Jak umírá strom napadený kůrovcem

Podle feromonů kůrovec pozná, kolik brouků má na strom přiletět, aby byli úspěšní. Feromony využívají ve své praxi i lesníci, kteří od jara do lesů instalují feromonové lapače, do nichž brouky chytají, a zjišťují podle nich přibližný rozsah rojení. Kůrovec se začíná probouzet v dubnu, začátek rojení záleží na počasí, rojení začíná, když teplota vystoupá nad 20 stupňů Celsia a teplo vydrží několik dnů. Za těchto a vyšších teplot létá nepřetržitě po celé léto až do poloviny září.

Brouci přezimují buď pod kůrou, nebo v hrabance pod stromy, kde dokážou přečkat i mrazy. Kvůli zimování v kůře je důležité, aby lesníci od podzimu do jara našli a dostali z lesa co nejvíce napadených stromů. Vyhledávání napadených stromů se lesníci samozřejmě musí věnovat po celý rok.

Jako první na strom nalétávají samečci.

Samečci se začínají rozmisťovat po kmeni. Na jednom stromu dokáže hodovat i několik druhů kůrovce. Vršek stromu většinou napadá lýkožrout lesklý, pod ním se usadí lýkožrout menší a v některých oblastech lýkožrout severský, část pod korunou pak napadá převážně lýkožrout smrkový. Lesníci zavrtaného kůrovce poznají podle takzvaných drtinek, což jsou drobné piliny, které padají ze zhruba milimetr velkého otvoru, jímž se brouk do stromu dostal, a zachytávají se za šupinami kůry a na patě stromu.

Strom se brání a první "nájezdníky" zalije smolou. Sucho však strom oslabuje a ten není schopen vytvořit dostatek smoly.

Lesníci útok samečků na smrk přirovnávají k vylodění v Normandii, kdy se i přes prvotní velké ztráty podaří území dobýt. Za opravdu teplého dne jsou brouci natolik aktivní a výkonní, že jeden strom dokážou obsadit během několika hodin.

Lýkožrout smrkový vždy patřil do ekosystému lesa, protože vyhledával polámané a vyvrácené stromy. Současná kůrovcová kalamita proto nevznikla jeho přítomností v lese, ale jeho přemnožením, ke kterému přispělo zejména sucho a teplo. Při přemnožení začíná brouk nalétávat i na zdravé stromy a do mladších porostů, které by za normální situace nechal bez povšimnutí. V jednom stromě se totiž uživí jen určitý počet brouků, ti, kteří se nevejdou, si proto musí hledat potravu jinde.

Brouci se rozmístí po kmeni. Do jednoho se jich vejde několik tisíc. Jejich cílem je lýko.

Kůrovec je jen obecné jméno, největší současný škůdce českých lesů se správně jmenuje lýkožrout smrkový (existují ale i další lýkožrouti, kterých je několik desítek druhů, a liší se zejména podle dřevin, jež napadají). Pojmenování lýkožrout je mnohem přesnější než obecný kůrovec, protože lýkožrouta kůra nezajímá. Prokousává se do vrstvy lýka, které poslouží jako potrava jeho potomkům.

Samečci začínají budovat takzvané snubní komůrky, do kterých lákají samičky a páří se s nimi

Tady opět zafungují feromony. Kůrovec není zrovna monogamní živočich, proto do jedné snubní komůrky nalétnou dvě až tři samičky. Každá snubní komůrka je základem jednoho takzvaného požerku, což je systém chodeb, jež brouk pod kůrou tvoří. Počet brouků, kteří se do stromu vejdou, záleží na jeho síle a velikosti. Na zahubení stromu stačí i 1 800 brouků, ale lesníci našli také stromy s až čtyřmi tisíci.

Samičky se ze snubní komůrky prokousávají do stran a podél chodby kladou vajíčka. Larvy se prožírají lýkem.

Samičky se ze snubní komůrky prokousávají nahoru a dolů, jedna v průměru naklade jedno, za teplých dní až tři vajíčka za den. Podél chodby jich klade 20 až 80, záleží vždy na velikosti stromu a okolní teplotě. Larvy se z vajíčka vyklubou za dva až čtyři dny, opět záleží na teplotě. Po vylíhnutí se larva prožírá lýkem a posupně sílí. Na konci chodby vytvoří kukelní komůrku a doba, kterou v ní stráví, je opět závislá na počasí. Za horkého léta se vyvine mnohem rychleji než na jaře. V roce 2019 vývoj brouka trval na jaře zhruba 67 dní, v létě pak asi 45 dní. V extrémně horkém létě 2018 kukle stačilo k vývoji pouhých 37 dní.

Lýkožrout smrkový ve střední Evropě běžně za rok vyvede dvě generace, v horských oblastech jen jednu. Především v roce 2018 však kvůli zkrácení vývoje vyvedl o jednu generaci víc.

Kůrovec v lýku přeruší vodivá pletiva a strom zemře žízní.

Laik napadený a umírající strom na první pohled nepozná, protože každý strom se chová jinak a jeho proměna záleží na řadě okolností. Obecně však strom začíná chřadnout a jeho jehličí rezaví a začíná opadávat, stejně tak z něj opadává kůra, kterou loupou ptáci, pro něž kůrovec slouží jako potrava. Rezavění jehličí je důsledkem rozpadu chlorofylu v jehlicích a jeho rychlost závisí na počasí, při nízkých teplotách a za deště strom vydrží déle zelený. To je důvodem, proč řada stromů vydrží až do jara zelená a pak náhle zrezaví a opadá.

Co už člověk nevidí, je nástup dřevokazných hub, které rozkládají mrtvé dřevo. To začíná už dva až tři roky od uschnutí stromu. Houby dřevo rozkládají tak, že se stromy začínají lámat. Na rozdíl od zdravého dřeva však to napadené nepraská a strom dost často spadne velice potichu i za úplného bezvětří, což může být nebezpečné pro návštěvníky lesa. Už v té době je nebezpečný i pro dřevorubce, protože při kácení se kvůli hnilobě nechová standardně a nemusí spadnout tam, kam ho dřevorubec svojí prací směruje.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jak-umira-strom-napadeny-kurovcem-81263?

Jak na likvidaci pařezů:

Odstranění pařezu chemicky

Tento produkt zakoupíte v obchodě se zahradním vybavením. Chemický odstraňovač pařezů obsahuje látky, které urychlují rozklad dřeva a tím pomáhají při odstraňování pařezu.

Stačí na pařez nanést chemikálii dle instrukcí výrobce, počkat několik týdnů nebo měsíců, až pařez zcela shnije, a pak ho buď jednoduše vyjmete celý, nebo rozsekáte na malé části.

Likvidace pařezu solí

Další metodou, která může být velmi efektivní, ale vyžaduje trpělivost, je použití soli. Sůl je známa svou schopností odvodňovat a zpomalovat růst rostlin, což zahrnuje i pařezy. Tato metoda je ekonomicky efektivní a neškodí životnímu prostředí.

Proces začíná vyvrtáním řady hlubokých děr do pařezu. Poté se tyto díry naplní solí, která postupně způsobí odumření pařezu. Během následujících měsíců se pařez stává stále měkčím a měkčím, až se nakonec rozpadne.

Jednou z hlavních výhod této metody je, že nenarušuje okolní krajinu nebo rostliny, pokud se použije opatrně.

Vypálení pařezu

Vypálení pařezu je další alternativou, která může být užitečná, zejména pokud je pařez velký nebo těžko přístupný. Tato metoda je rychlá a efektivní, ale vyžaduje dodržování bezpečnostních opatření.

Začnete tak, že do pařezu vyvrtáte několik hlubokých děr, které pak naplníte hořlavou látkou. Pak pařez zapálíte a necháte ho hořet. Tento proces by měl pařez zcela spálit a zanechat pouze popel, který lze snadno odstranit.

Při použití této metody je však důležité mít na paměti bezpečnost. Ujistěte se, že se v blízkosti nenachází žádné hořlavé materiály a že máte k dispozici hasicí přístroje pro případ, že by se oheň začal vymykat kontrole.

https://napady-navody.cz/jak-snadno-odstranit-parez-ulehcete-si-chytre-praci/?

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.