Kolaps

Kolaps je způsob transformace civilizací o kterých mluví egyptolog Prof. Miroslav Bárta. Definoval 7 zákonů zániku civilizací, které získal analýzou zániku civilizací za posledních 10 000 roků.

  • Kolaps je pouze jednou stranou mince " vzestup a pád", tedy prostřednictvím cyklů, podle kterých se vyvíjí lidská civilizace.
  • Kolapsu se nelze vyhnout, žádný strom neroste do nebe.
  • Kolaps je příležitostí pro restart společnosti.
  • Kolaps = radikální zjednodušení a zchudnutí společnosti prostřednictvím bodu zlomu, který je spojen se změnou paradigmatu společnosti. 
  • Minimálně od roku 2020 probíhá v globální společnosti "Transformační bod zlomu" na jehož uskutečnění je potřeba dostatek energie, která se získává prostřednictvím polarizace ve společnosti a ta se transformuje do nového poznání - JÁ VÍM PROSTŘEDNICTVÍM, světla poznání, SVĚTELNÉHO ZÁBLESKU.

Podle rektora Prof. Ing. Petra Skleničky CSc (1964): Kolaps krajiny předchází kolapsu společnosti. Nad suchem zvítězíme jen změnou myšlení. 

Kolaps, názory prof. Bárty (15.10.2019 Fokus VM)

  • Při kolapsu společnost ztrácí komplexitu (různorodost, diverzitu), kolaps není zánik ani vymření, je to pouze snížení složitosti systému, který (kapři si svůj rybník nevypustí) se musí zbavit nefunkčních částí, které blokují jeho regeneraci a další vzestup.
  • Kolaps civilizace dokázal člověk vždy vyřešit, úspěšná civilizace je založená na tom, že dokáže přicházejícím výzvám čelit, neúspěšná bude vystřídána novou civilizací.
  • Nyní jsme v bodě, kdy se rozhoduje jakou cestou se vydáme (úspěšná a nebo neúspěšná civilizace).
  • Změny civilizací zhruba po jednom tisíciletí (tzv. Bondův cyklus) jsou provázeny také zásadními změnami klimatu.
  • Kolaps je v podstatě transformace, která odstraňuje nefunkční aspekty a naopak přináší novou realitu a uspořádání věcí a nezřídka jedna civilizace, která vystřídala tu předchozí je nesená geneticky těmi stejnými lidmi, kteří postoupili do další úrovně svého intelektuálního, mentálního, technologického vývoje.
  • Dají se kolapsy včas odhadovat? To neumíme, protože velký skok (transformace) je odstartován velkým spouštěčem, který není úplně signifikantní (nyní se blížíme k bodu zlomu, protože stoupají mandatorní výdaje státu, mizí společenská smlouva, elity ztrácí svoji legitimitu, klima je nestabilní - to je balík fenoménů, že problém se blíží). 
  • Dokážeme kolaps oddálit? Máme schopnosti, znalosti, technologie na to abychom o tom mohli uvažovat, jinou věcí je, jestli jsme schopni tyto rozhodnutí udělat (záleží to také na vzdělanosti společnosti a Gaussově křivce).

Studiem takzvaných kolapsů společností se prof. Miroslav Bárta soustavně zabývá už několik let. A výsledkem jeho práce v této oblasti jsou knihy autorských kolektivů s názvy Něco překrásného se končí (2008), Kolaps a regenerace (2011) a Civilizace a Dějiny (2013). 

Mezi největší rizika a hrozby v roce 2019 jsou pokládány:

zdroj: Světové ekonomické fórum

  1. extrémní počasí
  2. klimatická změna (podle Dany Drábové se změně klimatu zabránit nedá)
  3. riziko přírodních katastrof
  4. krádež dat
  5. kyberútoky

Graeme Maxton, kniha: Zmena alebo kolaps

Kolaps civilizací

každá civilizace se zrodí, rozvíjí se a zaniká - nasává kolaps, následně se transformuje a je nejčastěji geneticky propojena s nastupující civilizací (na starém vzniká nové) to dvěma způsoby 

  • Z vejce (tvořivý proces - evoluce). 
  • Nebo popela (destruktivní proces - pták Fenix, vznikající z popela - revoluce).

Kolaps civilizací, zprávy z tisku: 

30.9.2022 Slovenský premiér Eduard Heger si tento týden postěžoval listu Financial Times, že kvůli cenám elektřiny hrozí slovenské ekonomice kolaps. Od Evropské unie proto žádá podporu v řádu miliard eur. Deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření zástupce unijní země k dopadům energetické krize. Parlament v úterý schválil energetické zákony z dílny nového ministra hospodářství, díky kterým stát získá v kritické situaci právo nařídit firmám komu a za kolik mají dodávat elektřinu a plyn. Náklady by měl stát v takovém případě dodavatelům kompenzovat a sám ministr hovoří o opatření jako o plánu B, pokud se členské země Evropské unie nedohodnou na společných cenových stropech.

Zároveň by mělo jít pouze o pojistku, kterou vláda využije pouze pokud nebude mít žádnou jinou možnost. Energetické firmy však tyto nové pravomoci státu vyděsily. Branislav Strýček, šéf energetické společnosti Slovenské elektrárne, největšího výrobce elektřiny na Slovensku, už varoval, že pokud by na nouzové řešení došlo, pošle firmu do konkurzu.

Vláda argumentuje tím, že na zmírnění krizí dodávek energií lze dle unijních pravidel použít i netržní opatření, pokud ta tržní nezabrání dalšímu zhoršení dodávek. A to ''včetně omezení transakcí a včetně omezení již přidělené mezioblastní kapacity," stojí v důvodové zprávě. V překladu: stát by mohl firmám sebrat také elektřinu, kterou už prodaly. "Když se vláda rozhodne, bude moci vzít produkt, který někdo vyrobí, i pokud ho už prodal, a prodat za ceny, o kterých sama rozhodne," uvedl Strýček. "S takovým zákonem už nezískáme žádné úvěry, žádná banka nás nezafinancuje," dodal.

Lékaři ze slovenských nemocnic dávají hromadně výpovědi. Ke čtvrtečnímu odpoledni součet stoupl na téměř dva tisíce a tamní odboráři upozorňují, že další přibývají. Prvního října tak začnou plynout dvouměsíční výpovědní lhůty, během kterých ještě lékaři musejí být na svých pracovištích nebo si to rozmyslet. Jestli se nedohodnou s vládou, prvního prosince nemocnice opustí.

Hromadný odchod lékařů Slovensko zažilo už v roce 2011. Celkem 1 200 výpovědí tehdy vedlo k vyhlášení nouzového stavu. Exodus totiž ochromil zdravotnictví v zemi a situaci museli zachraňovat lékaři ze zahraničí nebo vojáci. Už tehdy tak musel situaci řešit Vladimír Lengvarský, před více než dekádou z pozice hlavního lékaře slovenských ozbrojených sil, nyní jako ministr zdravotnictví.

Odboráři od února požadují po vládě splnění osmi požadavků, které mají podle nich zvrátit hrozící kolaps slovenského zdravotnictví. Chtějí například zvednout platy sestrám, zvýšit kapacity na lékařských fakultách nebo posílit nemocniční personál. Vzájemná jednání podle nich dospěla do stavu, že nemají jinou možnost než přistoupit k nátlaku.

https://forbes.cz/slovensku-hrozi-kolaps-varuje-jeho-premier-zeme-bude-vyvazet-michanou-ruskou-ropu/? 

14.5.2022 Místopředseda ruské bezpečnostní rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv varoval, že sankce proti Rusku mohou vést ke světové krizi. Zmínil třeba zhroucení dodavatelských vazeb, energetickou krizi nebo terorismus. V závěru pak předpověděl i vytvoření nové bezpečnostní architektury a zhroucení "myšlenky americkocentristického světa". Rusko čelí nebývalým sankcím kvůli nevyprovokované invazi na Ukrajinu, v níž pokračuje už skoro tři měsíce. Své prognózy rozepsal do deseti bodů, podle nichž má svět a Západ zvlášť neradostné vyhlídky.

  • Dojde k logistické krizi a zhroutí se dodavatelské řetězce. Také zahraniční letecké společnosti prý budou krachovat. Důvod? Mají zakázáno létat nad územím Ruska, a tak budou muset hledat koridory jiné, což jim zvýší náklady.
  • Bude zesilovat energetická krize. A to zejména v těch zemích, které uvalily sankce na dodávky ruské energie. Medvěděv to doslova označuje za "střelbu do vlastní nohy".
  • Také o jídlo bude prý nouze. "Dojde k plnohodnotné mezinárodní potravinové krizi. V některých státech nastane hlad.
  • V některých zemích brzy dojít k měnové a finanční krizi. Spojitost vidí v podkopávání stability řady národních měn, prudké inflaci a ničení právního systému ochrany soukromého vlastnictví.
  • Mohou vznikat nové regionální vojenské konflikty, hlavně v místech, kde situace po mnoho let nenalezla mírové řešení nebo kde jsou ignorovány "základní zájmy hlavních mezinárodních hráčů".
  • Upozornil rovněž na nebezpečí terorismu kvůli tomu, že se nyní pozornost Západu upírá jiným směrem. "Teroristé toho mohou využít.
  • Začnou nové epidemie, způsobené odmítnutím patřičné mezinárodní spolupráce v zdravotnicko-epidemiologické sféře nebo přímo faktem použití biologických zbraní.
  • Dá se podle něj ve světě očekávat pokles aktivit mezinárodních institucí, jako je třeba Rada Evropy, které neprokázaly svou razantnost při řešení situace na Ukrajině.

  • Mezinárodní spojenectví budou podle něj založená spíše na pragmatických než ideologických anglosaských kritériích a vznikne nová bezpečnostní architektura, která bude poučená poznáním o "slabosti západních koncepcí mezinárodních vztahů" nebo "zhroucení myšlenky americkocentristického světa".

  • https://www.novinky.cz/valka-na-ukrajine/clanek/svet-postihne-mnoho-ran-predpovida-medvedev-40397001#

25.3.2022 Spojené státy svým bombardováním Jugoslávie před 23 lety vybombardovaly základy světového řádu a vyvolaly erozi světového řádu. Tento názor vyjádřil v pátek novinářům tiskový tajemník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov v komentáři k výročí této události.

"Pak tyto bomby, kromě toho, že začaly zabíjet civilisty, začaly ničit systém mezinárodních vztahů. Tehdy NATO, a když říkáme "NATO", říkáme "Američané", začalo bombardovat základy světového řádu. Tehdy začala eroze všech základů světového řádu, která vyústila v krizi evropské bezpečnosti, kterou nyní všichni zažíváme," zdůraznil mluvčí Kremlu.

https://tass.ru/politika/14183709

22.1.2022 Britský investor a spoluzakladatel bostonské investiční společnosti GMO Jeremy Grantham očekává obrovský propad trhů. Americké burzy jsou podle jeho názoru ve čtvrté superbublině za posledních sto let. Uvedl to ve svém komentáři Divoká mela může začít. Grantham je dlouhodobě známý podobnými skeptickými názory. "Nacházíme se v upíří fázi býčího trhu. Nezastavil jej covid, oznámení o konci kvantitativního uvolňování a plánovaném zvyšování úrokových sazeb, neotrávila jej ani neočekávaně vysoká inflace, která v minulosti vždy poslala ocenění akcií dolů. Nestvůra dál poletuje. A když už si myslíte, že je naprosto nesmrtelná, tak najednou padne na kolena a umře. Čím dřív se tak stane, tím lépe pro všechny.

  • Americký akciový trh se podle jeho názoru propadne stejně jako po krachu na burze v roce 1929, splasknutí internetové horečky v roce 2000 a finanční krizi v roce 2008. Důvodem jsou vysoce nadhodnocené ceny akcií. Ty se podle Granthama značně odchýlily vzhůru od dlouhodobých trendů a dříve či později se k nim vrátí, a možná padnou i níže. K bublině podle jeho názoru značně přispěla uvolněná politika centrální banky Fed. 
  • Za současné situace by se S&P 500 mohl propadnout ke 2500 bodů, což by znamenalo pokles o 45 procent. 
  • Současná situace na finančních trzích je podle něj o to horší, že se bublina týká nejen akcií, ale také dluhopisů, nemovitostního trhu a komodit.  
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/miliardar-varuje-pred-superbublinou-upirim-trhem-a-kolapsem-americkych-akcii-1387089?

1.8.2021 Nový Zéland, Austrálie, Irsko, Island a Velká Británie jsou podle studie publikované v akademickém žurnálu Sustainability nejvhodnější místa k přežití v případě kolapsu globální civilizace. Hodnoceny byly faktory jako možnost pěstování potravin pro své obyvatelstvo, ochrana hranic před masovou migrací či schopnost zachování výroby elektřiny.

  • Ke kolapsu civilizace by mohlo dojít z důvodu vysoce propojené a energeticky náročné společnosti. Zažehnout by ji tak mohla třeba vážná finanční krize, dopady klimatických změn, ničení přírody či ještě horší pandemie než pandemie covidu-19.
  • Globalizovaná společnost zaměřená na ekonomickou efektivitu odolnost zhoršuje a že v oblasti potravin a dalších životně důležitých odvětvích musí existovat rezervní kapacita. 
  • https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/kam-se-odebrat-az-se-zhrouti-civilizace-na-novy-zeland-tvrdi-studie-40367538#

14.1.2021 Lidstvo nezvládá reagovat na hrozby způsobené poklesem biodiverzity a klimatickou změnou, čeká jej proto "strašlivá budoucnost". Uvedla to mezinárodní skupina vědců ve studii publikované v odborném periodiku Frontiers in Conversation Science.

"Planetě hrozí strašlivá budoucnost masového vymírání druhů, horšícího se zdraví lidské populace a klimatických rozvratů," píší vědci v nové zprávě s tím, že tyto skutečnosti výrazně ohrožují přežití lidstva jako takového. Podle nich stojí za nepěknou budoucností zejména laxní až ignorantský přístup plynoucí z nepochopení závažnosti klimatické krize. "Hrozba pro veškeré formy života včetně člověka je tak obrovská, že ji stěží chápou i dobře informovaní vědci," stojí ve zprávě.

Vědci dále varují, že blížící se klimatická katastrofa bude mít za následek hromadnou migraci, války o přírodní zdroje, ale i další celosvětové pandemie, podobné té, kterou zažíváme nyní. "Nechceme ale kapitulovat," ubezpečují experti. "Naším cílem je dát hlavám států studenou sprchu ohledně stavu planety, aby mohli učinit takové kroky, které strašlivé budoucnosti zabrání. Vzhledem k rozsahu problému je podle vědců nezbytné například vzdát se ideje neustálého ekonomického růstu. Nutné jsou změny v celkovém uspořádání globálního kapitalismu, ale i v systému vzdělávání či přístupu ke všeobecné rovnosti. Zásadní je přestat používat fosilní paliva, řádně nacenit externality týkající se životního prostředí, ale také pracovat na rovném postavení mužů a žen, říká zpráva, vycházející asi ze 150 vědeckých studií.

  • Světu nepodařilo splnit jediný cíl ohledně ochrany ekosystémů z dvacítky záměrů dohodnutých v roce 2010 v japonském Aiči.
  • Podle zprávy OSN hrozí nyní vyhynutí více než milionu živočišných druhů. Mnohé z nich přitom mají z planety vymizet jen v řádech desetiletí.
  • "Klimatická krize je pro civilizaci nesčetněkrát nebezpečnější než trumpismus či COVID-19.
  • Populační růst a obrovská míra konzumace ze strany bohatých národů je podle něj cestou do záhuby.
  • Velké populace a jejich orientace na neustálý růst mají za následek degradaci půdy i úbytek biodiverzity. "Více lidí znamená vícero syntetických sloučenin a nebezpečných jednorázových plastů.
  • Vycházíme z toho, že jakmile si uvědomíme rozměr problému, bude jasné, že potřebujeme více než odhodlání jednotlivců, kteří používají méně plastů, jedí méně masa a redukují využívání letecké dopravy. Potřebujeme velké a rychlé systematické změny

V posledních letech vydali vědci několik podobných varování ohledně stavu klimatu. Jedná se například o výstrahu 11 tisíc vědců, kteří předpokládají, že bez včasné a účinné akce zažije lidstvo "nevídané utrpení". V roce 2016 zase žádalo 150 australských klimatických vědců po tehdejším premiérovi, aby výrazně pokročil v redukci emisí.

https://cnn.iprima.cz/klima-cekaji-nas-dalsi-pandemie-masove-vymirani-a-valky-varuji-vedci-17025?

19.6.2020 Angela Merkelová: EU čelí velmi, velmi těžké době. Čelí nejhorší recesi od druhé světové války. Přesto někteří nemusí docenit, jak špatná tato situace je (Bloomberg)  

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.