Herbicidy a pesticidy

Podle nejnovějších údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nalili v roce 2017 na česká pole téměř 751 tisíc litrů herbicidu Roundupu o rok předtím to bylo 772 tisíc litrů.

  • původně Americká společnost Monsanto, nyní vlastněná firmou Bayer je výrobcem Roundupu

Spotřeba glyfosátu, jenž je hlavní složkou herbicidu, byla v Česku nejvyšší v roce 2012, kdy dosáhla 1 081 000 litrů.  Například oproti roku 1999 je však dnešní spotřeba glyfosátu, který Evropská unie zatím povoluje, téměř trojnásobná. více

  • Nejvíce Roundupu vypotřebují čeští zemědělci na obiloviny, předloni to bylo 356 tisíc litrů, na druhém místě jsou olejniny, z velké části řepka, s 229 tisíci litry.

  • V Česku nebudeme Roundup omezovat, opakuje ministerstvo zemědělství, přestože má Roundup rakovinové účinky (16.5.2019)

1.6.2020 v Česku v roce 2018 pilo vodu, která neodpovídala normám, přibližně 400 tisíc lidí, tedy čtyři Češi ze sta.

v roce 2009 zemědělci polili pole 4,9 milionu kilogramů těchto látek proti škůdcům a plísním, v roce 2018 to bylo o 600 tisíc méně. Na hektar jsou to v Česku podle Eurostatu v průměru dva kilogramy, v sousedním Rakousku je to 3,1 kilogramu, v Německu 3,4 kilogramu, v Itálii 7,7 kilogramu, v Belgii 8 kilogramů pesticidů na hektar, naopak v Dánsku jen něco přes jeden kilogram.

https://archiv.ihned.cz/c1-66770850-pesticid-nepritel-vody

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...