Suroviny, komodity

Boj o nerostné suroviny je jednou z mnoha druhů neviditelných (zástupných) válek, které probíhají mezi světovými mocnostmi.

USA se sice na celosvětové spotřebě vzácných zemin podílejí jen z devíti procent, při jejich dovozu jsou ale v podstatě zcela závislé na Číně (odkud importují zhruba 80 procent všech vzácných zemin). Více

Podpora lokálních konfliktů a občanských válek je dlouhodobá strategie nejvyspělejších států, jak levně získávat suroviny.

Tibet má zásoby uranu, boraxu, mědi, lithia, zinku i železa.

Tři čtvrtiny současné produkce lithia, kobaltu a prvků vzácných zemin obstarávají tři země - Čína, Demokratická republika Kongo a Austrálie.

Povrchový důl
Povrchový důl

Soubor komodity 2020,  poskytuje odhady týkající se údajů o těžbě nerostných surovin. Datové listy obsahují informace o struktuře domácího průmyslu, vládních programech, tarifech a pětileté hlavní statistice více než 90 jednotlivých minerálů a materiálů.

  • https://www.usgs.gov/centers/nmic/mineral-commodity-summaries

Palládium, vzácný bílý kov

40 procent trhu kontroluje ruský oligarcha Vladimir Potanin, používá se do katalyzátorů pro automobilový průmysl, poptávka po kovu je již několik let vyšší než jeho dodávky. Palladium se také používá v elektronice, medicíně, chemickém průmyslu a při výrobě šperků.

6.6.2023 Nová generace supravodičů, tolik potřebná v mnoha high-tech průmyslových odvětvích, bude založena na sloučeninách palladia, hlásí výzkumníci. To je pro Rusko výhodné – země má většinu světových zásob tohoto vzácného  a drahého kovu a také téměř polovinu jeho produkce.(41%, 39% je v Jižní Africe).

Odpor nulový

V roce 1911 holandský fyzik Kamerling-Onnes zjistil, že elektrický odpor pevné rtuti při ochlazení v kapalném heliu na 4,1 Kelvina (minus 269 stupňů Celsia) prudce klesá na nulu. Jednalo se o první oficiálně zaznamenaný případ supravodivosti.

Palladáty mají ideální elektronickou konfiguraci pro vysokoteplotní supravodivost. 

https://ria.ru/20230606/palladaty-1876218197.html 

17.12.2019 Cena palladia na spotovém trhu přesáhla 2000 USD/unci a vystoupila na nový rekord, poptávku žene nedostatek na trhu.

30.9.2019 Ceny palládia se vyšvihly na nový rekord díky očekávanému nedostatku na straně nabídky. Ten přichází po přísnějších emisních standardech v automobilovém průmyslu. Cena tohoto kovu, který se používá do katalyzátorů, vzrostla na 1700 USD za unci, tj. meziroční růst o 33 % (FT)


Kobalt

Největší producenti:  Kongo, Rusko, Kuba, Austrálie, Filipíny

Kobalt je nezbytným prvkem pro výrobu lithiových baterií, jež pohánějí veškeré chytré telefony, laptopy či elektromobily. Kvůli stále rostoucí touze po tomto druhu zboží se celosvětová poptávka po kobaltu za posledních pět let ztrojnásobila a do konce roku 2020 se má znovu zdvojnásobit. Přes 60 % tohoto kovu pochází z Konga, jedné z nejchudších a nejméně stabilních zemí na světě. 

7.10.2020 U elektromobilů zase vědec Ashley Nunes vidí komplikaci v tom, že se v nich používá kobalt, který se těží v Kongu, ale tam se využívá práce dětí. Podle Amnesty International tam děti tráví až 12 hodin denně v dolech a za to si vydělají jeden až dva dolary.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4511604/nunes-oteplovani-nevyresi-technologie-ale-to-co-si-nikdo-nechce-priznat.html

19.12.2019 Americké technologické firmy Google, Apple, Microsoft, Dell a Tesla čelí ve Spojených státech žalobě 14 rodin z Konžské demokratické republiky. Žalobci tvrdí, že jejich děti zemřely nebo byly zmrzačeny při těžbě kobaltu, který společnosti využívají v bateriích do svých zařízení. více Stalo se tak vůbec poprvé, kdy technologičtí titáni byli zataženi do podobné soudní pře. Ta pro ně navíc nevyznívá vůbec dobře, neboť žaloba je doplněna snímky dětí se zdeformovanými nebo chybějícími končetinami. "Tyto společnosti - nejbohatší společnosti na světě, tyto společnosti vyrábějící technologické finesy - dovolily mrzačení a zabíjení dětí jen proto, aby svůj kobalt dostaly levně," uvedl k žalobě právní zástupce rodin Terrence Collingsworth. více

29.4.2019 Akcie největšího čínského zpracovatele kobaltu Huayou Cobalt dnes klesly o 10 % poté, co firma uvedla, že se její čistý zisk v prvním čtvrtletí snížil o 99 % kvůli nízkým cenám kobaltu. Ceny kobaltu klesly za poslední rok o více než 60 % díky nárůstu dodávek z dolů v Demokratické republice Kongo (FT)

  • 2/3 světových zásob je v Kongu, zásoby kontroluje Čína. Tři čtvrtiny současné produkce lithia, kobaltu a prvků vzácných zemin obstarávají tři země - Čína, Demokratická republika Kongo a Austrálie.
  • B. Gates a další miliardáři podporují start-up na hledání kobaltu KoBolt Metals
  • 16 500 tun kobaltu vytěžili v Demokratické republice Kongo ilegální těžaři podle odhadu analytiků společnosti Roskill. Na Kongo připadají dvě třetiny veškeré světové produkce kobaltu.

Lithium

Každá baterie chytrého telefonu obsahuje tři gramy lithia, notebooku asi 30 gramů a baterie pro elektromobil více než 20 kilogramů, napsal web The Local. Více o lithiu

  • Strategická surovina používaná při výrobě baterií.
  • Naleziště také v Česku.

Společnost Ganfeng Lithium, která je v Číně druhým největším producentem lithia, uzavřela dohody o dlouhodobých dodávkách této suroviny pro elektromobily s automobilkami Volkswagen a Tesla

  • 20.5.2019 Čínská společnost Ganfeng Lithium se dohodla na koupi podílu 30 procent ve společnosti Bacanora Minerals, která staví důl na těžbu lithia v Mexiku. 

Největší producenti:  Austrálie, Chile, Čína, Argentina, Zimbabwe a postupně také Afghánistán a Irán.

Rhodium

Rhodium poslední čtyři roky narostlo díky navyšující se poptávce automobilového sektoru 12násobně, čímž nechalo daleko za sebou všechny hlavní komodity. Stejně jako palladium se tento kov těží jako vedlejší produkt platiny a niklu. Jedná se však o mnohem menší trh, a proto při změně nabídky nebo poptávky podléhá velkým cenovým pohybům. 

Vyšší ceny rhodia jsou dobrou zprávou pro jihoafrické producenty, kteří tvoří více než 80 % globální produkce. Zisky kovů a slabý rand pomohly akciovému indexu těžařů narůst v uplynulém roce na trojnásobek a dosáhnout nejvyšší úrovně od roku 2011. Rhodium používají bižuterní výrobci k povrchové úpravě kovových částí šperků. 

13.1.2020 Rhodium se používá hlavně v katalyzátorech aut a je pětkrát dražší než zlato. Tento měsíc ale vzrostlo o 32 % na 8200 USD za unci a míří na nejvyšší metu z roku 2008 (10 000 USD). 

Měď

80 kg mědi je potřeba pro plně elektrické auto. Na hybridní vůz je potřeba polovina. Měď je také klíčový kov ve strojírenství a stavebnictví.

Největší producenti: Chile, Peru, Čína, Kongo, USA.

3.1.2024 Cena mědi by se v letošním a příštím roce mohla zvýšit celkem o více než 75 procent. Důvodem je přerušení těžby a vyšší poptávka po tomto kovu, který je důležitý mimo jiné pro přechod k obnovitelným zdrojům energie. Uvedl to ve své zprávě server televize CNBC.

  • Citibank v prosinci předpověděla, že vyšší cíle v oblasti obnovitelných zdrojů energie zvýší do roku 2030 poptávku po mědi o dalších 4,2 milionu tun. To by mohlo zvýšit cenu mědi v roce 2025 až na 15.000 USD (přes 337.000 Kč) za tunu. Loni v březnu cena mědi stoupla na rekordních 10.730 USD za tunu a v současnosti se na burze v Londýně prodává zhruba za 8500 USD za tunu
  • Analytici také upozorňují, že cenu mědi podpoří přerušení těžby. Analytici americké investiční banky Goldman Sachs letos očekávají na trhu deficit přes půl milionu tun. Cena kovu se tak letos podle banky zvýší na 10.000 USD za tunu. V roce 2025 by průměrná cena moha činit až 15.000 USD za tunu. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5718200/cnbc-ceny-medi-se-v-pristich-dvou-letech-mohou-zvysit-o-vice-nez-75-procent.html

19.10.2023 Poměr mědi a zlata naznačuje, že úrokové sazby mohou dosáhnout vrcholu. Z historického hlediska existuje silný vztah mezi desetiletou sazbou amerického státního dluhopisu a poměrem mědi a zlata - ekonomickým ukazatelem, který dělí cenu mědi (která je určována průmyslovou poptávkou) cenou zlata (které je považováno za "bezpečné aktivum"). Úrokové sazby a poměr mědi a zlata mají tendenci růst a klesat společně. V poslední době se však objevila divergence. Poměr mědi a zlata obecně klesá, pravděpodobně v očekávání nadcházejícího slabšího hospodářského růstu, zatímco sazby prudce rostou. Tento trend může naznačovat, že úrokové sazby se možná brzy přiblíží k vrcholu.     

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5609080/komentar-invesco-valka-mezi-izraelem-a-hamasem-prinasi-do-popredi-geopoliticka-rizika.html     

7.2.2023 Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků. (ČTK) 

1.3.2021 Nárůst ceny mědi na nejvyšší hodnotu za poslední desetiletí není dočasný "spike", ale odraz silných základních fundamentů, říká největší listovaný producent na světě Freeport-McMoRan (FT)

Zlato

Stříbro, elektrotechnický průmysl, čištění vody

Stříbro je v dnešní době vzhledem k nízké ceně a širokému průmyslovému využití nenahraditelnou komoditou. Poptávka po stříbře se ale bude dále zvyšovat, což bude tlačit cenu dále nahoru. Reálně totiž hrozí, že nenahraditelné stříbro do deseti let zcela dojde, protože vyrobit plnohodnotnou náhradu stříbra za současně nízkou cenu ani při současných technických znalostech neumíme," uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník

  • stříbro patří mezi nejvíce podhodnocené komodity vůbec a jeho potenciál je obrovský, průmyslspotřebovává cca 85 %, recyklace je jen kolem 15 % 

Silverinstitute.org

  • 50% světové zásoby stříbra podle Prof. Staňka drží banka z USA, protože bez stříbra nevyčistíme kvalitně pitnou vodu (neexistuje v současnosti lepší technologie na čištění vody), tato komodita je v průmyslu potřeba pro cca 12 000 dalších činností, zásoby stříbra dojdou do 15 roků, banka GP Morgan vlastní 46% zásob fyzického stříbra - důvod??.... až bude problém s vodou, bez stříbra se žádná technologie na čištění vody na zemi zatím neobejde

15.4.2019 Prodej stříbra v loňském roce celosvětově vzrostl o čtyři procenta na 1,03 miliardy trojských uncí (přes 31.000 tun). To je nejvíce za poslední tři roky. Největší oživení zaznamenaly investice do stříbrných mincí a slitků, které meziročně stouply o 20 procent. Zvýšil se také zájem o stříbrné šperky. Kleslo naopak průmyslové využití stříbra

Největší producenti stříbra: Austrálie, Chile, Mexiko, Rusko, polsko, peru, Kanada, USA

Nikl

70% niklu se zatím využívá jako přísada do nerezové oceli. Do baterií jdou zatím tři procenta světové produkce.

Největší producenti: Indonésie, Filipíny, Nová Kaledonie, Rusko, Austrálie.

8.3.2022 Londýnská burza musela zastavit obchodování s niklem, protože jeho cena vzrostla o bezprecedentních 250 procent, uvádí Bloomberg. Tradiční "výrobní" kov se pomalu mění v "drahý" kov. Cena niklu, který je zásadní pro výrobu například baterií pro elektrovozy, za uplynulé dny vystoupala z 25 tisíc dolarů na více než 100 tisíc dolarů za tunu.

Komodity atakují rekordy. Nikl vzrostl k pátečnímu uzavření o 90 % za jediný den, další kovy, hliník, paladium a zinek, vykazují podobnou dynamiku. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/638864-svetova-ekonomika-pod-hrozbou-kolapsu-uprostred-vlny-silenstvi-na-komoditnich-trzich-prehled-usd/

7.3.2022 Ceny niklu na burze LME překročily 40 000 USD/tuna po 38% nárůstu (Bloomberg). 

2.9.2019 Ceny niklu dále rostou poté, co Indonésie, 2. největší světový vývozce rud niklu, oznámila, že v roce 2020 zastaví vývoz tohoto kovu ve snaze vystavit vlastní slévárenský průmysl. Na londýnské burze kovů dosáhly ceny niklu s 3měsíční dodávkou 5letého maxima 18 785 USD (FT)

18.7.2019 Cena niklu se dnes vyhoupla na nové roční maximum výše nad úrovní 14.700 USD/t. Mezi faktory je silná poptávka v Číně (FT)

Ropa

Každý rok se vytěží cca 4 miliardy tun ropy (od roku 1860 začala ropná horečka), která je největším zdrojem znečištění skleníkovými plyny, v roce 2009 jezdilo po světě více než miliarda automobilů a do roku 2025 se může počet zvýšit až na 2 miliardy (většinu tvoří osobní auta).

  • největší zásoby ropy jsou ve Venezuele
  • druhý největší zdroj ropy má Saudská Arábie
  • jiho Čínské moře
  • USA, těžba plynu a ropy z břidlic 
  • on-line ROPA
  • více
Ropná plošina
Ropná plošina

Zemní plyn

  • dodávky zemního plynu do Evropy a Ukrajiny - souboj USA a Ruska, více

Mangan

25.3.2021 Společnost Euro Manganese získala od investorů přes půl miliardy korun na projekt těžby manganu ve východočeských Chvaleticích. Jde o surovinu využitelnou pro výrobu autobaterií. U Chvaletic leží v zemi 27 milionů tun manganové rudy. Na projektu jeho vytěžení nyní pracuje kanadská společnost Euro Manganese, která právě získala od investorů 29 milionů kanadských dolarů (512 milionů korun).

Prostředky společnost využije na přípravu projektu, finální hodnocení jeho vlivu na životní prostředí a montáž ukázkového výrobního zařízení. "Existuje množství vyspělých technologických využití manganových produktů, ale předpokládáme, že poptávka po chvaletických produktech bude především z rapidně se rozvíjejícího průmyslu elektrických baterií pro automobily. Podepsali jsme už několik memorand s potenciálními zákazníky a s dalšími diskutujeme. Lokalita u Chvaletic je na území Evropské unie největším zdrojem manganu a podle těžařů má potenciál nasytit rostoucí poptávku po surovinách důležitých pro automobilový průmysl. Společnost Euro Manganese, která vyvíjí zařízení pro výrobu vysoce čistého manganu, založeného na recyklaci ložisek hlušiny na třech chvaletických odkalištích vzniklých historicky těžbou pyritu v místech dnešní chvaletické elektrárny

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/podzemi-u-chvaletic-ukryva-poklad-za-miliardy-cesko-ma-druhe-lithium-148344#

Antimon

Antimon je klíčový prvek, který je kromě vojenství nezbytný i v dalších oborech. Je součástí akumulátorů, polovodičů, solárních panelů i větrných turbín. V roce 2020 se Antimon produkoval v Číně 53 procent produkce, na druhém místě je Rusko 20 procent. Třetí místo drží Tádžikistán s 19 procenty, který má silné vazby na Moskvu. O exportu tohoto polokovu rozhoduje direktivně Peking nebo Moskva. Čína už nyní varuje, že omezí vývoz vzácných prvků. Kromě antimonu to je cín, wolfram, molybden, niob, titan a kobalt, jež jsou z pohledu Číny nezbytné pro americký vojenský průmysl.

  • Antimon se totiž používal jako přísada do munice, protože má lepší průbojnost. Ve vojenství se ale používá i pro další technologie, jako je noční vidění, pro senzory infračerveného záření, laserové zaměřovače, ale i výrobu jaderných zbraní.
  • Čína fakticky ovládá 80 procent trhu s antimonem, protože jej dováží i ze třetích zemí a dále zpracovává. 
  • Bez antimonu nebudou žádné iPhony, žádné televize s vysokým rozlišením, ale ani žádný přechod na obnovitelné zdroje. Sklo ve fotovoltaických panelech obsahuje antimon, větrné turbíny o výšce přes sto metrů jsou odolnější proti korozi při použití slitin s antimonem.

  • Navíc s použitím antimonu se počítá pro další generaci lithium-iontových akumulátorů. Tento prvek je zásadní i pro baterie s tekutou solí, jež nacházejí uplatnění v sektoru obnovitelných zdrojů.   

Křemík

Křemík je po kyslíku druhým nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, tvoří ji asi z 28 procent. Používá se ve všem, od počítačových čipů přes beton po sklo či automobilové součástky. Lze jej vyčistit na ultravodivý materiál, který pomáhá v solárních panelech přeměnit sluneční světlo na elektřinu. A je surovinou pro výrobu silikonu - sloučeniny odolné vodě a teplu, která se hojně používá v lékařských implantátech, těsnících hmotách, deodorantech, kuchyňských rukavicích a dalších produktech. 

Uran

Kazachstán se na těžbě uranu ve světě podílí z více než 40 procent. V roce 2020, což je zatím poslední rok, za který jsou data k dispozici, tato bývalá sovětská republika vyprodukovala téměř 19.500 tun uranu. S velkým odstupem druhá byla Austrálie, na kterou připadá asi 6200 tun, ukazují záznamy Světového jaderného sdružení. Ukrajina má největší zásoby Uranu v Evropě. Nigérie má čtvrté největší zásoby uranu na světě (uran proudí do Francie z Mali a Nigeru).

2.6.2022 V Číně byla objevena bohatá ložiska uranu, čímž se celkové zásoby uranu v Číně zvýšily až desetkrát. K čemu jim ale uran bude?

Server South China Morning Post informuje o objevu ložisek uranu v hloubce, která se dosud zdála nemožná. Zásoby uranu jsou skutečně obrovské. Celkové zásoby v se zvýší desetinásobně na více než dva miliony tun. Čína se tak vyrovná Austrálii, která je považována za jednu z nejbohatších zemí světa na uran.

Za zmínku stojí, že vědci, kteří stáli za objevem nových ložisek uranu, použili nejmodernější technologie a vybavení, aby prozkoumali, co se nachází v hloubce 3 000 metrů. To je až šestkrát hlouběji než většina čínských uranových dolů.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/cinane-objevili-obrovska-loziska-uranu-jak-je-nasli-a-co-s-nimi-budou-delat/daniel/?

Uhlí

11.5.2022 Dovoz ruského koksovatelného uhlí do Číny v dubnu vystoupil na rekord. Pomohly k tomu výrazné slevy ve srovnání s ostatními dodavateli a změna v přístupu některých bank. Celkem do Číny z Ruska dorazilo po moři 1,37 milionu tun koksovatelného uhlí, důležitého zejména pro výrobu oceli, vyplývá z údajů analytické společnosti Kpler. V březnu dovoz činil 922.673 tun a loni v dubnu téměř 750.000 tun (ČTK) 

Krypton - plynu používaného při výrobě čipů.  

Rusko a Ukrajina jsou největšími vývozci kryptonu. 

Platina:

15.5.2023  Poptávka po platině se v letošním roce prudce zvýší a na trhu bude chybět skoro milion troyských uncí (oz; 31,1 gramu) kovu. Předpovídají to analytici ze Světové rady pro investice do platiny (WPIC), podle nichž se poptávka proti loňsku zvýší asi o 28 procent. Platinu potřebuje mnoho průmyslových odvětví, od chemiček přes automobilový sektor až po sklárny (ČTK)

 

Suroviny v tisku:

25.4.2024 Od začátku únoru došlo na londýnské burze k výraznému zdražení mědi. Na dohled psychologické hranice 10 000 dolarů za tunu táhne měď jak napjatá situace na straně nabídky, tak především silná poptávka z Číny. A podobně je tomu i u dalších klíčových komodit – od ropy přes železnou rudu až po kobalt. Výsledkem je neobvykle silný nárůst čínských zásob napříč komoditním spektrem.

Zůstaneme-li u mědi, její cena je často využívána jako indikátor kondice čínské ekonomiky. A skutečně platí, že část silné poptávky jde na vrub hospodářskému oživení – především v průmyslu, kterému se v prvním čtvrtletí dařilo nad očekávání dobře. Ale celý příběh je zřejmě složitější. Nemalá část poptávky totiž odráží mohutný nárůst zásob, který je z historického pohledu i při zohlednění tradiční sezónnosti významně nadstandardní.

  • Jednou z možností může být příprava Číny na devalvaci juanu. V takovém případě by dávalo silné předzásobení smysl, jelikož drtivá většina komodit je obchodována v amerických dolarech. Devalvace čínské měny by navíc podpořila vývozy elektromobilů nebo solárních panelů, u kterých je měď kritickým vstupem. Roli mohou sehrát i americké prezidentské volby. Jinak řečeno, provést celou operaci, dokud je v úřadu Joe Biden, neboť odvetná opatření ze strany Donalda Trumpa by mohla být podstatně tvrdší.
    Vysvětlením mohou být i strategicko-geopolitické důvody. Měď je nejdůležitějším kovem probíhající dekarbonizace, bez kterého nejde vybudovat zelená infrastruktura – solární panely, baterie nebo elektromobily (výroba elektromobilu vyžaduje zhruba 90 kg mědi, u spalovacích motorů je to cca 23 kg). Vysoké zásoby tohoto strategického kovu, za jehož zpracování je navíc Čína globálně zodpovědná z více než 50 %, tak dává Pekingu důležitou konkurenční výhodu. A třeba i možnost zaplavit zahraniční trhy svými "zelenými" produkty, často navíc vehementně podporované státními subvencemi. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5868716/rozbresk-proc-cina-prudce-zvysuje-zasoby-kritickych-komodit.html

20.9.2023 Minulý měsíc se zcela zastavil čínský vývoz produktů z gallia a germania (šesti produktů z germania a osmi z gallia je zapotřebí speciální licence), z kovů používaných především v počítačových čipech a dalších výrobcích. Píše to agentura Reuters s odkazem na celní statistiky. V srpnu totiž začala v Číně platit přísnější regulace, která znesnadňuje export těchto dvou klíčových materiálů pro výrobu polovodičů.

  • V červenci bylo z Číny do zahraničí prodáno 8,6 tuny produktů z germania, což byl zhruba dvojnásobek ve srovnání s červnem. V červenci se zároveň z Číny vyvezlo 5,2 tuny výrobků z gallia.
  • Zpřísnění režimu pro vývoz obou druhů komponentů považuje agentura Reuters za další etapu obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy.
  • V Číně koncentruje 60 procent světové produkce germania a 80 procent produkce gallia.
  • Gallium a germanium se používají ve vysokorychlostních počítačových čipech a v odvětví obrany a obnovitelných zdrojů energie. Germanium je klíčové pro optické kabely a používá se také ve vysokorychlostních počítačových čipech a plastech, stejně jako v infračerveném záření. Tento kov a jeho oxidy se používají ve vojenských aplikacích, jako jsou přístroje pro noční vidění a senzory satelitního snímání.

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cina-gallium-germanium-vyvoz-cip-pocitac_2309200819_job?

27.3.2023 Zatím se našlo jedno v Africe a další se hledá. Stačí ještě jeden objev někde v Evropě či USA a změní to svět, říká geolog Jon Gluyas. Pod zemí se totiž možná ukrývají obří ložiska paliva, při jehož spalování nevznikají emise CO2. Plyn, který před lety začal z vrtu unikat (dne modrý a v noci žlutý oheň), byl z 98 % vodík. To bylo velmi překvapivé, protože o vodíku se soudilo, že se nemůže vyskytovat ve větších množstvích takto uvězněný pod zemí.

  • Vodík vytěžený rovnou z podzemí by byl novou kategorií – takzvaným zlatým vodíkem. Stejný pojem se používá v souvislosti s projekty, které například zkoumají možnost nechat vodík vytvořit bakteriemi ve vytěžených ložiscích ropy. Přírodní vodík by ale mohl být ještě atraktivnější. 
  • Uznávaná agentura v něm uvádí, že by v místech dostupných těžbě možná mohly být uvězněny až biliony tun vodíku, což je dost na uspokojení celosvětové poptávky na "tisíce let".
  • Výhodou přírodního vodíku je, že na rozdíl třeba od ropy nebo zemního plynu nevznikl před miliony let, ale vzniká prakticky neustále, když podzemní voda reaguje s minerály železa při vysoké teplotě a tlaku. Vodík ale zároveň může v podzemí reagovat s dalšími prvky nebo ho můžou i "sníst" bakterie. Kromě toho má velmi malé molekuly a je lehký, což zvyšuje šanci, že místo hromadění v nějaké podzemní kapse unikne na povrch. 

  • Názor, že by se vodík dal ve velkém těžit s profitem, je nicméně i přes nadějné studie z posledních let v oboru stále spíše menšinový.

  • Největší naděje na komerčně dostupný vodík je podle Science tam, kde jsou na železo bohaté minerály – jako například olivín – dost hluboko na to, aby v prostředí byla teplota nad 200 °C, a zároveň ne moc hluboko na to, aby se k nim nemohla dostat z povrchu prosakující voda.  

  • Tento plyn se zpravidla nevyskytuje tam, kde se vyskytuje ropa. Když navíc vrtači studen v minulosti měřili, co z vrtů uniká, zřídkakdy se podle USGS "obtěžovali měřit přítomnost vodíku".

  • Jednou z nich je například skladování. Jeden kilogram vodíku sice podle Science může uvolnit stejně energie jako necelé čtyři litry benzinu, ale pokud není stlačený, zabírá víc místa než buben velké pojízdné míchačky na beton. Existují způsoby, jak tento poměr vylepšit, ale ty přinášejí další problémy. Například zkapalněný vodík se musí chladit na teplotu –253 °C.

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-hledani-zlateho-vodiku-staci-jeste-jeden-objev-a-zmeni-se-svet-228273# 

6.3.2023 Potenciálně druhé největší ložisko světa pro získávání lithia bylo objeveno na západě Íránu v oblasti Hamedan. Zásoby jsou odhadovány na 8,5 mil. t lithia (CNBC) 

4.3.2023 Letošní konference o těžbě v Africe se stala americko-čínským kolbištěm boje o vliv na kontinentu. Důvodem jsou pohádkové zásoby nerostných surovin, které obě dvě velmoci potřebují ke svému rozvoji. Událost přilákala dosud nejpočetnější americkou delegaci, včetně úředníků z Bílého domu a ministerstev zahraničí, obchodu a energetiky, kteří zde narazili na silnou čínskou lobby. Informuje o tom web The Economist.

  • Mezinárodní energetická agentura, oficiální prognostik, odhaduje, že do roku 2040 budou výrobci technologií pro čistou energii potřebovat 40krát více lithia než v roce 2020, 25krát více grafitu a přibližně 20krát více niklu a kobaltu. Poptávka po prvcích vzácných zemin – kovů v esoterických částech periodické tabulky, které se používají ve všem, od magnetů pro větrné turbíny až po stíhačky – může být do konce příštího desetiletí sedmkrát vyšší. 
  • Druhým problémem, alespoň pro Západ, je velký vliv Číny na dodavatelské řetězce. Podle červencové zprávy amerického Brookings Institution Čína rafinuje 68 % světového niklu, 40 % mědi, 59 % lithia a 73 % kobaltu.
  • Amerika vnímá kobalt, který se používá v bateriích, jako varovný příklad. V Kongu, které je zdrojem přibližně 70 % celosvětové produkce, vlastnily čínské subjekty od roku 2020 patnáct z devatenácti dolů produkujících kobalt nebo v nich měly podíly. Rozhodnutí umožnit v roce 2020 americké firmě prodat jeden z největších konžských dolů na měď a kobalt čínské firmě je ve Washingtonu vnímáno jako obrovská hloupost.  
  • https://www.focuson.cz/mezi-usa-a-cinou-vypukl-boj-o-nerostne-zdroje/?

7.2.2023 Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků. (ČTK) 

20.7.2022 Vinay Gupta, ředitel výzkumu pro Asii a Tichomoří u International Data Corporation, s odvoláním na problémy v dodavatelském řetězci kvůli ruské válce na Ukrajině uvedl, že obě země zaujímají velkou část podílu na trhu, přičemž Rusko a Ukrajina jsou největšími vývozci kryptonu - plynu používaného při výrobě čipů. Dále uvedl, že rostoucí inflace a očekávání dalšího zpřísnění měnové politiky již způsobují "zpomalení tažené spotřebiteli" (CNBC)

17.7.2022 S nástupem elektromobilů začíná boj o těžbu vzácných kovů. Čína zřejmě k ovlivňování veřejného mínění využívá i falešných účtů na sociálních sítích. Chce vyvolat strach ze západních těžařských firem. Moc se jí to zatím nedaří. Předmětem je totiž těžba tzv. kovů vzácných zemin, která skutečně může mít významné lokální dopady na životní prostředí. Zároveň jsou ale tyto prvky - třeba měkké kovy cer (Ce) a neodym (Nd) - klíčovými surovinami v řadě klíčových technologií. Například jmenovaný neodym se používá v moderních bateriích nebo vysoce účinných elektrických motorech.

Čína ovládla těžbu vzácných kovů během 90. let dvacátého století a od roku 2000 měla na těžbu vzácných zemin téměř monopol. Dominance Číny trvá dodnes, v roce 2017 ovládala přibližně 80 % celosvětové produkce. Své pozice na trhu si je Čína dobře vědoma. Od roku 2011 Čína oficiálně omezuje těžbu "z důvodu obav o životní prostředí", ale analytici se domnívají, že jde především o rozhodnutí strategické a politické.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-internet-boj-o-vzacne-kovy-cina-rozjela-dezinformacni-kampan-proti-zapadu-208221#

5.7.2022 Zatímco drahé kovy od začátku roku stagnují nebo ztrácí na hodnotě, ceny potravin, ropy, zemního plynu či elektřiny na světových trzích vyletěly prudce vzhůru a v prvním pololetí zdražily až o desítky procent. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytli analytici ke konci května. Hlavním faktorem zůstává podle nich válečný konflikt na Ukrajině a s ním spojené sankce proti Rusku (ČTK)

3.7.2022 V posledních týdnech začaly ceny průmyslových kovů obchodovaných na londýnské burze silně klesat, ve druhém kvartále v průměru o čtvrtinu. To je největší propad od finanční krize 2008. Nejvíce spadl cín, o 38 procent. Ceny hliníku klesly téměř o třetinu a měď o pětinu. Její cena se v pátek dostala pod 8 tisíc dolarů za tunu, což je nejméně od začátku roku 2021.

Zároveň padají i světové burzy. Zažily nejhorší první pololetí v historii, když se jejich hodnota snížila o 20,9 procenta. Z kapitálových trhů se celkem vypařila astronomická suma okolo 13 bilionů dolarů, což v korunách představuje téměř 307 bilionů. Jen pro srovnání: tato částka by stačila na financování potřeb českého státu na více než 160 let.

Investoři už totiž mají jasno ohledně dalšího ekonomického vývoje. "Čeká se přinejmenším výrazné zpomalení, nebo dokonce recese v USA a Evropě," uvádí důvod poklesu Štěpán Pírko, ředitel fondu Bohemian Empire. Zpomalení ekonomiky by mělo za následek pokles poptávky po průmyslových kovech.

https://archiv.hn.cz/c1-67089980-strach-z-recese-srazi-ceny-kovu-i-svetove-burzy-z-kapitalovych-trhu-se-vyparilo-13-bilionu-dolaru 

27.4.2022 Ruský útok na Ukrajinu způsobil na světových komoditních trzích největší šok od 70. let minulého století. Uvedla to Světová banka ve své zprávě o vyhlídkách komoditních trhů. Varovala, že ceny komodit se budou držet na mimořádně vysokých úrovních také v příštích dvou letech (ČTK)

21.1.2022 Srbsko zablokovalo plány na největší evropský důl na lithium, který měl být vlajkovým projektem nadnárodní těžařské společnosti Rio Tinto. Srbská vláda se ke kroku odhodlala kvůli týdny trvajícím protestům organizovaným ekologickými organizacemi, uvedla včera srbská premiérka Ana Brnabičová. Akcie společnosti Rio Tinto dnes na burze v Londýně klesla i o více než 3 procenta.

  • Rio Tinto během své 150 let dlouhé historie čelilo obviněním, že se na místech těžby dopouští korupce, ničení životního prostředí a porušování lidských práv, napsala agentura AP. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4892443/vlajkovy-projekt-rio-tinto-u-ledu-srbsko-stoplo-nejvetsi-lithny-dul-v-evrope.html

10.1.2022 Cena uranu se ve středu zvýšila zhruba o osm procent a podle dat organizace UxC vystoupila na 45,25 USD za libru (asi 0,45 kg). Kontrakty únor/březen 2023 nyní vidíme na hodnotách 45,40 - 45,50. Ani zdaleka to nicméně není maximem, na kterém se uran ocitl v roce 2007, kdy se ve světě připravovalo k výstavbě mnoho jaderných reaktorů. Tehdy cena vystoupila nad 140 dolarů za libru. Nepokoje mohou vést k větší závislosti na dodávkách uranu z jiných zemí. To se už ve středu odrazilo na cenách akcií firem, které se zabývají těžbou a zpracováním uranu. Značná část těchto firem je z Austrálie, Spojených států a Kanady.

Jaderné palivo loni v září zaznamenalo ohromující comeback. Ceny se zvýšily o 24 procent, což byl nejlepší měsíční výkon od konce roku 2008. Investoři sázejí na to, že jaderná energie se dočká renesance, vzhledem k tomu, že vlády se odklánějí od fosilních paliv, aby splnily přísné cíle na snížení emisí uhlíku.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4879883/dopad-kazachstanu-na-trhy-zeme-je-nejvetsim-producentem-uranu-na-svete.html

3.1.2022 Drahé kovy loni zlevnily, cena zlata klesla o 7 %, stříbra o 15 %. Naopak ropa zdražila téměř o 60 %. Výrazně, o desítky procent, vzrostly ceny průmyslových kovů (ČTK).

18.11.2021 Zlato a platina pocházejí z vesmíru, proto je jejich množství na Zemi velmi omezené. Podle nedávné studie by místem ve vesmíru, kde vznikají drahé kovy, mohly být mimo jiné černé díry, uvádí web sciencedaily.com.

Aby mohlo vzniknout zlato, stříbro, thorium nebo uran, musí být splněny určité energetické podmínky. Ke vzniku drahých kovů může přispět výbuch supernovy nebo srážka masivních neutronových hvězd. Podle vědců se zlato na Zemi objevilo, když ji před miliardami let bombardovaly meteority.

Vědci předpokládají, že 0,3 % nejtěžších prvků na naší planetě mohlo pocházet ze srážky dvou neutronových hvězd ve Sluneční soustavě. Odhaduje se, že k tomu došlo přibližně před 4,6 miliardami let.

Zlato z černé díry

Podle nejnovějšího výzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny na stránkách britské Královské astronomické společnosti, může zlato vznikat i jiným způsobem. Podle autorů mohou vzácné kovy vznikat ve vířící hmotě, která obklopuje aktivní nově vzniklou černou díru, když absorbuje prach a plyn.

Za těchto extrémních podmínek by vysoká úroveň emise neutrin měla usnadnit přeměnu protonů na neutrony. Výsledkem je nadbytek těchto prvků, které jsou potřebné při výrobě těžkých prvků.

https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/zlato-nepochazi-ze-zeme-vedci-urcili-kde-se-tvori/mediatrend/?

23.10.2021 Vypadá to, že automobilový průmysl kvůli zhroucení globálních trhů stíhá další a další rána. Zatímco automobilky většinou neúspěšně bojují s nedostatkem čipů, na obzoru už se ukazuje ještě větší problémem a to je nedostatek hliníku. Informuje o tom německý deník Handelsblatt nebo server Tagesschau. Důvodem není samotný hliník, ale nedostatek hořčíku, který je třeba k výrobě upraveného hliníku používaného k výrobě aut. Surovina má chybět už od ledna. Za velkým problémem na obzoru stojí globální trhy a... Čína. Podle serveru politico.eu novou hrozbu tento týden na summitu diskutovali premiér Andrej Babiš s odcházející kancléřkou Angelou Merkelovou.

  • Za rychle ubývajícím hliníkem je tedy ale jiný kov a to hořčík, na jehož produkci má prakticky monopol Čína. Hořčík je nutný pro výrobu některých slitin hliníku, které se používají mimo jiné v automobilovém průmyslu. V přírodním stavu je hliník pro průmysl nevhodný, protože nemá vlastnosti potřebné pro výrobu automobilů. V každém voze se spotřebuje 150 až 200 kilogramů hliníku.
  • Při výrobě hliníku neexistuje žádná náhrada hořčíku. "Pokud dodávky hořčíku skončí, celý automobilový průmysl může být nucen zastavit výrobu. Téměř polovinu veškeré spotřeby hliníku v Německu připadá na automobilový průmysl. Nedostatek této suroviny má tudíž potenciál způsobit značné hospodářské škody.
  • V rámci úsilí o snížení vlastní spotřeby energie Čína v poslední době drasticky snížila produkci hořčíku. "S podílem 87 procent má Čína téměř úplný monopol na globální produkci hořčíku. Navíc Čína pokrývá 95 procent potřeby hořčíku v Evropě, takže zde existuje téměř úplná závislost.
  • Výroba [hořčíku v Číně] je příliš nákladná kvůli vysokým cenám energie.
  • Odcházející kancléřka také varovala před dominovým efektem ve výrobě automobilů v Evropě. Babiš byl prý ještě přímější a řekl, že automobilový sektor čelí "katastrofě".
  • Vedle drastického nedostatku hliníků začínají rapidně chybět i další průmyslové kovy, například důležitá měď. Obchodníci s komoditami během několika týdnů skoupili téměř veškerou měď, kterou má burza London Commodities Exchange (LME) na svých skladech. Zásoby klesly z 240 000 tun na konci srpna na zhruba 14 000 tun na začátku tohoto týdne.
  • https://echo24.cz/a/S9nZr/po-cipove-krizi-se-vali-na-automobilovy-prumysl-jeste-vetsi-problem-na-konci-roku-dojde-hlinik?

21.10.2021 O nedostatku čipů může na automobilky tvrdě dopadnout nedostatek hořčíku. Surovina je klíčová pro výrobu hliníkových slitin, ze kterých se vyrábí třeba převodovky, rámy sedadel či kryty palivových nádrží. Na problém upozornil deník Financial Times.

Podle analytika banky Barclays Amose Fletchera přitom za hořčík, který ve slitinách hliníku zajišťuje například jejich pevnost či vytvrditelnost, neexistuje náhrada. "Pokud se dodávky hořčíku zastaví, je tu možnost, že bude muset zastavit celý automobilový průmysl," uvedl pro Financial Times.

https://archiv.hn.cz/c1-66988650-cina-drasticky-omezila-dodavky-horciku-muze-to-byt-dalsi-rana-pro-evropsky-autoprumysl

1.10.2021 Ceny kovového křemíku za necelé dva měsíce vzrostly o 300 procent. Příčinou je omezení produkce v Číně kvůli výpadkům dodávek elektřiny, upozornila agentura Bloomberg. Kov vyráběný z druhého nejrozšířenějšího prvku na Zemi se tak stal vzácným, což ohrožuje vše, od automobilových součástek přes počítačové čipy až po solární panely, a představuje další problém pro světovou ekonomiku.

  • Křemík je po kyslíku druhým nejvíce zastoupeným prvkem v zemské kůře, tvoří ji asi z 28 procent. Používá se ve všem, od počítačových čipů přes beton po sklo či automobilové součástky. Lze jej vyčistit na ultravodivý materiál, který pomáhá v solárních panelech přeměnit sluneční světlo na elektřinu. A je surovinou pro výrobu silikonu - sloučeniny odolné vodě a teplu, která se hojně používá v lékařských implantátech, těsnících hmotách, deodorantech, kuchyňských rukavicích a dalších produktech.
  • Jün-nan je druhým největším producentem křemíku v Číně, na celkové výrobě má podíl 20 procent. S omezením dodávek elektřiny se také potýká provincie S'-čchuan, třetí největší producent s podílem zhruba 13 procent. Největším producentem je provincie Sin-ťien, ta zatím větší problémy s elektřinou nepociťuje.
  • Spolu s vyššími cenami ropy a kovů, jako je hliník a měď, nedostatek křemíku ještě více zvyšuje tlak, jemuž čelí dodavatelské řetězce. Ty mají na výběr - buď přijmou snížení marže, anebo zvýší ceny pro zákazníky. Tak či onak škodlivý dvojí účinek - na inflaci a na ekonomický růst - vyvolává obavy z celosvětové stagflace, tedy stagnaci ekonomického růstu při vysokém růstu cen.
  • Očekává se, že ceny zůstanou kolem současné úrovně až do léta příštího roku, než se v druhé polovině roku nespustí nové výrobní závody, uvedla analytička společnosti Shanghai Metals Market Jang Siao-tching. Poptávka navíc roste od sektorů zaměřených na solární energii a elektroniku. "I kdyby nebyly omezené dodávky energie, byl by průmyslového křemíku nedostatek.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4799132/svetu-hrozi-dalsi-cenovy-sok-kremik-zdrazil-o-300-procent.html

17.9.2021 Kobaltu i niklu pro elektroauta tam leží miliony tun. Jde je ale těžit? Řešení klimatické krize leží na dně oceánu, ale přesto ho řada velkých firem odmítá. Těžba kovů potřebných k výrobě baterií by totiž mohla zdevastovat životní prostředí. Jedna firma se toho nebojí a ukázala, jak na to.

  • Možné řešení prý leží na dně oceánu mezi Havají a Mexikem. V hloubce pět tisíc metrů se na 4,5 milionu kilometrech čtverečních doslova povaluje okolo 21 miliard tun tzv. polymetalových konkrementů - kamenů z usazených kovů, které by stačily do baterií až 4,8 miliardy elektrovozů.
  • Nedávná studie publikovaná časopisem Scientifics Reports simulovala těžbu na dně oceánu v oblasti podobné té mezi Havají a Mexikem (Clippertonské zlomové pásmo) a zjistila, že podmořský život se nevrátí do rovnováhy ani po 30 letech od ukončení.
  • Podle biologů žijí na kamenech a v jejich okolí i dosud neznámé druhy rostlin a živočichů a zvířené sedimenty by se mohly podmořskými proudy dostat stovky a tisíce kilometrů daleko a ovlivňovat tak i vzdálenější ekosystém. Těžbu přirovnávají k motýlímu efektu nebo "vyrábění cementu z korálů".

  • Na jejich stranu se staví i automobilky jako BMW, Volvo či společnosti jako Samsung a Google. Zásahy na oceánském dně odmítají. 

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kobaltu-i-niklu-pro-elektroauta-tam-lezi-miliony-tun-jde-je-ale-tezit-174905

Svět chce čelit klimatické krizi mimo jiné jízdou v elektroautech. Poptávka po kovech do jejich baterií však podle květnového odhadu Mezinárodní agentury pro energii (IAE) založené OECD vzroste od loňska do roku 2040 více než třicetkrát.

24.5.2021 Čínská vláda oznámila, že bude přísně trestat jakýkoli monopol na spotovém a futures trhu s komoditami, rozšiřování nepravých informací či manipulace s cenami. Důvodem k tomuto rozhodnutí byla údajně nadměrná spekulace s cenami komodit (Bloomberg).

14.5.2021 Na to, že je Amerika a Evropa při svých plánech na bezemisní budoucnost doslova životně závislá v oblasti těžby a zpracování vzácných surovin na Číně, případně Rusku, se upozorňuje dlouhé roky. Méně se ví, že kromě notoricky známých surovin pro výrobu akumulátorů, jako je lithium, kobalt nebo měď - a upravují se z velké části v Číně -, jde také o antimon.

Ve Spojených státech se v souvislosti se zhoršením vztahů s Ruskem a Čínou připomíná, že se loni většina antimonu produkovala v těchto autokratických zemích. Na Čínu připadalo 53 procent produkce, na druhé Rusko 20 procent. Navíc třetí místo drží Tádžikistán s 19 procenty, který má silné vazby na Moskvu.

Nicméně i kdyby se podařilo těžařům na území Spojených států produkci vzácných surovin u politiků protlačit, bude to trvat léta, než získají desítky potřebných povolení. V případě antimonu se optimisticky hovoří o termínu 2025 nebo 2026. Do té doby má trh pevně v rukou komunistická Čína.  

https://www.tydenikhrot.cz/clanek/antimon-cina-rusko-usa?

28.4.2021 Na trhu teď jen těžko naleznete průmyslové suroviny, které by se nezdražovaly. Ceny komodit rostou od začátku roku i o stovky procent. A zatímco ještě loni bylo možné koupit barel ropy za 20 dolarů, teď už stojí téměř trojnásobek. Ceny žene vzhůru obnovení aktivity v průmyslu, ale také plány na snížení emisí. A do toho na trhy přitékají levné peníze z centrálních bank. Investoři tak začínají mluvit o tom, že letošek by mohl být rokem komodit.

Měď za posledních dvanáct měsíců podražila o čtvrtinu, kobalt o dvě třetiny a cín stojí dvojnásobek. Cena lithia pak povyskočila o více než 200 procent. Za takovým vývojem stojí hlavně omezená nabídka těchto kovů a jejich využití při výrobě elektroniky a dalších zařízení, říkají ve své zprávě analytici společnosti Colosseum. Navýšit produkci těchto kovů a s tím i nabídku na trhu navíc není tak snadné, jako je to například u ropy. "Těžbu ropy kontroluje hlavně organizace OPEC a ta ji může kdykoliv zvýšit. Dalším zmíněným faktorem, který žene ceny komodit vzhůru, jsou levné peníze, které do ekonomiky pumpují centrální banky. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66916450-kovy-podrazuji-o-stovky-procent-letosek-muze-podle-analytiku-patrit-komoditam

25.4.2021 Plány na masovou výrobu elektromobilů s sebou nesou i hledání nových zdrojů kovů, využívaných do baterií. V Tichém oceánu se přitom v hloubce několika kilometrů nacházejí naleziště, která bohatstvím niklu a kobaltu předčí ta v Demokratické republice Kongo či Indonésii. Mezinárodní úřad pro mořské dno (ISA) má v létě schválit pravidla těžby. Mořští biologové a ekologové však varují, že přechod na zelenější energii může paradoxně vést k narušení křehkých ekosystémů oceánu.

"Dobývání kovů do baterií ze dna oceánu neprodukuje žádný tuhý opad, žádnou toxickou hlušinu a zlomek emisí uhlíku ve srovnání s pozemními zdroji," brání se společnost s tím, že odpor proti těžbě z moře je zároveň hlasem pro pokračování emisí skleníkových plynů či drancování pozemních ložisek.

"Tento průmysl nabízí falešnou dichotomii, že pokud chceme obnovitelnou energii a auta na elektrické baterie, musíme těžit v hlubinách moří," tvrdí však Lisa Levinová ze Scripp's Institution of Oceanography v kalifornském San Diegu. Podle ní je třeba především účinná recyklace baterií, která sníží potřebu neustálého hledání nových zdrojů.

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tezba-kovu-do-baterii-z-morskeho-dna-ma-dostat-zelenou-bmw-a-samsung-jsou-proti-1379944?<br>

1.3.2021 Nárůst ceny mědi na nejvyšší hodnotu za poslední desetiletí není dočasný "spike", ale odraz silných základních fundamentů, říká největší listovaný producent na světě Freeport-McMoRan (FT)

19.2.2021 Čína zvýšila kvóty na těžbu vzácných kovů v prvním pololetí o více než 27 % na rekord. Zpráva by mohla zmírnit obavy z omezení dodávek po prudkém růstu cen skupiny těchto kovů, uvedla dnes agentura Reuters. Čína je největším světovým producentem a vývozcem kovů vzácných zemin, což je skupina 17 nerostů používaných při výrobě široké škály produktů - od elektrických aut přes spotřební elektroniku po vojenské vybavení.

12.2.2021 Světové ceny komodit od ledna zažívají velký růst. Například tuna mědi, která se používá ve stavebnictví a při výrobě elektromobilů, se tento týden na londýnské burze kovů (LME) prodávala za více než 8300 dolarů, což je osmileté maximum. O desítky procent v posledních dvou měsících vzrostla cena hliníku nebo niklu a kobaltu. Nejde ale jen o kovy. Nahoru jde i cena kukuřice, sóji či vepřového. Na úroveň 61 dolarů za barel, což je nejvíc od začátku pandemie koronaviru, se vrátila ropa, jež se loni na jaře propadla až ke 20 dolarům.

https://archiv.ihned.cz/c1-66881970-tisteni-penez-ve-velkem-zene-ceny-komodit-k-rekordum-rostou-ceny-kovu-ropy-i-kukurice

6.1.2021 Ceny železné rudy, stříbra, sóji nebo například zlata v posledních měsících prudce rostou. Komodity jsou již podle ukazatele The Bloomberg Commodity Spot Index nejdražší od poloviny roku 2014. "Cena kukuřice je nejvyšší od roku 2014," uvádí příklad Boris Tomčiak, analytik společnosti Finlord.cz. Právě kukuřice zdražila ze zemědělských komodit nejvíce, a to o téměř padesát procent. Zároveň se po jarním strmém pádu vzpamatovaly ceny ropy i zemního plynu. Zdražuje rovněž elektřina. Hodnotu komodit táhnou nahoru naděje na oživení světové ekonomiky spojená s dosavadními úspěchy vakcín proti koronaviru, podpora centrálních bank v čele s americkým Fedem, silná poptávka z Číny a v neposlední řadě nepříznivé počasí, což zdražuje zemědělskou produkci.

Cenový růst navíc může dál pokračovat. Americký bankovní dům Goldman Sachs v závěru uplynulého roku uvedl, že zisky komodit z poslední doby jsou jen začátkem mnohem delšího růstového trhu. Kromě potravin ale posilují na komoditních trzích i kovy. "Měď, zinek nebo hliník zdražují už od června," říká Tomčiak s tím, že v cenách zboží se to projeví se zpožděním.

A zvyšují se rovněž ceny paliv a energií na burzách. V posledních týdnech roku výrazně zdražila elektřina. "Co se děje od začátku prosince u cen elektřiny, je fenomén. Většina ekonomik je v lockdownu, jedou na půl plynu, poptávka klesá, ale přesto ceny letí nahoru," upozorňuje miliardář a majitel obchodníka s energiemi Carbounion Bohemia Petr Paukner s tím, že trh táhnou nahoru očekávání.

https://www.e15.cz/byznys/potraviny/komodity-jsou-nejdrazsi-od-roku-2014-zvedne-to-nejen-ceny-potravin-1376703<br>

7.8.2020 Dovoz železné rudy do Číny vystoupil v červenci na rekord, zvýšil se meziročně o 24 %, když ho vzhůru táhly dodávky těžařů a odolná poptávka (Reuters). Dovoz mědi do Číny stoupl v červenci na nový rekord, když se zvýšil meziročně o 81,5 % a meziměsíčně o 16,1 %. Pomohly příznivé ceny v zahraničí, které nechaly otevřený prostor pro arbitráž, a silná poptávky ze strany největšího spotřebitele tohoto kovu (Reuters) 

29.7.2020 Investiční banka Goldman Sachs v posledních týdnech stupňuje svůj "býčí" pohled na zlato, potažmo i stříbro. Uběhlo sotva šest týdnů a banka dále navýšila své 12 měsíční cílové ceny. Zatímco zhruba v polovině června posunula u zlata své predikce z 1 800 USD na 2 000 USD, v úterní aktuální zprávě již zmiňuje 2 300 USD. Zkrátka po nových historických cenách zlata z úvodu tohoto týdne Goldman Sachs očekává pro drahý kov nové rekordy, když upozorňuje na rizika spojené s americkým dolarem.

Rozhazovačnosti americké vlády a Fedu na podporu ekonomiky začínají v Goldman Sachs evidentně brát více na zřetel. Ve zprávě je právě zmiňována rekordní akumulace amerického dluhu a z toho plynoucí skutečné obavy týkající se životnosti amerického dolaru coby rezervní měny. Zvláště vzhledem k predikované druhé vlně COVID-19 a tedy dalším sociálním nejistotám, potažmo dalším politickým krokům či krokům americké centrální banky (Fed). Zkrátka dle Goldman Sachs se "zasévají semena pro budoucí inflační riziko".

Doplnit lze, že pro stříbro Goldman Sachs dále zvýšila své cenové predikce dokonce o více než třetinu. Poslední v červnu výrazně navýšený její 22 USD cíl byl totiž překonán, a vzhledem k výše uvedenému, stříbru oproti současným cenám dává další více než 20 % růstový potenciál. V ročním horizontu by se dle Goldman Sachs měla cena stříbra dostat na 30 USD.

V porovnání se zlatem přitom stříbro zaznamenává ještě výraznější rally. Z březnového propadu ke 12 USD již vlastně dokázalo svou cenu zdvojnásobit! Oproti zlatu má však maxima ještě daleko před sebou. Současné ceny, potažmo i výhled 30 USD, je jen návratem do roku 2013.

https://zlato.kurzy.cz/zpravy/552566-zlato-aneb-dle-goldman-sachs-mena-posledni-instance/

22.7.2020 Více než 200 000 obyvatel Brazílie požádalo britské soudce o možnost žalovat u soudů v Británii firmu BHP Group, největší těžařskou společnost na světě. Je to kvůli protržení nádrže s toxickým odpadem z těžby železné rudy v Brazílii. Neštěstí se stalo před pěti lety a vyžádalo si několik mrtvých. Žalující teď chtějí odškodné celkem pět miliard liber (ČTK) 

9.6.2020 Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent. Extrémní poptávka po fyzickém zlatě a stříbře způsobila dočasný nedostatek zlata na trzích a stále trvající nedostatek stříbra, uvedli dnes hlavní tuzemští prodejci zlata pro ČTK. Přesná čísla neuvedli (ČTK) 

14.5.2020 Průmyslové kovy jako měď začaly tento týden pevně v kramflecích. Nejprve dosáhly sedmitýdenního maxima, potom se stáhly o něco níže. Stříbro se mezitím pohybuje po víceméně stejné trajektorii zotavení, jako od chvíle, kdy se v březnu propadlo na několikaleté minimum. Nyní se podíváme blíž na aktuální určující faktory, které mají vliv na oba kovy, ale i na to, co je možná čeká v následujících týdnech.

https://roklen24.cz/a/S3ZrQ/prumyslove-kovy-pevne-vkramflecich-zaostreno-na-med-a-stribro?

30.4.2020 Pandemie nemoci covid-19 představuje pro světovou energetiku největší šok za více než 70 let, ve zprávě nazvané Global Energy Review 2020 to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka po energiích by podle ní letos mohla kvůli karanténním opatřením klesnout až o šest procent, tedy více než za finanční krize v roce 2008. Agentura upozorňuje na úbytek skladovacích kapacit pro ropu a navrhuje, aby přední producenti zvážili další snížení těžby. "Za současného tempa na trhu s ropou se můžeme dočkat toho, že v polovině června budou skladovací kapacity ve světě už plné," konstatoval Birol, podle kterého se tento problém nejmarkantněji projevuje v Severní Americe. V prvním čtvrtletí klesla poptávka po ropě o pět procent, za celý rok by se mohla snížit až o devět procent.

Skupina OPEC+ se tento měsíc dohodla, že v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. Podle analytiků však dohoda není dost výrazná na to, aby odstranila převis nabídky nad poptávkou. "Vyzývám je, ať zváží další snížení (těžby)," vzkázal Birol hlavním producentům ropy.

https://www.euro.cz/nezarazene/koronavirus-je-nejvetsim-sokem-pro-energetiku-za-poslednich-70-let?

28.2.2020 recese začala 24.2.2020, dnes kleslo stříbro o 6 % 16,4 a zlato o 4 % 1568, klesá také EUR/USD na 1,1, koruna, klesá koruna na 25,5, klesá také BITCOIN 8 548 USD, Ropa Brend 50,49 (za týden pokles 11%), celý týden klesá i index Dow Jones 24 903 bodů (28225 stav 24.2.2020 -14%)

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...