Bohatství

V současnosti 2019 je celosvětově nejziskovější firmou obchodovanou na burze americký technologický gigant Apple, který v prvním finančním pololetí vydělal 31,5 miliardy dolarů, upozornila agentura Reuters. Čistý zisk saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco (světové produkci ropy podílí zhruba 10%), která je největším producentem ropy na světě, se v prvním pololetí snížil o 12 % na 46,9 miliardy dolarů (1,1 bilionu Kč) z 53 miliard dolarů před rokem. https://byznys.ihned.cz/c1-66622300-pololetni-zisk-ropne-spolecnosti-aramco-klesl-na-47-miliard-dolaru-firma-je-ale-stale-nejziskovejsi-na-svete

  • miliardářský index agentury Bloomberg: https://www.bloomberg.com/billionaires/ 
  • https://nejbohatsilide.forbes.cz/  
  • Seznam bilionářů v reálném čase: https://www.forbes.com/real-time-billionaires/#210342e83d78

Bohatství a chudoba, dvě strany jedné mince:

  • Američané kontrolují téměř 30 % světového bohatství, to je 106 bilionů dolarů (globálního bohatství je definovaného jako hodnota všech finančních aktiv po odečtení dluhů), přestože tvoří cca 4,5% světové populace, Číňané pouze cca 18 % (64 bilionů USD), 500 nejbohatších lidí světa disponuje majetkem v hodnotě 5,9 bilionu dolarů. Stav k 31.12.2019
  • Mizí tzv. střední vrstva (zajišťuje rovnováhu ve společnosti), problém mezi bohatými a chudými má celoplanetární charakter a tempo se zrychluje. V roce 2015 byla stanovena hladina "extrémní chudoby" pro příjem na osobu menší než 1,9 USD (cca 44 kč,) na den, za posledních 30 roků klesl počet lidí v extrémní chudobě z 1,9 miliardy na cca 650 milionů (nyní 30 % z tohoto počtu žije v Indii) a současně za posledních 35 roků (od roku 1980 do 2015) vzrostl počet osob s příjmem do 10 USD na osobu na den z 2,6 miliardy na cca 6,6 miliardy lidí.
  • Koncentrace majetku.
  • MiliardářiDolaroví jednorožciDisruptoři, start-upy.

Čeká nás digitální měnová reforma. Výsledkem budou bezhotovostní digitální měny postavené pravděpodobně na technologii blockchainu (jediným tlačítkem tak dojde k digitální měnové reformě). Jde o řízený proces" pánů za oponou", který se odstartoval spouštěčem jménem pandemie koronaviru, na kterou se svede vše.

Co urychlilo koncentraci majetku v posledních 44 letech

řízené procesy "pánů za oponou" prostřednictvím centrálních bank a dalších nástrojů

Koncentrace bohatství

Majetek ultra bohatých

  • UHNWI, tedy ultra high-net-worth individuals, majetek minimálně 30 milionů dolarů
  • tzv. mid-tier millionaires, majetek mezi pěti a 30 miliony dolarů
  • millionaire-next-door, majetek od jednoho do pěti milionů USD
  • zdroj informací

V roce 2018 vlastnilo 8,5 milionu HNWI majetek ve výší 68,1 bilionů USD (cca 33 % z celku), celkový soukromý majetek se v roce 2018 zvýšil o 1,6 % na 205,9 bilionu dolarů, v roce 2008 vlastnilo 18 milionu HNWI majetek ve výší 32,77 bilionů USD

První žebříček nejbohatších Američanů zveřejnil časopis Forbes v roce 1918. Tehdy v něm bylo 23 amerických milionářů a vítězem se stal John D. Rockefeller. 

  • celkový počet dolarových miliardářů se však v roce 2018 snížil o 55 na 2153, mezi nejbohatší muže planety patří Jeff Bezos, Bill Bates, Warren Buffett, Bernard Arnault, Carlos Slim Helů

Celkový dluh všech obyvatel České republiky ke konci druhého čtvrtletí 2018 činil 2,23 bilionu korun, na jednoho obyvatele včetně nemluvňat tak vychází dluh asi 210 tisíc korun.  Meziročně vzrostl celkový dluh Česka o 175,1 miliardy. U dlouhodobého dluhu je to průměrně 1,58 milionu korun na klienta, u krátkodobého dluhu pak 190 tisíc korun. V srpnu 2018 to uvedl Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

  • Celkový soukromý majetek se v roce 2018 zvýšil o 1,6 % na 205,9 bilionu dolarů (4,7 biliardy korun). nebrali v potaz vlastnictví nemovitostí ani firem obchodovaných na burze. Soustředili se pouze na finanční prostředky, jako je hotovost či cenné papíry.

Finanční majetek je rozdělen čím dál nerovnoměrněji, úzké skupině 22,1 milionu dolarových milionářů (jeden dolar je zhruba 23 korun) loni patřila více než 50 % soukromých světových financí. O druhou polovinu se dělilo zbývajících 7,6 miliardy obyvatel planety. Ještě v roce 2015 vlastnili dolaroví milionáři jen 43 %celosvětového finančního majetku. více

  • Skupině 64 osob, které vlastní takový majetek, jako 3,5 miliardy lidí, již dnes nejde o majetek a peníze, ale o moc nad společností (prof. Peter Staněk 27.6.2019).

Nejsilnější nerovnost panuje v Severní Americe. Ve Spojených státech a Kanadě vlastní dolaroví milionáři 65 % ze 72,8 bilionu dolarů finančních prostředků soustředěných v rukou soukromých osob.

  • V Evropě vlastní milionáři jen 41 procent veškerých soukromých financí.

Pro období do roku 2023 odhadují analytici BCG každoroční růst soukromého finančního majetku o 5,7 procenta. Počet dolarových milionářů by se pak měl zvýšit na 27,6 milionu. O druhé místo co do objemu finančních aktiv by ale mohla přijít západní část evropského kontinentu. BCG odhaduje, že v roce 2023 se objem aktiv v této oblasti vyšplhá na 53,1 bilionu dolarů, zatímco v Asii, kde leží dvě silně rostoucí hospodářské mocnosti Čína a Indie, už by to mohlo být 58,2 bilionu dolarů.
Více na https://www.e15.cz/zahranicni/dolarovym-milionarum-patri-polovina-sveta-zjistila-studie-1359989

Daňové ráje:

30.6.2020 Daňové úřady v téměř 100 zemích světa loni díky dohodě a automatické výměně informací získaly data o 84 mil. účtů, které obyvatelé těchto zemí vlastní v tzv. daňových rájích. Majetek na těchto účtech v úhrnu činil zhruba 10 bil. eur. To je prudký nárůst ve srovnání s rokem 2018, kdy byly vyměněny informace o 47 mil. účtů s majetkem 5 bil. eur. Uvedla OECD 

18.2.2020 EU rozšířila seznam zemí nespolupracujících v daňové oblasti o čtyři státy. Rozhodli o tom ministři financí členských zemí, kteří přidali na listinu daňových rájů Panamu, Seychely, Palau a Kajmanské ostrovy. Seznam tak bude obsahovat celkem 12 zemí(ČTK) 

Koncentrace majetku (nový klub Bilionářů)

Prvním dolarovým bilionářem na světě se stane Jeff Bezos, který na tento status dosáhne v roce 2026 (předpověď analytické společnosti Comparisun) . Do klubu bilionářů se brzy po něm připojí Xu Jiayin, Jack Ma a Pony Ma. více

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg by se při pokračování trendu posledních let stal bilionářem v roce 2036, kdy mu bude 51 let.

Seznam společností, které dosáhnou tržní kapitalizace více jak 1 bilion USD

TOP nejbohatších lidí na světě v roce 2020

6.4.2021 Nejbohatším člověkem světa je opět Jeff Bezos. Nejnovější žebříček, který dnes zveřejnil časopis Forbes, spočítal hodnotu jeho majetku na 177 miliard dolarů (přibližně 3,9 bilionu korun).

Američan Bezos, zakladatel internetového obchodu Amazon, zůstává v čele výročního žebříčku čtvrtým rokem za sebou. Meziročně hodnota jeho majetku vzrostla o více jak 60 miliard dolarů.

Skokanem roku je Elon Musk. Ten se díky raketovému růstu cen akcií Tesly dostal na druhé místo mezi největšími boháči světa z 31. místa v předešlém roce. Hodnota jeho majetku podle Forbesu meziročně vyrostla z předchozích necelých 25 miliard dolarů na 151 miliard. Musk se v půlce roku 2020 dokonce podle průběžně aktualizovaného žebříčku Bloomberg Billionaires nakrátko dostal i před Bezose.

Třetí je Francouz Bernard Arnault, šéf skupiny LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) obchodující s luxusním zbožím. O dvě příčky na čtvrté místo si meziročně pohoršil Bill Gates, zakladatel Microsoftu. Už na páté místo poskočil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

o celém světě napočítal Forbes rekordních 2755 dolarových miliardářů. Společně kontrolují majetek za 13,1 bilionu dolarů, poprvé je to dvouciferné číslo - ještě v roce 2019 to bylo osm bilionů. Nejvíce miliardářů pochází z Asie, celkem 1149. Dalších 724 je ze Spojených států a 628 z Evropy. Česko má největší zastoupení ze všech států střední a východní Evropy.

Zdroj: https://www.penize.cz/podnikani/425562-novy-zebricek-nejbohatsich-lidi-sveta-je-v-nem-i-devet-cechu?

Celková hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů se zvýšila meziročně o 8 % na rekordních 3,2 bilionu USD (72 bilionů Kč). Nejbohatším Američanům se vedlo i nadále dobře, i když pandemie nemoci covid-19 devastovala ekonomiku a způsobila, že více než 1,8 milionu Američanů přišlo o práci. První dvě desítky nejbohatších se pak na celkové výši majetku podílejí 42 %. Na seznamu je 18 nováčků. Jedním z nich je generální ředitel společnosti Zoom Video Communications Eric Yuan s majetkem 11 miliard USD. Zoom se stal v době práce z domova téměř všudypřítomným. Nejmladším z nováčků je osmatřicetiletý zakladatel firmy na výrobu elektrických nákladních aut Nikola Trevor Milton.

Trump se propadl na 352. místo, zatímco loni byl na 275. příčce. Hodnota jeho majetku se snížila na 2,5 miliardy z loňských 3,1 miliardy USD. (ČTK) 

14.10.2020 Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit. Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslové holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš i přes dopady koronavirové krize stále bohatne. Díky tomu, že je beneficientem svěřenského fondu Agrofert, se jeho jmění meziročně zvýšilo o čtyři miliardy na 74 miliard korun. ČTK) 

8.10.2020 Žijeme v paradoxní době. Zatímco pandemie koronaviru decimuje podnikatele po celém světě, bohatství miliardářů díky ní naopak roste. Celkový objem jmění, drženého miliardáři, poprvé překročil hranici deseti bilionů. Zásadně se na tomto čísle podílí nejbohatší člověk planety, Jeff Bezos. Jmění šéfa Amazonu prolomilo 200 miliardovou hranici letos v srpnu a navázalo tak na globální trend, kdy mezi dubnem a červencem zbohatli světoví miliardáři o 27 %. Takzvaný CARES Act do americké ekonomiky napumpoval přes dva biliony dolarů, ale kvůli republikánským legislativním kličkám z něj profitovali v první řadě bohatí - namísto 1200 dolarů zamýšlených pro "běžné občany" inkasovali až 1,7 milionů. Dalších 133 velkých společností pak od amerického Ministerstva financí obdrželo dohromady pět miliard.

Podobná situace se odehrála i ve Velké Británii, kde ke společnostem, vlastněným právě miliardáři, putovalo dokonce miliard šestnáct. "Pandemie dále obnažila existující nerovnosti ve společnosti," komentovala tuto skutečnost Melinda Gates, jejíž nadace, kterou provozuje se svým manželem, mimo jiné sleduje různé ukazatele udržitelného vývoje. Tam spadá i problematika ekonomické nerovnosti. Zpráva nicméně uvádí, že 209 miliardářů darovalo v souvislosti s pandemií covid-19 souhrnný obnos 7,2 miliard - tedy 0,3 % z celkových zisků, které si nejbohatší lidé planety za probíhající pandemické krize připsali.

https://forbes.cz/jmeni-svetovych-miliardaru-prekrocilo-deset-bilionu-i-diky-vladnim-tiskarnam-na-penize/<br>

7.4.2020 Počet lidí s majetkem více než jedné miliardy dolarů, což je vstupenka na každoroční seznam, je globálně 2095. Meziročně je tak žebříček o 58 pozic kratší. Forbes odhadoval majetek k 18. březnu 2020, takže se do něj už naplno propsal celosvětový pokles burz. Celkové jmění nejbohatších lidí světa je 8 bilionů dolarů, meziročně o 700 miliard dolarů méně. https://www.forbes.cz/nejmovitejsi-lide-sveta-pod-tihou-koronaviru-kellner-chudne-babis-v-cr-az-ctvrty-nejbohatsi-je-jeff-bezos/

  • https://nejbohatsilide.forbes.cz/ 

1.1.2020 Majetek 500 nejbohatších lidí světa podle seznamu miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg v letošním roce stoupl o 25 % na 5,9 bilionu dolarů (134,2 bilionu korun). Celkem hodnota majetku 500 nejbohatších lidí stoupla o 1,2 bilionu dolarů. Ve Spojených státech nejbohatší 0,1 procenta populace kontroluje největší podíl majetku od roku 1929. Více na: 

  • Jeff Bezos, Bill Gates, Bernard Arnault, Warren Buffet, Mark Zuckerberg
  • 111. Petr Kellner, majetek vzrostl o 1,3 miliardy dolarů na 12,8 miliardy USD
  • více

TOP 2019, Žebříček miliardářů k 18.3.2020

(majetek v miliardách dolarů): https://nejbohatsilide.forbes.cz/

  • 1. Jeff Bezos (113)
  • 2. Bill Gates (98)
  • 3. Bernard Arnault (76)
  • 4. Warren Buffett (67,5)
  • 5. Larry Ellison (59)
  • 6. Amancio Ortega (55,1)
  • 7. Mark Zuckerberg (54,7)
  • 8. Jim Walton (54,6)
  • 9. Alice Walton (54,4)
  • 10. Rob Walton (54,1)

Nejbohatší Češi

  • 68. Petr Kellner (14,9)
  • 451. Radovan Vítek (4)
  • 565. Daniel Křetínský (3,4)
  • 616. Andrej Babiš (3,2)
  • 648. Karel Komárek (3,1)
  • 1513. Pavel Tykač (1,4)
  • 1730. Pavel Baudiš (1,2)
  • 1851. Marek Dospiva (1,1)

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/koronavirova-pandemie-odfoukla-svetovym-magnatum-spoustu-penez.A200416_214712_pozice-tema_lube

TOP nejbohatších lidí na světě v roce 2018

  • Jeff Bezos, Bill Gates, Warren Buffet, Bernard Arnault, Carlos Slim Helů, Amancio Ortega, Larry Ellison, Mark Zuckerberg, Micharl Bloomberg, Larry Page
  • více

2021 Deset nejbohatších Čechů (majetek je uveden v miliardách korun)

1. Renáta Kellnerová 374,7
2. Karel Komárek 117,8
3. Radovan Vítek 103
4. Daniel Křetínský 87,8
5. Andrej Babiš 74,9
6. Aleš Zavoral 65
7. Pavel Baudyš 53,5
8. Pavel Tykač 33,4
9. Eduard Kučera 29,5
10 Marek Dospiva 26 

100 nejbohatších Čechů za rok 2019

Deset nejbohatších Čechů podle Forbes za rok 2017

Pořadí Jméno Odhad jmění (mld. Kč) Hlavní firmy a značky Obor

1. Petr Kellner - 310 mld. - PPF, Home Credit, O2 finance, telekomunikace

2. Andrej Babiš - 75 mld. - Agrofert, Hartenberg chemie, potravinářství, zemědělství, média

3. Karel Komárek - 67 mld. - KKCG, Sazka energetika, loterie

4. Radovan Vítek - 60 mld. - CPI Property Group reality

5. Daniel Křetínský - 59 mld. - EPH, CNC, Sparta Praha energetika, průmysl, média

6. Pavel Tykač - 31 mld. - Seven Energy energetika

7. Pavel Baudiš - 27 mld. - Avast software

8. Marek Dospiva - 22 mld. - Penta Investments průmysl, reality, zdravotnictví

9. Eduard Kučera - 19 mld. - Avast software

10. Zdeněk Bakala - 18 mld. - LBM, Economia reality, investice

Prvenství za rok 2018 mezi nejbohatšími Čechy si dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovaným majetkem 15,5 miliardy dolarů (skoro 352 miliard korun). Následuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který si meziročně pohoršil a poprvé se dělí o druhé místo, a to s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Každý má majetek zhruba za 3,5 miliardy dolarů (přes 79 miliard korun).

Druhým nejbohatším je český premiér Andrej Babiš (75 mld. Kč). Odhad jeho jmění, které tvoří především holding Agrofert, oproti loňskému roku poklesl o 13 miliard korun. Forbes to zdůvodňuje klesající ziskovostí holdingu a růstem jeho zadlužení. Důvodem jsou především horší výsledky chemiček vyrábějících průmyslová hnojiva, jako je německý SKW Piesteritz a slovenské Duslo Šaľa, a pokračující restrukturalizace německých pekáren Lieken. Zadlužení rostlo kvůli mimořádnému investičnímu cyklu napříč celým Agrofertem. 

Celkem jmění letošních 80 nejúspěšnějších českých byznysmenů Forbes odhaduje na 1 106,5 miliardy korun. Jeho hodnota již neroste tak rychle jako v minulých dvou letech, což odráží zpomalování české ekonomiky. více

Co by narovnalo příjmovou nerovnost podle francouzského ekonoma Thomase Pikettyho?

Současná situace je totiž podle ekonoma taková, že systém slouží zájmům těch, kteří jsou schopni si prosadit svou třídní politiku. www.lemonde.fr

  • například změna v systému zdanění, které by více dolehlo na ty nejbohatší a umožnilo tak snížit daňovou zátěž těch nejchudších 

Organizaci The Giving Pledge, (2010) zakladatelé Melinda a Bill Gatesovi a jejich přítel Warren Buffett

Více než 2100 lidí "miliardářský klub" na světě vlastní majetek v hodnotě přesahující miliardu dolarů a drží majetek odhadovaný skoro na devět bilionů dolarů. Majetek dolarových miliardářů ve světě představují zhruba ze tří čtvrtin podíly ve firmách, tedy akcie, jenom 2,3 % tvoří nemovitosti, honosné jachty, letadla, šperky a podobné luxusní zboží

  • vyzývají miliardáře po celém světě, aby více než polovinu svého majetku (během svého života nebo v závěti) věnovali na dobročinné účely
  • Zatím tak podle webové stránky Giving Pledge učinilo 204 superboháčů z 23 zemí ve věku 33 až 95 let.

Skupina amerických miliardářů vedená Georgem Sorosem a Chrisem Hughesem, spoluzakladatelem Facebooku, zase vyzvala superbohaté, aby dobrovolně odváděli vyšší daně a tím státům pomohli financovat například boj s klimatickými změnami a nebezpečnými chorobami.

  • někteří dávají peníze organizacím např. Gates Foundation, protože chtějí mít peníze pod dohledem, což u státu nejde
  • W. Buffett rozdal přes 34 miliard dolarů, a je tak vůbec největším donátorem na světě
  • kritika: "finanční elita" svými dary jenom dokazuje, že si může všechno dovolit, a vlastně tím předvádí svoji zvůli.
  • Přes 90 % soukromých nadací nikdy nemělo webovou stránku," , aby se jim veřejnost příliš nemíchala do činnosti uvádí Rob Reich
  • americkému státu uniká asi 50 miliard dolarů ročně, které si miliardáři díky své charitě mohou odepisovat z daňového základu více
  • francouzský prezident Francois Hollande v roce 2013 snažil zvýšit daň z příjmů pro superbohaté na 75 % (na veškeré příjmy nad jeden milion eur), rozzuřil podnikatele a neprošlo to přes Ústavní radu, takže namísto bohatých jednotlivců zdanil podniky.

Bohatství, zprávy z médií:

17.4.2024 Životní úroveň Čechů se během posledních dvou dekád přiblížila k úrovni západní Evropy. Loni dosáhl hrubý domácí produkt na obyvatele (HDP) v paritě kupní síly 91 procent evropského průměru, zatímco při vstupu to bylo 80 procent. Vyplývá to z ekonomické analýzy, kterou dnes Česká spořitelna představila novinářům. Autoři nicméně upozornili, že některé regiony jako Karlovarský a Ústecký kraj se spíše vzdalují. Nejvíce mezi českými regiony vzrostla životní úroveň v Jihomoravském kraji. Některé země, které stejně jako Česko vstoupily do EU v roce 2004, rostly rychleji. Polsko se z životní úrovně 50 procent dostalo na 80 procent, a Litva dokonce 43 na 90 procent průměru EU (ČTK)

9-3-2024 "Co před námi skrývají"? Nová záliba miliardářů dává vzniknout konspiračním teoriím. Nová móda mezi americkými miliardáři se stala potravou pro konspirační teoretiky po celém světě. Příkladem je nejnovější projekt Marka Zuckerberga. Jedním z takových lidí je Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku a majitel společnosti Meta. Loni v prosinci Wired informoval, že devětatřicetiletý miliardář staví na havajském ostrově Kauai gigantické soběstačné sídlo s podzemním bunkrem, vlastním systémem dodávek elektřiny a zásobami potravin.

Sám Zuckerberg zdůvodňuje výstavbu svého autonomního ranče nutností chránit havajskou přírodu. Na stavbě pracují místní obyvatelé, celý areál je obehnán zdí a 24 hodin denně ho hlídá armáda ochranky. Zuckerberg na své farmě chová mimo jiné dobytek, který krmí, jak sám tvrdí, makadamovými ořechy z vlastní plantáže a popíjí pivo vyrobené na místě. Tak získává mimo jiné maso.

O vybudování vlastního bunkru v minulých letech veřejně hovořila i podnikatelka a celebrita Kim Kardashian a její sestry, členky extrémně vlivné americké rodiny Kardashian. Luxusní přístřešky mají také: zakladatel Microsoftu Bill Gates, televizní hvězda Oprah Winfrey, spoluzakladatel PayPal Peter Thiel, zakladatel Redditu Steve Huffmann a zakladatel Oracle Larry Ellison. Ellison koupil téměř celý ostrov Lanai na Havaji v roce 2012. Před dvěma lety si jiný miliardář Frank van der Sloot koupil ranč vedle Zuckerbergova panství.

https://sukces.rp.pl/spoleczenstwo/art39958751-co-oni-przed-nami-ukrywaja-nowe-hobby-miliarderow-rodzi-teorie-spiskowe

15.1.2024 Svět by mohl mít do deseti let prvního dolarového bilionáře. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to dnes uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Dodala, že rozdíly mezi velmi bohatými a většinou světové populace ještě více prohloubila pandemie nemoci covid-19. Zatímco majetek pěti nejbohatších lidí světa se od pandemie více než zdvojnásobil, pět miliard lidí za tu dobu zchudlo.

  • Pět nejbohatších mužů světa od roku 2020 více než zdvojnásobilo své jmění ze 405 miliard dolarů (321 miliard liber) na 869 miliard dolarů (688 miliard liber), zatímco bohatství nejchudších 60 % – ​​téměř pěti miliard lidí – kleslo. Zpráva Oxfamu o nerovnosti a globální moci korporací zjistila. Pokud budou současné trendy pokračovat, svět bude mít do deseti let svého prvního bilionáře, ale chudoba nebude vymýcena dalších 229 let.
  • Sedm z deseti největších světových korporací má miliardáře jako generálního ředitele nebo hlavního akcionáře. Tyto korporace mají hodnotu 10,2 bilionu dolarů (8,1 bilionu liber), což odpovídá více než souhrn HDP všech zemí Afriky a Latinské Ameriky. S využitím dat Wealth X také zjistí, že nejbohatší 1 % světa vlastní 43 procent všech globálních finančních aktiv (identifikovatelných, veřejně kótovaných nástrojů, včetně akcií, akcií a dluhopisů, plus podíly v soukromých podnicích). Ve Spojeném království vlastní 1 % nejbohatších 33 procent všech finančních aktiv v hodnotě 2,1 bilionu dolarů (1,6 bilionu liber). Na Středním východě drží 1 % nejbohatších 48 procent finančního bohatství; v Asii vlastní 50 procent bohatství nejbohatší 1 %; a v Evropě vlastní 47 procent bohatství nejbohatší 1 % z nich.
  • Navzdory některým individuálním výkyvům jsou miliardáři bohatší o 3,3 bilionu dolarů (2,6 bilionu liber) než v roce 2020 a jejich bohatství rostlo třikrát rychleji než míra inflace. Majetek pěti nejbohatších mužů se zvýšil o 114 procent. Bohatství nejchudších 4,77 miliardy lidí (60 procent) se mezitím reálně snížilo o 0,2 procenta.
  • 148 největších světových korporací dohromady vydělalo v roce do června 2023 celkový čistý zisk 1,8 bilionu dolarů (1,4 bilionu liber), což je 52procentní skok v porovnání s průměrným čistým ziskem v letech 2018–2021. Jejich neočekávané zisky vzrostly na téměř 700 miliard dolarů (554 miliard liber). Zpráva uvádí, že za každých 100 USD zisku 96 velkých společností mezi červencem 2022 a červnem 2023 bylo akcionářům vyplaceno 82 USD.
  • V reálném vyjádření majetek nejbohatších pěti miliardářů ( ke konci listopadu 2023) se od roku 2020 zvýšil o 464 miliard USD, neboli 114 %. 
  • https://www.oxfam.org.uk/media/press-releases/wealth-of-five-richest-men-doubles-since-2020-as-wealth-of-five-billion-people-falls/

28.12.2023 Většina nejbohatších lidí světa, včetně některých ruských oligarchů, v roce 2023 ještě více zbohatla. Z 50 nejbohatších rozmnožilo svůj majetek 38 lidí a z horní pětistovky pak 385 lidí. V jednom případě dokonce sedminásobně, upozornil britský deník The Guardian.

  • Svérázný americký miliardář Elon Musk je v čele s majetkem 235 miliard dolarů (5,2 bilionu korun). Ačkoli hodnota provozovatele sociální sítě X, dříve Twitteru, od jeho nákupu v loňském roce klesla, akcie Tesly letos posílily na víc než dvojnásobek. Díky tomu Musk zbohatl o téměř 100 miliard dolarů,
  • V procentuálním vyjádření si letos výrazněji polepšil jeho rival v oblasti sociálních sítí a majitel společnosti Meta Mark Zuckerberg. Majetek šestého nejbohatšího člověka na světě vyrostl o 184 procent na 128 miliard dolarů. To hlavně díky tomu, že se letos akcie Mety provozující Facebook, Instagram a WhatsApp zotavily z výrazných ztrát roku 2022.
  • Skokanem roku je Prajogo Pangestu z Indonésie, který v podnikání vsadil na geotermální energii. Díky tomu se jeho bohatství znásobilo sedmkrát na 32 miliard dolarů, což ho katapultovalo mezi padesátku nejbohatších.
  • Špičce žebříčku dominují Američané. V první desítce je Francouz Bernard Arnault, majitel konglomerátu luxusních značek LVMH. Polepšil si o 17 miliard dolarů na 179 mld. USD. Z Francie pochází i nejbohatší žena světa, podnikatelka a dědička kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourt Meyersová, která je na 12. místě.

  • Na druhou stranu největším poraženým je donedávna nejbohatší muž Asie, Ind Gautám Adání, nyní na 15. místě. Poté co byl průmyslník obviněn z podvodů, klesl jeho majetek letos o 36 miliard na 84 mld. dolarů.

  • Nejbohatším Číňanem je dvacátý Čung Šan-šan s majetkem 67 miliard dolarů. Nápojovou firmu vybudoval zpočátku na balené vodě, poté přidal i farmaceutický byznys. Jeho bohatství letos mírně kleslo – o několik set milionů dolarů.

  • Řada Rusů, na které byly uvaleny mezinárodní sankce, loni zbohatla. Například těžařský magnát Vladimir Potanin a momentálně nejbohatší Rus (48. místo) si polepšil o dvě miliardy dolarů na 31 miliard. Ališer Usmanov, který podniká v těžbě kovů i telekomunikacích, přidal také skoro dvě miliardy na 20,3 miliardy dolarů a průmyslník Alexej Mordašov zbohatl o 1,3 miliardy na 20 miliard dolarů.

  • Nejbohatší Česka Renáta Kellnerová je v žebříčku na 171. místě s 11,8 miliardy dolarů, letos majitelka PPF zbohatla o 53 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). V žebříčku pěti set nejbohatších lidí světa podle metodiky Bloombergu figurují z Česka už jen Karel Komárek a Daniel Křetínský.

  • https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-musk-zuckerberg-i-rusti-oligarchove-zbohatli-40455590#

23.12.2023 Na čem vydělávají čeští dolaroví milionáři.  Přibližně polovina dolarových milionářů své investiční portfolio sleduje alespoň jednou týdně, pětina dokonce denně. Mladší dolaroví milionáři vzhledem k většímu zastoupení akciových investic pak své portfolio sledují ještě častěji.

Hlavním cílem správy majetku je především růst jeho hodnoty, což deklarovalo 40 procent českých dolarových milionářů. Dalšími cíli jsou pak zajištění renty a uchování kupní síly jmění. Rovná polovina dolarových milionářů prohlašuje, že svět investic a akciových titulů je baví, dokonce je to něco jako jejich koníček. Velmi dobře si však uvědomují, že detailní znalost trhu je časově náročná. Ke správě svého portfolia proto často využívají odborníky.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-na-cem-vydelavaji-cesti-dolarovi-milionari-242078#

8.12.2023 Vládnoucí dynastie Al Nahyan z Abú Zabí, jejíž představitel Mohammed bin Zayed Al Nahyan je prezidentem Spojených arabských emirátů, se v roce 2023 podle agentury Bloomberg umístila na prvním místě v žebříčku nejbohatších rodin světa . Její majetek se odhaduje na 305 miliard dolarů. Druhé místo podle agentury obsadila rodina Waltonových, která vlastní síť obchodů Walmart. Bloomberg odhaduje její jmění na 259,7 miliardy dolarů Rodina Hermes, která založila módní dům Hermes a nadále ho vlastní, je se 150,9 miliardami dolarů na třetím místě žebříčku. Na čtvrtém místě se umístila rodina Mars, která vlastní společnost Mars. Páté místo obsadila rodina Al Thani, která je v Kataru u moci.

V žebříčku nechybí ani vládnoucí dynastie Saúdské Arábie Al Saud, která vlastní 69 % akcií mediální společnosti Thomson Reuters, rodina Thomsonů a také rodina Quandtových, která vlastní zhruba polovinu akcií BMW. Kromě toho se na seznamu objevila rodina Pritzkerových, která vlastní síť hotelů Hyatt, a rodina Mulierových, která vlastní síť supermarketů Auchan.

https://tass.ru/obschestvo/19495861

23.10.2023 Vlády po celém světě by měly otevřít novou frontu v mezinárodním boji proti daňovým únikům a zavést globální minimální daň pro miliardáře. Ta by mohla vynést ročně až 250 miliard USD (5,7 bilionu Kč). Vyplývá to ze studie výzkumné organizace EU Tax Observatory, jejímž cílem je analýza a sledování daňové politiky v EU. Pokud by se tato částka opravdu vybrala, odpovídala by pouze dvěma procentům z téměř 13 bilionů USD majetku, který vlastní po celém světě 2700 miliardářů (ČTK)

9.10.2023 "Ještě nikdy v historii jsme neměli pět inovativních základních technologií." Mluví konkrétně o robotice, umělé inteligenci, genové terapii, úložištích energie a blockchainu. Každá z těchto technologií má podle ní sílu změnit svět sama o sobě, ale dohromady tvoří bezprecedentní mix. Když se takový tradiční investor dívá na současný svět, úplně přehlíží tu realitu. Technologie teď nerostou jen exponenciálně, ale superexponenciálně. Takže jsou dva kroky pozadu.

  • Dobrým příkladem exponenciálního růstu je firma, která roste každý rok o řekněme 20 až 30 procent, po dobu 20 let. To dokázal třeba Amazon. Většina lidí to nečekala, nedokázala si něco takového představit.

  • Superexponenciálním růstem myslíme to, že se sejde více exponenciálních technologií dohromady. Dle našeho výzkumu se právě toto nyní děje. Navzájem se ty exponenciály posilují.

  • Automatické robotické taxíky, ty jsou kombinací tří exponenciálních technologií, které jsou nyní na pokraji velkého růstu: robotika, umělá inteligence a úložiště elektrické energie. Dnes jsou zisky z provozu robotaxíků někde kolem nuly. Naše predikce je, že do pěti až 10 let dosáhnou na osm až 10 bilionů dolarů.

  • Tesla žije ve světě baterií, umělé inteligence, robotiky. Tesla není automobilka, je to technologická firma.

  • Jsou tu čtyři ingredience, které umožní firmám využít AI naplno. Především doménová expertiza: ta firma musí opravdu vědět, v čem podniká. Zadruhé: musí opravdu věřit tomu, že umělá inteligence je revoluční technologie, a najmout odborníky na AI. Data té firmy jsou třetí ingrediencí. Čím více dat má, která nikdo jiný nemá, tím úspěšnější může být. A konečně potřebují firmy schopnost prodávat, distribuovat své služby. Buď po celém světě, nebo aspoň ve svém regionu. A řada velkých firem už tři ze čtyř těch ingrediencí má. Chybí jim obvykle ti AI odborníci, měly by si je zajistit.

14 nadějných inovací dle ARK Investment

  • Technologická konvergence pěti technologických odvětví (blockchain, AI, sekvenování DNA, robotiky a energetiky) povedou k zahájení úplně nové technologické éry.
  • Umělá inteligence bude představovat stejný nárůst produktivity v oblasti znalostní ekonomiky jako kdysi pásová výroba v továrnách. "Do roku 2030 by mělo dojít ke čtyřnásobnému nárůstu produktivity," predikuje ARK Investment. U programátorů předvídá až desetinásobný nárůst.
  • Digitální spotřebitelé přesunou trávení volného času do online aktivit, jako je hraní her, propojená televize, nové socální sítě, sázení nebo virtuální realita.
  • Digitální peněženky umožní výrazně inovovat peněžní transakce a naruší výsadní postavení tradiční banky.
  • Veřejné blockchainy povedou k novým možnostem investování a budování důvěry v době krizí.
  • Bitcoin bude podle analytiků ARK Investment posilovat až 50násobně: "Hodnota jednoho bitcoinu by v příští dekádě mohla dosáhnout až milionu dolarů."
  • Sítě inteligentních smluv by po "katastrofálním selhání centralizovaných kryptoburz" mohly nabídnout vítanou decentralizovanou alternativu.
  • Přesné terapie využívající sekvenování DNA, RNA a genetické nůžky CRISPR mohou vést k významně lepšímu cílení léků.
  • Molekulární diagnostika rakoviny pomocí sekvenování nové generace může nastartovat novou éru prevence rakoviny.
  • Elektrická vozidla mají velký potenciál, jejich exponenciální nástup ale může zbrzdit nedostatek surovin.
  • Autonomní taxislužby se v roce 2022 zatím testovaly v 15 městech světa, ale do 10 let mohou být v činnosti na celém světě. "Autonomní platformy pro přepravu osob vytvoří hodnotu ve výši 14 bilionů dolarů do pěti let," predikuje výzkum ARK Investment.
  • Autonomní logistika v podobě dálkové přepravy, dronů nebo doručovacích robotů může znamenat revoluci v přepravě zásilek.
  • Robotika a 3D tisk jsou technologie, které mohou významně zkrátit čas nutný k návrhu a otestování nových produktů, což může vést k nárůstu poptávky o 80 % ročně.
  • Orbitální podnikání využívá malé družice vybavené přesnými senzory ke zvýšení zisků. Časem se může přidat i hypersonický let.
  • https://ark-invest.com/podcast/introducing-big-ideas-2023/
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-trhy-se-myli-slavna-investorka-vysvetluje-co-nas-ceka-237865#

27.9.2023 Bohatství českých domácností, to znamená hodnota majetku, se loni zvýšilo o 5,7 procenta, což jen mírně zaostává za růstem o 6,3 procenta v předchozím roce. Nárůst ale zdaleka nepřevýšil průměrnou inflaci, která loni v ČR činila 15,1 procenta. Vyplývá to z aktuální studie Allianz Global Wealth Report, která analyzuje úspory a dluhy v 60 zemích světa. Hrubé bohatství, tedy hrubá finanční aktiva, zahrnují hodnotu veškerého movitého i nemovitého majetku průměrného občana. Čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek minus dluhy.

  • Čistý finanční majetek na obyvatele v ČR dosáhl 26.960 eur (asi 621.160 Kč) a země tak postoupila o jednu příčku na 26. místo v žebříčku nejbohatších zemí, když předstihla Slovinsko. První je USA (251.860 eur), následované Švýcarskem (238.780 eur) a Dánskem (193.830 eur). 
  • Navzdory ztrátám se globální finanční aktiva domácností na konci loňského roku stále nacházela nominálně 19 procent nad úrovní před pandemií covid 19. Po očištění o inflaci padly za oběť rostoucích cen téměř dvě třetiny nominálního růstu, což snížilo reálný růst na 6,6 procenta za tři roky. Zatímco většina regionů si dokázala zachovat alespoň nějaký reálný růst bohatství, v západní Evropě se reálné bohatství proti roku 2019 snížilo o 2,6 procenta. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5588802/allianz-global-wealth-report-bohatstvi-ceskych-domacnosti-loni-sice-stouplo-narust-ale-neprevysil-inflaci.html

26.9.2023 Bohatství českých domácností, to znamená hodnota majetku, se loni zvýšilo o 5,7 procenta, což jen mírně zaostává za růstem o 6,3 procenta v předchozím roce. Nárůst ale zdaleka nepřevýšil průměrnou inflaci, která loni v ČR činila 15,1 procenta. Vyplývá to z aktuální studie Allianz Global Wealth Report, která analyzuje úspory a dluhy v 60 zemích světa (ČTK)

27.6.2023 Majetek lidí na celém světě se poprvé od finanční krize roku 2008 snížil. Na vině jsou poklesy kurzů po vypuknutí ruské válce na Ukrajině. Ta oslabila akcie a zisky investičních fondů, což vedlo ke snížení celosvětového majetku o 3,5 procenta na 255 bilionů dolarů (5,5 trilionu Kč). Podle agentury DPA to vyplývá z dnes zveřejněné studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). (ČTK)

1.6.2023 Dolarových milionářů v Česku loni přibylo o stovku na 32.300, hodnota jejich majetku se ale snížila o 0,6 procenta na 78,2 miliardy amerických dolarů (1,73 bilionu Kč). Informace ze své Zprávy o světovém bohatství dnes ČTK poskytla poradenská společnost Capgemini. Celosvětově počet dolarových milionářů i jejich majetek klesl. Milion dolarů je nyní víc než 22 milionů korun (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5465677/dolarovych-milionaru-v-cr-loni-pribylo-jejich-majetek-klesl-uvedla-capgemini.html

16.5.2023 Tržní hodnota stovky nejcennějších světových firem propadla za poslední rok nejvíce od finanční krize v roce 2009. Pořadí největších společností se nezměnilo, jedničkou zůstává Apple. Tržní hodnota stovky největších světových firem dosáhla podle studie ke konci března letošního roku 3,845 bilionu dolarů, meziročně o 11 procent méně. Je to první pokles od roku 2016 a největší propad od finanční krize v roce 2009, kdy propadla o 38 procent.

  • V Evropě stoupla tržní kapitalizace největších firem o 9,5 procenta na 341 miliard dolarů.
  • Nejhodnotnější společností podle tržní kapitalizace zůstala i přes osmiprocentní pokles firma Apple. Sedmiprocentní pokles zaznamenal i druhý Microsoft, přesto se oběma vedlo lépe než jejich technologickým konkurentům. Celý technologický trh totiž propadl o 12 procent. Pětku největších světových firem doplňují Saudi Aramco, Alphabet a Amazon. Největší pokles hodnoty mezi Top100 měla Tesla, jejíž tržní kapitalizace se snížila o 41 procent.
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5446134/pwc-trzni-hodnota-nejcennejsich-firem-propadla-loni-nejvice-od-roku-2009.html

3.5.2023 Na světě existují stovky miliardářů, o nichž se předpokládá, že jejich bohatství pochází převážně z "kamarádského" vztahu se státem. Nejvíce se tento tzv. crony capitalism, tedy klientelistický kapitalismus, projevuje v Rusku, kde se majetek miliardářů pocházející z úzkých přátelských vztahů se státem podílí na HDP 19 %, vyplývá z indexu sledovaného časopisem The Economist. Druhá příčka v indexu klientského kapitalismu patří České republice s podílem na HDP více než 15 %. V první pětici se dále umístily Malajsie, Singapur a Mexiko.

  • V současnosti se hodnota majetku kapitalistů s přátelským vztahem ke státu podle odhadů The Economist pohybuje kolem tří bilionů USD (63,9 bilionu Kč), což jsou zhruba tři procenta globálního HDP. Ještě před 25 lety činila jen 315 miliard USD, tedy jedno procento HDP. Na tomto růstu se zhruba 65 procenty podílela Amerika, Čína, Indie a Rusko. Celkem 40 procent bohatství těchto kapitalistů pochází z autokratických zemí.
  • The Economist ve svém výpočtu vychází z údajů časopisu Forbes, který téměř čtyři desetiletí zveřejňuje přehled světových dolarových miliardářů. V roce 1998 odhadl, že na světě je celkem 209 miliardářů s majetkem jeden bilion USD, což odpovídalo třem procentům globálního HDP. Letos bylo v žebříčku 2640 miliardářů s majetkem 12 bilionů USD, což je zhruba 12 procent HDP. Po zohlednění inflace je nyní v cenách z roku 1998 na světě 877 miliardářů s majetkem devět bilionů USD. 
  • https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5430599/cesku-patri-druha-pricka-v-indexu-klientskeho-kapitalismu-na-prvni-je-rusko.html

25.4.2023 Hodnota francouzského výrobce luxusního zboží LVMH překročila půl bilionu dolarů. Je první evropskou firmou, které se to podařilo, informovala dnes agentura Bloomberg. Přispěl k tomu růst prodeje v Číně a posilování eura (ČTK)

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5419839/gigant-luxusu-lvmh-se-stal-prvni-evropskou-firmou-jejiz-hodnota-presahla-500-miliard-dolaru.html

4.4.2023 Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf podniku na prodej luxusního zboží LVMH Bernard Arnault. Majetek tohoto francouzského podnikatele časopis vyčíslil na 211 miliard dolarů. Na druhou příčku tak Arnault odsunul loňského vítěze Elona Muska, šéfa automobilky Tesla. Jeho majetek se ztenčil na 180 miliard z loňských 219 miliard dolarů (ČTK)

Naopak na pátou příčku klesl realitní magnát Radovan Vítek. Jeho majetek časopis odhaduje na 6,5 miliardy dolarů (140,2 miliardy Kč). Šestý je předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se 4,1 miliardy dolarů (88,4 miliardy Kč). Babiš přes svěřenské fondy ovládá holding Agrofert, který se už několik měsíců chystá na převzetí rakouské chemičky Borealis na výrobu hnojiv. Česká skupina by se tak stala druhým největším výrobcem hnojiv v Evropě za norskou společností Yara.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5398257/nejbohatsim-clovekem-je-podle-forbesu-arnault-v-cesku-vede-kellnerova.html

24.2.2023 Den před ruskou invazí na Ukrajinu se mezi 500 nejbohatších lidí světa řadilo 23 Rusů. Jejich majetek podle žebříčku miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, činil 339 miliard dolarů (7,6 bilionu Kč). Po roce konfliktu se jmění těchto 23 ruských boháčů ztenčilo o pětinu - kleslo o 67 miliard dolarů, napsala dnes agentura Bloomberg (ČTK)

13.2.2023 Více než polovina českých dolarových milionářů loni dokázala přes propady finančních trhů zvýšit hodnotu svého majetku. Téměř třetina bohatých si nepřipsala výnosy ani ztrátu. Necelá pětina vykázala ztrátu. Inflaci milionáři překonávají díky dlouhodobým investicím, věří akciím a dluhopisům. Vyplývá to z výsledků 12. ročníku průzkumu J&T Banky mezi 192 Čechy s disponibilním majetkem minimálně milion dolarů (ČTK)

7.2.2023 Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech loni vzrostl o 44 miliard na 751,5 miliardy korun. Za posledních deset let se hodnota majetku ve fondech ztrojnásobila. Na tiskové konferenci to dnes uvedli představitelé Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Loni vzrostla hodnota majetku v domácích fondech, naopak objem majetku v zahraničních fondech se snížil (ČTK)

17.1.2023 Akcie francouzské společnosti LVMH se dnes dostaly na rekord, čímž tržní kapitalizace skupiny poprvé stoupla nad 400 miliard eur. Firma, která se věnuje prodeji luxusního zboží, si tak upevnila pozici nejhodnotnější evropské společnosti. Uvedla to agentura Reuters (ČTK)

17.1.2023 Jmění miliardářů prudce vzrostlo v roce 2022 díky větším ziskům z potravin a energií. Současně však narůstá i extrémní chudoba obyvatelstva. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě více, zatímco extrémně chudých lidí ve světě přibývá. Vyplývá to ze zprávy organizace Oxfam, zveřejněné ještě před zahájením výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu.

" Přežití nejbohatších " vychází v 16.1.2023 den zahájení Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Elity se shromažďují ve švýcarském lyžařském středisku, protože extrémní bohatství a extrémní chudoba se poprvé za 25 let současně zvýšily.

  • Více než 95 potravinářských a energetických korporací loni zdvojnásobilo své zisky. Vydělaly 306 miliard dolarů v neočekávaných ziscích a z toho vyplatily 257 miliard dolarů (84 procent) bohatým akcionářům. Dynastie Waltonů, která vlastní polovinu Walmartu, získala za poslední rok 8,5 miliardy dolarů. Indický miliardář Gautam Adani, vlastník velkých energetických korporací, zaznamenal jen v roce 2022 nárůst tohoto bohatství o 42 miliard dolarů (46 procent). Nadměrné zisky podniků způsobily nejméně polovinu inflace v Austrálii, USA a Spojeném království.
  • Nejbohatší 1 % má za poslední dva roky téměř dvojnásobek bohatství než zbytek světa dohromady. Nejbohatší 1 procento ukořistilo téměř dvě třetiny veškerého nového bohatství v hodnotě 42 bilionů dolarů vytvořeného od roku 2020, tedy téměř dvakrát více peněz než spodních 99 procent světové populace.

  • Během poslední dekády získalo 1 procento nejbohatších zhruba polovinu (54%) veškerého nového bohatství. V posledních dvou letech se to zrychlilo na 63 procent. Mezi prosincem 2019 a prosincem 2021 bylo vytvořeno nové bohatství ve výši 42 bilionů dolarů. 26 bilionů dolarů (63 procent) získalo 1 procento nejbohatších, zatímco 16 bilionů dolarů (37 procent) šlo na dno 99 procent. Podle Credit Suisse jsou jednotlivci s majetkem vyšším než 1 milion dolarů v horním 1 procentu.

  • "Zdanění superbohatých a velkých korporací je bránou z dnešních překrývajících se krizí. Je načase, abychom zbořili pohodlný mýtus, že daňové škrty pro nejbohatší mají za následek, že jejich bohatství nějak "prosákne" ke všem ostatním. Čtyřicet let snižování daní pro superbohaté ukázalo, že stoupající příliv nezvedne všechny lodě - jen superjachty.

  • Zároveň nejméně 1,7 miliardy pracovníků nyní žije v zemích, kde inflace převyšuje mzdy, a více než 820 milionů lidí - zhruba každý desátý člověk na Zemi - hladoví. Ženy a dívky často jedí nejméně a poslední a tvoří téměř 60 procent světové hladové populace. Světová banka říká, že pravděpodobně vidíme největší nárůst globální nerovnosti a chudoby od druhé světové války. Celé země čelí bankrotu, přičemž nejchudší země nyní vydávají čtyřikrát více na splácení dluhů bohatým věřitelům než na zdravotnictví. Tři čtvrtiny světových vlád plánují v příštích pěti letech úsporné škrty ve výdajích veřejného sektoru - včetně zdravotnictví a školství - o 7,8 bilionu dolarů.

  • Na celém světě nyní pocházejí z daní z bohatství pouze čtyři centy z každého daňového dolaru. Polovina světových miliardářů žije v zemích bez dědické daně pro přímé potomky. Svým dědicům předají nezdaněnou truhlu s pokladem v hodnotě 5 bilionů dolarů, což je více než HDP Afriky, což požene budoucí generaci aristokratických elit. Příjmy bohatých lidí jsou většinou nezasloužené, odvozené od výnosů z jejich majetku, přesto jsou zdaněny v průměru 18 procenty, tedy o něco málo více než poloviční, než je průměrná nejvyšší sazba daně z mezd a platů.

  • Zpráva ukazuje, že daně těch nejbohatších bývaly mnohem vyšší. Během posledních čtyřiceti let vlády v Africe, Asii, Evropě a Americe snížily sazby daně z příjmu nejbohatším. Zároveň zvýšily daně na zboží a služby, které neúměrně dopadají na nejchudší lidi a prohlubují genderovou nerovnost. V letech po 2. světové válce se nejvyšší federální sazba daně z příjmu v USA udržela nad 90 procenty a v letech 1944 až 1981 dosahovala v průměru 81 procent. roli při rozšiřování přístupu k veřejným službám, jako je vzdělávání a zdravotní péče.

  • Zdanění superbohatých je strategickým předpokladem pro snížení nerovnosti a oživení demokracie. Musíme to udělat pro inovace. Pro silnější veřejné služby. Pro šťastnější a zdravější společnost. A vypořádat se s klimatickou krizí investováním do řešení, která bojují proti šíleným emisím těch nejbohatších.

  • Roční daň z bohatství ve výši až 5 procent pro světové multimilionáře a miliardáře mohla vynést 1,7 bilionu dolarů ročně, což je dost na to, aby vybralo 2 miliardy dolarů. lidi z chudoby, plně financovat nedostatky stávajících humanitárních výzev, předložit 10letý plán na ukončení hladomoru, podpořit chudší země zpustošené klimatickými dopady a zajistit všeobecnou zdravotní péči a sociální ochranu pro každého, kdo žije v nízkých a středních oblastech. příjmové země. Hranice chudoby 6,85 USD byla použita k výpočtu toho, kolik lidí (2 miliardy) by roční daň z bohatství ve výši až 5 procent na světové multimilionáře a miliardáře mohla vymanit z chudoby.

Oxfam vyzývá vlády, aby:

  • Zaveďte jednorázové solidární daně z bohatství a neočekávané daně, abyste ukončili krizové zisky.
  • Trvale zvyšte daně pro 1 procento nejbohatších, například alespoň na 60 procent jejich příjmu z práce a kapitálu, s vyššími sazbami pro multimilionáře a miliardáře. Vlády musí zejména zvýšit daně z kapitálových zisků, které podléhají nižším daňovým sazbám než jiné formy příjmu.
  • Zdaňte bohatství nejbohatších 1 procentem dostatečně vysokými sazbami, aby se výrazně snížil počet a bohatství nejbohatších lidí, a přerozdělte tyto zdroje. To zahrnuje zavedení dědických, majetkových a pozemkových daní, jakož i daní z čistého bohatství.
  • https://www.oxfam.org/en/press-releases/richest-1-bag-nearly-twice-much-wealth-rest-world-put-together-over-past-two-years

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-nejbohatsi-lide-propast-mezi-chudymi-a-bohatymi-se-zvetsila-223579#

16.1.2023 Ve světě sílí nerovnost, poprvé za 25 let se extrémní bohatství i extrémní chudoba zvýšily současně. Ve zprávě zveřejněné před začátkem výročního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu to dnes uvedla organizace Oxfam, která bojuje proti chudobě. Výrazné loňské zvýšení cen potravin a energií způsobilo, že miliardáři zbohatli ještě citelněji (ČTK)

28.12.2022 Celosvětově ztratili světoví miliardáři v roce 2022 podle Forbes dohromady téměř 2 biliony dolarů. Ti američtí ztratili dohromady 660 miliard dolarů, což je podle Forbesu nejvíce ze všech zemí, přičemž jmění se nejvíce zmenšilo šéfu Tesly, SpaceX a nově Twitteru Elonu Muskovi, a to zhruba o 115 miliard dolarů (Forbes) 

5.10.2022 Nejbohatší v Česku je dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem za 385,2 miliardy korun. Druhý je v letošním žebříčku časopisu Forbes majitel KKCG Karel Komárek se jměním za 190,2 miliardy korun, třetí realitní magnát Radovan Vítek se 143,3 miliardy Kč. Na čtvrté pozici zůstává majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský (118,6 miliardy Kč). Páté místo zaujímá bývalý premiér Andrej Babiš (107,8 miliardy Kč).

Zajímavá je však dynamika na nejvyšších příčkách - zatímco Renátě Kellnerové majetek proti loňsku narostl o 8,2 miliardy, druhý Komárek si jich od minula připsal k dobru více než sedmdesát, Andrej Babiš pak přes třicet.

Majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač se z loňské osmé pozice přesunul na šestou. Zakladatel internetového obchodu Alza.cz Aleš Zavoral naopak sestoupil z šesté příčky na sedmou.

O jednu příčku si oproti loňsku také pohoršil spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš, s majetkem 54,5 miliardy korun v letošním roce skončil osmý. Devátou příčku letos obsadil spoluzakladatel investiční skupiny Penta Investments Marek Dospiva. Top 10 uzavírá spoluzakladatel firmy AVAST Software Eduard Kučera s majetkem v hodnotě 32,4 miliardy korun.

https://www.lidovky.cz/byznys/forbes-nejbohatsi-cesi-renata-kellnerova.A221005_075554_ln_ekonomika_rkj?

21.9.2022 Počet dolarových milionářů v celém světě se v příštích pěti letech zvýší o 40 procent, přestože růst úrokových sazeb a válka na Ukrajině letos sníží hodnotu aktiv a soukromého majetku. Do roku 2026 bude ve světě více než 87,5 milionu lidí s majetkem nejméně jeden milion USD (24,7 milionu Kč). V roce 2021 jich bylo 62,5 milionu. Vyplývá to ze zprávy Global Wealth Report 2022 sestavené švýcarskou bankou Credit Suisse Group.

Credit Suisse očekává, že soukromý majetek do roku 2026 stoupne o 36 procent na 169 bilionů USD. Bohatství na dospělého ve stejném období celosvětové vzroste o 28 procent a v roce 2024 překoná hranici 100.000 USD. Počet osob s velmi vysokým čistým jměním, tedy s majetkem více než 50 milionů USD, vroste na 385.000.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/5150664/rady-dolarovych-milionaru-se-behem-nejblizsich-peti-let-rozsiri-o-dve-petiny-soudi-zprava-o-svetovem-bohatstvi-credit-suisse.html 

21.6.2022 Počet dolarových milionářů v ČR loni díky oživení ekonomiky v Evropě stoupl o 6,9 procenta na 32 200. Jejich majetek meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 79 miliard dolarů. Vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou dnes zveřejnila společnost Capgemini (ČTK).

14.6.2022 Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa už se v letošním roce snížila o 1,4 bil. USD. Jen za pondělí, kdy akciové trhy v USA zasáhl masivní výprodej, pokles hodnoty majetku činil 206 mld. USD. S odkazem na svůj žebříček, který sleduje hodnotu majetku nejbohatších lidí světa, to dnes uvedla agentura Bloomberg (ČTK) 

  • 1 Elon Musk 197 miliard dolarů -11,9 miliardy dolarů -73,2 miliardy dolarů Spojené státy Technika
  • 2 Jeff Bezos 127 miliard dolarů -6,24 miliardy dolarů -65,3 miliardy dolarů Spojené státy Technika
  • 3 Bernard Arnault 121 miliard dolarů -5,43 miliardy dolarů -56,8 miliardy dolarů Francie Spotřebitel
  • 4 Bill Gates 114 miliard dolarů -3,39 miliardy dolarů -24,0 miliard dolarů Spojené státy Technika
  • 5 Warren Buffett 103 miliard dolarů -3,37 miliardy dolarů -6,22 miliardy dolarů Spojené státy Diverzifikované
  • 6 Larry Page 97,5 miliardy dolarů -3,76 miliardy dolarů -30,9 miliardy dolarů Spojené státy Technika
  • 7 Mukesh Ambani 96,4 miliardy dolarů -1,92 miliardy dolarů + 6,46 miliard dolarů Indie Energie
  • 8 Sergey Brin 93,5 miliardy dolarů -3,60 miliardy dolarů -30,1 miliardy dolarů Spojené státy Technika
  • 9 Gautam Adani 92,9 miliardy dolarů -1,96 miliardy dolarů +16,4 miliardy dolarů Indie Průmyslový
  • 10 Steve Ballmer 86,6 miliardy dolarů -3,48 miliardy dolarů -19,1 miliardy dolarů Spojené státy Technika
  • https://www.bloomberg.com/billionaires/

19.1.2022 Skupina více než 100 miliardářů a milionářů především ze Spojených států se obrátila na politiky a podnikatele, kteří se sešli virtuálně na Světovém ekonomickém fóru (WEF), s výzvou "nechte nás platit vyšší daně". Skupina, která si říká vlastenečtí milionáři, uvedla, že extrémně bohatí nejsou v současnosti nuceni platit svůj podíl na celosvětové obnově hospodářství po pandemii.

  • Studie organizace Oxfam zveřejněná tento týden ukázala, že za dva roky pandemie se majetek deseti nejbohatších jednotlivců světa zvýšil na 1,5 bilionu USD (32,3 bilionu Kč). 
  •  Za dobrý model pro zavedení ve světě považuje daň z majetku, jaká je ve Švýcarsku, kde WEF sídlí. Ve většině zemí nemusí bohatí platit roční daň z majetku, jako jsou nemovitosti, akcie nebo umělecká díla. Tento majetek je zdaněn jen při jeho prodeji.

  • Progresivní daň z majetku začínající na dvou procentech u těch s majetkem přes pět milionů USD a končící na pěti procentech pro miliardáře, mohla přinést 2,52 bilionu USD (54,2 bilionu Kč). To by stačilo na to, aby se 2,3 miliardy lidí na světě vymanilo z chudoby, a pro zajištění zdravotní péče a sociálního zabezpečení pro osoby v zemích s nižšími příjmy. 

  • https://echo24.cz/a/SRLaP/nechte-nas-platit-vyssi-dane-miliardari-vyzvali-ke-zdaneni-bohatych?

9.12.2021 Většina českých a slovenských dolarových milionářů (shodně 57 procent) považuje za největší hrozbu pro udržení a růst svého bohatství v nadcházejících 12 měsících inflaci. Vyplývá to z výsledků 11. ročníku průzkumu J&T Banky mezi 203 Čechy a 107 Slováky, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů (22,5 milionu Kč). V ČR je podle odhadů přes 30 000 dolarových milionářů (ČTK)

19.10.2021 Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 procent všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka USA (Fed).

Jedno procento nejbohatších získalo za dobu pandemie nemoci covid-19 více než 6,5 bilionu USD (142,7 bilionu Kč) v akciích podniků a podílových fondů. Dolních 90 procent získalo jen 1,2 bilionu USD, ukázaly údaje Fedu.

Podíl akcií firem a podílových fondů vlastněných deseti procenty nejbohatších dosáhl ve druhém čtvrtletí rekordní výše. Naopak dolních 90 procent Američanů vlastnilo 11 procent všech akcií, což bylo o jeden procentní bod méně než před pandemií.

Deseti procentům největších investorů vzrostla v období od ledna 2020 do června 2021 hodnota jejich akcií o 43 procent. Spodním 90 procentům stoupla hodnota jejich akcií jen o 33 procent.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4819640/deset-procent-nejbohatsich-americanu-vlastni-rekordnich-89-procent-akcii-v-usa.html 

7.10.2021 Celosvětová hodnota hrubého finančního majetku domácností se v loňském roce zvýšila o 9,7 procenta na rekordních 200 bilionů eur, převážně díky růstu na finančních trzích a omezené spotřebě v důsledku pandemie covidu-19. Vyplývá to ze zprávy německé pojišťovny Allianz, na kterou upozornila agentura DPA. V České republice hrubý finanční majetek domácností podle zprávy vzrostl o 11 procent na 321 miliard eur (ČTK)

5.10.2021 V čele letošního žebříčku nejbohatších Čechů a Češek, který sestavuje časopis Forbes, je Renáta Kellnerová. Čtyřiapadesátiletá vdova po vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi, který koncem letošního března tragicky zahynul, má podle dnes zveřejněného žebříčku majetek 374,7 miliardy korun. Je to o téměř 82 miliard korun více, než činil loni majetek jejího muže. Na druhé místo se dostal Karel Komárek s majetkem za 117,8 miliardy korun. Vlastník KKCG, který mimo jiné ovládá Sazku, byl loni pátý. Na třetí místo tak sesadil realitního magnáta Radovana Vítka s majetkem za 103 miliard korun (ČTK)

20.4.2021 Z Česka odtéká v rámci OECD třetí největší podíl vytvořeného bohatství, každý Čech přichází o 50 až 60 tisíc korun ročně. Španělsko ani Itálii proto Česká republika fakticky ještě ekonomicky nedohání

Česká republika je stále přední "odtokovou" ekonomiku v rámci zemí skupiny OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Z nejnovějších údajů Mezinárodního měnového fondu a Světové banky plyne, že na území Česka se vytváří výrazně vyšší objem bohatství, než jaký v zemi také zůstává.

V roce 2019 činil hrubý domácí produkt na obyvatele v ČR celkem 40 937 mezinárodních dolarů, tedy dolarů přepočtených dle parity kupní síly měny. Parita kupní síly měny zajišťuje lepší mezinárodní porovnatelnost, neboť eliminuje vliv působení odlišných cenových hladin a efektů směnných kursů.

Ve stejném roce, 2019, ovšem hrubý národní důchod na obyvatele představoval v ČR jen 38 326 mezinárodních dolarů (viz tabulka níže). Jinými slovy, na každého obyvatele ČR včetně nemluvňat připadlo v průměru o 2611 mezinárodních dolarů menší bohatství, než jaké se v Česku v přepočtu na obyvatele vytvořilo. A to je započítán příliv bohatství ze zahraničí, například v podobě dividend zahraničních dcer mateřských společností sídlících v ČR. Orientačně lze říct, že každý obyvatel ČR včetně nemluvňat přichází kvůli "odtoku" bohatství z ČR, například ve formě dividend zahraničním matkám českých podniků, o 50 až 60 tisíc korun ročně.

Obyvatelé ČR tak mezi sebe ve výsledku rozdělují pouze přibližně 94 procent bohatství, které je na území ČR vytvořeno. V rámci zemí OECD už nižší hodnotu tohoto podílu vykazují pouze Irsko a Lucembursko, což jsou ovšem poměrně specifické ekonomiky, které se obě objevují na přehledech evropských daňových rájů. Například čtyři z pěti největších irských firem jsou evropské dcery velkých amerických technologických firem, jako je Apple, Facebook nebo Microsoft.

Česko tak v roce 2019 bylo 22. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se na jejich území vytváří, ovšem až 25. zemí v pořadí států OECD dle bohatství, které se skutečně rozděluje mezi jejich obyvatele.

https://www.kurzy.cz/zpravy/589193-z-ceska-odteka-v-ramci-oecd-treti-nejvetsi-podil-vytvoreneho-bohatstvi-kazdy-cech-prichazi-o-50-az/<br>

8.4.2021 V Pekingu teď žije více dolarových miliardářů než v jakémkoli jiném městě na světě. Loni jich v čínské metropoli podle žebříčku časopisu Forbes přibylo 33, dohromady jich tak bylo už 100. Peking tedy těsně překonal New York, kde loni žilo 99 miliardářů a který žebříčku nejbohatších lidí Forbesu vládl sedm let. Podle webu BBC je za tím fakt, že se Čína dokázala rychle zotavit z nákazy covidem-19 a těží z růstu svých technologických firem a z růstu akciových trhů (ČTK)

25.1.2021 Tisíc nejbohatších lidí se ze ztrát způsobených pandemií zotavilo za devět měsíců, nejchudším by to ale mohlo trvat i déle než deset let. Ve zprávě nazvané Virus nerovnosti to dnes odhadla charitativní organizace Oxfam. Podle ní se majetek deseti nejbohatších lidí světa od začátku pandemie zvýšil o půl bilionu dolarů (10,7 bilionu Kč), což by bez potíží každému zaplatilo vakcínu proti covidu-19 a zajistilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby (ČTK)

24.1.2021 Zatímco standardní aerolinky draze doplácejí na nejhorší krizi v historii letectví, provozovatelé soukromých letů vydělávají více než před koronakrizí. Poptávka u oslovených společností loni meziročně vzrostla o deset procent. Majitelé provozovatelů reagují na větší zájem a investují do rozšíření flotil. 

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/bohati-skupuji-bizjety-prilakali-do-nich-majetne-cestujici-z-beznych-byznys-trid-1377264

7.1.2021 Šéf a spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk je blízko k získání titulu nejbohatšího člověka planety. Po středečním růstu akcií Tesly dělí devětačtyřicetiletého Muska od zakladatele firmy Amazon Jeffa Bezose tři miliardy USD (téměř 64 miliard Kč). Bezos se titulem nejbohatšího člověka světa podle žebříčku agentury Bloomberg pyšní od října 2017. Tesla je výrobcem elektromobilů, její akcie ve středu na burze zpevnily o 2,8 procenta. Hodnota Muskova majetku ve středu dosáhla 181,1 miliardy USD (3,9 bilionu Kč). Posledních 12 měsíců bylo přitom pro Muska mimořádných. Hodnota jeho čistého majetku stoupla za rok o 150 miliard USD, což bylo podle Bloombergu možná rekordní tempo růstu. Hlavní příčinou bylo prudké zvýšení ceny akcií Tesly, které loni zpevnily o 743 %. Musk navzdory svému obrovskému majetku prohlásil, že má jen malý zájem o hmotné věci a mimo své podíly ve firmách Tesla a SpaceX nemá významnější majetek. Minulý měsíc v rozhovoru s mediální společností Axel Springer uvedl, že jeho hlavním záměrem je urychlit vývoj lidstva v civilizaci cestující do vesmíru, k čemuž potřebuje značný majetek.

Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku Bloombergu loni stoupla o rekordních 1,8 bilionu USD, což je o 31 %.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4579263/elon-musk-by-se-brzy-mohl-stat-nejbohatsim-clovekem-sveta.html<br>

20.12.2020 Zatímco pro mnohé znamená pandemie covidu-19 finanční nejistotu, naopak desítce světových miliardářů koronakrize pomohla navýšit hodnotu jejich majetku. O více než 400 miliard dolarů (přes 8,5 bilionu korun) nabobtnal majetek desítky mužů, kteří patří mezi nejbohatší lidi světa, uvádí deník The Guardian. Pomoci tomu měla protipandemická opatření po celém světě. Desítka boháčů tak během devíti měsíců podle magazínu Forbes vydělala více peněz, než kolik Velká Británie investovala do boje proti covidu-19.

Podle zprávy vydané americkou organizací Americans for Tax Fairness (Američané za daňovou spravedlnost) vzrostla hodnota kolektivního majetku 651 amerických miliardářů o přibližně 1,1 bilionu dolarů (více než 23 bilionů korun). "Jejich zisky z pandemie jsou tak obrovské, že kdyby peníze investovali do pomoci v pandemii, nepřišli by ani o desetinu hodnoty svého majetku," cituje Guardian Franka Clementeho z Americans for Tax Fairness.

Například majetek nejbohatšího muže planety a zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose se během pandemie zvýšil o 70 miliard dolarů na rekordních 185 miliard dolarů (3,9 bilionu korun). Jeho společnost Amazon zaznamenala rekordní zájem o doručovací služby i obrat na e-shopu, většímu zájmu se pak těšila i online streamovací služba a jeden z konkurentů Netflixu Amazon Prime.

Během koronavirové pandemie se dařilo i dalším členům nejbohatší desítky světa. Hodnotu svého majetku navýšil zakladatel společnosti Tesla Elon Musk, francouzský finančník a vlastník většiny koncernu LVMH (Moët Hennessy Louis Vuitton) Bernard Arnault, zakladatel společnosti Google Larry Page nebo "otec Facebooku" Mark Zuckerberg. Například jmění Elona Muska, vlastníka 20 % akcií výrobce elektromobilů Tesly, vzrostlo na 153 miliard dolarů, ještě v březnu se přitom jeho hodnota odhadovala na přibližně 25 miliard dolarů. Díky tomu se Musk v žebříčku nejbohatších lidí světa posunul z lednové 35. pozice na druhou.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronakrize-jako-zlaty-dul-techto-deset-bohacu-na-ni-vydelalo-134590#<br>

https://www.theguardian.com/technology/2020/dec/19/ten-billionaires-reap-400bn-boost-to-wealth-during-pandemic?<br>

14.12.2020 Razantní vstup společností Airbnb a DoorDash na burzu oživuje vzpomínky na dot-com horečku z konce 90. let. Airbnb koncem týdne zabodovalo, cena jeho akcií se hned po uvedení na burzu Nasdaq více než zdvojnásobila a hodnota firmy do večera dosáhla 86 miliard dolarů. Zájem připomíná právě dobu, kdy investoři nakupovali akcie nováčků spojených s internetem, kteří měli v názvu firmy příponu .com.

Na vrcholu dot-com horečky v roce 2000 se akcie internetových obchodů obchodovaly za devítinásobek tržeb. Akcie jednoho z hlavních konkurentů, firmy Booking, se ve čtvrtek obchodovaly na osminásobku tržeb odhadovaných na příští rok. U Airbnb se jedná o 17násobek

https://archiv.ihned.cz/c1-66857700-manie-na-trzich-akcie-technologickych-novacku-tahnou

9.12.2020 Skupina britských poslanců vyzvala centrální banku, aby vyšetřila, kam se podělo až 50 miliard liber (1,5 bilionu korun) v hotovosti. "Ty peníze jsou někde schované, ale Bank of England neví kde, kým ani proč," upozornila Meg Hillierová, labouristická šéfka sněmovního výboru pro veřejné účty.

Podle zářijové zprávy britského Národního auditního úřadu bylo v oběhu rekordních 4,4 miliardy bankovek v hodnotě 76,5 miliardy liber. Bank of England odhaduje, že z této sumy je až 24 procent využíváno pro hotovostní obchodní transakce a dalších pět procent drží britské domácnosti jako úspory. To je ale pořád jen menší část. 

Moc se neví o zbývající částce v hodnotě kolem 50 miliard liber. Možné vysvětlení jsou zahraniční transakce, úspory nepřiznané domácnostmi nebo placení v rámci šedé ekonomiky," poznamenali auditoři. 

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/v-britanii-nemohou-najit-50-miliard-liber-40344687#

9.12.2020 Číslo dvě pro Muska. Šéf Tesly a SpaceX se stal druhým nejbohatším mužem planety. Muskovo jmění díky poslednímu vývoji narostlo o 1,6 miliardy dolarů na 114,7 miliardy. Tím přeskočil hlavu impéria LVMH, Bernarda Arnaulta.

Před Muskem tak "zbývá" pouze CEO Amazonu Jeff Bezos, jehož náskok je na pohled mohutný: Bezos si pozici nejbohatšího muže planety drží s 185,5 miliardy dolarů. Když se ale podíváme, jak rychle Musk "nastoupil" - ještě letos v březnu Forbes jeho jmění počítal na 24,6 miliardy -, ani Bezosův trůn už nepůsobí tak neotřesitelně.

Elon Musk drží 21 procent akcií Tesly a dále podíl v kosmické společnosti SpaceX. Vlastní dvě sídla v Kalifornii, odkud se však údajně plánuje odstěhovat do Texasu.

https://forbes.cz/cislo-dve-pro-muska-sef-tesly-a-spacex-se-stal-druhym-nejbohatsim-muzem-planety/

24.11.2020 Šéf a zakladatel výrobce elektrovozů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě. Devětačtyřicetiletému podnikateli pomohl prudký růst akcií jeho automobilky. S odvoláním na svůj index miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg. V čele žebříčku se i nadále neohroženě drží ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Díky růstu kurzu akcií Tesly se Muskovo jmění během jediného dne zvýšilo o 6,5 procenta, tedy o 7,2 miliardy, na 127,9 miliardy dolarů (2,8 bilionu Kč). Od začátku roku už stouplo o mocných 100,3 miliardy dolarů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549931/sef-tesly-musk-predstihl-v-zebricku-miliardaru-billa-gatese.html<br>

20.11.2020 V minulém roce se světovým dolarovým miliardářům dařilo, když podle studie společnosti Wealth-X o populaci světových miliardářů vzrostl nejen jejich počet, ale zvýšila se rovněž souhrnná hodnota jejich majetku. Konkrétně se zvýšil počet světových miliardářů o 8,5 procenta na 2825. Hodnota jejich majetku vzrostla o asi desetinu na 9,44 bilionu dolarů. Pro představu: tato částka by stačila na financování českého státu na více než 116 let.

Za zvýšením populace světových miliardářů a jejich jmění stojí několik faktorů. "Nejbohatší lidé planety drží akcie firem. Při růstu finančních trhů se zvyšuje i jejich majetek," uvádí Tomáš Končický ředitel české pobočky privátního bankovního domu Bank Gutmann. Růst burz byl způsoben tiskem peněz centrálními bankami, což pomohlo vylepšit náladu mezi investory a jejich chuť riskovat. Zároveň však podle studie problémy světové ekonomiky podpořily zájem o bezpečná aktiva. 

Dominantní "miliardářskou zemí" světa zůstávají Spojené státy americké, kde je 788 miliardářů s majetkem 3,4 bilionu dolarů. Následuje je Čína s 342 miliardáři a Německo s miliardářskou populací o počtu 153. Patnáct zemí, kde je nejvíce miliardářů, jsou domovem více než tří čtvrtin všech globálních boháčů, kteří kontrolují osmdesát procent celkového bohatství této globální smetánky. 

https://www.e15.cz/tema/miliardari/pocet-svetovych-miliardaru-loni-vzrostl-o-desetinu-navic-zbohatli-1375388?<br>

19.11.2020 Nejzajímavější zhodnocení očekávají tuzemští dolaroví milionáři od stavebních pozemků, zahraničních i českých akcií a od investic do startupů. Naproti tomu korporátní dluhopisy hodnotí jako investičně nezajímavé a po kauzách typu Arca a Zoot i jako značně rizikové. Vyplynulo to z výsledků desátého ročníku studie Wealth Report 2020, za níž stojí J&T Banka. Navzdory koronavirové pandemii vidí dolaroví milionáři současnou ekonomickou situaci v tuzemsku jako příležitost. Důležité je podle nich investovat pravidelně a dlouhodobě.

Přibližně třetina bohatých (32 procent v Česku, 38 procent na Slovensku) označila zahraniční akcie za zajímavou investici, na Slovensku dokonce za nejatraktivnější investici současnosti. Za zajímavou investici označil akcie českých firem každý desátý český dolarový milionář. 

Jedno z nejzajímavějších zhodnocení podle přibližně dvou pětin českých a slovenských milionářů nesou stavební pozemky. Investoři reálným aktivům jako prostředkům k zajištění bohatství věří dlouhodobě. Asi pětina z nich fandí zemědělské půdě, na předních místech jejich portfolií se drží i rezidenční nemovitosti, i když jejich atraktivita s příchodem koronakrize mírně poklesla.

"Vysvětlením může být předchozí příliš prudký růst cen a letošní riziko výpadku nájmů, které mohou snížit návratnost investice. I tak stále čtvrtina českých a 28 procent slovenských dolarových milionářů od rezidenčních nemovitostí očekává zajímavý výnos,"

https://www.e15.cz/tema/miliardari/cesti-dolarovi-milionari-v-koronakrizi-nepanikari-prikupuji-akcie-i-pozemky-1375426?<br>

4.11.2020 Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl za tři letošní čtvrtletí o dvě miliardy Kč na 558,9 miliardy korun. V samotném třetím čtvrtletí vzrostl o 13,3 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Zhruba 84 procent majetku vlastní fyzické osoby a 15 procent právnické osoby (ČTK)

15.10.2020 Nejbohatším Slovákem zůstal spoluzakladatel developerské skupiny HB Reavis Ivan Chrenko před spolumajitelem finanční skupiny Penta Jaroslavem Haščákem. Ve svém nejnovějším žebříčku nejmajetnějších Slováků to uvedla slovenská edice časopisu Forbes (ČTK) 

9.10.2020 Pandemie koronaviru a zejména nástup její druhé vlny polarizovala bankovní financování českých firem. Zatímco velký a pro banky důvěryhodný byznys se těší historicky nejlevnějším půjčkám, rizikovější podniky bez státních záruk od přepážek často odcházejí s nepořízenou. Právě útlum výše úročeného financování nejistého byznysu přispěl podle analytiků k tomu, že se průměrný úrok z firemních úvěrů koncem prázdnin propadl z letošního únorového maxima 3,37 procenta na rovných 1,5 procenta. To je nejnižší úrok přinejmenším za posledních šestnáct let, po která ČNB tyto statistiky publikuje. Nejvýrazněji přitom zlevnily velké půjčky. "Banky zareagovaly na pokles bezrizikových sazeb a nárůst rizika. Klientům s nižším rizikem půjčují levněji a klientům s vyšším rizikem půjčují buď se zárukou z podpůrných programů, nebo vůbec," říká bankovní expert poradenské společnosti PwC Petr Kříž. Tak nízké úročení úvěrů podle něho odráželo fakt, že na rizikovější podniky, které si půjčují dráže, se v bankách jednoduše nedostalo.

Jak ukazují statistiky ČNB, průměrná sazba větších firemních půjček nad třicet milionů korun spadla koncem srpna na rekordně nízkých 1,23 procenta z únorových 3,22 procenta. Například v případě menších firemních úvěrů do 7,5 milionu korun naopak průměrná sazba klesla z letošního maxima 4,61 na 3,66 procenta, tedy jen o necelou pětinu. 

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/firmy-nabiraji-superlevne-uvery-vitezi-velci-hraci-a-podniky-se-statem-v-zadech-1373883?

9.10.2020 Majetek 50 nejbohatších Američanů je v současnosti tak velký, jako majetek 165 milionů nejchudších, protože pandemie nemoci covid-19 přetváří ekonomiku způsobem, který neúměrně odměňuje malou skupinu miliardářů. Nová data centrální banky USA (Fed), která přinášejí komplexní pohled na bohatství Američanů v první polovině letošního roku, upozorňují také na výrazné rozdíly v bohatství podle rasy, věku a třídy, upozornila agentura Bloomberg. Hodnota majetku 1 % nejbohatších Američanů nyní činí 34,2 bilionu USD (791,4 bilionu Kč). Naopak majetek 50 % nejchudších, tedy zhruba 165 milionů lidí, dosahuje jen 2,08 bilionu USD. To představuje 1,9 procenta veškerého bohatství domácností. Hodnota majetku 50 nejbohatších pak podle údajů agentury Bloomberg činí téměř dva biliony USD a od počátku roku stoupla o 339 miliard.

Podle odhadu Fedu je ve vlastnictví deseti procent nejbohatších domácností 69 % bohatství země, tedy 77,3 bilionu USD. Na konci 80. let minulého století jejich podíl na celkovém bohatství činil 60,9 procenta. Jedno procento nejbohatších pak vlastní 30,5 % majetku proti 23,7 % v roce 1989. Naopak podíl dolních padesáti procent klesl na 1,9 procenta z 3,6 procenta.

Dalším důležitým důvodem rozdílů v bohatství je skutečnost, že většina Američanů nemá prospěch z růstu ceny akcií. Napojení spodních 90 % obyvatel na akciový trh již téměř dvě desetiletí klesá. Nejbohatší 1 % obyvatel vlastní více než 50 % akcií firem a podílových fondů. 10 % nejbohatších pak vlastní více než 88 % akcií.
Největším přínosem byl covid-19 pro ty, jejichž bohatství je spojeno s technologickými společnostmi, které těží z přesunu práce, nákupů, zábavy a společenského života na internet. V čele je zakladatel firmy Amazon.com Jeff Bezos, který je považován za nejbohatšího muže světa. Letos jeho majetek vzrostl o 64 procent na 188,5 miliardy USD.
Američané bílé pleti vlastní 83,9 % národního bohatství, černošské domácnosti pouhých 4,1 %. Podíl bělochů se o něco snížil, podíl černošských obyvatel zůstává zhruba stejný jako v roce 1990. Z 25 nejbohatších Američanů pouze jeden není běloch. Je to generální ředitel Zoom Video Communications Eric Yuan, jehož majetek letos stoupl téměř sedminásobně na 24,2 miliardy USD.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4515695/bloomberg-koronavirus-jako-dalsi-priklad-krize-ve-ktere-miliardari-navysuji-sve-bohastvi.html

8.10.2020 Žijeme v paradoxní době. Zatímco pandemie koronaviru decimuje podnikatele po celém světě, bohatství miliardářů díky ní naopak roste. Celkový objem jmění, drženého miliardáři, poprvé překročil hranici deseti bilionů. Zásadně se na tomto čísle podílí nejbohatší člověk planety, Jeff Bezos. Jmění šéfa Amazonu prolomilo 200 miliardovou hranici letos v srpnu a navázalo tak na globální trend, kdy mezi dubnem a červencem zbohatli světoví miliardáři o 27 %. Takzvaný CARES Act do americké ekonomiky napumpoval přes dva biliony dolarů, ale kvůli republikánským legislativním kličkám z něj profitovali v první řadě bohatí - namísto 1200 dolarů zamýšlených pro "běžné občany" inkasovali až 1,7 milionů. Dalších 133 velkých společností pak od amerického Ministerstva financí obdrželo dohromady pět miliard.

Podobná situace se odehrála i ve Velké Británii, kde ke společnostem, vlastněným právě miliardáři, putovalo dokonce miliard šestnáct. "Pandemie dále obnažila existující nerovnosti ve společnosti," komentovala tuto skutečnost Melinda Gates, jejíž nadace, kterou provozuje se svým manželem, mimo jiné sleduje různé ukazatele udržitelného vývoje. Tam spadá i problematika ekonomické nerovnosti. Zpráva nicméně uvádí, že 209 miliardářů darovalo v souvislosti s pandemií covid-19 souhrnný obnos 7,2 miliard - tedy 0,3 % z celkových zisků, které si nejbohatší lidé planety za probíhající pandemické krize připsali.

https://forbes.cz/jmeni-svetovych-miliardaru-prekrocilo-deset-bilionu-i-diky-vladnim-tiskarnam-na-penize/<br>

24.9.2020 Nejbohatším Číňanem se stal magnát s balenou vodou Čung Šan-šan, který si pozici vyměnil se zakladatelem internetového obchodu Alibaba Jackem Ma. Čung založil společnost Nongfu Spring v roce 1996 v jihočínské provincii Če-ťian. Žebříček miliardářů sestavovaný agenturou Bloomberg jeho majetek vyčísluje na 58,7 miliard dolarů (1,36 bilionu Kč). Jmění mu pomohlo zvýšit nedávné uvedení společnosti Nongfu Spring na burzu a kontrolní podíl ve firmě, která vyvíjí vakcínu na nemoc covid-19 (ČTK)

22.9.2020 Čisté jmění amerických domácností vzrostlo ve 2Q o rekordních 7,61 bilionu USD (Bloomberg)  

8.9.2020 Nejbohatším Američanem podle žebříčku časopisu Forbes zůstal třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Výrazně si ale pohoršil americký prezident Donald Trump, a to kvůli koronavirové pandemii, která těžce zasáhla jeho kancelářské budovy, hotely a rezorty, uvedl Forbes.

Celková hodnota majetku 400 nejbohatších Američanů se zvýšila meziročně o 8 % na rekordních 3,2 bilionu USD (72 bilionů Kč). Nejbohatším Američanům se vedlo i nadále dobře, i když pandemie nemoci covid-19 devastovala ekonomiku a způsobila, že více než 1,8 milionu Američanů přišlo o práci. První dvě desítky nejbohatších se pak na celkové výši majetku podílejí 42 %. Na seznamu je 18 nováčků. Jedním z nich je generální ředitel společnosti Zoom Video Communications Eric Yuan s majetkem 11 miliard USD. Zoom se stal v době práce z domova téměř všudypřítomným. Nejmladším z nováčků je osmatřicetiletý zakladatel firmy na výrobu elektrických nákladních aut Nikola Trevor Milton.
Trump se propadl na 352. místo, zatímco loni byl na 275. příčce. Hodnota jeho majetku se snížila na 2,5 miliardy z loňských 3,1 miliardy USD.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4489877/forbes-nejbohatsim-americanem-zustava-bezos-trump-si-pohorsil.html

Více na https://www.e15.cz/byznys/majetek-nejbohatsich-lidi-rekordne-vzrostl-do-klubu-nejmovitejsich-se-poprve-dostal-musk-1372813?

28.8.2020 Miliardář Tomáš Chrenek si vyšlápl na známého investora Martina Štefunka. Chce po něm 280 milionů korun. Jde o část z kupní ceny, kterou Chrenek loni zaplatil za síť chovatelských obchodů Pet Center.

27.8.2020 Už čtvrtým rokem je šéf Amazonu Jeff Bezos nejbohatším mužem planety. Teď si k tomu připsal další prvenství: ve středu odpoledne jeho osobní jmění podle magazínu Forbes překonalo hranici 200 miliard dolarů, tedy 4,5 bilionu korun. Taková částka odpovídá trojnásobku českého státního rozpočtu za loňský rok. Z Bezose se tím stal nejbohatší člověk moderní historie. Minulost zná i větší boháče. Při přepočtu na současnou hodnotu peněz byl nejbohatším člověkem světa německý středověký bankéř Jacob Fugger s jměním odhadovaným na současných 400 miliard dolarů. Bezosovi náleží první místo podle statistik magazínu Forbes, který údaje o nejbohatších lide. Akcie Bezosovy firmy proto od začátku roku posílily už kolem 80 procent. Ve středu odpoledne se prodávaly kolem 3340 dolarů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66807450-bezos-se-stal-nejbohatsim-clovekem-v-historii-pomohl-mu-rust-akcii-amazonu

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4475206/Musk-se-stal-ctvrtym-nejbohatsim-clovekem-sveta.html?

Čistý zisk skupiny loni vzrostl o 16 procent na více než jednu miliardu eur (26,3 miliardy korun) a je nejvyšší od roku 2016. Rekordní zisk skupina měla v roce 2008, kdy vydělala skoro 2,5 miliardy eur.

30.7.2020 Většina velmi bohatých Američanů, kteří se v rámci kampaně Giving Pledge zavázali k darování většiny svého jmění na dobročinné účely, hromadí stále větší bohatství. Řada z nich také věnované peníze posílá do svých rodinných nadací a fondů, které prostředky rozdělují pomalu a dárci díky nim rovněž požívají značných daňových výhod. Podle nadace Thompson Reuters to uvádí studie ústavu Institute for Policy Studies

Souhrnná tržní kapitalizace stovky největších firem světa se od loňského března zvýšila asi o 19 %, a to navzdory nedávné výrazné korekci kapitálových trhů způsobené koronavirovou krizí. Celkově tržní kapitalizace stovky firem ke konci června dosáhla zhruba 25 bilionů dolarů (přes 559 bilionů Kč). To je proti stavu z konce letošního března vzestup o 17 %.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/nejvetsi-firmou-sveta-je-ropna-spolecnost-saudi-aramco-za-ni-se-umistili-giganti-apple-ci-microsoft.A200730_110726_firmy-trhy_ele

Jako silně věřící muslim nechal vybudovat velký počet mešit a univerzit, z nichž některé stojí dodnes. Například jedna z nich - mešita v Džinguereberu - je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO. Město Timbuktu se za vlády Músy stalo centrem obchodu, kultury a islámu. Byla zde zbudována univerzita a město bylo i centrem islámské učenosti.

21.7.2020 Majetek zakladatele a šéfa amerického internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose jen za pondělí vzrostl o 13 miliard dolarů . Podle agentury Bloomberg jde o rekordní denní nárůst majetku jednotlivce od roku 2012, kdy agentura začala vést a denně aktualizovat svůj index miliardářů. Šestapadesátiletému Bezosovi, nejbohatšímu člověku světa, tak hodnota majetku během letošního roku nakynula o 74,4 miliardy na celkových 189 miliard dolarů, a to navzdory tomu, že Spojené státy vstupují do nejhorší recese od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. 

15.7.2020 Nejbohatší Ind, do jehož podnikání letos investovaly i americké firmy Facebook a Qualcomm, nenápadně stoupá žebříčkem světových miliardářů. V pořadí agentury Bloomberg se tento týden vyšplhal Mukeš Ambani, klíčový akcionář největšího indického koncernu, již na šestou příčku. Bloomberg Billionaires Index v současnosti Indovo jmění vyčísluje na 72,4 miliardy dolarů. V přepočtu to dělá 1,7 bilionu korun, což by třikrát pokrylo letošní schodek českého státního rozpočtu naplánovaného ministryní financí Alenou Schillerovou. A ještě by něco zbylo.

14.7.2020 Podle BofA tvoří nyní kapitalizace pěti největších společností z indexu S&P 500 více než pětinu hodnoty všech akcií na trhu. Jak jsme viděli v Perlách týdne, od roku 1990 je tento podíl zdaleka nejvýše. Nyní tuto největší pětku tvoří Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet a Facebook.  Co je to kapitalizace? Z fundamentálního pohledu je to současná hodnota očekávaného toku hotovosti, který by měla daná firma (či firmy na trhu) generovat svým akcionářům. A tuto hodnotu určuje jednak výše onoho toku hotovosti a také jeho riziko. Přesněji řečeno požadovaná návratnost, která je dána bezrizikovými sazbami a rizikovou prémií dané akcie.

13.7.2020 Zakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Group Holding Jack Ma v uplynulém roce snížil svůj podíl v podniku na 4,8 z dřívějších 6,2 %. Prodal tak akcie, jejichž současná tržní hodnota se pohybuje kolem 8,2 miliardy dolarů (ČTK)

"My, níže podepsaní milionáři a miliardáři, žádáme své vlády, aby zvýšily zdanění lidí, jako jsme my. Okamžitě. Výrazně. Trvale," uvedla skupina v otevřeném dopise. "Nedoplňujeme zboží na pulty v obchodech s potravinami ani nedodáváme potraviny od dveří ke dveřím. Ale máme peníze, spoustu peněz. Peníze, které jsou teď naléhavě zapotřebí." 

Naprostá většina Muskova jmění je přímo navázána na jeho dva největší byznysové projekty: Teslu a SpaceX. Devětačtyřicetiletý Musk vlastní asi pětinu akcií Tesly, jež tvoří podstatnou část jeho bohatství ve výši 70,5 miliardy dolarů. 

7.4.2020 Nejbohatším člověkem na světě zůstal již potřetí v řadě Jeff Bezos, zakladatel obchodu Amazon. A to i přesto, že v rámci rozvodu připadlo jeho bývalé manželce MacKenzie Bezos celých 36 miliard dolarů. Jmění Jeffa Bezose letos Forbes odhaduje na 113 miliard dolarů. Druhý je zakladatel Microsoftu Bill Gates následovaný rodinou Bernarda Arnaulta (luxusní říše LVMH), která poprvé v historii odsunula na horší než třetí pozici investora Warrena Buffetta. Nejbohatší ženou světa je Alice Walton, dědička maloobchodního impéria Walmart. V žebříčku je také dalších 240 žen. Petr Kellner v žebříčku nejbohatších lidí světa letos s majetkem 14,9 miliardy dolarů (meziročně o 0,6 miliardy dolarů méně) obsadil 68. místo,

24.1.2020 platební neschopnost firem. Ačkoli se od roku 2016 tento nárůst vyznačuje stále pomalejším tempem, meziroční navýšení počtu insolvencí se odhaduje o 6 %. V ČR očekává společnost nárůst o 2 % (ČTK)

(ČTK) 

17.7.2019 Francouz Bernard Arnault předběhl Billa Gates a stal se s celkovým majetkem 107,6 mld. USD druhým nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu růst akcií jím kontrolované společnosti LVMH, která za posledního půl roku přidala více než 55 % a dostala se na historické maxima (Bloomberg Billionairs Index)

více o souvislostech v knize: Zamyšlení a cesta z pohledu vědce a laika

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového
 

Výroční setkání 2024 přivítá více než 100 vlád z celého světa, všechny významné mezinárodní organizace, 1000 partnerských společností Fóra, stejně jako představitele občanské společnosti, přední odborníky, dnešní mladou generaci, sociální podnikatele a média.

Může se zdát, že jejím jediným obsahem je nahrazení označení měny, kterou máme na účtech a v peněženkách. Ve skutečnosti jde o mnohem rozsáhlejší krok, klíčovou součástí je předání řady pravomocí v oblasti dohledu nad finančním trhem do Frankfurtu, Paříže a Bruselu.

Po požáru na energetické trhu dochází k požáru a panice na bankovním a finančním trhu, který se přelévá i do akciového trhu a to není příznivé pro ekonomiku, která balancuje na hraně recese a bojuje s vysokou inflací, rostoucími sazbami a globálním napětím. Po uklidnění do konce března dojde v dubnu a dalších měsících k další...

DAVOS WEF 2023

17.01.2023

V pondělí 16.1.2023 bylo ve švýcarském Davosu zahájeno 53. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Vyhlídky ukrajinského konfliktu a obnovy země budou středem diskusí fóra 17.1.2023.

Výroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF ) v roce 2022 se schází v nejdůležitějším geopolitickém a geoekonomickém okamžiku posledních tří desetiletí a na pozadí pandemie, která se opakuje jednou za století. Na setkání se sejde více než 2 000 vůdců a odborníků z celého světa, všichni oddaní "Davoskému duchu" zlepšování stavu světa.

Odcházející zima se pro Evropany stala těžkou zkouškou kvůli vysokým cenám pohonných hmot. Politici přitom stále více trvají na odmítání ruského plynu, který nyní tvoří asi 40 % spotřeby v EU. Dodávky se jen zvyšují. Je Brusel připraven uvrhnout svět do energetické krize - v materiálu RIA Novosti.

Už jsme zapomněli, co způsobila 2. světová válka a rozpad Jugoslávie (Bosna 1993 - humanitární bombardování) v Evropě? Poučili jsme se, nebo ne? Bude ve dvacátých letech 21. století v Evropě válka? Krize kolem Ukrajiny je bojem o budoucí světový řád, jde o válku civilizačních modelů (jde o podmínky nového světového pořádku ve světě a o to, kdo je...

Při pohledu na informace zahrnující globální oteplování může mnoho lidí považovat data za zavádějící nebo nepřesná. Internet je prostředkem pro sdílení nesprávných informací, včetně globálního oteplování. Toto odhalení může způsobit, že lidé zcela ignorují informace, které jsou přesné a pravdivé.

Množství tepla, které Země zachycuje, se od roku 2005 zhruba zdvojnásobilo. To podle nového výzkumu NASA a Národního úřadu pro oceány a atmosféru přispívá k rychlejšímu oteplování oceánů, vzduchu a pevniny.

Evropská unie doufá, že do roku 2030 bude na evropských silnicích jezdit 30 milionů elektrických aut. Během svého života mohou být elektrická auta uhlíkově neutrální, co se však stane s těmito vozy, a zvláště s jejich bateriemi, až jejich životnost skončí? "Za 10 až 15 let, kdy velký počet autobaterií bude na konci svého životnosti, proto...

COVID-19 změnil globální rizikovou oblast. Rizika byla stanovena podle priority, objevila se nová rizika a byla zesílena další. Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo 16. vydání zprávy o globálním riziku z roku 2021.

Pandemie COVID-19 prokázala, že žádná instituce ani jednotlivec sám nedokáže řešit ekonomické, environmentální, sociální a technologické výzvy našeho složitého, vzájemně závislého světa. Pandemie urychlila systémové změny, které byly patrné před jejím vznikem. Chybné linie, které se objevily v roce 2020, se nyní jeví jako kritická křižovatka v roce...

USA se otřásá ve svých základech, co vše se díky událostem nejenom ze 6. ledna 2021 změnilo a změní? Začal hon na prezidenta? Vypustil ze džin z lahve a spustí se dominový efekt? Jde tento proces přibrzdit, zastavit nebo zvrátit? Jde o důsledky kroků, které realizoval Trump ve svém prezidentském mandátu, nebo to má ještě hlubší kořeny? Sklízí Trump...