Zombie firmy

Co je to zombie firma? Jde o firmu, která si nevydělá ani na úrokovou službu svého dluhu. Není schopna dluhy splatit, a už vůbec ne smysluplně investovat do svého rozvoje. Zjevně je s jejím obchodním modelem něco špatného. Podle nedávné studie z dílny Deutsche Bank je takových veřejných firem v Americe již celá pětina (nemluvě o tom, že Deutsche Bank je také příkladem slušné zombie). Znepokojivý trend vidíme zhruba od velké finanční recese, kdy centrální banky přišly s lékem nulových sazeb. V období před pádem Lehman Brothers (2008) podíl firem s takovou charakteristikou nedosahoval ani 5 %.

  • koronavirová pandemie způsobila krizi v těchto odvětvích: jde především o pohostinství, turismus, letectví, kamenné obchody, zábavní průmysl nebo i těžební sektor.
  • A dokonce negativní cena peněz? Mám problémy takový "tržní" mechanismus pochopit. Standardem se nejprve staly negativní výnosy vládních dluhopisů. Později se nová móda přenesla i na dluhopisy firemní, v extrémním případě dokonce i na ty neinvestičního stupně! Ty již z definice s sebou nesou zvýšené riziko pro jejich držitele. A když už jsme se dotkli světa módy a peněz - LVMH oznámila akvizici šperkařské královny Tiffany za 16 miliard dolarů, kterou financovala emisí dluhopisů s negativním výnosem. ECB tedy LVMH doslova poskytla peníze na akvizici jiné firmy.
  • cca 15 - 20% firem kotovaných na burze ve vyspělých krajinách je Zombie", tento trend podporují i záporné úrokové sazby

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4490685/zombie-kam-se-podivas.html

9.6.2022 Investoři požadují u dluhopisů nejvyšší výnosy za 11 let. Jejich ceny zažívají nevídaný propad

Investoři si nyní nechají více zaplatit i za riziko. Obávají se totiž dopadů války na Ukrajině, zdražování peněz ze strany centrálních bank i horšího ekonomického vývoje. "Cítí, že ekonomika v České republice i globálně zpomaluje. Začíná se naplňovat scénář stagflace," dodává Stupavský.

Vzhledem k vysoké inflaci nemusí být emitenti obligací nervózní. "Stále je to pro ně strašně výhodné," doplňuje Sklenář. Například státům se totiž zvyšují kvůli inflaci daňové příjmy a zároveň jsou úroky ve srovnání s inflací nízké. Konkrétně v Česku byla v dubnu inflace 14,2 procenta, ale stát platí investorům jen 5,2 procenta. "Státy se inflačně oddlužují," konstatuje Sklenář. A zatímco starých dluhopisů se investoři zbavují, o nové emise s výrazně vyšším úrokem je zájem.

Nicméně další růst sazeb ze strany centrálních bank, k nimž se v příštích měsících přidá i Evropská centrální banka (ECB), bude vytvářet tlak na firmy a státy. Porostou jim totiž náklady na obsluhu dluhu. ECB totiž ve čtvrtek naznačila, že kvůli vysoké inflaci přikročí od července k sérii zvyšování úroků.

Už se podle Stupavského spekuluje o další evropské dluhové krizi. Naopak podle Sklenáře by se to dotklo firemního sektoru v Evropě, kde existuje patnáct až dvacet procent takzvaných zombie firem. Ty jen stěží přežívají. "Růst úrokových sazeb může být pro ně větší problém než pro samotné státy," shrnuje Sklenář.

https://archiv.hn.cz/c1-67080620-investori-pozaduji-u-dluhopisu-nejvyssi-vynosy-za-11-let-ceny-dluhopisu-pak-zazivaji-nevidany-propad

22.11.2020 Boeing, Carnival Corp., Delta Air Lines či Exxon Mobil. Řada proslulých firem, které vždy bývaly synonymem úspěchu, balancuje mezi životem a smrtí. K takovým zombie patří podle agentury Bloomberg 527 ze tří tisíc největších společností v USA, tedy více než šestina. Dluží 1,4 bilionu dolarů, čili přes 31 bilionů korun. Experti oslovení deníkem E15 se shodují, že umělým udržováním těchto firem při životě se zpomaluje zotavování globální ekonomiky.

  • Označení zombie si vysloužily podniky, které nedokážou dlouhodobě vytvářet zisk a jejich přežívání závisí čistě na vnější pomoci vlád či centrálních bank. "Problém zombie společností se vynořuje po každé globální krizi". Lze tak podle něho očekávat, že v příštích dvou letech jen ve Spojených státech zaniknou desítky tisíc podniků.  
  • Od začátku koronakrize přibyly v USA téměř dvě stovky velkých korporací, které splňují kritéria zombie. Jejich nesplacené závazky jsou přitom více než dvojnásobné oproti dluhům, které měly polomrtvé společnosti na vrcholu finanční krize z let 2008 až 2009. Ačkoli některé z nich mají šanci vrátit se po krizi mezi výdělečné podniky, ve skutečnosti se to povede jen dvěma z deseti. 
  • "Zombifikaci" firem způsobují podle odborníků vlády a především centrální banky, které nakupují korporátní dluhopisy a udržují nízké úrokové sazby. Podobné umělé zásahy do přirozené změny struktury hospodářství bývají jen plýtváním peněz daňových poplatníků a brzdí celkové oživení ekonomiky. 
  • "Překonané firmy musejí zkrachovat, jinak zkrachuje celý kapitalismus a nastane celosvětový socialismus v režii centrálních bank," 
  • https://www.e15.cz/zahranicni/sestina-velkych-firem-v-usa-jsou-zombie-brzdi-zotaveni-globalni-ekonomiky-1375425? 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...