V silně integrované světové ekonomice představují obchod a finance dvě strany téže mince. Přeshraniční obchodní transakce jsou závislé na dobře fungujícím mezinárodním platebním systému a robustní síti finančních institucí ochotných a schopných poskytovat úvěry. Tato finanční infrastruktura byla vybudována kolem amerického dolaru - nejlikvidnější a nejsnáze směnitelné mezinárodní měny.

  • SWIFT je mezinárodní mezibankovní systém pro přenos informací a provádění plateb, na který je napojeno více než 11 tisíc největších organizací téměř ve všech zemích světa. Ještě před pár lety to byl primární systém pro zpracování plateb, který zvládal téměř všechny bankovní transakce na světě.
  • Dnes se zhruba 80% globálního obchodu fakturuje a vypořádává v USD a většina mezinárodních transakcí se nakonec zúčtovává přes americký finanční systém. Sítí SWIFT (Euro-American Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) denně prochází přibližně 16 milionů platebních příkazů. Americké restrikce kapitálových toků tak mají dalekosáhlejší dopady než jakékoliv obchodní clo. K jejich zavedení přitom stačí pouze uplatnit zákon o mezinárodních ekonomických silách v případě krize (IEEPA) z roku 1977, který americkému prezidentovi umožňuje vyhlásit v reakci na neobvyklé či mimořádné hrozby národní krizi a zavést řadu ekonomických nástrojů.

  • IEEPA už posloužila jako právní základ pro mnoho amerických sankčních programů, přičemž prezidenti ho používají zejména k blokování transakcí a zmražování aktiv. Například v roce 1980 vydal prezident Ronald Reagan na základě IEEPA exekutivní výnos, jímž zablokoval veškeré platby do Panamy, kde se po převratu dostal k moci Manuel Noriega. (Prostředky určené pro Panamu byly odkloněny na podmíněný účet založený u newyorské Federální rezervní banky.)  více
  • Postavení dolaru coby hlavní globální rezervní měny už dlouho poskytuje Spojeným státům "enormní výsadu": Amerika může se zanedbatelnými náklady tisknout peníze a používat je k nákupu zboží a služeb po celém světě. Po otevření globálních kapitálových trhů však USA zároveň získaly enormní páku na zbytek světa

Co je platební systém SWIFT?

SWIFT je nezávislá společnost (družstvo) provozující vlastní platební systém, která podléhá právu Evropské unie a vlastní ji zúčastněné instituce se sídlem v Belgii.

Platební systém SWIFT slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě.

Systém SWIFT používá přes 11 000 finančních institucí ve více než 200 zemích ve světě.

Banky mohou rychle komunikovat mezi sebou i dalšími finančními institucemi.

Největší výhody SWIFTu oproti jiným platebním systému je jeho bezpečnost, vyšší produktivita zpracování informací a rozšířenost.

SWIFT nedrží žádné finanční prostředky, ani cenné papíry a nespravuje účty klientů.

Dodejme, že pro SWIFT neexistuje žádná celosvětová alternativa, ale pouze subkontinentální a lokální verze platebních systémů.

  • USA nevyřadí Rusko z platebního systému SWIFT, podle amerického prezidenta Bidena ohlášená opatření jsou silnější než vyřazení Ruska ze SWIFTu. Rusové nebudou moci obchodovat v dolarech, eurech, librách a jenech. 

Spojené státy americké v roce 2012 vyřadily Írán z finančního systému SWIFT, což mělo drtivý dopad na íránské hospodářství. V důsledku toho se příjmy Íránu z ropy propadly o 50 %, celkově se o 30 % propadl zahraniční obchod Íránu.

Íránské banky a finanční instituce byly znovu připojeny do transakčního systému SWIFT až v únoru 2016.

Jak SWIFT funguje

Transakční systém SWIFT prakticky umožňuje platební styk na mezinárodní úrovni a denní počet pokynů, který přes něj projde, loni přesáhl 40 milionů. "SWIFT si můžeme představit třeba jako WhatsApp zaměřený na finanční transakce. Je to komunikační síť, k níž se může připojit téměř kterákoli firma, především jde ale o finanční instituce. Poté je možné komunikovat s ostatními připojenými," vysvětluje Skořepa.

Zaslání zprávy skrze SWIFT je však jen první, čistě plánovací fází transakce. Na jejím základě se pak rozběhne samotná platba. Tu ale většinou podle Skořepy komplikuje fakt, že banka, která peníze posílá, nemá většinou u "přijímací" banky zřízený účet. V platebním světe se tak tyto dvě banky prakticky "neznají".

SWIFT, zprávy z tisku:

18.4.2024 Podíl eura na globálním zúčtování prostřednictvím mezibankovního systému SWIFT klesl v březnu na historické minimum, vyplývá z údajů analyzovaných agenturou RIA Novosti.Evropská měna meziměsíčně ztratila 1,32 procentního bodu, její podíl činil 21,93 %.Dolar svou pozici naopak posílil. Její podíl se oproti únoru zvýšil o 0,81 procentního bodu na 47,37 % – to je maximum od prosince loňského roku. Podíl osad v jüanech je také na svém historickém maximu – 4,69 %. Meziměsíčně vzrostla o 0,69 procentního bodu.

https://ria.ru/20240418/evro-1940714879.html

16.1.2024 Již 20 zemí se připojilo k Systému přenosu finančních zpráv (SPFS) Bank of Russia - obdobě SWIFT. Začátkem prosince centrální banka uvedla, že SPFS zahrnuje 150 nerezidentů ze 16 zemí, zatímco o rok dříve jich bylo něco málo přes 100.

  • V roce 2014, kdy západní země poprvé pohrozily odříznutím Ruska od SWIFTu, se začaly vytvářet alternativy, včetně SPFS. Po zahájení vojenské speciální operace na Ukrajině byly největší ruské banky odpojeny od SWIFT, po kterém provoz SPFS vykazoval neustálý růst.
  • Začátkem ledna tedy zástupce ředitele íránské centrální banky Mohsen Karimi řekl, že Moskva a Teherán propojily své systémy finančních zpráv a nyní banky obou zemí "už nepotřebují Švýcarsko", aby spolu komunikovaly. 
  • https://ria.ru/20240116/tsb-1921636495.html

27.9.2023 Podíl dolaru na mezinárodních platbách v srpnu 2023 vzrostl na 48,03 % proti 46,5 % v červenci, což je podle údajů mezinárodního systému SWIFT maximum za posledních pět let, během kterých se statistiky uchovávají. Podíl eura se snížil - v srpnu činil 23,2 % proti 24,42 % v červenci. To je pro evropskou měnu rekordně nízké během vykazovaného období mezinárodního systému.

Třetí místo v žebříčku nejpoužívanějších měn v mezinárodním platebním styku zaujímá britská libra, jejíž podíl se v srpnu snížil na 7,14 % z červencových 7,63 %. Dále následuje japonský jen, jehož podíl se zvýšil z 3,51 % na 3,68 %, a čínský jüan (rekord 3,47 % v srpnu a 3,06 % v červenci).

  • https://tass.ru/ekonomika/18858357

18.8.2023 Čína už řadu let používá digitální měnu a snaží se, aby renminbi hrálo významnou roli ve světové ekonomice. K tomu, aby se stalo mezinárodní rezervní měnou, je ale ještě dlouhá cesta. Pro Bloomberg to řekl Timothy Massad z Harvard University. Podle něj ale už nyní Čína pracuje na projektu s některými z dalších asijských zemí, který umožní, aby renminbi bylo využíváno pro vzájemné platby. Konečným cílem pak je "vyhnout se dolarovému platebnímu systému".

  • Podle profesora nyní přibližně 90 % mezinárodních plateb probíhá v amerických dolarech, tyto transakce pak ve většině případů také jdou přes některou z amerických bank. To dává Spojeným státům "velkou páku", kterou mohou používat i na sankce vůči některým zemím. Téma mezinárodních rezervních měn je pak podle experta do značné míry tématem toho, jak se budou dál vyvíjet peníze a jakou budou mít formu.
  • Digitální měna mohla mít výhodu v tom, že zkombinuje "pohyb informace s pohybem samotné hodnoty". Nyní se totiž pro platby musí používat speciální systém, kterým je například SWIFT, ale u digitálních měn by tomu tak být nemuselo.
  • Hrozbou pro silnou pozici dolaru v globálním finančním systému nemusí být "měna některé jiné vlády", ale nakonec právě nějaká kryptoměna. Ekonom se podle svých slov ovšem domnívá, že tato hrozba "nepřichází ze strany bitcoinu", ale spíše ze strany stablecoinu, který by mohl být krytý některou z tradičních měn. Soukromý sektor by pak měl být podporován s "experimenty" v této oblasti, ale zároveň je třeba regulace, která "zamezí přílišnému riziku".
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5553171/massad-k-tomu-aby-renminbi-bylo-globalni-rezervni-menou-je-dlouha-cesta-digitalni-meny-maji-urcitou-vyhodu-nad-jinymi.html

7.3.2022

1.3.2022 Hlavní "zbraní" proti Rusku mělo být odpojení tamních bank od SWIFTu, globálního platebního systému. Zasažené ruské banky však mají různé možnosti, jak finanční izolaci obejít. Navíc ta největší z nich v systému zůstává.

Situace na Ukrajině se stále vyostřuje a odstřihnutí Ruska od globálního platebního systému SWIFT je momentálně jednou z klíčových sankcí. Odpojení od systému se však netýká všech ruských bank - postiženo bylo sedm bankovních ústavů a ten největší z nich, tedy Sberbank, na seznamu odstřižených podle agentury Bloomberg chybí.

"Zřejmě se odstřižení netýkalo těch bank, přes které by mohly jít z Evropy do Ruska platby za plyn a ropu," uvedl ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Odpojena totiž nebude ani banka částečně vlastněná ruským plynárenským gigantem Gazprom.

Zákaz se tak týká VTB Bank, Bank Rossiya, banka Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Sovcombank a VEB.RF

Jak SWIFT funguje

Transakční systém SWIFT prakticky umožňuje platební styk na mezinárodní úrovni a denní počet pokynů, který přes něj projde, loni přesáhl 40 milionů. "SWIFT si můžeme představit třeba jako WhatsApp zaměřený na finanční transakce. Je to komunikační síť, k níž se může připojit téměř kterákoli firma, především jde ale o finanční instituce. Poté je možné komunikovat s ostatními připojenými," vysvětluje Skořepa.

Zaslání zprávy skrze SWIFT je však jen první, čistě plánovací fází transakce. Na jejím základě se pak rozběhne samotná platba. Tu ale většinou podle Skořepy komplikuje fakt, že banka, která peníze posílá, nemá většinou u "přijímací" banky zřízený účet. V platebním světe se tak tyto dvě banky prakticky "neznají".

Rusko i Čína mají "vlastní SWIFT"

Z pohledu bank a institucí spočívá kouzlo systému především v jednoduchosti, bezpečnosti a spolehlivém archivování. Zároveň je systém přehledný pro zpětné kontroly kvůli auditům, bankovním regulacím nebo třeba případným policejním vyšetřováním.

Ruští bankéři a politici si jsou těchto výhod vědomi. Proto si už v roce 2014 - kdy Rusku hrozilo odpojení od SWIFTu kvůli anexi Krymu - začala ruská centrální banka budovat jeho vlastní verzi. Ta je dnes známá pod zkratkou SPFS a v současné době je na ni napojeno i několik bank z jiných zemí včetně Švýcarska a Německa.

Vedle SPFS existuje obdoba SWIFTu také v Číně - známá jako CIPS. Do ní je mimochodem zapojeno něco kolem dvou desítek bank z Ruska. Ruský bankovní sektor má tak podle Skořepy několik možností, jak se do značné míry vyhnout dopadům, které odstřižení některých ruských bank přinese.

  • Banky, které přišly o možnost provádět platby přes SWIFT, si mohou například vyjednat otevření účtu ve svůj prospěch u ruských institucí, které o tuto možnost nepřišly," říká Skořepa. Podle něj jde o nejatraktivnější řešení z pohledu ruských bank. Je totiž poměrně snadné a bezpečné.

  • "Hlavním a zřejmě rychle řešitelným omezením bude kapacitní schopnost ruských bank, které budou nadále zapojené do SWIFTu, zpracovávat pokyny od ruských bank, které se ocitnou mimo SWIFT.

Další možnou cestou, jak západní sankci obejít, je provádění transakcí skrze již zmíněný ruský systém SPFS či čínský CIPS. V neposlední řadě je pak možné organizovat platby přes email nebo jiné korespondenční služby. Výše zmíněné cesty však ukazují, že odstřihnutí pouze vybraných bank neznamená definitivní "izolaci ruských finančních institucí" od světového platebního systému.

"Pokud bude přístup do SWIFTu zachován alespoň jedné větší ruské bance, nepůjde o skutečnou 'atomovou' sankci, ale jen o hru na ni. Diváky jsou v tomto případě hlavně evropští voliči, kterým chtějí jejich vlády zřejmě ukázat na jedné straně bojovnost, ale na druhé straně je nechtějí připravit o teplo v obývácích a o zaměstnání ve firmách dovážejících z Ruska významné vstupy," popisuje ekonom České spořitelny.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-odpojeni-ruska-od-swiftu-jen-hra-rika-ekonom-sberbank-v-nem-zustane-191283#

25.2.2022 Co je platební systém SWIFT? Bude z něj Rusko vyřazeno?

https://www.finance.cz/540980-co-je-to-bankovni-system-swift-bude-z-nej-rusko-vyrazeno/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...