Brambory

Brambory

Vertikální pěstování brambor na malé zahradě

 20.12.2023 Jablko jako klíč k zastavení klíčení brambor. Pokud uložíte do pytle s brambory také jablko, máte vyhráno. Právě jablko bude produkovat etylen, který udrží brambory mnohem déle pevné a kvalitní. Pochopitelně také hned nezačnou klíčit. Bez problémů by se mohly v takovémto prostředí udržet bez klíčení i 8 týdnů. Místnost, ve které jsou brambory skladovány, by měla být suchá, tmavá a chladná. Konkrétně se pro skladování brambor doporučuje teplota od 4 do 7 stupňů Celsia. Brambory určené na lupínky nebo hranolky se mohou skladovat i při teplotě okolo 10 stupňů Celsia. Při velmi nízkých teplotách se škrob v bramborách změní v cukr a budou sladké. Při vysokých začnou klíčit. Ideální volbou je dobře větraný sklep.

Zdroje info: Autor, https://www.foodandnutritionjournal.org/volume4number3/a-review-of-occurrence-of-glycoalkaloids-in-potato-and-potato-products/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15649828/, https://www.mojegotowanie.pl/artykul/ziemniaki-szybko-kielkuja-przechowujcie-je-z-tym-produktem-nie-wypuszcza-ani-jednego-pedu?fbclid=IwAR3X2bfKFhHLdVN80Fg8o3c0Q6nsjhsHzA27ugctWCRJW3Pa05peWriHvzo,https://www.agromanual.cz/cz/clanky/sklizen-a-skladovani/skladovani/principy-skladovani-brambor

22.9.2023 Pěstování brambor po "turecku"

Pěstování brambor v nádobách nebo pytlích, nebo-li "na Turka", umožňuje pěstovat brambory i na malém balkóně ve městě nebo na terase. Můžete dosáhnout slušné úrody i na velmi omezeném prostoru, jelikož jediný keř brambor může produkovat 4 – 5 kg domácích brambor. Nejdříve si ale připravíme vhodnou nádobu, ve které budeme brambůrky pěstovat.

Nejlepší volbou je obyčejný kyblík o objemu 10 litrů, ale brambory můžeme pěstovat i v jiných nádobách, jako jsou třeba velké květinové truhlíky nebo plastové pytle. Důležité je dno nádoby opatřit drenážními dírkami pro odtok nadbytečné vody. Kyblík být zcela čistý vydezinfikovaný slabým roztokem hypermanganu.

Než brambory zasadíme, je vhodné provést jejich předklíčení. Toho dosáhneme tím, že brambory budou umístíme na světlé místo po dobu 30 – 40 dní při teplotě 12 – 15 °C. Poté můžeme pokročit k přípravě speciálního substrátu, který se skládá z jedné části zeminy, dvou částí kompostu a jednoho a půl hrnku dřevěného popela. Směs promícháme v závislosti na objemu nádoby.

Postup: Naplníme kyblík připraveným substrátem do výšky asi 15 centimetrů a vložíme 2 – 3 předklíčené brambory. Poté je zakryjeme stejným množstvím substrátu. Kyblík umístíme na světlé místo s dostatečným množstvím slunečního světla. Jakmile rostlina doroste do výšky asi 15 centimetrů, přidáme další substrát tak, aby byl vidět pouze vrchol rostliny. Tento postup opakujeme, dokud nebude kyblík naplněný téměř až po okraj.

Pravidelně sledujeme, zda má brambora dostatek vlhkosti. Zaléváme ji pouze odstátou vodou o pokojové teplotě, až když bude substrát téměř suchý. Hnojit nemusíme, ale můžeme občas rostlinu ošetřit roztokem z dřevěného popela. Pro tento účel smícháme asi 2 lžíce dřevěného popela s litrem horké vody a necháme směs odstát 2 – 3 dny. Brambory můžeme sklízet zhruba 2–3 týdny po odkvětu a po zažloutnutí listů.

22.7.2023 Když nať brambor touží po novém sestřihu aneb chceme velké brambory.

Vysoká nať u brambor a příliš mnoho dusíku

Bujná zelená nať na bramborách je mnohdy důsledkem přehnojení dusíkem. Tento prvek motivuje rostlinu k intenzivní tvorbě stonků a listů. V případě, že se stonky stávají příliš vysokými a rostlina začíná být nestabilní, je možné přistoupit k přihrnování, což pomáhá udržet rostlinu stabilní a chránit hlízy před slunečním zářením. Také nedostatek slunečního světla může zapříčinit, že brambory mají opravdu vysokou nať, protože rostlina se mermomocí snaží dostat k více světlu.

Proč seřezávat vršek natě?

Ořezávání vršku natě brambor je praktika, kterou můžeme využít, když jsou hlízy připraveny ke sklizni. Předčasné ořezávání by však mohlo vést k nedostatku listů, které rostlina potřebuje k absorpci živin pro tvorbu hlíz. Je důležité také ořezávat nať v případě napadení škůdcem nebo chorobou.

Jak správně seřezávat?

Při ořezávání je důležité nechat alespoň 3 cm stonku nad zemí, aby hlíza nebyla vystavena vzduchu. Pokud by k tomu došlo, brambory by zezelenaly a staly se nepoživatelnými. Ořezávání natě by mělo být provedeno teprve tehdy, když jsou brambory připraveny ke sklizni, a po ořezání je důležité nechat brambory v zemi ještě po dobu 1-2 týdnů. To jim pomáhá vytvořit silnou slupku a umožňuje delší skladování.

https://www.dumazahrada.cz/clanek/nat-brambor-sestrih-20230722.html?seznam-hp=1&

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...