Báje, mytologie, pohádky.

Minotaurus

Minotaurus se narodil poté, co král Minos rozzlobil boha moří Poseidóna. Poseidón poslal Minoovi sněhobílého býka na obětování, ale Minos se nemohl odhodlat, aby býka zabil. Poseidón zuřil a potrestal Minoa tím, že přiměl jeho ženu královnu Pásifaé, aby se do tohoto zvířete zamilovala.
Pasifaé poté porodila dítě s bizarní býčí hlavou a zálibou v požírání lidského masa. Minos nařídil proslulému umělci Daidalovi, aby vybudoval obrovské podzemní bludiště, do kterého pak krvelačného netvora uvěznil. Tak ho schoval i před zraky svých poddaných. Nevěrné královně Pásifaé připravil král Mínos rafinovanou a krutou smrt. Mezi Krétou a Athénami vypukla válka poté, co byl na hrách v Athénách zabit syn krále Mínóa - Androgeós. Athény padly a byla na ně uvalena povinnost - každoročně (každých devět let Minos ) museli posílat na Krétu sedm dívek a sedm chlapců, které pak vypustil do labyrintu jako oběť Minotaurovi. Až jednou se k vylosovaným nešťastníkům dobrovolně připojil hrdina Théseus syn athénského krále Aigea a byl rozhodnut Athény tohoto trestu zbavit. Krétský král ho celkem vlídně přijal, popřál mu štěstí, avšak upozornil ho, že možná Mínotaura zabije, ale sotva se dostane z labyrintu ven.

S pomocí bohyně Afrodíté padla Théseovi do oka královská dcera Ariadna a i ona se do něj zamilovala. Tak se stalo, že v předvečer mu dala kouzelný meč a přidala klubko nití, které za sebou bude rozmotávat a tak najde zpáteční cestu. Ráno byly oběti odvedeny k labyrintu, ale dovnitř vstoupil jen Théseus, odvíjel Ariadninu nit a tmavými vlhkými chodbami se dostal až k obludě a Mínotaura v těžkém souboji zabil.

Dostal se šťastně ven a byl všemi šťastně vítán. Král mu poděkoval za zabití netvora a zrušil povinnou každoroční oběť. Dál už ale tolik štěstí neměl. Ariadna chtěla odplout s Théseem, ale noc před odplutím jí ve snu Athéna přikázala ať nikam nejezdí. Místo toho se druhý den stala manželkou boha vína Dionýsa. Theseus se vracel sám a protože nechal na lodi černé plachty, znamení vlastní smrti, jeho čekající otec král Aigeus se žalem vrhl do moře. I sám Théseus po letech kralování a mnohých hrdinských dobrodružství neslavně zahynul a byl svržen do moře jako jeho otec.

 https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%ADnotaurus

5.3.2021 Už několik tisíc let hledí egyptská sfinga do pouště. Možná, že to tehdy do pouště nebylo, ale to je vedlejší. Ženská hlava a lví tělo. Krvelačná zrůda Mínotaurus, mužské tělo, býčí hlava. Požírá lidské oběti, dokud ji nezahubí řecký hrdina Théseus. Kentauři. Napůl koně, napůl lidé. Jeden z nich byl dokonce vychovatelem dalšího hrdiny, siláka Hérakla. Báje, mytologie, pohádky. Existovali opravdu jen v lidské fantazii? Mohli existovat, či mohou existovat kříženci zvířat a lidí? První zaklepání na dveře přišlo v roce 1953, kdy byla objevena struktura DNA, jako dvoušroubovice. Na počátku let šedesátých, byl objeven univerzální genetický kód, který je společný všemu živému na této planetě a vědci začali luštit genetické, technické výkresy na člověka.

Věda však kráčí mílovými kroky, a jak už to bývá, etika za ní cupitá daleko pomaleji. Pěstování kmenových buněk lidí, v buňkách zvířat. Získat z nich lidské orgány a vrátit je do těla nemocného člověka. Bez rizika, protože ty játra, či srdce budou z jeho kmenových buněk, z jeho genetické informace, takže imunitní reakce toho původního, lidského těla odpadá. Z vajíčka zvířecí samice se odstraní buněčné jádro a vloží se jádro buňky člověka. Proces bude nastartován. Po získání kmenových buněk bude tento tvor usmrcen.

https://nasregion.cz/krvelacna-zruda-minotaurus-co-stoji-za-jeho-zvlastni-genetikou-203756/?