Opičí neštovice

Opičí neštovice

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, které se na člověka přenáší nejčastěji ze zvířat (na rozdíl od názvu ne z primátů, ale z malých hlodavců, jako jsou africké veverky), v některých případech při dlouhodobém a blízkém kontaktu z člověka na člověka.

Podle WHO k infekci obvykle dochází v důsledku přímého kontaktu s krví, tělními tekutinami nebo sliznicemi nemocných zvířat a také požitím jejich masa bez dostatečné tepelné úpravy.

Inkubační doba infekce je šest až 16 dní, ale může se pohybovat od 5 do 21 dní. I proto může být podle virologů na světě více případů onemocnění - ne u všech nakažených se totiž mohly projevit příznaky. Opičí neštovice byly poprvé identifikovány u lidí v roce 1970 v Demokratické republice Kongo. Pak byla nemoc u 9letého chlapce nalezena v oblasti, kde byly v roce 1968 eliminovány neštovice. Od té doby byla většina případů hlášena v oblastech deštných pralesů v povodí Konga (kde je nemoc považována za endemickou) a v západní Africe.

V letech 1996-1997 došlo v Kongu k velkému propuknutí nemoci. Na jaře roku 2003 pronikl i za hranice kontinentu: případy opičích neštovic byly registrovány na západě Spojených států. Lidé se nakazili od domácích psů, kteří zase chytli nákazu od hlodavců dovezených z Afriky.

Sporadické případy opičích neštovic byly dodnes hlášeny v mnoha zemích západní a střední Afriky, včetně Konga, Kamerunu, Středoafrické republiky, Nigérie, Pobřeží slonoviny, Libérie, Sierry Leone, Gabonu a Jižního Súdánu. V roce 2017 došlo k poslednímu známému ohnisku nemoci v Nigérii, kdy se virem nakazilo více než sto lidí. Byly zaznamenány i případy zavlečení infekce do Evropy, které však do poslední chvíle nevedly k propuknutí nákazy.

  • Příznaky opičích neštovic jsou podobné těm, které se vyskytují u pacientů s neštovicemi, které byly v roce 1980 prohlášeny za vymýcené, ale jsou méně závažné. Mezi počáteční příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a svalů, zduření lymfatických uzlin (to je jeden z rozdílů mezi onemocněním a neštovicemi), zimnice a únava. 

Zprávy z tisku:

23.7.2022 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě, uvedla agentura AFP. Podle agentury DPA tento krok nemá přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země. Nejvyšší stupeň varování v současnosti platí pro covid-19 a dětskou obrnu.

Vyzval také země světa, aby se pokusily zastavit šíření opičích neštovic. Ty podle něj dosud postihly přes 16 tisíc lidí v 75 zemích. Uvedl také, že riziko ve světě je relativně mírné, kromě Evropy, kde je vysoké.

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/who-vyhlasila-globalni-stav-nouze-40403800# 

20.7.2022 Mezi odborníky v USA roste obava, že šíření opičích neštovic v zemi kvůli počátečnímu zaváhání s testováním a trasováním už nepůjde zastavit. "Stát se to může, ale není to velký problém," uklidňuje epidemiolog Petr Smejkal.

"Je příliš brzy na zodpovězení otázky, zda může šíření opičích neštovic přerůst v globální pandemii. Svět má nyní šanci šíření zastavit; je tady okno příležitosti," odpovídala ještě na konci května na dotazy novinářů šéfka oddělení pandemických a epidemických nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO) Sylvie Briandová.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-opici-nestovice-uz-nejdou-zastavit-zjistuji-v-usa-209251# 

2.7.2022 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) vyzvala evropské státy k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím. WHO poukázala na silný nárůst výskytu této nemoci na evropském kontinentě v posledních týdnech. Na Evropu v současnosti připadá zhruba 90 procent nových případů této infekční choroby, která se dříve vyskytovala téměř výlučně v afrických zemích. V Evropě v souvislosti s opičími neštovicemi zatím nikdo nezemřel, uvedla agentura AP.

Podle statistik evropské WHO se v 99 procentech případů nákaza týkala mužů ve věku 20 až 40 let, a to hlavně těch, kteří měli pohlavní styk s dalšími muži. Zhruba deset procent nakažených muselo do nemocnice a jeden člověk skončil na jednotce intenzivní péče. Nejvíce případů zatím vykázala Británie, a to přes 1000. Následují Německo s 838 potvrzenými infekcemi, Španělsko a Portugalsko, které mají společně přes 1000 případů. V České republice je zatím osm potvrzených případů.

V souvislosti s šířením opičích neštovic v pátek americká vláda oznámila nákup 2,5 milionu dávek vakcíny Jynneos dánské společnosti Bavarian Nordic. Ta je v USA schválená pro použití proti planým i opičím neštovicím.

https://echo24.cz/a/SNvGD/who-evropa-nemoc-opici-nestovice?

28.6.2022 Světová zdravotnická organizace (WHO) má od začátku roku 2022 3413 laboratorně potvrzených případů infekce opičími neštovicemi v 50 zemích a jedno úmrtí. Uvádí to zpravodaj WHO zveřejněný v úterý v Ženevě. "Od 1. ledna do 22. června 2022 bylo WHO hlášeno 3 413 případů opičích neštovic a jedno úmrtí na opičí neštovice z 50 zemí a území nacházejících se v pěti regionech WHO," uvedla organizace. Od vydání předchozího zpravodaje dne 17. června bylo v osmi zemích identifikováno 1 310 nových infekcí.

https://tass.ru/obschestvo/15050779

24.6.2022 Opičí neštovice nelze považovat za pandemii kvůli malému počtu případů, tento virus není vysoce nakažlivý, řekl agentuře TASS lékař infekčních chorob Jevgenij Timakov. Již dříve Světová zdravotnická síť vyzvala, aby byly opičí neštovice prohlášeny za pandemii.

https://tass.ru/obschestvo/15030159

27.5.2022 Opičí neštovice byly zavlečeny z Nigérie, kde působí nejméně čtyři americké biologické laboratoře, řekl Igor Kirillov, vedoucí sil radiační, chemické a biologické obrany ruských ozbrojených sil."Podle zprávy WHO zavlečení západoafrického kmene původce opičích neštovic pochází z Nigérie , dalšího státu, na jehož území Spojené státy rozmístily svou biologickou infrastrukturu. Podle dostupných informací jsou kontrolované minimálně čtyři biolaboratoře Washingtonem v Nigérii ," řekl.

"Podle evropských a amerických médií byl v materiálech mnichovské bezpečnostní konference 2021, tedy na pozadí pandemie COVID-19, vypracován scénář, jak čelit ohnisku způsobeném novým kmenem viru opičích neštovic, " řekl generál.

https://ria.ru/20220527/nigeriya-1791226566.html

24.5.2022 Nákaza opičími neštovicemi se už rozšířila do dvou desítek zemí včetně Česka a zdravotníci si lámou hlavu nad tím, jak je to možné. Portugalci přišli s možnou odpovědí. Obávají se, že patogen silně zmutoval a evoluční skok mu usnadnil šíření v lidských komunitách.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/mutace-a-superprenasec-na-festivalu-vedci-prisli-s-teoriemi-proc-se-ted-opici-nestovice-siri-40398025

24.5.2022 Opičí neštovice se rychle šíří po celém světě: nemoc byla identifikována již v 15 zemích na třech kontinentech a počet nakažených se blíží stovce lidí. V Evropě se to může nakonec změnit v uzamčení, podobné těm, které byly zavedeny kvůli COVID-19. Taková opatření však mohou být pro země EU v konfrontaci s Ruskem velmi přínosná. Izvestija se zabývala detaily situace kolem opičích neštovic. První případ infekce v Evropě byl detekován 7. května v Británii: pacient se nedávno vrátil z Nigérie, která se vyznačuje šířením tohoto viru.

https://iz.ru/1338794/izvestiia/khod-pandemiei-chto-mozhet-stoiat-za-vspleskom-zabolevaemosti-ospoi-obezian

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...