Jaká bude zima?

Přestože vědci na začátku roku 2020 predikovali další historicky suchý rok, prohnal se "koronavir bez tělesné schránky" a nastal zásadní zvrat počasí. Počasí je naruby, v letních tocích teče více vody než na jaře.

Např. Jan Pokorný: Dnes nejsou dostupné žádné záznamy měření teplot ze středověku, kdy podle výzkumů například dendrologů bylo klima celkově teplejší a koncentrace CO2 nízká. Přesto v historii zanikaly civilizace jednoduše proto, že nedokázaly nakládat s krajinou a vodou a vyschly. Tehdy, stejně jako v dnešní krajině a městech často převládala přehřátá suchá místa nad vegetací zásobenou vodou. Zbavovat se vegetace a především lesů je obrovský hazard.

Odlesněná krajina zbavená vegetace je dnes na velkých plochách České republiky natolik rozpálená sluncem, že se stoupající horký vzduch v horních vrstvách atmosféry spojuje s proudem ohřátého vzduchu a proudí z pevniny až nad moře. Právě těmito vzdušnými proudy naše krajina ztrácí mnoho vody. "Stejný jev zahubil už civilizace ve starověku. Tehdy se nepálilo uhlí ani ropa a nezvyšovalo se nijak významně množství CO2. Přesto se měnilo klima a krajina se lidskou činností změnila ve step a poušť.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/stromy-mohou-vratit-do-krajiny-vodu-a-tlumit-klimaticke-zmeny.A200722_095437_ln-zajimavosti_ape

Předpověď tuhé zimy

  • Když budete pečlivě pozorovat, co se děje za dveřmi vašeho bytu nebo domu, leccos se dozvíte. Například když pavouci začnou tkát pavučiny přes sebe, znamená to, že v nadcházející zimě nás čekají trvalejší mrazy.
  • Jestliže mají na podzim zajíci a husy hustou srst a peří a jsou tuční, očekávejte, že zima bude tuhá.
  • Zajděte se podívat i do lesa. Víte o nějakém mraveništi ve vašem okolí? Navštivte ho. Pokud mravenci nosí do svého obydlí nezvykle hodně materiálu, tuhá zima nás nemine. Vidíte-li okolo i hodně žaludů, je to další náznak nadcházejících silných mrazů a dlouhé zimy.
  • Jakmile se začnou zvířata přesouvat na jižní stranu hor, nebo se zdržují poblíž lidských obydlí, rovněž očekávejte tuhou zimu.
  • Další znamení zimy, ve které se bude často teplota pohybovat hodně pod bodem mrazu, hledejte na zahradách. Vídáte-li kolem sebe nemálo vysokých krtinců, přijde tuhá zima.
  • Velkého množství sněhu se dočkáme, pokud se v říjnu objevují hodně často mlhy.
  • Občas se stane, že v listopadu kvetou stromy. Uvidíte-li toto v nadcházejícím měsíci, předpokládá se dlouhá zima.
  • Když ze stromů nepadá listí v říjnu a listopadu.

Předpověď mírné zimy

  • Pokud je červenec a srpen stejně teplý, nebo je srpen dokonce teplejší, bude následovat mírná zima.
  • Rovněž sněží-li již v říjnu, předpokládá se měkká a mírná zima.
  • Mírnou zimu také značí nevelká úroda všech plodů a hub. 
  • Nejhorší je, když v říjnu spadne všechno listí. To pak následuje zima, ve které není nouze o srážky, ale teplota se nedostane pod nulu.

Sledujte oblohu

Příroda se ve svých odhadech většinou nemýlí. Na instinktivním chování závisí přežití celých stád, hejn, ale i lesů. Pokud na sledování zvířat a rostlin nemáte čas, dívejte se alespoň na nebe. Jakmile poletí pryč tažní ptáci, do čtrnácti dnů jsou tu mrazy. Dále čtěte: Nezabíjejte tento drobný hmyz. Ve vaší domácnosti je velice užitečný.

Příroda nám napovídá po celý rok

Přírodní znamení, díky kterým včas poznáte, zda bude hezky, nebo se naopak blíží bouřka, se vyplatí sledovat během celého roku. Zvířata přicházející změnu počasí vycítí, proto se řada lidových předpovědí řídí podle nich.

Déšť a bouřky

Vlaštovky přelétat nízko nad zemí. Jsou signálem, který znají i malé děti. Předpovídají tak pravděpodobný déšť.

Tento jev má zcela jednoduché vysvětlení. Nízký tlak přivádí níže k zemi mouchy a další drobný hmyz, který vlaštovky ve vzduchu loví. Může se ale stát, že nás před lijákem nestihnou varovat, protože už jsou dávno schované. Na rozdíl od lidí jej předpovídají neomylně.

Před deštěm také vylézají žížaly z půdy (nechtějí se nechat zatopit). Žáby zůstávají schované ve vodě a vrány se slétají k vodě. Motýli mizí z luk, před deštěm se v předstihu schovávají. Mlhy stoupají vzhůru z údolí. Těsně před bouřkou často celá příroda takřka zmlkne, ptáci přestanou zpívat. Hajní sasanky sklopí listy a drchničky rolní uzavřou kvítky.

Slunné dny

Když se slunce ráno probouzí pomalu, neznamená to, že dnes nebude mít slunce sílu. Naopak! Sluneční paprsky nás nejspíš budou těšit po velkou část dne. Přízemní noční či ranní mlha povalující se v údolích bývá také předzvěstí slunného dne. Zvláště na podzim jsou ranní mlhy časté. Také po noci vydatně svlažené rosou obvykle přichází pěkný den.

Jak předpovědět slunečno?

  • Vrány létají osamoceně a nekrákají
  • Rackové usedají na vodu
  • Skřivani létají nad poli vysoko
  • Žáby vylézají z vody
  • Mravenci vynášejí své kukly z mraveniště a rozlézají se kolem
  • Pavouci rozprostírají pavučiny nebo sedí uprostřed a číhají
  • Ryby plavou při hladině
  • Mraky plují od východu, jihovýchodu a severovýchodu

více

Jaká bude zima, zprávy z tisku:

16.10.2022 Nečekaně brzy přiletěli nyní do svých zimovišť na jižní Moravě havrani. Brzký přílet věstí podle pranostik zimu, která může být až mrazivě krutá. Je ale také možné, že za netradiční jev může válka na Ukrajině, řekl Právu ornitolog Zdeněk Machař z Brna. Přílety havranů v moravské metropoli monitoruje již od klukovských let, a to neuvěřitelných 55 let.

  • Havrani přilétají 20. až 21. října. Jsou přesní jako hodinky. Pozdější přílet znamená mírnější zimu, naopak dřívější větší chlad, mráz a bohatší sněhovou nadílku. Na jihu Moravy je jí vždy málo. Má nejteplejší klima v Česku. Nyní přiletěli havrani již 13. října, což se nikdy nestalo. 
  • Důvodem dřívějšího příletu může být válka na Ukrajině. Část havranů zimujících na Moravě totiž pochází z východní Evropy. "Možná jim nesvědčí bombardování, střílení raket a výbuchy, tak hledají klid. 
  • Jinak havrani naposledy podle Machařova deníčku nedodrželi termín příletu v roce 2017. Přiletěli až 6. listopadu. Zima pak byla na blátě, a to s jediným dnem sněžení, kdy krajinu jen na několik hodin přikryl jemný sněhový poprašek. Naopak dřívější přílety byly vždy maximálně v úrovni dvou až tří dní a žádné sněhové katastrofy se nekonaly.
  • https://www.novinky.cz/clanek/domaci-havrani-prileteli-hodne-brzy-bud-kvuli-tuhe-zime-nebo-valce-40411735# 

11.10.2022 "I historický pohled do zim 21. století dokazuje, jak proměnlivé počasí v zimě jsme v posledních letech měli - zimy jak bohaté na sníh, tak letní, nebo s převládajícím inverzním počasím, nebo naopak zimu s aprílovým počasím, kdy se střídalo ochlazení a oteplení," upozorňuje meteoroložka.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zima-za-krize-zrejme-chladnejsi-nastinila-sefka-evropskeho-meteorologickeho-sdruzeni-40410353#

26.10.2021 Zima ve velké části Evropy měla být teplejší než dlouhodobý průměr. Hlavně prosinec a leden by měly být výrazně teplé, a až v druhé polovině zimy by mohly přijít častější vpády chladnějšího vzduchu.

Dokonce některé předpovědi dělí Česko na západní část s poněkud vyššími teplotami a východní, kde by měl mít - podobně jako na Slovensku - častěji vliv studený vzduch nad severovýchodní Evropou.

https://zpravy.instory.cz/zpravy/78-meteorologove-prisli-s-prvni-predpovedi-pro-letosni-zimu-mame-se-na-co-tesit.html

23.10.2021 Jaká bude letos zima? Meteorologové i příroda hovoří jasně. 

Na rozdíl od oblastí ovlivněných Středozemním mořem, které podle předpovědi zůstanou blízko normálu, prognostici AccuWeather říkají, že vnitrozemí východní části Evropy se letos v zimě bude potýkat s neobvykle studeným vzduchem. Počasí ovlivněné polárním vírem se přitom dotkne i Česka. U nás by se tak měly objevovat teploty nižší, než bývá v dané době obvyklé. Dá se navíc předpokládat větší bouřková aktivita, která s sebou přinese nejen déšť, ale i sníh. 

  • Při pohledu na mapu od AccuWeather je ale zřejmé, že počasí v Česku nebude jednotné. Zatímco východní část země bude čelit chladnějšímu rázu počasí, v západní části republiky by mělo být spíše sucho. Větší výkyvy počasí tu experti neočekávají. Obzvlášť v první polovině zimy by se teploty měly držet převážně v normálu, tedy na podobných hodnotách jako v předchozích letech. 
  • https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/446699-jaka-bude-letos-zima-priroda-hovori-jasne-meteorologove-zverejnili-predpoved?

6.11.2020 Podle dosud známých přírodních ukazatelů by měla být letošní zima chladnější než ta loňská. Vypovídá o tom například chování zvěře v lesích, úroda plodů nebo srst a opeřenost zvířat.

  • Divoká zvěř stále migruje ve stádečkách po území celého kraje, a to ve všech nadmořských polohách. Pokud by se začala vyhýbat oblastem šest set metrů nad mořem a výš, tak by bylo v dohledu, že se v těchto polohách objeví sníh 
  • Ve vyšších polohách dosud zůstává i jelení zvěř. "Postupně sice schází dolů, ale pořád to není tak, abychom mohli říct, že budeme mít v listopadu pod sedmisetmetrovou nadmořskou výškou stálou sněhovou nadílku, sníh se ve středních polohách v listopadu sice objeví, ale dlouho se neudrží.
  • Jaká bude zima poznáme podle cibule a to, kolik má svrchních slupek. Pokud jich má hodně tak jako letos (2020), znamená to, že bude silnější zima. 
  • "Jeřabin, kaštanů a bukvic se letos urodilo opravdu hodně a to znamená, že letošní zima nebude rozhodně tak teplá jako ta loňská.
  • Nelze však očekávat ani arktickou nebo sibiřskou zimu, v územích pod šest set metrů nadmořské výšky nelze v prvních týdnech zimního období očekávat stálé zimní počasí.
  • Od prosince by se ale mohli lyžaři dočkat sněhu v Krušných horách a užívat si lyžařských radovánek tam. 
  • Minimálně od ledna by měla podle něj zima nabrat v oblastech nad sedm set metrů nad mořem stálý charakter. 
  • Například hustá srst koček, které žijí na dvoře, nebo domácích králíků v kotcích rovněž naznačuje, že zima bude silnější než vloni. "Slepice od kuřat jsou nádherně zapeřené drobným peřím. A také husy jsou krásně opeřené. Také divočáci a jeleni mají na sobě srst lepší než vloni.
  • Například myši nebo podobní parazité se ještě ve velkém množství nepřesunuli do krmných částí hospodářství a jejich stavení.  
  • https://www.novinky.cz/domaci/clanek/hunata-srst-zvere-hodne-sipku-letosni-zima-by-mela-byt-tuzsi-nez-lonska-40341364#<br>

17.10.2021 Zlepšit náladu zkaženou rostoucími cenami energií mohou alespoň částečně meteorologické modely, které letos pro střední Evropu a tedy i Česko slibují teplotně nadprůměrnou zimu a brzký nebo přinejmenším včasný příchod jara. 

Jako celek by zima měla být teplotně nadprůměrná. Ve střední Evropě potažmo na celém kontinentu očekáváme kladné odchylky od dlouhodobého normálu. V lednu, únoru a březnu by to mělo být asi o jeden až dva stupně Celsia nad dlouhodobým průměrem." 

Dlouhodobé modely ale nezaručují, že do střední Evropy včetně Česka ojediněle nepronikne arktický vzduch. Kvůli němu by pak několik dnů teploty v tuzemsku i během dne v nížinách zůstávaly hluboko pod bodem mrazu, zem by zřejmě pokryla souvislá sněhová pokrývka a mohla by nastat kalamitní situace.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/mirna-zima-a-brzke-jaro-slibuji-meteorologicke-modely-40375067#

Radim Tolasz (24.7.2020): V souvislosti s covidem létá méně letadel a méně se vyrábí. To je globální realita, která však není příčinou deštivého počasí. Čistší atmosféra propouští více slunečního záření a mělo by tedy být o dost tepleji než v předchozích rocích. V atmosféře je méně aerosolů, nemohou se tedy tvořit mraky a méně prší. Ještě nějaký nesmysl mám přinést do těchto konspirací? Raději ne, nechám si to až na 1. duben.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/radimn-tolasz-studene-a-proprsene-leto?

25.5.2020 Sucho odhalilo koryta řek. Voda mizí už šestým rokem v řadě a někde jsou průtoky sotva desetinové. Nejpostiženější jsou Morava a Slezsko. "Na většině Moravy a Slezska letos spadla méně než polovina obvyklého množství srážek. Pod průměrem je ale i většina oblastí Čech," potvrdila. Sucho trápí zejména sever a východ Čech, Vysočinu a východní polovinu jižních Čech.

15.5.2020 V Česku je největší sucho za posledních 500 let. Ministerstvo zemědělství chce situaci řešit stavbou vodních nádrží, v pondělí proto navrhlo přidat na seznam míst, kde by mohly vzniknout, dalších 31 lokalit.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vlada-chce-resit-sucho-prehradami-jinde-na-svete-se-ale-vypo/r~f63c5284950611ea80e60cc47ab5f122/?

Úvaha: smyslem informací není vyvolat strach u jedinců či společnosti, ale ukázat možnost, kterou může civilizace projít. Člověk se nemusí bát, cestu může hledat v poznání sebe a zklidnění, které mu umožní vnímat svůj vnitřní hlas, který nás propojí s vědomí (duchovní vývoj). Svou energii již nemusíme věnovat vnějšímu světu, kde probíhá souboj duality (pravda a lež, černá a bílá) a který odebírá energii a poznání (blokuje vývoj). Ale naopak energii dáváme tomu, co nás posouvá k vědomí. Stáváme se vědomím člověkem, který má otevřené srdce a je příkladem pro ostatní.

  • Tam, kde dávám svou energii (zájem), to podporuji a naopak, co nemá energii to zaniká

Fáze vývojového procesu DE LUCE: (vývojový proces svobodné vůle jedince): "tunelové vidění" (jsme v temnotě - slepá víra, závislost, ne-logika, strach), na konci tunelu se objevuje světlo - "černobílý svět" (černá a bílá, projevená dualita - rozum potlačuje víru, nezávislost, logika, překonám strach - porazím strach) a vycházím z tunelu, mám otevřené srdce a vnímám "barevný svět"(protože jsem zvýšil otevřením srdce svoje vibrace a dualita se transformuje v rezonanci) všemi smysly, který je vzájemně propojen do jednoty s vědomím (vědomý člověk přijímá a sdílí, vzájemně závislý, vědomí, dynamická rovnováha, je propojen rozum a víra ve vědomí a rodí se moudrost, přijímám strach, který je pomocník a je mou součástí). To je zjednodušené vyjádření cesty, jak se spojit se svým vědomím prostřednictví otevřeného srdce a zvýšením svých vibrací - dualita se transformuje v rezonanci lásky a duše dokončí svůj duchovní vývoj fyzickém těle a může ukončit cyklus inkarnací na planetě. Pochopením a realizací, kdy "nevěnuji pozornost" věcem a událostem kolem nás, které polarizují společnost i jedince (dualita), mám čas pro pochopení sebe. Energii, kterou jsem věnoval vnějšímu okolí, nyní používám pro poznání sebe ("vypnutím mysli" se zvyšují vibrace a mohu naslouchat vědomí - vnitřní hlasu) a na spojení se svým vědomím. Otevřením srdce zvyšuji svoje vibrace na úroveň lásky (odpoutal jsem se od závislostí, odpustil jsem všem křivdy, mám otevřené srdce - jsem vědomý člověk) a jednou za precesní rok přichází "solární záblesk lásky", který umožňuje hromadnou transformaci propojením vědomých jedinců a také vznik nového vývojového druhu člověka, který je základem pro vznik "barevné společnosti". Současně jsme již vstoupili do fáze, kdy vznikají s vědomou podporou populace "Digitální koncentrační tábory.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.

Před odpovědí je důležité si položit otázku: víme v jaké části vývojovém cyklu civilizace se nacházíme? (stav světové ekonomiky lze přirovnat k lepení děr starého chladiče). Koloběh, který probíhá v přírodě i v ekonomice můžeme demonstrovat na životním cyklu stromů (zrození ze semene, růst, plody, zánik a rozklad, který vytváří prostředí pro...