Raymond Kurzweil

Ray Kurzweil 12. února 1948 (Futurolog a vynálezce) pracuje pro společnost Google, kde navrhuje technologické inovace. Publikoval několik knih předpovídající budoucnost. Zabývá se oblastmi, jako je optické rozpoznávání znaků (OCR), syntéza převodu textu na řeč , technologie rozpoznávání řeči a nástroje elektronických klávesnic. Napsal knihy o zdraví, umělé inteligenci (AI), transhumanismu , technologické jedinečnosti a futurismu. Kurzweil je veřejným zastáncem futuristických a transhumanistických hnutí a veřejně hovoří o sdílení optimistického pohledu na technologie prodlužování života a budoucnost nanotechnologií , robotiky a biotechnologie .

  • Podle odhadu známého vynálezce a futurologa Raymonda Kurzweila (od roku 2012 pracuje pro Google) udělalo lidstvo za prvních 14 let 21. století stejný pokrok jako za celé 20. století. Stejný posun vpřed prý zvládneme už do roku 2021 (pouze za 7 let). Realizuje se tak exponenciální rozvoj podle tzv. Moorova zákona.
  • Podle Raye Kurzweila lidstvo dojde do roku 2045 do bodu technologické singularity, což je hypotetický bod zlomu, kdy začne nekontrolovatelný a nevratný technologický růst lidstva díky tomu, že umělá inteligence výrazně překoná schopnosti lidské mysli.

2019

Tento rok podle Raye porazíme choroby, které mají na kontě až 95 % životů v civilizovaných zemích. Objevují se i odvážnější předpovědí, které hovoří o navýšení životaschopnosti lidí. Celkový proces stárnutí má být zpomalen, dokonce se ho možná naučíme i zvrátit.

2020

Počítače budou mnohem menší a kompletně se změní jejich vizuální stránka. Budou také dostupnější, seč se jejich funkce nezmění, budou například součástí našeho oblečení. Divoká bude v tomto roce i politická sféra. V roce 2020 má totiž vzniknout Nová Světová Vláda "New World Government", která bude spravovat celou planetu.

Následující roky se budou věnovat hlavně napodobování lidských těl. Naše klony se budou neustále zlepšovat a fungovat budou pomocí nanotechnologie. Významný průlom zažije i svět marketingu a prodeje. Reklamy na nás budou útočit ještě víc, protože se podrobí individuálnímu cílení na každého jedince, podle jeho preferencí pomocí audiokanálů.

2025

Rozloučíme se s řidičskými průkazy všeho druhu i pilotními licencemi. Letadla i auta budou stoprocentně ovládaná počítači. V roce 2025 bude podle Raye poprvé představena nanotechnologie, která nám pomůže chápat lidský mozek a více ho přizpůsobit tom, čemu potřebujeme. Díky tomu budeme schopni modelovat umělé části mozku, a tak vznikne pravá umělá inteligence, srovnatelná s člověkem. Pokroky se budou rozvíjet i ve virtuální a rozšířené realitě, jejichž úroveň bude natolik pokročilá, že je nebudeme moci rozeznat od reality.

Nanotechnologie se začne používat i v medicíně, kdy malí nanoroboti budou schopni prostupovat do lidských buněk a dodávat jim živiny, naopak ven budou vynášet nečistoty. To znamená, že tradiční způsob jedení se stane zbytečným.

2030

Tento rok bude opravdu revoluční. Naše mysl se dokáže přímo napojit na internet. Na sociální sítě budeme schopni dávat vše na co pomyslíme a ve víru internetu budeme moci doslova žít. Zařízení potřebná k zobrazení virtuální reality už nebudou potřeba, o vše se postarají nanoroboti. Ti také pomohou zlepšit funkci mozku. Naše paměť a reakce budou na mnohem lepší úrovni.

2040

Umělá inteligence doslova pohltí svět. Lidé budou trávit většinu svého času ve virtuální realitě, typickým příkladem je film Matrix. Většinu lidské práce nahradí nanoroboti, kteří dokáží prakticky cokoliv. Běžnou realitou se stanou vylepšení lidé s lepším tělem nebo větší mozkovou kapacitou.

Zem ovládne technologická singularita, stroje se stanou inteligentnější než lidé a budou nejmoudřejší formou života na světě. Lidstvo však neskončí a stroje na nás nikdy nezačnou útočit, naopak budou nás podporovat a budou nám velmi podobné.

2045 - 2100

Ray předpokládá, že obyvatelstvo Země se stane tak propojené s počítači a technologiemi, že se bude dát o celé Zemi mluvit jako o gigantickém počítači. Lidé, kteří si chtějí zachovat své původní tělo, budou moci žít ve speciálních rezervacích s prostředím podobným dnešní společnosti. Ray předpokládá, že ke konci 21. století překonáme rychlost světla.

To bude mít za následek rozšíření lidstva a umělé inteligence na jiné planety sluneční soustavy, a potom i do jiných galaxií. Neobyvatelné planety si přetvoříme podle svých představ. Zní to úžasně, ale zároveň i pořádně nebezpečně, co myslíte? Jen čas ukáže, co se stane realitou a v čem se Ray spletl.

Zdroj: cio.com, learning-mind.com

12.11.2023 Lidstvo směřuje k nesmrtelnosti. Může to znamenat konec náboženství, tvrdí futurista. V roce 2045 dospěje lidstvo do bodu singularity, kdy díky rozvoji umělé inteligence začne nezvratný a překotný technologický rozvoj světa. To předpověděl americký IT odborník, vynálezce, futurista a někdejší technologický šéf Googlu Ray Kurzweil před téměř dvěma desítkami let. Později doplnil, že ve stejném roce by měli lidé pokročit v medicíně a technologiích natolik, že se smrt stane jen volbou.

  • Na Kurzweila navázal ve své knize The Death of Death (česky Smrt smrti) jeho žák, venezuelsko‑španělský ekonom, technik a futurista José Cordeiro. Ten věří, že stále ještě relativně nový lékařsko‑technologický obor s názvem longevity (v češtině se také někdy říká dlouhověkost), který bude zahrnovat i prostředky k dosažení nesmrtelnosti, se v budoucnu stane podle obratu největším odvětvím na světě.
  • Do výzkumů zastavení stárnutí investují miliardy dolarů podnikatelé a vizionáři jako zakladatel Amazonu Jeff Bezos, šéf Facebooku a Mety Mark Zuckerberg, ředitel OpenAI Sam Altman nebo Saúdská Arábie prostřednictvím své nadace Hevolution.  
  • Problém je, že telomery se při dělení buněk zkracují (po zkrácení telomery na kritickou mez se buňka přestane dělit, příslušná tkáň se tak přestane obnovovat - pozn. red.). Výjimkou jsou rakovinné buňky, které produkují telomerázu, což je enzym, díky němuž telomery dorůstají. Každopádně první bakterie neměly telomery. Narodily se a byly nesmrtelné. Cílem života je život, ne smrt.
  • Vývoj se zrychluje a v příštích 20 letech budeme svědky většího technologického pokroku než za posledních dva tisíce let. Díky Yamanakovi víme, že omlazení je možné. Pokusy s kožními buňkami myší provedl in vitro, tedy mimo tělo. V roce 2020 další velmi slavný vědec David Sinclair, který prováděl výzkum na mé alma mater MIT a nyní je profesorem na Harvardu, udělal se studenty vlastně totéž jako Yamanaka, ale in vivo, přímo v orgánu, a sice v očích myší. Výzkum dělal na starých myších, jež ztratily zrak. Vstříkl jim do oka něco jako vakcínu z Yamanakových faktorů a díky této genové terapii jim oči fakticky omládly. Nyní vědci pracují s dalšími orgány a se zvířaty, která jsou člověku bližší než myši. 
  • Ray Kurzweil mluví o dvou magických datech. První z nich je 2030. V té době dosáhneme bodu, kterému se říká "únik k dlouhověkosti". Budeme stárnout dál, ale díky pokroku v medicíně a biologii od té doby každý rok získáme jeden rok života navíc. A pak se dostaneme do roku 2045, kdy budou k dispozici i omlazovací technologie. 
  • Terapie bude dostupná pro kohokoliv, protože možnost nesmrtelnosti bude součástí systému sociálního a zdravotního zabezpečení. Změní se totiž myšlení v tom, co je ve veřejném zdravotnictví důležité. Každý produktivní rok lidského života navrch má obrovský přínos pro ekonomiku. Říká se tomu dividenda z dlouhověkosti. Na druhou stranu zdaleka největší výdaje ve zdravotnictví jdou na léčbu člověka v jeho posledních letech. I přesto nakonec zemře. Proto se investice ve zdravotnictví postupně přenesou do období, kdy je člověk mladý, a půjdou hlavně na to, aby nezestárl, protože to bude ekonomicky daleko efektivnější.
  • Vědci však pracují na tom, abychom byli neomezeně mladí, nikoliv neomezeně staří. V každém případě to bude volitelné. Každý bude moct zemřít, pokud bude chtít. Fakticky ale i na nesmrtelného člověka bude smrt dál číhat za každým rohem. Bohužel k nehodám bude pravděpodobně docházet vždy, pořád také budou nejspíš existovat vraždy a sebevraždy.
  • Konec smrti může přinést konec náboženství, protože náboženství žije ze smrti. A pokud smrt vyjmete z náboženských tradic, je to problém. Náboženství jako judaismus, křesťanství či islám mluví o vzkříšení. Ale k tomu potřebujete smrt. A východní náboženství, jako je hinduismus a buddhismus, mluví o reinkarnaci. Ale to také souvisí se smrtí. 
  • https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/lidstvo-smeruje-k-nesmrtelnosti-muze-to-znamenat-konec-naboz/r~91ba5cb67eeb11ee8d680cc47ab5f122/? 

16.12.2022 Kapitalismus dosud nenašel funkční alternativu, stát se jí může umělá inteligence

  • Jinou věcí by se mohla stát umělá inteligence, v okamžiku, kdy by na nějakém superpočítači převzala od lidí civilizační štafetu. Futurolog a vývojář Googlu Ray Kurzweil takový přelom v dějinách očekával již pro rok 2045, nyní svoji prognózu posouvá dále do budoucnosti. Pokud se dříve či později jeho předpověď splní, úvahy o zachování kapitalismu ztratí půdu pod nohama. Počítače by dokázaly podnikat i vynalézat daleko lépe než lidé, a pokud by k tomu nabyly vědomí, neměly by žádný důvod lidem sloužit a přistupovat na jejich představy o společenském uspořádání.
  • Když ale tak radikální proměna nenastane, tak pouze různé, do značné míry národní varianty kapitalismu spolu budou soupeřit. I to může přinést docela drama­tickou budoucnost. Nedávná analýza globální poradenské společnosti Fathom Consulting předpovídá, že v roce 2100 bude ekonomická převaha jednoznačně na straně asijských mocností. Daleko vepředu by měla být Čína, za ní Indie a teprve pak USA. Evropské mocnosti včetně Německa i Japonsko by se ocitly za Tureckem, Indonésií, či dokonce Etiopií.
  • Jinak může karty zamíchat demografie. Podle prognózy zveřejněné ve zdravotnickém časopisu Lancet bude koncem 21. století disponovat nejvyšším počtem pracovních sil Indie a Nigérie. Na polovinu jejich současného množství, tedy na půl miliardy aktivních lidí, by naopak měla klesnout Čína. Zatímco USA si díky pokračujícímu přistěhovalectví pracovní sílu udrží, což - spolu s pokračující technologickou převahou - povede k tomu, že se znovu po desítkách let začnou vracet do čela světové ekonomiky.
  • POZN. Bohužel, nejsou zde zmíněny změny, klimatu , které zásadně změní osidlení na planetě. 20 %území, kde se nyní koncentruje nejvíce populace nebudou vhodné pro život a vznikne 15 % nového území pro život.
  • https://ekonom.cz/c1-67143980-kapitalismus-dosud-nenasel-funkcni-alternativu-stat-se-ji-muze-umela-inteligence?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.