Pták Fénix

Bájný pták Fénix se stal univerzálním symbolem znovuzrození. Slzami léčí a jeho brky jsou magické. Fénix je obestřen tajemstvím. Obydlí tohoto tvora není k nalezení. Ukrývá se v tajemných, nesnadno objevitelných místech. Ten, kdo mu ublíží, bude navždy zatracen. Na Fénixe si troufne jen málokdo. Proto je jen zřídkakdy nucen použít svou božskou sílu.

Fénix je znám po celém světě. Příběhy o mocném zářícím letci znali nejen starověcí Egypťané, Řekové a Číňané, ale i mezi obyvateli Ruska (pták Ohnivák) se tradují historky o vznešeném ptákovi. Nejstarší zmínka pochází z Egypta. Fénix je zde označován jako pták Benu. Hlavou připomíná volavku, tělem zase sokola. Egypťané jej považovali za převtělení slunečního boha, který do temnot chaosu vnesl první paprsek slunce. Traduje se, že výkřik posvátného Fénixe, jenž vydal na prvním pahorku, byl považován za prvotní zvuk. Až později, na přelomu 4. a 5. století, se Egypťané zmiňují o Fénixově nejznámější vlastnosti zvané autodafé (=spálení sebe sama). Neznámý básník popsal Fénixův rituál tak, že pták každé ráno usedá na hnízdo a vítá slunce. Radostným zpěvem prosí o životadárný oheň, který mu bůh světla sešle. Oheň ptáka zažehne. Znovuzrozený tvor vylétá z plamenů a spálením ,,starého Fénixe" vznikne léčivý vonný kouř. Egypt je náhle prosycen jeho vůní. 

Dnes se domníváme, že za to mohou Řekové. Byli to právě oni, ti, kteří onen akt znovuzrození vnesli do Fénixovy historie. Uznávaný antický učenec Hérodotos popisuje tohoto bájného tvora asi takto: ,,Některá jeho pera jsou zlatá, jiná purpurová, vzhledem a velikostí se nejvíce podobá orlu. Přilétá prý z Arábie do Héliopole, a to jednou za 500 let" (u ostatních autorů však můžeme najít i údaj 100, 1000 nebo 1481 let). V Héliopoli, na oltáři Slunce, pak dochází ke spálení starého Fénixe, a to ve vejci, který pták vytvoří z myrhy. Z popela se rodí nový pták. Průběh zrození není jednoduchým procesem. Z popela vyvstane housenka. Housenka se po dovršení třetího dne začne měnit v ptáka. Tato přeměna trvá po čtyřicet dnů. Když je proměna dokončena, Fénix okamžitě odlétá do své arabské vlasti.

Další záznam o bájném ptákovi je dochován v čínských zápisech z roku 2000 př.n.l.. Fénix je zde označován jako Feng-chuang. Tento druh ptáků údajně žije v Arábii. Když je po 500 letech jejich život dovršen, hejna se shromažďují na vonných stromech, kde se spalují a poté znovu povstanou z popela. Legendy vypráví i o králi ptáků Feng, jenž rovněž povstává z popela. Je znamením toho, že země má dobrého vládce. Zajímavostí může být i společné zobrazení Fénixe s drakem. Toto spojení odkazuje k císařovně.

https://www.zivocich.com/clanky/zivocich-mytologicky-a-zahadny/d:bajny-letec-s-ohnivymi-kridly-bozsky-to-fenix 

Báje celého světa vyprávějí o stromu života a jeho ochráncích. Nejstarší známá je mezopotamská, kde strom poznání či vědění hlídá had, bohyně a bájný pták. Všechny báje odkazují na pradávné poznání energie-prasíly. Energie prostupující nejenom celým Vesmírem, planetární soustavou planetou Zemí s Měsícem, živou i neživou přírodou, ale též ve složitější struktuře lidským tělem.

V knize Bájná prasíla jsou bájní ptáci světa rozděleni do pěti základních skupin. S postupem času se na ně nabalila spousta nic neříkajícího balastu. Právě proto se v něm ztrácí podstatné. Odkaz jak na opakované vznikání a zanikání vesmíru, tak na jeho energetický základ - prasílu a její dvě opačné složky.

https://hledani.gnosis.cz/bajni-ptaci-ptak-ohnivak-fenix/ 

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...