Společnost H21

Společnost H21 podle Karla Janečka nebude rovnostářská, přetrvají majetkové rozdíly, ale lidé budou daleko více energie věnovat ve prospěch celku. Směřujeme ke společnosti, v níž role státu bude daleko menší než je dnes a kapitalismus už nebude důležitý pojem (půjde o globální změnu paradigmatu). Zásadním problémem v současném světě je nespolupráce, nenávist a rozdělování společnosti. Jde tedy hlavně o problém v komunikaci a my jej můžeme řešit s využitím nových technologií.

Přechod ke společnosti H21. To není o tom, že by lidé byli rázem hodnější, že by se nějak zásadně změnili, ale budou mít prostě úplně jinou motivaci. A tedy i jinak jednat. Víc budou ten svět považovat za svou rodinu. Nebudu nuceni bojovat o obživu a kvůli tomu vraždit. 

Karel Janeček a jeho pohled na společnost budoucnosti:

  • klíčovou hodnotou už nebudou peníze, ale čas (který budeme věnovat někomu jinému), pojem kapitalismus už bude irelevantní
  • Vznikne kapitalismus 21, měl by být založen na konsensu, na hodnotách ekonomické spolupráce a být daleko spravedlivější
  • k této společnosti, ten kdo bude více energie věnovat ve prospěch celku - více se napojovat na celek, více dodávat společnosti své názory, svůj čas, svou energii - bude mít přirozeně nárok na luxusnější produkty, než ten, kdo se dobrovolně rozhodne žít odpojený od celku někde v lese.
  • majetní (správci kapitálu) musí cítit odpovědnost a najít způsob, jak rozumně zdroje využít
  • chudší člověk může už dnes mít podobně kvalitní život jako ten bohatý, bez jakéhokoliv strádání, přestože budou výrazné majetkové rozdíly (majetková polarizace tedy zůstane), budou mít stejná práva a bude tam komunikace, která dnes chybí
  • cesta je anarchokapitalismus, není jasné, jak se to zrealizuje, ale to dnes řeší stát, budou řešit soukromé instituce
  • velké naděje vkládá do decentralizace sociálních a komunitních sítí (ne skokově, ale postupnou změnou), které budou vzájemně propojené, nástupu umělé inteligence a v neposlední řadě i svého "vynálezu" − volebního systému D21 
  • výhledově se role státu jako mocenské organizace bude zmenšovat díky postupné decentralizaci a postupně (není to skoková věc, ale postupná změna) ho nahradí různé demokraticky volené konsensuální skupiny
  • Ano, i v budoucnu přetrvají nějaké miniparlamenty, odborné skupiny lidí, které budou řešit různé dílčí problémy, ale ne že budou řešit všechno. 
  • důležité bude jak společensky smysluplně jsou tyto kapitálové zdroje využívány
  • kapitalisté budou jen správci kapitálu, kteří budou okolím tlačeni k daleko větší odpovědnosti
  • nová optimalizace decentralizovaných sociálních sítí (nebude to Facebook, ten je nastavený na komerční prospěch, aby vydělával co nejvíce peněz ) bude spočívat na lidských hodnotách a budou fungovat jako komunita (budou to sítě důvěry, které se budou vzájemně propojovat)
  • "Pokud člověk není úplný magor, který se uzavřel do cyklu závislostí, třeba na moci, tak začne přemýšlet nad novou rolí. A chce dělat věci, které jej naplňují, chce něco tvořit," 
  • Vyšší zdaňování státem? vyšší zdaňování jen posiluje roli státu a celý ten neefektivní systém. Místo státu a vyšším zdaňováním vidím cestu ve vyšším společenském tlaku, aby lidé s větším majetkem nesli i větší zodpovědnost a investovali i více sociálně (nepřímé zdanění, klíčový není maximální zisk i když je důležitý kvůli udržitelnosti).
  • Kdo pocit společenské odpovědnosti mít nebude, tak tu holt mohou být i nějaká vynucovací pravidla, aby byly hlídány a penalizovány škodlivé vlivy jeho podnikání (zdaňování negativních externalit, obdoba sociálního bonusu v Číně)
  • Když je u vás uspokojena ona základní část lidských potřeb, jak ji definuje Maslowova pyramida, snažíte se jít dál, pokud nejste uzavřen do cyklu závislostí (moc, zisk, ženy, atd) 
  • Lidé budou svět považovat za svou rodinu. Nebudu nuceni bojovat o obživu a kvůli tomu vraždit.
  • více

Jak to vnímají čeští miliardáři rostoucí majetkovou nerovnost?

  • Marek Dospiva ve svém komentáři označuje za cestu do pekel, když se pod záminkou zlepšování kapitalismu objevují ve světě názory, které zpochybňují samu funkci firem v ekonomice a společnosti.  Nejenže vyděláváme peníze, ale měníme zanedbané lokality k lepšímu, zvyšujeme tam kvalitu života, rozvíjíme město s maximální odpovědností k jeho urbanismu i životnímu prostředí,
  • Daniel Křetínský, Toto bohatství není vytvořeno na úkor chudší části lidstva. Ta by byla pouze chudší, úspěšné firmy (Microsoft, Google atd.) zvyšují efektivitu světové ekonomiky, zvyšují celkové bohatství, které se mezi lidstvo dělí a také zpravidla přímo a nepřímo zaměstnávají velmi vysoký počet obyvatel.
  • Radim Passer  odmítá názory zpochybňující podstatu tržní ekonomiky a význam soukromého sektoru, neváhá také velmi razantně vystoupit proti všem mladým fanouškům socialismu, kterých hlavně v USA výrazně přibylo. 
  • JIří Šimáně, "Pokud by někdo chtěl vymýšlet reformu kapitalismu, tak by měla vést k tomu, aby se neutralizovala ta obrovská moc, kterou dnes mají peníze, pokud změny nepřijdou, můžeme v budoucnu kvůli nespokojenosti chudých čekat "vlnu násilí a padání hlav" se všemi důsledky pro společnost.
  • Karel Janeček, Místo vyššího zdaňování by tu měl být vyšší společenský tlak, aby lidé s větším majetkem nesli i větší zodpovědnost a investovali i více sociálně. Tedy "zdaňovat" nepřímo. Hlavní pohled už nemůže směřovat k maximalizaci zisku, byť zisk je také důležitý kvůli udržitelnosti. Klíčovou hodnotou se stane ČAS
  • více

Zdanění bohatých?

  • výraznější zdanění nadměrné spotřeby (např. zvýšené sazby DPH z luxusních produktů nebo zavedení významně navýšených tarifů pro nadměrnou spotřebu základních komodit)
  • vyšší zdanění bohatých 
  • zdaňování negativních externalit 
  • znárodněním firem 
  • charitativní aktivity ze strany nejbohatších obyvatel planety, kterou považuji za vysoce pozitivní. 

Někteří multimiliardáři v USA hovoří o údajné neudržitelnosti současné podoby kapitalismu už hraničí se sebemrskačstvím.

  • Ray Dalio tvrdí, že v americké společnosti už dávno neexistuje rovnost příležitostí, reálné příjmy stoupají jen hrstce bohatých, šedesáti procentům lidí od roku 1980 stagnují nebo klesají.
  • pokud prý během dvou let nepřijdou radikální změny, které zastaví narůstající nerovnost, dojde ke vzpouře nespokojených a rozpadu společnosti. 
  • na prvním místě v podnikání už nemá být tvorba zisku, nýbrž vytváření pracovních míst, podpora inovací, životního prostředí, větší bezpečnosti atd.
  • Přibývá zpráv o tom, že příkop mezi bohatými a chudými se ve světě neustále prohlubuje. V tomto duchu vyznívá i aktuální studie mezinárodní poradenské společnosti Boston Consulting Group ( úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů loni patřila více než polovina soukromých světových financí) O druhou polovinu se dělí zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety, před 3 roky(2015) to bylo pouze 43%
  • k apokalyptickému konfliktu mezi bohatými a chudými kvůli rozevírajícím se majetkovým a příjmovým nůžkám nemusí nutně dojít, změn lze dosáhnout evoluční, nikoliv revoluční cestou 
  • více

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...