Obrana, vojenství, nákupy techniky

  • Vojenské základny USA ve světě: https://worldbeyondwar.org/no-bases/

9.4.2024 Nová éra globálního přezbrojování nabírá na rychlosti a bude znamenat obrovské náklady a některá těžká rozhodnutí pro západní vlády, které se již potýkají s nejistými veřejnými financemi. Navzdory tomu, že světové výdaje na obranu loni dosáhly rekordních 2,2 bilionu dolarů, státy Evropské unie teprve začaly zvažovat, co bude bezpečnost 21. století vyžadovat s agresivním Ruskem na jejich východních hranicích, nestabilním Blízkým východem a expanzí čínské armády. přitahovat pozornost Washingtonu k Pacifiku.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2024-04-09/russia-china-twin-threat-sees-eu-us-face-vast-increase-in-defense-spending?srnd=homepage-europe

30.1.2024 Prodej amerického vojenského vybavení do zahraničí loni vzrostl o 16 procent na rekordních 238 miliard dolarů (5,5 bilionu Kč). Řada zemí se snaží doplnit zásoby poté, co množství zbraní zaslaly na Ukrajinu, a připravují se na velké konflikty. S odkazem na americké ministerstvo zahraničí o tom informuje agentura Reuters (ČTK)

29.1.2024 Českou republiku budou chránit od roku 2035 americké stíhací letouny F-35 za celkem 150 miliard korun. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pondělí společně s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem podepsala memorandum o porozumění mezi Českem a USA a smlouvu na nákup letounů 5. generace. Učinila tak zhruba o měsíc dřív, než měl uplynout nejzazší termín.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cesko-vstupuje-do-nove-ery-cernochova-podepsala-smlouvu-na-nakup-f-35-40458852#

26.12.2023 Ministerstvo obrany letos uskutečnilo nejdražší armádní nákupy od vzniku ČR v roce 1993. Vláda schválila mimo jiné zakázku na americké nadzvukové letouny F-35 nebo na bojová vozidla pěchoty CV90. Uzákonily se také výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP, čímž má ČR v příštím roce splnit závazky vůči Severoatlantické alianci. Navýšení má podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) také vytvořit lepší podmínky pro modernizaci armády.

  • V květnu vláda schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun. Švédsko smluvně garantuje, že podíl českých firem na výrobě dosáhne nejméně 40 procent hodnoty zakázky, výrobce počítá s využitím asi tří desítek českých firem. Prvních deset vozidel by měla česká armáda obdržet v roce 2026. 
  • ČR také začala jednat s Německem o možnosti připojit se k tendru na nákup bojových tanků Leopard 2A8. Česko by mělo nakoupit nejméně 77 tanků řádově za desítky miliard korun. Od společného postupu s Německem si slibuje především výrazné snížení ceny, zkrácení dodávek a zajištění odpovídající logistické podpory. Německo také darovalo Česku 14 tanků Leopard 2A4 za pomoc Ukrajině, poslední kus dorazil do ČR v listopadu. Jedno vyprošťovací vozidlo, které je součástí daru, má přijet v roce 2024. 
  • Během roku do Česka přiletělo prvních šest amerických vrtulníků systému H-1, čtyři AH-1Z Viper a dva UH-1Y Venom. Celkem ČR nakoupila 12 strojů za 14,6 miliardy korun bez DPH, nahradit mají ruské Mi-24V/35. Dalších osm vrtulníků získá armáda z USA za pomoc Ukrajině. Celkem deset vrtulníků typu Venom a stejný počet typu Viper by do ČR měly dorazit do konce roku 2024.
  • Na konci září vláda na základě vojenského doporučení schválila nákup 24 amerických letounů páté generace F-35. Celková náklady mají podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dosáhnout 150 miliard korun, jde o nejdražší armádní nákup v historii ČR. Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun.
  • První stíhačky F-35 mají být hotové v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Česko zároveň jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu 14 gripenů na přechodné období do roku 2035, jejich pronájem za 1,7 miliardy Kč ročně končí v roce 2027.
  • https://www.e15.cz/domaci/nejdrazsi-armadni-zakazka-v-ceske-historii-i-dalsi-nakupy-cr-masivne-investovala-do-obrany-1412591?

21.12.2023 Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) ve středu na svém posledním letošním zasedání schválila koncepci armády do roku 2035, tedy plán, jakým směrem by se měla v následujících letech ubírat. Značnou roli bude hrát modernizace. Je stanoveno šest cílů, mezi nimiž jsou například prohlubování mezinárodní spolupráce, zavádění nových technologií či investice do rozvoje lidského kapitálu. "Technika by nám byla k ničemu, kdybychom neměli dostatek vojáků.

  • Do roku 2030 by armáda podle ní měla mít 30 tisíc profesionálních vojáků a 10 tisíc příslušníku v aktivních zálohách.
  • Místo současných 20 procent bude obrana investovat do nové techniky až 60 procent výdajů na armádu. "Peníze půjdou například na bojová vozidla pěchoty, nová děla, tanky, protiletadlový komplet SPYDER nebo letouny F-35. Dokument zároveň počítá s investicemi do nových technologií, navyšováním zásob a rozvíjením infrastruktury.
  • https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vlada-schvalila-novou-armadni-koncepci-do-roku-2035-40454920# 

25.10.2023 Česko pořídí 48 protiletadlových střel I-Derby Long Range za 2,8 miliardy korun bez DPH. Smlouva s izraelskou vládou má být podepsána do konce října, sdělilo ČTK ministerstvo obrany. Využít střely bude česká armáda moci v rámci protiletadlového raketového systému SPYDER, který Česko koupilo v roce 2021. S informací ministerstva o plánovaném nákupu se dnes seznámila vláda, vyplývá z výsledků zasedání.

https://echo24.cz/a/HAS3d/zpravy-domaci-cr-koupi-48-protiletadlovych-strel-z-izraele-pro-raketovy-system-spyder

24.7.2023 Austrálie koupí od Spojených států 20 turbovrtulových transportních letounů Hercules C-130 za 6,6 miliardy dolarů (142,6 miliardy korun). Podle agentury AP to dnes oznámila Canberra. U australského pobřeží v těchto dnech probíhá vojenské cvičení Talisman Sabre, do kterého se zapojilo 13 zemí a 30.000 lidí (ČTK)

27.5.2023 Vláda nedávno pověřila ministryni obrany Janu Černochovou jednáním o možnosti připojit se k nákupu nových tanků Leopard 2A8, který pro Bundeswehr plánuje pořídit Německo. Česká republika by se tak mohla připojit k budoucím uživatelům ověřeného tanku Leopard 2, jediného vyráběného tanku v Evropě.

Předmětem projektu pořízení MBT je následující:

  • nákup až 77 ks MBT v 6 modifikacích
  • nákup až 6 ks dílenských vozidel na kolovém podvozku 8x8 ve 3 modifikacích
  • vyškolení personálu
  • výchozí logistická podpora
  • výcviková základna (trenažérová a simulační technika, didaktické pomůcky)
  • munice pro zaškolení
  • zabezpečení údržby a oprav MBT v úvodní části životního cyklu
  • dodávky počátečních zásob náhradních dílů a dílenských prostředků
  • zapojení podniků českého obranného průmyslu do výroby a zabezpečení životního cyklu
  • https://www.czdefence.cz/clanek/acr-armada-ceske-republiky-mbt-tank-leopard2-leopard2a7-leopard2a8?

24.5.2023 Vláda dnes schválila nákup 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za 59,7 miliardy korun. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Česká republika je pořídí formou mezivládní dohody ze Švédska. Armáda původně chtěla 210 strojů za 51,7 miliardy korun. Kvůli rostoucím cenám techniky se ale ministerstvo rozhodlo využít opce a pořídit již nyní i dalších 36 strojů. Zástupce ministerstva obrany po rozhodnutí vlády podepsal příslušné smlouvy. Jde o největší armádní nákup v novodobé historii České republiky a o jednu z největších státních zakázek vůbec (ČTK)

Česko začne jednat s Německem o společném nákupu bojových tanků Leopard v nové verzi 2A8. Jednáním o možností připojit se k německému tendru dnes vláda pověřila ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Černochová to dnes řekla na tiskové konferenci po jednání vlády. Česko si od společného postupu slibuje výrazné snížení ceny, zkrácení dodávek a zajištění odpovídající logistické podpory (ČTK) 

13.3.2023 V roce 2023 je Bidenův schválený rozpočet na obranu USA čtyřikrát větší než rozpočet na obranu Pekingu. Velká část rozpočtu USA navíc jde na vývoj nových útočných zbraní a vojenských technologií. Americký vojensko-průmyslový komplex zaujímá v americké politice jednu z klíčových rolí, a proto úřady raději utrácejí rozpočet na sektor obrany, nikoli na potřeby vlastních občanů. Vojensko-průmyslový komplex je navíc využíván velkým byznysem jako "dojná kráva amerického impéria". "Velcí šéfové" z Wall Street a Bílého domu vidí globální konflikty jako způsob, jak vydělat peníze a nafukování těchto konfliktů negativně ovlivňuje celý svět. Publikace uvedla, že v roce 2023 plánují Spojené státy vyčlenit na obranu 842 miliard dolarů.

https://ria.ru/20230313/signal-1857432132.html

13.3.2023 Evropské země v letech 2018 až 2022 zvýšily dovoz zbraní o 47 procent oproti předchozímu pětiletému období. Na svém webu to uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI), podle něhož je hlavním důvodem válka na Ukrajině. Naproti tomu celosvětový obchod se zbraněmi v posledních pěti letech klesl o zhruba 5 % (ČTK)

17.2.2023 Evropa nemá náboje ani na třicet dní. Ukrajině už těžko víc pomůžeme. Česko dodalo Ukrajině za rok války s Ruskem výzbroj a munici asi za dvacet miliard korun, říká Jiří Hynek, šéf Asociace obranného a zbrojního průmyslu ČR. Z hlediska zbrojní pomoci Ukrajině je český příspěvek významný. Kolik přesně tanků či houfnic dodal stát nebo české firmy však nechce odhalovat. Evropa je podle Hynka nyní na hranici svých schopností dodávat na Ukrajinu vojenskou techniku. Zle podle něj zanedbala zbrojní průmysl. Pokud by nastal třeba konflikt s Ruskem, Evropa by byla načapána v nedbalkách.

  • Co dodali čeští výrobci, bylo za peníze, ukrajinská strana to platí. Od českého průmyslu tam byly také dary. Ale na druhou stranu, zaměstnanci chtějí výplatu, dodavatelé energií chtějí zaplatit energie, dodavatelé materiálu chtějí zaplatit materiál. Čeští výrobci to nemohou dávat zadarmo. Můžeme dávat Ukrajině velice příjemné ceny.
  • Česká výroba vojenského materiálu tvoří z celosvětového hlediska 0,2 procenta. Za první republiky jsme tvořili zhruba třicet procent celosvětové výroby. Ale když se současná produkce přepočte na jednoho obyvatele, je náš příspěvek dosti významný.  
  • Neumím si představit, jak by se nyní mohla zvýšit třeba výroba základních surovin nutných pro výrobu střelného prachu, pro výrobu tanků nebo houfnic. A nikdo dosud nezměnil pravidla. Ještě před třemi roky by vám trvalo deset let, než byste vyřídili všechna povolení pro výstavbu továrny na munici.
  • Zeptejte se jednotlivých evropských vlád, kolik munice mají na vedení boje. Standard je, že byste měl mít od všech druhů munice na třicet dní palebného průměru. Předpokládá se, že během těch třiceti dnů zmobilizujete vlastní zbrojní průmysl. Tipuji, že nyní mají evropské země zásobu munice na tři až sedm dní. Nikdo nemá třicet.  

https://www.newstream.cz/leaders/jiri-hynek-evropa-nema-naboje-ani-na-tricet-dni-ukrajine-uz-tezko-vic-pomuzeme?

24.1.2023 Zbrojní průmysl v EU spoléhá na kovy vzácných zemin, které dováží z Číny. Údaje EU nyní ukazují, že důležitým kanálem pro dovoz těchto strategických kovů je ruská železnice. Rusko je centrem železniční nákladní trasy, která zásobuje západní zbrojovky stálými dodávkami kovů potřebných k výrobě mikročipů, elektroniky a munice pro moderní zbraně (ČTK)

9.1.2023 Kanada koupí 88 bojových letounů F-35 od americké společností Lockheed Martin za 14,2 miliardy dolarů (317 miliard Kč). Dnes o tom informovala agentura Reuters, podle níž to bude největší investice do kanadského letectva za více než 30 let. O nákupu těchto letounů jedná se Spojenými státy také Česko (ČTK)

4.1.2023 Rusko dnes oficiálně nasadilo fregatu Admirál Gorškov vybavenou hypersonickými střelami Cirkon (Zirkon). S odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina o tom informovala agentura TASS. Válečná loď se vydá na plavbu Atlantským a Indickým oceánem a Středozemním mořem, oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu (ČTK)

16.12.2022 Japonsko v pátek představilo pětiletý plán na zbrojení za v přepočtu 7,3 bilionu korun, nejnákladnější od druhé světové války, uvedla agentura Reuters. V příštím roce se tak v nákladech na zbrojení umístí za Spojenými státy a Čínou. Japonská vláda tím reaguje na nebezpečí invaze Číny na Tchaj-wan a napětí po invazi Ruska na Ukrajinu. Plán Japonsku zajistí střely s doletem do Číny a umožní zemi vést dlouhodobý vojenský konflikt.

  • Kišidův kabinet se po invazi Ruska na Ukrajinu obává, že tím Čína získala precedent pro napadení Tchaj-wanu, uvádí Reuters. Útok na ostrovní stát by Japonsko ohrozil a znemožnil dodávky ropy či polovodičů.
  • Pětiletý plán také mimo jiné zahrnuje nákup útočných a průzkumných dronů, střely na obranu proti balistickým raketám, satelitní komunikační zařízení, helikoptéry, stíhačky Lockheed Martin F-35, ponorky nebo válečné lodě.
  • Japonsko se tak zařadí za Spojené státy a Čínu na třetí místo v rámci nákladnosti chystaných zbrojních plánů.
  • Senát USA v pátek schválil rekordní zbrojní rozpočet za 19,8 bilionu korun. Ještě ho musí podepsat prezident Biden, aby vešel v platnost.
  • https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-japonsko-predstavilo-nejvetsi-plan-na-zbrojeni-od-druhe-svetove-valky-40417711#

12.12.2022 Slovensko dnes podepsalo se Švédskem smlouvu o nákupu 152 pásových obrněných vozidel CV90. Odhadovaná hodnota zakázky činí 1,69 miliardy eur (ČTK)

6.12.2022 Polsko převzalo první stroje ze stovek tanků K2 Black Panther a samohybných houfnic K9, které si Varšava objednala v Jižní Koreji. "Chceme mír, a proto se připravujeme na válku," komentoval dodávku polský ministr obrany. Ruská invaze na Ukrajinu dala za pravdu dlouholetým varováním Varšavy před rozpínavostí Moskvy. Polsko proto neváhalo a postupně oznamuje poměrně velkolepé plány na vyzbrojení své armády, které mají odvěkého rivala zastrašil. Varšava rámcovou smlouvu s jihokorejským koncernem Hyundai Rotem podepsala teprve v červenci. Počítá s tím, že Polsko získá 1000 tanků K2 a jejich polonizované verze K2PL i s doprovodnými vozidly technické a ženijní podpory a skládacími mosty, jakož i výcvikovým a logistickým balíkem a zásobou munice.

Další dohoda s firmou Hanwha Defense zahrnuje nákup 672 houfnic K9A1 a jejich polonizované verze K9PL, rovněž s doprovodnými vozidly, výcvikem, logistikou, municí a technickou podporou. Jihokorejská média cenu odhadují až na 15 miliard dolarů (371 miliard korun). Polsko v říjnu podepsalo i dohodu o nákupu raketometů K239 Chunmoo (Čchon-mu) s jejich výrobcem, zbrojovkou Hanwha Defense.

Prvních 18 objednaných raketometů bude podle Blaszczaka dodáno příští rok a mají bránit východní Polsko. Varšava celkem nakoupí 288 těchto raketometů. Polsko se s Jižní Koreou rovněž dohodlo na nákupu 48 lehkých bojových letadel FA-50.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-obrazem-polsko-se-chysta-na-valku-prevzalo-tanky-a-houfnice-z-koreje-220777#

6.12.2022 Česká vláda projednává pořízení amerických bojových letadel páté generace Lockheed Martin F-35A Lightning II. Nákup ale neznamená jen zaplatit samotné stroje, platí se i údržba a je nutné přizpůsobit základnu pro jejich použití. Zadarmo není ani výcvik, který provádějí Američané. I tyto faktory se podílejí na ceně, potvrdil ředitel pro obchodní strategii a udržitelnost firmy Lockheed Martin v Evropě Nick Smythe.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-porizeni-f-35-neznamena-jen-koupit-letadla-musi-se-pocitat-s-dalsimi-vysokymi-naklady-40416297#

24.11.2022 Zbrojní průmysl ve východní Evropě chrlí zbraně, dělostřelecké granáty a další vojenské vybavení tempem, jaké od dob studené války nepamatuje. Děje se tak v době, kdy vlády zemí regionu stojí v čele úsilí o pomoc Ukrajině v jejím boji proti Rusku, napsala dnes agentura Reuters (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5237598/zbrojni-prumysl-ve-vychodni-evrope-vzkveta-diky-vyzbrojovani-ukrajiny-pise-reuters.html

4.10.2022 Export vojenského materiálu z České republiky na Ukrajinu letos dosáhl 47 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Dodala, že český stát dosud Ukrajině poskytl pomoc za 4,2 miliardy. Vláda podle ní dnes schválila další pomoc Ukrajině. Jde o těžkou techniku, bližší informace z bezpečnostních důvodů nezveřejnila (ČTK)

22.9.2022 Bulharská dočasná vláda schválila dohodu o nákupu dalších osmi amerických stíhaček F-16. Zaplatit by za ně měla 1,3 miliardy dolarů. Stíhačky by mělo mít Bulharsko k dispozici v roce 2027 (The Capitals)

25.8.2022 Ministerstvo obrany ve středu uzavřelo smlouvu na nákup 209 vozů Tatra za více než 1,9 miliardy korun. Úřad o tom informoval na svém webu. Se společností Tatra Trucks plánuje ministerstvo v nejbližších dnech podepsat ještě další smlouvu za zhruba 1,2 miliardy korun. Za ně pořídí 80 těžkých nákladních terénních automobilů. Podle ministerstva armáda bude potřebovat kvůli stáří obměnit stovky nákladních automobilů (ČTK)

31.7.2022 Ruský prezident Vladimir Putin (69) v neděli oznámil, že ruské námořnictvo dostane během příštích několika měsíců nové hypersonické střely Cirkon (Zirkon). Oblast jejich nasazení bude záviset na ruských zájmech, prohlásil prezident v projevu na oslavách Dne námořnictva v Petrohradu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), co sdělení šéfa Kremlu znamená pro Západ, který se usilovně snaží o odstřihnutí závislosti na ruských energetických komoditách a nejen vojensky podporuje Ukrajinu.

https://zivotvcesku.cz/vladimir-putin-oznamil-ze-ruske-namornictvo-brzy-dostane-nove-hypersonicke-strely-je-to-vzkaz-svetu-uvedl-andor-sandor-co-to-znamena/?<br>

31.7.2022 Většina nejmodernějších bojových letadel páté generace Lockheed F-35A Lightning II, které provozuje americké letectvo USAF, je na území Spojených států uzemněna. Důvodem mají být obavy z vadných vystřelovacích sedadel od britské firmy Martin Baker Mk 16, uvedl web Defense On. Kvůli těmto problémům byl silně omezen i provoz Eurofighterů Typhoon, které využívají stejná vystřelovací sedadla.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/americke-letectvo-uzemnilo-vetsinu-svych-f-35-omezeny-jsou-i-lety-eurofighteru-40404478#

20.7.2022 Ministerstvo obrany zrušilo tendr na nákup pásových bojových vozidel (BVP) pěchoty za více než 50 miliard korun. Nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV-90 BAE Systems. Rozhodla o tom dnes vláda. České vojenské letectvo by mělo být v budoucnu vyzbrojeno americkými bojovými letouny F-35 Lightning. Vláda dnes rozhodla, že ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o jejich pořízení. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala. Vláda rozhodla na základě vojenského doporučení armády, řekla ministryně obrany Jana Černochová. Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel (ČTK)

19.7.2022 Evropští i američtí zbrojaři se tento týden slétají s vojáky a politickými delegacemi na letišti v britském Farnborough, aby se tu po pandemické přestávce setkali na jednom z největších tradičních zbrojařských a leteckých veletrhů. Válka na Ukrajině změnila perspektivu obranného průmyslu hlavně v Evropě: z odstrkované popelky se stává klíčové odvětví - tedy alespoň podle slov politiků, kteří slibují na obranu desítky miliard.

Evropské firmy totiž nejsou schopny rychle dodat potřebné množství tanků, letadel a další techniky. Zároveň kromě firmy Airbus neexistují velké evropské společnosti, které by těm americkým konkurovaly vývojem i schopností výroby. Evropští zbrojaři se proto obávají, že se zvýší evropská technologická závislost na zahraničních dodávkách.  

https://archiv.hn.cz/c1-67094200-evropa-potrebuje-zbrane-vydelavat-na-tom-budou-i-americane-nebo-korejci-domaci-prumysl-nestiha

19.7.2022 Americké ministerstvo obrany se předběžně dohodlo s firmou Lockheed Martin na nákupu zhruba 375 stíhaček F-35, zbrojovka stroje vyrobí do 3 let. O jejich ústní dohodě informovala agentura Reuters, která kontrakt vyčíslila přibližně na 30 mld. USD. Finální podobu ale dohoda i cena získají za několik týdnů či měsíců, konečnou cenu patrně ovlivní také inflace (ČTK)

11.3.2022 Izraelský vývoz zbraní dosáhl v roce 2021 nového rekordu ve výši 11,3 miliardy dolarů. Počet nových podepsaných dohod vzrostl o více než 30 % ve srovnání s rokem 2020. Hlavní podíl na exportu izraelské armády v roce 2021 tvořily rakety, rakety a systémy protivzdušné obrany (20 %), výcvikové služby (15 %), UAV a bezpilotní systémy (9 %), radary a elektronický boj (9 %), pilotovaná letadla a avionika (9 %), dohled a optoelektronika (5 %), vozidla a obrněné transportéry (7 %), komunikační systémy (6 %), zpravodajské a kybernetické systémy (4 %) a další.

Uvádí se, že v roce 2021 směřovalo 34 % izraelského obranného exportu do zemí asijsko-pacifického regionu, 41 % do evropských zemí, 12 % do Severní Ameriky, 3 % do Afriky a 3 % do Latinské Ameriky.

Podle ministerstva obrany navíc 7 % toku izraelských zbraní zajišťovaly "Abrahamské dohody" v arabských zemích.

https://iz.ru/1319243/2022-04-12/izrail-v-2021-godu-prodal-vooruzhenii-na-rekordnye-113-mlrd

9.4.2022 Evropa přesouvá miliardy na obranu. Nakupuje stíhačky, tanky i prostředky protivzdušné obrany.

https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/evropa-presouva-miliardy-na-obranu-nakupuje-stihacky-tanky-i-prostredky-protivzdusne-obrany-1389151?

14.3.2022 Německo plánuje koupit až 35 amerických stíhaček F-35, kterými chce nahradit dosluhující stroje Tornado. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovala agentura DPA, podle které německá vláda zvažuje i pořízení 15 strojů Eurofighter (ČTK)

Mezinárodní obchod s velkými zbraněmi v letech 2017 až 2021 ve srovnání s předchozími pěti lety klesl o 4,6 procenta. Výrazně se však zvýšil dovoz do Evropy, která zaznamenala největší růst ze všech regionů. Rostl také vývoz z USA a Francie. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI) (ČTK) 

11.3.2022 Česká zbrojovka uzavřela 9. března 2022 s ministerstvem obrany dodatek k rámcové dohodě na pořízení ručních zbraní z dubna 2020. Dodatek umožní Armádě ČR čerpat dodávky zbraní v hodnotě až o 1,18 mld. Kč vyšší oproti původně sjednanému limitu ve výši 2,35 mld. Kč. Česká zbrojovka na základě upravené smlouvy mimo jiné zvýší dodávky útočných pušek CZ BREN 2, pistolí CZ P-10 a dalších zbraní, včetně příslušenství, a to v závislosti na aktuálních potřebách Armády ČR (CZG)

18.2.2022 Polský ministr obrany Mariuszs Blaszczak oznámil na svém twitterovém účtu, že si Polsko koupí od Spojených států 250 tanků Abrams. Má jít o poslední, nejmodernější verzi. Prodej už byl schválen americkou stranou. Jde o jeden z největších nákupů zbraní v zemi.

  • Vyčleněno na něj má být 23 miliard zlotých (124 miliard korun). Naznačuje, že by při inflaci a modernizaci tanku mohla současná cena činit osm až deset milionů dolarů. Z vyčleněné částky přes 23 miliard zlotých vychází cena na jeden tank 92 milionů zlotých, tedy půl miliardy korun.
  • Polsko loni v červenci oznámilo, že výrazně posílí armádu, která má nyní 113 000 vojáků, a 32 000 příslušníků teritoriální obrany. Obě síly by dohromady měly mít podle plánů 300 000 příslušníků, což podle serveru Balkan Insight ukazuje, že se Polsko snaží stát vojenskou mocností. 
  • Polsko také výrazně zbrojí, letos má dostat dvě baterie amerických antiraket MIM-104 Patriot PAC-3, objednalo si také 24 tureckých útočných dronů Bayraktatr TB2 . Už dříve si pak objednalo 32 nejmodernějších amerických bojových letadel páté generace F-35A s opcí na dalších 16, má také 48 stíhaček F-16 C/D Block 52 vyzbrojených 40 střelami s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM a dvacítku MiGů 29.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/polsko-mohutne-zbroji-kupuje-250-nejmodernejsich-tanku-abrams-40387595#

27.9.2021 Česká republika nakoupí od Izraele čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael. Nákup systému od Izraele celkem za 37,2 miliardy bez řádného výběrového řízení doporučilo ministerstvo obrany vládě tento měsíc.

Podle interních materiálů k zakázce, které mají Novinky k dispozici, začnou finance odcházet ještě letos, ačkoliv první služby ČR dostane až v roce 2024 v podobě školení tuzemských vojáků.

  • Samotný mobilní protiletadlový komplet vyjde armádu na 13,7 miliardy korun, ještě vloni se počítalo s částkou 10 miliard. Údržba a servis vyjdou na dalších zhruba 23,5 miliardy korun.

Nakupuje se přímo od izraelské vlády, řádné výběrové řízení neproběhlo, neboť resort využil výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek z důvodu ochrany bezpečnostních zájmů země. Ta se týká právě například dodávek vojenského nebo citlivého materiálu.

První dvě ze čtyř objednaných baterií a rakety mají izraelské zbrojařské firmy Rafael Advanced Defense Systems a Israel Aerospace Industries (AIA), které komplet vyvinuly, dodat v roce 2025.

Protiletadlový komplet SPYDER v provedení SR (Short Range - krátký dosah) nepoužívá žádná evropská země ani žádná členská země Severoatlantické aliance (NATO). Jedinými zeměmi na světě, které systém využívají, jsou Peru, Singapur, Indie a Vietnam. I samotný Izrael používá jiný typ obranného systému.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/cesko-nakoupi-od-izraele-protiletadlove-baterie-za-14-miliard-40373267#

12.12.2021 Finsko nakoupí 64 stíhaček od americké společnosti Lockheed Martin. Dohoda v hodnotě deseti miliard eur (více než 253 miliard korun) představuje podle agentury AP největší nákup finské armády v historii. Nové stroje F-35A nahradí stárnoucí flotilu bojových letounů finské armády (ČTK)

17.3.2021 Sněmovní výbor pro obranu vyzval vládu, aby do konce března armádě převedla slíbených pět miliard korun, jinak ohrožuje obranyschopnost státu. Poslanci výboru dnes zároveň přijali usnesení, ve kterém nesouhlasí s harmonogramem na přípravu zakázky na nákup bojových vozidel pěchoty za asi 50 miliard korun. Podpis smlouvy by totiž podle ministerstva obrany mohly připadnout nejdříve na přelom třetího a čtvrtého čtvrtletí, tedy do období voleb.

22.2.2021 Rumunsko se stalo prvním členem NATO, který obdržel raketový systém HIMARS. První várka zařízení dorazila do Rumunska v sobotu, následně bude převezena na vojenskou základnu na východě Rumunska ve městě Focsani (The Capitals)

17.1.2021 USA varují Indii před dodávkami ruských protivzdušných systémů S-400. Mohou na ni uvalit sankce stejně jako na Turecko. USA se nezamlouvá pořízení ruského protivzdušného kompletu S-400 Indií a není vyloučeno, že v případě jeho dodávek uvalí stejně jako na Turecko i na Indii sankce.

Stejně jako Turecko se rozhodla i Indie pro pořízení ruských protivzdušných systémů S-400. Pro Indii pak budou tyto komplety klíčovým článkem protivzdušné obrany v době vyhrocených vztahů s Pákistánem a Čínou. V roce 2018 byl stvrzen kontrakt mezi Indií a Ruskem na dodávku 5 baterií systému v hodnotě 5 miliard dolarů. Na druhou stranu by si USA uvalením sankcí mohly přivodit problémy nejen v zahraničně-politické, ale rovněž vojensko-technické oblasti. Indie by se mohla více připoutat k Rusku a americký ambiciózní průnik na indické trhy by tak mohl být značně ztížen. Připomeňme jen (SM informoval) , že právě USA nabízejí Indii v rámci ,,rebootovaného" tendru na nový stíhač letoun F-21, potenciálně indickému námořnictvu také stroje F/A-18 Super Hornet.

https://www.securitymagazin.cz/defence/usa-varuji-indii-pred-dodavkami-ruskych-protivzdusnych-systemu-s400-mohou-na-na-ni-uvalit-sankce-stejne-jako-na-turecko-1404066296.html

6.1.2021 Ukrajinské ministerstvo obrany nedávno objednalo turecké korvety a bezpilotní drony pro svou Černomořskou a Azovskou flotilu. 15. prosince 2020 podepsal ukrajinský ministr obrany Andrej Taran smlouvu s prezidentem tureckého obranného průmyslu Ismailem Demirem o dodávkách tureckých korvet a bezpilotních letounů.

Dostupné informace ovšem neříkají, jaké systémy byly přesně objednány. Není znám ani finanční rámec celé transakce. Uniklé informace však mluví o cca 1 miliardě dolarů (cca 21,36 miliard korun). Ukrajina podepsala smlouvu s Tureckem den poté, co Spojené státy uvalily na turecký zbrojní průmysl sankce za nákup ruského protivzdušného systému S-400. Ukrajina také nakoupila licenci k produkci tureckých dronů Bayraktar TB2, konkrétně se jedná až o 12 kompletů, které již Ukrajina vlastní. Dalších (pravděpodobně) 36 kompletů si Ukrajina vyrobí sama, jelikož celkově má disponovat 48 komplety. Ukrajina tím získá nejen domácí produkci bojových dronů, ale bude je moci také vyvážet do zahraničí.

Drony Bayraktar TB2 dokáží ve vzduchu vydržet až 27 hodin a mohou letět rychlostí až 220 km/h. Na čtyřech podvěsech může nést protitankové rakety dlouhého dosahu L-UTAMS schopné zasáhnout cíl až na vzdálenost 8 kilometrů, precizní chytrou mikromunici MAM-C a MAM-L, 70mm řízené střely Roketsan Cirit, či laserem naváděné mini rakety Bozok. Ukrajinské drony však nejspíše dostanou schopnost nést munici domácí produkce. 

https://www.armyweb.cz/clanek/ukrajina-kupuje-turecke-korvety-a-bezpilotni-drony<br>

5.1.2021 Velká Británie se vrací mezi nemnoho světových mocností, které provozují a mohou kdykoli nasadit údernou skupinu, jejímž jádrem je moderní letadlová loď. Na podzim sestavená úderná skupina letadlové lodě HMS Queen Elizabeth byla prohlášena za schopnou operačního nasazení.

Kromě Velké Británie, která se díky HMS Queen Elizabeth a HMS Prince of Wales vrací do hry po bezmála sedmi letech od vyřazení HMS Illustrious ze služby, provozují letadlové lodě v Evropě již jen Itálie s malými loděmi Cavour a Giuseppe Garibaldi (kterou čeká vyřazení v roce 2022) a Francie s jadernou letadlovou lodí Charles de Gaulle.

HMS Queen Elizabeth, loď s konvenčním pohonem a výtlakem 65 tisíc tun, budou v rámci skupiny podporovat dva protiletadlové torpédoborce typu 45, resp. třídy Daring (HMS Diamond a HMS Defender), dvě protiponorkové fregaty typu 23, resp. třídy Duke (HMS Kent a HMS Northumberland), a útočná ponorka třídy Astute nebo Trafalgar. Materiální zázemí zajišťují dvě zásobovací lodě Královského pomocného loďstva (Royal Fleet Auxiliary), což je civilní podpůrná větev Královského námořnictva (RFA Tideforce a RFA Fort Victoria). Do budoucna se počítá s novými fregatami typu 26 (stavba dvou byla zahájena v letech 2017 a 2019, třetí byla objednána. 

https://www.securitymagazin.cz/defence/uderna-skupina-letadlove-lode-hms-queen-elizabeth-je-pripravena-k-nasazeni-1404066293.html<br>

28.12.2020 Společnost Lockheed Martin nesplnila svůj cíl dodat letos 141 stíhaček F-35 do USA a jejich spojenců poté, co pandemie koronaviru narušila její dodavatelský řetězec a továrny. Dodal jen 123 letadel (Reuters)

15.12.2020 Park těžkých a lehkých obrněných kolových vozidel české armády mají rozšířit nové typy střední hmotnosti. Spolu s transportéry Pandur a vozy Titus a Iveco LMV by tak vojsko provozovalo několik platforem. Výhledově by nové obrněnce zřejmě měly nahradit právě LMV, která mají za sebou deset let služby v zahraničních misích.

Kromě technických parametrů se nákupčí zajímají také o cenu. Zdroj deníku E15 blízký ministerstvu odhaduje hodnotu kontraktu minimálně na několik miliard korun. " 

https://www.e15.cz/domaci/armada-shani-novy-typ-obrnencu-utrati-miliardy-uspet-mohou-tatra-i-zetor-1376143<br>

8.12.2020 Ministerstvo obrany dnes podepsalo se státním podnikem LOM Praha smlouvu na modernizaci 15 dopravních vrtulníků Mi-171Š. Zaplatí za ni 1,2 miliardy korun (ČTK)

25.11.2020 Česká zbrojní společnost Czechoslovak Group (CSG) podepsala na Pražském hradě memorandum o založení společného podniku s německou firmou Rheinmetall AG. Podrobnosti o plánech obou velkých zbrojařských společností zveřejněny nebyly. Rheinmetall AG patří mezi největší německé i evropské výrobce zbraní. V České republice se účastní největšího armádního tendru české historie na pořízení 210 pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun. (ČTK) 

10.11.2020 Stíhačky, drony a zbraně. USA prodaly Spojeným arabským emirátům obranné systémy za půl bilionu kč. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes informovala Kongres, že schválila prodej moderních zbrojních systémů za více než 23 miliardy dolarů (514 miliard korun) Spojeným arabským emirátům. Sdělil to ministr zahraničí Mike Pompeo. Prodej zahrnuje 50 stíhacích letadel F-35, osmnáct bezpilotních strojů MQ-9B a zbraňové systémy vzduch-vzduch a vzduch-země, upřesnil Pompeův úřad.

Proti prodeji stíhaček F-35 emirátům byli mnozí izraelští politici, protože tyto stroje má v oblasti zatím jenom Izrael. USA mají podle dodržované zvyklosti velké zbrojní prodeje do tohoto regionu konzultovat s Izraelem, jelikož nemá být porušena jeho vojenská regionální převaha. Izrael má podle Reuters nyní 24 strojů F-35 a hodlá nakoupit 50 dalších.

https://www.e15.cz/zahranicni/stihacky-drony-a-zbrane-usa-prodaly-spojenym-arabskym-emiratum-obranne-systemy-za-pul-bilionu-1375064?

9.12.2019 Podle švédského výzkumného ústavu SIPRI v roce 2018 celosvětový trh se zbraněmi rostl o 4,6% na celkových 420 mld. USDMezi prodejci vedou USA s růstem prodeje o 7,2% a celkovým podílem na trhu kolem 59%. Americké společnosti obsadily všechny příčky v TOP 5 největších zbrojovkách světa. Prodeje zbraní od Lockheed Martin, Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a GM dosáhly objemu 148 mld. USD. Jejich tržby v rámci TOP 100 představují plných 35%. Hlavní ruské zbrojovky snížily své prodeje o 0,4% na 36,2 mld. USD při poklesu tržního podílu o 1,1 procentního bodu na výsledných 8,6%. více

11.7.2019 První dva stroje F-35A převzala Jižní Korea v březnu. Během letoška dorazí další. Do roku 2021 Soul dostane od Spojených států celkem 40 objednaných letounů F-35.

10.7.2019 Bulharsko dnes oznámilo, že se dohodlo se Spojenými státy na koupi osmi nových stíhaček F-16 za 1,256 miliardy dolarů. Uvedla to agentura Reuters (ČTK)

28.5.2019 Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak říká, že Polsko plánuje nákup 35 bojových letounů F-35 od Lockheed, chce tak nahradit stárnoucí letadla z éry sovětské nadvlády (FT)

TMiG-29 budou v letech 2022 a 2023 nahrazeny nejmodernější verzí bojových letounů F-16 Block 70/72. Slovensko koupilo 14 těchto strojů za 1,6 miliardy eur (41,6 miliardy korun). Zmíněná částka obsahuje nákup letadel, výcvik 22 pilotů a 160 členů pozemního personálu, leteckou munici a dvouletou logistickou podporu.

Probíhá obměna bojových stíhacích letounů ve světě (cyklická obměna po 25-30 letech), nárůst prodejů o více jak 20% (2017 - 66, 2018 - 91, 2019 - 130 kusů letadel, a další růst do roku 2025)

více

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...