DE luce, kontra torrente 2016 -2019

Souvislost mezi nedostatkem vitamínu K a úmrtím Covid-19

11.06.2020

Podle nizozemských vědců z Maastrichtu je dobré v době koronakrize v "normálním množství" jíst například špenát, zelená zelenina, sýry, vejce, borůvky, japonské natto (fermentovaná sója) či brokolici., které jsou zdrojem vitamínu K (K1, K2 - menachinon, K3), protože pomáhá při nákaze koronavirem.

  • Pacienti, kteří zemřeli nebo se ocitli na jednotce intenzivní péče, měli nedostatek vitaminu K. 
  • Covid-19 způsobuje krevní sraženiny a vede k degradaci elastických vláken v plicích.
  • Vitamin K je klíčový pro produkci proteinů potřebných pro regulaci srážlivosti a ochranu proti plicním chorobám.
  • Vitamín K je dobrý pro krevní cévy, kosti a pravděpodobně také pro plíce.
  • Vitamin K2 společně s vitaminem D3 podporuje ukládání vápníku do kostí a zubů.

Přestože vitamin K2 pomáhá kostem absorbovat více vápníku, z velké části je zbytečné tento vitamin tělu speciálně dodávat. "Tohoto vitaminu má většina lidí dostatek, jelikož se nachází v zelené listové zelenině, rostlinných olejích a zrnech. Denní dávka 3000 IU vitaminu D je zapotřebí jen u lidí, kteří ho mají opravdu nedostatek, jinak postačí 1000 IU denně

  • https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/vitamin-d-v-centru-pozornosti-v-boji-proti-koronaviru-40341847#<br>

Imunolog Víšek: Čím více je člověk opálený, tím méně vitamínu D si vytváří. Vitamín D v naší kůži vzniká díky UVB záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu. S ním ale o sluneční paprsky v kůži soupeří také melanin. Díky němu jsme tak hezky opálení, ale také tím snižuje produkci vytouženého "déčka". Lidé s tmavší pletí a opálením tak potřebují na slunci strávit delší čas, aby dokázali vytvořit stejné množství vitamínu D.

Všechny viry jsou dobré, špatný je náš přístup k životu (Rudolf Steiner

https://www.ctidoma.cz/zdravi/imunolog-visek-cim-vice-je-clovek-opaleny-tim-mene-vitaminu-d-si-vytvari-60864?

Co nám ukázala pandemie koronaviru?

Jak transformovat společnost?

Prof. Jaroslav Flégr

Vystavovat se slunci je prevence proti infekci nejenom koronavirové. Je dobré lidem doporučovat, ať jsou na vzduchu a na slunci. Když si vitamin D vezmou a nebudou zároveň jíst přepálená smažená jídla a nezdravé tuky, bude jejich imunitní systém a kondice lepší," řekla LN viroložka Naděžda Sojková z Nemocnice na Bulovce (21.10.2020)

Profesor Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin na webu SZÚ doporučuje jíst rybí tuk, v němž je obsažen vitamin D i omega 3 mastné kyseliny právě jako primární prevenci. Užívání rybího tuku může podle něj přispět i k snadnějšímu průběhu nemoci. (21.10.2020)

Vitamin K, schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
  • Přispívá k normální srážlivosti krve

Objev vitaminu K je spojen s výzkumem H. Dama z r. 1929, který v rámci studie cholesterolového metabolismu zjistil krvácivost u kuřat krmených stravou chudou na tuky. Vyslovil hypotézu o existenci nového lipofilního vitaminu (vitaminu rozpustného v tucích), který nazval "koagulačním" vitaminem (koagulace = srážení), a proto vitaminem K. Syntézu tohoto vitaminu určil v r. 1939 E. A. Doissy. Oba dva badatelé byli v r. 1943 oceněni Nobelovou cenou za objev nového vitaminu a popis jeho chemické povahy.Účinnost vitaminu K vykazují tři chemické formy, označené K1 až K3. K1 (fyllochinon) se vyskytuje v rostlinném materiálu, K2 (menachinon) je produktem bakterií zažívacího traktu a má cca 70 % účinnost fyllochinonu; K3 (menadion) je syntetický vitamin, který v zažívacím traktu přechází na K2. Hlavní role vitaminu K v lidském metabolismu je zástava vnitřního i vnějšího krvácení. Je nezbytný pro tvorbu prothrombinu, který se dále mění na fibrinogen a fibrin, který je hlavní složkou krevní sraženiny. Katalyzuje také karboxylaci některých aminokyselin a účastní se i metabolismu vápníku (spolu s vitaminy D, C a B6), je tedy důležitý i pro kostní metabolismus. Doporučené denní dávky jsou zatím odhadovány. V ČR se navrhuje u dětí denní příjem 0,03-0,05 mg, u dospělé populace zhruba dvojnásobek. Nejvyšší denní doporučený limit spotřeby je 0,14 mg vitaminu K. Odhaduje se, že zhruba 50 % příjmu zabezpečuje strava, zbytek střevní mikroflóra. https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/92154.aspx

Vitamin D: pacienti s covidem mají málo vitamínu D. Virus ho může "spotřebovat", při covidu pomáhá vitamín D blokovat cesty, kterými virus proniká do buňky. Jeho normální hladina je ochranným mechanismem. Příznivé účinky normální hladiny vitamínu D na kostní metabolismus jsou známy dlouhodobě. Teprve v poslední době se ale ukazuje, že se vitamín D uplatňuje v prevenci řady civilizačních chorob - kardiovaskulárních, nádorových i infekčních.

O tom, že má význam Vitamin D , svědčí třeba doporučení Francouzské lékařské akademie z 22. května tohoto roku - vysloveně doporučují u podezřelého nakaženého na koronavirus okamžitě vyšetřit vitamín D, u pacientů nad 70 let podávat nárazově velkou dávku a u pacientů pod 70 let pravidelné dávkování 2000 mezinárodních jednotek denně,"

  • Napomohl snížit počet těžkých případů a měl i preventivní účinek proti vzniku onemocnění. "V případě těžkých stavů byla prakticky vždy hladina velmi nízká až neměřitelná.
  • Jistota je, že nedostatek vitamínu D zhoršuje všechny obranné mechanismy - umožňuje, aby se ve velké míře vyplavily zánětlivé působky a byla potlačena buněčná imunita.
  • V období od půlky května do začátku září ho organismus obvykle dostatečně získává ze slunečního záření, ve zbytku roku je ale takový přísun minimální.
  • "Je mylná představa, že v zimě získám vitamín D při pobytu na horách, když se sluníčko odráží od sněhu - nezáleží na tom, jak moc na mě svítí sluníčko, ale jaký úhel svírají paprsky se zemským povrchem. Minimální úhel je 49 stupňů - ten je u nás od poloviny května přibližně do půlky září, ale v jiném období ne.
  • Vitamín mohou lidé doplnit v potravě - obsahuje ho například rybí maso, sýry nebo mléko. V lékárnách jsou dostupné preparáty vitaminu D ve formě kapek či tobolek.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pacienti-s-covidem-maji-malo-vitaminu-d-virus-ho-muze-spotrebovat-120123

Vědci zjistili, že lidé, kteří užívali vitamin D, měli méně respiračních infekcí. Vitamin D navíc po třech měsících užívání doporučené dávky pomohl ekzematikům zlepšit jejich pokožku a úplně všem lidem pomohl regulovat množství vápníku a fosfátů v těle. 

Zdroje vitaminu D:

K dosažení dostatečné denní dávky je třeba zkonzumovat 1000-2000 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Pro aktivaci imunitních procesů se doporučuje denně přijmout přibližně 2000 IU. Lidé trpící obezitou ale potřebují denně přijmout dvojnásobek až trojnásobek. Naopak u dětí do jednoho roku stačí vitaminu D jen 400 až 500 IU. 

Lidské tělo vitamin D získává přirozeně ze slunečního záření. Jeho syntéza probíhá na základě pronikání paprsků UVB přes kůži, nedochází k ní však ihned, ale až po 10 až 15 minutách slunění. Pokud bychom tedy měli možnost se opalovat dvakrát týdně po dobu 20 minut, získali bychom 90 % doporučené dávky tohoto vitaminu pouze z pobytu na slunci.

  • Sluneční záření (nejvhodnější v období prázdnin, u moře v poledních hodinách) s pobytem na slunci (oblečení a krémy s UV faktorem snižují příjem vitamínu D), již Vincentz Priessnietz z Jeseníku doporučoval ve svých terapiích slunění nemocným. Nezáleží na tom, jak moc na mě svítí sluníčko, ale jaký úhel svírají paprsky se zemským povrchem. Minimální úhel je 49 stupňů - ten je u nás od poloviny května přibližně do půlky září

  • Olej z tresčích jater, rybí olej

  • Losos, tuňák, ústřice, krevety, tresca, makrela, kaviár a sardinky, pstruh, slaneček či úhoř, čerstvé či konzervované (šproty, sardinky, tuňák)

  • Černý kmín
  • Živočišné zdroje: mléko, máslo, plnotučné kravské mléko a tvrdé sýry. Některá mléka jsou vitaminem D obohacována uměle. Totéž platí o některých druzích sójového či rýžového mléka.
  • Slanina, vepřové sádlo, maso, hovězí játra jsou také vynikající zásobárnou vitaminu D i jiných živin, jako jsou vitamin A, železo nebo bílkoviny
  • Vaječné žloutky, vejce (od slepic z volného chovu obsahují až 5x více vitaminu D než ta od slepic chovaných v kleci)
  • Divoce rostoucí houby mají schopnost vytvářet vitamin D2. Nejvyšší hladina byla zjištěna v divoce rostoucích liškách a hřibech

Optimální hladina vitaminu D v krvi je 100-125 nmol/l. Česká populace ho má ale mnohem méně, velmi často pod dolní hranicí optima, což je 50 nmol/l. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že až 70 % Čechů trpí jeho nedostatkem.

https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/vitamin-d-v-centru-pozornosti-v-boji-proti-koronaviru-40341847#<br>

Kdy může skončit pandemie koronaviru?

Jak bude vypadat svět po pandemii koronaviru?

Bylinky a viry

Jak podpořit imunitní systém?

Milan Calábek

MVDr. Josef Staněk

Vitamin D3

Jak doplnit selen a zinek

Jak doplnit vitamin C

https://www.theguardian.com/science/2020/jun/05/vitamin-k-could-help-fight-coronavirus-study-suggests

Jaké jsou rizikové skupiny obyvatel u koronaviru:

Na výskyt onemocnění má vliv i znečištěné ovzduší

  • oslabená imunita a poruchy imunitního systému
  • lidé s rakovinou
  • obezita, civilizační nemoci
  • cukrovka a nemoci oběhového systému
  • lidi s krevní skupinou A 
  • atd.

7.7.2020 Nejen plíce, ale i cévy, mozek nebo kůži. Studie naznačují, že nový koronavirus může zdraví zasáhnout víc, než se ještě před pár měsíci předpokládalo.

  • Zranitelné cévy
  • Krevní sraženiny a mozek
  • Slinivka a diabetes
  • Ohrožené srdce
  • Imunitní systém
  • Kůže

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vedci-odhaluji-dalsi-dopady-koronaviru-na-zdravi-vyvolat-muze-i-cukrovku-111439#

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...