Nouriel Roubini (doktor zkáza, "věštec krizí")


Ekonom Nouriel Roubini, muž, který správně předpověděl hypoteční krizi z let 2007 až 2009 v USA (velká recese). Nouriel Roubini je profesorem ekonomie na Stern School of Business na New York University. Pracoval pro Mezinárodní měnový fond, Federální rezervu USA a Světovou banku.

Nouriel Roubini, předpovědi, názory, teze:

18.9.2023 Roubini se domnívá, že současný vzestup cen ropy na světových trzích bude udržovat inflaci na vysoké úrovni a že jakékoliv spekulace o uvolňování měnové politiky jsou předčasné. Evropská centrální banka (ECB) i Bank of England (BoE) se podle něj nacházejí ve složitější situaci než americká centrální banka (Fed), protože ceny v Evropě jsou zatím stále na vzestupu, zatímco hospodářský růst zpomaluje.

  • Je chybou očekávat snižování úroků v USA už začátkem příštího roku. Nevyloučil naopak, že Fed bude muset úroky ještě zvýšit. První snížení úroků v USA by podle něj mohlo nastat zhruba v polovině příštího roku.
  • Inflaci podle něj budou tlačit vzhůru mimo jiné strukturální změny ve světové ekonomice, například stárnutí populace. Roubini proto očekává, že centrální banky budou muset časem zvýšit své inflační cíle ze dvou na tři až čtyři procenta. "Na straně nabídky i poptávky existují faktory, které naznačují, že dvouprocentní inflace představuje neuskutečnitelnou misi. Nový normál se bude pro vyspělé ekonomiky časem nacházet mezi třemi a čtyřmi procenty. 
  • Dnes Roubini doporučil sázet ve zbytku letošního roku na pokles cen amerických akcií. Varoval, že americké akcie mohou vzhledem ke stavu světové ekonomiky klesnout o deset procent a že akciové trhy v jiných zemích by si mohly vést ještě hůře. Uvedl také, že investoři jsou příliš velcí optimisté, co se týče situace na úvěrových a dluhopisových trzích
  • https://echo24.cz/a/HaLKM/zpravy-ekonomika-muz-jenz-predpovedel-krizi-varuje-eurozona-britanie-stagflace-zvysit-sazby?

6.2.2023 Americký ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl krizi roku 2008, umožnil dolaru do deseti let klesnout jako rezervní měna. Slova experta v pondělí večer citoval list Financial Times. Pokles amerického dolaru jako hlavní rezervní měny pravděpodobně nastane během příští dekády," řekl Roubini s tím, že "rostoucí geopolitická rivalita mezi Washingtonem a Pekingem" nevyhnutelně povede ke vzniku dvou konkurenčních globálních rezervních měn. Takže v prosinci Čína a Saúdská Arábie již provedly svou první transakci v jüanech, což se může stát normou pro další státy. Jak ekonom upřesnil, dominanci dolaru ohrožují i ​​digitální měny a platební systémy WeChat Pay a Alipay.

Již dříve podobný názor vyjádřil americký finančník, investor, zakladatel Bridgewater Associates Ray Dalio, který se domnívá, že éra světového řádu s dominancí dolaru a globalizace v ekonomice odchází: hlavní světové mocnosti nyní tvoří své ekonomické, finanční a vojenské bloky. USA, Evropa a Japonsko "nahromadily velmi velké dluhy a vyvinuly závislost na svých centrálních bankách, aby tiskly peníze na nákup vládního dluhu.

https://tass.ru/ekonomika/16968511

23.10.2022 Ekonom Nouriel Roubini je známý díky svým prognózám jako "věštec krizí" a nyní tvrdí, že stále nevidí na obzoru žádné dobré zprávy z ekonomiky. Ve skutečnosti bude ještě mnohem hůř, říká autor nové knihy MegaThreats. (MegaHrozby: Deset nebezpečných trendů, které ohrožují naši budoucnost, a jak je přežít). Je přesvědčen, že v důsledku série šoků, z nichž některé se stále ještě odehrávají, čeká svět silný pokles, než se státům uleví od inflace. Situaci považuje za nesmírně podobnou té ze 30. let minulého století, tedy období, kdy se k moci dostávaly autoritářské režimy v čele s nacistickým Německem. Prohlásil to při rozhovoru v podcastu Odd Lots.

  • V roce 2020 předvídal Roubini ekonomickou krizi, v té době se hovořilo nejen o riziku hospodářského poklesu, ale také o deflaci, protože šlo o negativní šok pro agregátní poptávku a úvěrovou krizi.

  • Inflace po celém světě je i v důsledku války na Ukrajině extrémně vysoká. Podle Roubiniho za to ve Spojených státech, ale i v evropských zemích, může z části šok způsobený mimo jiné právě válkou, ale také excesivní fiskální a měnová politika. 
  • V roce 2008 jsme na fiskální straně neudělali dost, ale mezi Trumpem a Bidenem jsme tehdy měli asi 5 bilionů dolarů fiskálních stimulů. To je něco kolem 20 % HDP. 
  • Podle Roubiniho za inflaci ve Spojených státech, ale i v evropských zemích, může z části šok způsobený mimo jiné právě válkou, ale také excesivní fiskální a měnová politika. "Samozřejmě v Evropě, vzhledem k blízkosti k Rusku a energetické závislosti na něm, je to spíše tento šok. Ve Velké Británii k tomu přistoupil ještě jeden negativní nabídkový šok, který si země způsobila sama, to bylo to rozhodnutí o brexitu," řekl Roubini s tím, že šlo o stagflační krok, který zpomalil růst a zvýšil výrobní náklady.

  • Situace bude horší, než krize ve Spojených státech v sedmdesátých letech. "Nejedná se tedy pouze o krátkodobý jev. Myslím si, že na trhy působí mnoho dalších sil, je tu protekcionismus a deglobalizace. Friend-shoring, přesun výroby z Číny do Evropy a USA s vysokými náklady, stárnutí populace, omezení migrace, rozkol USA a Číny. Geopolitické riziko a deprese budou fragmentovat, deglobalizovat globální ekonomiku.

  • Zmínil také problém dopadu globální změny klimatu, kybernetické války, dopad opakujících se pandemií či odpor proti příjmové a majetkové nerovnosti vedoucí k politice podporující zaměstnance. "A samozřejmě de-dolarizace dolaru, kdy se nakonec některé země kvůli finančním sankcím vymaní z dolarových aktiv. Tyto faktory, které vlastně nemají nic společného přímo s válkou na Ukrajině nebo s pandemií nemoci covid-19, výrazně sníží rozvoj zemí, zvýší ceny produkce, na což budou muset reagovat centrální banky. "Inflace je celosvětová a všechny země zavádí tvrdá opatření, a proto se dostáváme do nejhoršího období od sedmdesátých let. Bude to dlouhé, ošklivé, vleklé, s finančním napětím, finanční nestabilitou a dluhovou krizí. To je to, čemu právě teď čelíme.

  • Důležité je snažit se zabránit uvolnění inflačních očekávání. Pokud však postupujete správně, máte několik problémů. Hlavně máte recesi, která se stane nepříjemnou. Za druhé máte finanční a dluhovou krizi, jakou jste ještě neviděli. A to povede k tomu, že centrální banky budou ochabovat," dodal. "Prozatím se tedy říkám, že nás čeká ošklivá recese, ošklivá stagflace a další vážná finanční krize. Myslím, že to je základní linie. 

  • Sociální dopady krize a chování centrálních bank budou podle Roubiniho kritické. "Již teď jsme samozřejmě svědky odporu proti volnému trhu, odporu proti obchodu a globalizaci. Dokonce i odporu proti technologiím, odporu proti, řekněme, spravedlivé politice, protože způsobuje obrovský, masivní nárůst příjmové a majetkové nerovnosti. To vede k populismu krajní pravice a krajní levice v mnoha zemích po celém světě.

  • Autoritářské režimy jsou stále populárnější. Doslova se opakují 30. léta 20. století. Je děsivé, co se děje. A když k tomu všemu teď v boji proti inflaci přijde těžká recese a nezaměstnanost se vyšplhá na šest, sedm, osm nebo více procent, zhroutí se vám majetek, hodnota vašeho domu, hodnota vašich akcií a narostou vám dluhy, bude revoluce.  Již podle něj dochází k masivní politické polarizaci. "Už teď je mnoho lidí, kteří jsou naštvaní, a je jedno, jestli volí pravici nebo levici. Jsou tu ti, kteří zůstali pozadu, ti, na které globalizace a současné politické elity 'kašlou'. V USA máme 100 000 úmrtí ze zoufalství každý rok na předávkování opioidy a jinými drogami," řekl Roubini a tuto situaci označil za "doslova masakr."

    "Lidé pak buď volí na jedné straně Trumpa nebo pravicové konspirační typy, nebo velmi extrémní levicové politiky, podle toho, zda jste sociálně a nábožensky konzervativní nebo liberální," dodal s tím, že pravděpodobně v USA budou klíčové prezidentské volby v roce 2024.

  • https://echo24.cz/a/SngxX/zpravy-zahranici-nouriel-roubini-ekonom-krize-inflace-staglface-recese?

8.11.2022 Bohužel šílenství z nastávající krize zachvátilo nejen jednu malou středoevropskou zemi, ale celý vyspělý svět. Nouriel Roubini, americký ekonom a dlouhodobý zvěstovatel katastrof, oznamuje příchod "velké stagflační dluhové krize", která bude mnohem horší než ropné krize v 70. letech a pravděpodobně stejně špatná jako za velké finanční krize roku 1929. Roubini upozorňuje na souběh inflace, nízké nezaměstnanosti a vysokého zadlužení státu, přičemž centrální banka i vláda mohou bojovat s inflací i dluhem, ale rozhodně ne najednou. Následná krize povede k prudkému růstu nezaměstnanosti i propadu cen aktiv - jen ceny akcií mají spadnout o třicet až čtyřicet procent.

https://archiv.hn.cz/c1-67135610-firmy-se-pripravuji-na-krizi-vsech-krizi-politici-se-motaji-v-kole-nesmyslu

21.9.2022 Ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, očekává na konci roku 2022 "dlouhou a ošklivou" recesi v USA i celosvětově, která by mohla trvat přes celý rok 2023. A s tím i prudký pád u indexu S&P 500.

"Dokonce i při běžné recesi může S&P 500 klesnout o 30 %," poznamenal v pondělním rozhovoru Roubini, předseda představenstva a generální ředitel Roubini Macro Associates. Při "skutečně tvrdém přistání", které očekává, by však mohl klesnout o 40 %.

Dosažení 2% inflace bez tvrdého přistání bude pro Fed "nesplnitelnou misí". Roubini očekává v listopadu i prosinci navýšení sazeb Fedem o 50 bazických bodů. To by vedlo k sazbám na konci roku mezi 4 % a 4,25 %. Podle Roubiniho bude americká a globální recese trvat celý rok 2023 v závislosti na závažnosti nabídkových šoků v nabídce a finančních problémů. Během krize v roce 2008 byly nejvíce zasažené domácnosti a banky. Tentokrát se budou rozpadat korporace a stínové banky, jako jsou hedgeové fondy, soukromé kapitálové fondy a úvěrové fondy.

  • V Roubiniho nové knize "Megathreats" popisuje 11 střednědobých negativních nabídkových šoků, které snižují potenciální růst růstem výrobních nákladů. Patří mezi ně deglobalizace a protekcionismus, přesun výroby z Číny a Asie do Evropy a USA, stárnutí populace ve vyspělých ekonomikách a na rozvíjejících se trzích, omezení migrace, oddalování USA a Číny, globální změna klimatu a opakující se pandemie. "Je jen otázkou času, než přijde další ošklivá pandemie.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5150666/roubini-varuje-pred-dlouhou-a-osklivou-recesi-bude-trvat-cely-pristi-rok-a-akcie-klesnou-o-40-procent.html

22.6.2022 Známý ekonom a profesor Newyorské a Yaleovy univerzity Nouriel Roubini vyvolal poplach svým úvodníkem ve Financial Times ohledně budoucnosti evropské ekonomiky. Roubini, označovaný jako "věštec krizí," který se mj. proslavil předpovězením finační krize v roce 2008 o dva roky dříve, varuje, že Evropa vážně riskuje, že se stane epicentrem nové fáze nestability globální ekonomiky. S profesorem Roubinim přineslo Echo na přelomu roku rozhovor. Německý ministr financí Christian Lindner už oznámil svým krajanům, že se mají rychle připravit na léta nedostatku. Mezitím se Američané chystají, že na krizí zmítané Evropě hezky vydělají.

  • Eurozóna je ovlivněna slabým potenciálním růstem a slabou tvorbou pracovních míst". Tvrdé přistání v reakci na inflaci by podle něj tyto problémy nejen prohloubilo, ale navíc by zesílilo obavy trhu ohledně udržitelnosti dluhu nebo rizika fragmentace.
  • Evropa tak riskuje, že se definitivně dostane do rotace kvůli kombinaci strukturální inflace spojené s vnějšími jevy, sebepoškozování a restriktivní měnovou politikou, která oslabuje růst, a absencí politického plánování. Velkým problémem se samozřejmě stává Itálie, vzhledem k nízkému potenciálnímu růstu, vysokým deficitům a obrovskému veřejnému dluhu.
  • Evropa by se mohla dostat do recese v řádu týdnů, ještě dříve, než bude v červenci zasedat Evropská centrální banka.
  • Ministr financí Christian Lindner (FDP). Němci se mají připravit na léta nedostatku. "Obávám se, že za pár týdnů či měsíců bychom mohli mít velmi znepokojivou situaci," řekl Lindner v pořadu televize ZDF "Heute journal." "Půjde o tři až čtyři, možná pět let nedostatku. A na to musíme najít odpověď," prohlásil. "Existuje riziko velmi vážné hospodářské krize kvůli prudce rostoucím cenám energií, kvůli problémům v dodavatelskými řetězci a také kvůli inflaci".
  • V nadcházejících týdnech budou v Evropě burzy tančit a král amerických hedgeových fondů Ray Dalio se svým fondem Bridgewater začal už úřadovat. Vsadil hodně na kolaps řady titulů starého kontinentu. Nyní Dalio vsadil 646 milionů dolarů proti francouzskému farmaceutickému gigantu Sanofi, 705 milionů dolarů proti francouzskému TotalEnergies a jednu miliardu dolarů proti ASM International, skutečnému evropskému "tichému gigantu," nizozemské strategické společnosti na trhu polovodičů. Na seznamu Dalia jsou ale další cíle, banka Santander, chemický koncern Bayer, pojišťovny AXA a Allianz a finanční skupina ING Group.
  • Hedgeový fond Bridgewater se pohybuje na samé hraně možných spekulací, využívá pákového efektu a s léty vypracovanou strategií nastupuje teprve tehdy, když propuká panika. Je to vysoké riziko, ale také vysoké možnosti výdělku v případě úspěšné sázky.
  • https://echo24.cz/a/SPSPk/ekonomicky-armagedon-evropa-roubini-lindner-nemci--leta-nedostatku-financial-times?

23.8.2020

  • Americké akcie dosáhly v tomto týdnu nových historických maxim. Mohlo by se tak zdát, že obavy z koronakrize se rozplynuly. Euforie na Wall Street ale absolutně ignoruje chod na "main street", tedy těžkosti běžných občanů, domácností a malých firem, které bojují o přežití.
  • Světová ekonomika čelí riziku pomalého zotavení, nebo dokonce dalšího propadu, jestliže se brzy nenajde vakcína proti novému typu koronaviru
  • Zotavení na americké burze neznamená, že se reálná ekonomika uzdravuje,". Zisky jsou koncentrovány do rukou velkých firem převážně z technologického sektoru, zatímco ostatní segmenty zaostávají, stejně tak i výdaje na spotřebu domácností.
  • Nesdílí názor některých vlád, bankéřů a dalších ekonomů, že se světové hospodářství z koronavirové krize rychle vzpamatuje. Zatímco jeho oponenti do léta očekávali oživení ve tvaru "V", Roubini se klonil spíše k tomu, že vývoj globální ekonomiky bude připomínat obávané písmeno "L". 
  • Léto je téměř u konce a křivka vývoje světové ekonomiky opisuje tvar písmene "U", přestože naprostá většina protiepidemických opatření, která na čas zastavila chod společnosti v rozvinutých zemích, dávno pozbyla platnost. Pokud se brzy neobjeví vakcína, křivka oživení bude připomínat tvar "W", tedy že po krátkém vzestupu bude následovat další pád.
  •  "Oživení hospodářské činnosti v rozvinutých zemích zpomalilo, v některých evropských státech už dokonce obrátilo směr," .
  • Druhá vlna virové nákazy v Evropě může navíc vyvolat další vychýlení míry nezaměstnanosti směrem nahoru. Na rozdíl od Spojených států mají ale evropské země  lepší politiku zaměstnanosti, která zaručuje zaměstnancům větší ochranu jejich pracovních míst. "Evropský systém postavený na větší sociální soudržnosti dlouhodobě vykazuje lepší výsledky než ten americký, který je pouhým divokým kapitalismem Západu,"
    Více na https://www.e15.cz/zahranicni/doktor-zkaza-varuje-euforie-na-wall-street-ignoruje-deni-na-main-street-1372616?

29.4.2020

  • rok 2020 bude rokem ještě větší recese, vývoj ekonomiky bude připomínat obávané písmeno L 
  • na potíže bylo zaděláno dávno před úderem koronaviru, protože vlády po celém světě vyřešily ekonomické nerovnováhy vedoucí k poslední velké recesi tím, že nalily do ekonomiky peníze, a v podstatě tím problém jen posunuly v čase 
  • do koronavirové krize totiž světové vlády vstupují už předem oslabené vysokým zadlužením a ještě se zvýší celosvětový dluh podle odhadů o 10 a více procent světového HDP
  • zaútočí otřesená kupní síla obyvatel, která se následně projeví vlnou krachujících podniků 
  • z této hory dluhů neexistuje jednoduchá cesta - zvlášť ve světle demografických problémů (stárnutí populace), se kterými se musejí zvláště vyspělé státy potýkat
  • stárnutím populace se bude vytvářet další intenzivní tlak na zdravotnické systémy a jejich dostupnost pro všechny
  • poptávka propadne, obchodníci půjdou s cenou dolů, aby přilákali zákazníky, proto budou mít nižší zisky, budou propouštět... Více nezaměstnaných však znamená propad poptávky a tak dále. Deflační spirála se roztáčí a to děsí všechny centrální banky po světě, proto se jí budou snažit za každou cenu vyhnout 
  • centrální bankéři budou vymýšlet další nekonvenční způsoby, jak rozhýbat ekonomiky a zastavit deflační spirálu, ze začátku to bude fungovat, pak bude stagflace - tedy kombinace ekonomické stagnace s vysokým růstem cen
  • digitalizace a mechanizace ekonomiky - lokalizace výroky spojená robotizací, stroje nahradí lidskou sílu 
  • důsledkem bude rychlejší deglobalizace spojená s intenzivními obchodními válkami a menším objemem světového obchodu 
  • občané v pohnutých časech upřednostňují vládu silných mužů - epidemie poslouží jako katalyzátor těchto změn (rozrušování globálního obchodu tedy půjde ruku v ruce s oklešťováním svobod a demokratických principů), nutnost státních zásahů do ekonomiky, záchrana klíčových podniků a případně i zestátňování roli centrálních vlád ještě více zdůrazní 
  • Méně demokracie a méně globálního byznysu vytvoří ideální podhoubí pro začátek nové studené války (budou přerůstat v horkou válku v kyberprostoru), tentokrát budou hlavními aktéry USA a Čína, ale promlouvat bude také Rusko a Irán (trend bude sílit s volbami v USA)
  • Covid-19 je podobně jako SARS (2003), MERS (2011), Rbola (2014-16) nebo HIV do značné míry odrazem neblahých zásahů člověka do míst, kam se pouštět neměl. A s klimatickou změnou to vidí velmi podobně (sucho, povodně, větrné smrště a následná neúroda a škody za miliardy, budou sílit spolu s klimatickou změnou)
  • 30. léta našeho tisíciletí budou podle něj lepší dekádou, ve které budou mezinárodní řád definovat pojmy jako spolupráce a stabilita. Ale zároveň přikládá důležitou podmínku - přežít nastupující Ještě větší recesi
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doktor-zhouba-znovu-v-akci-sestavil-deset-duvodu-proc-bude-zle-103213?
  • https://www.theguardian.com/business/2020/apr/29/ten-reasons-why-greater-depression-for-the-2020s-is-inevitable-covid

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...

Šípky

11.10.2020

Podle všeho nás všechny čeká náročný podzim a zima a ještě teď je čas co nejvíce posílit naši imunitu, kterou čeká těžká zkouška. Šípky, tenhle zázrak zvyšuje imunitu a pomáhá chránit před viry i covidem. Máme ho na dosah ruky. A zadarmo říká Jan Tuna.