Potravinová bezpečnost

4.6.2022 Co se týče vlivu počasí, měli bychom upírat zraky na USA, které v současnosti čelí jednak extrémnímu suchu - na téměř čtvrtině obdělávané půdy s obilovinami -, a zároveň je část země postižena extrémními srážkami, které zpozdily začátek pěstební sezony. Důležitější než sucho u nás je tedy situace v zemích, které jsou hlavními exportéry pšenice. Patří mezi ně kromě USA, Ruska a Ukrajiny i Francie, Kanada, Austrálie či Argentina. Pšenice je přitom celosvětově nejdůležitější plodinou ovlivňující potravinovou bezpečnost.

  • V roce 1972, sucho zapříčinilo potravinovou krizi, která společně s ropným šokem přispěla k enormnímu nárůstu cen zemědělských komodit. Pokud současný stav ve světě způsobí další pokles nabídky pšenice na světovém trhu, další růst cen je téměř jistotou.
  • Je zřejmé, že přestože sucho není tou hlavní špatnou zprávou pro tento rok, může dále tlačit na ceny a umocnit tím dopady ostatních faktorů. Mezi ně patří například ruská agrese na Ukrajině či narušení dodavatelských řetězců kvůli pandemii koronaviru.
  • https://domaci.hn.cz/c1-67076870-zdrazi-potraviny-sledujme-jestli-prsi-v-kanade-nebo-argentine-rika-vedec-ktery-se-zabyva-dopady-sucha

4.8.2021 Stupňující se napětí ve vztazích Washingtonu a Pekingu zasáhlo další oblast. Američtí politici chtějí zabránit tomu, aby asijská velmoc kupovala ve Spojených státech zemědělskou půdu. Tvrdí, že dosud zanedbatelné čínské vlastnictví farem může ohrozit potravinovou bezpečnost země.

Zákonodárci z republikánského i demokratického tábora v současnosti hledají cesty, jak udržet farmy v amerických rukou. Jejich snaha je součástí širšího úsilí administrativy Joea Bidena o snížení ekonomické závislosti na Číně, které se týká i dalších strategických oblastí, jako jsou polovodiče či nerostné suroviny.

Před čínským vlastnictvím zemědělské půdy varovala už řada těžkých politických vah včetně někdejšího viceprezidenta Mikea Pence a demokratické senátorky a neúspěšné prezidentské kandidátky Elizabeth Warrenové. "Amerika nemůže dovolit Číně, aby kontrolovala dodávky našich potravin," prohlásil Pence minulý měsíc a vyzval Bidena a Kongres, aby odebraly finanční podporu zahraničním vlastníkům půdy.

  • Loni čínští vlastníci kontrolovali celkem 78 tisíc hektarů zemědělské půdy v hodnotě zhruba dvou miliard dolarů. Jde však zatím jen o zlomek z celkové plochy 360 milionů hektarů pozemků vhodných pro farmaření. Naproti tomu evropští a kanadští investoři vlastní v zemi miliony hektarů půdy. 
  • Většina čínských investic je tedy soustředěna jinde než ve Spojených státech (prioritou jsou však země, kde je nabytí půdy a pěstování plodin velmi levné a snadné). Například v Rusku pěstují sóju a zeleninu, čínští investoři vlastní plantáže na palmový olej v Indonésii a mají zdroje dřeva v jihovýchodní Asii, v zemích jako Laos a Kambodža." 
  • https://www.e15.cz/zahranicni/usa-se-obavaji-cinskych-nakupu-zemedelske-pudy-chteji-je-zakazat-a-vlastniky-pripravit-o-dotace-1382583?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...