Komety, zastarale vlasatice

Komety mohou být hrozbou pro Zemi, v minulosti na ní patrně způsobily hromadná vymírání. Jsou nebezpečnější než asteroidy, protože letí až 3,5krát vyšší rychlostí (až 70 kilometrů za sekundu). Rychlost se při výpočtu pohybové energie nárazu umocňuje na druhou, proto má kometa větší energii při dopadu než asteroid a způsobuje větší škody.

Komety, zastarale vlasatice, jsou tělesa složená ze zmrzlého oxidu uhličitého, metanu a vody smíchané s prachem a různými nerostnými látkami. Obíhají po výstředné eliptické dráze kolem Slunce. Jsou pro ně typické ohony - částice komety směřující od Slunce. Vzniká zahříváním komety sluneční radiací a obsahuje prach.

Zelená neandertálská kometa C/2022 E3 (ZTF) nejblíže 1. února 2023. Naposledy byla viditelná před 50 000 roky, kdy ještě žili neandertálci.

  • Kometa byla naposledy vidět v období svrchního paleolitu, kdy první lidé začali osidlovat Asii a Evropu. 

Kometa Leonard 2021

Kometa Neowise 2020

Kometa Clovis, v poslední době se totiž poměrně medializuje hypotéza spojující nevlídné ochlazení planety v mladším dryasu (Younger Dryas) s mimozemskou příčinou, nejčastěji výbuchem či přímo nárazem velké komety, popřípadě celého roje kometárních úlomků. Mělo k tomu dojít před 12 800 lety a tato kosmická příhoda tehdy měla odstartovat náhlý chladný zvrat v pozvolném oteplování na konci zatím poslední doby ledové, který trval 1300 krušných let.

Kometa Bernardinelli-Bernstein ( v roce 2031 bude Zemi nejblíže).

Halleyova kometa (také často 1P/Halley) je kometa, která je ze Země vidět každých 75-76 let.

Kometa Hale Bopp (1997, byla objevena v roce 1995, byla zde naposledy před 4200 roky, kdy vládl faraon Pepi II) je viditelná pouhým okem po dobu 18 měsíců, pravděpodobně nejdéle v novodobé historii lidstva. Tato kometa měla souputníka kometu Hyakutake (byla nejbližší kometou za posledních 200 roků), která byla také viditelná pouhým okem.

  • Kometa Hale Bopp byla viditelná dalekohledy 25 roků a mizí v roce 2020.
  • Vrátí se k nám kolem roku 4385 ve věku Kozoroha.

Podle Rudolfa Steinera komety na sebe nabalují "škodliviny z astrální oblasti a odnášejí je do dálav kosmu.

  • Komety obsahují kyanid.

Komety, zprávy z tisku:

17.2.2024 Na večerní i ranní obloze lze nyní v souhvězdí Ještěrky sledovat jasnou periodickou kometu 12P/Pons-Brooks. Kometa se zhruba 70 let trvající oběžnou dráhou ve Sluneční soustavě se v následujících týdnech přesune výhradně na večerní oblohu a bude pozorovatelná do konce dubna malými triedry, na tmavé obloze bude dokonce za hranicí viditelnosti pouhým okem. Tato "sopečná" kometa je také známá svými častými výbuchy.

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-vezmete-dalekohled-a-hledejte-explodujici-kometu-nejlepsi-podivana-je-na-dohled-40461089#

25.12.2023 

  • Budou pozorovatelné 2 komety: koncem března - začátkem dubna projde Sluneční soustavou kometa 12P/Pons-Brooks, která se k nám vrací jednou za 71 let. Byla objevena v roce 1812 a je typově podobná slavné Halleyově kometě a další kometa s názvem C/2023 A3 objevená v únoru se vrátí do zorného pole astronomů v polovině října 2024. Dosáhne jasnosti hvězdy Vega a bude dobře viditelná pouhým okem. Očekávají se dvě zatmění Slunce: 8. dubna (úplné) a 2. října (prstencové). Také v roce 2024 nastanou dvě zatmění Měsíce: 25. března (polostínové) a 18. září (částečné s malými fázemi).
  • https://nauka.tass.ru/nauka/19621107
  • https://ria.ru/20240103/kometa-1915854179.html

6.9.2023 Kometa Nišimura proletěla kolem Země naposledy před 430 lety. To je 10 až 20 let předtím, než Galileo Galilei sestrojil první hvězdný dalekohled. Ani "otec astronomie" o ní ale nevěděl, kometu nedávno objevil amatér z Japonska.

  • Kometa o průměru zhruba jednoho kilometru kolem Země podle astronomů proletí jednou za více jak 400 let. Nejblíž k naší planetě by se měla dostat 12. září, zhruba do vzdálenosti 125 milionů kilometrů. To bude také nejlepší chvíle pro pozorování. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-unikatni-podivana-kolem-zeme-leti-kometa-ktera-tu-nebyla-od-casu-galilea-236522#

23.8.2023 K Zemi se blíží kometa Nishimura z jiné sluneční soustavy. Nad Českem snad bude vidět i pouhým okem. Nejjasněji bude zářit v polovině září, kdy dosáhne magnitudy 3,2. K tomu dojde ve chvíli, kdy bude nejblíže Slunci a Zemi, poté se bude opět vzdalovat a slábnout. Během nejjasnějšího období bude snad bude Nishimura viditelná i pouhým okem, doufají vědci.

Kometa bude nejblíže k Zemi 13. září, kdy bude prolétat kolem ve vzdálenosti 27 milionů kilometrů, ale nejjasnější ve svém nejbližším bodě ke Slunci (tzv. perihéliu) bude 18. září, kdy se přiblíží k naší hvězdě blíže než planeta Merkur. Astronomové budou mít v tento den nejlepší šanci kometu spatřit po západu Slunce, kdy bude Panna viditelná blízko obzoru.

https://www.fonetech.cz/k-zemi-se-blizi-kometa-z-jine-slunecni-soustavy-nad-ceskem-snad-bude-videt-i-pouhym-okem/?

6.3.2023 Blíží se kometa, která může zastínit hvězdy na naší obloze. Blížící se kometu C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), jak je patrné z dat na webu Minor Planet Center, vypátrali v lednu a únoru nezávisle na sobě dva týmy astronomů – první pomocí teleskopu ze sítě ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) v Jižní Africe, druhý dalekohledem na Purpurové hoře v Číně.

Portál EarthSky informuje, že C/2023 A3 se teď nachází mezi Saturnem a Jupiterem. Pohybuje se rychlostí 290 664 kilometry za hodinu a k Zemi se nejvíc přiblíží 13. října 2024. Astronomové vypočítali, že kometa oběhne Slunce pouze jednou za 80 660 let. Při této cestě kolem naší hvězdy k ní bude nejblíž (v bodě nazývaném perihelium) 28. září 2024, píše se na EarthSky. Zda spatříme kometu v celé její kráse, není jisté. Závisí na tom, jestli zůstane celá. Komety se často se rozpadají, když se přiblíží ke Slunci, které je ohřívá. Při pohledu ze Země může být kometa během svého průletu kolem Země podle EarthSky stejně jasná jako nejjasnější hvězdy na obloze. Může dosáhnout zdánlivé hvězdné magnitudy -5 a zářit jako Venuše, nejzářivější z planet.

https://nedd.tiscali.cz/blizi-se-kometa-ktera-muze-zastinit-hvezdy-na-nasi-obloze-552298?

https://minorplanetcenter.net/mpec/K23/K23D77.html

26.1.2023 Za normálních okolností mají komety, jako je tato, dva ohony: Jeden z prachu, který je odnášen slunečním větrem, a druhý z plynu, který sublimuje neboli přechází přímo z pevného skupenství na plyn. Ale 21. ledna několik astrofotografů pořídilo snímky zelené komety C/2022 E3 ZTF s třetím ohonem, který směřoval přímo ke Slunci, místo aby od něj odcházel.

Tento bizarní třetí ohon, přestože je tvořen stejným materiálem jako ostatní ohony komety, není ve skutečnosti její součástí. Místo toho se jedná o optický klam způsobený pohybem Země v rovině oběžné dráhy komety, uvádí Spaceweather.com.

  • Dva ohony u komet jsou často dobře viditelné: Prachový chvost odráží sluneční světlo, zatímco plyn uvnitř druhého ocasu se ionizuje, což mu dodává slabou záři. Uvolněný plyn se nakonec ochladí a stane se neviditelným, ale zbytky prachu zůstanou unášeny po trajektorii komety kolem Slunce nebo v rovině oběžné dráhy.

  • Když Země přechází přes rovinu oběžné dráhy komety, část tohoto prachu je znovu ozářena Sluncem a objeví se jako jasný pruh, který může v závislosti na trajektorii a orientaci komety vypadat, že z komety vystřeluje v opačném směru než její ostatní ohony. Ve skutečnosti se však jedná pouze o optický klam a žádný třetí ohon neexistuje.

  • Jasnost komety C/2022 E3 ZTF dosáhla prahu 5,5 magnitudy, díky čemuž je kometa viditelná i pouhým okem (samozřejmě mimo města) jako slaboučká mlhavá skvrnka. V neděli 22. ledna byl díky jedinečné geometrii drah komety a naší planety Země patrný i velmi výrazný protichvost. Ten vzniká z těžších ledoprachových částic tažených gravitací od hlavy komety směrem ke Slunci. Další ohony (prašný a 

  • https://www.fonetech.cz/neandrtalska-kometa-ktera-bude-videt-i-v-cesku-ma-treti-bizarni-ohon-zdanlive-odporuje-fyzice/?

24.1.2023 Už i pouhým okem je v Česku pod tmavou oblohou daleko od měst viditelná "Neandertálská kometa", která přilétá k Zemi. Lidé ji nyní mohou dobře pozorovat malými dalekohledy a běžnými triedry, nejjasnější by měla být na přelomu ledna a února. Přezdívku neandertálská loni objevená kometa získala, protože dosud naposledy se ke Slunci a k Zemi přiblížila zhruba před 47.500 lety, řekl tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

  • Kometa C/2022 E3 (ZTF) je od poloviny ledna viditelná celou noc, její pohyb oblohou zvolna zrychluje vlivem jejího přibližování k Zemi. Minulý víkend přešla do souhvězdí Draka, ve středu vstoupí do Malé medvědice a bude pokračovat mezi Velkým vozem a Malým vozem. Koncem měsíce projde blízko od Polárky. Po průletu vnitřními částmi Sluneční soustavy se vlivem gravitačního působení velkých planet dráha komety změní a Sluneční soustavu opustí už navždy. 
  • K Zemi se kometa dostane nejblíže 1. února, ve stejnou dobu by měla dosáhnout maximální jasnosti. Pouhým okem bude v té době podle astronomů viditelná jako drobná mlhavá hvězdička, v umělým světlem zasaženém nočním prostředí ale k jejímu pozorování pomůžou triedry či malé dalekohledy. Od počátku února navíc začne sledování silně rušit Měsíc, protože 5. února nastane úplněk. Bezměsíčná obloha čeká kometu zase od 8. února, kdy se bude pohybovat souhvězdím Vozky. Poté vstoupí do souhvězdí Býka a 11. a 12. února bude vidět poblíž jasné planety Mars. Dobře pozorovatelná v triedrech bude do konce února, v malých dalekohledech až do konce března. 
  • Na fotografiích, které ukazují víc než prosté oko, jsou dobře vidět dva ohony komety - dlouhý iontový a jasný prašný ohon. Výrazná je také zelená barva hlavy komety způsobená sublimujícím kyanidem v hlavě (komě) komety.
  • https://echo24.cz/a/H2HAK/zpravy-domaci-neandrtalska-kometa-obloha-pozorovani-nasa?

11.1.2023 V následujících týdnech se na noční obloze bude objevovat kometa C/2022 E3 (ZTF). Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu AV ČR je dobrá šance, že ji budeme moct sledovat i dále okem.

Teprve poprvé objevená kometa C/2022 E3 (ZTF) se nyní, po dlouhých 50 tisících letech, pomalu blíží k průletu kolem Země. Nejblíž planetě se má podle ocitnout 2. února a podle astronomů je dost možné, že ji v tomto budeme moct vidět i v naší NASA okem.

  • Můžu dojít k takzvanému outburstu, neboli v podstatě výbuchu a uvolnění materiálu z jádra komety a tím pádem dalšího rozjasnění. Zrovna tak se ale nic takového stát nemusí a uvolňujícího se materiál může začít naopak ubývat.
  • Klíčový v této otázce bude 12. leden. Tehdy se totiž C/2022 E3 (ZTF) dostane do nejbližšího bodu ke Slunci. Tam se má kometa nejvíc zahřát a v důsledku toho se dají očekávat výrazné změny v jasnosti.  
  • V tuto chvíli je C/2022 E3 (ZTF) dalekohledem nejlépe vidět nad ránem a po 16. lednu, kdy výhled přestane rušit Měsíc, už bude vidět zhruba od jednoho rána. Na přelomu ledna a února, kdy se kometa přiblíží na 42 milionů kilometrů k Zemi, nebude "zacházet" už vůbec a na obloze vydrží celou noc. 
  • V tomto období kometu podle Suchana můžete hledat deset stupňů od Polárky, přičemž bude postupně procházet nad ojí Velkého vozu směrem do souhvězdí Žirafy. Kolem těchto dat bude podle Suchana kometa také poměrně rychlá a každých 24 hodin bude o 12 průměrů Měsíce dál. 
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-zelena-kometa-se-blizi-k-zemi-videt-snad-pujde-i-pouhym-okem-222934#

31.12.2022 Pouhým okem (15.1.-1.2.2023) by ze Země mohla být brzy viditelná kometa, kterou bylo ze Země naposledy možné sledovat před 50 000 lety, kdy ještě žili neandertálci. Informují o tom britská média a časopis Newsweek. Malé těleso pojmenované C/2022 E3 (ZTF) se nyní nachází asi 161 milionů kilometrů od zeměkoule a k planetě se nejvíce přiblíží na začátku února, kdy bude prolétat ve vzdálenosti asi 42 milionů kilometrů od ní.

  • Jakmile proletí kolem Země, bude se vzdalovat od Slunce a vnitřní sluneční soustavy. Její další pouť zůstává do určité míry záhadou. "Zatím nemáme odhad, jak daleko se od Země dostane - odhady se liší - ale pokud se vrátí, nebude to dříve než za 50 000 let.
  • Přestože astronomové objevili kometu C/2022 E3 (ZTF) teprve letos, objekt se podle Leeové zformoval spolu se zbytkem sluneční soustavy přibližně před 4,6 miliardy let.
  • Britská média zároveň upozorňují, že kometa známá též pod kratším názvem E3 je už nyní viditelná pomocí teleskopů, pokud je tedy jasná obloha. Od druhé poloviny ledna by mohla být viditelná i bez pomůcek.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-na-obloze-se-objevi-kometa-kterou-naposled-pred-50-000-lety-videli-neandrtalci-222202#

Uvidíme ji očima?

Kometa dosáhne 12. ledna 2023 přísluní ve vzdálenosti 1,11 astronomické jednotky (asi 166 milionů km) a začne být zároveň cirkumpolární, tedy vůbec nebude zapadat pod obzor. O dva a půl týdne později, 1. února 2023, proletí nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 0,28 astronomické jednotky (asi 42 milionů km). V té době bude prolétat blízko severního nebeského pólu v souhvězdí Žirafy, nad "Velkým vozem", a díky její poloze na noční obloze bude možné ji poměrně snadno vyhledat malým dalekohledem. Předpokládá se, že během svého maximálního přiblížení k Zemi dosáhne až 5. hvězdné velikosti a bude tedy možné ji pozorovat na tmavé obloze mimo města i na hranici viditelnosti pouhýma očima. Pro jisté spatření je ale nutné se vybavit alespoň triedrem. Aktuální polohu komety najdete na webové stránce https://theskylive.com/c2022e3-info.

Poznámka: Předpověď jasnosti komet je velmi problematickou disciplínou. Tento text byl psán v listopadu 2022, je možné, že v lednu 2023 bude kometa výrazně jasnější (anebo také slabší) než udává text. Je potřeba sledovat aktuální informace o vývoji komety, například na webu japonského astronoma Seiichi Yoshidy: https://aerith.net/comet/weekly/current.html

Kdy a kde ji pozorovat?

Kometa ZTF se pozvolna přesune ze souhvězdí Herkula (kde bude v polovině ledna) přes Draka, Malého medvěda, Žirfu až do Vozky a Býka (v polovině února). Právě od poloviny ledna do poloviny února bude prolétat nejblíže ke Slunci i k Zemi a bude tedy nejjasnější. Velkou část tohoto období bude navíc tzv. cirkumpolární, tedy viditelná celou noc. V druhé polovině nocí navíc vystoupá vysoko až k nadhlavníku. Její pozorovací podmínky tedy budou opravdu velmi dobré, pro Středoevropana takřka ideální. Důležité je ale ji vyhlížet daleko od měst a na tmavé bezměsíčné obloze.

Horší podmínky proto nastávají krátce po průletu přízemím (1. února), neboť jen 4 dny poté - 5. února 2023 - bude Měsíc v úplňku. Celé období před úplňkem má smysl vyhlížet kometu hlavně v časných ranních hodinách a po úplňku naopak na večerní obloze.

Pohyb komety C/2022 E3 ZTF mezi hvězdami mezi 18. lednem a 15. únorem 2023. Vyznačena jsou i nejvýraznější uskupení - asterismus "Velký vůz" a souhvězdí Kassiopeii a Orionu. Kometa bude pozorovatelná převážné nad severním obzorem. Zdroj: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium. 

https://www.astro-novinky.eu/index.php/kometa-ztf/?fbclid=IwAR1XENDdZZxh70_IA9sR7I5rI_CydIHXZ-9l0HvVR_EcQ1iqKNq2blzMy00

9.2.2022 Kometa Bernardinelli-Bernstein je tak obrovská, že ji astronomové zpočátku považovali za planetku. V současné době se nachází mezi oběžnými drahami Neptunu a Uranu a pozvolna míří směrem ke středu Sluneční soustavy. Během deseti let se dostane do bodu, kdy bude naší planetě nejblíže.

  • Zatímco běžné komety měří v průměru něco mezi 750 metry a 20 kilometry, šířka objektu Bernardinelli-Bernstein činí úctyhodných 150 km.
  • Její oběžná dráha je tak dlouhá, že kolem Slunce prolétá jen jednou za 3,5 milionu let. Jinými slovy, lidské plémě ji dosud nemělo šanci spatřit. Místem jejího zrození je zřejmě Oortův oblak, tedy hypotetický pozůstatek planetární mlhoviny, ze kterého se kdysi naše soustava zformovala. 
  • Vědci plánují namířit k ní největší světové teleskopy v roce 2031, kdy bude Zemi nejblíže. Pouhým okem ji však neuvidíme, protože zřejmě nepřekročí oběžnou dráhu Saturnu.
  • https://www.dotyk.cz/magazin/obri-kometa-bernardinelli-bernstein-30000207.html? 

12.12.2021 Kometa Leonard bude dnes nejblíže Zemi. Zatímco v době objevení se nacházela ve vzdálenosti 737,5 milionu kilometrů, teď se přiblíží na "pouhých" 34,9 milionu kilometrů. Co věštil příchod komety v minulosti? Měli bychom se obávat, že nastanou zlé časy?

Komety, zastarale vlasatice, jsou malá tělesa sluneční soustavy složená především z ledu a prachu. Jsou známé hlavně díky nápadným ohonům. Mohou být potenciální hrozbou pro Zemi. V minulosti totiž mohly způsobit některá hromadná vymírání. Jsou také nebezpečnější než asteroid, jelikož jejich rychlost může dosahovat až 3,5 krát vyšších hodnot (70 km/s). 

O kometě se můžeme dočíst již v Eposu o Gilgamešovi z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Vlasatice zde věští oheň, síru a povodně. V dalších případech mělo její zjevení předpovídat smrt panovníka. Kupříkladu v roce čtyřicet čtyři před naším letopočtem byl po takovém pozorování zavražděn Julius Caesar.

Ani v roce 1618 lidé nevěřili tomu, že by kometa přinesla něco dobrého. A měli pravdu. Toho roku propukl jeden z nejhorších konfliktů v dějinách Evropy - třicetiletá válka. Boje měly na svědomí životy až 30 % Evropanů.

V roce 1264 měla kometa předpovědět skon papeže Urbana IV. A nutno dodat, že se nemýlila. Krátce po jejím zjevení hlava katolické církve těžce onemocněla. Traduje se, že kometa předpověděla i smrt slavného spisovatele Marka Twaina. Zjevila se u jeho narození v roce 1835 a poté v den jeho smrti, tedy 21. dubna 1910.

Evropanům a Američanům se 20. října 1811 naskytl úchvatný pohled na kometu, která se k Zemi přiblížila opravdu blízko. Začalo se jí říkat Velká kometa. O necelé dva měsíce později otřáslo středozápadem a jihem Spojených států obrovské zemětřesení. Bylo tak intenzivní, že voda v řece Mississippi tekla, dočasně, opačným směrem. V roce 1871 zase lidé vinili kometu z požáru v Chicagu...

https://www.lifee.cz/historie-a-tajemno/vanocni-kometa-leonard-se-blizi-predpovi-desivou-budoucnost-nebo-obrozeni-a-druhy-prichod-jezise-krista_278582.html? 

8.12.2021 Už jen pár dní bude zdobit ranní oblohu kometa Leonard, než navždy zmizí z dohledu pozemšťanů. Poselství, které nám nebeská vlasatice přináší, má ale podle astrologa velmi hořkou příchuť. Hvězdného kurýra, který se toulá vesmírem už 35 000, let si všimnul první pozorovatel z planety Země teprve letos. Zprávu, jež nám kometa C/2021 A1 známá též pod jménem Leonard přináší, rozluštil astrolog Jiří Kubík (44). Lepší zítřky ovšem nečekejte, raději se připravte na krizi.

  • Nejlépe by měla být vidět mezi 7. až 12. prosincem na východní obloze před východem Slunce. Pohybuje se přes souhvězdí Pastýře k hlavě Hada. Zde je šance, že by mohla být vidět dokonce pouhým okem.
  • V Babylónii byly komety spojovány s nestabilní vládou a smrtí králů. Negativně na ně nahlíželi také astronomové staré Číny a ve starověkém Řecku a Římě byly spojovány s katastrofami všeho druhu. Podle historika Josepha Flavia předcházela pádu Jeruzaléma (70. n. l.) kometa, která se nad městem objevila jako kopí. Krvavě rudou kometu pozorovali lidé v roce 14 našeho letopočtu při úmrtí římského císaře Octaviana Augusta. Komety prý také ohlásily bitvu u Actia v roce 31 př. n. l. Obecně se jejich vliv odvíjel podle toho, do jakých znamení se objevily. V zemských znameních ohlašovaly sucha, ve vodních deště a záplavy, ve vzdušných vichřice i mor a v ohnivých války.  
  • Například Halleyova kometa v roce 1066 byla chápána jako předzvěst normandského vpádu do Anglie. Lidé ji mohli tenkrát pozorovat od dubna do června a 13. října zvítězil Vilém Dobyvatel v bitvě u Hastingsu. V září 1378 se objevila Halleyova kometa o jasnosti 1. hvězdné velikosti, délku chvostu měla zhruba 20 stupňů. Desátého listopadu téhož roku dosáhla přísluní (největší přiblížení ke Slunci) a o devatenáct dní později zemřel Karel IV. Návrat Halleyovy komety roku 1456 je zas spojován se zánikem říše Mayů a dočasným vzestupem Inků. V únoru roku 1986 procházela Halleyova kometa přísluním. Ten samý měsíc se tehdejší prezident Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov pokusil reformovat stagnující Komunistickou stranu a státní ekonomiku změnami spuštěnými po XXVII. sjezdu KSSS. Šlo o počátek rozpadu Sovětského svazu.
  • Jak už bylo řečeno, původně kometa prostě jen ohlašovala špatné zprávy. Postupem času však astrologové začali komety klasifikovat podle hvězdné velikosti, barvy i tvaru. Zkoumali, zdali se kometa objevila na východní či západní obloze, poblíž jaké planety a v jakém znamení zvěrokruhu. Antický matematik a astronom Klaudios Ptolemaios nás nabádá, abychom pozorovali tvar komety a hlavně sledovali, kde se ve znamení zvěrokruhu objeví její jádro. Objevení komety na východě věští podle Ptolemaia rychle se blížící události a na západě takové, které se blíží mnohem pomaleji. Italský matematik a astronom Gerolamo Cardano z 16. století doporučuje zkoumat 10 hledisek, a to magnitudu (hvězdnou velikost), barvu, místo, tvar kometárního ocasu, formu, dobu trvání, polohu kometárního ocasu, pohyb po obloze, vzdálení od slunce a v kterém nebeském domě se ukazují.  
  • Jedním z kritérií pro hodnocení komety Leonard je její barva. Zde je světle zelená, což je signatura Venuše - tradičně chápaná jako malé dobro. Sama o sobě není úplně nositelem špatných zpráv a ani její tvar není negativní. Nicméně je v konjunkci se Saturnem, tedy planetou nazývanou velkým zlem. Kometa poblíž Saturnu je spojována s neúrodou, obecně hmotnou nouzí. Navíc je ve vzdušném znamení, což bylo spojováno s morem a nákazami obecně. Zároveň je v kvadratuře na Uran, což často souvisí s revolučními tendencemi ve společnosti. Pokud tedy máme hledat pozitivní význam, tak situace donutí stát fungovat efektivněji, pod tlakem mohou přijít reformy, i to si lze se Saturnem spojit. Nicméně snadnost a lehkost Saturn nikdy nepřináší.
  • Jedním z kritérií pro hodnocení komety je umístění jejího perihélia ve znamení zvěrokruhu. U komety Leonard nastane 3. ledna 2022 ve vzdálenosti 0,615 AU (92 milionů km) od Slunce. To nyní padne zhruba do poloviny znamení Vodnáře, které je mimo jiné spojováno s Německem. Ascendent horoskopu Německa leží v těchto místech zvěrokruhu. Stačí se podívat na počínání nové vlády v Německu usilující o federalizaci EU či prosazování Green Dealu v situaci, kdy je Německo minimálně energeticky soběstačné. Tyto samy o sobě sebedestruktivní tendence přicházejí v rozjíždějící se ekonomické krizi. S Vodnářem je spojovaná také Moskva. Proto jsem se díval do horoskopu Ruska, i zde je vidět opozice komety na Saturn a kvadratury na Slunce a Merkur. Těžké časy. A rovněž to předznamenává politický otřes v zemi. Není náhoda, že se momentálně v médiích objevují zprávy o napětí na hranicích Ruska a Ukrajiny. V Rusku za rok zemřelo nejvíce lidí od druhé světové války a situace s covid-19 je tam dramatická. To otřásá důvěrou ve vládu a nebylo by překvapením, kdyby došlo k pokusu přenést pozornost lidu k vnějšímu nepříteli.
  • V astrologii nosí štěstí Jupiter a Venuše, tedy velké a malé dobro. Existují také skvělé stálice jako Spica, Regulus, Fomalhaut, jejichž obsazení přináší štěstí. Poprvé v březnu 2020 jsem odhadoval, že epidemiologická krize bude nakonec především krizí ekonomickou a mocenskou, a toto období odezní někdy po roce 2027. Ale i bez astrologie je zřejmé, že optimistické časy úplně nepřichází. 
  • Kometa Neowise byla významnější než Leonard. Souvisela s masivní zimní a jarní covidovou krizí. Covidová krize se nakonec podepsala na nezvolení Donalda Trumpa, ale lze ji spojit i s dočasným pádem Andreje Babiše. Svým způsobem zafungovala klasicky jako posel špatných zpráv pro stávající vládce. Perihélium měla na samém konci znamení Blíženců, což je vzdušné znamení, která se, jak už víte, spojovala s morem. 
  • Epidemiologové se vyjadřují tak, že nevymizí, nicméně zažíváme poslední vlnu. Populace si na vir postupně zvykne díky očkování a promoření. Hraje se o to, aby nedocházelo k zahlcování nemocnic a převládly mutace, které se chovají jako běžná respirační onemocnění. Nejhorší konstelace fungovaly mezi srpnem 2020 a únorem 2021. Pak přišel na začátku března lockdown a epidemie začala velmi pozvolna klesat. Astrologové vědí, že od listopadu 2021 zhruba do 10. 1. 2022 ještě funguje Neptun kvadratura Mars, která je po celou dobu epidemie přítomná. Po tomto datu by energie epidemie měla slábnout. Jestli bude dobrý únor či březen, to si tvrdit netroufám. 
  • Ovšem co se týká ekonomiky, tam se krize teprve rozjíždí. Vlády reagovaly na lockdowny masivním zadlužováním, což rozjelo inflační spirálu. Ekonomové varovali před efektem tzv. vrtulníkových peněz a ten nastal. Lockdowny narušily řetězce dodavatelsko-odběratelských vztahů, a to vyvolalo větší problémy. Rostou ceny v průmyslu, což se se zpožděním projeví ve spotřebitelských cenách. Již nyní pozorujeme nárůst cen nemovitostí a třeba osobních automobilů. ČNB prudce zvýšila úrokové sazby ve snaze bojovat s inflací, čímž mohla některým firmám přidat další šok. V roce 2022 se již negativní ekonomické faktory začnou v ČR projevovat více a naplno pak od podzimu. Začátek hlubší ekonomické krize přichází zhruba v roce 2023. Ta by měla trvat několik let a skončí to někdy okolo roku 2028. 
  • Aktuálně lepší zítřky opravdu neočekávám. Pokud jsem na současnou krizi covidu-19 jako astrolog nahlížel s obavami, tak především jako na spouštěč hlubší hospodářské krize. A k tomu bohužel došlo. Asi každý soudný člověk dnes počítá s příchodem ekonomického poklesu a nějakým způsobem se na něj připravuje. Pravda je taková, že hlubší problémy se ukážou v letech 2025 až 2027, na horoskop státu fungují konstelace napovídající na krizi. Okolo roku 2030 pak na horoskop státu působí konstelace obdobné těm z let 1946 až 1948. Historie se nikdy zcela neopakuje, nicméně přišel zjevný ekonomický impuls, který na několik let způsobí ekonomickou stagnaci, a to vždy v historii přináší nespokojenost lidu a revoluční tendence.
  • https://www.prozeny.cz/clanek/astrolog-necekejte-lepsi-zitrky-pripravte-se-na-krizi-76968#

6.12.2021 Astrologická interpretace komet - kometa Leonard (C/2021 A1)

  • Celkově působí pozitivně - barva zelená (signatura Venuše)
  • Negativní je, že se objeví v konjunkci se Saturnem v kvadratuře na Uran
  • Východní obzor - rychle přicházející události
  • Kometa ovlivní dění v Moskvě, Vestfálsku, Chorvatsko, západ a jih Bavorska,, Brémy, Hamburk, Ingolstadt, Trento. Nejvíce by měla působit na Německo, předznamenává rychlé změny (energetický deficit, elektromobilita). Ani Rusku to nic dobrého nepředznamenává (Rusko nyní decimuje covid).

25.11.2021 Před Vánoci navštíví Zemi posel ze vzdálených končin vesmíru. Je to první kometa objevená v roce 2021 a na obloze ji budete vidět pouhým okem. Byla označena C/2021 A1 (Leonard) a malými dalekohledy ji můžete zahlédnout už nyní. Zemi se nejvíc přiblíží 12. prosince, nejlepší podmínky pro pozorování ale nastanou už za deset až čtrnáct dnů. 

Kometa C/2021 A1 (Leonard) je už nyní pozorovatelná malými amatérskými dalekohledy, postačí k tomu objektiv o průměru 7 až 10 centimetrů. Její jasnost je podle posledních měření a odhadů okolo 8,5 magnitudy. Pohybuje se na hranici souhvězdí Honicích psů a Vlasů Bereniky. Její dobrá pozorovatelnost nastává nad ránem po třetí hodině ranní (SEČ), kdy je výše než 30 stupňů nad obzorem. Na tmavé obloze dál od měst je viditelná i v triedrech, např. 10×50,"

  • Kolem novoluní (4. prosince) bude kometa C/2021 A1 (Leonard) na obloze zřetelnější (Zemi se nejvíc přiblíží 12. prosince), zkrátí se však období její viditelnosti. Nejlepší pro pozorování v Česku bude čas těsně před svítáním mezi pátou a šestou hodinou ráno.
  • Proto budou nejlepší pozorovací podmínky v týdnu od třetího do desátého prosince, kdy bude ještě dostatečně vysoko na obloze a zároveň nad hranicí viditelnosti pouhým okem. 
  • https://nedd.tiscali.cz/prileta-nejjasnejsi-kometa-roku-bude-viditelna-pouhym-okem-523689? 

5.11.2021 K Zemi se po několika letech opět blíží známá kometa Čurjumov-Gerasimenko. Není však sama, protože spolu s ní se k Zemi přibližuje také vzácná kometa, která byla objevena teprve počátkem letošního roku. Oběžná doba tohoto tělesa je 70 tisíc let.

https://technika.magazinplus.cz/2263-k-zemi-se-blizi-hned-dve-komety-jedna-z-nich-se-vraci-po-sedmdesati-tisicich-letech.html?

21.3.2021 Od svého objevu se mezihvězdný objekt známý jako Oumuamua vzpíral vysvětlení. Poprvé byl spatřen v roce 2017 a nazývá se asteroid, kometa a mimozemská kosmická loď ( SN: 10/27/17 ). Vědci si však myslí, že konečně mají záhadný objekt zakotven: Mohlo by se jednat o střep ledu dusíku vylomený z planety podobné Plutu obíhající kolem jiné hvězdy.

Množství síly, kterou vyvíjí odpařující se led na kometu, závisí na faktorech, jako je to, kolik se led zahřeje, když absorbuje energii, hmotnost jeho molekul a dokonce i krystalová struktura ledu. Výpočtem raketového tlaku na Oumuamua, pokud by byl vyroben z ledu, jako je dusík, vodík a voda, "jsme se dozvěděli, že dusíkový led bude fungovat perfektně," říká Desch.

Vzhledem k tomu, že dusíkový led pokrývá vnější tělesa sluneční soustavy, jako je Pluto a Neptunův měsíc Triton, ale ne menší objekty jako komety, je Oumuamua pravděpodobně čipem exoplanety podobné Plutu , uvedli vědci.

https://www.sciencenews.org/article/oumuamua-interstellar-object-origin-pluto-exoplanet-not-aliens?<br>

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...