako je ropa nebo plyn, až na 60 procent.
  • O členství podle Lavrova požádaly Alžírsko, Argentina, Írán, Turecko, Egypt a Afghánistán. Zájem projevila i Saúdská Arábie nebo Indonésie, která by měla podat oficiální žádost na nadcházejícím summitu G20. Květnové debaty o rozšíření BRICS se účastnili i zástupci Kazachstánu, Nikaraguy, Nigérie, Senegalu, Thajska a Spojených arabských emirátů, očekává se tak, že i tyto státy by mohly mít zájem o vstup do skupiny. 
  • https://echo24.cz/a/Shdz5/zpravy-zahranici-rozsireni-brics-rusko-lavrov-plyn-ropa?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#d

7.11.2022 Alžírské úřady podaly formální žádost o připojení ke skupině BRICS. Oznámila to v pondělí zvláštní vyslankyně tamního ministerstva zahraničí pro mezinárodní partnerství Leyla Zerrougiová podle informačního portálu Al-Shorouk . "Alžírsko podalo oficiální žádost o vstup do skupiny BRICS," řekla.

"Měli jsme příležitost zúčastnit se posledního summitu BRICS, na který byl pozván prezident Alžírska. Podali jsme naši žádost. Rusko i Čína přivítaly vstup Alžírska do [BRICS]," řekl diplomat.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/16264255

23.9.2022 Ministři zahraničí zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) se dohodli, že budou respektovat suverenitu a územní celistvost všech států a pokojně vyřešit případné neshody po jednání na okraj 77. zasedání Valného shromáždění OSN. Strany odmítly dvojí metr v boji proti terorismu a extremismu a vyzvaly k urychlenému dokončení a přijetí komplexní úmluvy o mezinárodním terorismu. Ministři dále jednali o globálních a regionálních otázkách OSN v oblasti politiky, bezpečnosti, ekonomiky, financí a udržitelného rozvoje a také o aktivitách v rámci BRICS.

  • G7, odříznutá od reality moderního světa, by mohla ztratit globální vedení ve prospěch BRICS . Ukázalo se to po summitech obou organizací, které se konaly s několikadenním odstupem. 
  • V poslední době řada zemí projevuje zvýšený zájem o BRICS. Alžírsko, Saúdská Arábie, Turecko , Egypt a Nigérie již vyjádřily přání připojit se k organizaci . O členství již požádaly Írán a Argentina. 
  • https://iz.ru/1399846/2022-09-23/ministry-briks-obiazalis-uvazhat-territorialnuiu-tcelostnost-vsekh-gosudarstv?

14.9.2022 Využití dolaru jako nástroje politického nátlaku podle finančníků, investorů a bankéřů podkopalo jeho pověst spolehlivé rezervní měny. Specialisté jsou přesvědčeni, že v příštích letech může být nejpravděpodobnějším soupeřem dolaru rezervní měna zemí BRICS. Procesu však brání skutečnost, že skupinu těchto zemí zatím nelze považovat za jakousi integrovanou asociaci s úzkými ekonomickými vazbami.

V blízké budoucnosti se může objevit mezinárodní rezervní měna založená na koši měn zemí BRICS. Izvestiji to oznámilo několik investorů a bankéřů najednou. Může se objevit na bázi BRICS a jeho banky jako alternativa k dolaru letos nebo příští rok. Nová měna se může stát obdobou historického projektu zvaného "ECU". Jak řekla Irina Yarygina, ředitelka výzkumu Národního výzkumného výboru BRICS (NCI BRICS), listu Izvestiya, měny pěti členských zemí BRICS budou moci v blízké budoucnosti konkurovat jak americkému dolaru, tak evropské měně ve stavu rezerv. .

  • Vytvoření vypořádacího systému BRICS sníží transakční náklady a výrazně sníží rizika devizových a úvěrových operací zemí účastnících se mezistátního přidružení, zejména za současných sankčních podmínek.
  • Stanovení zlatého obsahu kolektivní měny BRICS ve výši, na které se země dohodnou, navíc zajistí její sebevědomé použití v mezinárodních ekonomických vztazích, včetně škály cen zboží a služeb. 
  • Pro vytvoření měny BRICS jako rezervní měny bude nutné začít s výrazným nárůstem objemu obchodu a vzájemných investic zemí BRICS. - říká vedoucí studijního programu BRICS. - A nyní je například ČLR ostře před všemi ostatními členy skupiny, dokonce i před Indií, zatímco obchodní vazby mezi Brazílií a Jižní Afrikou jsou téměř neviditelné. Pak je nutné zajistit vyváženost tohoto obchodu, výhodnou pro všechny jeho účastníky. Teprve pak bude možné vážně hovořit o přechodu na obchodování s národními měnami a pokusech o jejich (nebo některé z nich) o mezinárodní rezervu.
  • Ekonomiky zemí BRICS, ale i Argentiny, Íránu a dalších "spřátelených" států svou celkovou velikostí přesahují HDP dolarové zóny a celkový obrat zahraničního obchodu může v budoucnu přesáhnout třetinu světa.
  • Návrh na vytvoření nové rezervní měny založené na měnách BRICS má na jedné straně ekonomické důvody. Na druhou stranu je důležité mít na paměti, že celý mezinárodní měnový a finanční systém je řízen americkými institucemi. Proto jakákoli jiná měna než dolar, která není spojena s reálnými aktivy, jako je zlato, je méně důvěryhodná. Rozvojové země - nás zajímá především Čína - regulují své měny, což snižuje jejich atraktivitu jako rezervy. 
  • https://iz.ru/1395341/dmitrii-alekseev/vmeste-veroiatnee-smozhet-li-valiuta-briks-potesnit-dollar-i-evro

14.7.2022 Káhira, Ankara a Rijád plánují požádat o členství v BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika). Vstup těchto zemí do asociace by podle ní neměl trvat dlouho. Uvedla také, že na příštím summitu lze očekávat diskusi a případné rozhodnutí o vstupu některých z pěti států, mezi které patří Argentina, Egypt, Írán, Saúdská Arábie a Turecko.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15210153

4.7.2022 Argentina a Írán požádaly o vstup do BRICS. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že existuje také "řada dalších zemí, které jsou také zmíněny v diskusích". Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung tvrdil, že mezi uchazeči o členství v asociaci jsou také Egypt a Indonésie.

Země skupiny "již představují 42 % světové populace a 24 % světového hrubého produktu", počítáno v nominální hodnotě. Pokud vezmeme v úvahu HDP v paritě kupní síly, je toto číslo ještě vyšší a přesahuje 54 %. Země BRICS produkují hlavní světové zdroje - celková roční produkce hliníku přesahuje 70 % světové produkce, palladium a zlato používané v mikroobvodech - 76 % a 28 %. Podíl na světové roční sklizni pšenice přesahuje 44%, rýže - 53%. Významně v BRICS a průmyslové výrobě - 4,6 bilionu dolarů, tedy téměř 34 % všeho, co se na světě vyrobí. Země organizace tvoří více než 23 % (téměř 5 000 bilionů dolarů) světového exportu a téměř 15 % světových zásob zlata.

Argentina má zájem o navázání užších vazeb se zeměmi BRICS a je připravena nabídnout se jako spolehlivý dodavatel potravin, pokud se k asociaci připojí. V zemi žije 47 milionů lidí, přitom je schopna vyprodukovat potraviny pro 470 milionů.Ekonom Ricardo Aronskind také upozornil, že země BRICS a Argentina mají velký potenciál pro spolupráci "v oblastech technologií včetně farmacie". V dlouhodobějším horizontu by se Argentina mohla také stát dodavatelem energie, řekl Ponce, ale nejprve potřebuje investice. 

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15113167

27.6.2022  Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika) budou jednou z páteří nově vznikajícího světového řádu. Oznámil to ve středu náměstek ministra zahraničních věcí Ruské federace Sergej Rjabkov. Myslím si, že země BRICS, které tvoří téměř polovinu světové populace a významnou část světového HDP, budou jednou z páteří nového vznikajícího světového řádu".

Náměstek ministra zahraničí zdůraznil, že země BRICS hrají významnou roli v ochraně mezinárodního práva a v boji proti sankční politice západních zemí. "Víme, že každá země má své vlastní nuance při řešení výzev, kterým čelíme, ale nyní jsme jednotní v obraně mezinárodního práva, jednotní ve snaze překonat svévolné, nezákonné, jednostranné sankce, které se staly jediným nástrojem zahraniční politiky Spojené státy a další země.

https://tass.ru/politika/14230227

27.6.2022 Argentina a Írán požádaly o vstup do BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika). Oznámila to v pondělí oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

https://tass.ru/politika/15049539

23.6.2022 Vedoucí představitelé států BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika) přijali Pekingskou deklaraci na XIV summitu asociace.

1. My, hlavy států a vlád Brazilské federativní republiky, Ruské federace, Indické republiky, Čínské lidové republiky a Jihoafrické republiky, jsme ve dnech 23.-24. června 2022 uspořádali 14. summit BRICS pod heslem "Posílení vysoce kvalitního partnerství BRICS, když vstupujeme do nové éry globálního rozvoje".

2. Připomínáme, že v průběhu posledních 16 let, v duchu BRICS založeného na vzájemném respektu a porozumění, rovnosti, solidaritě, otevřenosti, inkluzivitě a konsensu, země BRICS posilovaly vzájemnou důvěru, prohlubovaly vzájemně výhodnou spolupráci a podporovaly užší humanitární výměny. To vedlo k řadě významných výsledků. Znovu potvrzujeme důležitost posilování solidarity a spolupráce založené na našich společných zájmech a klíčových prioritách za účelem dalšího rozvoje našeho strategického partnerství.

3. S uspokojením konstatujeme, že navzdory pandemii COVID-19 a dalším výzvám země BRICS v roce 2022 společně pokračovaly v posilování solidarity a prohlubování spolupráce, zejména v oblasti ekonomiky, míru a bezpečnosti, humanitárních výměn, veřejného zdraví a udržitelný rozvoj prostřednictvím řady setkání a akcí a přispěl také k dosažení hmatatelných výsledků spolupráce ve formátu BRICS.

4. Vítáme konání Dialogu na vysoké úrovni o globálním rozvoji na tomto summitu jako důkaz otevřeného a inkluzivního charakteru partnerství BRICS, včetně spolupráce ve formátu BRICS Outreach/BRICS Plus. Očekáváme, že Dialog dá nový impuls k posílení mezinárodní spolupráce a solidarity při provádění Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.

https://kremlin.ru/supplement/5819

https://tass.ru/ekonomika/15014647

22.6.2022 Ruská politika prokazuje účinnost v prostředí, kde Západ zanedbává základní principy tržní ekonomiky a volného obchodu. Uvedl to ve středu ruský prezident Vladimir Putin s pozdravem k účastníkům podnikatelského fóra BRICS.

Rusko, zdůraznila hlava státu, zintenzívní spolupráci s partnery při sjednocování: od možného otevření indických řetězců v zemi a růstu podílu čínských aut až po vytvoření nové mezinárodní rezervní měny.

"Západní partneři nerespektují základní principy tržní ekonomiky, volného obchodu, nedotknutelnosti soukromého vlastnictví, ve skutečnosti provádějí nezodpovědný makroekonomický kurz, včetně spuštění tiskárny, nekontrolované emise a hromadění nezajištěných dluhů. " Západ navíc uvaluje "stále více politicky motivovaných sankcí" a zvyšuje tlak na konkurenty, záměrně narušuje spolupráci a ničí dodavatelské řetězce.

"A to vše je v rozporu se zdravým rozumem a elementární ekonomickou logikou, jde proti zájmům byznysu v globálním měřítku, negativně ovlivňuje blahobyt obyvatel, vlastně všech zemí. V důsledku toho problémy v globálním ekonomika se stává chronickou."

  • "Strategie Ruska se nemění: posilujeme svůj ekonomický, technologický, vědecký potenciál, jsme připraveni otevřeně spolupracovat se všemi svědomitými partnery na principech respektování zájmů toho druhého, bezpodmínečné nadřazenosti mezinárodního práva a rovnosti zemí a národů.
  • Rusko aktivně přesměrovává obchodní toky a zahraniční ekonomické kontakty "na spolehlivé mezinárodní partnery a především na země BRICS".

  • Kromě toho Rusko a jeho partneři vyvíjejí spolehlivé alternativní mechanismy pro mezinárodní platby a rozšiřují geografii používání platebního systému Mir. "Otázka vytvoření mezinárodní rezervní měny na základě koše měn našich zemí se zpracovává."

  • Kontakty mezi ruskými obchodními kruhy a kolegy z těchto států se nyní zintenzivňují: "Probíhají například jednání o otevření prodejen indických řetězců v Rusku, zvýšení podílu čínských aut, zařízení a technologií na našem trhu. <...> Ruská ropa znatelně rostou dodávky do Číny, do Indie. Spolupráce v oblasti zemědělství se dynamicky rozvíjí."

  • https://tass.ru/ekonomika/15001357

6.6.2022 Rusko vyzvalo skupinu předních rozvíjejících se ekonomik BRICS ke koordinovaným opatřením s cílem stabilizovat hospodářskou situaci. Informovala o tom agentura Reuters. BRICS kromě Ruska zahrnuje Čínu, Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Rusko se nyní potýká s negativními hospodářskými důsledky sankcí, které na něj kvůli útoku na Ukrajinu uvalují západní země.

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/rusko-vyzvalo-cinu-indii-ci-brazilii-ke-stabilizaci-ekonomiky-40399284#

22.5.2022 Čína navrhla zahájit proces rozšiřování BRICS - neformálního mezistátního sdružení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Z Pekingu nebyly žádné náznaky, kdo přesně by se měl stát novým členem klubu. Potenciální kandidát se ale objevil sám - Argentina. Přinejmenším velvyslanec země v Číně již vnímal pozvání Číny argentinskému vůdci k účasti na červnovém summitu BRICS jako krok k "oficiálnímu vstupu" do skupiny. Podle expertů dotazovaných Izvestija jsou však Argentinci spíše zbožnými přáními a členové BRICS, s výjimkou Číny, nemají velkou chuť na expanzi. Od doby, kdy se BRIC stal BRICS s přistoupením Jihoafrické republiky v roce 2011, hovoří odborná komunita o perspektivách dalšího rozšíření "pětky" o nové země, včetně Jižní Koreje, Turecka, Indonésie, Mexika, Egypta nebo Thajska.

  • Jsem zastáncem toho, abychom se stále zbavili závislosti na MMF a na Spojených státech, a měli bychom otevřít nové příležitosti, včetně spolupráce s Ruskem," řekl Fernandez na začátku února v Moskvě.

  • Nejen slovem, ale i činem potěšil ČLR podpisem smlouvy o přistoupení země k čínskému megaprojektu Pás a stezka.

  • Myšlenka Číny zvýšit počet členů BRICS je snížit celkový vliv ostatních členů, zejména Ruska a Indie. Od března existuje v Číně tendence odklonit se od některých partnerů BRICS a naplnit je "lehčími partnery" a tento proces nabírá na síle. 

https://iz.ru/1337296/nataliia-portiakova/prokhodite-mimo-stanet-li-argentina-novym-chlenom-briks

31.3.2022 Pět rozvojových zemí, které začaly budovat architekturu finanční, ekonomické, obchodní, politické spolupráce, se snaží stát se jedním z hlavních aktérů v rozvíjejícím se světě... BRICS je Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, které zavádějí důležitou iniciativu pro překonfigurování nového finančního systému, konfiguraci nového měnového systému Nový finanční systém, který otevírá dveře a brány do všech zemí světa, nový finanční systém, který nepoužívá mezinárodní bankovnictví jako politický nástroj k zaútočit, poškodit země nebo změnit režimy, jak se to dělalo ve Venezuele," řekl politik v rozhovoru se zahraničním diplomatickým sborem v Caracasu, událost odvysílal státní kanál VTV.

"Venezuelský stát má zakázáno používat dolar. Mezinárodní směnnou měnu nelze použít ke geopolitickému nebo politickému vydírání! Musí to být stabilní měna, která odolá jakýmkoli okolnostem světového konfliktu, ať jsou jakékoli, a bude respektována. K čemuž všechny země světa mají rovný přístup. Měl by to být nový jednotný systém," dodal Maduro.

https://ria.ru/20220331/finansy-1780986602.html 

15.11.2019 Země BRICS se na summitu v Brazílii vyslovily proti protekcionismu a unilateralismu. Představitelé rychle rostoucích rozvíjejících se ekonomik Brazílie, Číny, Indie, Ruska a Jihoafrické republiky (JAR) naopak podpořily multilateralismus, který je podle jejich názoru potřeba posílit, zreformovat a více jej otevřít (ČTK)

15.5.2019 Seskupení zemí BRICS, Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika vytváří jednotný platební systém BRICS Pay jako součást úsilí o vytvoření společného systému pro maloobchodní platby a transakce mezi členskými zeměmi.

Tyto země, všechny z předních a nejmocnějších rozvíjejících se trhů, plánují zavést speciální cloudovou platformu, která propojí jejich národní platební systémy. Bude vyvinuta online peněženka s přístupem k těmto platebním systémům, která bude zahrnovat také mobilní aplikace podobné Apple Pay, které lze nainstalovat do chytrých telefonů pro nákupy v kterékoli z pěti zemí BRICS, bez ohledu na to, v jaké měně jsou platby a peníze účet kupujícího je veden v.

To znamená, že státní příslušníci Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky budou moci používat své vlastní národní měny jako přímý základ směny pro vnější platby. To je považováno za významný krok na cestě k dedolarizaci a oddělení od současného globálního bankovního systému kontrolovaného USA.

https://www.silkroadbriefing.com/news/2019/05/15/brics-nations-creating-brics-pay-cloud-platform-accessible-via-smartphone-avoid-us-dollar-trade/

Zejména Čína a Rusko velmi kritizovaly de facto používání globálních platebních systémů Spojenými státy, které byly použity jako obchodní a sankční zbraně k potlačení nebo potrestání zemí, jejichž politika neodpovídá politice Washingtonu. Oba již nějakou dobu aktivně usilují o de-dolarizaci svého obchodu a systém BRICS Pay je významným krokem tímto směrem. Země BRICS také zkoumaly možnost rozvoje kryptoměny BRICS

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...